Buy Now, Pay Later

Jednym z tematów poruszanych podczas Kongresu Prawa Bankowego był model Buy Now, Pay Later (BNPL). Jest to nowy sposób dokonywania płatności za zakupy online, który szybko zyskuje na popularności.

...
Czytaj więcej

Kryptowalutowi oszuści

Policja apeluje o rozsądek podczas podejmowania wszelkich decyzji finansowych. Tym razem ofiarą naciągaczy padł młody mężczyzna, który chciał pomnożyć swoje oszczędności, a stracił przy tym prawie 280 tys. zł.

...
Czytaj więcej

MF chce zaostrzenia kar w sektorze ubezpieczeniowym

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku. Dokonuje on nowelizacji 19 ustaw dot. rynku finansowego.

...
Czytaj więcej

CUK Ubezpieczenia uruchomił porównywarkę ubezpieczeń turystycznych

Multiagencja CUK Ubezpieczenia wdrożyła nowe narzędzie dla klientów - porównywarkę ubezpieczeń turystycznych. Za jej pośrednictwem można nabyć proste produktu dla podróżnych, a także ich rozszerzenia o dodatkowe ryzyka oraz assistance.

...
Czytaj więcej

Rankomat.pl uruchomił nową porównywarkę dla właścicieli jednośladów

Porównywarka ubezpieczeń rankomat.pl przygotowała specjalną ofertę dla właścicieli jednośladów. Za jej pośrednictwem motocykliści mogą porównać ceny ubezpieczeń OC, AC, assistance i NNW od 4 towarzystw ubezpieczeniowych.

...
Czytaj więcej

Grupa ANG wprowadziła możliwość komunikowania się z klientami w polskim języku migowym

Od połowy czerwca w Grupie ANG działa systemem tłumaczenia języka migowego. Rozwiązanie, przygotowane przez Migam.org, pozwala osobom na zdalny kontakt z ekspertami finansowymi.

...
Czytaj więcej

Serwis OTOAgent już planuje kolejne funkcjonalności

Portal Otoagent.pl funkcjonuje na rynku od niecałego miesiąca. Twórcy platformy już planują kolejne rozszerzenia swego produktu.

...
Czytaj więcej

EIOPA: Q&A (maj 2021 r.)

W pełnej publikacji przedstawiamy Q&A z maja 2021 r. opublikowane przez Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych.

...
Czytaj więcej

BIK łączy się z Profi Insurance

Na rynku multiagencyjnych doszło do kolejnej fuzji. Tym razem swoje siły połączyły dwie multiagencje ubezpieczeniowe - BIK Serwis oraz Profi Insurance. Obie spółki chcą zyskać na wymianie swojego know-how i dotychczasowego doświadczenia.

...
Czytaj więcej

ZnanyAgent.com – kolejna na rynku platforma dla agentów

4 maja br. rozpoczął działalność portal ZnanyAgent.com. Platforma ułatwia klientom znalezienie odpowiedniego pośrednika w zakupie polisy ubezpieczeniowej. Pomóc ma im w tym intuicyjna wyszukiwarka i rekomendacje udzielone przez użytkowników.

...
Czytaj więcej

Aviva odnotowała znaczący wzrost sprzedaży w I kw. 2021 r.

Grupa Aviva przedstawiła wyniki finansowe po I kw. 2021 r. W tym okresie grupa osiągnęła wysoki wzrost sprzedaży względem 2020 r. Najlepszą dynamikę wzrostu odnotował kanał agencyjny sieci własnej Aviva - aż o 43 proc. r/r.

...
Czytaj więcej

Darmowe holowanie - Porówneo rusza z nową promocją

Porównywarka polis Porówneo przygotowała promocyjną usługę dla klientów. Każde ubezpieczenie OC ppm., zakupione przed datą 30 września 2021r., zostanie bezpłatnie rozszerzone o usługę holowania.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenia komunikacyjne od UNIQA w ofercie Providenta

Firma pożyczkowa Provident poszerza swoją ofertę produktów finansowych. W sprzedaży pojawią ubezpieczenia komunikacyjne, dostarczane przez TU UNIQA.

...
Czytaj więcej

Ergo szkoli agentów przy wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości

Niemiecka grupa Ergo zainicjowała innowacyjny projekt szkoleniowy wśród agentów ubezpieczeniowych. Pośrednicy będą ćwiczyć rozmowy z klientami przy wykorzystaniu wirtualnej rzeczywistości.

...
Czytaj więcej

OTOAgent pomoże w znalezieniu agenta ubezpieczeniowego

15 maja ruszy portal OTOAgent. Serwis ma być platformą do wyszukiwania i nawiązywania kontaktu z agentami ubezpieczeniowymi. O nowej inicjatywie w branży ubezpieczeniowej informuje portal cashless.pl.

...
Czytaj więcej

Marcin Grabiec został prezesem Ocenapolis.pl

Marcin Grabiec objął stanowisko prezesa zarządu porównywarki ubezpieczeń Ocenapolis.pl. Jednocześnie przejął on udziały w Unilink Cash, zostając większościowym udziałowcem. Zmiany mają na celu przyspieszenie i wzmocnienie współpracy z Grupą Europa.

...
Czytaj więcej

Zastosowanie przepisów IDD w przypadku świadczenia usług doradztwa dla umów już istniejących

Jedno z zadanych pytań do KE dotyczyło tego, czy art. 30 IDD ma zastosowanie do umów zawartych przed dniem 23 lutego 2018 r., zwłaszcza, gdy świadczone są jakiekolwiek usługi bieżącego doradztwa.

...
Czytaj więcej

Platforma sprzedażowa bezpieczny.pl w strukturach Generali Polska

​Zakończyła się procedura przejęcia przez Generali Polska spółki zarządzającej platformą sprzedażową Bezpieczny.pl. Narzędzie ma być udostępnione wszystkim agentom współpracującym z Generali.

...
Czytaj więcej

Informacje o udziałach i bliskich powiązaniach – czy tylko od nowych pośredników?

Czy obowiązek żądania informacji o konfliktach interesów będzie stosowany przez właściwy organ krajowy z mocą wsteczną [w przypadku, gdy pośrednik jest już zarejestrowany]?

...
Czytaj więcej

Spółka życiowa Open Life wystawia na sprzedaż 49% swoich udziałów

​Open Life TU na Życie zawarło umowę z Icentis Capital. Jej przedmiotem jest doradztwo transakcyjne w związku z planowanym zbyciem 49% akcji ubezpieczyciela, poinformował portal inwestycje.pl.

...
Czytaj więcej

Trasti rozszerza swoją obecność na polskim rynku

Insurtech Trasti wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku. Spółka rozpoczęła dystrybucję kolejnych produktów oraz podjęła współpracę z kolejną porównywarką ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Pociągnięcie twórcy produktu do odpowiedzialności

Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) opublikował w dniu 23 marca 2021 r. odpowiedzi udzielone przez Komisję Europejską na pytania dotyczące interpretacji przepisów dyrektywy w sprawie dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Warta integruje system sprzedażowy z bazą CEPiK

Warta umożliwiła agentom szybki dostęp do danych, zawartych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. W ten sposób będą mogli oni pobrać informacje niezbędne do zawarcia umowy ubezpieczenia, bezpośrednio z bazy CEPiK.

...
Czytaj więcej

Pocztowe TUW ruszyło ze sprzedażą ubezpieczeń rolniczych. Produkty są dostępne w placówkach Poczty Polskiej

​Od początku kwietnia w 4,6 tys. placówek Poczty Polskiej można nabyć ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich z dotacjami z budżetu państwa, oferowane przez Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.

...
Czytaj więcej

Istotne dostosowanie produktu zgodnie z IDD – na czym polega?

KE udzieliła odpowiedzi na pytanie, co mogłoby stanowić „istotne dostosowanie istniejącego produktu” w rozumieniu przepisu art. 25 IDD regulującego wymogi w zakresie nadzoru nad produktem i zarządzania nim.

...
Czytaj więcej

Jak prawidłowo ocenić wiedzę i doświadczenie klienta w zakresie ubezpieczeniowego produktu inwestycyjnego? (2)

EIOPA opublikowała odpowiedzi udzielone przez Komisję Europejską na pytania dotyczące interpretacji przepisów dyrektywy w sprawie dystrybucji ubezpieczeń i jej aktów wykonawczych.

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie SFDR – nowe przepisy w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze finansowym

10 marca 2021 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych.

...
Czytaj więcej

BIPAR apeluje o wykluczenie pośredników ubezpieczeniowych z nowych unijnych wymogów

Europejska Federacja Pośredników Ubezpieczeniowych (BIPAR) skierowała do władz UE swoje stanowisko ws. nakładania na podmioty rynku finansowego nowego wymogu. Zdaniem organizacji z nowych obowiązków powinny być wykluczeni pośrednicy ubezpieczeniowi, szczególnie małe i średnie podmioty.

...
Czytaj więcej

Słoweńskie towarzystwo ubezpieczeń wchodzi do Polski

Do Polski wchodzi kolejny zagraniczny zakład ubezpieczeń. Oferty dla klientów z polskiego rynku przygotował Triglav ze Słowenii. Ich sprzedażą zajmie się nowy brand – Trasti, zarządzany przez Artura Olecha.

...
Czytaj więcej

Agenci turystyczni domagają się wyższych prowizji ze sprzedaży ubezpieczeń

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Agentów Turystycznych przekazało swoje postulaty do touroperatorów. Wśród ich propozycji znalazły się m.in. wyższe prowizje z tytułu dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Beesafe wchodzi w kanał agencyjny

Należący do VIG insurtech Beesafe nawiązał współpracę z CUK Ubezpieczenia. Agencja ma pośredniczyć w sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych Compensy zarówno w placówkach stacjonarnych jak i online, informuje portal cashless.pl.

...
Czytaj więcej

GrECo przejmuje udziały poznańskiego brokera

​GrECo Polska przejmuje kolejny lokalny podmiot sprzedający polisy ubezpieczeniowe. Portfel spółki zostanie wzbogacony o pakiet 70% poznańskiego brokera Athena. Akwizycja stanowi element realizacji strategii rozwojowej Grupy GrECo.

...
Czytaj więcej

Skutki naruszenia obowiązku ukończenia szkolenia zawodowego przez dystrybutorów ubezpieczeń

Chociaż obowiązek ukończenia szkoleń zawodowych m.in. przez osoby fizyczne wykonujące czynności agencyjne lub brokerskie, czy też członków zarządu agentów i brokerów, uregulowany w art. 12 UDD obowiązuje już od ponad 3 lat, wciąż budzi on wątpliwości.

...
Czytaj więcej

BIK Serwis przejmuje Punktę. Dystrybutor stawia na omnikanałowość sprzedaży ubezpieczeń

Porównywarka ubezpieczeń Punkta zmienia właściciela. Właśnie trwa finalizacja przejęcia platformy przez multiagencję BIK Serwis. Jest to kolejny etap rozwoju dystrybutora, zakładający budowę wielokanałowego modelu sprzedaży ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Unilink przejmuje udziały w bułgаrѕkіеј ѕрółсе І&G Вrоkеrѕ

Unilink S.A. przejmie większościowy pakiet udziałów w spółce I&G Brokers z Bułgarii – donosi money.bg. Wartość transakcji pozostaje nieznana.

...
Czytaj więcej

MF nie prowadzi prac legislacyjnych dot. przyznawania zniżek na ubezpieczenia

Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac legislacyjnych mających na celu uwzględnienie zapisu w ustawie o zobowiązaniu agentów ubezpieczeniowych do przyznawania dodatkowych zniżek ubezpieczającym.

...
Czytaj więcej

Zbliża się termin obowiązku sprawozdawczego dot. rozpatrywanych reklamacji przez podmioty rynku finansowego

Do 15 lutego 2021 r. podmioty rynku finansowego mają obowiązek przekazać Rzecznikowi Finansowymi sprawozdanie dotyczące rozpatrywania reklamacji oraz liczby wystąpień klientów na drogę postępowania sądowego.

...
Czytaj więcej

Beesafe dołączyło do partnerów Rankomat.pl

Beesafe, należące do grupy VIG, jest kolejną marką, która dołączyła do grona partnerów porównywarki Rankomat.pl. Produkty tej marki są dostępne w porównywarce od końca stycznia.

...
Czytaj więcej

Fotowoltaika w ofercie Grupy ANG S.A.

Grupa ANG S.A. wprowadziła do swojej oferty sprzedaż instalacji fotowoltaicznych, jako jeden z pierwszych pośredników finansowo-ubezpieczeniowych.

...
Czytaj więcej

Poseł pyta MF o zniżki przy oferowaniu ubezpieczenia mienia

Agenci powinni być zobligowani do informowania klientów o przysługujących im zniżkach przy ubezpieczeniu mienia od ognia i innych zdarzeń losowych. Takie stanowisko zawarto w interpelacji poselskiej.

...
Czytaj więcej

Wznawiane są prace nad ustawą likwidującą urząd Rzecznika Finansowego

W Sejmie ruszyły prace nad projektem ustawy przenoszącej kompetencje Rzecznika Finansowego do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W najbliższą środę (20 stycznia 2021 r.), podczas 25. posiedzenia Sejmu, odbędzie się pierwsze czytanie projektu.

...
Czytaj więcej

Brexit z perspektywy działalności brokerskiej

Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych opracowało wskazania w związku z zakończeniem okresu przejściowego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE.

...
Czytaj więcej

Sprostowanie do publikacji z dnia 7 stycznia 2021 r. pt. „Plany nowego prezesa Generali Polska”

W artykule „Plany nowego prezesa Generali Polska”, opublikowanym na portalu beinsured.pl w dniu 5 stycznia 2021 r., błędnie poinformowaliśmy jakoby Generali zamierzało zrezygnować ze współpracy z multiagencjami w zakresie dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

PSRDU rozpoczyna działalność

Polskie Stowarzyszenie Rekomendowanych Doradców Ubezpieczeniowych rozpoczęło z Nowym Rokiem swoją działalność. Celem stowarzyszenia jest stworzenie grona profesjonalistów, którzy będą upowszechniać wysokie standardy pracy w sprzedaży ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

TOP 10, czyli co czytali użytkownicy beinsured.pl w 2020 r.

Rok 2020 zapisze się w historii jako okres walki z globalnym zagrożeniem epidemiologicznym. Wymusił on zmiany w wielu obszarach życia od rozrywki, relacji międzyludzkich, załatwiania codziennych spraw, po pracę i funkcjonowanie organizacji.

...
Czytaj więcej

Branża przygotowuje się do przeglądu IDD

Zbliża się przegląd dyrektywy IDD. PIU już teraz informuje na swoim blogu, na co szczególnie chce zwrócić uwagę i jakie podjąć inicjatywy w tym zakresie.

...
Czytaj więcej

Naruszenie ochrony danych osobowych w ENT Broker

ENT Broker poinformowało, za pośrednictwem swojej strony internetowej, o naruszeniu ochrony danych osobowych swoich klientów, w związku z zainfekowaniem komputera jednego z pracowników.

...
Czytaj więcej

Skutki niezrealizowania obowiązku doskonalenia umiejętności zawodowych przez dystrybutorów

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń przewiduje obowiązek doskonalenia umiejętności zawodowych przez osoby wykonujące czynności agencyjne, osoby wykonujące czynności brokerskie, osoby wykonujące czynności dystrybucyjne ZU czy członków zarządu dystrybutorów.

...
Czytaj więcej

Partnerstwo strategiczne TU Europy, UnilinkCash i Ocenapolis.pl

Pośrednik finansowy UnilinkCash, platforma insurtechowa Ocenapolis.pl oraz zakład ubezpieczeń Europa łączą siły i podejmują partnerstwo strategiczne w zakresie dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

WDB przejęta przez brytyjskiego brokera

Broker ubezpieczeniowy z Wielkiej Brytanii PIB Group właśnie rozpoczął działalność na polskim rynku. Spółka przejęła 100% udziałów wrocławskiego WDB S.A.

...
Czytaj więcej

PIU opracowała zaświadczenie poświadczające odbycie szkolenia zawodowego przez OFWCA

Komisja ds. dystrybucji ubezpieczeń majątkowych, Podkomisja ds. pośrednictwa ubezpieczeń na życie i Zespół ds. bancassurance i sprzedaży affinity, działające przy PIU, opracowały wzór dokumentu poświadczającego odbycie przez OFWCA.

...
Czytaj więcej

Śląskie Centrum Ubezpieczeń staje się częścią Grupy Unilink

​Unilink S.A. przejmuje 100% udziałów agencji Śląskie Centrum Ubezpieczeń  Sp. z o.o. W związku z transakcją ŚCU wchodzi w skład Grupy Unilink.

...
Czytaj więcej

Ewa Mazur w zarządzie Howden Donoria

Ewa Mazur została powołana na stanowisko członka zarządu Howden Donoria. Jej awans związany jest z rezygnacją Huberta Kowalewskiego z funkcji członka zarządu.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenie wyświetlacza telefonu od TU Europa dostępne u agentów

Grupa Europa umożliwiła sprzedaż ubezpieczeń wyświetlacza smartfona u swego partnera - ASF Premium. Do tej pory produkt był dostępny jedynie poprzez aplikację mobilną Screenity.

...
Czytaj więcej

KNF zgodził się na zdalną weryfikację tożsamości klientów przy sprzedaży ubezpieczeń życiowych

Komisja Nadzoru Finansowego pozytywnie rozpatrzyła wniosek ubezpieczycieli życiowych, wyrażając zgodę na stosowanie uproszczonych metod weryfikacji klientów przy sprzedaży polis życiowych. Zgoda jest ważna w okresie trwania pandemii.

...
Czytaj więcej

Czy zgłosiłeś już chmurę?

Komisja Nadzoru Finansowego w dniu 23 stycznia 2020 r. wydała komunikat dotyczący przetwarzania przez podmioty nadzorowane informacji w chmurze obliczeniowej publicznej lub hybrydowej.

...
Czytaj więcej

Zakłady ubezpieczeń mają problem z weryfikacją szkoleń zawodowych z IDD

Polska Izba Ubezpieczeń pracuje nad rozwiązania dla sektora w zakresie obsługi zaświadczeń o odbytych szkoleniach zawodowych przez dystrybutorów ubezpieczeń. Obecnie towarzystwa ubezpieczeń napotykają wiele trudności z realizacją tego obowiązku.

...
Czytaj więcej

Niemiecki insurtech dla pośredników ubezpieczeniowych jeszcze w tym roku planuje ekspansję na polski rynek

​Aplikacja Wefox do zarządzania polisami chce wejść na zagraniczne rynki. W planach spółki jest też ekspansja do Polski, informuje cashless.pl.

...
Czytaj więcej

Inter Polska wdrożył nowy system do obsługi klientów

Agenci Inter Polska mogą skorzystać z nowego rozwiązania do obsługi klientów. Ubezpieczyciel wdrożył nową aplikację - Edward.ai.

...
Czytaj więcej

#BeInObiektywnie: Elektroniczna OFWCA, czyli jak przeprowadzić egzamin online

Czy przez kawę można nie zdać egzaminu? Tego dowiecie się z najnowszego odcinka BeInObiektywnie.

...
Czytaj więcej

ERGO Hestia wzmacnia zabezpieczenie ciągłości biznesowej

​ERGO Hestia wprowadziła nową aplikację webową dla agentów - EH24. Nowe rozwiązania pozwala oferować ubezpieczenie w całodobowym trybie 24/7.

...
Czytaj więcej

Premia dla leasingodawcy będącego ubezpieczającym w umowie ubezpieczenia grupowego

W ramach swobody umów firmy leasingowe uzgadniają z zakładami ubezpieczeń, bądź też z pośrednikami ubezpieczeniowymi, otrzymywanie premii w przypadku przystąpienia przez klientów do takich ubezpieczeń grupowych.

...
Czytaj więcej

LEASING – czy działam w najlepiej pojętym interesie klienta?

W sytuacji, kiedy produkt lub usługa są rzeczywiście dobrej jakości, a sprzedawcy są dobrze przygotowani do swoich zadań, to stwierdzenie „klient jest najważniejszy” nie może być jedynie pustym sloganem, zwłaszcza na rynku usług regulowanych.

...
Czytaj więcej

COVID-19: czy wykorzystamy okazję?

Czy jednak pandemia stwarza jakiekolwiek nowe możliwości dla branży ubezpieczeniowej? W mojej opinii zdecydowanie tak i nie mówię tutaj o tak oczywistym fakcie jak poszerzenie zakresu ochrony ubezpieczeniowej o skutki zarażenia COVID-19...

...
Czytaj więcej

Unilink przejmuje spółkę w Bułgarii

Polski pośrednik ubezpieczeniowy – Unillink - rozpoczyna ekspansję na rynki zagraniczne. Spółka właśnie przejęła I&GInsurance Brokers – podmiot z Bułgarii. Jak podaje Puls Biznesu, w planach polskiego pośrednika są kolejne akwizycje.

...
Czytaj więcej

Santander Leasing z nową stroną internetową

Santander Leasing zaprezentował nową wersję swojej strony internetowej. Udoskonalona witryna ma być bardziej przyjazna zarówno dla klientów, jak i partnerów biznesowych.

...
Czytaj więcej

#BeInObiektywnie: Wynagrodzenie za sprzedaż ubezpieczeń w leasingu

Jest nam niezwykle miło powrócić po przerwie z nagraniami #BeInObiektywnie. Do najnowszego odcinka zaprosiliśmy ekspertów prawa ubezpieczeniowego z Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI – mec. Agnieszkę Wesołowską i mec. Piotra Czubluna.

...
Czytaj więcej

Deloitte: leasing przyszłością finansowania w branży motoryzacyjnej

Głównym źródłem przychodów z usług finansowych w branży motoryzacyjnej są kredyty i leasing, a na drugim miejscu ubezpieczenia i płatności - wynika z raportu Deloitte.

...
Czytaj więcej

Czy spółka leasingowa zawsze musi być agentem, aby oferować ubezpieczenia?

Każda spółka leasingowa, oferująca możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia za jej pośrednictwem, powinna stanąć przed pytaniem o konieczność spełniania szczególnych wymogów prawnych z tym związanych.

...
Czytaj więcej

15 godzin to za mało? Doskonalenie zawodowe wg ustawy o dystrybucji ubezpieczeń (IDD)

Zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 15 grudnia 2017 roku o dystrybucji ubezpieczeń, każda z osób zobowiązanych powinna zrealizować szkolenia zawodowe w wymiarze min. 15 godzin w skali roku.

...
Czytaj więcej

CUK Ubezpieczenia wyróżnia najbardziej zaangażowanych agentów

Multiagencja CUK Ubezpieczenia rusza z nowym projektem „Lubię Ubezpieczać”. Spółka wyróżnia tytułem Ambasadora najaktywniejszych i cieszących się zaufaniem agentów.

...
Czytaj więcej

PIU przedstawiła stanowisko ws. projektu rozporządzenia delegowanego do IDD

Polska Izba Ubezpieczeń w swoim stanowisku do projektu rozporządzenia delegowanego do IDD wskazała, że zaproponowane w nim rozwiązania mogą wprowadzać w błąd co do zakresu jego obowiązywania.

...
Czytaj więcej

UNIQA wprowadza możliwość opłacenia składki ubezpieczeniowej BLIKIEM

UNIQA wprowadza kolejne rozwiązanie, które pozwala opłacić składkę elektronicznie. Klienci będą mogli w biurach agentów zapłacić za polisę BLIKIEM. Jest to kolejne nowa metoda po uruchomieniu przelewów poprzez QR kod.

...
Czytaj więcej

AXA Partners gotowa na zdalne egzaminy agencyjne

AXA Partners po uzyskaniu zgody od KNF wdrożyła i rozpoczęła przeprowadzanie egzaminów agencyjnych w trybie online.

...
Czytaj więcej

CUK Ubezpieczenia i Fines połączyli siły

Multiagencja CUK Ubezpieczenia i pośrednik kredytowo-pożyczkowy Fines zostali partnerami – podaje Puls Biznesu.

...
Czytaj więcej

Generali pomaga swoim agentom promować się w mediach społecznościowych

Generali uruchomiło projekt „Generalnie widoczni w sieci”. Ma on na celu wsparcie agentów i multiagentów w promowaniu swojej działalności w mediach społecznościowych.

...
Czytaj więcej

Pandemia a sprzedaż ubezpieczeń. Jak radzi sobie WIENER?

Michał Miklewski, dyrektor Biura Sprzedaży Ubezpieczeń Detalicznych w Wiener udzielił wywiadu red. beinsured.pl. Rozmowa dotyczyła pracy pośredników ubezpieczeniowych podczas pandemii.

...
Czytaj więcej

MF zatwierdził wnioskowanie do rejestru agentów online

W dniu 22 maja br. Minister Finansów podpisał rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie wniosków o wpis do rejestru agentów ubezpieczeniowych i agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające.

...
Czytaj więcej

Pandemia a sprzedaż ubezpieczeń. Jak radzi sobie COLONNADE?

Eksperci Colonnade - Mikołaj Popławski, dyrektor marketingu bezpośredniego i Marek Gurbała, dyrektor działu sprzedaży korporacyjnej opowiedzieli red. beinsured.pl o pracy pośredników ubezpieczeniowych podczas pandemii.

...
Czytaj więcej

„Bezdotykowa” obsługa klienta

Wszyscy mamy nadzieję, że już za kilka tygodni, a góra kilka miesięcy, wszystko wróci do względnej normy i zaczniemy funkcjonować w sposób zbliżony do tego, jak funkcjonowaliśmy przed wybuchem epidemii.

...
Czytaj więcej

ERGO Hestia wypuszcza iPunkt

iPunkt to dedykowana aplikacja mobilna dla pośredników ERGO Hestii, którą można pobrać od 25 maja br. W tym samym dniu ruszył konkurs, w którym pośrednicy mogą zdobyć wirtualne monety, wymienialne na karty przedpłacone.

...
Czytaj więcej

Pandemia a sprzedaż ubezpieczeń. Jak radzi sobie InterRisk?

Rozpoczęliśmy kolejny cykl mini-wywiadów przeprowadzanych z podmiotami rynku finansowego. Tym razem postanowiliśmy poruszyć temat pracy pośredników podczas pandemii. W ostatnim wydaniu tego cyklu udział wziął Daniel Kaliszuk, Członek Zarządu InterRisk TU.

...
Czytaj więcej

Pandemia a sprzedaż ubezpieczeń. Jak radzi sobie ASIST?

Rozpoczęliśmy kolejny cykl mini-wywiadów przeprowadzanych z podmiotami rynku finansowego. Tym razem postanowiliśmy poruszyć temat pracy pośredników podczas pandemii. Na nasze pytania odpowiedzi udzielił Rafał Ćwikliński z Asist.

...
Czytaj więcej

MF podpisał rozporządzenie o zdalnych egzaminach dla OFWCA

13 maja br. Minister Finansów podpisał rozporządzenie, na mocy którego możliwe będzie zdalne przeprowadzanie egzaminu dla osób ubiegających się o wykonywanie czynności agencyjnych oraz czynności dystrybucyjnych zakładu ubezpieczeń

...
Czytaj więcej

Pandemia a sprzedaż ubezpieczeń. Jak radzi sobie WARTA?

Rozpoczęliśmy kolejny cykl mini-wywiadów przeprowadzanych z podmiotami rynku finansowego na temat pracy pośredników podczas pandemii. Na nasze pytania dot. zdalnej dystrybucji polis odpowiedzi udzielił Dawid Korszeń z Warty.

...
Czytaj więcej

Jak Polacy kupują ubezpieczenia?

Polacy wciąż wolą kupować ubezpieczenia w tradycyjny sposób, w placówce lub u agenta – wynika z badania EY „Jak Polacy kupują ubezpieczenia?”. W ten sposób dokonuje zakupu aż 66 proc. ankietowanych.

...
Czytaj więcej

Pandemia a sprzedaż ubezpieczeń. Jak radzi sobie DAS?

Rozpoczęliśmy kolejny cykl mini-wywiadów przeprowadzanych z podmiotami rynku finansowego. Tym razem postanowiliśmy poruszyć temat pracy pośredników podczas pandemii. Na nasze pytania dot. zdalnej dystrybucji polis odpowiedziała Aneta Banaśkiewicz z DAS.

...
Czytaj więcej

Co czytają Czytelnicy portalu beinsured.pl?

Z okazji wydania 1000. nr. beinsured postanowiliśmy podsumować działalność wydawniczą portalu. Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy zestawienie 10 najbardziej popularnych tekstów na beinsured.pl.

...
Czytaj więcej

Kompetencje organów za nadzór instytucji w zakresie dyrektywy AML

Wątpliwości co do właściwości kompetencyjnych organów odpowiedzialnych za nadzorowanie wykonywania obowiązków w zakresie AML mogą utrudniać prowadzenie działalności przez podmioty rynku ubezpieczeniowego, a regulatorów tego rynku nie brakuje.

...
Czytaj więcej

Pandemia a sprzedaż ubezpieczeń. Jak radzi sobie AXA?

Rozpoczęliśmy kolejny cykl mini-wywiadów przeprowadzanych z podmiotami rynku finansowego bt. pracy pośredników podczas pandemii. Na pytania, jak radzi sobie ze zdalną dystrybucją polis AXA, odpowiedzi udzielił Konrad Zakrzewski.

...
Czytaj więcej

Pandemia a sprzedaż ubezpieczeń. Jak radzi sobie SUPERPOLISA?

O tym, jak Superpolisa Ubezpieczenia radzi sobie ze zdalną dystrybucją polis opowiedział Jakub Nowiński, członek zarządu w multiagencji.

...
Czytaj więcej

Pandemia a sprzedaż ubezpieczeń. Jak radzi sobie AEGON?

Rozpoczęliśmy kolejny cykl mini-wywiadów przeprowadzanych z podmiotami rynku finansowego. Tym razem postanowiliśmy poruszyć temat pracy pośredników podczas pandemii. O tym, jak radzi sobie ze zdalną dystrybucją polis AEGON opowiedział Jan Zimowicz.

...
Czytaj więcej

Wiener wdraża klauzulę FAIR PLAY do umów agencyjnych

Wiener wdrożył do wszystkich umów agencyjnych klauzulę FAIR PLAY. Zapewnia ona agentom gwarancję pierwszeństwa w relacjach z klientami, których sami pozyskali.

...
Czytaj więcej

Pandemia a sprzedaż ubezpieczeń. Jak radzi sobie Vienna Life?

Rozpoczęliśmy kolejny cykl mini-wywiadów przeprowadzanych z podmiotami rynku finansowego. Tym razem postanowiliśmy poruszyć temat pracy pośredników podczas pandemii. Na nasze pytania odpowiedział Jarosław Krasowski z Vienna Life TU na Życie S.A.

...
Czytaj więcej

Wnioski o rejestrację agentów tymczasowo na podstawie kopii wymaganych dokumentów

Zgodnie z art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń organ nadzoru dokonuje wpisu do rejestru agentów na podstawie wniosku złożonego przez zakład ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Pandemia a sprzedaż ubezpieczeń. Jak radzi sobie UNUM?

