SA: wyłączna wina poszkodowanego za spowodowanie wypadku wyłącza odpowiedzialność innych uczestników

Dodano: 08-08-2018
Publikator: Sąd Apelacyjny w Łodzi Sygnatura: I ACa 235/17
Kategorie :

Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z dnia 18 kwietnia 2018 r. (sygn. akt I ACa 235/17) orzekł, że wyłączna wina poszkodowanego wypadku wyłącza odpowiedzialność drugiego uczestnika zdarzenia i zakładu ubezpieczeń, w którym posiadał polisę OC ppm.

W rozpoznawanej sprawie z powództwem wystąpiły powódki – osoby najbliższe motocyklisty zmarłego wskutek wypadku drogowego. Domagały się one zasądzenia zadośćuczynienia, odszkodowania i renty w związku ze śmiercią swego ojca i konkubenta.

Z ustaleń faktycznych okazało się, że do wypadku doszło na skrzyżowaniu. Motocykl uderzył w pojazd osobowy wykonujący skręt w lewo. Z opinii biegłych wynikało, że kierujący motocyklem poruszał się z nadmierną prędkością, przekraczającą 100% dopuszczalnej prędkości na tym obszarze. Natomiast kierująca pojazdem osobowym prawidłowo wykonała manewr skrętu, tj. zwolniła i przepuściła pojazdy z naprzeciwka, nie dostrzegając świateł motocyklu.     

Sąd I instancji orzekł, że do powstania szkody doszło jedynie z winy kierującego motocyklem, który rażąco przekroczył dopuszczalną prędkość. W związku z czym sąd nie znalazł podstaw do nawet częściowego uwzględnienia powództwa.

Z wyrokiem I instancji zgodził się sąd rozpoznający apelację strony powodowej. Wskazał, że gdyby kierujący motocyklem poruszał się z dopuszczalną prędkością, to do zdarzenia by nie doszło, nawet bez konieczności hamowania.

SA stwierdził, że w rozpoznawanej sprawie zachowanie na drodze kierującej pojazdem osobowym było prawidłowe i nie miało wpływu na powstanie zdarzenia. Zdaniem SA, jedyną przyczyną wypadku była nadmierna prędkość, z jaką poruszał się motocyklista, co oznacza, że wziął on na siebie ryzyko wypadku drogowego. Przesłanka ta wyłącza odpowiedzialność posiadacza pojazdu mechanicznego i jego ubezpieczyciela.    

Pliki do pobrania

wstecz