PBUK: odszkodowania po wypadku polskiego autokaru w Turcji wypłaci ubezpieczyciel sprawcy

Dodano: 24-08-2017
Publikator: Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych informuje, że poszkodowani w wypadku autokaru w Turcji będą mogli występować z roszczeniami wyłącznie bezpośrednio do tureckiego zakładu ubezpieczeń, w którym polisę OC miał sprawca wypadku.

Do wypadku autokaru z polskimi pasażerami doszło na tureckiej drodze prowadzącej na lotnisko w Antalyi. W wyniku zderzenia autokaru z ciężarówką zginęła jedna osoba, a 12 zostało rannych.

„Na podstawie umowy zawartej z tureckim Biurem Narodowym, PBUK w każdej chwili służy natomiast poszkodowanym pomocą w zakresie uzyskania niezbędnych informacji do ustalenia odpowiedzialności cywilnej za skutki wypadku oraz ewentualnych dalszych kroków postępowania w kwestiach odszkodowawczych” – informuje PBUK.

Turcja nie jest członkiem Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w związku z tym w procesie odszkodowawczym poszkodowani i ich bliscy nie będą mogli skorzystać z przepisów Dyrektywy Komunikacyjnej 2009/103/WE, przewidujących możliwość dochodzenia odszkodowań za pośrednictwem reprezentantów do spraw roszczeń w Polsce. Nie będzie także możliwe wystąpienie do PBUK, działającego jako organ odszkodowawczy.

wstecz