Rozpoczęliśmy kolejny cykl mini-wywiadów przeprowadzanych z podmiotami rynku finansowego. Tym razem postanowiliśmy poruszyć temat pracy pośredników podczas pandemii. Na nasze pytania odpowiedziała Renata Stawiczny z Unum Życie TUiR S.A.

...
Czytaj więcej

Pandemia a sprzedaż ubezpieczeń. Jak radzi sobie UNIQA?

Od pewnego czasu red. beinsured.pl cyklicznie publikuje mini-wywiady przeprowadzane z podmiotami finansowyni. Tym razem postanowiliśmy poruszyć temat pracy pośredników podczas pandemii. Jako pierwszy wypowiedział się Radomił Furlepa z UNIQA.

...
Czytaj więcej

Superpolisa chce rosnąć w siłę

Superpolisa – ogólnopolska multiagencja – ma obecnie blisko 250 placówek. Planuje ekspansję poprzez przejęcie pośredników ubezpieczeniowych, którzy szukają partnerów w związku z epidemią koronawirusa – donosi Puls Biznesu.

...
Czytaj więcej

Jak będzie rozwijać się branża ubezpieczeniowa po zakończeniu pandemii?

Branża ubezpieczeniowa, jak większość sektorów gospodarki, ucierpiała w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Należy się jednak spodziewać, że w ciągu najbliższych miesięcy zainteresowanie jej ofertą może wrócić ze zdwojoną siłą.

...
Czytaj więcej

Polacy wciąż niechętni do zdalnego zakupu ubezpieczeń, chyba że wspiera ich agent

UNIQA Polska zleciła wykonanie badania dot. postawy Polaków wobec zdalnego zakupu ubezpieczeń. Okazuje się, że pomimo trwającej pandemii z takiej formy zawierania umowy ubezpieczenia korzysta 39 proc. badanych.

...
Czytaj więcej

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów dot. egzaminu dla OFWCA

W okresie epidemii egzaminy dla osób ubiegających się o wykonywanie czynności agencyjnych i czynności dystrybucyjnych zakładu ubezpieczeń lub czynności dystrybucyjnych zakładu reasekuracji będą mogły być przeprowadzane na odległość.

...
Czytaj więcej

Zalecenia BIPAR w związku z epidemią COVID-19

​Europejska Federacja Pośredników Ubezpieczeniowych (BIPAR) odniosła się do panującej w Europie pandemii koronawirusa. Stanowisko organizacji opublikowało SPBUiR.

...
Czytaj więcej

Grupa MAK: Tarcza Antywirusowa

​Grupa MAK przygotowała specjalną broszurę, w której zebrała odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania związane z epidemią koronawirusa wśród swoich klientów.

...
Czytaj więcej

Wiener wprowadził zdalną sprzedaż dla agentów

Wiener uruchomił możliwość zdalnej pracy dla swoich agentów. Będą oni mogli wystawiać polisy i dokonywać sprzedaży bez konieczności bezpośredniego spotykania się z klientami.

...
Czytaj więcej

Provident wchodzi na rynek ubezpieczeń komunikacyjnych

Provident chce zająć się sprzedażą ubezpieczeń komunikacyjnych – AC i OC. Firma jest w trakcie rozmów z zakładami ubezpieczeń, dowiedział się Puls Biznesu.

...
Czytaj więcej

Aon przejmuje WTW za 30 mld USD

9 marca Aon i Willis Towers Watson (WTW) przekazały informację o zawarciu porozumienia. Na jego mocy Aon przejmie WTW. Transakcja wynienie 30 mld USD.

...
Czytaj więcej

Aktualne tendencje rynkowe i wyzwania w obszarze ubezpieczeń

26 lutego br. Marsh zaprosił dziennikarzy i swoich ekspertów oraz partnerów z różnych obszarów ubezpieczeń, by wspólnie porozmawiać o stanie ubezpieczeń i przedstawić predykcje rozwoju poszczególnych sektorów.

...
Czytaj więcej

Porówneo chce być porównywarką numer dwa na rynku

Porówneo chce zebrać 100 mln zł ze składek w 2021 r. Internetowa porównywarka ma ambitne plany: chce dogonić Rankomat i zostać porównywarką numer dwa na rynku – donosi Puls Biznesu.

...
Czytaj więcej

Kontrola dystrybutora ubezpieczeń – obowiązek przechowywania i okazania KNF książki kontroli

KNF od kilkunastu miesięcy przeprowadza kontrole na rynku brokerskim. Kolejne kontrole podmiotów w zakresie dystrybucji ubezpieczeń w 2020 r. już zostały zapowiedziane – w pierwszej kolejności największych multi-agencji, banków i ubezpieczycieli.

...
Czytaj więcej

Marcin Foryś nowym prezesem Supra Brokers S.A.

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Supra Brokers S.A. podjęło decyzję o wyborze Marcina Forysia na prezesa zarządu – podaje rynekzdrowia.pl.

...
Czytaj więcej

Brokerzy i agenci ubezpieczeniowi zapłacą wyższe składki za ubezpieczenie OC

Od 12 czerwca 2020 r. wzrosną minimalne sumy ubezpieczenia na ubezpieczenie OC dla brokerów i agentów ubezpieczeniowych. Zmiana może spowodować wzrost składek ubezpieczeniowych. W serwisie RCL właśnie opublikowano projekty stosownych rozporządzeń.

...
Czytaj więcej

Anna Ralcewicz została szefową zespołu szkoleń w ERGO Hestii

Anna Ralcewicz objęła stanowisko Dyrektora ds. Szkoleń w STU ERGO Hestia. W zakłądie ubezpieczeń będzie szczególnie odpowiadać za rozwój zawodowy agentów.

...
Czytaj więcej

Od 12 czerwca będą obowiązywać wyższe sumy ubezpieczenia dla agentów ubezpieczeniowych

W serwisie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania czynności agencyjnych.

...
Czytaj więcej

Plany Toyota Insurance Management na przyszłość

Toyota Insurance Management - ubezpieczeniowa spółka grupy Toyota Financial Services – w 2019 r. osiągnęła 16%-owy przyrost w zebranej składce w stosunku do poprzedniego roku, a także 10%-owy przyrost liczby sprzedanych ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

LINK4 docenia najlepszych agentów

LINK4 doceni swoich najlepszych agentów. Startuje Klub TOP Agent LINK4. Klub TOP Agentów, czyli grono wyróżniających się zaangażowaniem i wysokimi wynikami sprzedażowymi agentów. W ten sposób ubezpieczyciel wspiera swoich najlepszych współpracowników.

...
Czytaj więcej

SPBUiR przyjrzał się problemom na rynku pośrednictwa ubezpieczeniowego

Komisja Ekspercka do spraw przeciwdziałania patologii rynku pośrednictwa ubezpieczeniowego, działająca przy SPBUiR, przygotowała stanowisko w sprawie identyfikacji występujących nieprawidłowości w działalności brokerów.

...
Czytaj więcej

Nowa spółka joint venture Superpolisy i Centrum Ubezpieczeniowego Partner

Superpolisa Ubezpieczenia i Centrum Ubezpieczeniowe Partner z Olkusza powołały do życia spółkę Superpolisa Partner Gil Sp. z o.o. Współpraca ma zwiększyć potencjał sprzedażowy obu podmiotów, szczególnie w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, majątkowych.

...
Czytaj więcej

Donoria zmienia markę na Howden Donoria

Donoria od 20 stycznia 2020 r. działa pod nazwą Howden Donoria. Wiceprezesem Howden Donoria został Hubert Kowalewski, który do tej pory był członkiem zarządu. Barbara Szulak objęła stanowi-sko dyrektora zarządzającego.

...
Czytaj więcej

KNF wyjaśnia wątpliwości odnośnie realizacji ustawowego obowiązku doskonalenia zawodowego

KNF w ostatnich dniach 2019 r. skierowała do zakładów ubezpieczeń pismo. Przedstawiła w nim swoje stanowisko dotyczące realizacji obowiązku doskonalenia zawodowego, o którym mowa w art. 12 ustawy o dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

AXA najlepszym partnerem dla brokerów

AXA została najlepiej ocenionym zakładem ubezpieczeń przez brokerów w 2018 r. – wynika z ankiety przeprowadzonej na potrzeby raportu KNF.

...
Czytaj więcej

Zakaz wykonywania czynności agencyjnych dla wszystkich pracowników brokera

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.12.2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń, broker ubezpieczeniowy nie może wykonywać działalności agencyjnej, czynności agencyjnych, czynności dystrybucyjnych zakładu ubezpieczeń ani czynności dystrybucyjnych...

...
Czytaj więcej

Brokerzy o nadmiarze formalności

Od czasu wejścia w życie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, IDD, pośrednicy ubezpieczeniowi mają problem z nadmiarem formalności – donosi Sylwia Wedziuk w Pulsie Biznesu.

...
Czytaj więcej

Zapobieganie konfliktom interesów przez dystrybutorów ubezpieczeń na życie z UFK

​Zapobieganie konfliktom interesów w procesie dystrybucji ubezpieczeń to jeden z tematów, które analizowane były w czasie szkolenia przeprowadzonego przez ekspertów kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI w ramach Szkoły Ubezpieczeń beinsured.

...
Czytaj więcej

Zakazane stosunki agent-broker

Niestety, stałe stosunki pomiędzy agentem i brokerem nie mają przyszłości. Nasz ustawodawca zdecydował, że związki tego typu nie mogą zostać zaakceptowane, bo to może godzić w interesy klientów.

...
Czytaj więcej

Kontrola KNF – dokumenty związane z działalnością dystrybutora

Jednym z obszarów podlegających badaniu przez KNF jest dokumentacja związana z działalnością gospodarczą prowadzoną przez agenta/brokera.

...
Czytaj więcej

Zlecenie wykonania czynności specjalistycznych przez brokera ubezpieczeniowego

Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy o dystrybucji ubezpieczeń broker ubezpieczeniowy może zlecić wykonywanie czynności wymagających specjalistycznej wiedzy innym podmiotom, z wyłączeniem prawa składania i przyjmowania oświadczeń woli w imieniu klientów.

...
Czytaj więcej

Wynagradzanie dystrybutorów ubezpieczeń

Eksperci Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI podczas szkolenia, zorganizowanego w ramach Szkoły Ubezpieczeń beinsured, dotyczącego kontroli organu nadzoru u dystrybutorów ubezpieczeń wyjaśniali m.in. zagadnienia prawne związane z wynagradzaniem pośredników.

...
Czytaj więcej

Obowiązki twórcy produktu ubezpieczeniowego

Podczas ostatniego szkolenia prowadzonego w ramach Szkoły Ubezpieczeń beinsured szczególne emocje wzbudziła kwestia obowiązków twórcy produktu ubezpieczeniowego w kontekście działalności dystrybutorów ubezpieczeń – brokerów i agentów ubezpieczeniowych.

...
Czytaj więcej

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń - jak skutecznie przygotować się do kontroli KNF?

20 listopada eksperci z Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI zaprezentowali zagadnienia prawne w zakresie przeprowadzania przez Komisję Nadzoru Finansowego kontroli w podmiotach branży ubezpieczeniowej.

...
Czytaj więcej

Przegląd ubezpieczeń obowiązkowych państw UE

W dniu 18 października 2019 r. Komisja Europejska opublikowała Informacje państw członkowskich dot. ubezpieczeń obowiązkowych.

...
Czytaj więcej

W Sopocie odbył się I Kongres Punktów Standard ERGO Hestii

ERGO Hestia zorganizowała kongres dedykowany swoim pośrednikom. Podczas spotkania poznali oni nowe produkty i zmiany planowane w obszarze dystrybucji ubezpieczeń w sopockim towarzystwie ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Generali nagradza najlepszych agentów ubezpieczeniowych

Generali przyznało nagrody dla najlepszych agentów ubezpieczeniowych podczas II Kongresu Najlepszych Agentów Generali. Najlepszy w trzech kategoriach okazał się CUK Ubezpieczenia.

...
Czytaj więcej

RESO będzie sprzedawał ubezpieczenia podróżne od Balcia

RESO Europa Service z dniem 1 października br. wprowadził do swojej oferty ubezpieczenia turystyczne od Balcia Insurance SE.

...
Czytaj więcej

Rankomat rozwija mobilne rozwiązania

Porównywarka ubezpieczeń Rankomat w informacji prasowej podała, że już 150 tys. użytkowników skorzystało z czytnika kodów AZTEC w celu otrzymania oferty ubezpieczenia komunikacyjnego. Rozwiązanie to znacznie przyspiesza i ułatwia transfer danych.

...
Czytaj więcej

PZU ma już 1500 biur agentów wyłącznych

W ciągu dwóch lat liczba biur agentów współpracujących wyłącznie z PZU wzrosła o prawie połowę. Obecnie klienci mogą skorzystać z usług agentów wyłącznych ubezpieczyciela w ponad 1500 placówkach. Wynik ten to efekt przyjętej w 2017 roku strategii PZU.

...
Czytaj więcej

Janusza Momencika dziwne wypadki #11

Kontrola z Urzędu Ochrony Danych Osobowych toczyła się w najlepsze, gdy do biura Janusza Momencika zapukał nieoczekiwany gość.

...
Czytaj więcej

Sollers Consulting: Branża ubezpieczeniowa musi radykalnie zmienić kanały kontaktu i dystrybucji polis

Eksperci Sollers Consulting wskazują, że branża ubezpieczeń musi przejść proces cyfrowej zmiany, aby utrzymać swoją konkurencyjność. Jak podkreślają, obecne kanały komunikacji z klientami i dystrybucji polis są przestarzałe.

...
Czytaj więcej

Mfind zmienia się w Punkta

Porównywarka ubezpieczeń mfind przekształciła się w nową markę – Punkta. Rebranding jest wynikiem rozbudowy dotychczasowej działalności firmy i realizacji strategii biznesowej. Spółka z internetowej porównywarki ubezpieczeń stała się multiagencją.

...
Czytaj więcej

Howden Broking Group i RKH Specialty łączą się. Z fuzji zyska polska spółka Donoria

Hyperion zadecydował o połączeniu dwóch swoich spółek: Howden Broking Group (HGB) i RKH Speciality (RKH). Podmioty będą funkcjonować pod wspólną marką Howden. Na fuzji zyska także polska Donoria.

...
Czytaj więcej

Odbyło się spotkanie Rady Agentów RESO

W dniach 5-8 września 2019 r. miało miejsce kolejne spotkanie Rady Agentów RESO. Tym razem wspólnie omawiano kwestie dot. funkcjonowania zakładu ubezpieczeń i budowania relacji z dystrybutorami ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Cyfryzacja sprzedaży ubezpieczeń jest nieunikniona

Mimo że obecnie polski rynek ubezpieczeniowy charakteryzuje się niskim udziałem directu, to zakłady ubezpieczeń powinny inwestować w rozwój tego kanału, szczególnie platform e-commerce, za sprawą wejścia na rynek młodszych grup klientów.

...
Czytaj więcej

Piotr Głowski zostanie wiceprezesem Unilink

Z dniem 1 października 2019 r. do zarządu Unilink dołączy Piotr Głowski, obejmując stanowisko wiceprezesa. W Grupie przejmie odpowiedzialność za zarządzanie sprzedażą i marketingiem.

...
Czytaj więcej

Janusza Momencika dziwne wypadki #10

Janusz Momencik niemal zlany potem przekroczył próg w drzwiach do sali konferencyjnej. Cztery osoby siedzące wokół stołu nie sprawiały wrażenia przyjaźnie nastawionych. Ostatecznie kontrola przetwarzania danych osobowych to nie przelewki...

...
Czytaj więcej

Zakres problematyki prac Komisji Etyki SPBUiR

Komisja Ekspercka do spraw przeciwdziałania patologii rynku pośrednictwa ubezpieczeniowego przedstawiła zakres problemów, którymi będzie się zajmować. Komisja działa przy Stowarzyszeniu Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych.

...
Czytaj więcej

Janusza Momencika dziwne wypadki #9

Zamieszanie ze sprawą Janiny Oziębło-Hyc wywołało efekt kilku nieprzespanych nocy, jednak ostatecznie, po konsultacji ze swoim mecenasem, Janusz Momencik doszedł do wniosku, że póki co nie ma się, czego obawiać. Niewiele można było mu zarzucić...

...
Czytaj więcej

Dyrektor KIS wydał dwie interpretacje indywidualne dot. pośrednictwa PPK

Dyrektor KIS wydał interpretacje indywidualne w zakresie pośrednictwa przy zawieraniu umów o zarządzanie pracowniczymi planami kapitałowymi.

...
Czytaj więcej

RF: ubezpieczyciel nie ma prawa żądać kserokopii dowodu osobistego przy zawieraniu umowy ubezpieczenia

RF przedstawił swoje stanowisko ws. wykonywania kserokopii dowodu osobistego przy zawieraniu umowy ubezpieczenia. Zdaniem RF, nie istnieją podstawy prawne do żądania przez ubezpieczyciela ksero dowodu osobistego od osoby przystępującej do ochrony.

...
Czytaj więcej

Agent ubezpieczeniowy może rozliczyć zakup hulajnogi używanej jako środek transportu w działalności

Zakup hulajnogi wykorzystywanej przez agenta ubezpieczeniowego jako środek transportu w celu dojazdu do klientów stanowi koszt uzyskania przychodu i może być rozliczony w całości w miesiącu, w którym dokonano zakupu hulajnogi elektronicznej.

...
Czytaj więcej

Arkadiusz Przybyszewski dołączył do zarządu WDB Brokerzy Ubezpieczeniowi

​Rada Nadzorcza WDB Brokerzy Ubezpieczeniowi S.A. w dniu 29 lipca br. powołała nowego członka zarządu spółki. Decyzją RN został nim Arkadiusz Przybyszewski. Nową funkcję obejmie z dniem 1 sierpnia br.

...
Czytaj więcej

SPBUiR powołało Komisję ds. przeciwdziałania patologii na rynku pośrednictwa ubezpieczeniowego

​Komisja Etyki działająca w ramach Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych powołała Komisję Ekspercką do spraw przeciwdziałania patologii rynku pośrednictwa ubezpieczeniowego. Pierwsze spotkanie odbyło się 25 lipca br.

...
Czytaj więcej

AXA stawia na cyfrową sprzedaż

​AXA przedstawiła plany rozwoju sprzedaży. Ubezpieczyciel stawia na cyfrową rewolucję. Jak dowiedziała się redakcja Pulsu Biznesu, spółka chce wprowadzić omnikanałowość sprzedaży polis jak też otworzyć sklep online.

...
Czytaj więcej

Zwolnienie z egzaminu brokerskiego dla absolwentów kierunku Ubezpieczenia – studia interdyscyplinarne na UG

SPBUiR opublikowało informację o zwolnieniu absolwentów kierunku „Ubezpieczenia – studia interdyscyplinarne” z obowiązku przystąpienia do egzaminu dla brokerów ubezpieczeniowych.

...
Czytaj więcej

Zwyczajne Walne Zebranie SPBUiR

W dniu 25 czerwca odbyło się Zwyczajne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych.

...
Czytaj więcej

W Warszawie został otwarty 200. Punkt Standard ERGO Hestii

26 czerwca br. na warszawskim Targówku został otwarty 200. Punkt Standard ERGO Hestii, czyli wystandaryzowana placówka wyłącznego agenta ubezpieczyciela.

...
Czytaj więcej

ERGO Hestia będzie dystrybuować produkty PPK zarządzane przez PKO TFI

13 maja 2019 r. PKO TFI i ERGO Hestia podpisały umowę dotyczącą współpracy w zakresie oferowania klientom zakładu ubezpieczeń produktu PPK zarządzanego przez PKO TFI.

...
Czytaj więcej

Wytyczne Rady Europy dot. przetwarzania danych o stanie zdrowia

W dniu 27 marca 2019 r. Rada Europy wydała zestaw wytycznych dot. przetwarzania danych o stanie zdrowia. Wytyczne mają na celu zapewnienie zgodności przetwarzania tych danych z prawami człowieka, w szczególności z prawem do prywatności i ochroną danych.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczyciele chętnie angażują się w cyfryzację

Na łamach Rzeczpospolitej ukazał się artykuł na temat oddziaływania rozwoju internetu mobilnego na sprzedaż produktów ubezpieczeniowych. Obecnie udział sprzedaży direct szacowany jest na poziomie 7-10%.

...
Czytaj więcej

TU Europa oferuje ubezpieczenia sportowe na platformie SlotMarket.pl

Grupa Europa rozpoczyna współpracę z nowym partnerem - platformą SlotMarket.pl. Serwis zajmuje się obsługą rejestracji na zawody sportowe. Uczestnicy imprezy będą mogli kupić ubezpieczenia z poziomu formularza zgłoszeniowego.

...
Czytaj więcej

Koncentracja rynku brokerskiego

Na rynku brokerskim nastąpi przejęcie. Spółka WDB Brokerzy Ubezpieczeniowi zapowiedziała plan przejęcia dwóch podmiotów: Krajowe Biuro Brokerskie oraz Europejskie Konsorcjum Ubezpieczeniowe.

...
Czytaj więcej

Superpolisa otworzy punkty sprzedaży w sklepach Tesco

Superpolisa Ubezpieczenia otworzy prawie 50 punktów sprzedaży ubezpieczeń w sklepach sieci Tesco. W I półroczu 2019 r. ma powstać 16 placówek.

...
Czytaj więcej

Stanowisko SPBUiR dot. działalności brokerskiej w zakresie PPK

SPBUiR wydało stanowisko w sprawie czynności pośrednictwa ubezpieczeniowego i wynagrodzenia z tytułu czynności podejmowanych w ramach ustawy o Pracowniczych Planach Kapitałowych.

...
Czytaj więcej

Euroins zamierza wzmocnić swój biznes w Polsce

Euroins - należący do Grupy Eurohold bułgarski zakład ubezpieczeń z centralą w Sofii, zamierza wzmacniać swoją obecność na polskim rynku, podaje Puls Biznesu.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenia ryzyk w podróży RESO dostępne w Panelu Agenta

​RESO Europa Service wprowadza kolejny produkt ubezpieczeniowy do sprzedaży w Panelu Agenta. Od 2 kwietnia w elektronicznym systemie sprzedaży dostępne jest ubezpieczenie ryzyk w podróży dla wyjeżdżających na terytorium Białorusi oraz Rosji.

...
Czytaj więcej

LINK4 wprowadza płatności BLIKIEM i składki w ratach

LINK4 umożliwił klientom opłacenie składki ubezpieczeniowej poprzez BLIK. W ramach tej formy płatności mogą też rozłożyć kwotę składki na raty.

...
Czytaj więcej

PIU opracowała wzory zaświadczeń o zdaniu egzaminu dla agentów

Polska Izba Ubezpieczeń opracowała wzory zaświadczeń o zdaniu egzaminu przez osoby ubiegające się o wykonywanie czynności agencyjnych.

...
Czytaj więcej

Mfind stawia na rozbudowę biznesu

Porównywarka ubezpieczeń mfind przyjęła nową strategię rozwoju. Spółka chce zebrać 100 mln zł ze sprzedaży ubezpieczeń online.

...
Czytaj więcej

W LINK4 klient zapłaci Blikiem

LINK4 rozpoczął współpracę z Blikiem, umożliwiając klientom dokonanie płatności za ubezpieczenie jedynie poprzez podanie wygenerowanego kodu Blik. Z tej okazji zorganizowano konkurs.

...
Czytaj więcej

DAS organizuje bezpłatne szkolenia dla brokerów

DAS Towarzystwo Ubezpieczeń Ochrony Prawnej zaprasza brokerów na bezpłatne szkolenia dot. ubezpieczeń prawnych. Spotkania odbędą się w dniach 9-11 kwietnia we Wrocławiu, Poznaniu i Sopocie.

...
Czytaj więcej

Praktyczne aspekty wdrożenia PPK, czyli jakie wyzwania stoją przed pracodawcami i instytucjami finansowymi

Ustawa o pracowniczych planach kapitałowych weszła w życie z początkiem bieżącego roku. Obecnie do zmian w zakresie nowego programu przygotowują się zarówno pracodawcy jak i instytucje finansowe, które zamierzają wprowadzić PPK do swojej oferty.

...
Czytaj więcej

CUK Ubezpieczenia o zakupie pierwszego pojazdu

Multiagencja CUK Ubezpieczenia w materiale prasowym udziela porad kierowcom dot. zakupu pierwszego własnego pojazdu. Wskazówki obejmują też kwestie wyboru ubezpieczenia OC ppm.

...
Czytaj więcej

Europejskie Śniadanie dla sektora pożyczek finansowych

W czwartek Grupa Europa zorganizowała kolejne „Europejskie Śniadanie”. Tym razem do udziału w wydarzeniu zaprosiła przedstawicieli instytucji sektora pożyczkowego. Spotkanie odbyło się przy wsparciu Konfederacji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

...
Czytaj więcej

Generali i Proama rozszerzają funkcjonalności portali Merkury+ i ProAgent+

Generali i Proama wprowadzają kolejne udogodnienia dla agentów sprzedających ich produkty. Nowe funkcje umożliwiają aneksowanie polis. Zmianie uległa też szata graficzna portali, dzięki czemu łatwiejsza jest prezentacja produktów.

...
Czytaj więcej

RF opublikował wzór formularza dot. rozpatrywania reklamacji przez podmioty rynku finansowego za 2018 r.

Podmioty rynku finansowego są zobowiązane do składania RF sprawozdań dot. zgłaszanych do nich reklamacji od klientów i kierowanych powództw z tytułu ich nierozpatrzenia. 

...
Czytaj więcej

Nowa wersja projektu rozporządzania ws. sprawozdań z działalności brokerskiej

Została opublikowana nowa wersja projektu rozporządzenia ministra finansów w sprawie sprawozdań z działalności brokerskiej, z dnia 17 grudnia 2018 r. Draft został przekazany komisji prawniczej z prośbą o pilne rozpatrzenie projektu.

...
Czytaj więcej

Insly: RODO i IDD pobudziły świadomość technologiczną agentów 

​Insly przygotowało podsumowanie mijającego roku na rynku agencyjnym. Jak podkreślono, ostatnie 12 miesięcy przyniosło agentom wiele zmian i nowych wyzwań, szczególnie w zakresie ochrony danych osobowych i dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie wniosków o zmianę wpisu do rejestru brokerów

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie wniosków o zmianę wpisu do rejestru brokerów

...
Czytaj więcej

W LINK4 zostały uruchomione terminale TubaPay

Od połowy grudnia agenci współpracujący z TU LINK4 mogą korzystać z darmowych płatności na terminalach TubaPay od Bacca. TubaPay umożliwia bezpłatne przyjmowanie płatności za polisy ubezpieczeniowe.

...
Czytaj więcej

Firma pożyczkowa wyłudzała od klientów składki ubezpieczenia w zamian za rzekome udzielenie finansowania

ANG Spółdzielnia złożyła zawiadomienie do organów nadzoru na działania firmy pożyczkowej „Kredyt Mrówka”. Wniosek jest wynikiem skarg, jakie napływały do pośrednika na działalność firmy, a szczególnie wymóg wykupu polisy ubezpieczeniowej.

...
Czytaj więcej

Generali wdroży płatności bezgotówkowe od Bacca

Generali kontynuuje realizację strategii digitalizacji procesu sprzedaży polis. W połowie przyszłego roku klienci ubezpieczyciela będą mogli zapłacić składkę ubezpieczeniową kartą, Blikiem, GooglePay lub ApplePay.

...
Czytaj więcej

UFG o ubezpieczeniach krótkoterminowych

UFG opublikował dane nt. 30-dniowych ubezpieczeń OC ppm. Jak wynika z zestawienia, ich liczba w ostatnim kwartale spadła o 20 proc.

...
Czytaj więcej

CUK Ubezpieczenia wdraża TubaPay

TubaPay to terminal płatniczy zaprojektowany przez spółkę Bacca. Na wdrożenia rozwiązania zdecydowała się multiagencja CUK Ubezpieczenia.

...
Czytaj więcej

Generali zaktualizowało aplikacje mobilne dla agentów

Generali udostępniło swoim agentom nowe wersje aplikacji mobilnych Generali Agent i Proama Agent. Narzędzia umożliwiają kontrolę sprzedaży polis i statusu opłat składek.

...
Czytaj więcej

Anna Bernacka-Matras została pełnomocnikiem zarządu Superpolisy Ubezpieczenia ds. sprzedaży

Anna Bernacka-Matras od listopada br. pełni funkcję pełnomocnika zarządu ds. sprzedaży w multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia. Do multiagencji Bernacka-Matras przeszła z Grupy ERGO Hestia.

...
Czytaj więcej

Donoria rozwija się dzięki aliansowi z Howden Broking Group

Dariusz Zajączkowski, prezes Donorii, na łamach Pulsu Biznesu podsumowuje rozwój spółki w ostatnich latach, po przejęciu części aktywów przez Howden Broking Group w 2014 r.

...
Czytaj więcej

PIDiPO interweniuje w sprawie kolejnych wypowiedzi Prezesa PIU

PIDiPO wypowiedziała się na temat regulacji branży doradztwa odszkodowawczego. Izba poczuła się zobowiązana do odniesienia się do słów Prezesa Polskiej Izby Ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Czy dyrektywa IDD zmieni oblicze ubezpieczeń?

Na łamach Dziennika Gazety Prawnej ukazał się artykuł, w którym został poruszony temat kar wynikających z błędnej analizy potrzeb klienta przy zawieraniu umowy ubezpieczenia.

...
Czytaj więcej

II czytanie projektu ustawy o PPK. ZU będą mogły pośredniczyć przy zawieraniu umów o zarządzanie PPK

W dniu 3 października br., podczas 69. posiedzenia Sejmu RP, odbyło się II czytanie projektu ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Posłowie w trakcie dyskusji wnieśli wiele poprawek.

...
Czytaj więcej

UDD i nowe obowiązki touroperatów

1 października br. w życie weszły nowe przepisy w zakresie dystrybucji ubezpieczeń. Jak podaje Rzeczpospolita, będą one obejmować także touroperatorów sprzedających polisy jako dodatki do  imprez turystycznych.

...
Czytaj więcej

RESO wystawia polisy OCG jedynie przez Panel Agenta

RESO Europa Service uruchomiła elektroniczną sprzedaż ubezpieczenia granicznego (OCG) w Panelu Agenta. Od początku września polisy są generowane wyłącznie poprzez system sprzedażowy.

...
Czytaj więcej

Uwagi do projektu rozporządzenia ws. wniosków o wpis do rejestru agentów

KNF i PIU przesłały swoje uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wniosków o wpis do rejestru agentów ubezpieczeniowych i agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające.

