System ratunkowy PZU GO

Dodano: 10-06-2020
Publikator: informacja prasowa

System ratunkowy PZU GO w ciągu sekundy alarmuje centrum operacyjne PZU o wypadku samochodu i przekazuje informację o jego lokalizacji.

– W sytuacji zagrożenia liczy się każda minuta. PZU GO pozwala zyskać cenny czas, momentalnie alarmując o wypadku służby ratunkowe. Sprawdził się już w praktyce, wzywając pomoc do nieprzytomnych ofiar wypadków drogowych. Jest przykładem na to, jak rozwijane w PZU nowoczesne technologie służą ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia – mówi Elżbieta Häuser – Schöneich, członek zarządu PZU.

PZU GO to urządzenie połączone poprzez technologię Bluetooth z smartfonem. Jeżeli wyczuje przeciążenie, alarmuje centrum operacyjne PZU.

– Konsultant PZU natychmiast telefonuje do klienta, by sprawdzić, czy potrzebna jest pomoc, a gdy ten nie odbiera i nie reaguje na wysyłane SMS-y, wzywa służby ratunkowe. Informacja o  wykryciu wypadku trafia do PZU już kilka sekund po samym zdarzeniu. Eksperci podkreślają, że automatyczne powiadamianie o wypadku może skrócić czas reakcji nawet o 40 proc., gdy do zdarzenia dojdzie w terenie zabudowanym i o 50 proc., gdy do zdarzenia dojdzie na obszarze wiejskim – mówi Paweł Lewandowski, Dyrektor ds. Analiz i Wsparcia Narzędziowego z PZU.

Jak podaje PZU, na polskich drogach średnio co 15 min. dochodzi do wypadku samochodowego, a co trzy godziny – ktoś w nim ginie.

– Każda inicjatywa, która może przyczynić się do uratowania ludzkiego życia jest bez wątpienia cenna. Ma to istotne znaczenie przede wszystkim poza obszarem zabudowanym, gdzie bez wiedzy o zdarzeniu,  z racji braku świadków i braku możliwości wezwania ratowników, pomoc lekarska może przybyć zbyt późno. Pomimo faktu, iż takich wypadków jest zdecydowanie mniej, niż na obszarze zabudowanym, ich skutki są znacznie poważniejsze. W nowo homologowanych samochodach tego rodzaju rozwiązania są już stosowane fabrycznie, a zgłoszenia takie wpływają do służb ratunkowych – wyjaśnia komisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.

PZU GO pozwala też na wezwanie pomocy, gdy pojazd ulegnie awarii, a kierowca nie wie gdzie się znajduje. Wariant PZU GO obejmuje również dodatkowe świadczenia, jak np. przewóz ubezpieczonych do szpitala czy umówienie konsultacji lekarskiej.

wstecz