Powstała platforma do sporządzania opinii medycznych w sporach o odszkodowanie za błąd lekarza

Dodano: 12-07-2019

W marcu tego roku została uruchomiona platforma Med4Law, której operatorem jest start-up MLaw. Serwis umożliwia szybkie uzyskanie opinii medycznej w przypadku sporu pacjenta z placówką medyczną wskutek wystąpienia błędu. Usługa skierowana jest przede wszystkim do kancelarii odszkodowawczych. Pomaga im w oszacowaniu wartości sporu i wysokości żądanych roszczeń. 

- Opinia pozwala oszacować ryzyko związane z podjęciem się sprawy. Kancelarie inwestują własne fundusze w sprawy medyczno-prawne, a nasz serwis w ramach wstępnych opinii pozwala zmniejszyć ryzyko nieskutecznych pozwów. Na razie współpracujemy z około 50 lekarzami z każdej specjalizacji. Dzięki współpracy z grupą Blue Medica mamy jednak dostęp do bazy liczącej ponad 6 tys. specjalistów, którym również proponujemy współpracę. Za dodatkowym wynagrodzeniem eksperci mogą również uczestniczyć w sprawach przeciwko szpitalom bądź lekarzom - mówi Michał Szary, założyciel i prezes MLaw.

Serwis umożliwia otrzymanie opinii w przeciągu dwóch tygodniu na postawie przesłanych dokumentów medycznych. Na razie projekt jest w fazie wstępnej. Do tej pory sporządzono kilkanaście takich opinii. Jednak w opinii twórców platformy, rynek usług odszkodowawczych za błędy medyczne w Polsce będzie rósł, także coraz więcej doradców odszkodowawczych będzie specjalizować się w tego typu usługach. Na razie Med4Law ma 10 klientów ale oczekuje, że do końca tego roku liczba wystawianych opinii wzrośnie do min. 100 miesięcznie.

- W dłuższej perspektywie widzę potencjał dla 400 zleceń miesięcznie. Jest to realna prognoza, zważywszy że rocznie dochodzi do około 30 tys. błędów medycznych, z których zaledwie tysiąc kończy się pozwem cywilnym. To dane szacunkowe — na razie nie ma u nas oficjalnych statystyk. Pacjenci nie są świadomi, że mogą ubiegać się o odszkodowanie za błąd lekarza - mówi prezes MLaw.

wstecz