Usługi pośrednictwa finansowego
24 marca 2022 r. Naczelny Sąd Administracyjny (dalej: NSA) wydał wyrok w sprawie dotyczącej usług pośrednictwa finansowego.
...Zmiany w systemie podatkowym
Ministerstwo Finansów przedstawiło propozycję zmian podatkowych. Przekazane w czwartek 24 marca do konsultacji zmiany mają wejść w życie od 2023 roku, ale będą obowiązywać wstecznie, od 1 lipca 2022.
...Webinarium - praca zdalna za granicą
W ramach projektu "ZDALNIE CZYLI LEGALNIE" chcemy zaprosić Państwa na szkolenie online. Podczas szkolenia omówimy najbardziej istotne zagadnienia dotyczące pracy zdalnej za granicą.
...Podatek dochodowy od osób fizycznych w związku z zawarciem umowy ubezpieczenia z UFK na rzecz zleceniobiorców
Wykup części lub całości polisy ubezpieczenia na życie z UFK nie stanowi przychodu, a zatem nie może być objęta zwolnieniem przedmiotowym. W związku z tym pracodawca nie będzie miał obowiązku uiszczenia zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych.
...Odliczanie VAT z tytułu napraw powypadkowych aut klientów objętych usługą zarządzania flotą pojazdów
Spółce zarządzającej flotą osobowych aut firmowych przysługuje prawo do odliczenia całości kwoty VAT z faktur wystawianych przez warsztaty samochodowe za naprawy powypadkowe samochodów osobowych klientów spółki.
...Wpłacane przez spółkę składki z tytułu umowy ubezpieczenia na życie z UFK mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu
Wpłacane przez pracodawcę składki (zarówno w części ochronnej, jak i inwestycyjnej) z tytułu zawarcia umowy ubezpieczenia będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów stosownie do art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.
...RPO po raz kolejny apeluje do MF ws. PIT od odsetek za opóźnienie w wypłacie odszkodowania
RPO po raz kolejny wystosował do Ministerstwa Finansów pismo, w którym wskazuje na problem zaliczania do podstawy opodatkowania sumy odsetek przyznanych od ubezpieczyciela za opóźnienie w wypłacie odszkodowania.
...Strategia podatkowa jest obowiązkowa
Największe firmy, o przychodach powyżej 50 mln euro oraz podatkowe grupy kapitałowe mają obowiązek publikowania strategii podatkowych. Za brak strategii grozi im kara pieniężna do 250 tys. zł.
...Rozliczenia CIT w związku ze szkodą w środku trwałym podatnika korzystającego ze zwolnienia strefowego
Od 1 stycznia 2019 r. podatnicy nie muszą rozpoznawać przychodu tytułem otrzymanego odszkodowania za szkody powstałe na środkach trwałych, z pominięciem samochodów osobowych.
...Kwoty dodatkowe za pracę z domu nie są przychodem pracownika
Ekwiwalenty za home office w okresie pandemii nie powodują powstania przychodu ze stosunku pracy i nie trzeba w związku z tym odwoływać się do zwolnienia z art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o PIT.
...Już działa jeden superurząd dla największych podmiotów
Od 1 stycznia 2021 r. obsługa największych podatników odbywa się w jednym miejscu. Zajmuje się nimi I Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie. Natomiast mniejsze podmioty z udziałem kapitału zagranicznego wróciły do pozostałych urzędów skarbowych.
...TOP 10, czyli co czytali użytkownicy beinsured.pl w 2020 r.
Rok 2020 zapisze się w historii jako okres walki z globalnym zagrożeniem epidemiologicznym. Wymusił on zmiany w wielu obszarach życia od rozrywki, relacji międzyludzkich, załatwiania codziennych spraw, po pracę i funkcjonowanie organizacji.
...Zakłady ubezpieczeń i inne duże podmioty będą mieć swój urząd skarbowy
MF po raz kolejny wraca do pomysłu utworzenia jednego wyspecjalizowanego organu podatkowego dla największych spółek (z przychodami powyżej 50 mln euro). Ich obsługą od przyszłego roku ma zająć się Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie.
...BNP Paribas Faktoring rusza z cyklem webinariów dla przedsiębiorców
1 października ruszy jesienna edycja Biznesuj Bezpiecznie – webinariów BNP Paribas Faktoring. Bezpłatne warsztaty online są przeznaczone dla właścicieli firm i pracowników działów księgowości.
...Odszkodowanie otrzymane z tytułu zabezpieczenia kredytu kupieckiego stanowi zapłatę należności
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 22 września 2020 r. (nr 0115-KDIT3.4011.428.2020.1.AWO) uznał, że odszkodowanie otrzymane z tytułu zabezpieczenia kredytu kupieckiego stanowi zapłatę należności.
...RF ponownie rozpatrzy skargi dot. wysokości kwoty odszkodowania dla leasingobiorców
Rzecznik Finansowy podał, że ponownie podejmie interwencje w ok. 500 sprawach dot. odszkodowania z tytułu ubezpieczenia OC dla leasingobiorców. Decyzja ta związana jest z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 11 września 2020 r.
...SN udzieli uchwałę ws. stawki podatku VAT przy likwidacji szkód komunikacyjnych
Do Sądu Najwyższego wpłynęło z dniem 27 lipca 2020 r. pytanie prawne dot. stawki podatku VAT przy likwidacji szkód komunikacyjnych
...Faktury można przechowywać w chmurze
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej nr 0111-KDIB1-2.4010.103.2018.11.BG uznał, że możliwe jest rozliczanie podatków na podstawie faktur archiwizowanych w formie elektronicznej.
...Zarządzanie funduszami emerytalnymi nie jest zwolnione z VAT
Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w opinii z dnia 14 maja 2020 r. (sygn. C-235/19) uznał, że świadczone przez osobę trzecią usługi zarządzania inwestycjami nie są objęte zwolnieniem przewidzianym w tych przepisach.
...Koszty marketingowe trzeba limitować
Ponoszone koszty usług koordynacji i rozwoju marketingu nabywane na potrzeby podstawowej działalności wnioskodawcy (zwiększające sprzedaż produkowanych i dystrybuowanych towarów) nie stanowią kosztów bezpośrednio związanych z wytworzeniem towarów
...#CZTR_COVID-19: Tarcza antykryzysowa 2.0 z podpisem Prezydenta
W piątek (17.04.2020 r.) Prezydent RP podpisał ustawę o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, czyli tzw. tarczę antykryzysową w wersji 2.0.
...Skarbówka wspiera mobilnych przedsiębiorców
Skoro realizacja kontraktu wymaga w wielu przypadkach dojazdów do odległych miejscowości, to w takiej sytuacji przedsiębiorca może uznać wydatek na wynajem pokoju w miejscu siedziby kontrahenta za koszt uzyskania przychodu.
...#CZTR_COVID-19: Zmiana w obowiązkach przedsiębiorców wobec ZUS – co należy wiedzieć?
