Piotr Karda odchodzi z zarządu InterRisk

Piotr Karda opuszcza zarząd InterRisk w wyniku obustronnego porozumienia. Karda był członkiem zarządu zakładu ubezpieczeń od lipca 2016 r. Sprawował nadzór nad Pionem Sprzedaży. Jego funkcje sprawuje obecnie prezes Piotr Narloch.  

...
Czytaj więcej

Auxilia S.A. podsumowała III kw. 2017 r.

Auxilia S.A. podsumowała III kw. 2017 r. Spółka zanotowała rosnący trend wartości pozyskanego portfela każdego miesiąca III kwartału. W analizowanym okresie portfel odszkodowań pozyskany do obsługi wzrósł o 31 proc. a jego rentowność o 26 proc.

...
Czytaj więcej

Baza CEPiK 2.0 działa, chociaż SKP zgłaszają problemy

Od poniedziałku, 13 listopada br., działa unowocześniona baza CEPiK 2.0. Jednak uruchomieniu projektu, na który czekała zarówno branża ubezpieczeniowa jak i motoryzacyjna, towarzyszyły usterki i kłopoty z działaniem systemu oraz przesyłaniem danych.

...
Czytaj więcej

EIOPA: Aktualizacja comiesięcznej publikacji dostosowania opłat na kapitał własny – październik 2017 r.

Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych opublikował aktualizację comiesięcznej aktualizacji dostosowania opłat na kapitał własny do Dyrektywy Solvency II - październik 2017 r.

...
Czytaj więcej

Awanse w Grupie EuCO

Zarząd EuCO ogłosił nominacje czterech agentów. Artur Fiedyń i Bogdan Pastuszko zostali mianowani na stanowiska dyrektorów. Piotr Źbik otrzymał awans na stanowisko Dyrektora Regionalnego. Z kolei Krzysztof Grzelczyk został Dyrektorem Generalnym.

...
Czytaj więcej

Agencja S&P Global Ratings podwyższyła perspektywę ratingową PZU

Agencja ratingowa S&P Global Ratings podwyższyła perspektywę ratingową PZU z negatywnej do stabilnej. Jednocześnie rating siły finansowej PZU pozostał na poziomie A-. Jest to jedna z najwyższych możliwych ocen dla polskiej spółki.

...
Czytaj więcej

KUKE wydała ostrzeżenie w sprawie oszustw

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych opublikowała ostrzeżenie w sprawie oszustw związanych z podszywaniem się pod dłużników klientów KUKE.

...
Czytaj więcej

RF informuje o istotnych poglądach dot. zwrotu kosztów kredytu, w tym składek ubezp., w przypadku wcześniejszej spłaty rat

Rzecznik Finansowy wydał pierwsze istotne poglądy dotyczące zwrotu części poniesionych przez klienta kosztów w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu. Dotyczy to również składek ubezpieczenia kredytu i niskiego wkładu własnego.

...
Czytaj więcej

Zmiany w Prawie o ruchu drogowym z podpisem Prezydenta

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał w dniu 12 października 2017 r. ustawę z dnia 15 września 2017 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Celem nowelizacji jest przyspieszenie wejścia w życie przepisów dot. bazy CEPiK 2.0

...
Czytaj więcej

II InsurTech Digital Congress i III FinTech Digital Congress

Już po raz trzeci, w dniach 23-24 listopada 2017 r. w warszawskim Hotelu Westin odbędzie się konferencja FinTech Digital Congress. W ramach kongresu odbędzie się także kolejna edycja InsurTech Digital Congress.

...
Czytaj więcej

Generali otrzymało Laur Pośredników

Pośrednicy uznali Generali za najlepszego partnera w branży ubezpieczeń. Towarzystwo otrzymało Laur Pośrednika - wyróżnienie przyznawane przez firmy zrzeszone w Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych.

...
Czytaj więcej

Prof. Marcin Orlicki nowym członkiem rad nadzorczych spółek grupy Generali

​Prof. Marcin Orlicki został niezależnym członkiem rad nadzorczych trzech spółek należących do grupy Generali: Generali Towarzystwo Ubezpieczeń SA, Generali Życie SA oraz Generali Finance Sp. z o.o.

...
Czytaj więcej

Eksperci z CZUBLUN TRĘBICKI przeprowadzili szkolenie „Jak RODO wpłynie na pracodawców?”

W dniu 4 października 2017 r. odbyło się szkolenie pt. „Jak RODO wpłynie na pracodawców?”. Warsztat zorganizowali i poprowadzili eksperci działu prawa pracy – mec. Edyta Defańska-Czujko i mec. Magdalena Sudoł.

...
Czytaj więcej

Link4 z nominacją do nagrody Effie Awards za najbardziej efektywną kampanię reklamową

Reklama Link4 "Pierwszy dzwon" dostała nominację do nagrody Effie Awards. Wyróżnioną ją za najbardziej efektywną kampanię marketingową.

...
Czytaj więcej

Getin Bank wprowadza Konto Proste Zasady z ofertą ubezpieczeniową od TU Europa

Towarzystwo Ubezpieczeń Europa dostarcza produkty ubezpieczeniowe posiadaczom nowego ROR w Getin Bank - Konto Proste Zasady.

...
Czytaj więcej

Trwa PZU Risk Engineering Days 2017

W Sopocie rozpoczął się PZU Risk Engineering Days 2017. Głównymi tematami dwudniowej konferencji będzie cyberbezpieczeństwo polskich przedsiębiorstw, rola sztucznej inteligencji w zarządzaniu ryzykiem oraz kultura organizacyjna.

...
Czytaj więcej

Koleje nie będą płaciły odszkodowań, jeśli opóźnienie było spowodowane klęską żywiołową. Nowe propozycje KE dot. praw pasażerów

Komisja Europejska przedstawiła propozycje zmian w zakresie respektowania praw pasażerów przez koleje. Nowe przepisy mają na celu skuteczniej chronić podróżnych w przypadku opóźnienia pociągu, jego odwołania, a także zapobiegać dezinformacji.

...
Czytaj więcej

Krupiński: Pekao wzmocni swoją współpracę z PZU i Alior Bankiem

Wiceprezes Banku Pekao udzielił wywiadu. W rozmowie odniósł się do nowej strategii instytucji i jej dalszych planów rozwojowych. Jak wskazał, Pekao planuje wzmocnienie współpracy z PZU i Alior Bankiem w zakresie dystrybucji ubezpieczeń i inwestycji.

...
Czytaj więcej

Partner portalu beinsured.pl poszukuje PRAWNIKA do swojego zespołu!

Partner portalu beinsured.pl poszukuje PRAWNIKA do swojego zespołu!

...
Czytaj więcej

O ubezpieczeniach przyszłości na BACK TO THE FUTURE II

Wczoraj (21 września), w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie odbyła się konferencja organizowana przez portal beinsured.pl i Kancelarię CZUBLUN TRĘBICKI - "BACK TO THE FUTURE" II - Ubezpieczenia przyszłości - Internet kontratakuje.

...
Czytaj więcej

Rząd będzie regulował działalność Ubera. Kierowcy z obowiązkowym ubezpieczeniem OC i NNW

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa opublikowało projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym oraz ustawy o czasie pracy kierowców. Ma on na celu stworzenie jednakowych warunków prawnych w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób.

...
Czytaj więcej

MC opublikowało projekty aktów wykonawczych w związku z wcześniejszym uruchomieniem bazy CEPiK 2.0

W serwisie Rządowego Centrum Legislacji zostały opublikowane trzy projekty rozporządzeń dotyczące Centralnej Ewidencji Pojazdów. Powstanie projektów jest związane z przegłosowaniem w Sejmie propozycji wcześniejszego uruchomienia bazy CEPiK 2.0

...
Czytaj więcej

Prezydent apeluje o stworzenie tzw. funduszu klęskowego

W dniu 17 września 2017 r. w Spale odbyły się Dożynki Prezydenckie. Podczas uroczystości Prezydent Andrzej Duda zaapelował, by stworzyć tzw. fundusz klęskowy na pomoc dla rolników w przypadku wystąpienia np. klęski żywiołowej.

...
Czytaj więcej

PRELEGENCI BttF: Edyta Defańska-Czujko, Kancelaria CZUBLUN TRĘBICKI

Rosnące znaczenie inteligentnych maszyn, cyfrowych technologii, a także związane z tym zjawiska w nadchodzących latach znacząco zmienią definicję rynku pracy. Niemal połowa znanych obecnie zawodów zostanie zastąpiona pracą maszyn w ciągu najbliższych lat.

...
Czytaj więcej

Grzegorz Bors odwołany z funkcji wiceprezesa TU Europa

W dniu 6 września Rada Nadzorcza Grupy Ubezpieczeniowej Europa odwołała ze stanowiska wiceprezesa Towarzystwa Ubezpieczeń Europa i Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Europa Grzegorza Borsa.

...
Czytaj więcej

PZU stawia na technologie

Roman Pałac, prezes PZU Życie, opowiedział w rozmowie z portalem Money.pl o wykorzystaniu nowych technologii do szacowania szkód po nawałnicach oraz rozwoju sektora ubezpieczeń od cyberataków.

...
Czytaj więcej

PIU: strategia poprawy bezpieczeństwa drogowego w Polsce

W dniu 6 września 2017 r. podczas XXVII Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, Polska Izba Ubezpieczeń przedstawiła raport pt. „Strategia poprawy bezpieczeństwa drogowego w Polsce”.

...
Czytaj więcej

Piotr Antkiewicz nie jest już prezesem KUKE

Piotr Antkiewicz zrezygnował z funkcji prezesa Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych po dwóch miesiącach.

...
Czytaj więcej

Tomasz Kulik omówił plany PZU

Tomasz Kulik, członek zarządu i CFO PZU SA i PZU Życie SA, uczestniczył w czacie inwestorskim, który odbył się po prezentacji wyników Grupy po I poł. 2017 r. Pytania inwestorów głównie dotyczyły kondycji spółki, jej dalszych planów inwestycyjnych...

