KNF podejmuje walkę z fake newsami na temat finansów

Dodano: 02-07-2020
Publikator: Komisja Nadzoru Finansowego

Komisja Nadzoru Finansowego dołączyła do akcji #FakeHunter. KNF będzie weryfikować publikowane w internecie informacje finansowe.

Projekt #FakeHunter został zainicjowany przez Polską Agencję Prasową i GovTech Polska. Jego celem była weryfikacja informacji o koronawirusie. Teraz projekt został rozszerzony o treści dot. sektora usług finansowych.

- Dostrzegając problem fake news jako realnego zagrożenia dla bezpieczeństwa systemu finansowego państwa, zdecydowaliśmy się na podjęcie współpracy z Polską Agencją Prasową oraz GovTech Polska. Zależy nam na tym, aby ograniczyć łańcuszkowe przekazywanie fałszywych informacji, tak aby nie zarażać nimi kolejnych odbiorców. Trzeba postawić temu swoistą tamę – mówi Kamil Mroczka, Dyrektor Generalny w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego.   

W polowanie na fake newsy może zaangażować się każdy internauta. Oprogramowanie aplikacji zostało udostępnione w otwartym kodzie źródłowym, jego rozpowszechnianie odbywa się na zasadzie otwartej licencji umożliwiającej kopiowanie, rozwój i dalszą dystrybucję.

- Projekt #Fakehunter wzbudził ogromne zainteresowanie internautów. Dzięki nim codziennie otrzymujemy zgłoszenia – informacje o koronawirusie, które budzą wątpliwości. Wszystkie elementy projektu zostały przetestowane i sprawnie działają, więc nadszedł czas, by z tego narzędzia skorzystały też inne podmioty, które chcą zaangażować się w walkę ze zjawiskiem fake news. Dlatego udostępniamy oprogramowanie na zasadach otwartej licencji Umożliwienie wykorzystania, kopiowania, rozwoju i dalszego rozpowszechniania tego narzędzia w tym trudnym czasie to element troski o zdrowie i bezpieczeństwo społeczne – tłumaczy Wojciech Surmacz, prezes zarządu PAP.

Oprogramowanie do fact checkingu na zasadach otwartej licencji MIT dostępne jest pod adresem https://github.com/govtech-polska

Więcej informacji oraz wtyczka do zgłaszania wątpliwych treści pod adresem: https://fakehunter.pap.pl/

wstecz