Przyjęta przez Sejm nowelizacja specustawy w sprawie koronawirusa zawiera szereg przepisów mających za zadanie odciążyć przedsiębiorców z obowiązków wobec ZUS.
...#CZTR_COVID-19: Zmiany w przepisach podatkowych wywołane epidemią koronawirusa
Jedną z istotniejszych informacji dla przedsiębiorców jest przedłużenie terminu do złożenia zeznania CIT-8 i zapłaty podatku za 2019 r. dla podatników CIT do dnia 31 maja 2020 r.
...#CZTR_COVID-19: Nowelizacja specustawy w sprawie koronawirusa – na co mogą liczyć przedsiębiorcy?
Cały czas trwają prace nad projektem specustawy dotyczącej tzw. „tarczy antykryzysowej”. Ustawa powinna zostać przyjęta przez Sejm do dnia 27.03.2020 r. Na co dokładnie będą mogli liczyć przedsiębiorcy?
...Podatki w czasie pandemii COVID-19 – co warto wiedzieć?
Rozwój pandemii COVID-19 powoduje, że pojawia się coraz więcej sygnałów od przedsiębiorców o tym, że już za moment mogą mieć problemy nie tylko z prawidłowym wykonywaniem zawartych umów (w tym umów o pracę), ale i z realizacją zobowiązań podatkowych.
...US nie kwestionuje umów z informatykami na samozatrudnieniu
Dyrektor KIS w interpretacji podatkowej z dnia 21 stycznia 2020 r. (nr 0114-KDIP3-1.4011.519.2019.3.MZ) uznał, że przedsiębiorca sam zdecyduje, czy zatrudnia na umowę o pracę czy współpracuje z samozatrudnionymi.
...Nowy cykl beinsured.pl - Raport prawny
Eksperci Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI, we współpracy z portalem beinsured.pl, od kilku lat systematycznie przygotowują Raporty prawne. Specjalnie dla Czytelników beinsured.pl postanowiliśmy prezentować wydarzenia, które znalazły się w Raporcie.
...PPK i podatki
PFR Portal PPK przygotował pierwszą publikację dot. Pracowniczych Planów Kapitałowych. Zamieszczona na portalu mojeppk.pl broszura dotyczy kwestii podatkowych pracodawców i pracowników, odkładających swoje środki na rachunki PPK.
...Składka na ubezpieczenie GAP podlega limitowi 150 tys. zł
Tylko w przypadku ubezpieczeń dobrowolnych np. GAP podstawą ubezpieczenia jest wartość samochodu, do której odwołuje się ustawodawca w art. 16 ust. 1 pkt 49 ustawy o CIT.
...Dyrektor KIS wydał dwie interpretacje indywidualne dot. pośrednictwa PPK
Dyrektor KIS wydał interpretacje indywidualne w zakresie pośrednictwa przy zawieraniu umów o zarządzanie pracowniczymi planami kapitałowymi.
...Agent ubezpieczeniowy może rozliczyć zakup hulajnogi używanej jako środek transportu w działalności
Zakup hulajnogi wykorzystywanej przez agenta ubezpieczeniowego jako środek transportu w celu dojazdu do klientów stanowi koszt uzyskania przychodu i może być rozliczony w całości w miesiącu, w którym dokonano zakupu hulajnogi elektronicznej.
...Nowy wzór deklaracji ws. podatku od niektórych instytucji finansowych z wyłączeniem aktywów PPK
Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia ws. wzoru deklaracji w sprawie podatku od niektórych instytucji finansowych.
...Odszkodowanie z ubezpieczenia OC ppm. dla leasingobiorców powinno być powiększone o VAT
W interpelacji ws. wprowadzenia odpowiednich regulacji prawnych dotyczących sposobu i wysokości wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia OC sprawcy wypadku samochodowego na rzecz leasingobiorcy zwrócono uwagę na istnienie luki prawnej w tej kwestii.
...MF: produkty emerytalne nie są objęte obowiązkiem informacyjnym MDR
MF opublikowało objaśnienia dot. raportowania schematów podatkowych (MDR). W przeciwieństwie do prezentowanego wcześniej projektu dokumentu, w ostatecznej wersji produkty emerytalne nie zostały objęte obowiązkiem informacyjnym MDR.
...IKE i IKZE jako przykłady schematów podatkowych
Serwis prawo.pl nieoficjalnie dowiedział się, że Ministerstwo Finansów chce dodać do objaśnienia schematów podatkowych IKE i IKZE. Obowiązek ich zgłaszania spocznie m.in. na zakładach ubezpieczeń.
...Nowe zasady rozliczania kosztów związanych z używaniem samochodu osobowego
W dniu 1 stycznia 2019 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.
...Dopłata ubezpieczeń na życie nie zawsze stanowi podstawę wyliczania składek do ZUS
Pracodawca nie musi odprowadzać daniny do ZUS na ubezpieczenie zdrowotne oraz społeczne od składek za dodatkowe ubezpieczenie na życie dla swoich pracowników. Takie zwolnienie jest możliwe, jeśli dopłata do tej usługi jest zapisana w regulaminie płacowym.
...PIU o podatkach w branży ubezpieczeniowej
28 listopada br. odbyło się seminarium podatkowe pt. „Podatki w branży ubezpieczeniowej – zmiany w przepisach podatkowych” zorganizowane przez Polską Izbę Ubezpieczeń we współpracy z firmą Deloitte.
...Podsumowanie 66. posiedzenia Senatu
26 października 2018 r. zakończyło się 66. posiedzenie Senatu RP. W sumie senatorowie rozpatrzyli 23 ustawy. Kilka z nich dotyczy branży ubezpieczeniowej.
...Czy dyrektywa IDD zmieni oblicze ubezpieczeń?
Na łamach Dziennika Gazety Prawnej ukazał się artykuł, w którym został poruszony temat kar wynikających z błędnej analizy potrzeb klienta przy zawieraniu umowy ubezpieczenia.
...Dyrektor KIS: ZU ponosi odpowiedzialność solidarną za nierozliczony podatek VAT
Zakład ubezpieczeń, na rzecz którego został dokonany przelew z tytułu roszczenia regresowego do sprawcy szkody z zastosowaniem mechanizmu podzielonej płatności, będzie solidarnie odpowiadał wraz z ubezpieczonym za nierozliczony przez niego podatek VAT.
...Ubezpieczyciele nie są największymi płatnikami podatku CIT
Redakcja Pulsu Biznesu zanalizowała zakłady ubezpieczeń pod kątem wnoszonego przez nich podatku CIT. Jak się okazało największe podmioty z sektora ubezpieczeń na życie w zeznaniach podatkowych wykazały straty.
...Przepisy o TP zmienią się całkowicie od nowego roku
16 lipca br. opublikowany został projekt ustawy istotnie zmieniający przepisy podatkowe dotyczące cen transferowych.
