Ciąg dalszy debaty nad pracą zdalną!
Niedawno odbyło się posiedzenie Senatu w sprawie pracy zdalnej! Senat zaproponował 30 dni pracy zdalnej okazjonalnej (zamiast 24) oraz 3 miesiące (zamiast 2) vacatio legis.
...Praca zdalna w kodeksie pracy – jakie zmiany?
Sejm uchwalił nowelizację ustawy wprowadzającą do Kodeksu pracy na stałe przepisy o pracy zdalnej. Przepisy mają zacząć obowiązywać po nowym roku. Sejm przewiduje vacatio legis w wymiarze dwóch miesięcy od publikacji w Dzienniku Ustaw.
...Polecenie włączenia kamerki podczas spotkania online – czy to już monitorowanie pracownika?
Spotkania online, wewnętrzne szkolenia online, wideokonferencje to już codzienność dużej części pracowników. Większość z nich każdego dnia łączy się ze swoimi współpracownikami za pomocą znanych platform komunikacyjnych.
...Śmierć ubezpieczonego na skutek wypadku przy pracy
Czy śmierć ubezpieczonego w pracy była wypadkiem przy pracy czy też wynikiem udaru krwotocznego mózgu?
...Nowa stawka diety za podróż służbową
Dnia 28 lipca 2022 r. wchodzi w życie zmiana rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 stycznia 2013 r.
...DYREKTYWA WORK-LIFE BALANCE A POLSKIE PRZEPISY – najważniejsze zmiany!
W bieżącym roku i latach następnych (mając na uwadze tempo prac legislacyjnych) zapowiadają się istotne zmiany w Kodeksie pracy. Obecnie najbardziej medialnym tematem jest wprowadzenie do Kodeksu pracy definicji pracy zdalnej.
...Wypalenie zawodowe - objawy, przyczyny i zmiany w prawie dotyczące możliwości otrzymania zwolnienia lekarskiego
Definicja wypalenia zawodowego jest znana co najmniej od początku XX wieku. Na stałe do słownika wprowadziła go Christina Maslach wraz ze swoją trójwymiarową teorią wypalenia.
...Nowe uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy oraz zmiany w PPK
Uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy oraz ustawa o pracowniczych planach kapitałowych zostały zmienione ustawą z dnia 28 kwietnia 2022 r. o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027.
...Ważne zmiany w kodeksie cywilnym – przedawnienie
Przed nami bardzo istotne zmiany w Kodeksie cywilnym. W dniu 27 grudnia 2021 r. Prezydent podpisał nowelizację przepisów Kodeksu cywilnego (dalej: Nowelizacja).
...Coraz większe zainteresowanie płatnościami bezgotówkowymi
Fundacja Polska Bezgotówkowa opublikowała wyniki badania dotyczącego zwyczajów płatniczych Polaków.
...Stan zagrożenia epidemicznego a praca zdalna
W dniu 16 maja 2022 r. w Polsce został odwołany stan epidemii i wprowadzony stan zagrożenia epidemicznego. Będzie on obowiązywał do odwołania. Czy ma to znaczenie dla pracy zdalnej, a jeżeli tak, to jakie?
...Wyrok NSA w sprawie zasad przeprowadzania kontroli u przedsiębiorców
Naczelny Sąd Administracyjny (dalej: NSA) w wyroku z dnia 1 grudnia 2021 r. w sprawie I GSK 1316/21 wypowiedział się w temacie zasad przeprowadzania kontroli u przedsiębiorców.
...Kara umowna bez kwoty maksymalnej i końcowego terminu jej naliczania jest dopuszczalna
Czytaj więcejKontrola na obecność środków działających podobnie do alkoholu - poradnik
Pracodawca będzie mógł wprowadzić kontrolę trzeźwości lub na obecność narkotyków jeśli będzie to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia.
...Pracodawco i pracowniku - szykuje się rewolucja w kodeksie pracy
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów pojawił się nowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Planowany termin przyjęcia tego projektu przez Radę Ministrów został wskazany na II kwartał 2022 r.
...Pracodawco i pracowniku – nowe zmiany w ubezpieczeniach społecznych
Od 1 stycznia 2022 r. weszły w życie nowe przepisy dotyczące ubezpieczeń społecznych. Zmiany dotyczą zwłaszcza okresu zasiłkowego, ale także wysokości zasiłku chorobowego, obliczania podstawy wymiaru zasiłków.
