Oszuści ubezpieczeniowi

Dodano: 04-04-2022
Publikator: Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach

Śledczy z KWP w Katowicach zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej prowadzą sprawę dotyczącą wyłudzenia ponad 65 mln zł nienależnych prowizji ubezpieczeniowych.

Policjanci z Wydziału ds. walki z Przestępczością Gospodarczą zatrzymali pięć osób w związku z udziałem w zorganizowanej grupie przestępczej działającej na terenie całej Polski. Podejrzani mężczyźni zawarli prawie 2,5 tys. fikcyjnych umów ubezpieczeniowych. Za powyższe otrzymali ponad 65 mln zł nienależnych prowizji ubezpieczeniowych. Zatrzymanym grozi kara do 10 lat więzienia.                                                                                                                                      

Pięciu mieszkańców woj. śląskiego w wieku od 34 do 42 lat w okresie od maja 2012 r. do lutego 2015 r. zorganizowali i prowadzili proceder pośrednictwa przy zawieraniu umów ubezpieczenia na życie. Oferowali podpisanie bardzo korzystnych polis, które były powiązane z programem oszczędnościowym.

Nieuczciwi agenci wprowadzali w błąd osoby, które podpisywały wnioski. Oszuści udzielali informacji, według których podmioty przystępujące do ubezpieczenia nie będą miały początkowo obowiązku samodzielnego opłacania składek. Następnie, po kilku miesiącach, mogą bez konsekwencji odstąpić od umowy. Aby z tego skorzystać wystarczyło, by zachęcona została kolejna osoba do przystąpienia do ubezpieczenia. Oszuści sami opłacali pierwsze składaki. Wówczas wprowadzona w błąd firma wypłacała agentowi prowizję. Ponadto, oferowano drobne kwoty za samo podpisanie ubezpieczenia, a przy tym wystawiano fałszywe zaświadczenia o dochodach. Kwoty miesięcznych składek podpisanych umów wynosiły od 1 tys. do 5 tys. zł. Jednorazowo pozwalało to na wyłudzenie prowizji w wysokości 50 tys. zł.

wstecz