...
Czytaj więcej

Nowy przewodniczący podkomisji PIU ds. dystrybucji ubezpieczeń majątkowych

Adam Malinowski, członek zarządu Generali, został powołany na stanowisko przewodniczącego Podkomisji ds. dystrybucji ubezpieczeń majątkowych w Polskiej Izbie Ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenia D&O GUARD od Colonnade udostępnione na platformie sprzedażowej dla brokerów

Z dniem 3 września 2018 r. Colonnade uruchomiło na swojej platformie dla brokerów sprzedaż ubezpieczeń D&O GUARD. Wraz rozpoczęciem sprzedaży polisy dla menedżerów w nowym kanale, zakład ubezpieczeń dokonał odnowienia jej warunków.

...
Czytaj więcej

Projekt rozporządzenia MF ws. wniosków o wpis do rejestru agentów i agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające

Minister Finansów opublikował w serwisie Rządowego Centrum Legislacji projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wniosków o wpis do rejestru agentów ubezpieczeniowych i agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające.

...
Czytaj więcej

LINK4 wprowadza płatności bezgotówkowe u agentów

TubaPay to terminal płatniczy zaprojektowany przez spółkę Bacca. Rozwiązanie wdraża LINK4.

...
Czytaj więcej

Platforma Insly liczy na rozwój spółki w sieciach multiagencyjnych

​Polscy menedżerowie Insly przewidują, że do końca roku z platformy będzie korzystać tysiąc multiagencji i ok. 6 tys. osób wykonujących czynności agencyjne. W rozwoju platformy pomóc ma wejście w życie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Allianz uruchamia strefę NNW do sprzedaży ubezpieczeń dla dziecka

Allianz Polska uruchomił dedykowaną platformę umożliwiającą zakup ubezpieczenia NNW dla dziecka - przez internet i u agenta. W ten sposób rodzice szybko i wygodnie dokonają wyboru pakietu ubezpieczenia dostosowanego do potrzeb i stylu życia swoich dzieci.

...
Czytaj więcej

INSSUE Intelligence – pierwsza polska platforma ubezpieczeniowa oparta o AI

INSSUE Intelligence to pierwsza na polskim rynku platforma ubezpieczeniowa do sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych dla flot wyposażona w rozwiązania sztucznej inteligencji, telematyki i automatyzacji procesów.

...
Czytaj więcej

Credit Agricole uruchomił ofertę ratalnej sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych

Credit Agricole wprowadził do swojej oferty możliwość rozłożenia składki na ubezpieczenie komunikacyjne na miesięczne raty. Klienci zainteresowani tą usługą będą mogli zawrzeć umowę elektronicznie przy wykorzystaniu Szybkiego Podpisu.

...
Czytaj więcej

Klikochron – platforma online do sprzedaży ubezpieczeń sprzętu elektronicznego

Od kilku lat na polskim rynku działa internetowa platforma do sprzedaży ubezpieczeń sprzętu elektronicznego – klikochron. Za jej pośrednictwem klient w przeciągu kilku minut zakupi m.in. ubezpieczenie telefonu czy przedłuży gwarancję sprzętu AGD.

...
Czytaj więcej

Insly: analiza potrzeb szansą dla agentów ubezpieczeniowych

W dniu 1 października br. wejdzie w życie ustawa o dystrybucji ubezpieczeń. Nakłada ona szereg nowych obowiązków na pośredników ubezpieczeniowych, w tym konieczność przeprowadzenia ankiety potrzeb klienta (APK).

...
Czytaj więcej

EIOPA opublikowała pierwszy zestaw Q&A w zakresie wdrażania IDD

11 lipca 2018 r. Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) opublikował pierwszy zestaw Q&A zawierający praktyczne wskazówki wdrażania dyrektywy ws. dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenie SCHOOL PROTECT od Colonnade udostępnione na platformie online ubezpieczyciela

Produkt SCHOOL PROTECT został umieszczony na platformie online Colonnade. Dzięki temu brokerzy będą mogli sprawnie, w przeciągu kilku minut, dopasować ubezpieczenie do potrzeb ich klientów i wygenerować polisę.

...
Czytaj więcej

Zmiany na rynku ubezpieczeniowym

Branża ubezpieczeniowa może się wydawać spokojna, stabilna i bezpieczna. Jednak rozpoczęcie stosowania RODO, a także nadchodzące zmiany w związku z ustawą o dystrybucji ubezpieczeń wprowadziły pewien chaos na rynku.

...
Czytaj więcej

InterRisk, Benefia, Link4 i Generali będą oferować ubezpieczenia komunikacyjne na platformie e-commerce PKO BP

W połowie czerwca Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP, największego polskiego banku, zapowiadał finalizację prac nad porównywarką ubezpieczeń komunikacyjnych.

...
Czytaj więcej

Paweł Paluszyński CEO GrECo JLT Polska

GrECo JLT Polska ma nowego prezesa zarządu. Został nim Paweł Paluszyński, który ze spółką jest związany od 2014 r.

...
Czytaj więcej

Prądzyński: jedynie ubezpieczyciele zapewnią powszechność PPK

Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń, przekonuje, że tylko branża ubezpieczeniowa może zapewnić powszechność systemu Pracowniczych Planów Kapitałowych.

...
Czytaj więcej

TU Europa otwiera się na współpracę z brokerami i rozszerza ofertę o produkty stand alone

Grupa Europa znana jest przede wszystkim z dystrybucji ubezpieczeń w kanałach partnerskich, głównie poprzez banki i programy affinity. Tym razem zakład ubezpieczeń postanowił rozwinąć swoją współpracę z brokerami i instytucjami pożyczkowymi.

...
Czytaj więcej

Provident przygotowuje się do sprzedaży ubezpieczeń od AXA

​Jeszcze w tym roku Provident rozpocznie dystrybucję ubezpieczeń. Do współpracy z pośrednikiem przystąpiła AXA.

...
Czytaj więcej

TU Europa rozwija współpracę z brokerami

TU Europa chce wzmocnić swoją współpracę z kanałem brokerskim. Zakłada ona nowe standardy sprzedaży ubezpieczeń a także rozbudowę oferty produktowej.

...
Czytaj więcej

Brokerzy ubezpieczeniowi przyznali STU ERGO Hestia i PZU Życie nagrody Fair Play

Podczas XXI Kongres Brokerów po raz 18. zostały przyznane nagrody Fair Play dla najlepszego towarzystwa ubezpieczeń w dziale I i II.

...
Czytaj więcej

Play Ubezpieczenia uruchomił internetową platformę online

Play Ubezpieczenia postanowił udostępnić swój market ubezpieczeniowy także na platformie internetowej. Nowy kanał dystrybucji powstał z myślą o klientach, którzy nie są przekonani i mają trudności w dokonywaniu zakupów na urządzeniach mobilnych.   

...
Czytaj więcej

Sławomir Bełz został dyrektorem sprzedaży agencyjnej Prudential w Polsce

Sławomir Bełz został dyrektorem sprzedaży agencyjnej Prudential w Polsce. Nowe obowiązki pełni od 1 czerwca 2018 r.

...
Czytaj więcej

Otwartych zostało już 150 Punktów Standard ERGO Hestii

​7 czerwca STU ERGO Hestia otworzyła 150. Punkt Standard. Placówki te wyróżniają się wystandaryzowanym wyglądem ale przede wszystkim wysoką jakością obsługi klienta i profesjonalnym doradztwem. 

...
Czytaj więcej

Projekt rozporządzania MF ws. egzaminu dla pośredników ubezpieczeniowych

MF opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie egzaminu dla osób ubiegających się o wykonywanie czynności agencyjnych, czynności dystrybucyjnych zakładu ubezpieczeń oraz czynności dystrybucyjnych zakładu reasekuracji z dnia 29 maja 2018 r.

...
Czytaj więcej

Generali wprowadza mobilne aplikacje sprzedażowe dla multiagentów

Generali wprowadziło dwie aplikacje mobilne – Generali Agent i Proama Agent. Narzędzia zostały przygotowane w celu usprawnienia procesu sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych w multiagencjach.    

...
Czytaj więcej

Spór agentów z Allianz – komentarz wiceprezesa zakładu ubezpieczeń

Portal beinsured.pl zwrócił się do TUiR Allianz o komentarz w sprawie zarzutów podnoszonych przez Stowarzyszenie Agentów i Agencji Ubezpieczeniowych FORUM dot. nowego programu współpracy zakładu ubezpieczeń z agentami „Agent OdNowa”.

...
Czytaj więcej

Spór agentów z Allianz – główne zarzuty pośredników

Stowarzyszenie Agentów i Agencji Ubezpieczeniowych FORUM wydało komunikat, w którym zaskarżają nowe rozwiązania wdrożone przez TUiR Allianz w zakresie współpracy z agentami.

...
Czytaj więcej

Fuzja Compensy Życie i Polisy-Życie ukończona

W dniu 30 maja 2018 r. wraz z wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego sfinalizowano proces połączenia spółek Compensa TU na Życie S.A. Vienna Insurance Group i Polisa-Życie TU S.A. Vienna Insurance Group.

...
Czytaj więcej

CUK Ubezpieczenia zwiększy liczbę placówek

Obecnie CUK Ubezpieczenia tworzy sieć blisko 300 oddziałów własnych i franczyzowych.

...
Czytaj więcej

Open Life przygotował kolejny produkt do sprzedaży w kanale multiagencyjnym

Plan na pewną przyszłość to nowe indywidualne ubezpieczenie na życie i dożycie, przygotowane przez Open Life TU Życie S.A. do dystrybucji w kanale multiagencyjnym.

...
Czytaj więcej

Rada Agentów RESO

W dniu 18 maja br. miała miejsce inauguracja Rady Agentów RESO. Jest nowy organ składający się z kilkunastu agentów ubezpieczeniowych RESO Europa Service. Jego celem będzie doradztwo spółce i reprezentowanie sieci sprzedaży w spotkaniach z pracownikami.

...
Czytaj więcej

Concordia dołącza do Generali

Grupa Generali poinformowała o zawarciu dwóch umów transakcji przejęcia spółek ubezpieczeniowych na rynku CEE. Spółka zakupiła polską grupę Concordia i słoweńską Adriatic Slovenica. Ubezpieczyciel chce w ten sposób zwiększyć swój udział na rynku CEE.

...
Czytaj więcej

Nowe technologie, zmniejszenie kosztów dystrybucji i indywidualizacja oferty to największe szanse ubezpieczycieli

​Obecnie największe koszty działalności ubezpieczeniowej pochłania dystrybucja ubezpieczeń. Redukcja tych wydatków przyczyni się do uzyskania przewagi konkurencyjnej i zmiany modelu funkcjonowania ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

VI Kongres PIU: potrzeba współpracy branży i regulatorów

8 maja rozpoczął się VI Kongres Polskiej Izby Ubezpieczeń. Tym razem wystąpienia gości i tematy debat są skupione wokół luk, które mogą wykorzystać ubezpieczyciele.

...
Czytaj więcej

ERGO Hestia uruchamia mobilną aplikację sprzedażową dla agentów

iHestia Lite to nowa, mobilna odsłona platformy do sprzedaży i obsługi polis od iHestii. Narzędzie mogą bezpłatnie pobrać agenci STU ERGO Hestii.

...
Czytaj więcej

PZU rozpoczęło sprzedaż ubezpieczeń na Allegro

11 kwietnia 2018 r. PZU sprzedało pierwszą polisę ubezpieczenia na platformie Allegro. Na razie ochrona jest oferowana jako przedłużenie gwarancji sprzętu RTV/AGD.

...
Czytaj więcej

Akcjonariusze Comperii podjęli decyzję ws. zwiększenia kapitału spółki

Podczas walnego zgromadzenie akcjonariuszy Comperia podjęto decyzję o podwyższeniu kapitału spółki. Akcjonariusze zgodzili się na emisję maksymalnie 1,33 mln nowych akcji po cenie min. 6 zł. W ten sposób spółka zyska dodatkowe 8 mln zł kapitału.

...
Czytaj więcej

Deregulacje w czasie regulacji – czas zacząć? Wpływ deregulacji na konkurencyjność

Rozpoczęła się wiosenna edycja Spotkania Liderów 2018. W ramach wydarzenia odbywają się dwie konferencje: Banking Forum i Insurance Forum. Podczas eventu poświęconego ubezpieczeniom miała miejsce ciekawa debata skupiona wokół tematu nowych regulacji.

...
Czytaj więcej

Proama uruchamia platformę sprzedażową ProAgent+

Proama wprowadziła dla swoich agentów nową, multikanałową platformę sprzedażową. Narzędzie  upraszcza proces wystawiania polis.

...
Czytaj więcej

Allianz wprowadził e-polisy OC/AC

Allianz uruchomił nową usługę e-polisa OC/AC. Dzięki temu rozwiązaniu ubezpieczony będzie miał mobilny dostęp do swojej polisy ubezpieczenia komunikacyjnego w smartfonie.

...
Czytaj więcej

Mec. Piotr Czublun prelegentem XI edycji Insurance Forum

Kolejna edycja Spotkania Liderów odbędzie się w dniach 10–11 kwietnia br. Podczas Forum wystąpi ekspert beinsured.pl mec. Piotr Czublun z Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.

...
Czytaj więcej

CUK Ubezpieczenia zostało partnerem Programu PAYBACK

Multiagencja CUK Ubezpieczenia rozpoczęła współpracę z Programem PAYBACK. Osoby, która zakupią ubezpieczenie, będą mogły otrzymać punkty PAYBACK.

...
Czytaj więcej

Pośrednicy przygotowali petycję do KNF. Skarżą się na oferty ubezpieczeń w leasingu

Ponad 200 agentów i brokerów podpisało się pod petycją do Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie wyeliminowania patologii rynku ubezpieczeń w funkcjonowaniu programów dealerskich i leasingowych.

...
Czytaj więcej

Superpolisa Ubezpieczenia rozpoczęła współpracę z firmą Leadenhall

Superpolisa Ubezpieczenia została partnerem Leadenhall – spółki należącej do rynku Lloyd’s of London. W związku z tym w ofercie agencji pojawił się nowy produkt Drivers Casco.

...
Czytaj więcej

Jak będzie wyglądać dystrybucja ubezpieczeń w branży leasingowej od 1 października 2018 r.?

Na pytanie: jak będzie wyglądać dystrybucja ubezpieczeń w branży leasingowej od 1 października 2018 r.? odpowiedzieli specjaliści prawa ubezpieczeń z Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI podczas warsztatu Szkoły Ubezpieczeń beinsured.

...
Czytaj więcej

Allianz zmienia model agencyjny. Są już pierwsze efekty nowego programu Agent OdNowa

W listopadzie 2017 r. Allianz zapowiedział zmianę modelu dystrybucji ubezpieczeń w kanale agencyjnym i uruchomienie nowego programu „Agent OdNowa”. Zakłada on rozszerzenie sieci agentów wyłącznych i podjęcie współpracy na atrakcyjnych warunkach.

...
Czytaj więcej

Został wybrany zarząd PIDiPO na III kadencję

W dniu 16 marca 2018 r. we Wrocławiu odbyły się wybory władz III kadencji Polskiej Izby Doradców i Pośredników Odszkodowawczych. Delegaci Izby zadecydowali o powierzeniu mandatu do kierowania organizacją przez kolejne 4 lata obecnemu zarządowi.

...
Czytaj więcej

RF wypowiedział się w kwestii zagadnienia prawnego dot. niezachowania terminu rozpatrzenia reklamacji

W dniu 6 kwietnia 2018 r. Sąd Najwyższy zajmie się zagadnieniem prawnym (sygn. akt III CZP 113/17) dot. skutków niedotrzymania przez podmiot rynku finansowego ustawowych terminów odpowiedzi na reklamację. W tej sprawie istotny pogląd wniósł RF.

...
Czytaj więcej

Multi-agent a reklamacje – jak zarządzić nowym obowiązkiem?

​Od dnia 1 października 2018 r. multi-agenci będą mieli nie lada orzech do zgryzienia. Poza licznymi nowymi obowiązkami w procesie sprzedaży ubezpieczeń, ustawodawca dodał jeszcze jeden wymóg - rozpatrywania reklamacji klientów multi-agenta.

...
Czytaj więcej

TU Europa szuka nowych kanałów dystrybucji ubezpieczeń

​Magdalena Marciniak, dyrektor Pionu Rozwoju Biznesu w Grupie Europa, przekazała redakcji Pulsu Biznesu plany ubezpieczyciela w zakresie nowych kanałów dystrybucji ubezpieczeń. Spółka chce pozyskać nowych partnerów z branży leasingowej i firmy pożyczkowe.

...
Czytaj więcej

III Kongres Arrant, na którym warto było być

Najlepszą metodą przewidywania przyszłości jest jej tworzenie – tymi słowami Artur Pakuła, prezes Arrant, rozpoczął III Kongres, który odbył się w miniony weekend w Janowie Podlaskim.

...
Czytaj więcej

Pośrednicy ubezpieczeniowi już wkrótce będą zobowiązani do stosowania ADR

ADR będzie nowością dla części pośredników ubezpieczeniowych i kolejnym już obowiązkiem związanym z dystrybucją ubezpieczeń, do którego należy odpowiednio się przygotować i efektywnie wdrożyć już od dnia 1 października 2018

...
Czytaj więcej

W Open Life TU Życie powstał Departament Wsparcia Sprzedaży

​W Open Life TU Życie S.A. został utworzony Departament Wsparcia Sprzedaży. Jego głównym celem będzie realizacja zadań związanych z rozwojem sieci partnerów i dywersyfikacją kanałów dystrybucji.

...
Czytaj więcej

LEASING – jak zarabiać na ubezpieczeniach?

Ostatnie lata to wysyp regulacji mających istotny wpływ na dystrybucję ubezpieczeń. W jaki sposób te nowe przepisy mogą wpłynąć na dystrybucję ubezpieczeń w firmach leasingowych?

...
Czytaj więcej

Oferowanie ubezpieczeń w leasingu – handlowiec czy OWCA?

W modelach dystrybucji ubezpieczeń w ramach spółek leasingowych dość często pojawia się ryzyko wykonywania przez przedstawicieli handlowych leasingodawcy czynności agencyjnych, zarówno faktycznych, jak też prawnych.

...
Czytaj więcej

PAYBACK i Grupa Europa rozszerzają ofertę produktową

Grupa Europa będzie oferować ubezpieczenia turystyczne uczestnikom programu PAYBACK.

...
Czytaj więcej

Rekordowe wyniki RESO za 2017 r. 340 mln zł przypisu składki

Spółka RESO Europa Service zebrała w 2017 r. 340 mln zł przypisu. Jest to najlepszy wynik odnotowany w historii firmy. Również w ubiegłym roku RESO zwiększyła wolumen sprzedaży o 44%.

...
Czytaj więcej

GrECo JLT został coverholderem Lloyd’s dla ubezpieczeń budowlano-montażowych w Europie Środkowo-Wschodniej

Pod koniec listopada 2017 r. GrECo JLT zostało autoryzowanym coverholderem Lloyd’s of London. Jak podkreślił broker, uzyskanie certyfikatu brytyjskiego ubezpieczyciela stanowi krok w kierunku klientów.

...
Czytaj więcej

Play Ubezpieczenia dostępne na iOS

Play Ubezpieczenia udostępnił aplikację użytkownikom urządzeń Apple. Aplikację można już pobrać z AppStore.

...
Czytaj więcej

Projekt zmiany ustawy o dystrybucji ubezpieczeń został przekazany Prezydentowi

W dniu 26 stycznia podczas 57. posiedzenia Sejmu odbyło się III czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Decyzją Sejmu projekt ustawy uchwalono i przekazano Prezydentowi RP.

...
Czytaj więcej

Interpelacja ws. rozwiązania umów ubezpieczenia i reasekuracji w związku z ustawą o dystrybucji ubezpieczeń

Poseł Krzysztof Sitarski skierował do ministra finansów interpelację, w której zawarł pytanie dot. rozwiązywania umów ubezpieczenia w związku z wejściem w życie przepisów ustawy o dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Zgoda na marketing telefoniczny, zgoda na przesyłanie informacji handlowych i zgoda na przetwarzanie danych os. – co je łączy?

W modelach sprzedaży ubezpieczeń na odległość w praktyce ubezpieczyciele, a także i multi-agenci odbierają od klientów zgody na gruncie trzech różnych ustaw.

...
Czytaj więcej

Aneta Maykowska, wiceprezes Open Life: polskie zakłady ubezpieczeń mają jeszcze dużo do zrobienia (cz. II)

„W Polsce jesteśmy na początku ubezpieczeniowej drogi. Przed naszymi zakładami ubezpieczeń wciąż stoi wiele wyzwań i nowych kanałów sprzedaży”, mówi w wywiadzie dla beinsured.pl Aneta Maykowska, wiceprezes Open Life Towarzystwo Ubezpieczeń Życie S.A.

...
Czytaj więcej

Aneta Maykowska, wiceprezes Open Life: polskie zakłady ubezpieczeń mają jeszcze dużo do zrobienia (cz. I)

„W Polsce jesteśmy na początku ubezpieczeniowej drogi. Przed naszymi zakładami ubezpieczeń wciąż stoi wiele wyzwań i nowych kanałów sprzedaży”, mówi w wywiadzie dla beinsured.pl Aneta Maykowska, wiceprezes Open Life Towarzystwo Ubezpieczeń Życie S.A.

...
Czytaj więcej

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń: co powinien wiedzieć agent? (cz. I. Analiza potrzeb klienta przez agenta wyłącznego)

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń (UoDU) jest już faktem. Prezydent podpisał tekst ustawy, akt prawny został opublikowany w Dzienniku Ustaw i 23 lutego 2018 UoDU w całości będzie obowiązywać.

...
Czytaj więcej

Analiza potrzeb w ubezpieczeniu na rzecz klientów w związku z działalnością wykonywaną przez organizatorów turystyki

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń przyjęta przez Sejm 15 grudnia 2017 roku nałożyła na dystrybutorów ubezpieczeń obowiązek przeprowadzania analizy potrzeb.

...
Czytaj więcej

D.A.S.: w 2017 r. o 50 proc. wzrosła sprzedaż

D.A.S. Towarzystwo Ubezpieczeń Ochrony Prawnej podsumowuje mijający rok. Spółka przewiduje, że zakończy rok z 50% wzrostem sprzedaży.

...
Czytaj więcej

#BeInObiektywnie - dyrektywa IDD

Przedstawiamy nasz nowy projekt #BeInObiektywnie. W pierwszym odcinku na tapetę bierzemy dyrektywę #IDD, czyli nowe obowiązki dla sprzedawców polis.

...
Czytaj więcej

Eurobank sprzedaje ubezpieczenia stand alone TU Europa

Euro Bank S.A. został nowym partnerem Grupy Ubezpieczeniowej TU Europa. Za pośrednictwem banku będą dystrybuowane trzy produkty typu stand alone.

...
Czytaj więcej

Radosława Ogonowska: sektor affinity będzie w dużej części rynkiem cyfrowym

Radosława Ogonowska z Nationale-Nederlanden skomentowała współpracę ubezpieczyciela z nową marką PLAY Ubezpieczenia. Wskazała też, jak będzie kształtował się rynek affinity w najbliższej przyszłości.

...
Czytaj więcej

Alior Bank uruchomi internetowy pośrednik finansowy - Bancovo

Alior Bank zainwestował 30 mln zł w Bancovo i liczy, że dzięki niej sprzeda w przyszłym roku ponad 2 mln kredytów. Platforma ma wystartować komercyjnie na przełomie stycznia i lutego 2018 r.

...
Czytaj więcej

Grupa Open Finance będzie rozwijać swoją sieć placówek w modelu franczyzowym

W przyszłym roku Grupa Open Finance otworzy pierwsze placówki w modelu franczyzowym obejmujące ofertę ubezpieczeniową, finansową i nieruchomości. Zgodnie z planami spółki, za 5 lat ma powstać już 150 punktów konsultacyjnych.

...
Czytaj więcej

Wyniki Open Life po III kwartale 2017 r. Spółka odnotowała wzrost przypisu składki o 77%

Po dziewięciu miesiącach 2017 r. Open Life TU Życie S.A. zebrało przypis składki brutto w wysokości prawie 1,7 mld zł. Jest to wartość o 77% wyższa niż uzyskana w analogicznym okresie 2016 r.

...
Czytaj więcej

Allianz sprzedaje ubezpieczenia komunikacyjne poprzez Chat Bot Messenger

​Allianz po raz kolejny udowadnia, że digitalizacja to nie tylko modne hasło powtarzane na polskim rynku ubezpieczeniowym. Zakład ubezpieczeń od początku miesiąca dystrybuuje ubezpieczenia OC i AC poprzez Chat Bot Messenger.

...
Czytaj więcej

„Agent od nowa” czyli burzliwa zmiana modelu biznesowego Allianz

Towarzystwo ubezpieczeń Allianz zmienia strukturę sprzedaży w Polsce. Nie przewiduje prowadzenia własnej agencji oraz wypłaty nadprowizji za zarządzanie placówkami sprzedaży.

...
Czytaj więcej

Maciej Kawecki: RODO otworzy ubezpieczycieli na digitalizację (cz. II)

RODO to nie tylko zagrożenie i ryzyko wysokich kar ale też szansa na unowocześnienie i dopasowanie ubezpieczeń do zmieniających się trendów konsumenckich, przekonuje dr Maciej Kawecki w rozmowie z beinsured.pl.

...
Czytaj więcej

II część szkolenia „Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń – Finalna wersja wkrótce – Przygotuj się!” już za nami

29 listopada odbyła się II część cyklu 3 szkoleń pt. „Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń – Finalna wersja wkrótce – Przygotuj się!”. Szkolenie poprowadzili specjaliści z Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI: mec. Piotr Czublun i mec. Julita Nowak.

...
Czytaj więcej

Zawiłość procedur oraz gąszcz prawnych artykułów przyczynia się do korzystania z usług kancelarii odszkodowawczych

Kancelarie odszkodowawcze głównie zajmują się uzyskiwaniem odszkodowania z polis OC. Przez to, że czynności są złożone i skomplikowane, poszkodowany nie jest w stanie samodzielnie zająć się sprawą.

...
Czytaj więcej

Zmiana przepisów o dystrybucji ubezpieczeń czyli kolejne regulacje w branży ubezpieczeniowej

Zdaniem prezesa Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych Łukasza Zonia, zmiany najbardziej odczują ubezpieczyciele, ponieważ to ich obowiązkiem będzie dostosowanie działań do nowych przepisów.

...
Czytaj więcej

KNF, czyli centralny organ nadzoru

Zgodnie z art. 3 pkt 12 ustawy o dystrybucji pod pojęciem organu nadzoru należy rozumieć Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), która jest centralnym organem administracji państwowej, powołanym na mocy ustawy z 21.7.2006 r. o nadzorze nad rynkiem.

...
Czytaj więcej

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń a bliskie powiązania

​W art. 3 ust. 1 pkt. 3 ustawy o dystrybucji ubezpieczeń znajduje się odwołanie do rozumienia pojęcia „bliskich powiązań”, w myśl art. 3 ust. 1 pkt. 2 ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. P

...
Czytaj więcej

Jaki jest efekt skupowania szkód przez wyspecjalizowane firmy? Zakłady ubezpieczeń są coraz częściej pozywane

W 2015 r. odnotowano 47 tys. pozwów przeciwko zakładom ws. odszkodowań z OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Rok później ich liczba wzrosła do 62 tys. Według szacunków ekspertów w bieżącym roku podobnych pozwów będzie aż 71 tys.

...
Czytaj więcej

Polacy chcą inwestować na własnych zasadach ale przy wsparciu eksperta

Korzystając z aplikacji mobilnej lub online można również kupić ubezpieczenie w podróży czy OC ppm. Trudniej jednak zrealizować transakcję poprzez internet lub telefon, gdy produkt, ale też sama transakcja jest skomplikowana.

...
Czytaj więcej

Obowiązki zakładu ubezpieczeń w stosunku do przedsiębiorcy wykonującego działalność w zakresie dystrybucji ubezpieczeń

Artykuł 2 projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń (UDU) reguluje zasady prowadzenia dystrybucji ubezpieczeń przez przedsiębiorcę, który nie będzie uznawany za dystrybutora. UDU nakłada zobowiązania na zakład ubezpieczeń korzystający z usług tej osoby.

...
Czytaj więcej

Już niedługo w aplikacji myluggage.eu spakujesz się i kupisz ubezpieczenie podróżne

Powstała pierwsza polska aplikacja wspomagająca pakowanie przed wyjazdem. Jej twórca Paweł Łubiarz zapowiada w rozmowie z wp.pl, że platforma w przyszłości będzie zarabiać m.in. na sprzedaży ubezpieczeń turystycznych.

...
Czytaj więcej

Agent oferujący ubezpieczenia uzupełniające

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń (UDU), w ślad za IDD wprowadza pojęcie agenta oferującego ubezpieczenia uzupełniające.

...
Czytaj więcej

Kim jest klient w polskiej wersji IDD?

W dyrektywie IDD, z której wywodzi się polska ustawa o dystrybucji ubezpieczeń, słowo „klient” użyte zostało dokładnie 212 razy i to głównie w kontekście praw, jakie klientowi mają przysługiwać.

...
Czytaj więcej

Art. 2 ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, czyli do kogo ustawy się nie stosuje (chyba)

​Nie jest tajemnicą, że zawarte w dyrektywie IDD wymogi oraz obowiązki, skierowane na ochronę interesów konsumenta, stanowią niemałe wyzwanie dla całego rynku ubezpieczeniowego w Polsce. Czy jednak te nowe obowiązki będą dotyczyły wszystkich podmiotów?

...
Czytaj więcej

Dystrybucja ubezpieczeń, zaczynamy!!!

Przekazanie projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń do Senatu oznacza najprawdopodobniej dość sprawne zakończenie procesu legislacyjnego. Dlatego już teraz proponujemy czytelnikom beinsured zapoznanie się z autorskim komentarzem do nowych przepisów.

...
Czytaj więcej

Posłowie skierowali projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń do Senatu

Podczas 51. posiedzenia Sejmu RP posłowie w III czytaniu przyjęli projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Za projektem głosowało 417 posłów, dwóch było przeciwnych.

...
Czytaj więcej

Aegon inwestuje w Phinance i rozwija dystrybucję

Aegon TUnŻ S.A. podpisało umowę, na podstawie której nabędzie 49% akcji Phinance S.A. - wiodącej firmy pośrednictwa finansowego oferującej ubezpieczenia życiowe i majątkowe, kredyty hipoteczne i konsumpcyjne oraz produkty inwestycyjne.

...
Czytaj więcej

II czytanie projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń bez poprawek posłów

W środę, 8 listopada, podczas II czytania rządowego projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń posłowie nie wnieśli żadnych poprawek. W związku z czym projekt skierowano do głosowania.

...
Czytaj więcej

Komisja Finansów Publicznych przyjęła projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. W środę II czytanie projektu w Sejmie

Odbyło się posiedzenie Komisji Finansów Publicznych w sprawie rozpatrzenie sprawozdania Podkomisji stałej do spraw instytucji finansowych o rządowym projekcie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. W projekcie uwzględniono obszerną poprawkę Rady Ministrów

...
Czytaj więcej

We wtorek KFP przyjrzy się sprawozdaniu Podkomisji stałej ds. instytucji finansowych dot. projektu ustawy o dystrybucji ubezp.

