Mondial Assistance podsumowuje wakacje

Dodano: 08-09-2016

Grupa Mondial Assistance przeanalizowała okres letni pod względem udzielonej pomocy assistance. W te wakacje pomocy potrzebowało niemal tyle samo osób co w ubiegłym roku.

- Polacy wyjeżdzający na wakacje częściej niż w latach poprzednich jako środek transportu wybierali samochód. W porównaniu do analogicznego okresu z 2015 roku, aż o 5% wzrosła liczba osób, które jadąc na wakacje za granicę jako środek transportu wybrało własny samochód. W Polsce ten wzrost wyniósł 2% - komentuje Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.

Z analizy wynika, że Polacy najczęściej podróżują własnym samochodem. Jest to niezwykle komfortowa forma dotarcia na miejsce urlopu. Niestety, stanowi również główne źródło awarii.

- Porównując regularnie zbierane dane można zauważyć, że dominującą przyczyną zgłoszeń jest awaria samochodu. W lipcu i w sierpniu, na terenie Polski było to 69% zgłoszeń, a zagranicą 83%. Wypadki stanowiły 27% (Polska) oraz 12% (zagranica) zgłoszeń - mówi Piotr Ruszowski.

Na terenie Polski, kierowcy będący klientami Mondial Assistance najczęściej korzystali z usługi holowania pojazdu. Te prośby stanowiły aż 56% wszystkich zgłoszeń. Interwencje związane z naprawą pojazdu stanowiły 15%, a zapotrzebowanie na samochód zastępczy - 13%.

- W przypadku kierowców korzystających z usług pomocowych poza granicami Polski podobno w te jak i w zeszłe wakacje dominowało holowanie. Było to 71% i 73% odpowiednio w 2016 i 2015 roku. Centrum Operacyjne odnotowało wzrost zapotrzebowania na udostępnienie samochodu zastępczego (8%). W 2015 roku takich zgłoszeń było 5% - dodaje Piotr Ruszowski.

Polacy poza granicami kraju najczęściej pomocy potrzebowali w Niemczech. Zgłoszenia z tego kraju stanowiły 29% - mniej o 3% w porównaniu do analogicznego okresu 2015 r. Z uwagi na wzrost zainteresowania wśród Polaków wyjazdami do Chorwacji (więcej: Polacy wypoczywają w Chorwacji), odnotowano również wzrost zgłoszeń z tego kraju o 3% w porównaniu do ubiegłych wakacji. 10% i 8% zgłoszeń pochodziło od klientów z terenu Włoch oraz Francji, a 7% z terenu Czech.

- Od lat z terenu Niemiec przyjmujemy najwięcej zgłoszeń. Jest to spowodowane zapewne wyjazdami głównie o charakterze zawodowym, a nie wakacyjnym. Wzrost zgłoszeń z terenu Chorwacji wynika z faktu, że w tym roku ponad pół miliona Polaków postanowiło swój urlop spędzić właśnie tam - dodaje Piotr Ruszowski.

wstecz