...Nowe wykroczenia przeciwko prawom pracownika
Od 1 grudnia 2021 r. został rozszerzony katalog wykroczeń przeciwko prawom pracownika. Zmiana przepisów ma na celu sankcjonowanie pracodawców, którzy zatrudniają „na czarno” i w ten sposób pozwalają takim osobom uchylić się od płacenia alimentów.
...Sygnaliści w zakładzie pracy – czyli podstawowe informacje na temat nowych przepisów UE
W ostatnim czasie na pewno każdy słyszał pojęcie – sygnalista. Kim on jest? Pojawiają się dalsze pytania – o co chodzi z tymi naruszeniami w zakładzie pracy, dlaczego pracodawcy muszą objąć ich ochroną, na czym polegają nowe obowiązki pracodawcy?
...Obowiązki pracodawcy w zakresie pracy zdalnej
Pracodawca wysyłając lub pozwalając pracownikowi na wykonywanie pracy zdalnie, będzie musiał liczyć się z ciążącymi na nim nowymi obowiązkami.
...„Czas na ochronę sygnalistów” - badanie EY
Niebawem w życie wejdzie Dyrektywa UE o ochronie sygnalistów. W związku z tym, koncern EY, przeprowadził wśród polskich spółek, które od 17 grudnia bieżącego roku, będą podlegały jej wymogom badanie: „Czas na ochronę sygnalistów”.
...Czy dzięki projektowi ustawy zwiększy się liczba sygnalistów zgłaszających informacje o naruszeniach?
Projekt ustawy o ochronie osób zgłaszających naruszenia prawa Unii Europejskiej zdecydowanie rozszerzy zakres ochrony sygnalistów. Pracownicy zgłaszający różnego rodzaju naruszenia mogą nie martwić się o ewentualne zwolnienia z tej przyczyny.
...BHP i ocena ryzyka zawodowego w przypadku pracy zdalnej
Pracodawca, pomimo tego, że pracownik będzie mógł pracować zdalnie, będzie odpowiadał w dalszym ciągu za warunki BHP. Projekt nowelizacji Kodeksu pracy uwzględnia okoliczności wykonywania pracy w takiej formie przez wyłączenie niektórych przepisów BHP.
...Wypadek przy pracy zdalnej
Duże wątpliwości powoduje wypadek przy pracy w trakcie wykonywania pracy zdalnej. Co w przypadku gdy pracownik wykonujący prace zdalną dozna wypadku? Jakie okoliczności będą uznane za wypadek oraz jakie czynności będzie musiał podjąć pracodawca?
...Opodatkowanie pracy zdalnej zza granicy
W trakcie pandemii praca wykonywana w formie zdalnej stała się dla wielu pracowników codziennością, a nie tylko przywilejem dla nielicznych. Przy tym okazało się, że może być ona wykonywana nie tylko z domu, ale z każdego miejsca na świecie.
...Kiedy praca zza granicy jest legalna?
Nikogo już nie dziwi wykonywana przez pracowników praca w formie zdalnej, która stała się codziennością. Niemniej, na pracodawcy ciążą szczególne obowiązki, których musi on dopełnić godząc się na wykonywanie przez pracownika pracy zdalnej zza granicy.
...Webinarium - praca zdalna za granicą
W ramach projektu "ZDALNIE CZYLI LEGALNIE" chcemy zaprosić Państwa na szkolenie online. Podczas szkolenia omówimy najbardziej istotne zagadnienia dotyczące pracy zdalnej za granicą.
...Praca zdalna a zaległe urlopy
W kolejnym filmie z cyklu #zdalnielegalnie poruszamy tematykę, która budzi liczne pytania i emocje -kwestię urlopów.
...Czy możliwa jest dyskryminacja pracownika wykonującego pracę zdalną?
Nowelizacja kodeksu pracy m.in. przewiduje przepisy, chroniące pracownika przed dyskryminacją oraz nierównym traktowaniem. Nowe przepisy wyraźnie wskazują, że pracownik zdalny nie może być gorzej traktowany w jakimkolwiek aspekcie niż pracownik biurowy.
...Czy można obniżyć wynagrodzenie pracownikowi tylko dlatego, że pracuje zdalnie?