...
Czytaj więcej

Będą odszkodowania dla sadowników poszkodowanych podczas wiosennych przymrozków 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o wypłatach odszkodowania dla rolników, którzy ponieśli szkody wskutek wiosennych przymrozków. Świadczenia będą zmniejszane o 50%, jeśli rolnik nie posiadał ubezpieczenia upraw rolnych.

...
Czytaj więcej

PZU chce być kojarzone z produktami oszczędnościowymi

„Zależy nam na tym, aby PZU mocno spozycjonować na rynku szeroko pojętych oszczędności klientów” – powiedział Paweł Surówka, prezes PZU SA, w wywiadzie udzielonym redakcji Rzeczpospolita.

...
Czytaj więcej

Projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń skierowany do I czytania

Rozpoczął się proces legislacyjny w Sejmie trzech projektów ustaw mających wpływ na sektor ubezpieczeń. W dniu 30 sierpnia br. skierowano do I czytania na posiedzeniu Sejmu rządowy projekt ustawy o dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Mariusz Wichtowski: Ludzie naiwnie wierzą, że za granicą mogą naruszać przepisy drogowe bez konsekwencji

Mariusz Wichtowski, prezes Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, udzielił wywiadu dziennikowi Rzeczpospolita. W rozmowie opowiedział o Systemie Zielonej Karty oraz przedstawił najważniejsze dane dot. szkód transgranicznych.

...
Czytaj więcej

Mondial Assistance otrzymał Certyfikat Firma Przyjazna Klientowi

Mondial Assistance po raz ósmy został uhonorowany Certyfikatem Firma Przyjazna Klientowi. Certyfikat jest przyznawany spółkom wyróżniającym się jakością obsługi klienta oraz skuteczną realizacją strategii w tym obszarze.

...
Czytaj więcej

Nowy udziałowiec TUW Medicum

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Medicum zawarło porozumienie z Zarządem Giełdy Praw Majątkowych Vindexus S.A. dot. przejęcia nowo utworzonych udziałów zakładu ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Wyniki finansowe BZ WBK-Aviva w I półroczu 2017 roku

Towarzystwo Ubezpieczeń BZ WBK-Aviva w I połowie bieżącego roku osiągnęło wynik finansowy na poziomie 60,2 mln zł (netto), wobec 52,7 mln zł przed rokiem. a wypłatę świadczeń i odszkodowań z ubezpieczeń ochronnych przekazano 17,8 mln zł.

...
Czytaj więcej

Najciekawsze insurtechy znad Wisły

Redaktor naczelny portalu cashless.pl Jacek Uryniuk przygotował „Abecadło polskiego fintechu” - listę polskich start-upów finansowych, które jego zdaniem mają szansę lub już odniosły sukces w branży fintechowej.

...
Czytaj więcej

Pocztowe TUW ma nowego udziałowca i członka zarządu

Fundusz Składkowy Ubezpieczenia Społecznego Rolników został nowym udziałowcem Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych. W związku ze zmianą właścicielską zakładu ubezpieczeń doszło do roszad w zarządzie TUWu.

...
Czytaj więcej

Projekt ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym

Jednym z ujętych w projekcie rozwiązań jest ustanowienie dla pośrednika przy przewozie osób obowiązku gromadzenia informacji z zakresu posiadania przez pracowników i współpracowników obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej i NNW.

...
Czytaj więcej

Pakiet niemieckich ubezpieczeń na życie od Generali zostanie wystawiony na sprzedaż

Agencja informacyjna Reuters podała, że niemiecka spółka Generali wystawia na sprzedaż pakiet ubezpieczeń na życie, wart 44 mld euro. Decyzja jest pochodną procesów restrukturyzacji procesów w europejskich spółkach grupy.

...
Czytaj więcej

Allianz Technology chce zredukować zatrudnienie

Allianz Technology, należący do niemieckiego ubezpieczyciela, zapowiedział redukcję etatów. W sumie firma zamierza zwolnić 300 osób z 2 tys. zatrudnionych. Jest to jeden z elementów programu Smart Prices & Costs, zakładającego zmniejszenie kosztów.

...
Czytaj więcej

Generali uruchomiło telefoniczne dyżury menadżerów ds. likwidacji szkód

Generali od lipca dokonało rozszerzeń kilku swoich produktów w oparciu o potrzeby i oczekiwania klientów. Teraz zakład ubezpieczeń dokonuje zmian także w zakresie usług likwidacji szkód - na prośbę klientów uruchomił telefoniczny dyżur menedżerów.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenie należności pomocne w ekspansji zagranicznej

W dniu 1 czerwca br. na rynku pojawił się nowy produkt od KUKE i PKO BP „Polisa na świat”. Ubezpieczenie jest dedykowane firmom wchodzącym na zagraniczne rynki. Zdaniem jego twórców, ten rok będzie rekordowy pod względem eksportu polskich firm za granicę.

...
Czytaj więcej

Luciano Cirin: region CEE to obszar wzrostu

Luciano Cirin, prezes Generali CEE Holding, udzielił wywiadu dziennikowi Rzeczpospolita. Rozmowa dotyczyła dalszych planów działalności włoskiego ubezpieczyciela na polskim rynku.

...
Czytaj więcej

UFG wybrało nowych członków rady

Zwyczajne zgromadzenie członków UFG zatwierdziło sprawozdanie z działalności Funduszu za 2016 r. Ponadto, udzieliło ono absolutorium zarządowi i radzie. Wybrani zostali też czterej nowi członkowie rady UFG.

...
Czytaj więcej

Od lipca AIG przekształci się w Colonnade Insurance

W dniu 1 lipca br. zostaną zakupione przez Fairfax Financial Holdings Limited aktywa operacyjne i prawa do przedłużania umów AIG Polska. W związku z transakcją ubezpieczyciel zmieni nazwę na Colonnade Insurance S.A.

...
Czytaj więcej

RF organizuje konferencję o nadzorze nad prawami i interesami konsumenta w sektorze finansowym

RF organizuje międzynarodową konferencję poświęconą dotychczasowemu dorobkowi światowemu w obszarze nadzoru nad prawami i interesami konsumenta w sektorze finansowym: "Jak chronić konsumenta na rynku finansowym: modele, doświadczenia, wyzwania".

...
Czytaj więcej

Allianz z sukcesem realizuje strategię

Od 2015 r. Allianz Polska realizuje obraną strategię. Celem ubezpieczyciela jest dołączenie do czołówki największych trzech zakładów ubezpieczeń w Polsce. Na ten rok spółka założyła zwiększenie udziału na rynku poprzez digitalizację procesów.

...
Czytaj więcej

Zmiany w składzie Zarządu TUW Medicum. Janusz Piechociński objął stanowisko wiceprezesa zarządu

TUW Medicum zamieściło na swojej stronie internetowej informację o wyborze nowego wiceprezesa towarzystwa, którym został Janusz Piechociński, były wiceprezes Rady Ministrów i prezes PSL.

...
Czytaj więcej

Patronat beinsured: Polityka cenowa w ubezpieczeniach na życie

Sztuczna inteligencja, duże ilości danych czy szybkie dostosowywanie poziomu cen będą głównymi tematami konferencji „Pricing in Personal Lines Insurance”, która odbędzie się w dniach 21-22 września 2017 r. w Londynie.

...
Czytaj więcej

Blisko 11 mln zł zgromadził Turystyczny Fundusz Gwarancyjny od początku swego istnienia

TFG został utworzony na mocy ustawy z dnia 22 lipca 2016 roku o zmianie ustawy o usługach turystycznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych UFG i PBUK. Od początku swego powołania w dniu 26 listopada 2016 r. zgromadził już ok. 11 mln zł.

...
Czytaj więcej

Christoph Baltzer dołącza do Sollers Consulting

Christoph Baltzer zasilił zespół promocji i marketingu Sollers Consulting. Jako doświadczony dziennikarz ubezpieczeniowy będzie wspierał działania promocyjne firmy doradczej specjalizującej się w branży finansowej.

...
Czytaj więcej

Branża finansowa ma coraz większe trudności z pozyskaniem i utrzymaniem wykwalifikowanych pracowników

Branża finansowa plasuje się na wysokich pozycjach w rankingach liczby ofert pracy. W zestawieniach przygotowywanych m.in. przez portal pracuj.pl od 2016 roku zajmuje drugą pozycję, za branżą handlową, co do ilości wolnych wakatów.

...
Czytaj więcej

Paweł Surówka zapowiada dalszą redukcję kosztów

Paweł Surówka skomentował ostatnie zmiany w Grupie związane ze zbliżającym się zakończeniem transakcji zakupu pakietu akcji Pekao SA i Pioneer TFI. Odniósł się też do wyników spółki za I kw. 2017 r. oraz realizacji strategii Grupy na lata 2016-2020.

...
Czytaj więcej

PBUK: rumuński Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wypłaci odszkodowania w imieniu Carpatica Asig SA

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych podało, iż FGA - rumuński Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny otrzymał ostateczną, nie podlegającą zaskarżeniu, decyzję sądu o wszczęciu postępowania upadłościowego przeciwko Carpatica Asig SA.

...
Czytaj więcej

Morawiecki pozytywnie ocenia decyzję KNF w sprawie przejęcia akcji Banku Pekao przez PZU i PFR

Mateusz Morawiecki, wicepremier, szef resortów finansów i rozwoju, decyzję KNF dot. zgody na przejęcie akcji Banku Pekao S.A. przez PZU i PFR ocenił jako bardzo dobrą wiadomość dla całej polskiej gospodarki.

...
Czytaj więcej

Prawne połączenie AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. i AXA TUiR S.A.

W dniu 28 kwietnia 2017 r. AXA Ubezpieczenia TUiR S.A. przejęło spółkę AXA TUiR S.A.

...
Czytaj więcej

Adam Uszpolewicz: branża ubezpieczeniowa posiada duży potencjał rozwoju na polskim rynku

Adam Uszpolewicz, prezes Aviva Polska, udzielił wywiadu dziennikowi Rzeczpospolita. Rozmowa dotyczyła aktualnej sytuacji na rynku ubezpieczeń z elementami inwestycyjnymi jak i wyzwań ubezpieczyciela oraz jego planów rozwoju. 

