Nowe zasady ochrony danych osobowych w procesie rekrutacji

Dodano: 24-10-2016
Kategorie :

W I kwartale 2018 r. zaczną obowiązywać unijne przepisy dotyczące przetwarzania danych osobowych. Obejmują one m.in. większą kontrolę nad przetwarzaniem danych osobowych przez ich właścicieli, w tym wyraźną zgodę na ich przetwarzanie oraz prawo do „bycia zapomnianym”.

O nowym rozporządzeniu UE można przeczytać w tekstach:

Mirosław Gumularz, specjalista ds. ochrony danych osobowych w eRecruiter tłumaczy specjalnie portalowi newsrm.tv, jak nowe zasady wpłyną na proces rekrutacji i przetwarzania danych osobowych kandydatów.

Po pierwsze, jak zauważa specjalista, przedsiębiorstwo przeprowadzające rekrutacje i w związku z tym dysponujące danymi osobowymi zawartymi w CV, staje się administratorem danych. Zakres obecnie obowiązujących wymogów informacyjnych, takich jak udostępnienie danych spółki, cel gromadzenia danych oraz inne podmioty, które będą miały wgląd do danych, zostanie rozszerzony i zmodyfikowany. Rekruterzy będą musieli podać informacje dotyczące okresu przechowywania danych osobowych kandydatów, ewentualnie kryteriów tego okresu, możliwości wniesienia skargi do organu nadzoru (w przypadku Polski funkcję tę pełni GIODO).

Przeczytaj cały artykuł
wstecz