Dobiegają niepokojące sygnały z dużych firm takich jak Google czy Facebook o cięciach wynagrodzeń dla pracowników pracujących zdalnie. Chodzi przede wszystkim o osoby, które z uwagi na pracę zdalną przeniosą się do mniejszych miejscowości.
...Zwrot kosztów pracownikowi w związku z pracą zdalną
Majowy projekt nowelizacji Kodeksu pracy został zmodyfikowany. Nowa wersja pojawiła się na stronach Rządowego Centrum Legislacji w lipcu, jednakże na wprowadzenie nowelizacji do Kodeksu nadal czekamy.
...Wprowadzenie pracy zdalnej krok po kroku
Przedstawiamy plan wprowadzenia pracy zdalnej na podstawie projektu z dnia 16 lipca 2021 r. złożony przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz dotychczasowych stosowanych rozwiązań.
...Hybrydowy styl pracy
Rok 2020 zmienił sposób w jaki pracujemy. Wydające się niemożliwym masowe przejście pracowników w tryb pracy zdalnej stało się normą. W ostatnich miesiącach klasyczny home office zaczął ustępować hybrydowej formie pracy.
...Zasady wykonywania pracy zdalnej w wewnątrzzakładowych aktach
Projekt nowelizacji kodeksu pracy przewiduje, że zasady wykonywania pracy zdalnej będzie należało określić w porozumieniu, regulaminie lub w porozumieniu z pracownikiem, ewentualnie poleceniu wydanym przez pracodawcę.
...Rząd szykuje zmiany w PPE
W Rządowym Centrum Legislacji został opublikowany projekt nowelizacji ustaw o PPE, IKE i IKZE. Jego celem jest wprowadzenie zmian i udogodnień dla pracodawców i oszczędzających, mają one zachęcić do korzystania z programów długoterminowego oszczędzania.
...Jak zawrzeć umowę o pracę w przypadku, gdy pracownik będzie wykonywał pracę zdalną?
Projekt dotyczący wprowadzenia pracy zdalnej na stałe do Kodeksu pracy jest obarczony wieloma wątpliwościami zwłaszcza w zakresie zawierania umowy o pracę oraz rozwiązania stosunku pracy.
...Postaw na finanse lub ubezpieczenia, jeśli chcesz podnieść kwalifikacje
Z badania Instytutu Badawczego Randstad wynika, że najwięcej możliwości podnoszenia kwalifikacji oferują pracodawcy z sektora ubezpieczeń i usług finansowych.
...Praca zza granicy
W kolejnym filmie z cyklu „Zdalnie czyli legalnie” poruszamy jeden z najistotniejszych problemów dla pracodawców związanych z pracą zdalną – w jaki sposób prawidłowo ją świadczyć zza granicy?
...Czy projekt wprowadzający pracę zdalną do Kodeksu pracy pójdzie do kosza?
Połowa roku właśnie mija, a dalej projekt ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy, ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych oraz ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy stoi w miejscu.
...Rządowy projekt Strategii Demograficznej 2040 – proponowane zmiany związane z prawem pracy
Polski rząd przedstawił projekt Strategii Demograficznej 2040, który ma na celu zajęcie się problemem demograficznym w Polsce.
...Lista obecności w domu pracownika, czyli potwierdzenie obecności w przypadku pracy zdalnej
W wielu zakładach pracy, pracownik jest zobowiązany potwierdzić swoją obecność i gotowość do pracy, najczęściej w formie listy obecności lub kart elektronicznych. Problem potwierdzania obecności w pracy pojawił się w związku z pandemią.
...Praca zdalna a wypowiedzenie umowy o pracę
Nowelizacja Kodeksu pracy to nie tylko nowe przepisy, ale przede wszystkim to często nowe dla pracodawców sytuacje, wymagające zastosowania innych rozwiązań.
...Najważniejsze pytania i odpowiedzi dot. projektu ws. badania trzeźwości przez pracodawców
Poniżej przedstawiamy Q&A dot. najważniejszych założeń projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.
...Wypowiedzenie umowy pracownikowi pracującemu zdalnie. Czy wystarczy tylko e-mail?
Coraz częściej pracodawcy decydują się na pracę zdalną w pełnym wymiarze godzin. Niejednokrotnie przedsiębiorcy informują swoich pracowników, że taka forma zostanie utrzymana przez kolejne miesiące, a czasem nawet bezterminowo, do odwołania.
