Szałamacha: Obniżka CIT dla małych podatników do 15 proc. od 1 stycznia 2017 r.

Dodano: 09-05-2016
Kategorie :

W ostatni piątek (6.05.2016 r.) minister finansów Paweł Szałamacha przedstawił propozycje resortu dotyczące obniżenia podatku CIT dla małych podatników. Obniżona stawka do 15 proc. może zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

Zapis propozycji nowej stawki podatku CIT znalazł się w projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który pod koniec lutego został wysłany przez Ministerstwo Finansów do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Według projektu nowelizacji obniżoną stawką byliby objęci podatnicy, u których wartość przychodu ze sprzedaży wraz z kwotą należnego podatku od towarów i usług nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości 1,2 mln euro. Preferencyjna stawka będzie również dotyczyła podatników rozpoczynających działalność gospodarczą.

W trakcie rozmowy z portalem „Wirtualna Polska” minister odniósł się do kwestii odniesienia kwoty wolnej od podatku. Wskazał, że będzie się to odbywało systematycznie. "Czarno na białym powiedzieliśmy kilkakrotnie, także to powiedziała pani premier, ja także mówiłem o tym, że będziemy dochodzić do kwoty wolnej w etapach" - powiedział. Szalamacha wskazał, że długość okresu, po którym kwota wolna od podatku będzie wynosić 8 tys. zł, w głównej mierze będzie zależeć od możliwości pozyskiwania dochodów do budżetu państwa z innych źródeł.

"W aktualizacji programu konwergencji zapisaliśmy ścieżkę dojścia, czyli o 1 tys. zł rocznie w następnych latach" - powiedział Szałamacha.

Natomiast w kwestii podatku od handlu minister wskazał, że w wymiarze legislacyjno-technicznym ustawa jest już gotowa. W najbliższym czasie projekt przejdzie pod konsultacje społeczne.

Tagi: podatek
wstecz