Na wtorek, 7 listopada br., zaplanowano posiedzenie Komisji Finansów Publicznych, podczas którego zostanie rozpatrzone sprawozdanie Podkomisji stałej do spraw instytucji finansowych o rządowym projekcie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

SPBUiR: rozpoczęcie przygotowań do XXI Kongresu Brokerów

W dniach 26-27 października 2017 r. odbyło się spotkanie organizatorów brokerskich kongresów, rozpoczynające przygotowania do kolejnego, już XXI, Kongresu Brokerów.

...
Czytaj więcej

Agnieszka Wrońska: Telematyka to mój osobisty konik

Na początku przyszłego roku LINK4 ponownie zaskoczy rynek w zakresie dystrybucji ubezpieczeń, zapowiada prezes LINK4 Agnieszka Wrońska w rozmowie z red. beinsured.pl.

...
Czytaj więcej

Consultia przedstawiła wyniki po III kwartale 2017 r.

Łączny przypis składki wypracowany na koniec września 2017 r. wyniósł 134,8 mln zł, zapewniając tym samym dynamikę na poziomie 148% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, podaje Consultia.

...
Czytaj więcej

Rekordowe wyniki Donorii, przychody przekroczyły 20 mln zł

Grupa Donoria poinformowała o rekordowych wynikach finansowych za ostatni rok rozliczeniowy, który zamknęła 30 września. Przychody grupy przekroczyły kwotę 20 mln zł. Również Hyperion odnotował globalny przychód przekraczający pół miliarda GBP.

...
Czytaj więcej

Nowa wersja projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń po pracach Podkomisji

Na stronie Sejmu RP została opublikowana nowa wersja projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, uwzględniająca poprawki wniesione w toku prac Podkomisji stałej ds. instytucji finansowych.

...
Czytaj więcej

RESO Europa Service już 12 lat na rynku

RESO Europa Service Sp. z o.o. została powołana do życia w dniu 20 października 2005 r. Założycielami spółki byli Mirosław Wasilewski oraz Bronisław Woźnialis, który od początku pełni funkcję Prezesa Zarządu.

...
Czytaj więcej

We wtorek kolejne sejmowe prace nad projektem ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

Na wtorek, 24 października, zaplanowano na posiedzeniu Komisji Finansów Publicznych rozpatrzenie sprawozdania Podkomisji stałej do spraw instytucji finansowych o rządowym projekcie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Sprawozdawcą będzie poseł Jan Szewczak.

...
Czytaj więcej

KPF: nowe technologie istotnie wpłyną na przyszłość branży pośrednictwa finansowego

W ramach III Kongresu Pośrednictwa Finansowego, organizowanego przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych, podczas jednej z debat dyskutowano o przyszłości branży pośrednictwa.

...
Czytaj więcej

Unilink do 2021 r. chce zebrać 2 mld zł przypisu

Prezes multiagencji Unilink Igor Rusinowski przedstawił red. Pulsu Biznesu plany spółki. Multiagencja planuje organiczny rozwój. Jego celem jest osiągnięcie 2 mld zł przypisu w 2021 r. i zwiększenie liczby placówek Unilink.

...
Czytaj więcej

RESO uruchamia kalkulator Biznes Pakiet w Panelu Agenta

RESO rozbudowuje Panel Agenta poprzez uruchomienie kalkulatora Biznes Pakiet i funkcji „Powiadomienia” . Nowe narzędzie umożliwia wygenerowanie kalkulacji i wniosku do polisy, który trafia do RESO Europa Service.

...
Czytaj więcej

ECON chce przesunięcia terminu wdrożenia IDD na 1 października 2018 r.

Komisja Gospodarcza i Monetarna Parlamentu Europejskiego (ECON) wydała rekomendację dot. przesunięcia terminu wdrożenia Dyrektywy IDD na dzień 1 października 2018 r., poinformowała Insurance Europe. Rekomendacja zostanie skierowana do KE.

...
Czytaj więcej

Łukasz Zoń: część pośredników jest już przygotowana na nowe przepisy w zakresie dystrybucji ubezpieczeń

Łukasz Zoń, prezes SPBUiR, przewiduje, jak zmieni się rynek pośrednictwa ubezpieczeniowego w Polsce po implementacji dyrektywy IDD. Jego zdaniem, nastąpi konsolidacja rynku i bądź specjalizacja pośrednictwa ubezpieczeniowego.

...
Czytaj więcej

Systemy wynagrodzenia prowizyjnego w świetle projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

W związku ze zbliżającym się terminem wejścia w życie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń pojawia się więcej wątpliwości związanych ze zmianami, które wprowadza ww. ustawa. Jednym z kluczowych zagadnień jest system wynagrodzenia prowizyjnego pośredników.

...
Czytaj więcej

Podkomisja stała ds. instytucji finansowych przyjęła projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

Podkomisja stała ds. instytucji finansowych, pod przewodnictwem posła Janusza Szewczak przyjęła projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń podczas posiedzenia w dniu 12 października 2017 r.

...
Czytaj więcej

PwC: ustawa o dystrybucji ubezpieczeń może przyczynić się do obniżki cen ubezpieczeń

Zdaniem ekspertów z firmy PwC, wejście w życie przepisów dyrektywy o dystrybucji ubezpieczeń może przyczynić się do obniżenia cen ubezpieczeń, co będzie wynikiem uregulowania kwestii wynagradzania pośredników.

...
Czytaj więcej

Analiza potrzeb w tzw. „grupówkach” – czy także dla ubezpieczonego?

Zgodnie z literalnym brzmieniem art. 9 ust. 1 projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, dystrybutor ubezpieczeń ma obowiązek określić wymagania i potrzeby klienta przed zawarciem umowy ubezpieczenia.

...
Czytaj więcej

TUZ Ubezpieczenia powołał Wirtualnego Managera Agenta

TUZ Ubezpieczenia informuje, iż wraz z uruchomieniem nowego call center „TELE TUZ”, powołano do życia Wirtualnego Managera Agenta. Dedykowany konsultant dostępny jest pod linią nr 6, przez 10 godzin na dobę.

...
Czytaj więcej

Łukasz Zoń: ustawa o dystrybucji ubezpieczeń zapewni lepszą ochronę klientów

Łukasz Zoń, prezes Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych, w rozmowie z agencją informacyjną Newseria, wyjaśnił, jakie zmiany pojawią się na rynku pośrednictwa ubezpieczeniowego po wejściu w życie nowej ustawy o dystrybucji.

...
Czytaj więcej

Jaka przyszłość czeka sektor ubezpieczeń?

O przyszłości dystrybucji ubezpieczeń, postępującej digitalizacji i sprzedaży ubezpieczeń przez nowe podmioty, z redakcją portalu PRNews.pl rozmawiała Radosława Ogonowska, Dyrektor ds. Bancassurance i Affinity w Nationale-Nederlanden.

...
Czytaj więcej

Generali otrzymało Laur Pośredników

Pośrednicy uznali Generali za najlepszego partnera w branży ubezpieczeń. Towarzystwo otrzymało Laur Pośrednika - wyróżnienie przyznawane przez firmy zrzeszone w Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych.

...
Czytaj więcej

Elektroniczna sprzedaż ubezpieczeń krótkoterminowych w RESO

RESO wprowadziło elektroniczną sprzedaż ubezpieczeń krótkoterminowych (OCK). Od dnia 3 października 2017 r. polisy są wystawiane wyłącznie w formie elektronicznej w Panelu Agenta zakładu ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Podkomisja stała do spraw instytucji finansowych rozpatrywała projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

Podkomisja stała do spraw instytucji finansowych podczas posiedzenia w dniu 28 września br. rozpatrywała projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

W tym tygodniu rozpoczyna się Szczyt Ubezpieczeniowy

Już w najbliższy czwartek (28 września br.) rozpocznie się Szczyt Ubezpieczeniowy. Jest to pierwsza w Polsce internetowa konferencja skierowana do sektora ubezpieczeniowego, w szczególności do: agentów, brokerów oraz reprezentantów multiagencji.

...
Czytaj więcej

Laurent Convain: nowe regulacje to wyzwania i szanse dla branży ubezpieczeniowej

Laurent Convain, prezes zarządu MACIF Życie TUW, udzielił wywiadu redakcji portalu alebank.pl. Rozmowa toczyła się przede wszystkim wokół tematu najbliższych zmian legislacyjnych w branży ubezpieczeniowej.

...
Czytaj więcej

Agent wyłudził 113 tys. zł od zakładów ubezpieczeń

Policjanci z Inowrocławia zatrzymali agenta ubezpieczeniowego, który prowadził oszukańczy proceder wobec zakładów ubezpieczeń. W sumie wyłudził ponad 113 tys. zł. Policjanci pracowali nad sprawą od 2015 r.

...
Czytaj więcej

Stanowisko Goldberg & Sons w sprawie komunikatu UOKiK

Pośrednik ubezpieczeniowy spółka Goldberg & Sons wydał oświadczenie w sprawie opublikowanego w dniu 21 września br. przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ostrzeżenia konsumenckiego przed praktykami spółki.

...
Czytaj więcej

Pośrednicy ubezpieczeniowi zachęcają do zakładania IKZE w związku z likwidacją OFE

Redaktor zarządzający w portalu wgospodarce.pl Marek Siudaj przedstawił sytuację jednego z czytelników, z którym skontaktował się agent ubezpieczeniowy z ofertą założenia IKZE w związku z zapowiadaną likwidacją OFE.

...
Czytaj więcej

Pośrednicy finansowi nagrodzą najlepsze instytucje finansowe

W dniu 3 października 2017 r., podczas III Kongresu Pośrednictwa Finansowego odbędzie się uroczystość wręczenia „Laurów Pośredników”. Kongres organizowany jest przez Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych.

...
Czytaj więcej

PRELEGENCI BttF: Piotr Czublun, Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI

Prelekcję na temat dystrybucji ubezpieczeń w najbliższej przyszłości w świetle RODO i ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, podczas drugiej edycji wydarzenia Back to the Future - Ubezpieczenia przyszłości, poprowadzi r.pr. Piotr Czublun.

...
Czytaj więcej

Posłowie opowiedzieli się za nowymi przepisami w dystrybucji ubezpieczeń

Podczas I czytania rządowego projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń w dniu 14 września br. wszystkie kluby opowiedziały się za skierowaniem projektu do dalszych praw w Komisji Finansów Publicznych.

...
Czytaj więcej

Nowy oddział multiagencji Superpolisa Ubezpieczenia w Galerii Północnej

Superpolisa Ubezpieczenia uruchomiła nową placówkę w otwartej 14 września warszawskiej Galerii Północnej. Klienci nowego centrum handlowego będą mieli dostęp do kilkudziesięciu produktów największych ubezpieczycieli działających na polskim rynku.

...
Czytaj więcej

Rośnie znaczenie multiagencji

Spada liczba agentów wyłącznych, wynika z danych KNF. W przeciągu roku ich liczba zmniejszyła się o 1,3 tys., do poziomu 15,2 tys. (dane na koniec sierpnia br.). Zdaniem redakcji Dziennika Gazety Prawnej, ta tendencja spadkowa dalej będzie się utrzymywać.

...
Czytaj więcej

Dziś w Sejmie I czytanie projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

W porządku obrad najbliższego 47. posiedzenia Sejmu RP uwzględniono pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń (druk nr 1781).

...
Czytaj więcej

RESO wprowadza nowe warunki ubezpieczenia Biznes Pakiet

Od dnia 4 września 2017 r. w ofercie RESO Europa Service obowiązywać będą nowe warunki ubezpieczenia Biznes Pakiet skierowanego do sektora biznesowego oraz instytucjonalnego.

...
Czytaj więcej

Projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń skierowany do I czytania

Rozpoczął się proces legislacyjny w Sejmie trzech projektów ustaw mających wpływ na sektor ubezpieczeń. W dniu 30 sierpnia br. skierowano do I czytania na posiedzeniu Sejmu rządowy projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenia HanseMerkur dostępne w biurach podróży Travel Shops

HanseMerkur poinformował, że rozpoczął współpracę z kolejną polską siecią biur podróży – Travel Shops. Dzięki temu, liczba punktów sprzedaży ubezpieczeń turystycznych HanseMerkur wzrosła do ponad 250.

...
Czytaj więcej

Rządowy projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń trafił do Sejmu

W dniu 21 sierpnia 2017 r. do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. W dniu 22 sierpnia br. został on skierowany do Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu.

...
Czytaj więcej

CUK Ubezpieczenia z Godłem Firmy Przyjaznej Klientowi

Multiagencja CUK Ubezpieczenia otrzymała Godło Firmy Przyjaznej Klientowi. W badaniu konsumenci oceniają współpracę z firmą, kontakt, ogólne zadowolenie oraz skłonność do rekomendacji. CUK Ubezpieczenia uzyskała aż 96% pozytywnych ocen klientów.

...
Czytaj więcej

Profika Broker planuje przejęcia na rynku pośrednictwa ubezpieczeniowego

Od początku sierpnia Profika Broker ma nowego wiceprezesa. Został nim Przemysław Bona, który wcześniej był związany z grupą Generali Polska, gdzie odpowiadał m.in. za ubezpieczenia flotowe. Jednak to nie koniec zmian, jakie zamierza wprowadzić broker.

...
Czytaj więcej

Ważne ustawy dla branży ubezpieczeniowej - postępy w procesach legislacyjnych

W dniu 11 sierpnia br. na portalu Rządowego Centrum Legislacji pojawił się dokument prezentujący rozstrzygnięcie Rady Ministrów w sprawie projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Wiceprezes ERGO Hestii o uczciwości ubezpieczycieli i pośredników

Małgorzata Makulska wiceprezes towarzystwa ubezpieczeń ERGO Hestia, na swoim facebookowym profilu opublikowała komentarz dotyczący uczciwości, przyzwoitości i rzetelności pośredników ubezpieczeniowych i ubezpieczycieli.

...
Czytaj więcej

Jak uzyskać bezstronność pośredników finansowych?

Czy pośrednik w zakresie usług finansowych może być obiektywny? Takie pytanie postawiła swoim rozmówcom red. Sylwia Wedziuk z Pulsu Biznesu. Jej zdaniem, bezstronność pośredników podważa fakt, że są oni wynagradzani w systemie prowizyjnym.

...
Czytaj więcej

Piotr Czublun prelegentem podczas jesiennego Szczytu Ubezpieczeniowego

Pod koniec września odbędzie się pierwsza w Polsce internetowa konferencja skierowana do sektora ubezpieczeniowego. Jednym z prelegentów został mec. Piotr Czublun, który omówi kwestie ochrony danych osobowych klientów i spełniania wymogów RODO.

...
Czytaj więcej

Pozytywne opinie o aplikacji mobilnej dla agentów od Open Brokers

Aplikacja jest dostępna na wyłączność Doradców Open Brokers. Od swojej premiery została zainstalowana już ponad 250 razy.

...
Czytaj więcej

Agnieszka Szymczak dyrektorem ds. relacji z brokerami w AXA

Do AXA, na stanowisko dyrektora ds. relacji z brokerami dołączyła Agnieszka Szymczak. W strukturach sprzedaży korporacyjnej odpowiadać będzie również za nadzór i wspieranie Business Development Managerów.

...
Czytaj więcej

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

​W dniu 25 lipca 2017 r. podczas posiedzenia, Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, przedłożony przez ministra rozwoju i finansów.

...
Czytaj więcej

SPBUiR wydał opinię i instrukcję dla brokerów w zakresie nowelizacji ustawy o VAT

SPBUiR, w związku z licznymi zapytaniami członków stowarzyszenia odnośnie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług w stanie prawnym po 1 lipca 2017 r., opublikowało specjalną opinię i instrukcję dla brokerów w zakresie stosowania nowych przepisów.

...
Czytaj więcej

ERGO Hestia wraz z agentami otworzyła już 100 Punktów Standard

W dniu 19 lipca 2017 r. w Tarnowie towarzystwo ubezpieczeń ERGO Hestia uruchomiło setny Punkt Standard. Punkty Standard to strategiczny projekt ubezpieczyciela, stworzony z myślą o agentach...

...
Czytaj więcej

Projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń po rozpatrzeniu przez Komisję Prawniczą

W dniu 19 lipca 2017 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano nowy projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Po zakończeniu prac nad projektem przez Komisję Prawniczą trafi on pod obrady Rady Ministrów na najbliższym posiedzeniu.

...
Czytaj więcej

Consultia przedstawiła wyniki po II kwartale 2017 r.

Łączny przypis składki wypracowany na koniec czerwca 2017 r. przez multiagencję Consultia wyniósł 87,9 mln zł, zapewniając tym samym dynamikę na poziomie 160,2% w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.

...
Czytaj więcej

Rafał Kiliński: W tym roku chcemy zebrać niemal 250 mln zł składki

Rafał Kiliński, prezes TUW PZUW, udzielił wywiadu red. Rzeczpospolita. W rozmowie z red. Reginą Skibińską podsumował niecałe 1,5 roku obecności podmiotu na polskim rynku ubezpieczeniowym.

...
Czytaj więcej

Bezpieczny dom i Bezpieczny Internet od AXA Assistance i Media Expert

AXA Assistance we współpracy z Media Expert przygotowała dwa nowe produkty: „Bezpieczny dom” oraz „Bezpieczny Internet”. Dzięki nim ubezpieczeni będą mogli otrzymać fachową pomoc w razie awarii w domu lub trudności podczas korzystania z Internetu.

...
Czytaj więcej

Porównywarka mfind.pl z nowym udziałowcem

W ramach kolejnej rundy finansowania, porównywarka ubezpieczeń mfind.pl pozyskała nowego udziałowca. mfind jest w portfelu funduszu Internet Ventures z grupy MCI Capital od 2015 r. Część udziałów trafiło do Martis Consulting.

...
Czytaj więcej

Nowy zarząd PIBUiR

W dniu 28 czerwca 2017 r. odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Członków Polskiej Izby Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych. Podczas ZWZ organizacja między innymi wybrała władze na nową kadencję.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenie turystyczne od TU Europa dostępne w aplikacji SkyCash

Towarzystwo ubezpieczeń Europa rozszerza swoją sieć kanałów dystrybucji. Ubezpieczyciel będzie sprzedawał polisy turystyczne poprzez aplikację SkyCash.

...
Czytaj więcej

Grupa Europa i PAYBACK ze wspólną ofertą ubezpieczeniową

Grupa Ubezpieczeniowa Europa uruchamia nowy kanał sprzedaży. We współpracy z PAYBACK zaoferuje klientom programu cztery produkty ubezpieczeniowe: na życie, zdrowotne, home i kids assistance. Zakup będzie premiowany punktami PAYBACK.

...
Czytaj więcej

Insurance Europe przygotowała wzór dokumentu zawierającego informacje o produkcie ubezpieczeniowym

Federacja Insurance Europe przygotowała wzór IPID, który obejmuje oczekiwania klientów i jest dostępne zarówno w wersji papierowej jak i cyfrowej. Wzory dokumentów zostały opracowane dla dwóch obszarów ubezpieczeń: komunikacyjnych i mieszkaniowych.

...
Czytaj więcej

Projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń przyjęty przez SKRM. Zawiera zmianę dot. publikacji informacji o nałożonych sankcjach

Projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, po zatwierdzeniu przez Stały Komitet Rady Ministrów, został skierowany do prac Komisji Prawniczej. W ostatnim etapie prac została uwzględniona propozycja zmiany przepisu wysunięta przez Prokuratorię Generalną.

...
Czytaj więcej

Akty wykonawcze do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

W serwisie RCL zostały opublikowane akty wykonawcze do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Obejmują one kwestie takie jak: ubezpieczenie OC agentów i brokerów, sprawozdawczość brokerską, rejestr pośredników, egzamin dla brokerów i agentów.

...
Czytaj więcej

PODCAST beinsured odc. 7

Tomasz Jeleński, Piotr Czublun oraz Agnieszka Wesołowska komentują dla Państwa najważniejsze wydarzenia ostatnich dni. Omawiają między innymi raport finansowo-statystyczny KNF dot. branży ubezpieczeniowej po I kwartale 2017 r.

...
Czytaj więcej

Łukasz Zoń będzie prezesem SPBUiR przez kolejną kadencję

Na ostatnim Walnym Zebraniu Członków SPBUiR zostały przeprowadzone wybory zarządu organizacji. Na prezesa Stowarzyszenia po raz kolejny został wybrany Łukasz Zoń (EIB).

...
Czytaj więcej

AEGON w ofercie Open Brokers

Już od maja 2017 r. do grona partnerów multiagencji ubezpieczeniowej Open Brokers dołączył AEGON. Pierwszym produktem z oferty ubezpieczyciela, które zostało wdrożone, jest terminowe ubezpieczenie na życie i dożycie Aegon Bezpieczna Spłata.

...
Czytaj więcej

Szkoła Ubezpieczeń beinsured: Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń na finiszu – tylko aspekty praktyczne

​W dniu 22 czerwca 2017 r. odbyła się Szkoła Ubezpieczeń beinsured „Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń na finiszu – tylko aspekty praktyczne”. Spotkanie w całości poświęcone było projektowi nowej ustawy o dystrybucji ubezpieczeń oraz dyrektywie IDD.

...
Czytaj więcej

TUW Medicum prowadzi rozmowy z Willis Towers Watson dotyczące współpracy

W dniu 12 czerwca 2017 r. odbyło się spotkanie Prezesów Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych Medicum i Willis Towers Watson. Jak informuje TUW Medicum, rozmowy dotyczyły przede wszystkim określenia możliwych pól współpracy.

...
Czytaj więcej

Podcast beinsured odc. 5

W najnowszym odcinku Tomasz Jeleński i Piotr Czublun dyskutują o możliwych obniżkach OC, o brakach w regulacjach pozwów zbiorowych, a także o tym, że „trwały nośnik” nie oznacza tylko formy papierowej. Serdecznie zachęcamy do wysłuchania!

...
Czytaj więcej

Jarosław Parkot: zarabiamy na ubezpieczeniach OC komunikacyjnych

Jarosław Parkot, prezes Towarzystwa Ubezpieczeń i Reasekuracji Warta, udzielił wywiadu redakcji Rzeczpospolita. W rozmowie odniósł się do nowej ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, kary nałożonej na spółkę przez KNF i działalności ubezpieczyciela.

...
Czytaj więcej

Agenci Online obsłużą klientów Nationale-Nederlanden

Nationale-Nederlanden uruchomiło wideo-czat dla klientów. Nowa usługa – Agent Online – umożliwia zdalne spotkanie z przedstawicielem firmy.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczyciele będą obowiązani sprawdzać OC agentów

W najnowszym projekcie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń z dnia 19 maja 2017 r., przewidziano dla zakładów ubezpieczeń nowy obowiązek. Tym razem będzie to obowiązek związany z procesem zawierania umów agencyjnych z agentami.

...
Czytaj więcej

Allianz z sukcesem realizuje strategię

Od 2015 r. Allianz Polska realizuje obraną strategię. Celem ubezpieczyciela jest dołączenie do czołówki największych trzech zakładów ubezpieczeń w Polsce. Na ten rok spółka założyła zwiększenie udziału na rynku poprzez digitalizację procesów.

...
Czytaj więcej

NBP chce zmian w projekcie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń dot. ujawniania wysokości kosztów prowizji

W dniu 31 maja br. odbyło się posiedzenie Komitetu do Spraw Europejskich, w trakcie którego rozpatrzono projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Wcześniej do Komitetu pismo wystosował Narodowy Bank Polski, który przypomniał swoje stanowisko dot. kosztów.

...
Czytaj więcej

Aplikacja Mobilna Open Brokers ułatwi pracę agentów

Multiagencja ubezpieczeniowa Open Brokers uruchomiła nowoczesne narzędzie do sprzedaży ubezpieczeń: Aplikację Mobilną Open Brokers. Jest ona integralną częścią platformy Open Brokers, dzięki czemu znacznie zwiększy się komfort pracy agenta.

...
Czytaj więcej

Nowy projekt ustawy o dystrybucji i nowe zasady dotyczące rozpatrywania reklamacji

W ubiegłym tygodniu Minister Finansów i Rozwoju skierował pod obrady Komitetu ds. Europejskich kolejny, trzeci już po grudniowym i marcowym, projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, opatrzony datą 19 maja 2017 r.

...
Czytaj więcej

System Oceny Agentów – platforma zwiększająca bezpieczeństwo uczestników rynku finansowego

​W dniu 25 maja 2017 r. podczas VI Kongresu Sektora Pożyczkowego zaprezentowano System Oceny Agenta (SOA), czyli kompleksowe rozwiązanie, zwiększające bezpieczeństwo uczestników rynku finansowego. Jest ono efektem współpracy CRIF Services oraz KPF.

...
Czytaj więcej

Nowa wersja projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

W dniu 25 maja 2017 r. w serwisie Rządowego Centrum Legislacji opublikowana została kolejna wersja projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Kajowy Rejestr Długów partnerem PIPUiF

Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych poinformowała, iż do grona jej partnerów dołączył Krajowy Rejestr Długów. W ten sposób firma ta podkreśla wagę, jaką przywiązuje do usług świadczonych dla branży ubezpieczeniowej.

...
Czytaj więcej

ERGO Hestia po raz kolejny uznana przez brokerów za najlepszego ubezpieczyciela przedsiębiorstw

W corocznym badaniu, przeprowadzanym przez firmę A.T. Kearney, brokerzy ubezpieczeniowi już po raz ósmy docenili ofertę Sopockiego Towarzystwa Ubezpieczeń ERGO Hestia dla firm. Ubezpieczyciel otrzymał tytuł „Fair Play” w kategorii majątkowej...

...
Czytaj więcej

Szkoła Ubezpieczeń beinsured. Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń na finiszu

Aby wyjść naprzeciw Państwa oczekiwaniom i odpowiedzieć na najbardziej nurtujące pytania dotyczące przepisów nowej ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, gorąco zachęcamy do zgłaszania zagadnień, które chcieliby Państwo przedyskutować podczas tego szkolenia.

...
Czytaj więcej

Prezes PIDiPO skierował list do Przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Senatu RP

Prezes Polskiej Izby Doradców i Pośredników Odszkodowawczych skierował list otwarty do Przewodniczącego Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Senatu RP, Grzegorza Biereckiego, odnosząc się w nim do jego wypowiedzi podczas tegorocznego Kongresu PIU.

...
Czytaj więcej

Dobry czas dla pośredników ubezpieczeniowych

Rozpędzające się inwestycje prowadzone przez sektor MSP oznaczają zwiększony apetyt na kapitał potrzebny do ich sfinansowania. Na rodzącym się trendzie skorzystają też pośrednicy sprzedający usługi finansowe dla biznesu.

...
Czytaj więcej

Adam Uszpolewicz: branża ubezpieczeniowa posiada duży potencjał rozwoju na polskim rynku

Adam Uszpolewicz, prezes Aviva Polska, udzielił wywiadu dziennikowi Rzeczpospolita. Rozmowa dotyczyła aktualnej sytuacji na rynku ubezpieczeń z elementami inwestycyjnymi jak i wyzwań ubezpieczyciela oraz jego planów rozwoju. 

...
Czytaj więcej

UNIQA zapowiada rewolucję w systemie likwidacji szkód

Jarosław Matusiewicz, nowy prezes spółek UNIQA, przedstawił zmiany, jakie zamierza wdrożyć ubezpieczyciel w swoim modelu biznesowym. Najistotniejsza zmiana obejmuje przekształcenie systemu likwidacji szkód.

...
Czytaj więcej

MF poprosiło o konsultacje w sprawie wybranych uwag do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

Ministerstwo Finansów w dniu 24 kwietnia br. skierowało trzy pisma, w których prosi o wydanie opinii w sprawie najważniejszych uwag skierowanych do poprawionej wersji projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Uwagi PIU do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Informacja o kosztach prowizji może być myląca dla klientów

Polska Izba Ubezpieczeń przygotowała uwagi do poprawionej wersji projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. PIU wskazuje w nich na szereg nieprecyzyjnych sformułowań ale też przywołuje uwagi wystosowane do pierwszej wersji projektu.

...
Czytaj więcej

Kto będzie dystrybuował ubezpieczenia?

Projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń w początkowym brzmieniu zakładał dość prosty podział dystrybutorów ubezpieczeń. Jednakże zaprezentowana ostatnio kolejna wersja projektu ustawy wprowadziła w tym zakresie dalej idące zmiany.

...
Czytaj więcej

Uwagi ZBP do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń: ujawnianie kosztów obniży zaufanie do rynku

Związek Banków Polskich przedstawił uwagi do poprawionego projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Odwołał się w nich do kwestii sprzedaży ubezpieczeń w sektorze bankowym.

...
Czytaj więcej

Uwagi KNF do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń: rozszerzenie obowiązku ujawniania kosztów na wszystkie produkty gr. 3

Komisja Nadzoru Finansowego w odpowiedzi na prośbę Ministra Finansów przedstawiła swoje uwagi do poprawionego projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. KNF chce, aby obowiązek ujawniania kosztów dotyczył wszystkich produktów ubezpieczeń na życie gr. 3.

...
Czytaj więcej

CUK: I miejsce za sprzedaż ubezpieczeń majątkowych od Ergo Hestii

Multiagencja CUK Ubezpieczenia zdobyła I miejsce za sprzedaż ubezpieczeń majątkowych w 2016 r. wśród największych partnerów biznesowych Grupy ERGO Hestia.

...
Czytaj więcej

Uwagi NBP do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

W dniu 7 kwietnia 2017 r. Narodowy Bank Polski skierował do Ministra Finansów swoje uwagi do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń z dnia 22 marca 2017 r.

...
Czytaj więcej

Uwagi UOKiK do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń dotyczące przepisów karnych

UOKiK ponownie skierował pismo z uwagami do poprawionego projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Poza wyjaśnieniami dotyczącymi wcześniej poruszonych kwestii, Urząd dodatkowo zgłosił uwagi dotyczące przepisów karnych.

...
Czytaj więcej

SPBUiR: Coraz mniej czasu na implementację Dyrektywy IDD

Łukasz Zoń, prezes Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych przedstawił, jak może zmienić się branża pośrednictwa ubezpieczeniowego wskutek implementacji Dyrektywy PE w sprawie dystrybucji ubezpieczeń (IDD).

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy opracował uwagi do poprawionego projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

Rzecznik Finansowy przedstawił swoje uwagi do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Podniósł w nich, że kryterium ujawniania wysokości kosztów dystrybucji i kosztów prowizji powinno stanowić przekroczenie określonego procentu wyliczonej składki.

...
Czytaj więcej

Konfederacja Lewiatan przedstawiła swoje uwagi do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

W serwisie Rządowego Centrum Legislacji w dniu 12 kwietnia 2017 r. zostały opublikowane uwagi do drugiej wersji projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Dziś przedstawimy Państwu uwagi przygotowane przez Konfederację Lewiatan...