...Praca zdalna a pozwy o nadgodziny
Globalna pandemia Covid-19 zmusiła świat do zmian jakich nikt się nie spodziewał. Ustawodawcy musieli dotychczasowe przepisy dostosować do obecnie panującej sytuacji, w tym często zmuszeni byli do tworzenia kompletnie nowych rozwiązań prawnych.
...Oferta benefitów – badanie Nationale-Nederlanden
Nationale-Nederlanden przeprowadziło badanie, w którym sprawdzono, jak zmieniła się oferta benefitów pracowniczych w związku z pandemią.
...Zaległe urlopy
Ubiegły rok przyniósł pracodawcom wiele nowych wyzwań. Wśród nich znalazła się m.in. kwestia wysyłania pracowników na urlop. W konsekwencji powstał problem wielu zebranych dni urlopowych przez pracowników.
...Kwoty dodatkowe za pracę z domu nie są przychodem pracownika
Ekwiwalenty za home office w okresie pandemii nie powodują powstania przychodu ze stosunku pracy i nie trzeba w związku z tym odwoływać się do zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o PIT.
...Rozpoczął się ostatni etap wdrażania PPK
1 stycznia 2021 r. rozpoczął się ostatni – IV – etap wdrażania PPK. Wezmą w nim udział najmniejsze firmy, zatrudniające do 9 osób, oraz instytucje publiczne. Szacuje się, że obejmie on ok. 830 tys. podmiotów, zatrudniających łącznie ok. 6 mln pracowników.
...#BeInObiektywnie: Czy Rzecznik Finansowy jest potrzebny?
Zgodnie z projektem ustawy o rozpatrywaniu reklamacji i sporów klientów podmiotów rynku finansowego oraz o Funduszu Edukacji Finansowej, z dniem 1 stycznia 2021 przestanie istnieć instytucja Rzecznika Finansowego.
...EIOPA identyfikuje możliwości wspólnych rozwiązań w zakresie odporności sektora na ryzyko pandemii
EIOPA opublikowała opracowanie, w którym zawarła możliwości stworzenia wspólnych rozwiązań w zakresie odporności na ryzyko pandemii.
...Pracodawca administratorem danych w dokumentacji pracowniczej
Administrator, przechowując dane w dokumentacji pracowniczej, nie musi prosić pracownika o zgodę na przetwarzanie jego danych. W takiej sytuacji podstawą przetwarzania danych zgromadzonych w aktach osobowych pracowników będzie obowiązek prawny pracodawcy.
...PIP wydała zalecenia w sprawie bezpiecznego powrotu do pracy
Główny inspektor pracy wydał zalecenia dla pracodawców, przedsiębiorców i osób organizujących pracę innym osobom. Mają one związek z rozpoczętym przez rząd odmrażaniem gospodarki i powrotem zakładów pracy do normalnego funkcjonowania.
...UODO: Brak obowiązku informacyjnego przy zgłaszaniu członków rodziny pracownika do ubezpieczenia zdrowotnego
Pozyskiwanie danych członków rodziny pracownika zgłaszanych do ubezpieczenia zdrowotnego odbywa się na podstawie przepisów prawa, które zapewniają odpowiednią ochronę ich praw, pracodawca może skorzystać ze zwolenienia z obowiązku informacyjnego.
...Prawa i obowiązki pracownika podczas epidemii
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało poradnik dla pracowników. Jego lektura pomoże odnaleźć się w tej nietypowej sytuacji i zadbać o swoje prawa.
...PUODO: Rejestracja czasu pracy za pomocą danych biometrycznych nie jest zgodna z RODO
PUODO w komunikacie wyjaśnił, że przetwarzanie przez pracodawcę danych biometrycznych pracowników nie może służyć celowi, jakim jest ewidencja czasu pracy.
...Rząd ureguluje pracę zdalną
W projekcie, tzw. tarczy antykryzysowej 4, rząd podjął próbę uregulowania pracy zdalnej. Do dziś praca zdalną jest to instytucja nieznana w Kodeksie pracy.
...Komunikat UODO ws. sprawdzania temperatury w celu zapobiegania rozprzestrzeniania się COVID-19
W sytuacji kiedy będzie dokonywany np. pomiar temperatury ciała danej osoby czy też będą gromadzone dane dot. jej stanu zdrowia, a następnie będą utrwalone i przekazywane, wówczas będzie następowało przetwarzanie szczególnej kategorii danych osobowych.
