Co roku w Polsce dochodzi do 30 tys. błędów medycznych. Ubezpieczenie OC nie wystarcza

Dodano: 07-10-2016

W Polsce nie jest prowadzony żaden rejestr błędów medycznych. Szacuje się jednak, że może być ich nawet 30 tys. rocznie. Nie zawsze odpowiedzialny jest bezpośrednio lekarz. Często winę ponosi system, w którym pracownicy medyczni pracują na kilku etatach, a także zmęczenie wynikające z przepracowania. TU INTER przypomina, że aby ustrzec się przed przykrymi konsekwencjami tego typu zdarzeń, lekarze powinni się ubezpieczać.

„Ustawodawca nałożył obowiązek ubezpieczania się lekarzy na kwotę ok. 300 tys. zł oraz pielęgniarek – na kwotę ok. 120 tys. zł. Obecnie wysokości odszkodowań i zadośćuczynień zasądzane przez sądy przekraczają 500 tys. zł” – powiedział w wywiadzie dla agencji informacyjnej infoWire.pl Andrzej Twardowski, dyrektor Biura Ubezpieczeń Medycznych i OC z TU INTER.

Zdaniem eksperta, sumy ubezpieczeń obowiązujące pracowników medycznych są więc źle oszacowane i nie wystarczają na pokrycie szkód wywołanych przez błędy medyczne. Powinni oni zatem ubezpieczać się we własnym zakresie na wyższe kwoty. Tylko to daje gwarancję pokrycia wszystkich kosztów.

Czasami samo OC będzie jednak niewystarczające. „Warto, aby pracownicy medyczni zadbali również o ubezpieczenie od naruszenia praw pacjenta, a także ubezpieczenie ochrony prawnej, pozwalające opłacić adwokata, który może kosztować nawet kilka tysięcy złotych” – zauważa Twardowski.

Tagi: odszkodowanie, oc
wstecz