...
Czytaj więcej

KNF wydała zgodę na zakup akcji Banku Pekao S.A. przez PZU i PFR

W dniu 4 maja 2017 r. Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie wydała decyzję o stwierdzeniu braku podstaw do zgłoszenia sprzeciwu co do zamiaru zakupu przez PZU i PFR 32,8% akcji Banku Pekao S.A. od Grupy UniCredit.

...
Czytaj więcej

Roman Pałac prezesem PZU Życie

Rada Nadzorcza PZU Życie SA w dniu 26 kwietnia 2017 roku podjęła jednogłośnie uchwałę powołującą Romana Pałaca na stanowisko prezesa zarządu Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń na Życie SA.

...
Czytaj więcej

Mondial Assistance laureatem konkursu Innovation 2017

Stworzony i wdrożony przez Mondial Assistance system monitorowania pomocy drogowej otrzymał srebrną statuetkę w konkursie Innovation 2017. Koncepcja wpisuje się w trend automatyzacji procesów obsługi klienta.

...
Czytaj więcej

Zmiana prezesa Aegon. Spółką pokieruje Marc van der Ploeg

Ze stanowiska prezesa Aegon Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SA zrezygnował Michał Biedzki, który kierował spółką od 12 lat. Jego następcą został Marc van der Ploeg.

...
Czytaj więcej

Paweł Surówka prezesem PZU

Rada Nadzorcza Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń powołała w czwartek (12 kwietnia 2017 r.) podczas Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Pawła Surówkę w skład zarządu PZU SA i powierzyła mu pełnienie funkcji prezesa spółki.

...
Czytaj więcej

Paweł Racis nowym dyrektorem handlowym Arval Polska

Od kwietnia 2017 r. funkcję dyrektora handlowego Arval Polska pełni Paweł Racis. Na tym stanowisku będzie on odpowiedzialny m.in. za rozwój produktów oraz zarządzanie działem handlowym.

...
Czytaj więcej

Paweł Holnicki-Szulc dyrektorem polskiego oddziału AIG

Paweł Holnicki-Szulc został nowym dyrektorem zarządzającym polskiego oddziału AIG. Zastąpi on na tym stanowisku Patricka Mahieu, który zasiadał na tym stanowisku od maja 2016 r.

...
Czytaj więcej

Michał Krupiński wydał oświadczenie w związku z odwołaniem ze stanowiska prezesa PZU SA

Michał Krupiński, były prezes PZU SA, złożył oświadczenie w związku z niespodziewanym odwołaniem z pełnionej funkcji w dniu 22 marca 2017 r.

...
Czytaj więcej

Czynności prezesa zarządu PZU pełni Marcin Chludziński

W dniu 23 marca 2017 r. rada nadzorcza PZU oddelegowała dotychczasowego członka rady nadzorczej spółki, Marcina Chludzińskiego do czasowego wykonywania czynności prezesa zarządu PZU SA.

...
Czytaj więcej

Michał Krupiński odwołany z funkcji prezesa PZU

Rada Nadzorcza PZU SA na posiedzeniu 22 marca 2017 roku podjęła decyzję o odwołaniu Michała Krupińskiego z funkcji prezesa zarządu PZU i ze składu zarządu, poinformowała spółka. Odwołanie jest ważne z dniem 22 marca.

...
Czytaj więcej

Nationale-Nederlanden: Ubezpieczenie na życie pracowników może obniżyć rotację w firmie

Nationale-Nederlanden tłumaczy, że w przypadku małych i średnich firm sposobem na zatrzymanie wartościowych pracowników jest zaoferowanie im przystąpienia do grupowego ubezpieczenia na życie.

...
Czytaj więcej

KNF: Wyniki branży za 2016 r. Dane dla poszczególnych grup ubezpieczeń

Po raz kolejny największą stratę odnotowały ubezpieczenia gr. 10 (ubezpieczenia OC ppm.). Wartość ta w dalszym ciągu utrzymuje się na poziomie przekraczającym 1 mld zł straty.

...
Czytaj więcej

EY: Zakłady ubezpieczeń mają dwa miesiące na przegotowanie raportów SFCR i RSR

Do dnia 20 maja 2017 r. zakłady ubezpieczeń będą musiały po raz pierwszy złożyć do Komisji Nadzoru Finansowego raporty RSR i SFCR oraz dokonać przeglądu i zmiany systemów wynagrodzeń, przekazują eksperci firmy doradczej EY.

...
Czytaj więcej

beinsured zmienia siedzibę!

Po roku działalności z sentymentem żegnamy biuro przy ul. Wiślanej, na rzecz nowopowstałego kompleksu biurowo-mieszkalnego na warszawskim Powiślu.

...
Czytaj więcej

PZU otrzymało nagrodę Byki i Niedźwiedzie w kategorii spółka WIG20

Redakcja „Parkietu” po raz 23. przyznała nagrody Byki i Niedźwiedzie. PZU SA zwyciężył w kategorii spółka roku z WIG20.

...
Czytaj więcej

Nationale-Nederlanden rozpoczyna ofensywę w kanale bancassurance

Od kilku dni Nationale-Nederlanden przekazuje informacje o nowych rozwiązaniach wprowadzanych do sprzedaży ubezpieczeń w kanale bancassurance. W styczniu tego roku towarzystwo podpisało umowę z BOŚ Bankiem dot. dystrybucji ubezpieczeń na życie.

...
Czytaj więcej

PZU: strategia Alior Banku na lata 2017-2020 zakłada rewolucję technologiczną w bankowości

Alior Bank ogłosił swoją strategię na lata 2017 - 2020. W planach banku, na najbliższe lata znajduje się zwiększenie satysfakcji klientów dzięki prostej, przejrzystej ofercie oraz najnowszej generacji rozwiązaniom mobilnym i internetowym.

...
Czytaj więcej

Generali: Krystyna Matysiak i Piotr Bułka w zarządzie

Krystyna Matysiak i Piotr Bułka zostali członkami zarządu Generali Towarzystwo Ubezpieczeń, zarówno w spółce życiowej, jak i majątkowej zakładu. Nowe stanowiska mają objąć z dniem 1 kwietnia 2017 r.

...
Czytaj więcej

CEPiK 2.0 jako pierwsze udostępni informacje o punktach karnych

Adam Gryzel, kierownik techniczny programu CEPiK, przedstawił na konferencji prasowej etap prac nad wdrażaniem usług związanych z bazą CEPiK 2.0. Wskazał, że jako pierwsza zostanie uruchomiona usługa pozwalająca na sprawdzenie stanu konta punktów karnych.

...
Czytaj więcej

Jacek Birlet dołączył do Auxilii

Jacek Birlet z dniem 1 marca 2017 r. został nowym dyrektorem zarządzającym sprzedażą w kancelarii odszkodowawczej Auxilia S.A. Na nowym stanowisku będzie odpowiadał za pion sprzedaży i jego rozwój - przekazała firma.

...
Czytaj więcej

Auxilia uruchamia franczyzę

Kancelaria odszkodowawcza Auxilia będzie budować sieć franczyzy – taką informację podał Puls Biznesu. Celem tego działania jest zwiększenie wyników finansowych i szybki wzrost biznesu.

...
Czytaj więcej

Michał Krupiński: PZU pracuje nad cyberubezpieczeniami

Michał Krupiński, prezes PZU udzielił wywiadu portalowi wPolityce.pl. W trakcie rozmowy przedstawił plany Grupy w związku z przejęciem Banku Pekao S.A., a także przedstawił strategię Alior Banku oraz podsumował dotychczasowe osiągnięcia Grupy.

...
Czytaj więcej

Zmiany w Zarządzie D.A.S.

W dniu 16.02.2017 r. nastąpiły zmiany w Zarządzie D.A.S. Towarzystwa Ubezpieczeń Ochrony Prawnej S.A. Na miejsce Arkadiusza Gila została powołana Danuta Źrałek.

...
Czytaj więcej

PZU będzie zastępowane przez Prokuratorię Generalną

Na stronie Ministerstwa Skarbu Państwa został opublikowany projekt rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie osób zastępowanych przez Prokuratorię Generalną Rzeczypospolitej Polskiej...

...
Czytaj więcej

Łukasz Moltzan został nowym Dyrektorem Biura Ubezpieczeń Osobowych

Łukasz Moltzan zastąpił na stanowisku Dyrektora Biura Ubezpieczeń Osobowych Przemysława Gawlaka. Nowy dyrektor od niedawna związany jest ze spółką Donorią. Posiada doświadczenie kierownicze w zarządzaniu zespołem obsługującym ubezpieczenia grupowe.

...
Czytaj więcej

Bezpieczna jazda z Samsung Drive

Samsung we współpracy z ÖAMTC Fahrtechnik (Technika Prowadzenia Pojazdu) wprowadza aplikację VR, która zadba o bezpieczeństwo jazdy. Twórcy zapowiadają, iż Samsung Drive ma szansę zmodernizować szkolenia z nauki jazdy na całym świecie.

...
Czytaj więcej

PZU SA złożył wniosek do UOKiK o wydanie zgody na koncentrację

W dniu 25 stycznia 2017 r. do Urzędu wpłynął wniosek dot. koncentracji polegającej na przejęciu przez PZU SA kontroli nad Bankiem Pekao S.A., Pioneer Pekao Investment Management S.A. oraz Domem Inwestycyjnym Xelion sp. z o.o.

...
Czytaj więcej

Polski Oddział AIG powiększył zespół Financial Lines

Zespół Financial Lines polskiego oddziału AIG Europe Limited powiększył się o cztery osoby. Ponadto, stanowisko dyrektora ds. sprzedaży ubezpieczeń odpowiedzialności członków organów spółki kapitałowej w AIG objęła Agata Grygorowicz.

