Nie każde oddalenie sprawcy z miejsca zdarzenia może stanowić przesłankę do roszczenia regresowego

Dodano: 17-08-2016
Publikator: Sąd Rejonowy w Zgierzu Sygnatura: I C 3349/14

Sąd Rejonowy w Zgierzu w wyroku z dnia 13 lipca 2016 r. (sygn. akt I C 3349/14) orzekł, że ubezpieczyciel nie skorzysta z prawa regresu, jeśli sprawca szkody oddalił się po uprzednich bezskutecznych próbach skontaktowania się z właścicielem uszkodzonego pojazdu i pozostawieniu mu swoich danych.

W rozpoznawanej sprawie z powództwem wystąpił zakład ubezpieczeń przeciwko kurierowi, który spowodował kolizję, a następnie oddalił się z miejsca zdarzenia. Powód wniósł roszczenie regresowe co do wypłaconego odszkodowania pokrzywdzonej klientce zakładu ubezpieczeń.

W dniu 23 września 2013 r. pozwany – kurier podczas wykonywania obowiązków zawodowych spowodował kolizję. Gdy mężczyzna roznosił paczki, pozostawiony przez niego samochód stoczył się, uszkadzając zaparkowany obok pojazd. Pozwany zaczął szukać właściciela auta – bezskutecznie pytał w pobliskich sklepach o jego dane. Ostatecznie zostawił za wycieraczką kartkę ze swoimi danymi i numerem telefonu i odjechał. Z samochodu zadzwonił do swojego przełożonego, który polecił mu skontaktować się z policją. Ta wezwała pozwanego na miejsce zdarzenia. W dalszym ciągu właściciel uszkodzonego auta nie pojawił się przy pojeździe. Mężczyzna przyznał się do spowodowania kolizji, za co został ukarany mandatem.

Przeczytaj cały artykuł
wstecz