...MF ogłasza nowe wzory formularzy CIT. Niektóre spółki z przesuniętym rokiem podatkowym miały bardzo mało czasu na złożenie CIT-8
Dopiero 29 czerwca 2018 r. ogłoszono długo wyczekiwaną treść rozporządzenia MF z dnia 25 czerwca 2018 r. ws. określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych.
...MF: split payment nie dotyczy regresu ubezpieczeniowego
MF udzieliło odpowiedzi na zapytanie Federacji Przedsiębiorców Polskich (FPP) dot. stosowania split payment w zakresie regresu ubezpieczeniowego. Jak potwierdziło MF, mechanizm podzielonej płatności nie obejmuje regresu ubezpieczeniowego.
...FPP pyta Ministerstwo Finansów o split payment w branży ubezpieczeniowej
Od 1 lipca 2018 roku podatnicy będą mogli rozliczać podatek VAT w mechanizmie podzielonej płatności - split payment. Pojawiły się jednak wątpliwości, czy podzielona płatność obejmie również zakłady ubezpieczeń.
...NIK: Wprowadzenie podatku bankowego nie wpłynęło negatywnie na stabilność instytucji finansowych
NIK przeprowadziła kontrolę dot. efektów wprowadzenia dwa lata temu podatku od aktywów niektórych instytucji finansowych.
...Uwaga! Twoja interpretacja będzie mogła wygasnąć! Ministerialny projekt zmian w Ordynacji podatkowej z 10 kwietnia 2018 r.
Ministerstwo Finansów zaproponowało niedawno głębokie zmiany w zakresie przepisów o interpretacjach indywidualnych. Celem tych zmian jest ograniczenie nadużyć instytucji interpretacji przez podatników dokonujących optymalizacji podatkowej.
...Moment ujęcia w kosztach podatkowych zakupu ubezpieczenia
Z art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wynika jednoznacznie, że moment, w którym wydatek staje się kosztem uzyskania przychodów, jest uzależniony od momentu ujęcia go w księgach zgodnie z zasadami ustawy o rachunkowości.
...W jakich okolicznościach i w jakich terminach podatnicy muszą dokonywać przeglądów i aktualizacji dokumentacji TP?
W najnowszej interpretacji ogólnej z dnia 28 marca 2018 r., nr DCT.8201.6.2018 Minister Finansów zawarł wskazówki odnośnie konieczności okresowych przeglądów i aktualizacji dokumentacji transakcji.
...Dłuższy termin na przygotowanie dokumentacji TP – nowe rozporządzenie MF
Dnia 14 marca 2018 roku Minister Finansów podpisał rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminów wykonania niektórych obowiązków w zakresie dokumentacji podatkowej. Rozporządzenie już weszło w życie.
...Aviva kierunki rozwoju dostrzega w kanale direct i PPK
13 marca 2018 r. w siedzibie Aviva odbyło coroczne spotkanie prezesa zakładu ubezpieczeń Adama Uszpolewicza z dziennikarzami. Prezes spółki przedstawił wyniki finansowe wypracowane w ubiegłym roku i plany rozwoju ubezpieczyciela.
...Odszkodowania za zniszczone mienie będą zwolnione z podatku PIT i CIT
Minister Rozwoju i Finansów chce zniesienia opodatkowania kwot odszkodowania z tytułu ubezpieczenia mienia.
...Korekta odliczonego podatku w związku z kradzieżą
Ubezpieczenie i odpowiedzialność za kradzież pojazdu firmowego od zawsze budzi kontrowersje. W przypadku auta leasingowego na zwrot może liczyć jedynie właściciel auta.
...Odszkodowania wyliczane kosztorysowo będą obniżane o VAT
Rada Rozwoju Rynku Finansowego rozważa pomysł obniżania kwot odszkodowań za uszkodzony pojazd o podatek VAT. Opcja ta dotyczyłaby odszkodowań szacowanych metodą kosztorysową.
...Resort finansów będzie przyglądał się likwidacji szkód z OC. Celem jest zmniejszenie szarej strefy
Paweł Gruza, wiceminister finansów, podczas tegorocznego Spotkania Liderów Bankowości i Ubezpieczeń, powiedział o planach resortu dot. sektora finansowego, przede wszystkim o zmianach w sposobie rozliczeń ubezpieczeń komunikacyjnych i podatku bankowego.
...Odbyło się szkolenie dot. podatków w ubezpieczeniach
W dniu 14 września 2017 r. odbyło szkolenie pt. „Podatki w ubezpieczeniach (VAT i ceny transferowe)”. Warsztat zorganizowali i poprowadzili partnerzy portalu beinsured.pl. W spotkaniu wzięła udział grupa specjalistów z branży ubezpieczeniowej.
...Branża ubezpieczeniowa świadkiem szybkich zmian w opodatkowaniu VAT
Branża ubezpieczeniowa w ostatnich latach stała się świadkiem szybkich zmian w opodatkowaniu VAT, a to za sprawą orzecznictwa polskich sądów, Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oraz aktywności ustawodawcy zainspirowanej tym orzecznictwem.
...Szkolenie: Podatki w ubezpieczeniach (VAT i ceny transferowe)
Partnerzy portalu beinsured już 14 września 2017 r. przeprowadzą szkolenie pt. „Podatki w ubezpieczeniach (VAT i ceny transferowe)”. Warsztat poprowadzą specjaliści z Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI oraz ZIMNY Doradcy Podatkowi.
...SPBUiR wydał opinię i instrukcję dla brokerów w zakresie nowelizacji ustawy o VAT
SPBUiR, w związku z licznymi zapytaniami członków stowarzyszenia odnośnie nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług w stanie prawnym po 1 lipca 2017 r., opublikowało specjalną opinię i instrukcję dla brokerów w zakresie stosowania nowych przepisów.
...RESO spotkało się z rzeczoznawcami by omówić zmiany w VAT usług likwidacji szkód
Głównym tematem spotkania były standardy pracy rzeczoznawcy, zmiany w podatku VAT oraz spowodowane nimi modyfikacje w umowach współpracy pomiędzy RESO a rzeczoznawcami. W wydarzeniu wzięło udział niemal 50 rzeczoznawców z całego kraju.
...Od 1 lipca likwidacja szkód z VAT
W dniu 1 lipca 2017 r. zaczęły obowiązywać znowelizowane przepisy dot. wyłączenia zwolnienia z podatku VAT dla usług finansowych i ubezpieczeniowych stanowiących odrębną całość.
...Zbliżają się zmiany w opodatkowaniu VAT usług likwidacji szkód
Od dnia 1 lipca 2017 r. usługi likwidacji szkód będą opodatkowane VAT. Z tym dniem wejdzie w życie zmiana ustawy o VAT polegająca na wykreśleniu ust. 13 i 14 w art. 43 tej ustawy.
