Posłowie skarżą do MF zaniżanie odszkodowań komunikacyjnych i wydłużanie likwidacji szkód przez zakłady ubezpieczeń

Autor: Paulina Wiensak

Dodano: 12-04-2018

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości przygotowali interpelację do ministra finansów. Przedstawiają w niej zarzuty dot. zaniżania przez zakłady ubezpieczeń odszkodowań z tytułu ubezpieczeń komunikacyjnych i wynikający z tego procederu długi czas likwidacji szkód. 

W dniu 5 kwietnia 2018 r. posłowie Prawa i Sprawiedliwości Jerzy Gosiewski, Krzysztof Maciejewski, Adam Ołdakowski złożyli do ministra finansów interpelację w sprawie ograniczenia zaniżania odszkodowań za szkody komunikacyjne (interpelacja nr 21317). Posłowie zwrócili uwagę, że jest obecnie wnoszonych bardzo dużo powództw sądowych, w których poszkodowani skarżą zakłady ubezpieczeń za obniżanie kwot odszkodowań. Jak wyjaśnili, powoduje to wydłużenie procesu likwidacji szkody i wzrost kosztów.

- Zapoznając się z tym zagadnieniem stwierdziłem, że zakłady ubezpieczeń powszechnie stosują różne sposoby aby wyliczyć odszkodowanie w możliwie najniższej wysokości i nie biorą pod uwagę faktu, że za wypłacone odszkodowanie nie można w sposób rzetelny, tj. zgodny z technologią naprawy producenta pojazdu, naprawić uszkodzony pojazd – powiedział beinsured.pl poseł Adam Ołdakowski.

Posłowie wnieśli w związku z tym zapytanie o możliwości dokonania zmian legislacyjnych, które wyeliminowałyby ten proceder, a tym samym liczbę wnoszonych powództ sądowych przeciwko zakładom ubezpieczeń w tego typu sprawach.

Przedstawiciele PiS skierowali do ministra finansów następujące pytania:

  • jakie polecenia ze strony Ministerstwa Finansów zostaną skierowane do zakładów ubezpieczeń, aby nie tylko zatrzymać tendencje wzrostu liczby pozwów sądowych kierowanych przez poszkodowanych, ale również skrócić czas likwidacji szkody, który obecnie jeżeli sprawa jest w sporze, trwa tak długo jak postępowanie sądowe?
  • jakie kroki podejmie Ministerstwo Finansów, by nie dopuścić do tego, aby ponoszone przez  zakłady ubezpieczeń, ze względu na łamanie wytycznych KNF z 16 grudnia 2014 roku, koszty sądowe nie stały się uzasadnieniem zwiększenia kosztu polisy ubezpieczeniowej OC?

Ministerstwo Finansów ma 30 dni na udzielenie odpowiedzi na interpelację poselską.

wstecz