PIU: ubezpieczyciele wypłacili prawie 40 mld zł odszkodowań

Dodano: 01-04-2021
Publikator: Polska Izba Ubezpieczeń

W ramach odszkodowań i świadczeń ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym 39,7 mld zł – wynika z analizy Polskiej Izby Ubezpieczeń.

– W 2020 r. Polacy przeznaczyli na ubezpieczenia około 63,5 mld zł, czyli prawie tyle samo co rok wcześniej. Zachowanie przez klientów ochrony jest kluczowe, bo pandemia nie oznacza, że zwykłych, codziennych szkód zdarza się mniej – mówi Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU).

PIU przedstawiło też kilka przykładów prawdziwych szkód ubezpieczeniowych z zeszłego roku:

  • wypłacenie rodzinie zmarłego 211 tys. w związku ze śmiercią ubezpieczonego na życie w wyniku nieszczęśliwego wypadku;
  • pomoc w ramach moto assistance za 20 tys. zł dla czteroosobowej rodziny, której auto zepsuło się w trakcie podróży do Włoch;
  • pomoc dla poszkodowanego w wysokości 140 tys. zł, po tym jak ubezpieczony produktem turystycznym zaraził się koronawirusem i wymagał hospitalizacji;
  • wypłacenie odszkodowania w wysokości 3 mln zł dla firmy, w której hali serwisowo-magazynowej wystąpił pożar.

– W 2020 r. ubezpieczyciele wypłacili łącznie prawie tyle samo odszkodowań i świadczeń, co rok wcześniej. Różnica nie przekracza 3,5%. Wartość wypłat związanych z ubezpieczeniami komunikacyjnymi była bardzo podobna do tej z 2019 r., mimo mniejszego ruchu pojazdów. O ile średnia składka za ubezpieczenie OC ppm spadła z 523 zł do 500 zł, to wartość średniej szkody wzrosła z 7,8 tys. zł do 8,2 tys. zł – mówi Andrzej Maciążek, wiceprezes zarządu PIU.

wstecz