...Insurance Europe: Uwagi dot. propozycji Komisji Europejskiej w sprawie CCCTB
W dniu 20 lutego 2017 r. Insurance Europe opublikował dokument przedstawiający stanowisko w sprawie propozycji Komisji Europejskiej dotyczących wspólnej skonsolidowanej podstawy opodatkowania osób prawnych (CCCTB).
...Zwolnienie od podatku świadczonych usług przez „subagenta” na rzecz pośrednika ubezpieczeniowego
Usługi polegające na pozyskaniu klienta na rzecz firmy agencyjnej działającej w imieniu zakładu ubezpieczeń w celu zawarcia umowy ubezpieczenia, nie stanowią samodzielnych usług, a zatem korzystają ze zwolnienia z podatku.
...Komisja Europejska bada konstrukcję podatku bankowego. W listopadzie ma wydać opinię w tej sprawie
W listopadzie Komisja Europejska przedstawi raport w sprawie obowiązującego od lutego w Polsce podatku od aktywów niektórych instytucji finansowych. Wątpliwości Komisji budzi konstrukcja podatku.
...Transakcje wewnątrz grupy kapitałowej począwszy od 2017 r. – nowe obowiązkowe elementy dokumentacji cen transferowych
Przepisy określające, jakie informacje powinny znaleźć się w dokumentacji cen transferowych, obowiązują, ze zmianami, od 2001 r. Na ich podstawie w dokumentacji zwykle przedstawia się m.in. dane identyfikujące strony transakcji, opis transakcji...
...Odsetki należne za opóźnienie w wypłacie odszkodowania podlegają opodatkowaniu
W interpretacji Dyrektor zwrócił uwagę, że odsetki, będące skutkiem niewykonania zobowiązań, są świadczeniem ubocznym, pozostającym w ścisłym związku z należnością główną, jednak źródło ich powstania różni się zasadniczo od źródła powstania długu głównego
...Transakcje wewnątrz grupy kapitałowej począwszy od 2017 r. – nowe limity dla obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowy
Od 1 stycznia 2017 r. będą obowiązywały nowe przepisy w zakresie dokumentacji cen transferowych. W szczególności na nowo zdefiniowano limity transakcji z podmiotami powiązanymi, po przekroczeniu których podatnik będzie musiał sporządzić taką dokumentację.
...Jednolity Plik Kontrolny: ile zyska na tym budżet państwa?
W dniu 1 lipca 2016 r. zaczęły obowiązywać przepisy dotyczące Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK). Nowe przepisy mają na celu usprawnić walkę z uchylaniem podatników od wpłacania danin do budżetu państwa...
...Ministerstwo Finansów pracuje nad wprowadzeniem centralnego rejestru faktur
Minister Finansów, Paweł Szałamacha poinformował, że w ciągu roku, półtora może powstać centralny rejestr faktur. Zaznaczył również, że celem MF jest ograniczenie w wciągu 2-3 lat luki VAT z obecnych 26 proc. do 15 proc., czyli średniej unijnej.
...Przeniesienia kosztów ubezpieczenia na leasingobiorcę z podatkiem VAT
Usługa ubezpieczenia przedmiotu leasingu i usługa leasingu co do zasady stanowią usługi odrębne i niezależne dla celów opodatkowania podatkiem VAT.
...Czy obowiązek przesyłania danych w formie Jednolitego Pliku Kontrolnego będzie dotyczył instytucji finansowych?
Dnia 19 maja 2016 roku Senat przyjął ustawę o zmianie Ustawy Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw.
...Klauzula obejścia prawa podatkowego czeka na podpis Prezydenta
W dniu 13 maja 2016 r. Sejm przyjął zmiany w Ordynacji podatkowej, wśród których znalazł się zapis wprowadzający klauzulę w zakresie podatku dochodowego.
...Ministerstwo Finansów analizuje skutki podatku bankowego
Wiceminister finansów Wiesław Janczyk poinformował w odpowiedzi na interpelację poselską, że ministerstwo finansów pracuje nad analizą informacji odnośnie funkcjonowania podatku bankowego. "Jeżeli będzie trzeba, resort wprowadzi korekty w tym podatku".
...Sejm przegłosował klauzulę obejścia prawa podatkowego
W piątek (13.05.2016 r.) posłowie uchwalili nowelizację Ordynacji podatkowej. W zmienionej Ordynacji pojawił się zapis mający na celu przeciwdziałanie unikaniu opodatkowania, tzw. klauzula obejścia prawa podatkowego.
...Parlament Europejski pracuje nad regulacjami systemu podatkowego
Walka o uczciwe opodatkowanie w UE była podejmowana w programie prac Parlamentu UE na długo przed przed wybuchem afer LuxLeaks i Panama papers. Od wybuchu finansowego krachu PE dążył do większej przejrzystości systemu podatkowego.
...Minister Finansów planuje zaostrzenie podatku bankowego
Ministerstwo Finansów ma wprowadzić zaostrzenia przepisów dotyczących podatku bankowego. Nowy podatek ma być uszczelniony, co może spowodować podwyżki opłat w bankach.
...MF przygotowało projekt ustawy o biegłych rewidentach
Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowej ustawy o biegłych rewidentach. Projekt ma na celu zaimplementowanie do polskiego systemu legislacyjnego regulacji unijnych. Polska ma czas na wprowadzenie zmian do 17 czerwca 2016 r.
...Przyjaźni rolnikom
Concordia Ubezpieczenia i Banki Spółdzielcze SGB to niezawodni partnerzy agrobiznesu. To instytucje, które od lat szczególnym zainteresowaniem otaczają rolników, dbając o ich bezpieczeństwo i finanse.
...Zwolnienie pożyczek od podatku od czynności cywilnoprawnych („PCC”)
Umowy pożyczki są generalnie opodatkowane 1% PCC. Jednakże ustawa o PCC zwalnia z PCC pożyczkę udzieloną spółce kapitałowej przez jej wspólnika. Niestety ustawa nie przewiduje już zwolnienia dla pożyczek udzielanych przez spółkę jej wspólnikowi.
...Ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Komentarz
Mamy przyjemność poinformować Państwa, że nakładem wydawnictwa Beck został wydany Komentarz do ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjne, którego autorami są prawnicy z Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.
...Jakie zmiany może wprowadzić nowa Ordynacja podatkowa?
W Komisji Kodyfikacyjnej Ogólnego Prawa Podatkowego trwają prace nad projektem nowej Ordynacji podatkowej. Harmonogram prac zakłada, że projekt będzie gotowy w październiku 2017 r.
...Odszkodowanie z OC razem z VAT
Uwzględnienie kwoty podatku od towarów i usług (VAT) w wartości odszkodowania wypłacanego z tytułu ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych osobom niebędącymi podatnikami VAT było sporne zarówno wśród ubezpieczycieli, jak i orzecznictwie sądów.
...Podatkowe skutki dzielenia się kurtażem
Zgodnie z ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o pośrednictwie ubezpieczeniowym broker ubezpieczeniowy wykonuje działalność brokerską, na którą składają się czynności wykonywane w imieniu i na rzecz podmiotu poszukującego ochrony ubezpieczeniowej.