...
Czytaj więcej

Intensa Sanpaolo zainteresowane przejęciem Generali

Włoska grupa Intensa Sanpaolo obecna na rynku bankowym i ubezpieczeniowym potwierdziła możliwość połączenia się z Generali – największym włoskim ubezpieczycielem.

...
Czytaj więcej

Michał Krupiński podsumowuje Światowe Forum Ekonomiczne w Davos

„Zmienia się sposób myślenia o tym, jak rozwijać własne gospodarki, jak rozwijać firmy" – powiedział PAP Prezes PZU Michał Krupiński, który gościł na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos.

...
Czytaj więcej

SALTUS Ubezpieczenia z tytułem Dobra Marka 2017

SALTUS Ubezpieczenia otrzymał tytuł Dobra Marka 2017 – Jakość, Zaufanie, Renoma. Firma została nagrodzona w kategorii „Odkrycie roku”.

...
Czytaj więcej

ERGO Hestia z Gwiazdą Jakości Obsługi 2017

ERGO Hestia otrzymała tytuł Gwiazda Jakości Obsługi 2017. Jest to wyróżnienie przyznawane przez konsumentów firmom docenianym ze względu na jakość obsługi i kontakt z klientami.

...
Czytaj więcej

PZU szuka kapitału na zwiększenie wskaźnika pokrycia Solvency II

PZU planuje wyemitować obligacje za 500 mln euro, przekazał portal Money.pl, powołując się na informacje agencji Reuters. W ten sposób ubezpieczyciel chce zwiększyć bufor kapitałowy po zakupie wspólnie z Polskim Funduszem Rozwoju 32,8% akcji Banku Pekao.

...
Czytaj więcej

Krupiński: w tym roku chcemy czerpać korzyści z przeprowadzonych transakcji bankowych

Michał Krupiński, prezes PZU, w rozmowie z PAP, powiedział, że na 2017 r. Grupa planuje zwiększenie rentowności w porównaniu z ubiegłym rokiem. Ma to zostać zrealizowane m.in. przez rozwój kanału bancassurance oraz spółki PZU Zdrowie.

...
Czytaj więcej

W UE rozpoczęto prace nad uregulowaniem rynku pojazdów autonomicznych

Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego przyjęła sprawozdanie, w którym wzywa Komisję Europejską do zaproponowania przepisów prawnych, które regulowałyby stosowanie robotów. Przyjęte propozycje zmian, wynikające z szybkiego rozwoju robotyki i AI.

...
Czytaj więcej

Postępowania polubowne przy RF szybsze i łatwiejsze

​W dniu 10 stycznia 2017 r. weszła w życie ustawa o pozasądowym rozstrzyganiu sporów konsumenckich. Jak podaje Rzecznik Finansowy, od tej pory postępowania polubowne prowadzone przy Rzeczniku Finansowym będą szybsze i łatwiejsze.

...
Czytaj więcej

Terminy do wniesienia pozwów. Wysokość minimalnego wynagrodzenia w pierwszym roku pracy

Jedną z najistotniejszych zmian przepisów ustawy Kodeks pracy jest wydłużenie oraz ujednolicenie obowiązujących dotychczas terminów na wniesienie przez pracownika odwołania do Sądu pracy od wypowiedzenia albo rozwiązania zawartej z pracodawcą umowy...

...
Czytaj więcej

PZU nadzorowane przez Ministra Finansów i Rozwoju

Zarządzającym aktywami PZU S.A. został Minister Finansów i Rozwoju. Oprócz zakładu ubezpieczeń pod resort trafi jeszcze 239 podmiotów m.in. PKO BP, PLL LOT, GPW, Totalizator Sportowy, Grupa Azoty, Agencja Rozwoju Przemysłu, Polski Fundusz Rozwoju.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy przygotował wzór sprawozdania dotyczącego rozpatrywania reklamacji

Rzecznik Finansowy opublikował na swojej stronie internetowej wzór sprawozdania dotyczącego rozpatrywania reklamacji oraz liczby wystąpień na drogę postępowania sądowego w wyniku nierozpatrzenia reklamacji zgodnie z wolą klientów.

...
Czytaj więcej

ARiMR rozpoczęła nabór wniosków o wypłatę odszkodowania za szkody spowodowane klęskami żywiołowymi

Do dnia 25 stycznia 2017 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o wypłatę odszkodowań za straty w gospodarstwach rolniczych spowodowane klęskami żywiołowymi.

...
Czytaj więcej

DRB z tytułem Przedsiębiorstwa Fair Play 2016

Centrum Odszkodowań DRB otrzymało wyróżnienie Przedsiębiorstwa Fair Play 2016. Tym zaszczytnym tytułem firma została nagrodzona już po raz drugi.

...
Czytaj więcej

Coraz więcej branż zainteresowanych grupowymi ubezpieczeniami zdrowotnymi dla swoich pracowników

Rośnie liczba osób objętych grupowymi ubezpieczeniami zdrowotnymi. Zgodnie z danymi Polskiej Izby Ubezpieczeń po II kw. 2016 r. liczba posiadaczy takiego ubezpieczenia wzrosła o 250 tys. osób, tj. o 23%.

...
Czytaj więcej

Pozasądowe rozstrzyganie sporów konsumenckich

W dniu 10 stycznia 2017 r. wejdzie w życie ustawa o pozasądowym rozstrzyganiu sporów konsumenckich. Ustawa ma na celu wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie alternatywnych metod rozstrzygania sporów konsumenckich.

...
Czytaj więcej

LINK4 z tytułem Dobra Marka 2017

LINK4 Towarzystwo Ubezpieczeń otrzymało wyróżnienie „Dobra Marka 2017 – Jakość, Zaufanie, Renoma" w kategorii ubezpieczenia komunikacyjne.

...
Czytaj więcej

Agencja S&P utrzymała rating PZU na poziomie A-

Agencja S&P w raporcie z dnia 22 grudnia 2016 roku podtrzymała rating PZU na poziomie „A-”. Rating został opublikowany dwa tygodnia po ogłoszeniu przez PZU transakcji zakupu akcji Banku Pekao S.A.

...
Czytaj więcej

Nowe obowiązki przedsiębiorców wynikające z Ustawy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich

W dniu 10 stycznia 2017 r. wejdzie w życie nowa ustawa o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich. Jej założeniem jest prostsze i szybsze rozwiązywanie sporów, powstałych pomiędzy przedsiębiorcami i konsumentami, na drodze pozasądowej.

...
Czytaj więcej

Wyłudzacze odszkodowań z Wrocławia zostali zatrzymani

Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu przekazała, że jej funkcjonariusze zatrzymali dziesięciu członków grupy zajmującej się wyłudzeniami odszkodowań za szkody komunikacyjne i kredyty.

...
Czytaj więcej

KUKE Finance z nową umową

KUKE Finance S.A. i Famur S.A. podpisały umowę dotyczącą zarządzania wierzytelnościami. Wartość kontraktu opiewa na kwotę ponad 19,5 mln zł.

...
Czytaj więcej

BGK i KUKE finansują kontrakt eksportowy firmy budowlanej Unibep SA

Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowę kredytową o wartości 245 mln zł (55 mln EUR) na sfinansowanie kontraktu eksportowego firmy budowlanej Unibep SA z Bielska Podlaskiego. Ubezpieczenie finansowania zapewnia KUKE.

...
Czytaj więcej

Nowi dyrektorzy marketingu w PZU

PZU poinformowało, iż od dnia 1 listopada 2016 r. dyrektorem do spraw strategii i analiz marketingowych w PZU jest Marta Baran. Od dnia 15 października 2016 r. obowiązki dyrektora do spraw komunikacji marketingowej pełni natomiast Agnieszka Rzepkowska.

...
Czytaj więcej

Zmiany w zarządzie STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi

STBU Brokerzy Ubezpieczeniowi Sp. z o.o. ma nowego prezesa. Został nim dotychczasowy wiceprezes Zarządu - Adam Lewandowski.

...
Czytaj więcej

Posłowie za przesunięciem daty wdrożenia CEPiK na 4 czerwca 2018 r.

Podczas 31. posiedzenia Sejmu RP posłowie wysłuchali sprawozdania Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii oraz Komisji Infrastruktury o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o kierujących pojazdami oraz niektórych innych ustaw.

...
Czytaj więcej

Przedstawiciele PZU na konferencji Global Emerging Markets One-on-One

W dniach 29 listopada – 1 grudnia 2016 r. w Nowym Jorku odbywa się konferencja „Global Emerging Markets One-on-One” organizowana przez bank inwestycyjny UBS. Jako przedstawiciele Grupy PZU, znaleźli się Michał Krupiński i Tomasz Kulik.

...
Czytaj więcej

PZU powinien się wytłumaczyć z podwyżek składki OC przed Komisją Finansów Publicznych

Politycy z PO chcą, aby sejmowa komisja finansów publicznych zaprosiła na swoje posiedzenie przedstawiciela PZU. Uważają, że rząd powinien poznać przyczyny podwyżek ubezpieczenia OC komunikacyjnego i rzetelnie poinformować o nich obywateli.

...
Czytaj więcej

Compensa z nową usługą dla klientów indywidualnych

Klienci Compensa TU S.A. mogą rozszerzyć swoje ubezpieczenie mieszkania o dodatkową usługę iMe, tzw. technologiczny Concierge. iMe to innowacyjne narzędzie umożliwiające konsultację online w przypadku problemów ze sprzętem IT.

...
Czytaj więcej

Zmiany w Zarządzie TUW Medicum: Teresa Grabowska zamiast Adama Kałdusa

Rada Nadzorcza TUW Medicum w dniu 24 listopada 2016 roku powołała z dniem 1 grudnia 2016 r. na stanowisko Członka Zarządu Teresę Grabowską. Jednocześnie z funkcji Członka Zarządu zrezygnował Adam Kałdus.

...
Czytaj więcej

Odpowiedzialność karna za uszkodzenie systemów komputerowych i teleinformatycznych

W dobie powszechnej informatyzacji szeroko obejmującej wiele aspektów życia, coraz częściej spotykamy się z przypadkami przestępstwa tzw. sabotażu komputerowego. Przestępstwo to zostało opisane w art. 269a Kodeks karny.

