Prezes UOKiK wydał istotny pogląd w sprawie zmiany oprocentowania kredytu we frankach

Dodano: 26-08-2016
Kategorie :

Po raz pierwszy Prezes UOKiK wydał istotny pogląd w sprawie. Dotyczy on sporu konsumentów posiadających kredyty hipoteczne we frankach szwajcarskich w mBank'u. Prezes Urzędu ocenił, że postanowienie w umowie kredytu określające przesłanki zmiany oprocentowania jest w całości niedozwolone oraz wskazał na możliwe konsekwencje uznania umowy kredytu za nieważną. W trakcie konferencji prasowej Prezes UOKiK Marek Niechciał i Wiceprezes UOKiK Dorota Karczewska wraz z zaproszonymi goścmi przedstawili tło sprawy oraz główne założenia i prace prowadzone nad istotnym poglądem.

Spór między mBank'iem a „frankowiczami” trwa od 2010 r., kiedy to grupa 1247 klientów mBank'u wniosła pozew zbiorowy przeciwko instytucji bankowej. W pozwie grupowym domagali się odszkodowania w związku ze stosowaniem przez mBank niedozwolonego postanowienia o treści:

„Zmiana wysokości oprocentowania kredytu może nastąpić w przypadku zmiany stopy referencyjnej, określonej dla danej waluty oraz zmiany parametrów finansowych rynku pieniężnego i kapitałowego w kraju (lub krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej), którego waluta jest podstawą waloryzacji.”

Przeczytaj cały artykuł
Tagi: uokik
wstecz