Insurance Banana Skins - największe zagrożenia dla branży ubezpieczeniowej

Dodano: 06-09-2017
Publikator: PwC

Stopy procentowe, cyberzagrożenia i zarządzanie zmianą to największe wyzwania dla branży ubezpieczeniowej w Europie – tak wynika z raportu „Insurance Banana Skins 2017”, przygotowanego przez PwC i Centre for the Study of Financial Innovation (CSFI). Na świecie w pierwszej trójce zamiast stóp procentowanych znalazły się nowe technologie, które w Europie plasują się tuż za podium.

W badaniu wzięło udział ponad 800 przedstawicieli branży ubezpieczeniowej z 52 krajów. Wskazywali te obszary, które ich zdaniem będą stanowiły dla ubezpieczycieli największe wyzwanie w ciągu najbliższych 2 lat.

Czołówka zestawienia największych dla ubezpieczycieli na świecie ryzyk całkowicie zmieniła się w porównaniu z poprzednim badaniem sprzed 2 lat. W tegorocznym rankingu, respondenci wskazali przede wszystkim na zarządzanie zmianą, cyberzagrożenia oraz nowe technologie. W Europie natomiast, na pierwszym miejscu pozostały stopy procentowe. Jednak kolejne miejsca na podium zajęły cyberzagrożenia i zarządzanie zmianą. Tuż za nimi znalazły się nowe technologie - do tej pory w tym rankingu nie było ich w ogóle.

– Cykle życia produktów czy technologii skróciły się tak istotnie, że wprowadzanie nowych rozwiązań wymaga od korporacji coraz bardziej elastycznego podejścia do projektów, stąd zarządzanie zmianą zostało wymienione jako jedno z trzech najważniejszych wyzwań. Pozycja druga – cyberzagrożenia, towarzyszą już niemal wszystkim procesom ubezpieczeniowym – od sprzedaży po moment wypłaty odszkodowania, które stają się w pełni elektroniczne. To jasno pokazuje, że nowe technologie są już faktem; bez nowoczesnego zarządzania biznesem oraz zapewnienia bezpieczeństwa w wirtualnym świecie stanowić będą zagrożenie, a nie nowe możliwości – mówi Wojciech Rabiej, ekspert w zespole doradztwa biznesowego dla sektora ubezpieczeniowego w PwC.

W obu rankingach, z wysokich dotychczas pozycji, spadły regulacje prawne. W tegorocznym rankingu zajęły one 7. i 6. miejsca. – Wdrożenie reżimu Solvency II wymagało od rynku istotnego nakładu pracy oraz wiązało się z obowiązkiem sprostania nowym wymogom kapitałowym. Regulacje, nad którymi pracuje rynek europejski obecnie – dyrektywa o dystrybucji ubezpieczeń (IDD) czy dyrektywa o płatnościach (PSD2) – poza wyzwaniami procesowymi i technologicznymi stwarzają także szanse na nowe otwarcie w relacji z klientami – podkreśla Przemysław Paprotny, partner w PwC.

Wskazanie przez część respondentów rosnącego zagrożenia związanego z dostępem do talentów i kluczowych kompetencji wiąże się z coraz większą rolą, jaką odgrywają nowe technologie w codziennej działalności firm (sztuczna inteligencja czy blockchain). Jak wynika z raportu, ubezpieczyciele obawiają się również insurtechów (czytaj więcej: Ubezpieczyciele obawiają się insurtech-ów).

Pełny raport dostępny pod linkiem:

https://www.pwc.com/gx/en/insurance/assets/csfi-insurance-banana-skins-web-2017.pdf

wstecz