...Rozporządzenie ws. przedłużenia terminu do złożenia zeznania o wysokości dochodu
Rozporządzenie Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju z dnia 24 października 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przedłużenia terminu do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym
...Obwieszczenie ws. jednolitego tekstu ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych
Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 11 września 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych
...Obwieszczenie ws. ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o KAS
Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 kwietnia 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej
...Rozporządzenie MF ws. przedłużenia terminu do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 kwietnia 2019 r. w sprawie przedłużenia terminu do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym i wpłaty należnego podatku dochodowego od osób prawnych
...Rozporządzenie MF ws. przedłużenia terminu do złożenia zeznania przez podatników osiągających dochody wolne od CIT
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 21 marca 2019 r. w sprawie przedłużenia terminu do złożenia zeznania przez niektórych podatników osiągających dochody wolne od podatku dochodowego od osób prawnych
...Obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 19 stycznia 2018 r.
Obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 19 stycznia 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie dodatkowych sprawozdań finansowych i statystycznych zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji.
...Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw z podpisem Prezydenta
W dniu 15 grudnia 2016 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 1 grudnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2016 r. poz. 2024).
...Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 lutego 2016 r.
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 lutego 2016 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie określenia wzorów deklaracji, zeznania, oświadczenia oraz informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób prawnych
...Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług
Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2012 Nr 177, poz. 1054 ze zm.) Stan prawny aktualny na 25 sierpnia 2014 r. Ostatnia zmiana: Dz. U. z 2014 r., poz. 312 – wejście w życie 1 kwietnia 2014 r.
...Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych
Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2014, poz. 851 ze zm.) Stan prawny aktualny na 25 sierpnia 2014 r. Ostatnia zmiana: Dz. U. z 2014 r., poz. 915 – wejście w życie 25 lipca 2014 r.
...Dyrektywa 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r.
Dyrektywa 2006/112/WE z 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. U. L 347, 11.12.2006, p.1) Stan prawny aktualny na 25 sierpnia 2014 r.
...Podatek VAT a rozliczenia między członkami konsorcjum
Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 28 stycznia 2021 roku wydał przełomowe orzeczenie regulujące rozliczenia pomiędzy uczestnikami konsorcjum, w zakresie rozliczania podatku VAT.
...SA: Jeśli poszkodowany samodzielnie dokonał naprawy zniszczonego mienia, to jego robocizna jest bez VAT
W sytuacji, gdy ubezpieczony po pożarze wykonał określone roboty sam, a więc systemem gospodarczym, to nie ma podstaw, aby do wartości tych robót doliczać podatek VAT.
...Fiskus domaga się podatku u źródła od usług ubezpieczeniowych
Skarbówka coraz częściej domaga się od podmiotów nabywających ubezpieczenia od zagranicznych ubezpieczycieli zapłaty w Polsce podatku u źródła (WHT). Uznaje te ubezpieczenia podobnie jak gwarancje.
...KAS nie może żądać danych bez właściwego trybu
Artykuł 45 ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej nie daje prawa skarbówce do gromadzenia dowodów. Jest to dopuszczalne wyłącznie w ramach sformalizowanych postępowań: podatkowego, administracyjnego lub kontroli celno-skarbowej.
...Ubezpieczenie bezimienne jest bez podatku
Jeżeli polisa OC dla organów spółki kapitałowej nie wskazuje danych osób wchodzących w skład tych organów, to nie stanowi dla tych osób przychodu.
...Ubezpieczenie D&O organów spółki nie kreuje obowiązków podatkowych dla kadry kierowniczej
Jeżeli nie można ustalić wartości przychodu dla Zarządzającego (członka zarządu, rady nadzorczej lub dyrektora) z nieodpłatnych świadczeń takich jak zawarcie umowy ubezpieczenia D&O, to nie może być on uwzględniony w podstawie opodatkowania.
...O odszkodowanie od skarbówki można się starać tylko przez trzy lata
Zasadniczy termin przedawnienia roszczeń przeciwko urzędowi skarbowemu, który nieprawidłowo przeprowadził egzekucję należności z tytułu VAT, wynosi tylko trzy lata, bo jest to roszczenie odszkodowawcze wynikające z przepisów kodeksu cywilnego.
...Przechowywanie instrumentów finansowych jest z VAT
Usługi przechowywania instrumentów finansowych nie są zwolnione z podatku, nawet gdy dotyczą instrumentów w formie.
...SN: odszkodowanie z OC ppm. dla leasingobiorcy obejmuje kwotę podatku VAT
Odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia OC ppm., przysługujące leasingobiorcy w związku z poniesieniem wydatków na naprawę uszkodzonego pojazdu będącego przedmiotem leasingu, obejmuje kwotę podatku VAT.
...WSA: składki ubezpieczeniowe płacone zagranicznemu podmiotowi podlegają podatkowi u źródła
Składki za ubezpieczenie uiszczane zagranicą podlegają opodatkowaniu CIT w wysokości 20 proc. Zdaniem WSA, usługi te są podobne do umów gwarancji i poręczeń.
...Kompleksowa obsługa procesu likwidacji szkód jest z VAT
Wynagrodzenie za świadczenia związane z likwidacją szkód nie jest odszkodowaniem związanym z jakimkolwiek uszczerbkiem w majątku.
...WSA: Pośrednictwo w zakresie dystrybucji produktów PPK bez VAT
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 6 marca 2020 r. (sygn. akt III SA/Wa 2153/19) orzekł, że czynności pośrednictwa dotyczące PPK są zwolnione z VAT.
...WSA: od składek ubezpieczenia wnoszonych do zagranicznych podmiotów nie pobiera się podatku u źródła
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 11 lutego 2020 r. (sygn. akt I SA/Po 927/19) orzekł, że składka ubezpieczeniowa, która jest wpłacana za granicę, nie podlega opodatkowaniu w kraju.
...WSA: Osoba prawna wlicza do przychodu pełną kwotę odszkodowania
Spółka do przychodu wlicza pełną sumę odszkodowania z tytułu ubezpieczenia AC, nawet jeśli wcześniej jako koszty policzyła jedynie 75 proc. poniesionych wydatków na naprawę auta.
...SN: rolnikowi rozliczającemu się ryczałtowo odszkodowanie powinno zostać wypłacone w kwocie brutto
Za ubój zwierząt hodowlanych w wyniku wybuchu epidemii przysługuje rolnikowi ryczałtowemu odszkodowanie uwzgledniające ceny zwierząt w kwotach brutto.
...Wspólne obliczanie kwoty wolnej od podatku bankowego nie dotyczy podmiotów, których udziałowcem jest spółka zagraniczna
Zakłady ubezpieczeń kontrolowane przez zagraniczny podmiot nie muszą się dzielić kwotą wolną od podatku od aktywów niektórych instytucji finansowych. W takich sytuacjach należy mówić o powiązaniu a nie zależności.
