Odszkodowania wyliczane kosztorysowo będą obniżane o VAT

Dodano: 11-10-2017

Rada Rozwoju Rynku Finansowego rozważa pomysł obniżania kwot odszkodowań za uszkodzony pojazd o podatek VAT. Opcja ta dotyczyłaby odszkodowań szacowanych metodą kosztorysową. Po przedstawieniu kosztorysu ubezpieczony otrzymywałby kwotę odszkodowania pomniejszoną o podatek VAT. Natomiast brakująca kwota byłaby wypłacana dopiero po przedstawieniu faktur VAT za dokonanie napraw, donosi Rzeczpospollita.

Ministerstwo Finansów poprosiło o opinię w tej sprawie KNF, Rzecznika Finansowego i PIU. Również resort chce poznać wstępne szacunki, jak to rozwiązanie wpłynie na wysokość składek OC ppm.

Pomysł wysnuli przedstawiciele warsztatów samochodowych i rzeczoznawców motoryzacyjnych. Ich propozycja ma na celu redukcję tzw. szarej strefy w zakresie likwidacji szkód komunikacyjnych, gdy poszkodowani po otrzymaniu odszkodowania na podstawie kosztorysu nie decydują się na naprawę w warsztacie ale korzystają z usług poza koniecznością uiszczania podatku.

– Wówczas samochody są naprawiane „domowymi" sposobami, części nierzadko są wyszukiwane na różnego rodzaju złomowiskach, a „technologia" naprawy daleka jest od rzemiosła – wyjaśnia Roman Kantorski, prezes Polskiej Izby Motoryzacji.

Zdaniem przedstawicieli branży ubezpieczeniowej, proponowane rozwiązanie spowoduje, że właściciele uszkodzonych aut chętniej będą korzystać z likwidacji szkód na podstawie faktur VAT. – Oznaczać to może wzrost kosztów likwidacji szkód i zniwelowanie skutków zniesienia VAT przy kosztorysach, poprzez jego doliczenie na fakturze – tłumaczy red. Rzeczpospolita Marcin Tarczyński, analityk z Polskiej Izby Ubezpieczeń.

Już teraz w prawie każdym przypadku odszkodowanie wypłacone na podstawie rzeczywistych kosztów jest wyższe niż oszacowane w oparciu o kosztorys. Natomiast, biorąc pod uwagę fakt, iż rośnie sprzedaż nowych, droższych samochodów, prawdopodobieństwo, że koszty napraw będą coraz wyższe, rośnie. W konsekwencji zakłady ubezpieczeń byłyby zmuszone do kolejnego podwyższenia składek ubezpieczenia OC.

Pomysł mocno krytykuje Rzecznik Finansowy. Zdaniem mec. Aleksandra Daszewskiego, to rozwiązanie jest sprzeczne z zasadami prawa cywilnego oraz unijnych dyrektyw. Z kolei poparcie dla pomysłu wyraził UFG, podkreślając, że propozycja ta wpisuje się w obecną politykę Ministerstwa Finansów w zakresie uszczelniania podatku VAT.

wstecz