...
Czytaj więcej

DAS chce rozszerzyć dystrybucję o multiagentów

D.A.S. Towarzystwo Ubezpieczeń Ochrony Prawnej S.A. chce zwiększyć sprzedaż. W tym celu ubezpieczyciel podjął rozmowy nt. współpracy w zakresie dystrybucji ubezpieczeń ochrony prawnej z multiagencjami.

...
Czytaj więcej

Concordia wyróżniona za wdrożenie Centralnego Rejestru Zgód

Concordia Ubezpieczenia otrzymała wyróżnienie w rankingu „Gazety Bankowej”. Poznańska spółka została nagrodzona za dokonanie w zeszłym rok najbardziej innowacyjnego wdrożenia technologicznego – systemu CRZ 2.0.

...
Czytaj więcej

Kolejne Interium, tym razem o ubezpieczeniach zdrowotnych

Odbyło się drugie w tym roku Interium, szkolenie online zorganizowane przez InterRisk dla pośredników. Dotyczyło ono ubezpieczeń zdrowotnych. Ubezpieczyciel pokazał „jakiego produktu poszukuje kobieta z pazurem”.

...
Czytaj więcej

Firmy z branży IT mogą liczyć na korzystne oferty ubezpieczeń OC

Jakub Mucha, prezes Infinity Brokerzy Ubezpieczeniowi, przekazał, że spółka przygotowała kilkadziesiąt ofert ubezpieczenia OC dedykowanych firmom IT.

...
Czytaj więcej

W kwietniu w CUK ubezpieczenie mieszkania 50% taniej

W kwietniu, w ramach akcji Produkt Miesiąca, klienci CUK Ubezpieczenia mogą skorzystać z promocji 50% zniżki na ubezpieczenie domu i mieszkania.

...
Czytaj więcej

Ministerstwo Finansów uwzględniło uwagi PIU dot. projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

Polska Izba Ubezpieczeń w dniu 16 marca br. przekazała do Ministra Rozwoju i Finansów dwie propozycje dotyczące implementacji nowych regulacji do drugiej wersji projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Pośrednicy oczekują wykorzystania nowych technologii

Obecnie branża ubezpieczeniowa stoi przed kolejnym wyzwaniem, jakie powstaje w związku z rozwojem nowych technologii. Ich wykorzystaniem zainteresowani są nie tylko klienci, ale także przedstawiciele środowiska pośredników ubezpieczeniowych.

...
Czytaj więcej

Jest nowy projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

W serwisie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany nowy projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń z dnia 22 marca 2017 r. Kolejna wersja projektu powstała po uwzględnieniu uwag nadesłanych do poprzedniej wersji projektu ustawy.

...
Czytaj więcej

10-lecie sieci franczyzowej CUK-u

W dniu 4 marca 2017 r. CUK Ubezpieczenia podsumowało kolejny rok działalności sieci franczyzowej. W tym roku mija 10 lat od otwarcia pierwszej placówki franczyzowej CUK Ubezpieczenia. Obecnie w ramach CUK działa już ponad 170 placówek franczyzowych.

...
Czytaj więcej

AIG: nowe technologie istotne w pracy brokera

Jak wskazuje AIG, według danych Komisji Nadzoru Finansowego dotyczących rynku brokerskiego, w minionym roku brokerzy zarobili 1,05 mld zł z tytułu prowizji od ubezpieczycieli. Oznacza to wzrost aż 16% w porównaniu z rokiem ubiegłym.

...
Czytaj więcej

ERGO Hestia: Wprowadzamy nowy poziom dialogu z agentami

Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia powołało nową instytucję w organizacji - Rzecznik Agenta. Do pełnienia tej funkcji została powołana Anna Gładkowska. Rzecznik będzie rozwiązywał problemy, przyjmował uwagi i analizował zastrzeżenia.

...
Czytaj więcej

Eksperci mfind.pl o propozycji wprowadzenia zakazu wypłacania prowizji pośrednikom ubezpieczeniowym

Porównywarka ubezpieczeń mfind.pl sporządziła raport dotyczący zmian na rynku ubezpieczeń w 2017 r. Jednym z poruszonych w nim tematów są zmiany w pośrednictwie ubezpieczeniowym.

...
Czytaj więcej

Agenci ubezpieczeniowi chcą sprzedawać faktoring

Niepewność, związana z proponowanymi zmianami ustawowymi, wywołuje szereg pytań zarówno wśród pośredników finansowych jak i agentów ubezpieczeniowych. W związku z tym, w ostatnim czasie coraz większą ich uwagę przyciąga faktoring.

...
Czytaj więcej

Atradius ma nowy pomysł na sprzedaż ubezpieczeń kredytu kupieckiego dla MSP

Celem Atradiusa jest nawiązanie bezpośrednich kontaktów z przedstawicielami małych i średnich przedsiębiorstw, co ma poskutkować wieloletnią współpracą.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczyciele chcą zwiększyć sprzedaż dobrowolnych ubezpieczeń majątkowych

Niektóre z towarzystw ubezpieczeń postanowiły zwiększyć sprzedaż pozostałych ubezpieczeń majątkowych poprzez zmianę polityki wynagradzania pośredników ubezpieczeniowych. Nowe standardy wprowadza Proama i LINK4.

...
Czytaj więcej

Przemysław Gawlak na stanowisku Managera Zespołu Ubezpieczeń Osobowych w GrECo JLT Polska

W dniu 15 lutego 2017 r. Przemysław Gawlak został powołany na stanowisko Managera Zespołu Ubezpieczeń Osobowych w GrECo JLT Polska. Na tym stanowisku zastąpi on Sylwię Domańską.

...
Czytaj więcej

Trwają zmiany w GrECo JLT Polska poprawiające efektywność spółki

Dostawca ubezpieczeniowych usług brokerskich oraz usług w zakresie zarządzania GrECo JLT Polska Sp. z o.o. jest w procesie długofalowych zmian, które mają na celu zarówno zwiększyć efektywność pracy jak i podnieść poziom odpowiedniego zarządzania spółką.

...
Czytaj więcej

Unilink z nowym inwestorem

Portal analizy.pl przekazał, że spółka Darby Private Equity zakupiła obligacje wyemitowane przez multiagencję Unilink S.A.

...
Czytaj więcej

AXA Vantage – nowa aplikacja dla pośredników

W dniu 17 lutego 2017 r. AXA Insurance UK poinformowała o wprowadzeniu na rynek nowej aplikacji dla pośredników. Jak wyjaśnia ubezpieczyciel ma ona na celu pomóc pośrednikom lepiej zrozumieć swoich klientów.

...
Czytaj więcej

Donoria wyróżniona tytułem Gazeli Biznesu 2016

„Puls Biznesu” po raz kolejny przeprowadził prestiżowy ranking „Gazele Biznesu”, który wyróżnia najbardziej dynamiczne polskie firmy. Tytuł Gazeli Biznesu 2016 otrzymał jeden z największych brokerów w Polsce – Donoria.

...
Czytaj więcej

Po fuzji Willis Towers Watson zarobił mniej w 2016 r.

Willis Towers Watson podał wyniki finansowe za IV kwartał 2016 r. oraz za cały poprzedni rok. Dla brokera ubiegły rok rozpoczął się od sfinalizowania fuzji spółek Willis Group Holdings (Willis) i Towers Watson & Co. (Towers Watson).

...
Czytaj więcej

Łukasz Moltzan został nowym Dyrektorem Biura Ubezpieczeń Osobowych

Łukasz Moltzan zastąpił na stanowisku Dyrektora Biura Ubezpieczeń Osobowych Przemysława Gawlaka. Nowy dyrektor od niedawna związany jest ze spółką Donorią. Posiada doświadczenie kierownicze w zarządzaniu zespołem obsługującym ubezpieczenia grupowe.

...
Czytaj więcej

Marsh chce zwiększyć inwestycje w Polsce

Artur Grześkowiak, prezes Marsh Polska, opowiedział o planach spółki. Broker planuje przede wszystkim zwiększenie inwestycji na polskim rynku, rozwój specjalistycznych produktów ubezpieczeniowych oraz zwiększenie udziału w doradztwie biznesowym.

...
Czytaj więcej

Alexander Konopka zapowiada dalszy rozwój Willis Towers Watson Polska

Alexander Konopka, prezes Willis Towers Watson Polska, w rozmowie z Pulsem Biznesu skomentował połączenie pod jedną marką z grupą Gras Savoye oraz aktualne wyzwania stojące przed brokerami ubezpieczeniowymi.

...
Czytaj więcej

SPBUiR o business interruption

Eksperci z SPBUiR przypominają przedsiębiorcom o korzyściach z posiadania produktu business interruption, tj. ubezpieczenia na ryzyko utraty zysków w związku z nagłą przerwą w działaniu przedsiębiorstwa.

...
Czytaj więcej

Netins Insurance przejmuje EKU Partner

W dniu 17 stycznia 2017 r. Zgromadzenie Wspólników Netins Insurance oraz EKU Partner podjęły uchwały o połączeniu spółek. Połączenie następuje poprzez przejęcie EKU PARTNER przez Netins.

...
Czytaj więcej

Fuzja multiagencji Unilink i Insurance Service

Multiagencja Unilink połączy się z agencją Insurance Service, przekazał redakcji Puls Biznesu Igor Rusinowski, Prezes Unilink S.A. Jak podkreśliła gazeta, w ten sposób wyłoni się największy w Polsce podmiot na rynku agentów ubezpieczeniowych.

...
Czytaj więcej

Trwają prace nad poprawkami w projekcie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

Projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń będzie zmieniany. Jest to wynik licznych uwag przesłanych do resortu w trakcie trwania konsultacji publicznych, przekazał Dziennik Gazeta Prawna.

...
Czytaj więcej

Pramerica ostrzega klientów przed instytucjami podającymi się za agentów ubezpieczeniowych

Pramerica Życie TUiR SA opublikowała na swojej stronie internetowej ostrzeżenie dla klientów. Ubezpieczyciel przestrzega w nim przed instytucjami podszywającymi się pod agentów towarzystwa.

...
Czytaj więcej

10 Interium dotyczyło oferty ubezpieczenia OC zawodowej architektów, projektantów i inżynierów

Tematem dziesiątego już webinarium była oferta Ubezpieczenia Odpowiedzialności Cywilnej zawodowej architektów, projektantów i inżynierów.

...
Czytaj więcej

RESO udoskonala Panel Agenta

W 2017 r. RESO zamierza udoskonalić i rozwinąć stworzony przez siebie system sprzedaży produktów ubezpieczeniowych – Panel Agenta RESO.

...
Czytaj więcej

Prezes PIPUiF: zakaz prowizji dla pośredników ubezpieczeniowych jest absurdalny

Adam Sankowski, Prezes PIPUiF skomentował propozycje nowych rozwiązań legislacyjnych dotyczących dystrybucji ubezpieczeń. „Propozycja zakazu prowizji dla pośredników ubezpieczeniowych jest po prostu absurdalna."

...
Czytaj więcej

Większość rynku przeciwko uznawaniu ubezpieczającego w grupówkach za dystrybutora

Podczas konferencji uzgodnieniowej w MF poświęconej projektowi ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, wiele dyskusji spowodowała zawarta w uwagach propozycja KNF dot. uznania ubezpieczającego w ubezpieczeniu grupowym za szczególny rodzaj dystrybutora.

...
Czytaj więcej

Piggy Bank - narzędzie sprzedażowe dla agentów ubezpieczeniowych

Multiagencja Consultia przypomina, że od Proama oferuje agentom innowacyjny program do zarabiania pod nazwą „PIGGY BANK” – SKARBONKA. Jest to program, w którym agent otrzyma extra premię za sprzedaż wybranych ubezpieczeń dodatkowych...

...
Czytaj więcej

Konferencja uzgodnieniowa w Ministerstwie Finansów poświęcona projektowi ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

W dniu 19 stycznia 2017 r. w MF odbyła się konferencja uzgodnieniowa poświęcona projektowi ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów powoli wycofuje się z propozycji zakazu wypłaty prowizji pośrednikom ubezpieczeniowym.

...
Czytaj więcej

Pośrednicy ubezpieczeniowi będą obowiązani rozpatrywać reklamacje

Projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń nowelizuje ustawę o reklamacjach poprzez rozszerzenie zakresu podmiotów rynku finansowego na pośredników ubezpieczeniowych oraz agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające.

...
Czytaj więcej

Uwagi Rzecznika Finansowego do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

Rzecznik Finansowy przedstawił swoje uwagi do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Obejmują one głównie kwestie obowiązków informowania klientów i osób poszukujących ochrony ubezpieczeniowej o sposobach rozpatrywania reklamacji.

...
Czytaj więcej

ANG Spółdzielnia Doradców Kredytowych i ANG Spółdzielnia Pośredników Ubezpieczeniowych zostały połączone

Zgodnie z uchwałą Walnego Zgromadzenia Członków obu Spółdzielni, które odbyło się w listopadzie 2016 r., w dniu 1 stycznia 2017 r. nastąpiło połączenie ANG Spółdzielni Doradców Kredytowych i ANG Spółdzielni Pośredników Ubezpieczeniowych.

...
Czytaj więcej

Sektor bankowy o projekcie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Agent działa na rzecz ZU a nie zgodnie z interesem klientów

W dniu 16 stycznia 2017 r. w serwisie Rządowego Centrum Legislacji zostały opublikowane uwagi kolejnych instytucji odnośnie projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Dziś chcielibyśmy Państwu zaprezentować uwagi opracowane przez Związek Banków Polskich.

...
Czytaj więcej

Uwagi Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych (SPBUiR) zwraca uwagę w piśmie do Ministra Finansów w sprawie projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń na liczne niedoprecyzowania, szczególnie w zakresie definicji.

...
Czytaj więcej

Prudential przedstawił strategię na 2017 r.: wzmocnienie dystrybucji i powrót do ubezpieczeń na życie i dożycie

Jarosław Bartkiewicz, prezes polskiego oddziału brytyjskiego zakładu ubezpieczeń Prudential, przekazał najważniejsze elementy strategii na rozpoczynający się 2017 rok.

...
Czytaj więcej

Uwagi NBP do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń: dystrybutorzy UFK powinni ujawniać wysokość wynagrodzenia

„Rozwiązania przewidziane w opiniowanej ustawie zwiększają poziom ochrony klientów, ale istnieją obszary, w których ochrona ta mogłaby być większa…” – tak rozpoczyna się stanowisko NBP w sprawie projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Gras Savoye zmienia nazwę na Willis Towers Watson

Gras Savoye, największa polska grupa działająca w obszarze ubezpieczeniowych usług brokerskich, doradczych i obsługowych w związku z wejściem w struktury globalnej grupy Willis Towers Watson zdecydowała się na zmianę nazwy oraz logo.

...
Czytaj więcej

Uwagi FIBiEPF do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

Na łamach beinsured prezentowaliśmy już Państwu uwagi do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń przygotowane przez UOKiK i środowisko pośredników ubezpieczeniowych. Tym razem omówimy uwagi opracowane przez FIBiEPF.

...
Czytaj więcej

Odbyła się Szkoła Ubezpieczeń beinsured dot. nowej ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

​W dniu 11 stycznia 2017 r. odbyła się Szkoła Ubezpieczeń beinsured w całości poświęcona projektowi nowej ustawy o dystrybucji ubezpieczeń oraz dyrektywie IDD. W warsztacie wzięła udział liczna grupa specjalistów z branży pośrednictwa ubezpieczeniowego.

...
Czytaj więcej

Konfederacja Lewiatan: projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń ryzykowny dla działalności zakładów ubezpieczeń

Zdaniem Konfederacji Lewiatan, projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń jest zbyt ogólny. Część zapisów w nim zawartych może spowodować szereg wątpliwości interpretacyjnych, a w konsekwencji rodzić ryzyka w działalności zakładów ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Broker GrECo Ecclesia Hospital z nową nazwą

Od dnia 5 stycznia 2017 r. Spółka specjalizująca się w obsłudze brokerskiej sektora medycznego i instytucji kościelnych w Polsce GrECo Ecclesia Hospital Sp. z o.o. działa pod nową nazwą GrECo Ecclesia Sp. z o.o.

...
Czytaj więcej

Uwagi Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

Do dnia 5 stycznia 2017 r. trwały konsultacje społeczne i międzyresortowe dotyczące projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Swoje uwagi przesłało do Ministerstwa Finansów dwanaście instytucji. Dziś chcielibyśmy omówić najważniejsze uwagi od UOKiK.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenia HanseMerkur dostępne w biurach podróży Wakacyjny Świat

HanseMerkur poinformował, że z początkiem roku rozpoczął współpracę z polską siecią biur podróży - Wakacyjny Świat Turystyczni Doradcy. Dzięki tej współpracy liczba punktów sprzedaży ubezpieczeń turystycznych HanseMerkur wzrosła o kolejne 100 biur.

...
Czytaj więcej

Branża przekazała uwagi do ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

W dniu 10 stycznia 2017 r. na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowano uwagi zgłoszone w ramach konsultacji publicznych i międzyresortowych ustawy o dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczyciele stawiają na własną sieć dystrybucji

Towarzystwa ubezpieczeń rezygnują z dystrybucji ubezpieczeń poprzez duże sieci multiagentów na rzecz własnych sieci sprzedażowych albo mniejszych podmiotów zajmujących się dystrybucją ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Wynagrodzenie dystrybutora ubezpieczeń w świetle projektu nowej ustawy

Dyrektywa w sprawie dystrybucji ubezpieczeń (IDD) wprowadza przepis, zgodnie z którym dystrybutor wykonując dystrybucję ubezpieczeń ma postępować uczciwie, rzetelnie i profesjonalnie oraz zgodnie z najlepiej pojętym interesem swoich klientów.

...
Czytaj więcej

Dystrybucja ubezpieczeń w świetle projektu nowej ustawy

W dniu 6 grudnia 2016 r. opublikowano projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, implementujący do polskiego porządku prawnego przepisy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/97 z dnia 20 stycznia 2016 r. w sprawie dystrybucji ubezpieczeń (IDD).

...
Czytaj więcej

Uwagi przedstawicieli środowiska pośredników ubezpieczeniowych do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

W ramach konsultacji ustawy o dystrybucji ubezpieczeń PIPUiF, SPBUiR oraz PIBUiR przekazały Ministrowi Finansów wstępne uwagi do projektu ustawy wraz z materiałami zawierającymi koncepcje implementacji dyrektywy o dystrybucji ubezpieczeń (IDD).

...
Czytaj więcej

Połączenie dwóch Spółdzielni ANG

Walne Zgromadzenia ANG Spółdzielni Doradców Kredytowych oraz ANG Spółdzielni Pośredników Ubezpieczeniowych podjęły decyzję o połączeniu tych dwóch podmiotów. Nastąpi to w dniu 31 grudnia 2016 r.

...
Czytaj więcej

Donoria zmienia logo

Broker ubezpieczeniowy Donoria S.A. ma nowe logo. W ten sposób spółka chce podkreślić swoje wartości oraz przynależność do globalnej instytucji ubezpieczeniowej.

...
Czytaj więcej

STBU zakończył budowę nowej struktury Spółki

Spółka STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi poinformowała o zakończeniu procesu tworzenia nowej struktury. Celem tych zmian jest zwiększenie efektywności biznesowej brokera.

...
Czytaj więcej

Projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

W dniu 6 grudnia 2016 r. na stronie internetowej RCL opublikowano projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Jednocześnie projekt został przekazany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych. Konsultacje potrwają do dnia 5 stycznia 2017 r.

...
Czytaj więcej

Dwie spółki z Grupy MAK zmieniły składy zarządów

Dwie spółki z Grupy MAK zmieniły składy zarządów - MAK Investments S.A. oraz MAK Ubezpieczenia Sp. z o.o. Stanowisko Prezesa Zarządu jednego z największych brokerów ubezpieczeniowych na polskim rynku objął Andrzej Wasilewski.

...
Czytaj więcej

Ósme Interium - o zaletach pakietu komunikacyjnego InterRisk

W dniu 17 listopada 2016 r. eksperci InterRisk przeprowadzili kolejne Interium, podczas którego przybliżyli ofertę InterRisk dla kierowców.

...
Czytaj więcej

Agenci PZU z ofertą LINK4 i Alior Banku

Jak podaje Puls Biznesu, PZU rozszerza ofertę produktową w swojej sieci agencyjnej. Oprócz ubezpieczeń klienci będą mogli nabyć u swego pośrednika również ubezpieczenia od LINK4, a także docelowo produkty Alior Banku.

...
Czytaj więcej

PIU opracowała dobre praktyki w zakresie ubezpieczeń sprzętu

Celem przygotowanego przez Polską Izbę Ubezpieczeń dokumentu jest poprawa jakości informacji przekazywanych wszystkim klientom, którzy wraz z zakupem urządzeń elektronicznych oraz sprzętów RTV/AGD, otrzymują ofertę dodatkowego ubezpieczenia.

...
Czytaj więcej

Zwolnienie od podatku świadczonych usług przez „subagenta” na rzecz pośrednika ubezpieczeniowego

Usługi polegające na pozyskaniu klienta na rzecz firmy agencyjnej działającej w imieniu zakładu ubezpieczeń w celu zawarcia umowy ubezpieczenia, nie stanowią samodzielnych usług, a zatem korzystają ze zwolnienia z podatku.

...
Czytaj więcej

Ponad 24 tys. pośredników na liście Sygnatariuszy Kodeksu Etyki PIPUiF

Lista Sygnatariuszy Kodeksu Etyki PIPUiF liczy już ponad 24 000 osób. PIPUiF przypomina, że wszyscy Sygnatariusze wraz z osobami bliskimi są objęci bezpłatną polisą grupową OC w życiu prywatnym o sumie gwarancyjnej 1.000.000 zł Ergo Hestia S.A.

...
Czytaj więcej

Pismo Prezesa PIPUiF do Ministra Finansów ws. regulacji FATCA

​W dniu 3 listopada 2016 r. do Ministerstwa Finansów wpłynęło pismo wystosowane przez Prezesa PIPUiF z wnioskiem o przesunięcie o rok daty wdrożenia w Polsce ustawodawstwa FATCA (Foreign Account Tax Compliance Act).

...
Czytaj więcej

Wyniki sprzedażowe BTA i RESO w systemie ratalnej sprzedaży ubezpieczeń

Od października 2014 roku, gdy BTA i RESO przy współpracy z firmą Bacca wprowadziły do swojej oferty innowacyjny sposób ratalnej sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych, mamy do czynienia z bardzo dynamicznym rozwojem tej formy płatności.

...
Czytaj więcej

Innowacyjny system ratalny efektem 2-letniej współpracy RESO i BTA z Bacca

W październiku minęły dwa lata współpracy RESO Europa Service oraz łotewskiego zakładu ubezpieczeń „BTA Insurance Company” SE z firmą Bacca, której efektem jest innowacyjny sposób ratalnej sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych.

...
Czytaj więcej

Kanał direct ma szansę rozwoju. Klienci szukają tańszych ubezpieczeń OC komunikacyjnych

W związku z wysokimi podwyżkami ubezpieczeń OC komunikacyjnych wiele osób zaczyna szukać tańszych produktów poprzez porównywarki ubezpieczeń lub zakup polisy bezpośrednio u ubezpieczyciela.

...
Czytaj więcej

RESO Europe Service 11 lat na rynku

RESO Europa Service Sp. z o.o. została powołana do życia w dniu 20 października 2005 r. Założycielami spółki byli Mirosław Wasilewski oraz Bronisław Woźnialis, który od początku pełni funkcję Prezesa Zarządu.

...
Czytaj więcej

Siódme Interium dotyczyło dobrych praktyk w likwidacji szkód korporacyjnych

Eksperci InterRisk przeprowadzili kolejne Interium, które przed ekrany komputerów zebrało ponad 700 pośredników. Tematem siódmego już webinarium były dobre praktyki w likwidacji szkód korporacyjnych.

...
Czytaj więcej

Jacek Konopka obejmie funkcję dyrektora ds. klientów strategicznych w Donoria

Do zespołu menedżerów Donoria dołączył Jacek Konopka. Obejmie on stanowisko dyrektora ds. klientów strategicznych.

...
Czytaj więcej

PZU na Targach Franczyzy

Prawie dwa tygodnie temu PZU zakończyło projekt „Agent 2.0”. Zakłada on poprawę wizerunku biur wyłącznych agentów ubezpieczeniowych. Celem projektu było wprowadzenie nowoczesnego standardu wizualnego i jakościowego w ponad tysiącu biur agentów.

...
Czytaj więcej

KPF: Niepewna przyszłość branży pośrednictwa finansowego

Na przyszłość sektora pośrednictwa finansowego wydaje się obecnie mieć wpływ nie tylko to, co dzieje się w sektorze bankowym, ubezpieczeniowym i rynku kapitałowym, ale również rozwiązania rekomendowane przez część środowiska politycznego.

...
Czytaj więcej

CUK Ubezpieczenia ma już 15 lat

W 2016 r. mija 15 lat od powstania pierwszej placówki multiagencji CUK Ubezpieczenia w Polsce. Obecnie posiada ponad 200 oddziałów w całym kraju. Do końca 2016 r. spółka planuje przekroczyć liczbę 240 oddziałów w całej Polsce.

...
Czytaj więcej

Merkury + - nowy portal sprzedażowy Generali

Agenci, współpracujący z Generali, zostali włączeni do nowego systemu sprzedaży polis Merkury +. Narzędzie to ma wspierać w procesie obsługi Klienta przez agentów, będących bardzo ważnym filarem sprzedaży w Generali.

...
Czytaj więcej

Grupa ERGO Hestia rozwija ogólnopolską sieć Punktów Standard

Grupa ERGO Hestia we współpracy ze swoimi pośrednikami rozwija ogólnopolską sieć Punktów Standard. W całej Polsce funkcjonuje już 50 takich miejsc. Ubezpieczyciel do końca 2017 roku planuje uruchomić ponad 200 takich punktów w całej Polsce.

...
Czytaj więcej

Zasady dobra ogólnego w polskich przepisach - Pośrednictwo ubezpieczeniowe

Ustawa o pośrednictwie ubezpieczeniowym reguluje zasady wykonywania usług pośrednictwa ubezpieczeniowego przez zagranicznego pośrednika na terytorium Polski.

...
Czytaj więcej

Zasady dobra ogólnego w polskich przepisach - ​Działalność ubezpieczeniowa

Polska ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej zawiera przepisy regulujące świadczenie usług ubezpieczeniowych na terytorium RP przez podmioty z UE, zarówno w ramach swobody świadczenia usług, jak też w ramach swobody przedsiębiorczości.

...
Czytaj więcej

Agenci zachęcają do wyłudzeń tańszych polis

Jak wskazują znawcy rynku, zniekształcanie stanów faktycznych nie jest nowością. Bardzo często kierowcy przy zakupie polis OC wpisują małe kłamstewka, które w niewielki sposób wpływają na wysokość składki OC.

...
Czytaj więcej

Wiceminister Nowak o nowej ustawie dot. pośrednictwa ubezpieczeniowego

Prokonsumenckie zmiany w prawie dot. pośrednictwa ubezpieczeniowego przewiduje projekt nowej ustawy przygotowywanej przez MF. Według wiceministra finansów Piotra Nowaka wyeliminuje ona dotychczasowe zagrożenia dla interesów konsumentów.

...
Czytaj więcej

Mentor Ubezpieczenia rozbudowuje sieć pośredników

Na portalu franczyzawpolsce.pl zamieszczono informację, że broker ubezpieczeniowy Mentor Ubezpieczenia rozbudowuje swoją sieć franczyzową. Broker chce do końca roku otworzyć min. 4 oddziały partnerskie.  

...
Czytaj więcej

EIOPA: Konsultacje w sprawie implementacji IDD

W dniu 4 lipca 2016 r. Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych opublikował dokumenty konsultacyjne dotyczące projektu porady technicznej dla Komisji Europejskiej w sprawie aktów delegowanych do Dyrektywy IDD.

...
Czytaj więcej

INTERIUM – nowa forma komunikacji InterRisk

InterRisk wprowadził nową formę komunikacji, która trafia w potrzeby pośredników. Interium to webinaria, programy edukacyjne on-line.

...
Czytaj więcej

Klienci wybierają kontakt z agentem ubezpieczeniowym

„Agent ubezpieczeniowy, to osoba, z którą klienci najchętniej kontaktują się w przypadku pytań związanych z polisą” – takie wnioski nasuwają się z analizy wyników badania dotyczącego preferowanych sposobów kontaktu z ubezpieczycielem.

...
Czytaj więcej

Co dalej ze sprzedażą ubezpieczeń?

Ostatnie zmiany w prawie powodują, że coraz więcej osób zaangażowanych w proces sprzedaży ubezpieczeń zadaje sobie pytanie, w jaki sposób ukształtować model dystrybucji, aby był on zgodny z prawem.

...
Czytaj więcej

Link4 ostro o podwójnej działalności agentów

Towarzystwo ubezpieczeń Link4 wystosowało list otwarty do współpracujących ze spółką agentów. Zakład ubezpieczeń odniósł się w nim do przypadków współpracy pośredników ubezpieczeniowych z kancelariami odszkodowawczymi.

...
Czytaj więcej

Zasady nadzoru i zarządzania produktami zakładów ubezpieczeń i pośredników ubezpieczeniowych

Zgodnie z zapisami zawartymi w Dyrektywie IDD, zostały opublikowane zasady POG (Product Oversight and Governance). Regulują one kwestie nadzoru i zarządzania produktami przez zakłady ubezpieczeń i pośredników.

...
Czytaj więcej

Nationale-Nederlanden kupiło Notusa

Nationale-Nederlanden podpisało umowę z Notus Doradcy Finansowi, zgodnie z którą zakład ubezpieczeń przejmie 100 proc. akcji Domu Kredytowego Notus. Obecnie transakcja czeka na zatwierdzenie przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

...
Czytaj więcej

Udogodnienia technologiczne w Concordii

Concordia Ubezpieczenia w ostatnim czasie wprowadziła dwa nowoczesne systemy informatyczne mające zastosowanie w procesie przygotowywania ofert oraz likwidacji szkód. Mają na celu przede wszystkim usprawnić i podnieść jakość obsługi klientów.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenia wieloletnie w leasingu

Firmy leasingowe stawiają duże wymagania w zakresie ubezpieczeń wobec klientów, którzy decydują się na leasing pojazdu. Bardzo często wynajmujący musi wykupić ubezpieczenie OC i AC pojazdu na cały okres trwania umowy leasingu.

...
Czytaj więcej

NOWA USTAWA – zawiadomienia i oświadczenia składane agentowi

Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Dz.U. 2015 poz. 1844), wprowadziła dość istotne zmiany co do skutków przekazywania przez klienta zawiadomień i oświadczeń agentowi ubezpieczeniowemu.

