Senat chce uregulowania rynku kancelarii odszkodowawczych

Dodano: 20-04-2018
Kategorie :

Dziennik Gazeta Prawna opublikował artykuł na temat prawnego uregulowania rynku kancelarii odszkodowawczych. Celem tych działań ma być wyeliminowanie patologii związanych z działalnością tych podmiotów.

Przewodniczący senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych wraz z członkami Komisji rozważał podczas obrad na temat problemu działalności kancelarii odszkodowawczych i zastanowić się nad potrzebą ingerencji ustawowej w ich działalności.

Na ten temat wypowiedział się również Prezes PIU, Grzegorz Prądzyński, który przyznał, że problemy z działalnością tzw. kancelarii odszkodowawczych występują i wynikają z dezinformacji. Dodał, że brakuje określonego podmiotu, do którego mogą zwracać się poszkodowani. Dodatkowo uznał, że niezbędne jest uregulowanie prawne kwot wysokości odszkodowania za określone wypadki. Takie zmiany będą korzystne nie tylko dla obywateli ale również dla firm ubezpieczeniowych, które będą mogły przewidzieć kwotę zadośćuczynienia, co skróci czas wypłaty odszkodowania.

W artykule przytoczona jest również wypowiedź Ewy Jezierewskiej, przedstawicielki PIU, która zwróciła uwagę na fakt, że bardzo często umowy z klientami, zawierane przez te kancelarie, konstruowane są w ten sposób, że środki z ubezpieczenia trafiają nie na konto poszkodowanego, tylko na konto kancelarii i są tam przetrzymywane, czasem nawet przez wiele miesięcy.

Jednym z wniosków komisji jest założenie, że jeśli taki projekt by powstał, nie uderzałoby to w rynek kancelarii, ale "wprowadzał punktowe regulacje, które chroniłyby klientów".

wstecz