SA: nie każda krzywda uzasadnia przyznanie zadośćuczynienia

Dodano: 04-08-2017
Publikator: Sąd Apelacyjny w Warszawie Sygnatura: I ACa 2387/15

Sąd Apelacyjny w Warszawie w wyroku z dnia 23 lutego 2017 r. (sygn. akt I ACa 2387/15) orzekł, że w razie śmierci dochodzi do naruszenia dobra osobistego w postaci szczególnej więzi łączącej osobę pokrzywdzoną ze zmarłym, jednak nie przesądza to wymaganego skutku w postaci krzywdy, jako przesłanki odpowiedzialności sprawcy.

W rozpoznawanej sprawie z powództwem przeciwko towarzystwu ubezpieczeń wystąpili najbliżsi członkowie rodziny zmarłej, która została potrącona przez kierującą pojazdem na przejściu dla pieszych. 

Powodowie domagali się zasądzenia od zakładu ubezpieczeń 120 tys. zł zadośćuczynienia dla matki poszkodowanej, kwoty 80 tys. zł zadośćuczynienia dla brata wraz z odszkodowaniem za znaczne pogorszenie się sytuacji życiowej i koszty pogrzebu oraz po 25 tys. zł zadośćuczynienia dla bratanków poszkodowanej.

Zakład ubezpieczeń uznał jedynie częściowo roszczenia matki, której wypłacił 30 tys. zł, i brata poszkodowanej, któremu przyznał 20 tys. zł. Towarzystwo zwróciło powodom także koszty pogrzebu, odmawiając wypłaty świadczeń na rzecz bratanków.

Przeczytaj cały artykuł
wstecz