Ponad 30 mld zł odszkodowań

Dodano: 14-12-2021
Publikator: Polska Izba Ubezpieczeń

Polska Izba Ubezpieczeń poinformowała, że kwota, którą Polacy otrzymali w ciągu trzech kwartałów 2021 r. za odszkodowania i świadczenia ubezpieczeniowe to 30,3 mld zł. Jest to prawie 3 proc. więcej niż w roku poprzednim.

Na rynku ubezpieczeń na życie odnotowany został wzrost składki i wypłaty świadczeń z ubezpieczeń ochronnych. Składka z ubezpieczeń na życie wyniosła 16,6 mld zł, a z samych ubezpieczeń ochronnych 6,8 mld zł, czyli o 14,4 proc. więcej niż rok wcześniej. O 6,7 proc. wzrosła sprzedaż ubezpieczeń wypadkowych i chorobowych.

– Obserwujemy zwiększone zainteresowanie ochroną, na co z pewnością miała wpływ pandemia i obawy Polaków o życie i zdrowie swoje i najbliższych. Pandemia przyniosła też tragiczne skutki w postaci zwiększonej śmiertelności, co miało przełożenie na wyższe wypłaty świadczeń. Ich wzrost wyniósł aż 26,5 proc. – powiedział Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu PIU.

Największą część ubezpieczeń majątkowych stanowiły ubezpieczenia komunikacyjne. Po III kwartale bieżącego roku ich wartość wzrosła w stosunku do roku poprzedniego o 2,6 proc. w zakresie odszkodowań i świadczeń z obowiązkowego OC posiadaczy pojazdów oraz o 7,7 proc. w zakresie odszkodowań z autocasco.

Pomimo wzrostu kosztów szkód, średnia składka w ubezpieczeniach OC ppm spada. Po trzech kwartałach tego roku wyniosła ona 486,8 zł, czyli o 2 proc. mniej niż rok wcześniej.

Wypracowany przez ubezpieczycieli zysk netto na koniec trzeciego kwartału 2021 r. wyniósł 5,3 mld zł, o 2,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Przełożyło się to na zapłatę 1 mld zł podatku dochodowego.

wstecz