mfind.pl: starsi kierowcy jeżdżą bezpieczniej i rozważniej

Dodano: 19-10-2017
Publikator: Porównywarka ubezpieczeń mfind.pl

Eksperci porównywarki mfind.pl sprawdzili, czy kierowcy-seniorzy stanowią zagrożenie dla innych uczestników ruchu drogowego. Powołując się na statystyki policyjne, specjaliści porównywarki wskazują, że kierowcy, którzy ukończyli 60 lat powodują znacznie mniej wypadków niż przedstawiciele pozostałych grup wiekowych.

Z danych porównywarki OC/AC mfind.pl wynika, że najbardziej ryzykowni z punktu widzenia zakładów ubezpieczeń są wbrew stereotypom kierowcy młodzi, a nie starsi. To właśnie najmłodsi kierowcy najwięcej zapłacą za obowiązkowe ubezpieczenie OC. Później ceny sukcesywnie spadają, a ich poziom w zależności od wieku osoby wykupującej ubezpieczenie nie zmienia się znacząco. 70-latek zapłaci właściwie tyle samo co osoba 40-letnia, mimo że to on jest traktowany potocznie jako klient „wyższego ryzyka”.

– Oczywiście wiek robi swoje i kompetencje poznawcze kierowców-seniorów ulegają stopniowej degradacji. Pogarsza się zdolność myślenia logicznego, szybkość koncentracji, podzielność i przerzutność uwagi, szybkość reakcji w określonych sytuacjach. Stajemy się mniej sprawni motorycznie i intelektualnie – wymienia Andrzej Markowski, psycholog transportu, który od lat zajmuje się badaniem kierowców. – Często też zauważam u seniorów myślenie życzeniowe i życzeniowe postrzeganie siebie – skoro ja kilkanaście lat temu byłem doskonałym kierowcą, to nadal nim jestem. Seniorzy często nie chcą dostrzec, że się starzeją i pewne umiejętności ulegają pogorszeniu. Wtedy, kiedy niewiele innych rzeczy w życiu nam zostaje, chwytamy się tego, co naszym zdaniem nie uległo degradacji, dowartościowujemy się za pomocą samochodu – wyjaśnia.

Jak wskazują eksperci porównywarki mfind.pl, powszechnie uważa się, że starsi kierowcy jeżdżą bezpiecznie i rozważnie. Wynika to m.in. z tego, że ograniczają się do jazdy wyłącznie w dzień lub po najbliższej, dobrze znanej sobie okolicy. Ponadto niemal połowa kierowców z grupy 60+ nigdy nie korzysta z telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu.

Więcej informacji na stronie Akademii mfind.pl

wstecz