Rośnie liczba wypadków spowodowanych przez Polaków za granicą

Dodano: 05-06-2018
Publikator: Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

W 2017 r. ponownie wzrosła liczba wypadków drogowych spowodowanych przez polskich kierowców. W ubiegłym roku odnotowano 65 tys. takich zdarzeń, najwięcej w Niemczech. Rośnie też liczba kierowców bez ważnego ubezpieczenia OC podróżujących na zagranicznych drogach.

W 2017 r. Polacy byli sprawcami 65,2 tys. kolizji i wypadków poza granicami naszego kraju. W 2016 r. takich zdarzeń odnotowano o 3 tys. mniej. Najwięcej wypadków miało miejsce w:

  • Niemczech: 32,6 tys.,
  • Wielkiej Brytanii: 4,8 tys.
  • Francji: 4,5 tys.
  • Włoszech: 4,4 tys.

- Wśród naszych zmotoryzowanych daje się zauważyć poczucie bezkarności. Część z nich daje się za granicą ponieść fantazji, sądząc zapewne, że nie dosięgnie ich ręka sprawiedliwości. Tymczasem w rzeczywistości jest wprost przeciwnie. Kary są wymierzane krnąbrnym kierowcom bezlitośnie i bywają wyższe niż w Polsce. Wyższe są też koszty wypłacanych odszkodowań oraz świadczeń pochodnych. Dlatego średnia wartość szkody zagranicznej wyniosła w 2017 r. 18,1 tys. zł i była o 11 proc. wyższa niż rok wcześniej. Skala problemu przekłada się na rosnące obciążenie polskiego rynku ubezpieczeniowego, a co za tym idzie, kieszeni klientów. W 2017 r. sięgnęło ono kwoty blisko 1,2 miliarda złotych – tłumaczy Mariusz Wichtowski, prezes zarządu Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

W 2017 r. ponownie nastąpił też wzrost liczby zdarzeń spowodowanych przez kierujących pojazdami z polskimi tablicami rejestracyjnymi bez ważnego ubezpieczenia OC. PBUK odnotowało w ubiegłym roku aż 415 nowych zgłoszeń dotyczących tego rodzaju szkód. Było to o prawie 12,5 proc. więcej niż w roku poprzednim. PBUK pokryło z tego tytułu świadczenia o łącznej wartości blisko 12 mln zł. W 2016 r. kwota z tego tytułu wyniosła 9,4 mln zł.

wstecz