KPMG: rosną inwestycje w insurtechy, również w Polsce

Dodano: 10-11-2017
Publikator: KPMG
Kategorie :

„W erze dynamicznej cyfryzacji sektora bankowości i ubezpieczeń nadal obserwujemy duże zainteresowanie fintechami. Spółki te pomagają branży usług finansowych rozwijać innowacyjne produkty, oferują rozwiązania dla lepszego i skuteczniejszego zarządzania cyfrowymi konsumentami, jak również proponują usprawnienia operacji samych instytucji finansowych” – to są główne wnioski ostatniego raportu KPMG „The Pulse of fintech” za III kw. 2017 r.

Mniejsze inwestycje w fintechy

Według raportu, w III kw. 2017 r. w fintechy zainwestowano 8,2 mld USD w skali globalnej. Stanowi to spadek o 12% względem danych za II kw., gdy wartość inwestycji opiewała na sumę 9,3 mld USD. Mimo to KPMG ocenia nastroje inwestorów jako pozytywne. Także zdaniem firmy, rosną inwestycje w Chinach, Niemczech i Kanadzie. Liderem w dalszym ciągu pozostają Stany Zjednoczone.

W Europie łączna wartość inwestycji wyniosła 1,66 mld USD, co również jest spadkiem o 17%. W II kw. inwestycje stanowiły 2 mld USD. – W Europie fintechy odgrywają szczególnie ważną rolę ze względu na zbliżający się termin wdrożenia dyrektywy PSD2 w krajach Unii Europejskiej. Dyrektywa PSD2 ma na celu otwarcie rynku płatności dla zewnętrznych graczy, tworząc dwie nowe usługi: usługę inicjowania płatności (ang. payment initiation service) i usługę dostępu do informacji o rachunku (ang. account information service). Receptą na sukces jest skuteczne wykorzystanie nowoczesnych cyfrowych technologii dla lepszego zrozumienia potrzeb konsumentów i zaoferowania innowacyjnych rozwiązań, które pomogą wygrać walkę o klienta na coraz bardziej konkurencyjnym rynku – mówi dr Jerzy Kalinowski, doradca zarządu KPMG w Polsce.

Inwestycje w insurtechy z tendencją wzrostową, również w Polsce

W 2017 r. inwestorzy coraz bardziej interesują się insurtechami. W III kwartale br. na całym świecie zainwestowano w insurtechy 1,5 mld USD, o ponad 15% więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

– Polskie banki należą do najbardziej zaawansowanych cyfrowo w Europie. Proaktywnie poszukują innowacyjnych pomysłów, starając się je „przechwycić” w jak najwcześniejszej fazie. Natomiast spółki ubezpieczeniowe dopiero rozpoczęły prawdziwą cyfryzację, co stwarza ciekawe możliwości dla polskich insurtechów. Największą szansę na sukces mają te fintechy, które od początku swojego działania będą nastawione na rynki międzynarodowe – mówi dr Jerzy Kalinowski, doradca zarządu KPMG w Polsce.

Rynek fintechów dojrzewa

KPMG ocenia, że rynek fintechów staje się coraz bardziej dojrzały – inwestorzy koncentrują się na coraz większych spółkach posiadających sprawdzone produkty i modele biznesowe, czego wyrazem jest zwiększenie liczby dużych transakcji. Głównymi obszarami zainteresowania są blockchain, bitcoin, initial coin offering (kryptowaluta wykorzystywana zamiast akcji w ofertach publicznych), robotyzacja, jak również rozwiązania ukierunkowane na poprawę oferty rynkowej i doświadczeń konsumentów przy wykorzystaniu systemów sztucznej inteligencji. Także autorzy raportu obserwują zdecydowany wzrost zainteresowania tzw. regtechami, czyli startupami, które tworzą innowacyjne rozwiązania dla problemów regulacyjnych.

„The Pulse of fintech” to kwartalny raport o kluczowych trendach i problemach stojących przed rynkiem fintech na świecie, realizowany przez KPMG.

Raport w wersji anglojęzycznej jest dostępny na stronie KPMG pod linkiem.

wstecz