Ubea.pl: w październiku średnia cena polis OC spadła o 2,4% w porównaniu do poprzedniego miesiąca

Dodano: 06-11-2017
Publikator: Porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl

Porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl sporządziła analizę cen obowiązkowego ubezpieczenia OC w październiku 2017 r. Z badania porównywarki wynika, że w analizowanym okresie wartość barometru cenowego dla polis OC wynosiła 115. Oznacza to wzrost przeciętnego kosztu polis OC o 15% w stosunku do stycznia 2017 r.

Przeciętna składka, wyliczana przez użytkowników porównywarki Ubea.pl, w styczniu br. wynosiła 1 666 zł, natomiast w październiku br. było to już 1 914 zł. Eksperci porównywarki przypominają jednak, że wyniki notowane dla sierpnia i września br. były wyższe. W sierpniu przeciętna składka OC wynosiła 1 993 zł (poziom barometru cenowego = 120), we wrześniu natomiast było to 1 961 zł (poziom barometru cenowego = 118).

Październikowy wynik oznacza spadek przeciętnej składki za ubezpieczenie OC o 2,4% w porównaniu do wyniku z września br. Eksperci zaznaczają jednak, że dalszym obniżkom nie sprzyja kilka czynników. Wskazują, iż mamy do czynienia z wyraźnym wzrostem wartości odszkodowań i zadośćuczynień wypłacanych z OC dla kierowców. Ta suma wypłat w pierwszej połowie 2017 r. wyniosła 3,94 mld zł i była o 0,62 mld zł wyższa niż analogiczny wynik sprzed roku. Prawdopodobieństwo poważnych obniżek cenowych w OC zmniejszają również działania nadzoru finansowego.

- Warto wspomnieć, że KNF niedawno ukarał kolejnego ubezpieczyciela (Link4) za zbyt agresywną politykę cenową w przeszłości. Takimi sankcjami nadzór finansowy wyraźnie sygnalizuje, że w razie rozpoczęcia kolejnej wojny cenowej na rynku OC wyciągnie wobec ubezpieczycieli poważne konsekwencje - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

wstecz