Do Biura Rzecznika Finansowego wpłynęło ponad tysiąc wniosków o interwencję w sprawie kredytu hipotecznego

Dodano: 31-01-2017

W ubiegłym roku do Biura Rzecznika Finansowego wpłynęło ponad tysiąc skarg dotyczących kredytów hipotecznych. Prawie połowa z nich dotyczyła kredytów indeksowanych w walucie obcej. Klienci najczęściej powoływali się na stosowanie klauzul niedozwolonych w umowach kredytowych, w tym dotyczących ubezpieczenia NWW.

– Klienci banków skarżą się na to, że w ich umowach są klauzule niedozwolone, czyli postanowienia, które zostały uznane przez Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za niedozwolone albo są podobne do tych, które za takie właśnie zostały uznane – wyjaśnia w rozmowie z agencją Newseria Biznes Agnieszka Wachnicka, dyrektor Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w Biurze Rzecznika Finansowego.

– Najpopularniejsze klauzule stosowane przez banki dotyczą sposobu przeliczania kwoty kredytu i rat kapitałowo-odsetkowych wedle kursów jednostronnie ustalanych przez banki. Dotyczą również sposobu ustalania oprocentowania decyzją zarządu banku. Dość popularne są też klauzule dotyczące ubezpieczenia niskiego wkładu własnego i ubezpieczeń pomostowych – wymienia ekspertka.

Przeczytaj cały artykuł
wstecz