...#CZTR_COVID-19: Tarcza antykryzysowa 2.0 z podpisem Prezydenta
W piątek (17.04.2020 r.) Prezydent RP podpisał ustawę o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, czyli tzw. tarczę antykryzysową w wersji 2.0.
...#CZTR_COVID-19_Najważniejsze rozwiązania wynikające z przepisów tarczy antykryzysowej - dla kogo dofinansowanie zatrudnienia?
Podpisany przez Prezydenta pakiet ustaw, składających się na tzw. tarczę antykryzysową, zawiera szereg rozwiązań, które mają z założenia wesprzeć przedsiębiorców w trudnym okresie związanym z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa.
...#CZTR_COVID-19: Specustawa z podpisem Prezydenta
W dniu 31 marca br. Prezydent RP podpisał pakiet ustaw składających się na tzw. tarczę antykryzysową. Większość poprawek wprowadzonych przez Senat i mających na celu zwiększenie ochrony firm przed skutkami pandemii koronawirusa została odrzucona.
...Eksperci BCC krytycznie o rządowej Tarczy Antykryzysowej
Eksperci BBC krytycznie odnieśli się do przyjętej podczas 8. posiedzenia Sejmu tzw. Tarczy Antykryzysowej. Przedstawiciele organizacji wyrazili swoją dezaprobatę wynikającą z nieuwzględnienia przez posłów propozycji BCC.
...Propozycja nowych terminów wdrożenia PPK w II etapie
18 marca br. rząd przedstawił pakietu rozwiązań dla przedsiębiorstw, które mają problemy z rentownością w związku z wybuchem epidemii COVID-19. Celem „Tarczy Antykryzysowej” jest ochrona miejsc pracy i bezpieczeństwa finansowego.
...Odmowa odbycia podróży służbowej ze względu na obawę zarażenia koronawirusem
Pomimo wprowadzenia ustawy z dnia 2 marca 2020 r., nadal nie wiadomo, jak postąpić ma pracodawca, gdy pracownik odmawia odbycia podróży służbowej ze względu na obawę zarażenia koronawirusem.
...Koronawirus - zamknięte szkoły, przedszkola i żłobki
Rząd zdecydował, że w związku z zagrożeniem pandemią koronawirusa (COVID-19) placówki oświatowe, zarówno publiczne i niepubliczne, zostaną zamknięte. Z tego powodu, szkoły, przedszkola i żłobki nie będą funkcjonowały od 16 do 25 marca 2020 r. włącznie.
...Nowy cykl beinsured.pl - Raport prawny
Eksperci Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI, we współpracy z portalem beinsured.pl, od kilku lat systematycznie przygotowują Raporty prawne. Specjalnie dla Czytelników beinsured.pl postanowiliśmy prezentować wydarzenia, które znalazły się w Raporcie.
...Do PPK przystąpiło 1,13 mln osób
Ministerstwo Finansów przedstawiło statystyki dot. programu PPK oraz spodziewane wyniki drugiego etapu wdrażania PPK w podmiotach zatrudniających powyżej 50. osób. Z danych wynika, że do połowy listopada podpisano 1,13 mln umów o prowadzenie PPK.
...Nowelizacja rozporządzenia ws. różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne
Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 16 marca 2021 r. zmieniające rozporządzenie ws. różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych
...Negatywna ocena pracy pracownika nie jest zniesławieniem
Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu w wyroku z dnia 25 marca 2021 r. (skarga nr 1864/18) orzekł, że oparta na faktach negatywna ocena pracy nie narusza reputacji pracownika i nie jest zniesławieniem.
...Pracownik ma prawo do 11 godzin odpoczynku, nawet jeśli zawarł kilka umów
TSUE orzekł, że nawet jeśli podwładny zawrze kilka umów o pracę z tą samą firmą, to i tak może przepracować maksymalnie 13 godzin na dobę. W każdym dniu przysługuje mu bowiem 11 godzin odpoczynku.
...Obieg danych cyfrowych w przedsiębiorstwie powinien być uregulowany
Brak regulaminu wewnętrznego obiegu dokumentacji elektronicznej i jej archiwizacji utrudnia zwolnienie dyscyplinarne pracownika z powodu wykasowania ważnych plików ze służbowego komputera.
