Polacy kupują polisy turystyczne

Dodano: 21-07-2016

Z badań wynika, iż większość wybierających się na wakacje Polaków zamierza wykupić polisę turystyczną. Jest to miłe zaskoczenie, ponieważ, jak wynika z badania Mondial Assistance, aż 3,3 mln z 4,5 mln osób planujących urlop zaopatrzy się w takie ubezpieczenie.

– Świadomość klientów na temat ubezpieczeń turystycznych jest coraz większa. W zależności od tego, gdzie wyjeżdżamy i na jaki wypoczynek, musimy pomyśleć o innej polisie ubezpieczeniowej. Jeżeli wyjeżdżamy z biurem podróży, to mamy instytucję, która myśli o polisie za nas. Jeżeli natomiast wyjeżdżamy indywidualnie, musimy sami zatroszczyć się o to, żeby polisa spełniała wszystkie nasze oczekiwania – powiedziała agencji Newseria Krystyna Papiernik, prezes Śląskiej Izby Turystyki, wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej.

Zdaniem ekspertów, ważne jest, aby dostosować polisę do rodzaju planowanego wypoczynku. Dlatego też, ubezpieczyciele oferują różne produkty w zależności od potrzeby klienta – dla aktywnych, bądź tych, którzy preferują bierny wypoczynek.

Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez Gothaer TU – opisanej w artykule: „Wyjazdy zagraniczne najczęściej ubezpieczane” - 80 proc. zakupionych polis dotyczy wyjazdów zagranicznych, a tylko 20 proc. krajowych. Z badania wynika również, iż wyjazdy rekreacyjne ubezpiecza aż 90 proc. klientów. 7 proc. ubezpiecza się na wypadek szkody powstałej w wyniku uprawiania sportów wodnych, a tylko 3 proc. uprawiać będzie sporty wysokiego ryzyka.

– Polisa ubezpieczeniowa jest jak garnitur szyty na miarę. Dzisiaj możemy właściwie ubezpieczyć wszystko i każde ryzyko związane z naszym wyjazdem – mówi Krystyna Papiernik.

Zdaniem Krystyny Papiernik, karta EKUZ nie zawsze jest wystarczająca. Jej zdaniem, należy zaopatrzyć się w dopasowane ubezpieczenie. Zaznacza, iż karta nie pokrywa kosztów wszystkich zdarzeń i nie obowiązuje wszędzie. Ponadto, nie pokrywa ona kosztów między innymi transportu chorego do kraju.

– Jeżeli spędzamy wakacje na małej wyspie, gdzie nie ma publicznej służby zdrowia, tylko jest prywatna klinika, to z kartą EKUZ za wszystkie procedury medyczne będziemy musieli zapłacić i dopiero później starać się o zwrot kosztów z Narodowego Funduszu Zdrowia. Pamiętajmy, że jest to proces bardzo długi, a szansa na odzyskanie pieniędzy niewielka – mówi wykładowca Wyższej Szkoły Bankowej.

Trzeba jednak liczyć się z pewnymi wyłączeniami – nawet w przypadku najdroższej polisy. Towarzystwo ubezpieczeń może odmówić wypłaty odszkodowania w przypadku, gdy doznana szkoda powstała np. w wyniku bójki, lub gdy klient był pod wpływem alkoholu, lub środków odurzających.

– Cena polisy uzależniona jest przede wszystkim od sumy ubezpieczenia oraz od tego, na jaką kwotę się ubezpieczamy. Drugim bardzo ważnym czynnikiem jest wiek osoby ubezpieczonej. Osoba młoda będzie miała polisę tańszą, natomiast im starsza osoba, tym polisa będzie droższa, dlatego że prawdopodobieństwo zachorowania jest większe. Co ważne, jeżeli chorujemy na choroby przewlekłe, polisa również będzie o wiele droższa – tłumaczy Krystyna Papiernik.

wstecz