Większość Polaków jest przeciwna wprowadzeniu obowiązkowych ubezpieczeń OC dla rowerzystów

Dodano: 06-08-2018

Temat obowiązkowego ubezpieczenia OC dla rowerzystów jest podnoszony regularnie. Za rozwiązaniem tym przemawia przede wszystkich coraz większa liczba osób poruszających się na dwóch kółkach, a co za tym idzie wyższy odsetek wypadków komunikacyjnych z udziałem rowerzystów. Z tego powodu portal internetowy dziennika Rzeczpospolita przeprowadził sondaż nt. wprowadzenia obowiązkowego ubezpieczenia OC dla posiadaczy rowerów.

Na podstawie wyników sondażu okazało się, że większość ankietowanych opowiedziała się przeciwko propozycji wprowadzenia obowiązkowej polisy OC dla jednośladów. Takie stanowisko przedstawiło 42% badanych. Za wprowadzeniem obowiązku posiadania polisy dla właścicieli rowerów opowiedziało się 34% uczestników sondażu. Co czwarty zapytany nie miał zdania w tej kwestii.

W grupie negującej propozycję powszechnego ubezpieczenia OC dla rowerzystów znajdują się przede wszystkim osoby młode do 24. r.ż., osoby z podstawowym wykształceniem, a także mieszkańcy wsi.

Zdaniem specjalistów, niechęć do wprowadzenia obowiązkowego ubezpieczenia jest związana z ogólnym postrzeganiem takiego ubezpieczenia jako kolejnej daniny. Z tego powodu w żadnym z europejskich krajów nie zdecydowano się na wdrożenie takiego obowiązku dla rowerzystów.  

- Naszym zdaniem jednak warto mieć taką polisę. Szczególnie wtedy, gdy często poruszamy się na rowerze – wyjaśnia prezes Stowarzyszenia Zdrowy-Rower Piotr Łuczyński. Podkreśla, że rośnie przede wszystkim liczba kolizji z udziałem pieszych i rowerzystów, a oferta ubezpieczeń dla rowerzystów rozrasta się o nowe produkty, co przekłada się na ich sprzedaż. Zdaniem eksperta, odnotowuje się też zwiększenie świadomości wśród podróżujących rowerami co do finansowych konsekwencji spowodowania szkody w trakcie jazdy rowerem.

wstecz