Minister Cyfryzacji ws. kwalifikacji posiadanych przez ABI w ustawie o ochronie danych osobowych

Dodano: 02-08-2017
Kategorie :

Przedsiębiorca zatrudniający Administratora Bezpieczeństwa Informacji w każdym przypadku powinien dokonać weryfikacji jego kompetencji, wyjaśniła minister cyfryzacji w odpowiedzi na interpelację posła Tomasza Jaskóły w sprawie kwalifikacji posiadanych przez ABI w ustawie o ochronie danych osobowych.

Tomasz Jaskóła, poseł Klubu Poselskiego Kukiz’15, w interpelacji nr 14067 zwrócił się do Minister Cyfryzacji Anny Streżyńskiej z dwoma pytaniami:

  1. Czy planowane jest wprowadzenie zmian do ustawy o ochronie danych osobowych, precyzujących pojęcie „odpowiedniej wiedzy w zakresie ochronnych danych osobowych”?
  2. Czy zdaniem Ministerstwa w/w zwrot ten, jako niedookreślony nie pozostaje zarazem zwrotem pustym i jednocześnie niemożliwym do jakiejkolwiek weryfikacji?

Jak wyjaśnił w piśmie do resortu cyfryzacji, ustawa o ochronie danych osobowych nakłada wymóg, aby Administratorem Bezpieczeństwa Informacji była osoba, która posiada odpowiednią wiedzę w zakresie ochrony danych osobowych. Jednocześnie, jak podkreślił, ww. akt prawny nie reguluje sposobu weryfikowania wiedzy kandydatów do pełnienia funkcji ABI oraz sposobu wykazania przez nich swoich kompetencji.

Przeczytaj cały artykuł
wstecz