UOKiK nałożył 13,4 mln zł kary dla GNB za stosowanie niedozwolonych klauzul w umowach kredytów walutowych

Dodano: 27-01-2020
Publikator: Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że Getin Noble Bank stosuje we wzorcach aneksów do umów kredytów hipotecznych indeksowanych do euro i franka szwajcarskiego niedozwolone klauzule. Za tę praktykę instytucja została ukaraną sankcją finansową w wysokości 13,4 mln zł.

UOKiK w postępowaniu zakwestionował postanowienia dotyczące ustalania kursów walut, na podstawie których szacowane są kwoty poszczególnych rat kredytu. GNB za podstawę do ustalania swoich kursów przyjął „kurs rynkowy wymiany walut dostępny w serwisie Reuters”. Urząd uznał, że zasady te nie zostały precyzyjne sformułowanie i w konsekwencji są niejasne i niezrozumiałe dla konsumentów.

- W efekcie kredytobiorcy nie są w stanie samodzielnie sprawdzić, czy bank prawidłowo ustala kursy walut i nalicza im raty. Pojawia się więc ryzyko, że GNB może je wyznaczać arbitralnie i w sposób nieprzewidywalny dla konsumentów – mówi Marek Niechciał, prezes UOKiK.

Ponadto, w jednej z klauzul bank zastrzega sobie także prawo do zmiany ustalonego kursu waluty w przypadku dużych wahań na rynku w ciągu dnia. Konsumenci nie mają możliwości zweryfikowania zasadności takich działań i zareagowania na nie. Dodatkowo istnieje ryzyko, że bank będzie korzystał z tego uprawnienia tylko wtedy, gdy będzie to dla niego korzystne, czyli gdy kurs waluty gwałtownie wzrośnie.

Getin Noble Bank został też zobligowany do poinformowania wszystkich zainteresowanych konsumentów o decyzji Prezesa UOKiK.

Jest to kolejna tego typu decyzja wydana przez organ antymonopolowy. Na początku roku za stosowanie niedozwolonych klauzul dot. wysokości kursu waluty ukarany został Deutsche Bank Polska. Obecnie Urząd prowadzi takie postępowania wobec kolejnych 7 banków: Raiffeisen, Bank Millennium, PKO BP, BPH, Pekao SA, BGŻ BNP Paribas, Santander Bank Polska.

Tagi: klauzula, uokik
wstecz