...
Czytaj więcej

Innowacje w ubezpieczeniach – jak przygotować się na zmiany?

21 listopada br. odbyła się konferencja poświęcona nowym technologiom w sektorze ubezpieczeń. Uczestnicy 5. edycji międzynarodowego panelu „Innowacje w ubezpieczeniach” zastanawiali się, jak InsurTech-y wpłyną na funkcjonowanie zakładów ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Perła Polskiej Gospodarki dla Grupy Europa

Grupa Europa już po raz drugi otrzymała tytuł „Perła Polskiej Gospodarki”. Wyróżnienie przyznawane jest najlepszym podmiotom gospodarczym wyłonionym przez naukowców ze Szkoły Głównej Handlowej.

...
Czytaj więcej

Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność chce regulacji w Kodeksie pracy chroniących przed stresem w pracy

Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ Solidarność przygotował petycję do minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej. Związkowcy domagają się wpisania do Kodeksu pracy ochrony przed skutkami stresu w pracy.

...
Czytaj więcej

AIG wycofuje się z Wielkiej Brytanii

Amerykański ubezpieczyciel zamierza opuścić UK z powodu Brexitu. Na razie zakład ubezpieczeń daje sobie rok na podjęcie decyzji, gdzie przenosi swoją główną europejską siedzibę.

...
Czytaj więcej

Od 2018 r. polisa OC komunikacyjna w telefonie

Ministerstwo Cyfryzacji zapowiedziało, że do 2018 r. zostaną ukończone prace nad e-dowodami. Już za dwa lata w Polsce dokumenty, takie jak dowód osobisty, prawo jazdy, karta rejestracyjna pojazdu i polisa ubezpieczenia OC będą dostępne na smartfonach. 

...
Czytaj więcej

CEPiK: kolejna zmiana w powstawaniu systemu

Do Rządowego Centrum Legislacji trafiło 25 projektów rozporządzeń dotyczących wdrażania bazy CEPiK 2.0. Większość z nich jest autorstwa Ministerstwa Cyfryzacji. Projekty rozporządzeń zakładają powstanie harmonogramu prac nad rozbudową Ewidencji.

...
Czytaj więcej

Concordia na dwóch znaczących wydarzeniach w branży agro

Tak jak w ubiegłych latach, również i w tym roku na konferencji Narodowe Wyzwania w Rolnictwie na Narodowym nie zabraknie Concordii Ubezpieczenia. Towarzystwo będzie reprezentowane przez Andrzeja Janca – Dyrektora Biura Ubezpieczeń Rolnych.

...
Czytaj więcej

Prezes PZU: Warto zwiększać udział rodzimego kapitału w sektorze bankowym i ubezpieczeniowym

Michał Krupiński, Prezes PZU podsumował dla PAP ostatnie sukcesy spółki: wyniki po trzech kwartałach oraz podtrzymanie przez amerykańską agencję ratingową S&P oceny PZU na poziomie „A-”- najwyższym z możliwych dla polskiej spółki.

...
Czytaj więcej

PZU aktywnym partnerem krajowych liderów biznesu

Specjaliści z PZU aktywnie uczestniczyli w odbywającym się w zeszłym tygodniu Kongresie 590, m. in. Aleksandra Agatowska, zasiadająca w zarządzie spółki PZU Życie S.A., opowiedziała, w jaki sposób Grupa wspiera polskie, innowacyjne przedsiębiorstwa.

...
Czytaj więcej

EuCO po III kw. 2016 r. ze zwiększonymi zyskami

​Europejskie Centrum Odszkodowań (EuCO) po trzech kwartałach 2016 r. zwiększyło zysk netto o 30 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego.

...
Czytaj więcej

Grzegorz Chłopek: w 2017 roku IKZE będzie najpopularniejszym produktem w III filarze 

Grzegorz Chłopek, prezes PTE Nationale-Nederlanden Polska komentuje dla agencji Newseria Biznes ostatnie propozycje rządu dotyczące zmian w systemie emerytalnym, a także aktualną sytuację na rynku dobrowolnych długoterminowych oszczędności emerytalnych.

...
Czytaj więcej

Nationale-Nederlanden nagrodzone za najlepszą inicjatywę budującą zaangażowanie i lojalność pracowników

W konkursie „Siła Przyciągania 2016” zorganizowanym z inicjatywy m.in. dziennika Puls Biznesu oraz PwC nagrodę główną otrzymało Nationale-Nederlanden w kategorii „Najlepsza inicjatywa budująca zaangażowanie i lojalność pracowników”.

...
Czytaj więcej

Polisa dla narciarzy

Powoli rozkręca się sezon narciarski. Tegoroczne ferie rozpoczynają się już 16 stycznia 2017 r. ale wiele osób z zimowego szaleństwa korzysta już w okresie świąteczno-noworocznym. Miłośnicy zimowego szaleństwa mogą skorzystać z bogatej oferty polis.

...
Czytaj więcej

CEPiK 2.0 od 4 czerwca 2018 r.

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o kolejnym przesunięciu terminu uruchomienia poprawionej wersji Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Według ostatniego komunikatu resortu, ma to nastąpić 4 czerwca 2018 r.

...
Czytaj więcej

Marcin Żółtek nowym prezesem PTE PZU SA

W dniu 3 listopada 2016 r. Rada Nadzorcza PTE PZU powołała z dniem 9 stycznia 2017 r. do zarządu towarzystwa Marcina Żółtka i powierzyła mu pełnienie funkcji prezesa zarządu.

...
Czytaj więcej

Leszek Skop w zarządzie PKO Ubezpieczenia

W dniu 28 października 2016 r. Leszek Skop został powołany na członka zarządu PKO Życie Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. oraz PKO Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Nowe stanowisko objął w dniu 2 listopada 2016 r.

...
Czytaj więcej

Agencja S&P podtrzymuje rating kredytowy PZU

W dniu 31 października 2016 r. amerykańska agencja S&P poinformowała, iż po prawie rocznym okresie weryfikacji podtrzymuje dla PZU rating A-. Jest to najwyższa możliwa ocena dla polskiej spółki.

...
Czytaj więcej

LINK4 wyróżnione tytułem Najlepszy Pracodawca

LINK4 zostało wyróżnione tytułem Najlepszy Pracodawca według Aon Hewitt w kategorii duże przedsiębiorstwa. W gronie laureatów ubezpieczyciel znalazł się już po raz trzeci.

...
Czytaj więcej

Marek Czerski o rozwoju KUKE

Prezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych na łamach Dziennika Gazety Prawnej przedstawił plany rozwoju spółki. Wskazał przede wszystkim na znaczenie i rolę KUKE w rozwoju polskiej gospodarki.

...
Czytaj więcej

IGTE ostrzega przed nierzetelnymi praktykami osób podających się za pracowników OFE

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych informuje o praktykach kontaktowania się z klientami w imieniu Otwartych Funduszy Emerytalnych i składania przez nich nieuczciwych ofert. IGTE podaje przykłady komunikacji bezpośredniej bez jasnej komunikacji.

...
Czytaj więcej

ERGO Hestia otrzymała nagrodę Flota Ekologiczna Roku 2016

Kapituła konkursu złożona z dziennikarzy motoryzacyjnych oraz specjalistów rynku flotowego, podczas I Międzynarodowych Targów Floty Ekologicznej, przyznała ERGO Hestii wyróżnienie i statuetkę „Flota Ekologiczna Roku 2016".

...
Czytaj więcej

Skandia przemienia się w Vienna Life

Nowa marka, zacieśnianie więzi z klientem, realizacja szerokich potrzeb klienta związanych z ochroną jego życia, stały kontakt z ubezpieczonym i uświadamianie klientów o funkcjonowaniu gospodarki – to główne zmiany, jakie rozpoczęły się w Skandii.

...
Czytaj więcej

Michał Kwieciński będzie odwoływał się od decyzji KNF

W dniu 24 maja 2016 r. Komisja Nadzoru Finansowego nie wyraziła zgody na powołanie Michała Kwiecińskiego na Prezesa Zarządu AXA Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A. oraz AXA Życie Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.

...
Czytaj więcej

TU na Życie Europa otrzymało tytuł „Najlepszego Partnera w Biznesie 2016”

Magazyn ekonomiczny Home&Market przyznał tytuł „Najlepszy Partner w Biznesie 2016”  w kategorii „Ubezpieczenia” Towarzystwu Ubezpieczeń na Życie Europa.

...
Czytaj więcej

Nationale-Nederlanden uruchamia program drugiej opinii medycznej

Europ Assistance wraz z Nationale–Nederlanden rozszerzyło swoją ofertę o program „Druga opinia medyczna”. Rozwiązanie to pozwala klientom m.in. na weryfikację otrzymanej opinii medycznej oraz ponowne konsultacje procesu leczenia.

...
Czytaj więcej

Ministerstwo Rozwoju chce zmian w procesach zbiorowych dot. spraw konsumenckich

Resort rozwoju przedstawił propozycję, zgodnie z którą obok obecnego modelu dochodzenia roszczeń grupowych (modelu opt-in) zastosowanie będzie miał inny model (opt-out) zwłaszcza w przypadku spraw związanych z prawem konsumenckim.

...
Czytaj więcej

Tomasz Paweł Kulik nowym CFO PZU SA

Rada Nadzorcza PZU SA w dniu 14 października 2016 r. powołała Tomasza Pawła Kulika na członka zarządu PZU SA. Będzie on jednocześnie dyrektorem finansowym w Grupie Kapitałowej PZU.

...
Czytaj więcej

Konferencja PZU Risk Engineering Days 2016

W dniach 13-14 października 2016 r. odbywa się, już po raz czwarty, konferencja Risk Engineering Days. Tegoroczne spotkanie dotyczy innowacji w polskim przemyśle oraz zarządzania ryzykiem i bezpieczeństwem.

