Agent ubezpieczeniowy może rozliczyć zakup hulajnogi używanej jako środek transportu w działalności

Dodano: 26-08-2019

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 7 sierpnia 2019 r. (nr 0112-KDIL3-3.4011.242.2019.2.TW) uznał, że zakup hulajnogi wykorzystywanej przez agenta ubezpieczeniowego jako środek transportu w celu dojazdu do klientów stanowi koszt uzyskania przychodu i może być rozliczony w całości w miesiącu, w którym dokonano zakupu hulajnogi elektronicznej.

W rozpoznawanej sprawie z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej zwrócił się do dyrektora KIS agent ubezpieczeniowy. Dokonał on zakupu hulajnogi elektrycznej. Jak wskazywał we wniosku, urządzenie zostało nabyte w celu sprawniejszego poruszania się po centrum miasta i szybszego dojazdu do klientów z polisą ubezpieczeniową. Tłumaczył, że zmiana samochodu na hulajnogę zapewni mu oszczędność czasu i kosztu. Dojazd samochodem wiązał się z dużymi trudnościami i opłatami za parking. Z kolei dzięki zmianie będzie mógł obsłużyć większą liczbę klientów. Ponadto, zapewnił, że urządzenie nie będzie przez niego używane w celach prywatnych.  

Dyrektor KIS w interpelacji indywidualnej uznał, że wydatek na zakup hulajnogi, która będzie używana tylko dla celów prowadzonej działalności gospodarczej, może być bezpośrednio zaliczony do kosztów uzyskania przychodów. W związku z tym jest możliwe zaliczenie tego wydatku do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu, w którym dokonano zakupu hulajnogi elektrycznej. Przy czym podkreślono, że obowiązek jednoznacznego wykazania związku przyczynowo-skutkowego między poniesionym wydatkiem, a przychodem uzyskanym z działalności, zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła tego przychodu – każdorazowo spoczywa na podatniku. Jest to zgodne z zasadą, że ciężar dowodu spoczywa na tym podmiocie, który z danego faktu wywodzi korzystne dla siebie skutki prawne.

Pliki do pobrania

Tagi: agent, koszt, klient
wstecz