UOKiK nałożył ponad 135 mln zł kary za kartel

Dodano: 28-12-2017
Publikator: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Kategorie :

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozbił zmowę producentów płyt drewnopochodnych używanych m.in. do produkcji mebli. Jak wynikło z postępowania Urzędu, przedsiębiorcy przez prawie cztery lata wspólnie ustalali ceny i wymieniali się poufnymi informacjami. Za tę praktykę ukarano 4 podmioty, na łączną sumę ponad 135 mln zł.

W zmowie cenowej uczestniczyło pięciu przedsiębiorców należących do trzech grup kapitałowych. Były to spółki: Kronospan Szczecinek, Kronospan Mielec, Pfleiderer Group, Pfleiderer Wieruszów oraz Swiss Krono. Nielegalne praktyki stosowali w latach 2008-2011.

- Ustaliliśmy, że przedsiębiorcy przez prawie cztery lata ustnie uzgadniali ceny oraz wymieniali poufne informacje, np. o dacie wprowadzenia podwyżek oraz wielkości sprzedaży. Efektem tego typu działań mogą być wyższe ceny płacone przez kontrahentów. Branża meblowa generuje blisko 2 proc. polskiego PKB, dlatego porozumienie mogło mieć negatywny wpływ na krajową gospodarkę – mówi prezes UOKiK Marek Niechciał.

Na uczestników zmowy Prezes UOKiK nałożył kary finansowe w łącznej wysokości ponad 135 761 tys. zł. Najwięcej, bo prawie 61 mln zł, musi zapłacić spółka Kronospan Szczecinek. Sankcji nie nałożono na Swiss Krono - spółka zdecydowała się na skorzystanie z programu łagodzenia kar leniency, dostarczając informacje, które pomogły udowodnić istnienie zmowy.

Decyzja Prezesa UOKiK nie jest ostateczna. Podmiotom przysługuje odwołanie do sądu.

Tagi: uokik
wstecz