...
Czytaj więcej

Zmiany w zarządzie Aviva

​Marcin Żółtek zdecydował się zakończyć wieloletnią pracę w Avivie i złożył rezygnację z funkcji prezesa Aviva PTE z dniem 31 października 2016 r. Na stanowisko prezesa Aviva PTE zostanie powołany Michał Herbich.

...
Czytaj więcej

Scenariusze zmian w KNF

Dominik Olędzki z redakcji Gospodarczej Polskiego Radia na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia wraz z zaproszonymi gośćmi dyskutował nad kilkoma propozycjami scenariuszy zmian w strukturze Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenia OZE

W rozwój rynku wierzą zakłady ubezpieczeń, które dołączają do swoich ofert ubezpieczenia OZE. Są one dedykowane producentom energii z odnawialnych źródeł do potrzeb własnych jak i komercyjnych.

...
Czytaj więcej

Konferencja PIU o wzajemności ubezpieczeniowej

Polska Izba Ubezpieczeń zaprasza na konferencję zatytułowaną „Siła wzajemności ubezpieczeniowej – aspekty społeczne, ekonomiczne i prawne”.

...
Czytaj więcej

Przykłady przestępczości ubezpieczeniowej. Raport PIU za 2015 r.

We wczorajszym wydaniu beinsured informowaliśmy o najważniejszych danych dotyczących przestępczości ubezpieczeniowej w 2015 r. Dziś chcielibyśmy przedstawić dwa najciekawsze przypadki przestępstw ubezpieczeniowych, jakie znalazły się w raporcie PIU.

...
Czytaj więcej

13 proc. premii dla posiadaczy produktu strukturyzowanego db Gwarancja – Rynki Globalne TU Europa

TU na Życie Europa przekazało, że zakończony właśnie produkt strukturyzowany w formie ubezpieczenia „db Gwarancja – Rynki Globalne” (II subskrypcja) wypracował dla klientów blisko 13 proc. premii. Został on przygotowany we współpracy z Deutsche Bankiem.

...
Czytaj więcej

Radosław Olkiewicz pokieruje siecią sprzedaży Aegon

Do zespołu Aegon TUnŻ dołączył Radosław Olkiewicz. Obejmie on stanowisko Dyrektora Departamentu Sprzedaży przez sieć Aegon Premium.

...
Czytaj więcej

RPO wystąpił do MF w sprawie odmowy KNF na powołanie członków zarządu towarzystwa ubezpieczeń

Do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich docierają sygnały wskazujące na brak należytego zabezpieczenia praw kandydatów na członków krajowego zakładu ubezpieczeń i krajowego zakładu reasekuracji, którzy poddawani są weryfikacji przez KNF.

...
Czytaj więcej

KUKE ubezpiecza pierwszy afrykański kontrakt Vistal Gdynia S.A.

KUKE aktywnie wspiera ekspansję zagraniczną polskich firm. W ostatnim czasie ubezpieczyła kontrakt firmy Vistal Gdynia S.A. na dostawy dźwigów portowych do Algierii. Ochrona ubezpieczeniowa została udzielona w ramach ubezpieczeń gwarantowanych przez SP.

...
Czytaj więcej

Rozstrzyganie sporów konsumenckich będzie łatwiejsze. Sejm przegłosował ustawę implementującą dyrektywę ADR

W trakcie posiedzenia Sejmu, w dniu 23.09.2016 r. została przegłosowana ustawa wprowadzająca ułatwienia dla konsumentów w polubownym rozwiązywaniu sporów z przedsiębiorcami.

...
Czytaj więcej

Polscy klienci Volkswagena szykują pozew zbiorowy. Chcą 30 tys. zł odszkodowania od pojazdu 

Polscy posiadacze samochodów Volkswagen z sfałszowanymi pomiarami emisji spalin chcą jeszcze w tym miesiącu złożyć pozew zbiorowy przeciwko koncernowi. Każdy z nich domaga się 30 tys. zł odszkodowania.

...
Czytaj więcej

MF chce ściślejszych regulacji reklam kredytów konsumenckich

Ministerstwo Finansów od kilku miesięcy pracuje nad ustawą o kredycie hipotecznym. W ostatnim czasie prace nabrały tempa. Ministerstwo przy okazji chce także uregulować kwestie reklamy kredytów konsumenckich i pożyczek.

...
Czytaj więcej

Mark Wilson, CEO Avivy, o polskim rynku ubezpieczeń i planach spółki

Puls Biznesu przeprowadził wywiad z CEO brytyjskiego ubezpieczyciela. Mark Wilson i Adam Uszpolewicz, Prezes Aviva Polska, przedstawili w rozmowie plany polskiej spółki oraz zanalizowali polski rynek ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Rozpoczęła się kontrola pięciu spółek należących do Skarbu Państwa

Zgodnie z zapowiedziami Prezesa Rady Ministrów, w poniedziałek Centralne Biuro Antykorupcyjne  rozpoczęło procedury kontrolne w pięciu spółkach Skarbu Państwa. Jak podkreślił Mariusz Kamiński kontrola będzie miała charakter stały.

...
Czytaj więcej

Marek Czerski o roli KUKE w planie Morawieckiego

Marek Czerski, Prezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, w rozmowie z portalem wnp.pl wyjaśnił, jaką rolę pełnić będzie KUKE w Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego.

...
Czytaj więcej

PBUK i UFG patronem honorowym konferencji dotyczącej zadośćuczynień

I Konferencja Naukowa pt.: „Rozbieżności w ustalaniu zadośćuczynienia na rzecz poszkodowanych oraz najbliższych członków rodziny w ramach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (teoria, orzecznictwo i praktyka)”.

...
Czytaj więcej

Bartłomiej Litwińczuk został członkiem Zarządu PZU ŻYCIE SA

Bartłomiej Litwińczuk został powołany na członka zarządu spółki życiowej Grupy PZU S.A.

...
Czytaj więcej

TU Europa podsumowuje I półrocze 2016 r.

Grupa Europa w ciągu pierwszych sześciu miesięcy br. wypracowała blisko 44 mln zł zysku i zebrała 782 mln zł składki przypisanej brutto. Spółki TU Europa osiągnęły dobre wyniki sprzedaży m.in. w segmencie ubezpieczeń kredytów hipotecznych, leasingu.

...
Czytaj więcej

Przepisy dot. TFG już obowiązują

W piątek (9 września 2016 r.) weszły w życie przepisy dotyczące utworzenia Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego Ustawy z dnia 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o usługach turystycznych...

...
Czytaj więcej

Toyota Insurance Management w Polsce

Od kilku miesięcy na polskim rynku ubezpieczeniowym aktywnie działa Toyota Insurance Management należąca do grupy Toyota Motor Corporation. Z oferowanych przez TIM produktów ubezpieczeniowych mogą skorzystać klienci Toyota oraz Lexus.

...
Czytaj więcej

Powstanie baza organizacji pomagających ofiarom wypadków drogowych

Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego rozpoczęła prace nad stworzeniem pierwszej w Polsce ogólnodostępnej bazy danych o podmiotach zajmujących się udzielaniem pomocy ofiarom wypadków drogowych i ich rodzinom.

...
Czytaj więcej

Talanax: wyniki finansowe w I połowie 2016 r.

Niemiecka Grupa Talanax, która jest akcjonariuszem Warta, podała wyniki finansowe za I półrocze 2016 r. Z danych przedstawionych przez Grupę wynika, że w I połowie br. składka przypisana brutto utrzymuje się na stabilnym poziomie 16,4 mld euro.

...
Czytaj więcej

Merkury + - nowy portal sprzedażowy Generali

Agenci, współpracujący z Generali, zostali włączeni do nowego systemu sprzedaży polis Merkury +. Narzędzie to ma wspierać w procesie obsługi Klienta przez agentów, będących bardzo ważnym filarem sprzedaży w Generali.

...
Czytaj więcej

InterRisk rozszerza ochronę ubezpieczeniową MSP

Od września 2016 r. małe i średnie przedsiębiorstwa mogą ubezpieczyć się w InterRisk od wszystkich ryzyk, a także podnieść standard swojej polisy. All-Risks w BiznesPro Plus rozszerza ochronę ubezpieczeniową na wszelkie nagłe i nieprzewidziane zdarzenia.

...
Czytaj więcej

Enea przystąpiła do TUW PZUW

Enea sfinalizowała rozmowy o przystąpieniu do Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych PZUW. Podczas Forum Ekonomicznego została podpisana deklaracja członkowska.

...
Czytaj więcej

XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy

Rozpoczęło się XXVI Forum Ekonomiczne w Krynicy. Biorą w nim udział m.in. przedstawiciele polskich zakładów ubezpieczeń – Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Ekspertowych i Powszechnego Zakład Ubezpieczeń S.A.

...
Czytaj więcej

Porty lotnicze przeznaczają miliony na odszkodowania za hałas

Rośnie liczba wypłat odszkodowań za hałas w pobliżu lotnisk - podaje portal wyborcza biz. Według serwisu, do sądów trafiło kilka tysięcy pozwów o wypłatę rekompensaty za obniżenie wartości rynkowej nieruchomości położonych w pobliżu portów lotniczych.

...
Czytaj więcej

Rafał Hiszpański nowym Prezesem D.A.S.

W dniu 1 września 2016 r. stanowisko Prezesa D.A.S. Towarzystwo Ubezpieczeń Ochrony Prawnej S.A. objął Rafał Hiszpański. Zastąpił on dotychczasowego Prezesa Mariusza Olszewskiego, który zarządzał firmą przez ostatnie 13 lat.

...
Czytaj więcej

Dominika Kozakiewicz mianowana CEO Aon Polska

Dominika Kozakiewicz została mianowana CEO Aon Polska. Przejmie obowiązki Vlada Bobko, który od kwietnia 2016 r. tymczasowo pełnił tę funkcję po odejściu Sławomira Bany. Do Aon Polska dołączy 1 listopada 2016 r.

...
Czytaj więcej

Wyniki finansowe Open Life po II kw. 2016r.

