Podsumowanie roku z Kancelarią Czublun Trębicki

Dodano: 10-01-2020

Czy 2019 r. był dla przedsiębiorstw zajmujących się zewnętrznym doradztwem prawnym szczególnie trudny? Jakie wyzwania czekają branżę ubezpieczeniową w nowym roku? Autorem komentarza jest mec. Piotr Czublun z Kancelarii Czublun Trębicki.

Jaki był 2019 r. dla branży ubezpieczeniowej?

To będzie chyba pierwszy od wielu lat rok, gdzie regulacje nie zajmowały tak bardzo rynku. Poza dokończeniem implementacji IDD i RODO właściwie w obszarze prawnym nie wydarzyło się nic wartego szczególnej uwagi. Jednak to co może niepokoić to poziom przypisu składki z OC komunikacyjnego (być może zapowiedź wojny cenowej) i ciągły zastój w ubezpieczeniach na życie

Jak ten rok zapisze się w historii spółki?

Spodziewałem się, że po roku 2018, kiedy to większość naszych klientów poniosła ogromny wysiłek – również finansowy - związany z wdrożeniem IDD i RODO, rok 2019 będzie dla zewnętrznych doradców szczególnie trudny, ale nic takiego nie nastąpiło. Ciągle mamy dużo pracy, a też ostatnia aktywność KNF związana z kontrolami na rynku dystrybucji powoduje, że raczej pracy nam nie ubędzie. Osobiście też bardzo cieszę się z dojrzałości zespołu Kancelarii Czublun Trębicki i umiejętności odnajdywania się naszych specjalistów w wielu trudnych sytuacjach.

Jakie oczekiwania wiążę z 2020 r. zarówno dla całej branży ubezpieczeniowej jak i spółki?

Pewnym wyzwaniem dla branży może być compliance po stronie dystrybutorów. Pierwsze kontrole KNF pokazują, że nie wszystkie obszary w dystrybucji są odpowiednio zagospodarowane. I pewnie można założyć, że im mniejsza organizacja, tym problemów może być więcej. W wojnę cenową z prawdziwego zdarzenia na rynku OC PPM nie wierzę, ale też nie powinien nastąpić jakiś przełom w tym obszarze. Trudno też zakładać, żeby nagle nastąpił boom w ubezpieczeniach życiowych.

Jeżeli KNF nie zaprezentuje kolejnych rekomendacji, które mogą „namieszać” na rynku, to jest też szansa, że 2020 będzie rokiem normalnego „robienia biznesu”, a nie rokiem ciągłego dostosowywania się do nowych wymogów regulacyjnych.

Z perspektywy Kancelarii będziemy z całą pewnością konsekwentnie inwestować w kompetencje zespołu i rozwój relacji z klientami. Planujemy m.in. wyraźnie wzmocnienie praktyki prawa IT.  

 

wstecz