...WSA: Ubezpieczyciel nie poniesie solidarnej odpowiedzialności za omyłkowo przesłane świadczenie na rachunek VAT
Należność z tytułu regresu ubezpieczeniowego, wpłacona przez dłużnika na rachunek VAT towarzystwa ubezpieczeń, nie powoduje solidarnej odpowiedzialności za podatek ubezpieczonego.
...WSA: brak danych ubezpieczanych członków zarządu na polisie nie powoduje powstania po ich stronie przychodu
Jeśli w umowie ubezpieczenia członków zarządu osoby podlegające ochronie nie zostały wymienione z imienia i nazwiska, to po ich stronie nie powstaje obowiązek podatkowy.
...NSA: objęcie pracownika ubezpieczeniem stanowi jego dochód podlegający opodatkowaniu
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 18 maja 2018 r. (sygn. akt II FSK 1262/16) orzekł, że objęcie pracownika ubezpieczeniem na czas zagranicznej podróży służbowej stanowi jego dochód, za co powinien zostać uiszczony podatek.
...NSA: usługi lekarza oceniającego uszczerbek na zdrowiu nie są zwolnione z podatku VAT
NSA w wyroku z dnia 10 października 2017 r. (sygn. akt I FSK 498/14) orzekł, że usługi lekarza, który na rzecz zakładu ubezpieczeń ocenia uszczerbek na zdrowiu osób poszkodowanych, nie podlegają zwolnieniu z podatku VAT na mocy nowelizacji ustawy o VAT.
...TSUE: centra usług wspólnych działające na rzecz zakładów ubezpieczeń nie są zwolnione z podatku VAT
Usługi świadczone przez niezależne grupy osób, których członkowie prowadzą działalność gospodarczą z zakresu ubezpieczeń niebędącą działalnością w interesie publicznym, nie korzystają ze zwolnienia z podatku VAT.
...NSA: usługa wsparcia zarządzania ryzykiem ubezpieczeniowym i wsparcia aktuariatu nie jest zwolniona z VAT
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 12 lipca 2017 r. (sygn. akt I FSK 2240/15) orzekł, że usługa wsparcia zarządzania ryzykiem ubezpieczeniowym i wsparcia aktuariatu nie korzysta ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 13 ustawy o VAT.
...NSA: wypłaty odszkodowań od kancelarii odszkodowawczych podlegają opodatkowaniu
Od podatku dochodowego nie jest zwolnione odszkodowanie wypłacone przez kancelarię odszkodowawczą.
...SN o VAT przy metodzie kosztorysowej ustalania odszkodowania
Sąd Najwyższy uznał, że odszkodowanie przysługujące na podstawie umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu mechanicznego za szkodę powstałą w związku z ruchem tego pojazdu, ustalone według cen części zamiennych i usług...
...NSA: Usługa likwidacja szkód jest w całości zwolniona z VAT
NSA stwierdził, że zgodnie z ustawą o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej usługi ubezpieczeniowe są niepodzielne, a likwidacja szkód jest elementem, który można outsourcingować.
...Usługi pośrednictwa w świadczeniu usług ubezpieczeniowych a stawka VAT
Praktyka prowadzenia działalności gospodarczej wskazuje na różnorodność zakresu współpracy przedsiębiorców z firmami ubezpieczeniowymi. Pojawia się więc pytanie, kiedy usługa świadczona we współpracy z ubezpieczycielem podlega zwolnieniu z podatku VAT.
...Outsourcing w ubezpieczeniach nie zawsze bez VAT
WSA orzekł, że czynności koordynacji działań mających na celu określenie stopnia uszczerbku zdrowia po wypadku na rzecz ubezpieczyciela nie są zwolnione z VAT.
...Badanie stanu zdrowia klientów zakładu ubezpieczeń jest wolne od VAT
WSA w Poznaniu w wyroku z dnia 28 kwietnia 2016 r. orzekł, że usługa badania lekarskiego wykonana na rzecz zakładu ubezpieczeń stanowi element jednej kompleksowej usługi ubezpieczenia i tak jak usługa główna nie podlega opodatkowaniu.
...Zaliczenie wydatków za umowy ubezpieczenia do kosztów uzyskania przychodu
W przypadku wydatków za udzieloną przez firmę ubezpieczeniową gwarancję na podstawie umowy przekraczającej rok podatkowy stanowią one koszty uzyskania przychodów proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczą.
...Odszkodowanie za zamieszkanie lokalu przez osoby eksmitowane jest przychodem z innych źródeł
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 31 maja 2016 r. (sygn. akt II FSK 1861/14) orzekł, że wynagrodzenie wypłacane przez gminę właścicielowi lokalu mieszkalnego, który zajmuje osoba eksmitowana, jest przychodem z innych źródeł.
...Prowadzenie rejestru ubezpieczonych nie jest zwolnione od podatku VAT
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 24 maja 2016 r. (sygn. akt III SA/Wa 1596/15) orzekł, że prowadzenie rejestru ubezpieczonych nie jest zwolnione z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 13 ustawy o podatku od towarów i usług.
...Odszkodowanie dla strefowców podlega opodatkowaniu
Odszkodowanie za mienie spółki zniszczone w powodzi na terenie specjalnej strefy ekonomicznej jest opodatkowane.
...Ubezpieczenie cudzego pojazdu zalicza się do kosztów podatkowych
Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 5 maja 2016 r. (sygn. akt II FSK 688/14) orzekł, że czynsz za wynajem samochodu jest zaliczany do kosztów podatkowych bez ograniczenia, ale koszty ubezpieczenia można ujmować tylko do wysokości kilometrówki.
...TSUE o VAT od likwidacji szkód
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z dnia 17 marca 2016 r. orzekł, że usługi likwidacji szkód, świadczone przez podmiot trzeci w imieniu i na rzecz zakładu ubezpieczeń, nie wchodzą w zakres zwolnienia z opodatkowania VAT.
...Interpretacja ogólna Nr PT3/033/1/101/AEW/13/63224 Ministra Finansów
Interpretacja wyjaśnia zasady rozliczania VAT od usług ubezpieczenia sprzedawanych łącznie z usługami leasingu w związku z orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej C-224/11 BGŻ Leasing.
...Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy nr ITPP1/443-281/14/BS z 28 maja 2014 r.
Interpretacja wskazuje, że zwolnienie z VAT obejmuje usługi pośrednictwa ubezpieczeniowego (finansowego) również wtedy, gdy w efekcie świadczonych usług pośrednictwa nie dochodzi do zawarcia umowy między klientem końcowych ubezpieczycielem.
...Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 22 lipca 2013 r., nr ITPP2/443-422/13/EK
Interpretacja wskazuje jaki zakres czynności wykonywanych przez pośrednika ubezpieczeniowego pozwala na przyjęcie, że świadczy on podlegające zwolnieniu z VAT usługi agenta (brokera) ubezpieczeniowego.
...Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z 21 czerwca 2007 r. w sprawie Volker Ludwig
Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej („TSUE”) wprawdzie odnosi się do opodatkowania VAT-em usług pośrednictwa finansowego, jednakże bez wątpienia ma on także zastosowania do pośrednictwa ubezpieczeniowego.
...KNF opublikowała informację o zmianach w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczących ASI
W dniu 30 listopada 2018 r. w Dzienniku Ustaw ogłoszona została ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym.
...Szkolenia dla branży ubezpieczeniowej organizowane przez KNF w 2018 r.
Na stronie Komisji Nadzoru Finansowego został opublikowany harmonogram seminariów szkoleniowych CEDUR na 2018 r. Poniżej przedstawiamy spis szkoleń dedykowanych branży ubezpieczeniowej.
...Klauzula nr 2001 Podatek VAT a kwota odszkodowania
"W razie powstania szkody polegającej na zniszczeniu lub uszkodzeniu pojazdu (wyposażenia dodatkowego) ubezpieczyciel ustala w ocenie technicznej..."
...Doradztwo prawne nie podlega limitowaniu
Usługi prawne nie zostały ujęte w katalogu usług niematerialnych, które podlegają ograniczeniom w prawie do zaliczenia ich do kosztów podatkowych. W konsekwencji, można je rozliczyć w pełnej wysokości.
...Ulga CIT na robotyzację od 2022 roku
Ministerstwo Finansów przekazało do prekonsultacji projekt zawierający kompleksowy system preferencji wspierających innowacje i proces produkcyjny. Zakłada on nową preferencję dla przedsiębiorców inwestujących w automatyzację stanowiska pracy.
...Zaliczenie wydatków okołotransakcyjnych do kosztów uzyskania przychodów
Koszty okołotransakcyjne jako pośrednie koszty uzyskania przychodu powinny być potrącane w dacie ich poniesienia.
...MF szykuje duże zmiany w podzielonej płatności
Resort finansów wystąpił do Komisji Europejskiej z wnioskiem o prawo do reformy rozliczeń VAT w ramach podzielonej płatności (tzw. split paymentu). Najpewniej więc w marcu przyszłego roku zmienią się zasady rozliczeń między firmami.
...Firma odliczy wydatki na pracę zdalną - stanowisko Ministerstwa Finansów
Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską nr 22251 wskazał, że nie ma znaczenia, czy pracownik wykonuje swoje obowiązki w biurze czy w mieszkaniu. W obu przypadkach przedsiębiorca może odliczyć niezbędne koszty.
...Nowe zasady wystawiania faktur już od października 2021 roku
Resort finansów przygotowuje system do wystawiania e-faktur. Podatnicy, którzy będą rozliczać się w ten sposób, otrzymają szybciej zwrot VAT.
...Baby gift to darowizna, a nie przychód z pracy
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 2 marca 2021 r. uznał, że wręczanie pracownikom prezentów okolicznościowych, np. z okazji narodzin dziecka, nie powoduje obowiązku poboru zaliczek na PIT.
...Zwrot za wyposażenie do pracy zdalnej bez podatku dochodowego
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z dnia 1 lutego 2021 r. (nr 0115-KDIT1.4011.851.2020.1.KK) uznał, że dofinansowanie do zakupu sprzętu, który pracownicy, pracując zdalnie, wykorzystują w domu, nie stanowi przychodu w PIT.
...Podatnik będzie miał swoje konto do komunikacji z fiskusem
Pod koniec 2020 r. został opublikowany projekt nowelizacji ustaw, mający na celu automatyzację załatwiania niektórych spraw przez Krajową Administrację Skarbową. Zakłada on m.in. dostęp do indywidualnego konta dla podatników.
...Mieszkanie blisko kontrahenta można ująć w kosztach działalności
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 7 października 2020 r. (nr 0113-KDIPT2-1.4011.697.2020.1.AP) uznał, że przedsiębiorca może rozliczyć wydatki na lokal wynajęty po to, aby mieć blisko do klientów.
...Objaśnienia nie mogą nakładać obowiązków na podatników
Objaśnienia ministerstwa finansów nie mają waloru normatywnego i nie mogą nakładać na podatników obowiązków nie wynikających z aktów normatywnych.
...Ryczałt samochodowy obejmuje paliwo
Minister Finansów w interpretacji ogólnej uznał, że pracownik, który korzysta ze służbowego auta do celów prywatnych, nie musi odrębnie płacić za benzynę. Koszty paliwa finansowane przez pracodawcę mieszczą się w zryczałtowanym przychodzie.
...Odszkodowanie dla odchodzącego prezesa to koszt spółki
Odszkodowanie przekazane na podstawie porozumienia odchodzącemu prezesowi zarządu można rozliczyć w kosztach podatkowych spółki.
...Wydatki pokryte dofinansowaniem z tarczy antykryzysowej można zaliczyć do kosztów
Jak podało Ministerstwo Finansów, dofinansowanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, który nie zatrudnia pracowników, jest przychodem podlegającym opodatkowaniu.
...Wpłaty na PPK są innowacyjne
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 10 sierpnia 2020 r. (nr 0111-KDIB1-3.4010.319.2020.2.APO) uznał, że składki na pracownicze plany kapitałowe mogą być kosztem w stosowaniu ulgi na badania i rozwój.
...Podatek u źródła obowiązuje przy usługach ubezpieczeniowych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w wyroku z dnia 7 sierpnia 2020 r. (sygn. akt. I SA/Po 87/20) orzekł, że od płaconych za granicę składek ubezpieczeniowych trzeba potrącić w Polsce 20-proc. CIT.
...Taksówką z pracy do domu bez dodatkowego podatku
Dojazd z pracy do domu taksówką, za którą zapłaci pracodawca, nie jest przychodem pracownika. Spółka w rezultacie nie musi pobierać od niego zaliczki na PIT.
...Odpowiedzialna społecznie spółka może obniżyć swój podatek
Działania przedsiębiorstw realizowane w ramach programów z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Sprezentowanie czegoś mieszkańcom gminy, w której firma prowadzi działalność, nie jest darowizną.
...Nowelizacja ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami
Prezydent RP w dniu 11 kwietnia br. podpisał ustawę z dnia 4 kwietnia 2019 r. o zmianie ustawy o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami oraz niektórych innych ustaw.
...Interpretacja KAS ws. rozliczania kosztów użytkowania pojazdów
Dyrektor KAS potwierdził, że opłaty wynikające z umów leasingu podlegają ograniczeniu jedynie w części dotyczącej spłaty wartości samochodu osobowego. Limit ten nie dotyczy jednak części odsetkowej tych opłat.
...Odsetki od kwot odszkodowań bez podatku. MF zapowiada nowelizację ustawy o PIT
Resort finansów będzie prowadził prace nad wprowadzeniem przepisów zwalniających z podstawy opodatkowaniem podatkiem PIT odsetek, gdy należność główna korzysta ze zwolnienia podatkowego.
