Sadownicy skarżą się na ubezpieczenia. Ponownie wystąpili do resortu rolnictwa ze specjalnym apelem

Dodano: 17-04-2021

Związek Sadowników RP, jak czytamy na ich stronie, ponownie wystosował do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismo, zawierające prośbę o interwencję w sprawie pilnego uruchomienia ubezpieczeń upraw sadowniczych od przymrozków oraz od ryzyka gradu. Taki apel skierowano także do PZU.

Sadownicy w apelu wskazują, że zakłady ubezpieczeń nie są chętne zawierać umowy ubezpieczenia od wiosennych przymrozków czy gradu. Są oni różnymi metodami zniechęcani przez ubezpieczycieli, przez co praktycznie nie mają możliwości zawarcia umów ubezpieczeń upraw.

„Zgłaszają się do mnie sadownicy, którzy sygnalizują, iż ubezpieczyciele, w szczególności skarżąc się na Powszechny zakład Ubezpieczeń, opóźniają termin ubezpieczenia plantacji. Kwitnące sady rokrocznie zagrożone są występującymi przymrozkami, dlatego dla sadowników jest tak istotne, aby jak najszybciej ubezpieczyć swoje plantacje. W związku z powyższym proszę o zainteresowanie się tematem polis ubezpieczeniowych dot. upraw rolniczych, dlaczego firmy ubezpieczeniowe opóźniają podpisywanie umów?”, czytamy w liście Prezesa ZSPR do MRiRW.

Związek Sadowników RP zwrócił się także do Prezes PZU. W piśmie wskazano, że firma opóźnia podpisywanie umów ubezpieczenia upraw od przymrozków czy gradobicia i poproszono o podanie wyjaśnień. Ponadto zaapelowano też o pilne uruchomienie sprzedaży ubezpieczeń upraw sadowniczych od ryzyka przymrozków i gradu.

wstecz