...
Czytaj więcej

EIOPA opublikowało dokument Preparatory Guidelines on Product Oversight and Governance

EIOPA ogłosiła wstępne wytyczne dotyczące nadzoru i zarządzania produktem, które będą obowiązywać zarówno zakłady ubezpieczeń jak i pośredników.

...
Czytaj więcej

Definicje w nowej ustawie o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej: oddział

Kontynuując nasz komentarz do wybranych aspektów ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Dz.U. 2015 poz. 1844), dzisiaj chciałbym poświęcić nieco uwagi definicji oddziału.

...
Czytaj więcej

Ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Komentarz

Mamy przyjemność poinformować Państwa, że nakładem wydawnictwa Beck został wydany Komentarz do ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjne, którego autorami są prawnicy z Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.

...
Czytaj więcej

Zgody i oświadczenia, o jakie warto zadbać nawiązując współpracę z nowym klientem (zgoda antyspamowa)

Legalne przesłanie oferty lub innego materiału promocyjnego wymaga spełnienia warunków wynikających m.in. z ustawy z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną

...
Czytaj więcej

Konsument poinformowany to konsument świadomy? Kolejne obowiązki informacyjne pośredników według dyrektywy IDD (2)

IDD nakazuje, aby pośrednik ubezpieczeniowy przekazywał klientowi, odpowiednio wcześnie przed zawarciem umowy ubezpieczenia, m. in. informacje o tym, czy w związku z umową ubezpieczenia za swoją pracę otrzymuje honorarium.

...
Czytaj więcej

Nowa strategia biznesowa w starej sprzedaży

Na łamach Harvard Business Review Scott K. Edinger przedstawił zasady efektywnego zarządzania kadrą sprzedawców. Poniżej zaprezentujemy wnioski płynące z jego artykułu: „Jak nakłonić sprzedawców do realizacji swojej strategii?

...
Czytaj więcej

Zgody i oświadczenia, o jakie warto zadbać, nawiązując współpracę z nowym klientem (art. 172 Prawa telekomunikacyjnego)

Pierwszą ze zgód, na jaką chcemy zwrócić Państwa uwagę, jest zgoda wynikająca z art. 172 ustawy Prawo telekomunikacyjne.

...
Czytaj więcej

Konsument poinformowany to konsument świadomy? Kolejne obowiązki informacyjne pośredników według dyrektywy IDD (1)

W artykule zaprezentujemy Państwu jedną ze zmian, jaką będzie wymuszała dyrektywa na zakładach ubezpieczeń, tj. obowiązek ujawniania prowizji pośredników.

...
Czytaj więcej

Art. 18 nowej ustawy a udział w zysku

Jak się okazuje wiele emocji wzbudza kwestia wypłacania przez zakład ubezpieczeń ubezpieczającemu udziału w zysku wypracowanym w ramach umowy ubezpieczenia, w kontekście art. 18 nowej ustawy ubezpieczeniowej.

...
Czytaj więcej

Outsourcing w ubezpieczeniach

Nikt nie ma już wątpliwości, że nowa ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej stanowi dla rynku rewolucję. Jednym z jej elementów jest podejście do zlecania usług przez zakład ubezpieczeń firmom zewnętrznym w ramach outsourcingu

...
Czytaj więcej

Nowa ustawa i niezauważona zmiana w Kodeksie cywilnym

Niewiele uwagi poświęca się zmianom, jakie nowa ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej wprowadza do już obowiązujących przepisów prawa. Jedną z takich zmian jest modyfikacja art. 814 § 4 Kodeksu cywilnego.

...
Czytaj więcej

UOKiK kontra Provident

Prezes UOKiK wydał decyzję w sprawie opłat, naliczanych przez firmę Provident za obsługę pożyczek w domu spłacającego.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy tuż, tuż

26 maja 2015 roku skierowano do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu projekt ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym.

...
Czytaj więcej

KNF na tropie ubezpieczających bez licencji

Komisja Nadzoru Finansowego złożyła do Prokuratury Rejonowej Warszawa Mokotów zawiadomienie z art. 225 ust. 2 w zw. z ust. 1 ustawy o działalności ubezpieczeniowej przeciwko T-Mobile Polska.

...
Czytaj więcej

Ustawa o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym przyjęta przez Sejm

Sejm przyjął w piątek 10 lipca treść ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym.

...
Czytaj więcej

Jak nowa ustawa może wpłynąć na kształt rynku pośredników ubezpieczeniowych w Polsce?

Jak może zmienić się rynek pośredników ubezpieczeniowych, o ile nowa ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej wejdzie w życie w niezmienionym kształcie?

...
Czytaj więcej

Zakres pośrednictwa

Artykuł r. pr. Piotra Czubluna i apl. radc. Przemysława Stopnickiego z lutego 2013 r. na temat właściwej kwalifikacji działań banku

...
Czytaj więcej

Jednolity tekst rozporządzenia MF ws. obowiązkowego ubezpieczenia OC z tytułu wykonywania czynności agencyjnych

Obwieszczenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 11 czerwca 2021 r. ws. ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia MF ws. obowiązkowego ubezpieczenia OC z tytułu wykonywania czynności agencyjnych

...
Czytaj więcej

Jednolity tekst rozporządzenia MF ws. egzaminu dla osób ubiegających się o wykonywanie czynności agencyjnych

Obwieszczenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 31 maja 2021 r. ws. ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia MF WS. egzaminu dla osób ubiegających się o wykonywanie czynności agencyjnych, czynności dystrybucyjnych ZU.

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. środków i warunków technicznych służących do przekazywania niektórych informacji przez podmioty nadzorowane

Obwieszczenie ws. ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie środków i warunków technicznych służących do przekazywania niektórych informacji przez podmioty nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego

...
Czytaj więcej

Nowelizacja rozporządzenia ws. wniosków o wpis do rejestru agentów ubezpieczeniowych

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 maja 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wniosków o wpis do rejestru agentów ubezpieczeniowych i agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające

...
Czytaj więcej

Rozporządzania dot. ubezpieczenia OC dla brokerów i agentów ubezpieczeniowych zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw zostały opublikowane nowelizacje rozporządzeń ws. ubezpieczenia OC dla brokerów i agentów ubezpieczeniowych.

...
Czytaj więcej

Nowe minimalne sumy gwarancji ubezpieczeniowej dla agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie minimalnej sumy gwarancji ubezpieczeniowej z tytułu wykonywania czynności agencyjnych przez agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie MF ws. określenia innych terminów wykonania niektórych obowiązków sprawozdawczych i informacyjnych

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 kwietnia 2020 r. w sprawie określenia innych terminów wykonania niektórych obowiązków sprawozdawczych i informacyjnych

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 11 września 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

...
Czytaj więcej

KNF: Instytucje finansowe odpowiadają za nadzór nad podmiotami dystrybuującymi produkty PPK

11 lipca 2019 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli instytucji finansowych, oferujących PPK, z zastępcą Przewodniczącego KNF Rafałem Mikusińskim i Prezesem PFR Pawłem Borysem. Tematem spotkania była dystrybucja pracowniczych planów kapitałowych.

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 6 lutego 2019 r. w sprawie sprawozdania z działalności brokerskiej

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 6 lutego 2019 r. w sprawie sprawozdania z działalności brokerskiej; Dziennik Ustaw z dnia 20 lutego 2019 r., poz. 329

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie MF ws. prowadzenia rejestru pośredników ubezpieczeniowych oraz udostępniania informacji

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27 grudnia 2018 r. w sprawie prowadzenia rejestru pośredników ubezpieczeniowych oraz udostępniania informacji z tego rejestru

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie MF ws. sprawie wniosków o wpis do rejestru agentów ubezpieczeniowych i agentów oferujących ubezp. uzupełniające

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 grudnia 2018 r. w sprawie wniosków o wpis do rejestru agentów ubezpieczeniowych i agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające

...
Czytaj więcej

Jednolity tekst ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 października 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

...
Czytaj więcej

Jednolity tekst ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 października 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie MF ws. dokumentów dołączanych do wniosku o wydanie zezwolenia na działalność brokerską

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 6 września 2018 r. w sprawie wykazu dokumentów dołączanych do wniosku o wydanie zezwolenia na wykonywanie działalności brokerskiej

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie MF ws. egzaminu dla pośredników

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 sierpnia 2018 r. w sprawie egzaminu dla osób ubiegających się o wykonywanie czynności agencyjnych, czynności dystrybucyjnych zakładu ubezpieczeń oraz czynności dystrybucyjnych zakładu reasekuracji

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie MF ws. obowiązkowego ubezpieczenia OC z tytułu wykonywania działalności brokerskiej

​Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 maja 2018 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania działalności brokerskiej

...
Czytaj więcej

Nowe akty prawne istotne dla branży ubezpieczeniowej

W Dzienniku Ustaw zostały opublikowane akty prawne mające wpływ na branżę ubezpieczeniową.

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie MF ws. minimalnej sumy gwarancji ubezp. z tytułu wykonywania czynności agencyjnych przez AOUU

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 maja 2018 r. w sprawie minimalnej sumy gwarancji ubezpieczeniowej z tytułu wykonywania czynności agencyjnych przez agentów oferujących ubezpieczenia uzupełniające

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie MF ws. obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania czynności agencyjnych

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 18 maja 2018 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania czynności agencyjnych

...
Czytaj więcej

Ustawa z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

Ustawa z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

...
Czytaj więcej

Ustawa z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń

Ustawa z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń (Dz.U. 2017 poz. 2486)

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym

W dniu 20 grudnia 2016 r. opublikowane zostało Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 listopada 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym (Dz. U. z 20 grudnia 2016 r., poz. 2077).

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2003 r.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 listopada 2003 r. w sprawie danych statystycznych dotyczących koasekuracji (Dz. U. z dnia 9 grudnia 2003 r., nr 209, poz. 2030)

...
Czytaj więcej

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/97 z dnia 20 stycznia 2016 r. w sprawie dystrybucji ubezpieczeń (IDD)

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/97 z dnia 20 stycznia 2016 r. w sprawie dystrybucji ubezpieczeń (Dz. Urz. UE z 2 lutego 2016 r., poz. L 26/19)

...
Czytaj więcej

Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej

Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Dz.U. 2015 poz. 1844)

...
Czytaj więcej

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym (Dz.U. 2003 nr 124 poz. 1154)

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 lutego 2015 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia OC agentów

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 lutego 2015 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania czynności agencyjnych (Dz. U. z 27 lutego 2015 r., poz. 276) stan prawny na dzień 5 maja 2015 r.

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 lutego 2015 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia OC brokerów

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 12 lutego 2015 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania działalności brokerskiej (Dz. U. z 27 lutego 2015 r., poz. 275) stan prawny na dzień 5 maja 2015 r.

...
Czytaj więcej

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym – tekst jednolity

Ustawa określa zasady wykonywania pośrednictwa ubezpieczeniowego w zakresie ubezpieczeń osobowych i majątkowych.

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 8 września 2014 r.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 8 września 2014 r. w sprawie wykazu dokumentów dołączanych do wniosku o wydanie zezwolenia na wykonywanie działalności brokerskiej (Dz. U. z 23 września 2014 r., poz.1275)

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 października 2014 r.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 października 2014 r. w sprawie egzaminu dla osób ubiegających się o wykonywanie czynności agencyjnych (Dz. U. z 30 października 2014 r., poz. 1485)

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 października 2014 r.

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 14 października 2014 r. w sprawie egzaminu dla brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych oraz Komisji Egzaminacyjnej dla Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych (Dz. U. z 3 listopada 2014 r., poz. 1500)

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 8 września 2014 r. w sprawie wniosków o zmianę wpisu do rejestru brokerów ubezpieczeniow

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 8 września 2014 r. w sprawie wniosków o zmianę wpisu do rejestru brokerów ubezpieczeniowych (Dz. U. z 23 września 2014 r., poz.1273). Stan prawny na dzień 6 października 2014 r.

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 30 września 2014 r. w sprawie wniosków o wpis do rejestru agentów ubezpieczeniowych

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 30 września 2014 r. w sprawie wniosków o wpis do rejestru agentów ubezpieczeniowych (Dz. U. z 10 października 2014 r., poz. 1376). Stan prawny na dzień 14 października 2014 r.

...
Czytaj więcej

Ustawa z dnia 9 maja 2014 r. o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych

Stan prawny na dzień 22 sierpnia 2014 r. Ustawa stanowi tzw. drugą transzę deregulacji zawodów, która zmniejsza lub likwiduje ograniczenia w dostępie do 91 profesji, w tym do zawodów agenta ubezpieczeniowego

...
Czytaj więcej

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym

Ustawa określa m. in. zasady zawierania i wykonywania umów obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych, a także zadania i zasady działania Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

...
Czytaj więcej

Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o nadzorze ubezpieczeniowym i emerytalnym oraz Rzeczniku Ubezpieczonych

Ustawa określa organizację nadzoru ubezpieczeniowego i emerytalnego oraz zasady działania Rzecznika Ubezpieczonych.

...
Czytaj więcej

Ustawa z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny

Kodeks cywilny reguluje stosunki cywilnoprawne między osobami fizycznymi i osobami prawnymi. Tytuł XXVII reguluje umowę ubezpieczenia.

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 lipca 2012 r.

Rozporządzenie Ministra Finanasów z dnia 13 lipca 2012 r. w sprawie rodzaju i zakresu dokumentu potwierdzającego zawarcie umowy ubezpieczenia obowiązkowego (Dz.U. 2012 poz. 838)

...
Czytaj więcej

Protokół z kwietnia 2006 r.

Protokół określa warunki porozumienia, jakie zawierają właściwe władze w celu podjęcia współpracy i wymiany informacji, aby zapewnić skuteczny nadzór nad pośrednikami i umożliwić im dokonywanie pojedynczej rejestracji w Unii Europejskiej.

...
Czytaj więcej

SN pyta TSUE o zasady wypłaty prowizji agencyjnej

Sąd Najwyższy przedstawił TSUE pytanie prejudycjalne. Dotyczy ono wypłaty prowizji od umów zawartych w czasie trwania umowy agencyjnej bez udziału agenta, z klientami pozyskanymi przez agenta poprzednio dla umów tego samego rodzaju.

...
Czytaj więcej

WSA: Pośrednictwo w zakresie dystrybucji produktów PPK bez VAT

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 6 marca 2020 r. (sygn. akt III SA/Wa 2153/19) orzekł, że czynności pośrednictwa dotyczące PPK są zwolnione z VAT.

...
Czytaj więcej

SN: o prowadzeniu działalności pośrednictwa ubezpieczeniowego świadczy uzyskiwanie wynagrodzenia

Ubezpieczający nie może przyjmować wynagrodzenia od ubezpieczyciela w związku z przystąpieniem ubezpieczonych do zawartej przez niego umowy ubezpieczenia na cudzy rachunek.

...
Czytaj więcej

SOKiK uchylił decyzję Prezesa UOKiK ws. dystrybucji ubezpieczeń na życie z UFK

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uchylił decyzję Prezesa UOKiK ws. praktyk Open Finance S.A. w zakresie dystrybucji ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

...
Czytaj więcej

SN zarejestrował kolejne zapytania prawne ad. ubezpieczeń

Do Sądu Najwyższego wpłynęły dwa zapytania prawne z zakresu ubezpieczeń. Wątpliwości sądów apelacyjnych obejmują kwestie obniżania kwot odszkodowań i ważności umów ubezpieczenia na życie z UFK oraz dystrybucji tych produktów.

...
Czytaj więcej

TSUE: sprzedaż ubezpieczeń z elementem inwestycyjnym stanowi pośrednictwo ubezpieczeniowe

Doradztwo finansowe dotyczące inwestowania kapitału w ramach pośrednictwa ubezpieczeniowego dotyczącego zawarcia umowy ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym wchodzi w zakres stosowania dyrektywy 2002/92.

...
Czytaj więcej

Doradzanie w zakresie produktów ubezpieczeniowo-inwestycyjnych stanowi pośrednictwo ubezpieczeniowe

Szwedzki Sąd Najwyższy skierował do Trybunału Sprawiedliwości UE pytania prejudycjalne. Zostały one zadane w dwóch sprawach dot. pośrednictwa ubezpieczeniowego w zakresie ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym.

...
Czytaj więcej

SA: za pomyłkę agenta ubezpieczeniowego odpowiada zakład ubezpieczeń, na rzecz którego działa

Sąd Apelacyjny w Poznaniu orzekł, że za szkodę wyrządzoną przez agenta ubezpieczeniowego w związku z wykonywaniem czynności agencyjnych odpowiada zakład ubezpieczeń, na rzecz którego agent ubezpieczeniowy działa.

...
Czytaj więcej

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej - niepełne wykonanie umowy może oznaczać obowiązek zwrotu prowizji przez agenta

Wyrok TSUE C-48/16 rozstrzygnął trwający w doktrynie spór dotyczący tego, czy niezawinione przez zleceniodawcę częściowe niewykonanie umowy uprawnia do żądania zwrotu części wypłaconej agentowi prowizji. Sam wyrok oparto o treść dyrektywy Rady 86/653/EWG.

...
Czytaj więcej

SA: Porozumienie między brokerem i ubezpieczycielem może stanowić praktykę ograniczania konkurencji

Chociaż przepisy statuują zakład ubezpieczeń i brokera ubezpieczeniowego na dwóch szczeblach obrotu, to ich bliskie kontakty i krzyżujące się działania na rynku powodują, że podział rynku, na którym działa jeden z nich, jest możliwy.

...
Czytaj więcej

TSUE: agent ubezpieczeniowy odpowiada za częściowe niewykonanie umowy, w tym wcześniejsze rozwiązanie umowy ubezpieczenia

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w dniu 17 maja 2017 r. orzekł, że zakład ubezpieczeń może domagać się od pośrednika zwrotu części prowizji za częściowe niewykonanie umowy agencyjnej.

...
Czytaj więcej

Świadczenie wyrównawcze i odszkodowanie dla agenta

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-338/14 rozstrzygał kwestię związaną z uprawnieniem agentów do żądania świadczenia wyrównawczego oraz odszkodowania po rozwiązaniu umowy agencyjnej.

...
Czytaj więcej

KC W ORZECZNICTWIE - Doręczenie ubezpieczającemu dokumentu ubezpieczenia (art. 809 k.c.)

Źródłem powstania stosunku prawnego ubezpieczenia jest umowa zawarta między zakładem ubezpieczeń a ubezpieczającym. Treść umowy ubezpieczenia należy interpretować w oparciu o złożony wniosek stanowiący ofertę zawarcia umowy określonej treści i polisę.

...
Czytaj więcej

Towarzystwo odpowiada za szkodę wyrządzoną przez agenta

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 lutego 2016 r. (sygn. akt I CSK 85/15) orzekł, że ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną klientowi przez agenta umyślnie.

...
Czytaj więcej

Świadczenie wyrównawcze i odszkodowanie dla agenta

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-338/14 rozstrzygał kwestię związaną z uprawnieniem agentów do żądania świadczenia wyrównawczego oraz odszkodowania po rozwiązaniu umowy agencyjnej.

...
Czytaj więcej

Sąd Najwyższy: zakład ubezpieczeń odpowiada za szkodę wyrządzoną przez agenta umyślnie

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 lutego 2016 r. (sygn. akt I CSK 85/15) orzekł, że ubezpieczyciel ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną klientowi przez agenta umyślnie.

...
Czytaj więcej

Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z dnia 18 kwietnia 2012 r.

Do należnego wynagrodzenia agenta ubezpieczeniowego stosuje się art. 761 § 1 KC

...
Czytaj więcej

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 16 września 2009 r.

Nieważność umowy ubezpieczenia w rezultacie zawinionego działania agenta ubezpieczeniowego, skutkująca brakiem możliwości wypłacenia na jej podstawie odszkodowania, nie uwalnia zakładu ubezpieczeń od obowiązku wypłaty odszkodowania.

...
Czytaj więcej

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 14 marca 2013 r.

Pod pojęciem usług pokrewnych świadczonych przez brokerów i agentów ubezpieczeniowych należy natomiast rozumieć usługi świadczone przez profesjonalistów, którzy pozostają w relacji z ubezpieczycielem i ubezpieczonym.

...
Czytaj więcej

Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 20 grudnia 2011 r.

Dokonując interpretacji przepisów ustawy o podatku od towarów i usług należy mieć na uwadze, że przepisy te stanowią (powinny stanowić) implementację przepisów wspólnotowych (...). Dostrzeżenie powyższej (oczywistej) okoliczności jest istotne, bowiem...

...
Czytaj więcej

Wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z dnia 3 kwietnia 2008 r.

Wspólny system podatku od wartości dodanej: ujednolicona podstawa wymiaru podatku musi być interpretowany w ten sposób, że okoliczność, iż broker lub pośrednik ubezpieczeniowy nie pozostaje w bezpośrednim stosunku ze stronami umowy ubezpieczenia lub...

...
Czytaj więcej

Kary dla spółki Fundico

Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył na spółkę Fundico ponad 220 tys. kar za wprowadzenie konsumentów w błąd i brak współpracy z Urzędem podczas postępowania.

...
Czytaj więcej

KNF uzupełniła listę Q&A dot. przetwarzania danych w chmurze obliczeniowej przez podmioty rynku finansowego

​Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła kolejne odpowiedzi na pytania dot. Komunikatu UKNF z 23 stycznia 2020 r. dotyczącego przetwarzania przez podmioty nadzorowane informacji w chmurze obliczeniowej publicznej lub hybrydowej.

...
Czytaj więcej

KNF zastosowała środki nadzorcze wobec dystrybutora ubezpieczeń

KNF poinformowała o wydaniu ostatecznej decyzji ws. zastosowania środków nadzorczych wobec dystrybutora ubezpieczeń – spółki TELOMER S.A. Organ nadzoru stwierdził naruszenie przepisów ustawy o dystrybucji ubezpieczeń przez podmiot.

...
Czytaj więcej

UKNF przygotował Wykaz Pośredników Notyfikowanych w Polsce

​Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zlecił sporządzenie Wykazu Pośredników Notyfikowanych w Polsce. Jest on dostępny online w formie wyszukiwarki.

...
Czytaj więcej

UKNF zaktualizował schemat pliku do importu danych do formularza wniosków do rejestru pośredników ubezpieczeniowych

UKNF poinformował na swojej stronie internetowej o aktualizacji schematu pliku umożliwiającego automatyczne wczytanie danych do formularzy elektronicznych do składania wniosków do rejestru pośredników ubezpieczeniowych. 

...
Czytaj więcej

Prezes UOKiK na Idea Bank nałożył 17,2 mln zł kary. Zarzuty obejmują m.in. za sprzedaż  ubezpieczeń na życie z UFK

Prezes UOKiK wydał 4 decyzje wobec Idea Bank. Trzy z nich dotyczą naruszania praw konsumentów przy oferowaniu skomplikowanych produktów finansowych, w tym ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi (UFK).

...
Czytaj więcej

KNF o skutkach niezrealizowania obowiązku szkoleniowego przez dystrybutorów ubezpieczeń

W dniu 23 czerwca 2020 r. opublikowany został Komunikat UKNF dotyczący skutków niezrealizowania obowiązku doskonalenia umiejętności zawodowych, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

KNF aktualizuje protokół przesyłania danych do Rejestru Pośredników Ubezpieczeniowych

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego poinformował o aktualizacji Transport Layer Security (TLS). UKNF planuje wyłączenie nieaktualnych standardów TLS 1.0 oraz TLS1.1. Aktywna będzie wyłącznie wersja TLS 1.2.

...
Czytaj więcej

Plany nadzorcze UKNF nad sektorem ubezpieczeń

W piątek (31 stycznia 2020 r.) odbyło się spotkanie Dagmary Wieczorek-Bartczak, Zastępcy Przewodniczącego KNF odpowiedzialnej za nadzór nad sektorem ubezpieczeń, z przedstawicielami branży.

...
Czytaj więcej

Nowelizacja rozporządzenia ws. uiszczania, wysokości i sposobu obliczania należności na pokrycie kosztów działalności RF

​Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie terminów uiszczania, wysokości i sposobu obliczania należności na pokrycie kosztów działalności Rzecznika Finansowego i jego Biura

...
Czytaj więcej

Nadzór KNF nad dystrybucją ubezpieczeń. W planach kontrole agentów i nowe rekomendacje  

Podczas XI Kongresu Bancassurance miała miejsce prelekcja p.o. Dyrektora Zarządzającego Pionem Nadzoru Ubezpieczeniowego Dagmary Wieczorek-Bartczak. Podsumowała ona ostatnie 12 m-cy od wprowadzenia w życie przepisów dot. dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

KNF zaktualizowała schemat pliku importu danych do rejestru pośredników ubezpieczeniowych

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała komunikat w sprawie schematu pliku do importu danych do formularza elektronicznego do składania wniosków do rejestru pośredników ubezpieczeniowych.

...
Czytaj więcej

KNF: Komunikat ws. sposobu zgłaszania wniosków o zmianę danych w rejestrze brokerów

Jak przypomina UKNF, od dnia wejścia w życie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie wniosków o zmianę wpisu do rejestru brokerów, wnioski te są składane elektronicznie za pośrednictwem strony internetowej KNF.

...
Czytaj więcej

Tajemniczy klient UOKiK w sklepach z elektroniką. Sprawdzał m.in. proces sprzedaży ubezpieczeń

Pracownicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wcielili się w klientów i sprawdzili praktyki sprzedażowe w 16 dużych sklepach z elektroniką. Sprawdzili m.in. kwestie związane z reklamowaniem towarów i dystrybucją ubezpieczeń sprzętu elektronicznego.

...
Czytaj więcej

KNF: został uruchomiony e-formularz do składania wniosków o udostępnienie danych historycznych z rejestru pośredników

W dniu 1 kwietnia br. nastąpiło uruchomienie formularza elektronicznego służącego do składania wniosków o udostępnienie informacji historycznych z rejestru pośredników ubezpieczeniowych.

...
Czytaj więcej

KNF dokonała interpretacji niektórych przepisów UDU dot. działalności brokerów ubezpieczeniowych

KNF wyjaśniła wątpliwości SPBUiR w zakresie: wykonywania działalności brokerskiej w formie spółki partnerskiej, obowiązku przeprowadzania analizy potrzeb klienta przez brokera oraz terminu przeprowadzenia szkoleń.

...
Czytaj więcej

Komunikat KNF ws. wyszukiwarki danych z rejestru pośredników ubezpieczeniowych

Rozpoczął funkcjonowanie formularz elektroniczny rejestru pośredników ubezpieczeniowych. Przekazała Komisja Nadzoru Finansowego w specjalnym komunikacie. Na razie umożliwia on wyszukiwanie aktualnych danych agentów i brokerów ubezpieczeniowych.

...
Czytaj więcej

Egzamin dla brokerów 4 czerwca br.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego ogłosił termin najbliższego egzaminu dla brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych. Zgodnie z komunikatem UKNF, odbędzie się 4 czerwca 2019 r.

...
Czytaj więcej

Harmonogram szkoleń KNF na 2019 r.

KNF przedstawiła harmonogram seminariów szkoleniowych na rok 2019 r., prowadzonych w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR.

...
Czytaj więcej

UKNF zaktualizował schemat pliku do importu danych do formularza wniosku do rejestru pośredników

UKNF opublikował komunikat w sprawie schematu pliku do importu danych do formularza elektronicznego do składania wniosków do rejestru pośredników ubezpieczeniowych.

...
Czytaj więcej

KNF: dane techniczne dot. elektronicznego formularza składania wniosków do rejestru pośredników ubezpieczeniowych

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała komunikat w sprawie schematu pliku do importu danych do formularza elektronicznego do składania wniosków do rejestru pośredników ubezpieczeniowych.

...
Czytaj więcej

KNF informuje o czasowym wstrzymaniu możliwości składania wniosków do rejestru agentów

​Komisja Nadzoru Finansowego wydała komunikat, w którym informuje o czasowym wstrzymaniu możliwości składania wniosków do rejestru agentów przez zakłady ubezpieczeń. Wstrzymanie nastąpiło w dniu 24 grudnia 2018 r. o godz. 14.00.

...
Czytaj więcej

26 lutego 2019 r. - Egzamin dla brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych

​Urząd Komisji Nadzoru Finansowego podał, że egzamin dla brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych odbędzie się w dniu 26 lutego 2019 r.

...
Czytaj więcej

KNF opublikowała raport o stanie rynku brokerskiego w 2017 r.

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała sprawozdanie dotyczące brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych prowadzących działalność na podstawie zezwoleń na wykonanie działalności brokerskiej w zakresie ubezpieczeń i reasekuracji.

...
Czytaj więcej

Komunikat KNF ws. rejestru pośredników ubezpieczeniowych

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała komunikat dot. zasad zgłaszania wniosków do rejestru pośredników ubezpieczeniowych, prowadzonego przez organ nadzoru.

...
Czytaj więcej

KNF: pośrednictwo ubezpieczeniowe w 2017 r.

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała na swojej stronie internetowej "Biuletyn roczny. Rynek ubezpieczeń 2017". Publikacja zawiera m.in. dane dot. pośrednictwa ubezpieczeniowego w ubiegłym roku.

...
Czytaj więcej

25 września 2018 r. - Egzamin dla brokerów

UKNF ogłosił miejsce i godzinę rozpoczęcia najbliższego egzaminu dla Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych. Zgodnie z komunikatem, egzamin odbędzie się 25 września 2018 r. w Sangate Hotel Airport w Warszawie.

...
Czytaj więcej

Egzamin dla brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych odbędzie się 26 czerwca 2018 r. i 25 września 2018 r. 

UKNF podał datę najbliższego egzaminu dla brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych, tj. 26 czerwca 2018 r., oraz jesiennego egzaminu -  25 września 2018 r. 

...
Czytaj więcej

SOKiK obniżył karę nałożoną przez UOKiK za uchybienia w sprzedaży ubezpieczeń na życie

SOKiK orzekł, że Prezes UOKiK słusznie uznał praktyki stosowane przez bank w zakresie dystrybucji ubezpieczeń na życie za naruszające zbiorowe interesy konsumentów. Jednocześnie SOKiK obniżył nałożoną karę do kwoty prawie 6 mln zł.

...
Czytaj więcej

Działalność KNF w 2017 r. Postępowania kontrolne

KNF przedstawiła sprawozdanie z działalności w 2017 r. W artykule pt. „Działalność KNF w 2017 r. Podmioty rynku ubezpieczeniowego” zaprezentowaliśmy najistotniejsze dane dot. podmiotów branży ubezpieczeniowej, dziś chcemy omówić aktywność kontrolną.

...
Czytaj więcej

Działalność KNF w 2017 r. Podmioty rynku ubezpieczeniowego

Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła sprawozdanie z działalności organu nadzoru w 2017 r. Prezentujemy najistotniejsze dane dot. podmiotów branży ubezpieczeniowej. 

...
Czytaj więcej

Szkolenia dla branży ubezpieczeniowej organizowane przez KNF w 2018 r.