...Niższa stawka podatku CIT dla małych przedsiębiorstw z podpisem Prezydenta
W dniu 13 listopada br. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 23 października 2018 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.
...Zmiana zasad zaliczania do kosztów uzyskania przychodów opłat związanych z samochodami osobowymi
Planowane są zmiany od 1 stycznia 2019 r. dotyczące zasad zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wszelkich wydatków związanych z samochodami osobowymi, w tym kosztów ubezpieczenia i opłat wynikających z umów leasingu.
...Nowe obowiązki sprawozdawcze przedsiębiorców i banków w ramach JPK
Minęło kilka miesięcy od wprowadzenia obowiązku przesyłania plików JPK VAT przez małych i średnich przedsiębiorców, a ustawodawca wprowadza już nowy, obligatoryjny obowiązek, tym razem dotyczący przesyłania wyciągów z rachunków bankowych prowadzonych...
...Podatek bankowy – banki zapłaciły ponad 1 mld zł
Banki komercyjne w czasie pierwszych czterech miesięcy obowiązywania podatku bankowego zapłaciły 1,173 mld zł podatku z tego tytułu - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego.
...Parlament Europejski wyznaczył członków komisji śledczej badającej sprawę „panamskich papierów”
Parlament Europejski wyznaczył 65 członków komisji śledczej badającej sprawę tzw. „panamskich papierów”, czyli prania pieniędzy i unikania opodatkowania, po tym jak, ósmego czerwca, przyjęte zostały ramy jej działania.
...Koszt wykupu polisy pracownika nie stanowi jego nieodpłatnego świadczenia
Sfinansowanie przez pracodawcę kosztów objęcia pracowników delegowanych za granicę ubezpieczeniem nie generuje po stronie pracowników przychodu do opodatkowania.
...Klauzula obejścia prawa podatkowego
Klauzula będzie stosowana do transakcji, których jedynym bądź głównym celem jest osiągnięcie korzyści podatkowej sprzecznej z celem przepisu podatkowego.
...Nowy jednolity podatek
Zespół ekspertów pod nadzorem ministra-członka Rady Ministrów Henryka Kowalczyka pracuje nad wprowadzeniem jednolitego podatku, który łączyłby składki na NFZ, ZUS i PIT.
...Suma ubezpieczenia nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn
Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji indywidualnej z dnia 22.04.2016 r. stwierdził, że suma ubezpieczenia nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn na mocy ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn.
...Od lipca zmiany w pełnomocnictwach ogólnych
Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia zawierającego formularz PPO-1, służący do zgłaszania pełnomocników ogólnych, którzy będą zajmować się wszelkimi sprawami podatnika. Rozporządzenie wejdzie w życie w lipcu 2016 r.
...Wydatki na wynajem mieszkania dla delegowanego pracownika nie są jego dochodem
Pokrycie przez pracodawcę wydatków na mieszkanie delegowanego pracownika nie jest dochodem tego ostatniego i nie trzeba naliczać i odprowadzać od tych wydatków PIT.
...Wyrok TSUE w sprawie likwidacji szkód a branża finansowa
W dniu 17 marca 2016 roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał wyrok dotyczący możliwości zwolnienia od VAT usług likwidacji szkód (sprawa C-40/15, Aspiro S.A.).
...Konsekwencje wyroku TSUE w sprawie C-40/15 Minister Finansów przeciwko Aspiro S.A. dla branży ubezpieczeniowej
TSUE w sprawie C-40/15 orzekł, że likwidacja szkód ze zdarzeń ubezpieczeniowych, prowadzona w imieniu i na rachunek ubezpieczyciela przez podmiot trzeci, który nie pozostaje w żadnym stosunku umownym z ubezpieczonym...
...Komisja Europejska chce zmian w sprawie podatku VAT
Komisja Europejska zaprezentowała plan działań, który ma na celu zmniejszenie strat państw Unii Europejskiej spowodowanych nieuczciwymi praktyki przedsiębiorców dotyczącymi podatku VAT.
...Silniejsza rola mediacji w procedurach rozwiązywania sporów
Spory sądowe mogą wkrótce ulec skróceniu. Wszystko za sprawą nowych przepisów dotyczących wspierania polubownych metod rozwiązywania sporów. Zmienione przepisy mają na celu zwiększenie stosowania alternatywnych metod rozwiązywania sporów.
...Odprawy dla zwalnianych z pracy jednak bez PIT
Urząd skarbowy przegrał pierwszy spór przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym o prawo do zwolnienia z PIT pieniędzy z tzw. Programu Dobrowolnych Odejść. Fiskus żądał podatku od osób, u których pieniądze za odejście zostały nazwane odprawą.
...Konsekwencje podatku bankowego
W pierwszym numerze periodyku naukowego Analizy i Studia wydawanego przez Centrum Analiz i Studiów Podatkowych dr hab. Dominik J. Gajewski z Instytutu Prawa SGH podjął się analizy wprowadzonego niedawno do polskiego ustawodawstwa podatku bankowego.
...Podatki pośrednie w umowach ubezpieczenia w Europie
Insurance Europe opublikowało coroczne zestawienie dotyczące podatków pośrednich zawartych w umowach ubezpieczeń w Europie. Raport zawiera pełny przegląd zasad, cenników i przepisów obecnych na rynkach europejskich.
...Changes in the tax system
The Ministry of Finance has presented a proposal for tax changes. The changes submitted for consultation on Thursday, March 24, are expected to enter into force from 2023, but will apply retroactively from July 1, 2022.
...Insurance brokerage in 2017
The Financial Supervision Authority (KNF) published data of the Polish insurance market in 2017. It consists of information about insurance brokerage in 2017. Read more on beinsured.pl/eng.
...Polish insurers want PPK assets exempt from bank tax
Poland's insurers lobby – the Polish Insurance Association - wants to assets of employer-sponsored pension plans (PPK) managed by insurers to be exempt from the tax on financial institutions. Read more on beinsured.pl/eng.
...Polish justice minister wants heavy punishment for VAT fraud
'Fraudsters obtaining VAT reimbursement under false pretences could face prison terms of up to 25 years if the fraud exceeds PLN 5 million' - Polish Justice Minister Zbigniew Ziobro said.
...#raportprawnyCZTR odc. 2. (I poł. lutego 2020)
Prezentujemy 2. odcinek nowego cyklu beinsured.pl #raportprawnyCZTR. Stanowi on subiektywny przegląd wiadomości zawartych w Raporcie prawnym, przygotowanym przez ekspertów Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.
...#BeInObiektywnie: IDD Last Minute
Przedstawiamy 17. odcinek #BeInObiektywnie. W filmie podpowiadamy, jakie zmiany i w jakim zakresie można wdrożyć w przeciągu tych kilku dni, aby jak najlepiej przygotować się do nowych zasad sprzedaży ubezpieczeń.
...