Spółka w okresie styczeń-czerwiec 2016 r. zebrała ponad 625,9 mln złotych składek przypisanych brutto. Wynik techniczny i wynik finansowy netto wyniosły odpowiednio 21,2 mln zł oraz 0,5 mln zł.

...
Czytaj więcej

Gabriel Głusek został członkiem Zarządu Ubezpieczeń Pocztowych

Gabriel Głusek został powołany na członka Zarządu obu spółek Ubezpieczeń Pocztowych. Od 12 września będzie odpowiadał za marketing oraz rozwój sprzedaży i produktów.

...
Czytaj więcej

Nowy dyrektor sprzedaży w TUiR Allianz Polska S.A.

W dniu 22 sierpnia 2016 r. stanowisko Dyrektora Zarządzającego ds. Sprzedaży Ubezpieczeń Masowych w TUiR Allianz Polska S.A. objął Artur Fromberg.

...
Czytaj więcej

Wzrost popularności prywatnej opieki medycznej

Pracodawcy coraz częściej decydują się na zakup prywatnej opieki medycznej swoim pracownikom, oferowanej przez towarzystwa ubezpieczeń lub wyspecjalizowane centra medyczne. Z badań wynika, że Polacy najczęściej łączą opiekę NFZ z pakietami prywatnymi.

...
Czytaj więcej

Poziom zaufania konsumentów jednym z najbardziej znaczących wyzwań branży ubezpieczeniowej

​Zdaniem ekspertów, zaufanie, jakim klienci darzą zakłady ubezpieczeń, to jeden z najważniejszych kapitałów. Efektywność w branży ubezpieczeniowej oznacza przede wszystkim zbudowanie długofalowej relacji z klientem.

...
Czytaj więcej

UNIQA TUnŻ S.A.: Znacząca poprawa wyniku finansowego towarzystwa życiowego

UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. odnotowało zysk w wysokości 5,72 mln zł za I poł. 2016 r. Zysk po opodatkowaniu wyniósł 4,62 mln zł, gdzie w I połowie 2015 r. było to 1,27 mln zł.

...
Czytaj więcej

Transakcje wewnątrz grupy kapitałowej począwszy od 2017 r. – nowe obowiązkowe elementy dokumentacji cen transferowych

Przepisy określające, jakie informacje powinny znaleźć się w dokumentacji cen transferowych, obowiązują, ze zmianami, od 2001 r. Na ich podstawie w dokumentacji zwykle przedstawia się m.in. dane identyfikujące strony transakcji, opis transakcji...

...
Czytaj więcej

Sebastian Klimek zrezygnował w funkcji członka zarządu PZU

Sebastian Klimek złożył rezygnację z pełnienia funkcji Członka Zarządu PZU SA z dniem 30 sierpnia 2016 roku.

...
Czytaj więcej

UNIQA TU S.A.: Rosnący poziom odszkodowań pogarsza wynik techniczny spółki majątkowej

UNIQA przedstawiła wyniki finansowe spółek uzyskane w I półroczu 2016 r. Spółki UNIQA działające w Polsce zebrały 636 mln zł składki przypisanej brutto. Tym samym, odnotowały 1-proc. wzrost w porównaniu do I poł. 2015 r. Zysk brutto wyniósł 21,4 mln zł.

...
Czytaj więcej

Apple odda 13 mld euro zaległego podatku

Komisja Europejska nałożyła na Apple zobowiązanie do zwrotu zaległego podatku. Jak podano w Brukseli, Apple nie płacił praktycznie żadnych podatków od zysków ze sprzedaży w swoich sklepach w Europie. Teraz firma musi oddać 13 mld euro.

...
Czytaj więcej

Zmiany w Zarządzie Aon Polska

Na stanowisko CEO została powołana Dominika Kozakiewicz. Zastąpi ona Vlada Bobko, pełniącego tymczasawo funkcję CBO i CEO Aon Risk Solutions w regionie CEE&CIS po rezygnacji ze stanowiska poprzedniego prezesa Sławomira Bany.

...
Czytaj więcej

Nie cichną medialne spekulacje wobec planów strategicznych PZU

Najpierw głośno było wokół sprawy Sebastiana Klimka i kontroli CBA w siedzibie spółki. Późniejsze medialne spekulacje dotyczyły nowych planów strategicznych PZU oraz jego roli w przejęciu od UniCredit Banku Pekao...

...
Czytaj więcej

Grupa ERGO Hestia rozwija ogólnopolską sieć Punktów Standard

Grupa ERGO Hestia we współpracy ze swoimi pośrednikami rozwija ogólnopolską sieć Punktów Standard. W całej Polsce funkcjonuje już 50 takich miejsc. Ubezpieczyciel do końca 2017 roku planuje uruchomić ponad 200 takich punktów w całej Polsce.

...
Czytaj więcej

Poczta Polska chce rozszerzyć swoją działalność ubezpieczeniową

Kazimierz Smoliński powiedział, że najbliższa strategia Poczty Polskiej będzie dążyła do wzmacniania pozycji Poczty Polskiej w sektorze finansów i ubezpieczeń dla klientów indywidualnych. Poinformował też, że na razie nie ma planów prywatyzacji spółki.

...
Czytaj więcej

KUKE pozytywnie ocenia ostatnie misje zagraniczne

​Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych na niemal 7 mld zł oceniła ostatnie misje zagraniczne Ministerstwa Rozwoju, w których towarzyszyła przedsiębiorcom.

...
Czytaj więcej

Krupiński o nowej strategii PZU: „chcemy być najbardziej innowacyjną firmą ubezpieczeniową w Europie”

Celem nowej strategii PZU jest dostarczanie klientom tańszych i lepszych, bardziej innowacyjnych produktów ubezpieczeniowych oraz szybsze i sprawniejsze wypłacanie odszkodowań.

...
Czytaj więcej

Open Brokers rozwija zespół doradców

W lutym 2016 r. ruszyła nowa kampania rekrutacyjna multiagencji ubezpieczeniowej Open Brokers S.A. Od tego czasu do zespołu w całej Polsce dołączyło 25 specjalistów na stanowiskach Doradca ds. Ubezpieczeń, Ekspert ds. Ubezpieczeń i Manager Zespołu.

...
Czytaj więcej

Kancelaria odszkodowawcza uzyskała dodatkowe świadczenie po 15 latach od podpisania ugody

Kancelaria odszkodowawcza VOTUM poinformowała na swojej stronie internetowej o wypłacie dodatkowego świadczenia przez zagraniczny zakład ubezpieczeń po 15 latach od podpisania ugody między poszkodowanym a ubezpieczycielem.

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: NATIONALE-NEDERLANDEN

Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. jest częścią Grupy NN – firmy ubezpieczeniowo-inwestycyjnej, która działa w wielu krajach europejskich oraz w Japonii.

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: METLIFE

MetLife jest jedną z największych firm ubezpieczeniowych na świecie. Istnieje od 1868 r. Oferuje ubezpieczenia na życie, renty kapitałowe, świadczenia pracownicze i usługi zarządzania aktywami. Obsługuje prawie 100 milionów klientów.

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: LINK4

LINK4 Towarzystwo Ubezpieczeń Spółka Akcyjna działa na polskim rynku od stycznia 2003 r. Jest to pierwszy w Polsce ubezpieczyciel oferujący kierowcom ubezpieczenia komunikacyjne typu direct, czyli ubezpieczenia przez telefon lub internet.

...
Czytaj więcej

Rząd poparł projekt zmian mających zachęcić do działalności innowacyjnej

Nowe przepisy przewidują m.in. szereg zachęt dla przedsiębiorców do wdrażania innowacyjnych rozwiązań powstałych w wyniku współpracy z instytucjami naukowymi. Wśród propozycji znalazły się: ulgi podatkowe, ułatwienia proceduralne...

...
Czytaj więcej

Grzegorz Jurczyk został prezesem BPH

Grzegorz Jurczyk został wybrany przez Radę Nadzorczą Banku BPH nowym prezesem instytucji. Nominacja nastąpiła po złożeniu rezygnacji ze stanowiska przez poprzedniego prezesa Richarda Gaskin, który kierował bankiem od 2010 r.

...
Czytaj więcej

Bezpieczeństwo finansowe według młodych Polaków

Młodzi Polacy swoje pierwsze samodzielne decyzje związane z finansami najczęściej podejmują w wieku 19-26 lat. W grupie osób w wieku 27-30 lat można zauważyć znacznie większą świadomość w kwestiach finansowych.

...
Czytaj więcej

Rekordowy rok dla ZUS

Polscy przedsiębiorcy zatrudniali do połowy 2016 r. 1,31 mln osób na umowy zlecenie (w analogicznym okresie w 2015 r. było ich o 40 tys. mniej). Jest to rekordowy rok dla ZUS; do kasy ZUS od zleceniobiorców co miesiąc trafia ponad 300 mln zł.

...
Czytaj więcej

Rainbow Tours z jedną z najwyższych gwarancji ubezpieczeniowych

W dniu 11 sierpnia 2016 r. Towarzystwo Ubezpieczeniowe Europa S.A. udzieliło Rainbow Tours S.A. gwarancji ubezpieczeniowej na pokrycie kosztów powrotu klientów do kraju, oraz wpłat poniesionych przez klientów za imprezę turystyczną, o numerze GT 214/2016.

...
Czytaj więcej

Rzecznik TSUE: „Zakaz noszenia chusty w miejscu pracy może być dopuszczalny”

Rzecznik Generalna Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (Juliane Kokott) w opinii z dnia 31 maja 2016 r. wskazała, że zakaz noszenia islamskiej chusty w miejscu pracy może być dopuszczalny.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczyciele korzystają z czarnych skrzynek w samochodzie

W Polsce, dopiero w tym roku jedna z firm zaoferuje polisę połączoną z monitoringiem kierowcy, co wcześniej praktykowano wyłącznie we flotach. Być może to właśnie dane z czarnych skrzynek przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach.

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: GOTHAER

Gothaer Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. (dawniej pod nazwą PTU S.A.) – to firma obecna na polskim rynku od ponad 20 lat. Grupa Gothaer to jeden z największych i najstarszych ubezpieczycieli w Niemczech.