...Pracodawca ma płacić składki od nadgodzin z umowy cywilnej
Gdy pracownik pracuje dodatkowo na podstawie umowy cywilnej zawartej ze swoim pracodawcą, to ten ostatni ma obowiązek opłacania za niego składki na ubezpieczenie.
...Aktywa PPK po IV kw. 2020 r. Instytucje finansowe zebrały już blisko 3 mld zł
Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała dane dot. produktów PPK po IV kw. 2020 r. Z informacji KNF wynika, że zatrudnieni odłożyli już w nowym programie blisko 3 mld zł.
...KNF podsumowała nadzór nad wypełnianiem obowiązków informacyjnych przez emitentów papierów wartościowych w 2019 r.
Na stronie UKNF został opublikowany raport „Nadzór nad wypełnianiem obowiązków informacyjnych przez emitentów papierów wartościowych prowadzony w 2019 roku”. Zawiera on informacje dotyczące prowadzonego pnadzoru w zakresie raportów okresowych.
...Zadaniowy czas pracy – dobre rozwiązanie dla pracy zdalnej
Przy obecnie niezwykle często występującej pracy zdalnej, pracodawcy spotykają się z problemem, jakim jest utrudniona możliwość ewidencji i kontroli czasu pracy pracowników. Wydaje się, że system zadaniowego czasu pracy może być dobrym rozwiązaniem.
...Czy pracodawca ma prawo pytać pracownika o szczepienie?
Wszelkie zaświadczenia o szczepieniu, jako dane dotyczące zdrowia pracownika, podlegają szczególnej ochronie.
...Uzgodnienie pracy zdalnej
Projekt przewiduje, że praca zdalna będzie mogła być uzgodniona pomiędzy stronami umowy o pracę zarówno przy zawieraniu umowy o pracę lub także w trakcie zatrudnienia.
...Praca okazjonalna oraz nowa definicja pracy zdalnej w projekcie nowelizacji ustawy – Kodeks pracy
Nowy projekt przewiduje inną definicję pracy zdalnej. Potwierdziły się przypuszczenia, iż praca zdalna będzie mogła być wykonywana w pełnym wymiarze czasu pracy lub tylko częściowo.
...Firma odliczy wydatki na pracę zdalną - stanowisko Ministerstwa Finansów
Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 22251 wskazał, że nie ma znaczenia, czy pracownik wykonuje swoje obowiązki w biurze czy w mieszkaniu. W obu przypadkach przedsiębiorca może odliczyć niezbędne koszty.
...PRACA ZDALNA - REWOLUCJA W KODEKSIE PRACY!
19 maja na stronie Rządowego Centrum Legislacji zamieszczony został wyczekiwany projekt zmian w Kodeksie Pracy. Tak jak zapowiadaliśmy – wprowadzenie pracy zdalnej będzie największa rewolucją w KP.
...Zdalnie czyli legalnie - Ochrona danych a praca zdalna
Już ponad rok temu Prezes UODO opublikował informacje dotyczące ochrony danych osobowych podczas pracy zdalnej. Problem ten jednak przez rok nie zniknął.
...Kontrola pracy zdalnej
Nie ulega wątpliwości, że pracodawca ma prawo kontrolować pracownika w związku z wykonywaną przez niego pracą. Podstawowym obowiązkiem pracowniczym jest wykonywanie pracy przez pracownika w sposób sumienny i staranny oraz stosowanie się do poleceń.
...Co zawiera projekt ustawy regulujący pracę zdalną?
W drugim filmie z cyklu „Zdalnie czyli legalnie” mec. Karolina Bogumił – Łagowska przedstawia główne założenia projektu regulującego prace zdalną.
...Kogo obejmie praca zdalna? Projekt Nowelizacji Kodeksu Pracy
Zgodnie z projektem nowelizacji Kodeksu Pracy jedną z głównych zmian będzie wprowadzenie do Kodeksu na stałe formy pracy zdalnej. Możliwość świadczenia pracy w formie home office ma z nami zostać także po trwaniu pandemii.
...Zdalnie czyli legalnie - Praca zdalna zamiast telepracy
Zgodnie z zapowiedziami telepraca ma zniknąć z Kodeksu pracy, a zastąpi ją praca zdalna. Wiadomo, że praca zdalna będzie opierać się na podobnych zasadach co telepraca. Jednak czy nie będzie to tylko zmiana nazwy instytucji?
