Prądzyński: rynek ubezpieczeniowy rozwija się spokojnie

Dodano: 14-11-2018

Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń, był gościem programu #RZECZoBIZNESIE Pawła Rożyńskiego. Podczas rozmowy omówiona została sytuacja na rynku kancelarii odszkodowawczych i ubezpieczeń.

Jak podkreślił gość rp.pl, sektor odszkodowawczy nie jest aktualnie ani nadzorowany, ani regulowany. W związku z tym projektowane przepisy mają przede wszystkim zapobiec patologiom, jak pojawiają się w tym obszarze. „Np. takim, że firmy odszkodowawcze otrzymują pieniądze na swoje konto, czasami je przetrzymują, a czasami właściciele firm znikają z pieniędzmi poszkodowanych. Pieniądze mają trafiać na konto poszkodowanego – to jest główny punkt regulacji”, wyjaśnił Prądzyński.

Jak dodał, nasilenie ich występowania spowodowało to, że ustawodawca zdecydował się na stworzenie odpowiednich regulacji dot. kancelarii odszkodowawczych. Zdaniem Prądzyńskiego, proces legislacyjny w Sejmie, powinien zakończyć się na początku przyszłego roku. 

- Polska jest jednym z niewielu krajów europejskich, gdzie tematy zadośćuczynień i odszkodowań nie są do końca uporządkowane. Większość krajów zdecydowała się stworzyć tabelę, albo algorytmy, które pozwalają klarownie powiedzieć poszkodowanemu, ile mu się należy. Dotyczy to również odszkodowań uszczerbkowych. Ustalone jest, w jakim stopniu inwalidztwo powoduje zatrzymanie kariery – wskazał prezes PIU.

Podczas rozmowy Prądzyński skomentował też sytuację na rynku ubezpieczeniowym. Ocenił, że bieżący rok jest spokojny na rynku polis majątkowych. Doszło do obniżenia składek na ubezpieczenia komunikacyjne, choć nie ma podstaw do mówienia o wojnie cenowej. Zwiększa się też popyt na rynku ubezpieczeń mieszkaniowych, co związane jest z wymogiem kredytowym. Jego zdaniem, dobrze rozwija się sektor ubezpieczeń zdrowotnych.

- Rynek ubezpieczeniowy rozwija się spokojnie. Zależy nam, żeby rozwijał się stabilnie. Wszystkie firmy ubezpieczeniowe są w bardzo dobrej sytuacji finansowej. Przyszły rok też powinien być stabilny – podał Prądzyński.

wstecz