W Ministerstwie Cyfryzacji odbyło się spotkanie ws. projektu ustawy o ochronie danych osobowych

Dodano: 30-05-2017
Kategorie :

W poniedziałek 29 maja br. w Ministerstwie Cyfryzacji odbyło się spotkanie dotyczące reformy ustawy o ochronie danych osobowych. Spotkanie poprowadzili minister cyfryzacji Anna Streżyńska i dr Maciej Kawecki. Wśród uczestników znaleźli się przedstawiciele organizacji pozarządowych, zainteresowani unijną oraz krajową reformą ochrony danych osobowych.

Jak podkreślili na wstępie, obecne konsultacje mają na celu pomóc w stworzeniu pierwszej wersji projektu, który następnie będzie przekazany do konsultacji publicznych. MC zależy aby już na wstępie utworzyć przepisy, które będą uwzględniały interesy i oczekiwania wielu podmiotów. Na razie została opublikowana na stronie resortu wersja projektu ustawy uwzględniająca tylko część przepisów (czytaj więcej: Projekt ustawy o ochronie danych osobowych). Pozostałe przepisy sektorowe są wciąż tworzone.

Jak przedstawił dr Kawecki, w ministerstwie powstają dwa projekty ustaw - o ochronie danych osobowych oraz – przepisy wprowadzające. Zgodnie z zapowiedziami ministerstwa, konsultacje do tych aktów prawnych rozpoczną się w lipcu.

Pytania i uwagi przedstawicieli trzeciego sektora dotyczyły przede wszystkim nowej instytucji urzędu do spraw ochrony danych oraz wdrożenie przepisów RODO. Jak wyjaśnił przedstawiciel ministerstwa, nowy organ będzie cechował się niezależnością. Funkcja Prezesa Urzędu Ochrony Danych będzie sprawowana kadencyjnie. Dodał, że nowy urząd musi dysponować większym zapleczem kadrowym, technicznym i finansowym niż GIODO.

Nagranie ze spotkania jest dostępne na stronie MC pod adresem:
https://mc.gov.pl/aktualnosci/spotkanie-dotyczace-reformy-prawa-ochrony-danych-osobowych-relacja-video

wstecz