PZU Amp Futbol Ekstraklasa

Dodano: 22-06-2021
Publikator: informacja prasowa

PZU został sponsorem tytularnym polskiej ligi ampfutbolowej. Najbliższy turniej, podczas którego koszulki zawodników zdobić będzie logo ubezpieczyciela, odbędzie się 26-27 czerwca w Bielsku-Białej. PZU Amp Futbol Ekstraklasa zrzesza obecnie pięć klubów: Legię Warszawa, Wisłę Kraków, Widzew Łódź, Wartę Poznań i TSP Kuloodporni Bielsko-Biała.

- Cieszymy się, że możemy wspierać różne projekty promujące piłkę nożną dla osób z niepełnosprawnością. Są to działania, dzięki którym zawodnicy mogą realizować swoją sportową pasję i osiągać sukcesy. Jesteśmy dumni, że od dziś polska liga nosi nazwę PZU Amp Futbol Ekstraklasa. Mamy nadzieję, że ampfutbolowych klubów będzie na mapie Polski stale przybywało i będą one odnosić sukcesy na arenie międzynarodowej. – mówi Robert Lubański, dyrektor ds. prewencji PZU.

W tym roku ruszył siódmy już sezon ekstraklasy. Miało to miejsce 24 kwietnia w Poznaniu. Piłkarze walczą o tytuł mistrza Polski oraz o miejsce w Lidze Mistrzów. Na prowadzeniu tabeli obecnie plasuje się ubiegłoroczny wicemistrz Polski – Wisła Kraków, drugie miejsce zajmuje Legia Warszawa. Z kolei we wrześniu w Krakowie odbędą się Mistrzostwa Europy w piłce nożnej dla osób po amputacji lub z wadami kończyn czyli ampfutbolu. Uczestniczyć w nich będzie reprezentacja Polski.

Nazwa Amp Futbol pochodzi od angielskie Amputee Football. To odmiana piłki nożnej, w której na boisku występują zawodnicy po jednostronnej amputacji, lub z wadą wrodzoną kończyny dolnej oraz bramkarze bez jednej ręki. W drużynie gra 7 osób - 6 zawodników z pola i bramkarz. Spotkanie trwa 50 minut (składa się z dwóch części), prowadzi je dwóch sędziów. Podczas gry zawodnicy wspierają się na kulach, które są traktowane jako przedłużenie ręki i nie mogą mieć bezpośredniego kontaktu z piłką. Nie wolno również korzystać z protez.

wstecz