Na stronie Komisji Nadzoru Finansowego został opublikowany harmonogram seminariów szkoleniowych CEDUR na 2018 r. Poniżej przedstawiamy spis szkoleń dedykowanych branży ubezpieczeniowej.

...
Czytaj więcej

KNF: Raport o stanie rynku brokerskiego w 2016 roku

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował sprawozdanie z funkcjonowania rynku brokerskiego w 2016 r. Opracowanie dotyczy brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych wpisanych do rejestru.

...
Czytaj więcej

6 lutego odbędzie się egzamin dla brokerów

Egzamin dla brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych odbędzie się w dniu 6 lutego 2018 r. Zapisy są przyjmowane do dnia 8 stycznia 2018 r.

...
Czytaj więcej

KNF: Pośrednictwo ubezpieczeniowe w 2016 r. Przypis składki

W opracowaniu KNF „Biuletyn roczny. Rynek ubezpieczeń 2016” zawarte zostały dane dotyczące pośrednictwa ubezpieczeniowego. Na portalu beinsured.pl zostały przedstawione informacje o pośrednikach. Dziś chcielibyśmy przedstawić dane dot. przypisu składki.

...
Czytaj więcej

KNF: Pośrednictwo ubezpieczeniowe w 2016 r.

Zgodnie z danymi KNF, w 2016 r. rejestrowanych było 16,4 tys. agentów wyłącznych. Większość z nich (59%) dystrybuowała ubezpieczenia działu II. Multiagentów było 15,9 tys. W obu przypadkach nastąpił spadek o łączną liczbę 916 agentów.

...
Czytaj więcej

Prezes UOKiK wydał ostrzeżenie konsumenckie przeciw pośrednikowi ubezpieczeniowemu Goldberg & Sons

Prezes UOKiK wszczął postępowanie przeciwko pośrednikowi ubezpieczeniowemu Goldberg & Sons i zdecydował o wydaniu ostrzeżenia konsumenckiego. Urząd przekazał, że otrzymuje skargi konsumentów na chorzowską spółkę.

...
Czytaj więcej

Egzamin dla brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych odbędzie się 17 października

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego poinformował, że najbliższy egzamin dla brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych odbędzie się w dniu 17 października 2017 r.

...
Czytaj więcej

UOKiK i KNF: nie ma zgody na elektroniczną komunikację zakładów ubezpieczeń z klientami

Ministerstwo Finansów przyśpieszyło prace nad utworzeniem ostatecznej wersji projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Zgodnie z zapowiedziami, które przekazano redakcji Puls Biznesu, w przyszłym tygodniu ma zostać ukończona ostateczna wersja projektu.

...
Czytaj więcej

Egzamin dla brokerów odbędzie się 27 czerwca

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że w dniu 27 czerwca 2017 r. odbędzie się Egzamin dla brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych.

...
Czytaj więcej

KNF: Raport o stanie rynku brokerskiego w 2015 r.

W ubiegłym roku wydano 128 zezwoleń w zakresie ubezpieczeń oraz 7 zezwoleń w zakresie reasekuracji. Ogólna liczba zarejestrowanych brokerów na dzień 31 grudnia 2015 roku wyniosła 1 315. W tym okresie dokonano 45 wykreśleń z rejestru brokerów.

...
Czytaj więcej

Rekomendacje dla zakładów ubezpieczeń dotyczące systemu zarządzania produktem (Rekomendacja 19)

Zakład powinien ustanowić sposób wynagradzania pracowników i pośredników zgodny z przepisami prawa, wytycznymi i rekomendacjami organu nadzoru, który będzie zapobiegał powstawaniu konfliktu interesów.

...
Czytaj więcej

Rekomendacje dla zakładów ubezpieczeń dotyczące systemu zarządzania produktem (Rekomendacja 17)

Zakład powinien podejmować odpowiednie działania, aby zapewnić, że kanały dystrybucji właściwie funkcjonują i gwarantują efektywność systemu zarządzania produktem.

...
Czytaj więcej

Rekomendacje dla zakładów ubezpieczeń dotyczące systemu zarządzania produktem (Rekomendacja 16)

Zakład powinien dostarczyć pośrednikom i klientom odpowiednie materiały informacyjne i reklamowe, zawierające szczegółowe informacje na temat oferowanych produktów. Informacje te powinny być jasne, rzetelne, precyzyjne i aktualne.

...
Czytaj więcej

Rekomendacje dla zakładów ubezpieczeń dotyczące systemu zarządzania produktem (Rekomendacja 14)

Zakład powinien dokonać wyboru właściwych kanałów dystrybucji produktów i zapewnić ich właściwe funkcjonowanie.

...
Czytaj więcej

Seminarium KNF

Komisja Nadzoru Finansowego zaprasza na seminarium pt. "Dokumenty rejestracyjne wymagane dla osób wykonujących czynności agencyjne i agentów ubezpieczeniowych w świetle obowiązujących przepisów prawa”, które odbędzie się 28 kwietnia 2016 roku.

...
Czytaj więcej

Wprowadzanie konsumentów w błąd słono kosztuje

Pracownicy instytucji finansowych muszą przekazywać dane w sposób jasny, jednoznaczny i niewprowadzający w błąd. Powinni informować w takim samym stopniu zarówno o korzyściach, jak i o ryzyku.

...
Czytaj więcej

Informacje poświęcone zasadom dobra ogólnego w zakresie prowadzenia pośrednictwa ubezpieczeniowego

Informacje poświęcone zasadom dobra ogólnego w zakresie prowadzenia pośrednictwa ubezpieczeniowego na terytorium RP.

...
Czytaj więcej

Kodeks Etyki Polskiej Izby Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych

Kodeks Etyki określa standardy etyki zawodowej pośredników ubezpieczeniowych i finansowych, nad których przestrzeganiem czuwa Polska Izba Pośredników Ubezpieczeniowych i Finansowych.

...
Czytaj więcej

Wytyczne dla zakładów ubezpieczeń dotyczące dystrybucji ubezpieczeń z dnia 24 czerwca 2014 r.

Na posiedzeniu w dniu 24 czerwca 2014 r. Komisja Nadzoru Finansowego wraz z Rekomendacją U wydała także Wytyczne dla zakładów ubezpieczeń dotyczące dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Jakie są zasadnicze podstawy prawne przetwarzania danych osobowych przez zakład ubezpieczeń i pośredników ubezpieczeniowych?

Legalność przetwarzania danych osobowych uzależniona jest od spełnienia przez ich administratora jednej z przesłanek wskazanych w art. 23 ust. 1 ustawy o ochronie danych osobowych oraz w art. 27 ust. 2.

...
Czytaj więcej

Raport Komisji Nadzoru Finansowego na temat stanu rynku brokerskiego w 2012 r.

Sprawozdanie dotyczy brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych prowadzących działalność na podstawie zezwoleń na wykonywanie działalności brokerskiej

...
Czytaj więcej

Raport Komisji Nadzoru Finansowego na temat stanu rynku brokerskiego w 2011 r.

Sprawozdanie dotyczy brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych prowadzących działalność na podstawie zezwoleń na wykonywanie działalności brokerskiej

...
Czytaj więcej

Raport Komisji Nadzoru Finansowego na temat stanu rynku brokerskiego w 2010 r.

Sprawozdanie dotyczy brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych prowadzących działalność na podstawie zezwoleń na wykonywanie działalności brokerskiej

...
Czytaj więcej

KNF i PFR przypominają o karach za nieprawidłowości przy dystrybucji PPK

W mediach pojawiły się publikacje o nieprawidłowościach przy dystrybucji produktów PPK. Przede wszystkim wskazywano na przypadki żądania przez pośredników prowizji od instytucji finansowych za oferowanie ich produktów. Do sprawy odnieśli się PFR i KNF

...
Czytaj więcej

Co zmienią nowe przepisy o dystrybucji  ubezpieczeń?

Serwis prawo.pl dokonał przeglądu najistotniejszych zmian, jakie wprowadzi ustawa z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń, która wejdzie w życie z dniem 1 października 2018 r.   

...
Czytaj więcej

Powstał arbitraż do spraw Systemu Oceny Agentów

Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, jako organizacja samorządowa, skupiająca ponad 90 podmiotów z kilku branż sektora usług finansowych, jest adresatem postulatów dotyczących podnoszenia jakości usług świadczonych przez pośredników...

...
Czytaj więcej

Zmiany w gwarancjach depozytów

W dniu 9 października 2016 r. weszła w życie ustawa dotycząca Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Nowy akt prawny narzuca na instytucje bankowe m. in. obowiązek informowania obecnych jak i potencjalnych klientów o zasadach gwarancji depozytów.

...
Czytaj więcej

Weksel nie zostanie zrealizowany, jeśli zawiera niezarejestrowany skrót firmy

Sąd Okręgowy w Łodzi w wyroku z dnia 23 stycznia 2016 r. orzekł, że zarówno trasat (wystawca weksla), jak i remitent (podmiot, na rzecz którego ma być wypłacona suma wekslowa) powinni być zapisani na wekslu w ten sam sposób, co w KRS.

...
Czytaj więcej

TU Europa zbadała możliwe kierunki rozwoju sektora ubezpieczeń

Data-Driven Insurance, Re)Ewolucja Hybrydowa, Insurances On Demand lub Turysta pod ochroną to możliwe scenariusze rozwoju branży ubezpieczeniowej, opracowane w toku badań, zleconych przez Towarzystwo Ubezpieczeń Europa.

...
Czytaj więcej

Polski rynek bancassurance po III kw. 2020 r.

Składka przypisana brutto, zebrana w kanale bancassurance, po III kw. 2020 r. wyniosła 4,13 mld zł. Podział składki względem działów przedstawiał się następująco: dział I – 2,8 mld zł, dział II – 1,37 mld zł – wynika z raportu PIU.

...
Czytaj więcej

Jaki jest idealny doradca? Badanie MetLife

​MetLife zlecił badania dot. oczekiwań klientów wobec agentów ubezpieczeniowych. Ankietowani wskazali, że najbardziej liczą na szczerość, czyli rzetelną prezentację produktów – zarówno korzyści z ich zakupu jak i związanych ryzyk.

...
Czytaj więcej

Składki ulokowane przez brokerów w zakładach ubezpieczeń

10 696 440 668 PLN: tyle wyniosła wartość składek ulokowanych w zakładach ubezpieczeń za pośrednictwem brokerów w 2018 r. – wynika z danych przedstawionych w raporcie KNF „Raport o stanie rynku brokerskiego w 2018 roku”.

...
Czytaj więcej

Przychody brokerów w 2018 r.

2018 r. to kolejny rok w którym przychody uzyskane przez brokerów wzrastają - wynika z raportu „Raport o stanie rynku brokerskiego w 2018 roku” opublikowanego przez KNF pod koniec grudnia 2019 r.

...
Czytaj więcej

Brokerzy ubezpieczeniowi i reasekuracyjni w 2018 r.

W 2018 r. wydano 74 zezwolenia w zakresie ubezpieczeń oraz 5 zezwoleń w zakresie reasekuracji. Ogólna liczba zarejestrowanych brokerów była o 30 podmiotów wyższa niż w 2017 r. i wynosiła 1446.

...
Czytaj więcej

PIU: Ubezpieczenia w liczbach 2018

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała broszurę pt. „Ubezpieczenia w liczbach 2018. Rynek ubezpieczeń w Polsce”. Stanowi ona graficzne ujęcie najważniejszych danych branżowych za ubiegły rok.  

...
Czytaj więcej

mfind: co 2. kierowca porównuje ceny ubezpieczeń komunikacyjnych

Jedynie połowa właścicieli pojazdów przy wyborze zakładu ubezpieczeń korzysta z porównywarki. Pozostali mają wybrane zakłady, których produkty nabywają przez kilka lat.

...
Czytaj więcej

PIU przedstawiła dane dot. rynku BA po III kw. 2018 r.

PIU opublikowała raport dot. rynku bancassurance po III kw. 2018 r. Na koniec września 2018 r. zakłady ubezpieczeń uzyskały przypis na poziomie 46,3 md zł, z czego 5,8 mld zł (12,6%) zostało zebranych w kanale BA.

...
Czytaj więcej

EIOPA ocenia europejski rynek pośrednictwa ubezpieczeniowego

EIOPA opublikowała raport dot. struktury rynku pośrednictwa ubezpieczeniowego w Europie na podstawie art. 41 dyrektywy o dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Agenci mają trudności z pozyskaniem nowych klientów przez RODO

Insly przebadało agentów pod kątem zauważalnych zmian w prowadzonej przez nich działalności po rozpoczęciu stosowania przepisów RODO.

...
Czytaj więcej

PIU: Ubezpieczenia w liczbach 2017

PIU po raz kolejny przygotowała publikację dot. rynku ubezpieczeniowego  pt. „Ubezpieczenia w liczbach 2017. Rynek ubezpieczeń w Polsce”. Opracowanie zawiera graficzną prezentację najistotniejszych wskaźników z rynku ubezpieczeniowego po 2017 r.

...
Czytaj więcej

Rynek bancassurance po 2017 r. – wyniki działu I

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport pt. „Polski Rynek Bancassurance IV kwartał 2017”. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze dane z rynku sprzedaży produktów działu I.

...
Czytaj więcej

ERGO Hestia: pół roku działalności Rzecznika Agenta i raport reklamacji i odwołań za I poł. 2017

Od lutego 2017 roku w Grupie ERGO Hestia działa instytucja Rzecznika Agenta, reprezentującego interesy pośredników ubezpieczeniowych. Jak podaje ubezpieczyciel, w pierwszych 6 miesiącach działalności agenci zgłaszali się do Rzecznika Agenta aż 750 razy.

...
Czytaj więcej

Grupa WDB ze wstępnymi wynikami po Q2 2017. Ponad 8 mln zł przychodu ze sprzedaży

Zarząd Spółki WDB Brokerzy Ubezpieczeniowi S.A. przekazał wstępne wyniki finansowe Grupy za I półrocze 2017 roku.

...
Czytaj więcej

Raport kwartalny WDB Brokerzy Ubezpieczeniowi: przychód wzrósł o 34%

Grupa WDB Brokerzy Ubezpieczeniowi zaprezentowała wyniki za I kw. 2017 r. W okresie od stycznia do marca bieżącego roku spółka wypracowała 1,3 mln zł przychodu, o 34% więcej niż rok wcześniej.

...
Czytaj więcej

WDB Brokerzy Ubezpieczeniowi ze wzrostem wyników w 2016 r.

Przychody z działalności osiągnięte przez WDB Brokerzy Ubezpieczeniowi w 2016 r. przekroczyły 5 mln zł, a zysk WDB wzrósł i wyniósł 2,48 mln zł, co oznacza, iż pomimo trudnych uwarunkowań zewnętrznych, spółka w dalszym ciągu odnotowuje wzrost wyniku r/r.

...
Czytaj więcej

Consultia przedstawiła wyniki osiągnięte w 2016 r.

Consultia przedstawiła wyniki Spółki osiągnięte w 2016 r. Jak podaje, łączny przypis składki jaki został odprowadzony w 2016 r. za jej pośrednictwem i współpracujących z nią Partnerów do Zakładów Ubezpieczeń wyniósł 131,5 mln zł.

...
Czytaj więcej

Raport PIU – Polski Rynek Bancassurance po III kw. 2016 r. (Dział II)

W raporcie PIU - Polski Rynek Bancassurance po III kw. 2016 r. zostały zaprezentowane dane ze sprzedaży ubezpieczeń w kanale bancassurance w okresie I-IX 2016 r. Na sprzedaży ubezpieczeń majątkowych w bankach zakłady ubezpieczeń uzyskały 1,28 mld zł.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczyciele z dobrą jakością obsługi klienta w placówkach

Portal Mojebankowanie.pl opublikował wyniki 3. i 4. edycji badania „Instytucja roku”. Eksperci serwisu od lipca do października 2016 r. zbadali jakość obsługi klienta w placówkach. Liderami rankingu tej edycji wśród ubezpieczycieli są: PZU, Aviva i Warta.

...
Czytaj więcej

Wysoka dynamika wyników WDB Brokerzy Ubezpieczeniowi

WDB Brokerzy Ubezpieczeniowi S.A. w III kwartale 2016 r. osiągnęła skonsolidowane przychody wynoszące 3,7 mln zł, a zysk netto 0,8 mln zł, co oznacza wzrost odpowiednio o 19% i 102% w porównaniu do analogicznego okresu 2015 r.

...
Czytaj więcej

Europ Assistance: co drugi multiagent przedstawia oferty od tylko jednego ubezpieczyciela

W trakcie VIII Kongresu Bancassurance Marta Tomczak-Koziupa, Bancassurance Senior Account Manager z Europ Assistance, przedstawiła wyniki badania „Sprzedaż ubezpieczeń z perspektywy multiagenta ubezpieczeniowego i doradcy bankowego”.

...
Czytaj więcej

Udane 3 kwartały Consultii

Consultia podała, iż sprzedaż w okresie od I kw. do III kw. 2016 r. zamknęła się przypisem składki w wysokości 91,1 mln zł, co dało dynamikę na poziomie 143,7% w porównaniu do analogicznego okresu 2015 r.

...
Czytaj więcej

Wyzwania stojące przed brokerami ubezpieczeniowymi

Aon Polska w swoim ostatnim raporcie „Zarządzanie ryzykiem i ubezpieczeniami w Polsce” zawarł również część dotyczącą zaufania do brokerów ubezpieczeniowych. Z danych wynika, że blisko 60% firm polega na brokerze lub niezależnym doradcy.

...
Czytaj więcej

KNF: Analiza dystrybucji ubezpieczeń w 2015 r.

Na polskim rynku ubezpieczeń w 2015 r. działało 17 008 zarejestrowanych agentów wyłącznych, tj. działających na rzecz jednego zakładu ubezpieczeń, z czego większość (59%) sprzedawało ubezpieczenia majątkowe i osobowe...

...
Czytaj więcej

63% składek jest lokowanych przez agentów

Na stronie internetowej Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych została opublikowana opracowana przez Artura Ściechowskiego „Analiza rynku brokerskiego w Polsce w latach 2007-2014”.

...
Czytaj więcej

Raport: „ZGODY I OŚWIADCZENIA”

Proponujemy przyjrzeć się zgodom i oświadczeniom, o jakie warto zadbać na początku współpracy z każdym klientem (dla potrzeb tego i kolejnych opracowań przyjmujemy, że klientem jest osoba fizyczna).

...
Czytaj więcej

Raport EIOPA: Problemy ochrony konsumenckiej w przypadku ubezpieczeń telefonów komórkowych

Na stronie EIOPA umieszczony został raport zrealizowany na zamówienie tej organizacji. Dotyczy on problemów obserwowanych w zapewnianiu konsumentom należytej ochrony w ubezpieczeniu telefonu komórkowego.

...
Czytaj więcej

VIG starts innovative insurance model in Poland

The Vienna Insurance Group is now starting a new pilot project and will introduce a motor insurance offer with fully digital distribution and claims settlement on the Polish market by the end of year 2020.

...
Czytaj więcej

Marcin Foryś became the new CEO of Supra Brokers

The General Meeting of Supra Brokers’ Shareholders chose Marcin Foryś for the position of the company board President. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Gefion products sale was discontinued by Polins

On 17 January 2020 Polins - Gefion’s representative in Poland –decided to discontinue sale of the insurer’s product. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

AXA is recognised as the best partner for brokers

AXA has gained the best result in the research conducted by the Polish financial watchdog among brokers.

...
Czytaj więcej

Supra Brokers without CEO

The CEO of Supra Brokers board – Rafal Hołanowski - resigned from his position on 6 November. His duties were taken over by company’s board members. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Unilink purchased Consultia

On 2 August the insurance multiagency Unilink finalised the transaction of Consultia acquisition. The result of the transaction is that the Group will cooperate with 12k insurance agents in the whole country. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

AXA develops its sale process

AXA has presented its plans of sales development. The insurer wants to carry out a digital revolution. The company is going to launch an omnichannel solution in the process of insurance sales and open an e-commerce platform. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Europa Group sells insurance though the sport event registration platform SlotMarket.pl

The insurance company Europa Group has commenced cooperation with the SlotMarket.pl platform. The service is a registration platform for a range of sports competitions in Poland. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Statement on the conduct of business rules for certain financial market entities following brexit

The Polish Financial Supervision Authority published its statement on the entry into force of the Act on the conduct of business rules for certain financial market entities. ​Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Merger on the Polish broker market

Two Polish companies specialising in insurance brokerage have decided to merge. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

KNF launched the electronic form to submit applications to the insurance agents register

On 15 January 2019 the Polish Financial Supervision Authority launched an electronic form to submit applications to the insurance agents register. The new system runs in accordance with the Act on insurance distribution. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

MetLife starts to cooperate with T-Mobile

T-Mobile Poland and MetLife have introduced new products: Accident Protection and Health Protection.

...
Czytaj więcej

Financial Ombudsman published the specimen form of complaints considered by financial entities in 2018

Financial entities are obliged to transmit to the Ombudsman annual reports about complaints made by their clients or legal actions brought. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Financial watchdog informed about temporary suspension of submitting applications to the insurance agents register

The Polish Financial Supervision Authority (KNF) has published a communiqué in which the watchdog informed about a temporary suspension of submitting applications to the insurance agents register. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

KNF publishes report about the insurance broker market in 2017

The Polish Financial Supervision Authority (KNF) has published their report about insurance and reinsurance broker activity in 2017. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Prudential cooperates with OVB Allfinanz Poland

Prudential has commenced cooperation with OVB Allfinanz Poland – the financial agent, which has operated in the Polish market for 25 years. The company is a part of German holding OVB AG. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

AXA School of Management for brokers

The 2nd edition of AXA School of Management has started. It is an educational program prepared for brokers – key AXA partners in the sector of corporation insurance. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

MAK Ubezpieczenia plans to grow its sales abroad

Mak Ubezpieczenia, the Polish insurance broker, wants to become the growth leader on the Polish market and the pioneer in an international expansion area. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

New members of the insurance distribution commission in the Polish Insurance Association

Adam Malinowski, a board member of Generali, was appointed to the position of the chairman of the insurance distribution commission in the Polish Insurance Association (PIA). Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Bartosz Grześkowiak resigned from Warta

On 31 July 2018 Bartosz Grześkowiak resigned from the position of managing director in Warta. On 1 September he is going to start work with MAK Investments. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Insurance agents have problems with winning new clients with GDPR

Insly, an IT insurance startup, has conducted research to check how insurance agents deal with new rules in consumer data protection. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

EIOPA submits draft RTS for professional indemnity insurance and for financial capacity of intermediaries

EIOPA submitted the draft Regulatory Technical Standards (RTS) to the European Commission adapting the base euro amounts for professional indemnity insurance and financial capacity of insurance intermediaries. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

UOKiK conducts proceeding against a loan company

UOKiK) has received many complaints and inquiries about Profi Credit Polska. The UOKiK’s doubts are caused by the insurance fee which is often higher than the loan amount. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Paweł Paluszyński is the new CEO of GrECo JLT Polska

Paweł Paluszyński is the new CEO of GrECo JLT Polska. He has connected with the company since 2014. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

TU Europa develops its cooperation with brokers

The insurance company TU Europa wants to empower its cooperation with brokers. For this purpose the company has prepared new sales standards and new products for brokers’ clients. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Provident is to sell insurance from AXA

Provident is going to enter the insurance distribution business. AXA was chosen to be their partner in the project. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Sławomir Bełz became agency sales manager in Prudential Poland

Sławomir Bełz became agency sales manager in Prudential in Poland. He has performed his new duties since 1 June 2018. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Play Ubezpieczenia is available by online platform

Play’s clients can buy insurance by internet. It is the next step of Play Ubezpieczenia development. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Comarch Insurance Agent Essentials launched at AXA Luxembourg

Comarch Insurance Agents Essentials, a system dedicated for insurance agents, brokers and bank partners, has gone live at AXA Luxembourg. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PZU started insurance distribution on the Allegro website

On 11 April 2018 PZU sold the first insurance policy on the Allegro website. The insurance protection is offered as an extension of the guarantee term of household appliances.

...
Czytaj więcej

mBank sold its entity specialized in group insurance distribution

mBank finalised a transaction of selling a part of its company – mFinance an entity specialised in group insurance distribution. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

InsurTech Insly raises EUR 2.2 million

Insly, a cloud-based insurance platform, announces an investment of EUR 2.2 million led by Concentric and Black Pearls VC. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Act on insurance distribution. Commentary

We are glad to inform you about the new CZUBLUN TRĘBICKI Law Office publication – “Act on insurance distribution. Commentary”. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PZU increases the number of its agents

At the beginning of 2018 PZU announced its new strategy. One of its aims is to increase the number of insurer agents acting in the ‘Agent 2.0’ standard. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Act of 15 December 2017 on insurance distribution comes into force on 1 October 2018

On 12 February 2018 the President of the Republic of Poland signed the Act of 26 January 2018 amending the Act on insurance distribution. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish deputies supported amendment to the Act on insurance distribution

On 26 January 2018 Polish MPs supported an amendment to the Act on insurance distribution. The new act changes the application date of the Act of 15 December 2017 on insurance distribution from 23 February 2018 to 1 October 2018.

...
Czytaj więcej

Policies from a cash machine

The Polish insurer Europa Group has opened up new sales channels and distribution policies over 7,800 cash machines.

...
Czytaj więcej

MCI.EuroVentures acquires Hungarian insurtech market leader Netrisk.hu

MCI Group is strengthening its position as a leading technology fund in the region. Netrisk is a leading Hungarian online insurance broker. The Hungarian non-life insurance market is valued at EUR 1.5 billion, of which 20% is generated online.

...
Czytaj więcej

The President of the Republic of Poland signed the Act on insurance distribution

​On 28 December 2017 the President of the Republic of Poland signed the Act of 15 December 2017 on insurance distribution. The legal act was published in the Journal of Laws under the position 2486. The Act enters into force on 23 February 2018.

...
Czytaj więcej

The final voting of the act on insurance distribution was held

On 15 December 2017, during  the 54th session of the Lower Chamber of the Parliament, Members of the Parliament supported the act on insurance distribution with Senators’ amendments.

...
Czytaj więcej

Telecom Play introduces insurance app

The Polish mobile operator P4, trading under the brand Play, has launched the mobile app called Play Insurance, enabling customers to sign an insurance contract within a minute. Play clients find 31 insurance products (in 73 options).

...
Czytaj więcej

Senators introduced amendments to the act on insurance distribution

During the 51st session of the Upper Chamber of the Parliament of the Republic of Poland, held on 7th December, the Senators adopted the act on insurance distribution with 5 amendments thereto. The amendments adopted concern articles 94, 101, 108 and 110.

...
Czytaj więcej

New development tools for agents from Allianz

Allianz has started its new program for exclusive agents and has opened more than 100 new distributions points in Poland.

...
Czytaj więcej

Agreement on sale of an organised part of the enterprise of mFinanse

mBank and ist subsidiary mFinanse concluded a conditional agreement under which the Bank is obliged to sell and transfer 100% shares in Latona to Phoebe IVS and mFinanse is obliged to thereupon sell and transfer a part of mFinanse to Latona.

...
Czytaj więcej

Starr Companies Announces Aviation Insurance Agreement with SMARTT MGA

​Starr Companies has announced an agreement with SMARTT MGA to act as Agents for Starr International (Europe) Limited to provide automated quotes and policy documentation for the light general aviation business.

...
Czytaj więcej

Polish deputies forwarded the bill of the Act of insurance distribution to the Senate

​During the 51st sitting of the Polish Parliament on 9 November 2017, deputies supported the bill of the Act of insurance distribution. 417 MPs voted in favour of the draft and only two were against.

...
Czytaj więcej

MAI CEE names group employee benefits leader

Central and Eastern European insurance broker MAI CEE has appointed its Poland head of employee benefits Ewelina Jaworska as group employee benefits leader.

...
Czytaj więcej

Aegon invests in Phinance and develops its distribution

The life-insurer Aegon has signed an agreement with Phinance. By virtue of this contract the insurer acquires 49% of Phinance’s shares. The firm specializes in financial agency services, especially in life and non-life insurance, mortgages and loans.

...
Czytaj więcej

The first part of the training course "The final insurance distribution act coming soon - Be prepared!" was held

On 23 October the 1st part of the training course cycle "The final insurance distribution act coming soon - Be prepared!” was held. The training session was conducted by experts from CZUBLUN TRĘBICKI Law Office and the eOFWCA.pl portal.

...
Czytaj więcej

The new version of the bill of insurance distribution after commission works

The new version of the bill of insurance distribution was published. The newest project includes amendments which were introduced during the meeting of the financial institutions commission on 12 October.

...
Czytaj więcej

Summary of latest interesting insurance issues

On 12 October 2017 during a meeting the Standing Subcommittee on Financial Institutions adopted a draft law on the distribution of insurance.

...
Czytaj więcej

Insurance distribution in 2016

The Financial Supervisory Authority has published a report about the Polish insurance market in 2016. In the report information about insurance distributors is included.

...
Czytaj więcej

BE PREPARED! The final insurance distribution act coming soon

The beinsured.pl portal and its content-related partner – CZUBLUN TRĘBICKI Law Offfice and the eOFWCA.pl portal invite you to a training course „The final insurance distribution act coming soon - Be prepared!”. The meeting is on 6 December 2017 in Warsaw.

...
Czytaj więcej

Members of the Polish Parliament support new regulations in insurance distribution

During the First Reading of the bill of the Act of insurance distribution on 14th September all parties supported forwarding it to Parliament Commission for further development.

...
Czytaj więcej

Open Life achieved PLN 1 bln premiums in H1 2017

The Polish life insurer Open Life has finished H1 2017 with PLN 1 bln premiums. This result increased by 66% in comparison with the results after H1 2016. The net profit was PLN 5.6 mln.

...
Czytaj więcej

The draft Act of insurance distribution in English

The law-insurance specialists from beinsured's partner company - CZUBLUN TRĘBICKI Law Office - prepared the English version of the draft Act of insurance distribution.

...
Czytaj więcej

Summary of latest interesting insurance issues (the second half of June 2017)

On 21 June the Standing Committee of the Council of Ministers adopted a bill on the distribution of insurance and addressed it for consideration by the Law Commission.

...
Czytaj więcej

beinsured School of Insurance: the bill on insurance distribution – only practical issues

On 22 June 2017 beinsured organised training for insurance distribution specialists about the bill on insurance distribution which is implementing the IDD into Polish law. The workshop was conducted by the law-insurance specialists from CZUBLUN TRĘBICKI.

...
Czytaj więcej

UNIQA liquidates a claim settlement in its organization

Jarosław Matusiewicz the CEO of the UNIQA insurance company has showed plans which will be implemented in the company’s business model.

...
Czytaj więcej

IDD implementation status in Poland

On 6 December 2016 the first bill on insurance distribution by the Ministry of Development and Finance, aimed at implementing the IDD was published and sent out for governmental and public consultations.

...
Czytaj więcej

New bill of insurance distribution act

On 22 March 2017 a new bill of insurance distribution act was published. The next version takes into account the comments submitted to the previous version of the bill.