...Zdalnie czyli legalnie – nowy projekt z obszaru Prawa pracy w Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI i beinsured.pl
Większość organizacji od roku funkcjonuje w trybie pracy zdalnej. Jest to nowa sytuacja dla wielu pracodawców, z którą wiąże się bardzo dużo pytań i wątpliwości co do stosowania przepisów Kodeksu pracy.
...Zarobki współpracowników to już nie żadna tajemnica?
Unia Europejska przygotowała projekt dyrektywy, która ma na celu zrównanie płac kobiet i mężczyzn, zajmujących te same stanowiska. Intencją UE jest zlikwidowanie dyskryminacji dotyczącej płci zwłaszcza w obszarze wynagrodzenia.
...Baby gift to darowizna, a nie przychód z pracy
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 2 marca 2021 r. uznał, że wręczanie pracownikom prezentów okolicznościowych, np. z okazji narodzin dziecka, nie powoduje obowiązku poboru zaliczek na PIT.
...Zwrot za wyposażenie do pracy zdalnej bez podatku dochodowego
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 1 lutego 2021 r. (nr 0115-KDIT1.4011.851.2020.1.KK) uznał, że dofinansowanie do zakupu sprzętu, który pracownicy, pracując zdalnie, wykorzystują w domu, nie stanowi przychodu w PIT.
...Zdalna kontrola PIP
Państwowa Inspekcji Pracy przedstawiła nowe formy działań kontrolnych w dobie pandemii. Inspektorzy będą prowadzili kontrole w sposób zdalny i hybrydowy.
...Na horyzoncie pojawia się nowe prawo pracowników – prawo do bycia offline poza godzinami pracy
Parlament Europejski w czwartek (21 stycznia 2021 r.) przyjął sprawozdanie dotyczące prawa pracowników do bycia offline. Jego zdaniem powinna powstać dyrektywa regulująca sytuację, w której pracownik poza godzinami pracy ma prawo do bycia offline.
...Pracodawca sprawdzi warunki pracy zdalnej
Pracodawca może skontrolować warunki, w jakich pracownik w mieszkaniu wykonuje pracę zdalnie, gdy zasady kontroli określa regulamin pracy, albo gdy na taką kontrolę wyrazi zgodę pracownik. W przeciwnym razie może przeprowadzić kontrolę w formie zdalnej.
...Czy rekompensatę za nadgodziny można wypłacić w formie premii uznaniowej?
Pracodawca może rekompensować pracę w godzinach nadliczbowych dodatkowym wynagrodzeniem albo czasem wolnym od pracy. W pewnych przypadkach w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych powinien w pierwszej kolejności udzielić pracownikowi dnia wolnego.
...Praca zdalna już w nowym roku
Rząd, związki zawodowe i pracodawcy rozpoczęli negocjacje w sprawie wdrożenia na stałe przepisów o pracy zdalnej. Bazą jest roboczy projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
...W sporze z pracodawcą to pracownik ma wykazać, że był gorzej traktowany od innych pracowników
Niższe zarobki powoda, w stosunku do tych uzyskiwanych przez innych pracowników, wynikały z niższej jakości pracy powoda. Powód nie wykazał, że pracodawca go dyskryminował.
...Wpłaty na PPK są innowacyjne
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 10 sierpnia 2020 r. (nr 0111-KDIB1-3.4010.319.2020.2.APO) uznał, że składki na pracownicze plany kapitałowe mogą być kosztem w stosowaniu ulgi na badania i rozwój.
...Taksówką z pracy do domu bez dodatkowego podatku
Dojazd z pracy do domu taksówką, za którą zapłaci pracodawca, nie jest przychodem pracownika. Spółka w rezultacie nie musi pobierać od niego zaliczki na PIT.
...Czy można upubliczniać informacje o wynikach pracowników?
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych opublikował na swojej stronie internetowej komunikat dot. przetwarzania danych o wydajności pracy osób zatrudnionych w danej firmie.
...Zakup maseczek dla pracowników nie jest finansowany ze środków ZFŚS
Środki ZFŚS mają charakter celowy i mogą być przeznaczane wyłącznie na cele określone w ustawie. Z kolei na mocy art. 207 ust. 1 i 2 Kodeksu pracy, pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy.
