II czytanie projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń bez poprawek posłów

Dodano: 08-11-2017

W środę, 8 listopada, podczas II czytania rządowego projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń posłowie wnieśli żadnych poprawek. W związku z czym projekt skierowano do dzisiejszego głosowania.

Podczas pierwszego dnia 51. posiedzenia Sejmu posłowie zapoznali się ze sprawozdaniem Komisji Finansów Publicznych, która przyjęła projekt we wtorek, 7 listopada (czytaj więcej: Komisja Finansów Publicznych przyjęła projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń. W środę II czytanie projektu w Sejmie). Sprawozdawcą był poseł Jan Szewczak, który wskazał, że projekt stanowi ponad 100 artykułów o bardzo technokratycznym znaczeniu. Jak podkreślił, ich celem jest zwiększenie ochrony klientów. Dodał też, że aby uniknąć w przeszłości afer na rynku, takich jak polisolokaty, potrzebny jest zdrowy rozsądek, przyzwoitość i uczciwość w działalności biznesowej oraz odpowiedni nadzór.

Posłanka PiS Iwona Michałek wskazała, że przedstawiony projekt zapewnia jednakową ochronę klientom bez względu na preferowany kanał zakupu ubezpieczenia. "Ustawa ta ma zwiększyć poziom ochrony klientów zawierających umowy ubezpieczenia, dlatego też klub PiS pozytywnie rekomenduje omawianą ustawę" – przedstawiła w wystąpieniu.

Posłanka Krystyna Skowrońska PO, która brała udział w pracach w Komisji, oświadczyła, że jej klub poprze projekt w obecnym kształcie, a ewentualne poprawki mogą być wprowadzane w Senacie. "Zależy nam, aby poza obowiązkiem informacyjnym na tym rynku zapanował pewien ład w zakresie działań oferowania i cen produktów, ale również prowizji za określone produkty" - tłumaczyła.

Wpływ nowych regulacji na poprawę ochrony klientów nabywających ubezpieczenia dostrzegł także Michał Jaros z Nowoczesnej. Poseł podał, że projektowana ustawa jest regulacją kompleksową, gdyż implementuje przepisy wielu unijnych aktów. "Co bardzo ważne - wzmacnia ochronę osób zawierających umowy ubezpieczeń" - podkreślił.

Także Genowefa Tokarska z PSL przekazała, że jej klub poprze nowe regulacje. Podkreśliła, że głównym celem projektu jest integracja rynku ubezpieczeniowego oraz zapewnienie uczciwej konkurencji i ochrony konsumentów. "Projekt ustawy (...) jest projektem prokonsumenckim, zwiększającym świadomość i bezpieczeństwo osób ubezpieczonych" - wyjaśniła.

III czytanie projektu ustawy o dystrybucji ubezpieczeń i głosowanie przewidziane jest na dzień 9 listopada br.

wstecz