...
Czytaj więcej

Marsh wants to increase its investments in Poland

Marsh Poland CEO has told the Polish newspaper Puls Biznesu its plans. The broker wants to increase their investments in Poland, develop specialised insurance products and increase their consulting services. 

...
Czytaj więcej

Insurance intuitions debated the draft act on insurance distribution

The conference about Polish insurance institutions’ comments on the draft act on insurance distribution was held in the Ministry of Finance on 19 January 2017.

...
Czytaj więcej

Insurance intermediaries will be obliged to handle complaints

The draft law on distribution of insurance, published in December 2016, besides introducing the new legislative act replacing the current Act on insurance mediation, also provides for changes in the three existing laws...

...
Czytaj więcej

Polish insurance institutions presented their comments on the draft act on insurance distribution

The comments have been published on the Government Legislation Centre’s website. The comments were presented as part of public and government consultation on the draft act on insurance distribution.

...
Czytaj więcej

The draft Act on insurance distribution under consultations

On 6 December 2016 a draft law (the draft Act on insurance distribution) aimed at implementing the Insurance Distribution Directive has been published and sent out for governmental and public consultations.

...
Czytaj więcej

The draft Act on insurance distribution

On 6 December 2016 a draft law (the draft Act on insurance distribution) aimed at implementing the IDD has been published and sent out for governmental and public consultations.

...
Czytaj więcej

The Polish broker market in 2015

According to a report about the Polish broker market in 2015 prepared by the Polish Financial Supervision Authority 1 315 broker licenses were issued last year. 128 of them related to insurance activity and others licenses related to reinsurance activity.

...
Czytaj więcej

Agents encouraged to scam cheaper insurance out of insurance companies

Puls Biznesu in the article ‘A Pole can…scam insurance’ wrote that cases of encouraging clients by agents to give false information when buying MPTL insurance are being observed.

...
Czytaj więcej

The Ministry of Finance announces a new act on insurance distribution

The Ministry of Finance is drafting a new act on insurance distribution. The new act will introduce pro-consumer amendments involving the elimination of the current threats to the interests of the client.

...
Czytaj więcej

Link4 criticized the double activity of its agents

The insurance company Link4 sent an open letter to its agents, who cooperate with the company. Link4’s Board refered to the situation where cooperating insurance agents also work with compensation offices.

...
Czytaj więcej

The provision of Art. 18 of the Act on insurance activity

The Act on insurance activity of 11 September 2015 provides for a new, unknown under the formerly effective legal status, provision on prohibition to pay remuneration to the policyholder.

...
Czytaj więcej

Liability for misselling

The issue of liability for the sales process of insurance products, including misselling practices, shall be dependent on the status of the insurance agent which concludes the insurance contracts on behalf of the insurance company.

...
Czytaj więcej

Insurance agent in the light of the Act on insurance intermediation

Within the meaning of the provisions of the Act on insurance intermediation, an insurance agent shall be an entrepreneur performing agency acts under an agency contract, regulated by the provisions of the Civil Code.

...
Czytaj więcej

Legal and regulatory basis of pursuing insurance activity in the territory of Poland by a foreign insurance company

In accordance with art. 3 item 1 point 55 of the Act on insurance activity, a foreign insurance company shall mean a foreign entrepreneur.

...
Czytaj więcej

Payment of brokerage remuneration – legal and practice issues

In practice, the vast majority of the insurance market has adopted the model of payment of brokerage remuneration by an insurance company in the form of a courtage.

...
Czytaj więcej

Podcast beinsured odc. 7

Tomasz Jeleński, Piotr Czublun oraz Agnieszka Wesołowska komentują dla Państwa najważniejsze wydarzenia ostatnich dni. Omawiają między innymi raport finansowo-statystyczny KNF dot. branży ubezpieczeniowej po I kwartale 2017 r.

...
Czytaj więcej

Podcast beinsured odc. 5

W najnowszym odcinku Tomasz Jeleński i Piotr Czublun dyskutują o możliwych obniżkach OC, o brakach w regulacjach pozwów zbiorowych, a także o tym, że „trwały nośnik” nie oznacza tylko formy papierowej. Serdecznie zachęcamy do wysłuchania!

...
Czytaj więcej

Projekt rozporządzenia w sprawie sprawozdań z działalności brokerskiej czeka na podpis Ministra Finansów

W dniu 11 lutego br. projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie sprawozdań z działalności brokerskiej został skierowany do Minister Finansów z prośbą o złożenie podpisu.

...
Czytaj więcej

Został uruchomiony formularz elektroniczny do składania wniosków do rejestru pośredników

15 stycznia br. KNF uruchomił formularz elektroniczny składania wniosków do rejestru pośredników ubezpieczeniowych na mocy ustawy o dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Nowa wersja projektu rozporządzenia ws. wniosków o zmianę wpisu do rejestru brokerów

W serwisie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia ws. wniosków o zmianę wpisu do rejestru brokerów z dnia 15 listopada 2018 r. Wprowadza on zmiany do poprzedniej wersji projektu z dnia 3 września 2018 r.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy o zasadach reklamacji w związku z wejściem w życie UDD

Rzecznik Finansowy opublikował na swojej stronie internetowej informację o nowych zasadach dot. reklamacji, które wynikają z ustawy o dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

KNF: wnioski o przystąpienie do egzaminu dla brokerów będą przyjmowane elektronicznie

KNF przedstawiła swoje uwagi odnoszące się do projektu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie egzaminu dla brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych oraz Komisji Egzaminacyjnej dla Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych.

...
Czytaj więcej

ANG Spółdzielnia: wątpliwości wynikające z IDD

Specjaliści z ANG Spółdzielni wskazują w materiale prasowym na najistotniejsze wątpliwości, jakie obecnie wyłaniają się w branży pośrednictwa ubezpieczeniowego w związku z wejściem w życiem ustawy o dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

PIU i KNF zaopiniowały projekt rozporządzenia ws. prowadzenia rejestru pośredników

W serwisie Rządowego Centrum Legislacji zostały opublikowane uwagi do projektu rozporządzenia Ministra Finansów ws. prowadzenia rejestru pośredników ubezpieczeniowych oraz udostępniania informacji z tego rejestru. Uwagi do projektu wniosły KNF i PIU.

...
Czytaj więcej

Projekt rozporządzenia ws. prowadzenia rejestru pośredników ubezpieczeniowych oraz udostępniania informacji z rejestru

W serwisie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia rejestru pośredników ubezpieczeniowych oraz udostępniania informacji z tego rejestru.

...
Czytaj więcej

Kolejne projekty rozporządzeń do UDD

W serwisie Rządowego Centrum Legislacji zostały opublikowane dwa nowe projekty rozporządzeń, wynikające z ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Projekt rozporządzenia MF ws. egzaminu dla brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych oraz Komisji Egzaminacyjnej

Minister Finansów przedstawił kolejne rozporządzenie wykonawcze do ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń dot. Komisji Egzaminacyjnej dla Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych.

...
Czytaj więcej

Superpolisa: jak rynek pośrednictwa ubezpieczeniowego przygotowuje się do wejścia w życie IDD

Do wejścia w życie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń został niecały miesiąc. O przygotowaniach branży agencyjnej do nowych przepisów pisze w informacji prasowej multiagencja Superpolisa Ubezpieczenia.

...
Czytaj więcej

Kolejny projekt rozporządzenia do UDD

W serwisie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie wykazu dokumentów dołączanych do wniosku o wydanie zezwolenia na wykonywanie działalności brokerskiej.

...
Czytaj więcej

EIOPA przedstawiła projekt RTS. Będą wyższe sumy ubezpieczenia dla pośredników ubezpieczeniowych

EIOPA przedstawiła Komisji Europejskiej projekt Regulacyjnych Standardów Technicznych (RTS). Podnosi on minimalne sumy gwarancyjne w produktach ubezpieczeń odpowiedzialności zawodowej i trwałej zdolności finansowej pośredników ubezpieczeniowych.

...
Czytaj więcej

PIU proponuje zmniejszenie zakresu egzaminu dla osób ubiegających się o wykonywanie czynności agencyjnych w bankach i SKOK-ach

Zmniejszenia zakresu tematycznego egzaminu dla OWCA w bankach i SKOK-ach oraz brak zmiany terminu powiadamiania KNF o dacie egzaminu – to uwagi zgłoszone przez Polską Izbę Ubezpieczeń do nowej wersji projektu rozporządzania MF ws. egzaminu dla OWCA.

...
Czytaj więcej

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń w praktyce – podsumowanie konferencji

W dniach 16-17 maja 2018 r. miała miejsce konferencja organizowana przez Puls Biznesu dot. praktycznych aspektów ustawy o dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Rozporządzenia wykonawcze do UDD

W trakcie Konferencji Pulsu Biznesu pt. „Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń w praktyce” w dniach 16-17 maja 2018 r. Piotr Radziszewski, Naczelnik Wydziału Sektora Ubezpieczeń w Ministerstwie Finansów przedstawił stan prac nad rozporządzeniami wykonawczymi.

...
Czytaj więcej

PIU chce zmian wysokości min. sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach OC agentów i brokerów ubezpieczeniowych

Polska Izba Ubezpieczeń odniosła się do trzech projektów rozporządzeń wykonawczych do ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń, autorstwa Ministra Finansów.

...
Czytaj więcej

PE przyjął nowelizację IDD. Stosowanie dyrektywy najpóźniej od 1 października 2018 r.

W dniu 1 marca 2018 r. Parlament Europejski w pierwszym czytaniu przyjął dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady zmieniającej dyrektywę (UE) 2016/97 w odniesieniu do daty rozpoczęcia stosowania przez państwa członkowskie środków transpozycji.

...
Czytaj więcej

Ustawa o zmianie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń dziś wchodzi w życie

W dniu 15 lutego 2018 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń pod pozycją nr 378.

...
Czytaj więcej

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 26 stycznia 2018 r. o zmianie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Nowelizacją dokonuje się przesunięcie terminu wejścia w życie ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń na dzień 1 października 2018 r.

...
Czytaj więcej

Projekty rozporządzeń do ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń

W serwisie Rządowego Centrum Legislacji zostały opublikowane cztery projekty rozporządzeń wykonawczych do ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Kiedy wejdą w życie zmiany w dystrybucji ubezpieczeń?

Polska ustawa o dystrybucji ubezpieczeń wchodzi w życie 23 lutego 2018 roku. Tymczasem na poziomie unijnym trwa proces nowelizacji IDD, tak aby przesunąć termin rozpoczęcia jej stosowania na dzień 1 października 2018 roku.

...
Czytaj więcej

Porównywarki jako dystrybutorzy ubezpieczeń

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń, w ślad za dyrektywą IDD, do dystrybutorów ubezpieczeń zalicza tzw. porównywarki internetowe.

...
Czytaj więcej

Zmiany w rejestrze pośredników ubezpieczeniowych

​Przepisy nowej ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń regulujące rejestr pośredników ubezpieczeniowych ulegają kilku zmianom w stosunku do odpowiednich przepisów obecnie obowiązującej ustawy o pośrednictwie ubezpieczeniowym.

...
Czytaj więcej

Możliwość prowadzenia dystrybucji ubezpieczeń przez przedsiębiorcę i agenta oferującego ubezpieczenia uzupełniające

Przepisy ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. nie przewidują zakazu prowadzenia dystrybucji ubezpieczeń przez ten sam podmiot w oparciu o status przedsiębiorcy wykonującego działalność w zakresie dystrybucji, do którego nie stosuje się przepisów nowej ustawy.

...
Czytaj więcej

Analiza wymagań i potrzeb klienta z punktu widzenia przedsiębiorcy i agenta oferującego ubezpieczenia uzupełniające

Przeprowadzenie analizy wymagań i potrzeb klienta jest jednym z podstawowych obowiązków, które będą obowiązani spełnić dystrybutorzy ubezpieczeń po wejściu w życie ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Zatwierdzanie produktu – tylko zakład ubezpieczeń czy też pośrednik?

​Zgodnie z przepisem art. 11 ust. 1 ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, zakład ubezpieczeń, broker ubezpieczeniowy oraz agent ubezpieczeniowy, którzy tworzą produkt ubezpieczeniowy, stosują odpowiedni proces zatwierdzania produktu ubezpieczeniowego.

...
Czytaj więcej

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń: co powinien wiedzieć agent (cz. II. Analiza potrzeb klienta przez multiagenta)

W pierwszym artykule poświęconym podstawowym informacjom, jakie na temat ustawy o dystrybucji ubezpieczeń (UoDU) powinien posiadać agent ubezpieczeniowy.Pytanie zatem, w jaki sposób tym procesem powinien zarządzić multiagent?

...
Czytaj więcej

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń: co powinien wiedzieć agent? (cz. I. Analiza potrzeb klienta przez agenta wyłącznego)

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń (UoDU) jest już faktem. Prezydent podpisał tekst ustawy, akt prawny został opublikowany w Dzienniku Ustaw i 23 lutego 2018 UoDU w całości będzie obowiązywać.

...
Czytaj więcej

Przesunięcie terminu implementacji IDD – czy coś zmieni w stosowaniu uchwalonej już ustawy o dystrybucji ubezpieczeń?

Proces legislacyjny dotyczący ustawy o dystrybucji ubezpieczeń został już zakończony. Ustawa została uchwalona, podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw. 

...
Czytaj więcej

Kto ma przeprowadzić analizę potrzeb po wejściu w życie nowej ustawy o dystrybucji ubezpieczeń – zakład ubezpieczeń czy agent?

Zgodnie z przepisem art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń, obowiązek przeprowadzenia analizy wymagań i potrzeb klienta ciąży na dystrybutorze ubezpieczeń, którym jest zarówno zakład ubezpieczeń, jak też agent.

...
Czytaj więcej

Dlaczego profesor się myli, czyli kto jest klientem w grupówkach?

Przed kilkoma dniami miałem okazję zapoznać się z opinią, którą przygotował dla jednej z organizacji branżowych znany ekspert ubezpieczeniowy. Opinia dotyczy m.in. oceny tego, kto jest klientem w umowach grupowych.

...
Czytaj więcej

Prezydent podpisał ustawę o dystrybucji ubezpieczeń. Akt prawny jest już opublikowany w Dzienniku Ustaw

W dniu 28 grudnia 2017 r. Prezydent RP podpisał Ustawę z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Jest propozycja KE: stosowanie IDD przesunięte na 1 października 2018 r.

Komisja Europejska zaproponowała przesunięcie terminu stosowania dyrektywy w sprawie dystrybucji ubezpieczeń (IDD) o siedem miesięcy, tj. na dzień 1 października 2018 r.

...
Czytaj więcej

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń przyjęta z senackimi poprawkami

Posłowie w głosowaniach 54. posiedzenia Sejmu RP, w dniu 15 grudnia 2017 r., przyjęli ustawę o dystrybucji ubezpieczeń z poprawkami wniesionymi podczas prac w Senacie.

...
Czytaj więcej

Posłowie bez uwag rozpatrzyli Sprawozdanie KFP o uchwale Senatu w sprawie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

Podczas 54. posiedzenia Sejmu posłowie rozpatrzyli Sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych o uchwale Senatu w sprawie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Dziś (15 grudnia 2017 r.) ma odbyć się głosowanie nad ustawą.

...
Czytaj więcej

Senatorowie wprowadzili 5 poprawek do ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

Podczas 51. posiedzenia Senatu RP, senatorowie przyjęli ustawę o dystrybucji ubezpieczeń z 5 poprawkami. Zostały one wniesione przez senatora Grzegorza Biereckiego. Za przyjęciem ustawy z poprawkami głosowało 74 senatorów, a tylko 1 wstrzymał się.

...
Czytaj więcej

Komisja w Senacie przyjęła ustawę o dystrybucji ubezpieczeń bez poprawek

W dniu 30 listopada br. senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych przyjęła ustawę o dystrybucji ubezpieczeń, uchwaloną przez Sejm RP w dniu 9 listopada 2017 r., bez żadnych poprawek.

...
Czytaj więcej

Wskaźnik kosztów dystrybucji – czym jest i dlaczego jest tak ważny?

W związku z tym, że w dyrektywie IDD nie zdefiniowano pojęcia wskaźnika kosztów dystrybucji, polski ustawodawca w art. 3 ust. 1 pkt 21 UDU wprowadził własną definicję.

...
Czytaj więcej

Trwały nośnik w ustawie o dystrybucji ubezpieczeń to nie tylko papier

Zgodnie z art. 2 pkt 4  ustawy o prawach konsumenta, do którego wprost odwołuje się art. 3 ust. 1 pkt 19 UDU, trwały nośnik to materiał lub narzędzie umożliwiające konsumentowi lub przedsiębiorcy przechowywanie informacji kierowanych osobiście do niego...

...
Czytaj więcej

KNF, czyli centralny organ nadzoru

Zgodnie z art. 3 pkt 12 ustawy o dystrybucji pod pojęciem organu nadzoru należy rozumieć Komisję Nadzoru Finansowego (KNF), która jest centralnym organem administracji państwowej, powołanym na mocy ustawy z 21.7.2006 r. o nadzorze nad rynkiem.

...
Czytaj więcej

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń a bliskie powiązania

W art. 3 ust. 1 pkt. 3 ustawy o dystrybucji ubezpieczeń znajduje się odwołanie do rozumienia pojęcia „bliskich powiązań”, w myśl art. 3 ust. 1 pkt. 2 ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.

...
Czytaj więcej

Obowiązki zakładu ubezpieczeń w stosunku do przedsiębiorcy wykonującego działalność w zakresie dystrybucji ubezpieczeń

Artykuł 2 projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń (UDU) reguluje zasady prowadzenia dystrybucji ubezpieczeń przez przedsiębiorcę, który nie będzie uznawany za dystrybutora.

...
Czytaj więcej

Agent oferujący ubezpieczenia uzupełniające

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń (UDU), w ślad za IDD wprowadza pojęcie agenta oferującego ubezpieczenia uzupełniające. W świetle UDU, będzie to przedsiębiorca wykonujący działalność agencyjną na podstawie umowy agencyjnej zawartej z zakładem ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Kim jest klient w polskiej wersji IDD?

W dyrektywie IDD, z której wywodzi się polska ustawa o dystrybucji ubezpieczeń, słowo „klient” użyte zostało dokładnie 212 razy i to głównie w kontekście praw, jakie klientowi mają przysługiwać.

...
Czytaj więcej

Art. 2 ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, czyli do kogo ustawy się nie stosuje (chyba)

Nie jest tajemnicą, że zawarte w dyrektywie IDD wymogi oraz obowiązki, skierowane na ochronę interesów konsumenta, stanowią niemałe wyzwanie dla całego rynku ubezpieczeniowego w Polsce.

...
Czytaj więcej

Dystrybucja ubezpieczeń, zaczynamy!!!

Przekazanie projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń do Senatu oznacza najprawdopodobniej dość sprawne zakończenie procesu legislacyjnego nowych przepisów.

...
Czytaj więcej

Posłowie skierowali projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń do Senatu

Podczas 51. posiedzenia Sejmu RP posłowie w III czytaniu przyjęli projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Za projektem głosowało 417 posłów, dwóch było przeciwnych.

...
Czytaj więcej

II czytanie projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń bez poprawek posłów

W środę, 8 listopada, podczas II czytania rządowego projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń posłowie wnieśli żadnych poprawek. W związku z czym projekt skierowano do dzisiejszego głosowania.

...
Czytaj więcej

Komisja Finansów Publicznych przyjęła projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. W środę II czytanie projektu w Sejmie

We wtorek (7 listopada br.) odbyło się posiedzenie Komisji Finansów Publicznych w sprawie rozpatrzenie sprawozdania Podkomisji stałej do spraw instytucji finansowych o rządowym projekcie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Nowa wersja projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń po pracach Podkomisji

Na stronie Sejmu RP została opublikowana nowa wersja projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, uwzględniająca poprawki wniesione w toku prac Podkomisji stałej ds. instytucji finansowych.

...
Czytaj więcej

Podkomisja stała ds. instytucji finansowych przyjęła projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

Podkomisja stała ds. instytucji finansowych, pod przewodnictwem posła Janusza Szewczak przyjęła projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń podczas posiedzenia w dniu 12 października 2017 r.

...
Czytaj więcej

Podkomisja stała do spraw instytucji finansowych rozpatrywała projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

Podkomisja stała do spraw instytucji finansowych podczas posiedzenia w dniu 28 września br. rozpatrywała projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Do dyskusji zostali zaproszeni przedstawiciele Ministerstwa Finansów oraz instytucji sektorowych.

...
Czytaj więcej

Posłowie opowiedzieli się za nowymi przepisami w dystrybucji ubezpieczeń

Podczas I czytania rządowego projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń w dniu 14 września br. wszystkie kluby opowiedziały się za skierowaniem projektu do dalszych praw w Komisji Finansów Publicznych.

...
Czytaj więcej

Dziś w Sejmie I czytanie projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

W dzisiejszym (14 września) porządku obrad 47. posiedzenia Sejmu RP będzie miało miejsce pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.

...
Czytaj więcej

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

W dniu 25 lipca 2017 r. podczas posiedzenia, Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, przedłożony przez ministra rozwoju i finansów. Projekt ustawy zawiera rozwiązania zwiększające ochronę klientów ZU.

...
Czytaj więcej

Projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń po rozpatrzeniu przez Komisję Prawniczą

W dniu 19 lipca 2017 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano nowy projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Po zakończeniu prac nad projektem przez Komisję Prawniczą trafi on pod obrady Rady Ministrów na najbliższym posiedzeniu.

...
Czytaj więcej

Projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń przyjęty przez SKRM. Zawiera zmianę dot. publikacji informacji o nałożonych sankcjach

Projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, po zatwierdzeniu przez Stały Komitet Rady Ministrów, został skierowany do prac Komisji Prawniczej. W ostatnim etapie prac została uwzględniona propozycja zmiany przepisu wysunięta przez Prokuratorię Generalną.

...
Czytaj więcej

Akty wykonawcze do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

W serwisie Rządowego Centrum Legislacji zostały opublikowane akty wykonawcze do projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. Obejmują one kwestie takie jak: ubezpieczenie OC agentów i brokerów, sprawozdawczość brokerską, rejestr pośredników.

...
Czytaj więcej

Nowy projekt ustawy o dystrybucji i nowe zasady dotyczące rozpatrywania reklamacji

W ubiegłym tygodniu Minister Finansów i Rozwoju skierował pod obrady Komitetu ds. Europejskich kolejny, trzeci już po grudniowym i marcowym, projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, opatrzony datą 19 maja 2017 r.

...
Czytaj więcej

Kto będzie dystrybuował ubezpieczenia?

Projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń w początkowym brzmieniu zakładał dość prosty podział dystrybutorów ubezpieczeń, w części wzorując się na dyrektywie w sprawie dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Konferencja uzgodnieniowa w Ministerstwie Finansów poświęcona projektowi ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

W dniu 19 stycznia 2017 r. w Ministerstwie Finansów odbyła się konferencja uzgodnieniowa poświęcona projektowi ustawy o dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Branża przekazała uwagi do ustawy o dystrybucji ubezpieczeń

W dniu 10 stycznia 2017 r. na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji opublikowano uwagi zgłoszone w ramach konsultacji publicznych i międzyresortowych ustawy o dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Dystrybucja ubezpieczeń w świetle projektu nowej ustawy

W dniu 6 grudnia 2016 r. opublikowano projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, implementujący do polskiego porządku prawnego przepisy Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2016/97 z dnia 20 stycznia 2016 r. w sprawie dystrybucji ubezpieczeń (IDD).

...
Czytaj więcej

Konsument poinformowany to konsument świadomy? Kolejne obowiązki informacyjne pośredników według dyrektywy IDD (1)

W dniu 20 stycznia 2016 r. została przyjęta przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej dyrektywa w sprawie dystrybucji ubezpieczeń (Insurance Distribution Directive IDD). Nowy dokument ma na celu ujednolicenia przepisów regulujących dystrybucję.

...
Czytaj więcej

#raportprawnyCZTR odc. 2. (I poł. lutego 2020)

Prezentujemy 2. odcinek nowego cyklu beinsured.pl #raportprawnyCZTR. Stanowi on subiektywny przegląd wiadomości zawartych w Raporcie prawnym, przygotowanym przez ekspertów Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.

...
Czytaj więcej

#BeInObiektywnie: Obowiązek szkoleniowy dystrybutorów

Komisja Nadzoru Finansowego w ostatnich dniach 2019 r. skierowała do zakładów ubezpieczeń pismo, w którym przedstawiła swoje stanowisko dotyczące realizacji obowiązku doskonalenia zawodowego dystrybutorów. Pismo UKNF jest tematem kolejnego nagrania.

...
Czytaj więcej

#BeInObiektywnie: Twórca produktu ubezpieczeniowego

Dla twórców produktu i dystrybutorów ubezpieczeniowych przewidziano odrębne obowiązki prawne, których spełnienie może podlegać kontroli KNF. Jak jednak rozpoznać, czy pośrednik ubezpieczeniowy wchodzi w rolę twórcy produktu ubezpieczeniowego?

...
Czytaj więcej

#BeInObiektywnie#News – Prezydent podpisał UDU

#BeInObiektywnie❗🎬 to nie tylko ciekawe dyskusje specjalistów na temat zmian w prawie, ale też eksperckie komentarze dotyczące bieżących wydarzeń. Z myślą o naszych czytelnikach przygotowaliśmy nową serię krótkich video #BeInObiektywnie#News.

...
Czytaj więcej

#BeInObiektywnie – ANALIZA POTRZEB

W 5 odcinku BeInObiektywnie rozmawiamy o nowym wymogu dla dystrybutorów ubezpieczeń, jakim jest ANALIZA POTRZEB.

...
Czytaj więcej

#BeInObiektywnie - dyrektywa IDD

Przedstawiamy nasz nowy projekt #BeInObiektywnie. W pierwszym odcinku na tapetę bierzemy dyrektywę #IDD, czyli nowe obowiązki dla sprzedawców polis.

...
Czytaj więcej

Der Präsident des Amtes für Wettbewerb und Verbraucherschutz verhängte Strafen in Höhe von 17,2 Millionen PLN gegen die Idea

Der Präsident des Amtes für Wettbewerb und Verbraucherschutz verhängte Strafen in Höhe von 17,2 Millionen PLN gegen die Idea Bank. Zu den Anschuldigungen gehören unter anderem der Verkauf von Lebensversicherungen mit Versicherungskapitalfonds.

...
Czytaj więcej

Die polnische Finanzaufsichtsbehörde zu den Folgen der Nichterfüllung der Ausbildungspflicht durch Versicherungsvertreiber

Am 23. Juni 2020 wurde die Mitteilung der polnischen Finanzaufsichtsbehörde über die Folgen der Nichterfüllung der Verpflichtung zur Verbesserung der fachlichen Qualifikation veröffentlicht.

...
Czytaj więcej

Die Änderungen zu den Verordnungen über die Haftpflichtversicherung für Broker und Versicherungsagenturen

Die Änderungen zu den Verordnungen über die Haftpflichtversicherung für Broker und Versicherungsagenturen wurden im Gesetzblatt veröffentlicht

...
Czytaj więcej

Der Finanzminister unterzeichnete die Verordnung über Fernprüfungen für die OFWCA

Der Finanzminister eine Verordnung zur Änderung der Verordnung über die Prüfung für Personen, die sich um die Ausübung von Agenturtätigkeiten, Vertriebstätigkeiten einer Versicherungsunternehmen und Vertriebstätigkeiten einer Rückversicherungsunternehmen.

...
Czytaj więcej

Anträge auf Registrierung von Agenturen, vorübergehend auf der Grundlage von Kopien der erforderlichen Dokumente

Am 30. April 2020 wurde der Entwurf einer Verordnung des Finanzministers zur Änderung der Verordnung über Anträge auf Eintragung in das Register veröffentlicht.

...
Czytaj więcej

Kontrolle des Versicherungsvertreibers - Verpflichtung zur Führung und Vorlage des Kontrollbuchs bei KNF

KNF führt seit mehreren Monaten Kontrollen auf dem Maklermarkt durch. Nachfolgende Kontrollen der beaufsichtigten Unternehmen im Bereich des Versicherungsvertriebs im Jahr 2020 wurden bereits angekündigt.

...
Czytaj więcej

Ab 12. Juni gelten höhere Versicherungssummen für Versicherungsvertreter

Auf der Website des Regierungsgesetzgebungszentrums wurde ein Entwurf zur Änderung der Verordnung des Finanzministers über die Pflichtversicherung der zivilrechtlichen Haftung für die Ausübung der Agenturtätigkeit veröffentlicht.

...
Czytaj więcej

SPBUiR hat sich mit den Problemen auf dem Versicherungsvermittlungsmarkt befasst

Die Expertenkommission zur Bekämpfung der Pathologie des Versicherungsvermittlungsmarktes hat eine Position zur Identifizierung von Unregelmäßigkeiten in der Tätigkeit von Maklern und Empfehlungen zu deren Beseitigung erarbeitet.

...
Czytaj więcej

Aufsichtspläne der polnischen Finanzaufsichtsbehörde (KNF) für den Versicherungssektor

Am 31. Januar 2020 fand ein Treffen zwischen der für die Aufsicht über den Versicherungssektor zuständigen stellvertretenden Vorsitzende des KNF und Vertretern der Industrie statt.

...
Czytaj więcej

Methodik zur Beurteilung der Eignung von Mitgliedern der Organe der beaufsichtigten Unternehmen

Die polnische Finanzaufsichtsbehörde stellte die Methodik zur Beurteilung der Eignung von Mitgliedern der Organe der beaufsichtigten Unternehmen zusammen mit einer Reihe von Formularen und Modellverfahren zur Durchführung von Eignungsbeurteilung vor.

...
Czytaj więcej

Verbot der Agenturtätigkeiten für alle Angestellten der Makler

Keine Agenturarbeit, keine Agenturtätigkeit, keine Vertriebstätigkeit eines Versicherungsunternehmens und keine Vertriebstätigkeit eines Rückversicherungsunternehmens ausüben.

...
Czytaj więcej

Der Musterbericht der Finanzmarktakteuren über die Behandlung von Beschwerden

Der Finanzombudsmann hat auf seiner Website das Formular "der Bericht der Finanzmarktakteur für das Jahr 2019 “ veröffentlicht, das dem Finanzombudsmann vorzulegen ist.

...
Czytaj więcej

Finanzaufsichtsbehörde erklärt die Zweifel bezüglich der Umsetzung der gesetzlichen Verpflichtung zur beruflichen Weiterbildung

Die polnische Finanzaufsichtsbehörde, in Erfüllung ihrer satzungsgemäßen Aufgaben im Bereich der Bildung- und Informationsaktivitäten, hat in den letzten Tagen des Jahres 2019 einen Brief an die Versicherungsunternehmen gerichtet.

...
Czytaj więcej