...Pracodawca ujawni proponowane wynagrodzenie już w ogłoszeniu o pracę?
Do I czytania w Sejmie skierowany został poselski projekt nowelizacji Kodeksu pracy zobowiązujący pracodawców do wskazywania w ofertach pracy wysokości proponowanego wynagrodzenia brutto.
...Osoba zatrudniona, czyli dla kogo PPK?
PPK skierowane są jedynie do osób zatrudnionych. To oznacza, że właściwa identyfikacja takich osób jest podstawą do określenia, kiedy pracodawca powinien utworzyć PPK w swojej organizacji i kogo uwzględnić, tworząc listę pracowników objętych programem.
...MRPiPS: badanie stanu trzeźwości pracownika może przeprowadzić policja
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało stanowisko, w którym potwierdziło, że badanie stanu trzeźwości pracownika może przeprowadzić policja, a nie pracodawca.
...Babcie też będą mogły skorzystać z uprawnień rodzicielskich
Z dniem 7 września 2019 r. weszły w życie zmiany do Kodeksu pracy wprowadzone ustawą z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw wprowadzające znowelizowane zasady w zakresie uprawnień rodzicielskich.
...Kolejne zmiany w Kodeksie pracy w zakresie zasad wydawania świadectwa pracy już od 7 września
Z dniem 7 września 2019 r. wejdą w życie zmiany do Kodeksu pracy wprowadzone ustawą z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw wprowadzające również znowelizowane zasady związane z wydawaniem świadectw pracy.
...TSUE: zabezpieczenie społeczne pracowników migrujących
W przypadku pracy w więcej niż na terenie jednego kraju pojawia się wątpliwość co do wyboru ubezpieczenia zdrowotnego finansowanego ze środków publicznych lub ubezpieczenia prywatnego. W tej sprawie wypowiedziało się TSUE.
...Kolejne zmiany katalogu danych osobowych pracowników
W dniu 3 kwietnia 2019 r. Prezydent podpisał ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania tzw. rozporządzenia „RODO”. Ustawa zakłada nowelizację 162 ustaw, wśród których znajduje się nowelizacja Kodeksu pracy.
...Czy pracodawca może żądać zaświadczenia o niekaralności od przyszłego pracownika?
Zgodnie z RODO i kodeksem pracy w czasie rekrutacji mogą żądać jedynie podstawowych danych, czytamy w artykule Dziennika Gazety Prawnej. Czy w związku z tym pracodawca ma możliwość sprawdzenia czy potencjalny pracownik nie był karany?
...22 stycznia 2019 r. minął deadline na poinformowanie pracowników o formie wypłaty wynagrodzenia
W związku z nowelizacją Kodeksu pracy od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe przepisy, które odwracają dotychczasową zasadę wypłaty wynagrodzenia do rąk własnych pracownika.
...Changes in the reimbursment of business trips
Under this amendment, the per diem rate for the time of a domestic business trip will increase from PLN 30 to PLN 38.
...Poland has joined the European Payments Initiative (EPI)
On November 9 of this year, Poland adopted a statement in support of the European Payments Initiative (EPI). The initiative is also supported by countries such as Belgium, Finland, France, Germany, Spain, and the Netherlands.
...Temperature check to prevent the spread of COVID-19
In a situation where, for example a person's body temperature is measured, or data concerning his or her health is collected - a special category of personal data will be processed. Read more on beinsured.pl/eng.
...Anti-crisis shield to help entrepreneurs and employees
The Polish Prime Minister Mateusz Morawiecki has presented the assumptions of the government's anti-crisis package for entrepreneurs and employees, worth approx. PLN 212 billion, i.e. nearly 10% of GDP.
...Poland assumes 35-45% participation in pension plans PPK among mid-sized firms
Poland assumes pension plan PPK participation among employees of mid-sized firms will be near the level for large firms and amount to some 35-45%, the Finance Ministry said in an answer to an MP interpellation.
...#raportprawnyCZTR odc. 2. (I poł. lutego 2020)
Prezentujemy 2. odcinek nowego cyklu beinsured.pl #raportprawnyCZTR. Stanowi on subiektywny przegląd wiadomości zawartych w Raporcie prawnym, przygotowanym przez ekspertów Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.
...