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: GENERALI

Generali Polska jest częścią Grupy Generali, jednej z największych grup finansowo-ubezpieczeniowych. W Polsce obecna jest od 1999 r. Swój model biznesowy opiera na trzech kluczowych obszarach: ochronie majątku i życia klientów indywidualnych...

...
Czytaj więcej

Zasady dobra ogólnego w polskich przepisach - ​Działalność ubezpieczeniowa

Polska ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej zawiera przepisy regulujące świadczenie usług ubezpieczeniowych na terytorium RP przez podmioty z UE, zarówno w ramach swobody świadczenia usług, jak też w ramach swobody przedsiębiorczości.

...
Czytaj więcej

W niedziele Insurance & Reinsurance Run

Misją I Biegu środowiska ubezpieczeniowo-reasekuracyjnego, który odbędzie się już 9 października 2016 r. jest m.in. integracja środowiska ubezpieczeniowo-reasekuracyjnego oraz finansowego, promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia...

...
Czytaj więcej

Wyłączenie odpowiedzialności ubezpieczyciela za szkody w państwach, przed którymi ostrzega MSZ

Ubezpieczyciele wyłączają odpowiedzialność za szkody spowodowane rozruchami, atakami terrorystycznymi i zamieszkami, przed którymi ostrzega MSZ. W takich sytuacjach nie ma możliwości rozszerzania zakresu ochrony po opłaceniu dodatkowej składki.

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: EUROPA

Grupa EUROPA specjalizuje się w sprzedaży ubezpieczeń powiązanych z produktami finansowymi, ściśle współpracując z sektorem finansowym w Polsce, w tym z wiodącymi bankami oraz dużą grupą pośredników finansowych.

...
Czytaj więcej

Koncepcja zasad dobra ogólnego w kontekście usług ubezpieczeniowych i pośrednictwa

Zasady dobra ogólnego obowiązujące w Unii Europejskiej związane są ze swobodą świadczenia usług i dotyczą zasadniczo konieczności stosowania się do lokalnych przepisów wspólnych dla każdego przedsiębiorcy (krajowego i zagranicznego).

...
Czytaj więcej

Członek rady Nadzorczej PZU złożył rezygnację

W dniu 4 sierpnia 2016 r. Zarząd Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń Spółki Akcyjnej („PZU SA”) poinformował, że w dniu 4 sierpnia 2016 r. Piotr Walkowiak złożył rezygnację z pełnienia funkcji Członka Rady Nadzorczej PZU SA.

...
Czytaj więcej

Vienna Insurance Group przejmuje AXA Życie w Rumunii

W dniu 3 sierpnia 2016 r. została podpisana umowa sprzedaży AXA Życie w Rumunii. Nabywcami są dwie rumuńskie spółki należące do Vienna Insurance Group – BCR Życie i Omniasig.

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: EULER HERMES

Euler Hermes działa na polskim rynku od 1998 r. Początkowo pod nazwą Hermes Serwis Ubezpieczeń Kredytowych Sp. z o. o., działało jako agent TU Allianz Polska S.A. Od 2004 r. funkcjonuje na polskim rynku samodzielnie.

...
Czytaj więcej

Jak Brexit wpłynie na europejski sektor ubezpieczeń?

W lipcu ukazało się kolejne wydanie Milliman Impact: Actionable insight for business leaders. Został w nim zamieszczony artykuł „A Level Playing Field: Conduct Risk in Europe”.

...
Czytaj więcej

Wzrost wartości wypłaconych świadczeń przez Pramerica Życie

W pierwszym półroczu 2016 r. Pramerica Życie TUiR SA wypłaciła o 1,2% więcej świadczeń niż w analogicznym okresie 2015 r., a ich suma wyniosła 35,9 mln PLN.

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: ERGO HESTIA

ERGO HESTIA jest obecna na polskim rynku od 1990 r. Funkcjonuje w ramach dwóch spółek: Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń ERGO Hestia SA (STU ERGO HESTIA SA) oraz Sopockie Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie ERGO Hestia SA (STUnŻ ERGO Hestia SA).

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: D.A.S.

D.A.S. Towarzystwo Ubezpieczeń Ochrony Prawnej S.A. należy do koncernu D.A.S., będącym największym podmiotem świadczącym usługi z zakresu ochrony prawnej w Europie. Działa on na rynku od 1928 roku. Posiada swoje filie w 16 europejskich krajach.

...
Czytaj więcej

Likwidator szkód skazany za wyłudzenia

Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach ustaliła, iż likwidator szkód jednego z towarzystw ubezpieczeń wyłudził w sumie ponad 6 mln zł. 32-letni mężczyzna bez wiedzy obsługiwanych klientów domagał się wyższych kwot odszkodowań za wypadki.

...
Czytaj więcej

NOWA USTAWA - Zawiadomienie o walnym zgromadzeniu zakładu

Art. 364 nakłada na zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji obowiązek poinformowania KNF o terminie walnego zgromadzenia zakładu. Zapis ten ma na celu umożliwienie przedstawicielowi organu nadzoru uczestnictwa w posiedzeniu walnego zgromadzenia...

...
Czytaj więcej

Anna Biesenthal przechodzi do Gothaer Systems GmbH w Kolonii

Anna Biesenthal zakończyła mandat członka zarządu w polskiej spółce Gothaer TU S.A. Od dnia 1 sierpnia 2016 r. czekają na nią nowe wyzwania. Jako członek zarządu Gothaer Systems GmbH będzie nadzorowała rozwój systemów IT w niemieckich spółkach.

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: CONCORDIA

Na polskim rynku Concordia Ubezpieczenia kojarzy się w głównej mierze z kompleksową ochroną gospodarstw rolnych i pakietami ubezpieczeń dla rolników. Towarzystwo to zapewnia również zabezpieczenie życia, zdrowia oraz posiadanego majątku.

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: COMPENSA

Compensa jest częścią międzynarodowej Vienna Insurance Group – austriackiego koncernu ubezpieczeniowego wiodącego w Europie Środkowej i Wschodniej. W Polsce Compensa działa od 1990 r. pod dwoma spółkami.

...
Czytaj więcej

Do 500 zł bonusu w polisie Nationale-Nederlanden

W związku z Programem Rodzina 500+ na rynku ubezpieczeń można zauważyć wzrost zainteresowania ubezpieczeniami zapewniającymi ochronę nie tylko dla dorosłych, ale także dzieci. Także Nationale-Nederlanden przygotowało rozwiązanie – „Oferta z Premią".

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: CARDIF

Firma BNP Paribas Cardif wchodzi w skład międzynarodowej grupy finansowej BNP Paribas. Powstała we Francji w 1973 roku. Obecnie działa w 36 krajach świata: w Europie, na Bliskim Wschodzie, w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej.

...
Czytaj więcej

PBUK współorganizuje kongres dotyczący prawa ubezpieczeń komunikacyjnych

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zaprasza na XVII Kongres Europejskiego Prawa Ubezpieczeń Komunikacyjnych, organizowany przez IETL (Instytut Europejskiego Prawa Ubezpieczeń Komunikacyjnych) z Luksemburga we współpracy z PBUK.

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: BZ WBK-AVIVA

BZ WBK-AVIVA Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych S.A. to dwie spółki joint venture utworzone przez Bank Zachodni WBK S.A. i spółkę z grupy Aviva. BZ WBK-Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń rozpoczęły działalność w sierpniu 2008 roku.

...
Czytaj więcej

PIU podaje rozwiązania ubezpieczeniowe dla rodziców

PIU przedstawia kilka rozwiązań ubezpieczeniowych, dzięki którym przyszli rodzice będą mogli przejść przez ciążę i poród bez dodatkowych stresów oraz zapewnią start ich pociechom w dorosłe życie.

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: AVIVA

Aviva należy do największych grup ubezpieczeniowych w Europie. Jest liderem na swoim macierzystym rynku brytyjskim, gdzie działa już ponad 300 lat. Obsługuje 31 milionów klientów w 16 krajach Europy, Azji i Ameryki Północnej.

...
Czytaj więcej

Sejm przyjął nowelizację ustawy o usługach turystycznych

W piątek (22.07.2016 r.) Sejm uchwalił nowelizację ustawy o usługach turystycznych. Zmieniony akt prawny nakłada na biura podróży obowiązek wnoszenia do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego składki w wysokości nawet 30 zł od każdego klienta.

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: ALLIANZ

Allianz działa na rynku ubezpieczeń od 1890 roku. Dziś Grupa Allianz jest jednym z czołowych na świecie podmiotów oferujących usługi finansowe. Obsługuje ponad 85 milionów klientów indywidualnych i korporacyjnych w 70 krajach.

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: AEGON

Aegon jest jedną z czołowych firm na świecie oferujących ubezpieczenia na życie, programy emerytalne i usługi z zakresu zarządzania aktywami.

...
Czytaj więcej

Trwają prace nad strategią Polskiego Funduszu Rozwoju

Strategia PFR będzie budowana na czterech podstawowych filarach: ubezpieczeniach eksportowych, bankowości, inwestycjach oraz doradztwie i promocji.

...
Czytaj więcej

Rząd za obniżką wieku emerytalnego

W trakcie wtorkowego posiedzenia Rady Ministrów, rząd pozytywnie ocenił prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

...
Czytaj więcej

Rosyjski SberBank łapie Pokemony i zapewnia darmowe ubezpieczenie graczom

Rosyjski SberBank przedstawił specjalną ofertę dla swoich klientów, skierowaną dla graczy popularnej gry na urządzenia mobilne Pokemon Go. Bank korzystając z popularności aplikacji, wprowadził darmową polisę wypadkową dla zbieraczy Pokemonów.

...
Czytaj więcej

PBUK: ile wypadków powodują polscy kierowcy na zagranicznych drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych podało, iż w 2015 r. wzrosła liczba szkód spowodowanych przez polskich kierowców na zagranicznych drogach. Polacy byli sprawcami 52 tysięcy wypadków. Najwięcej wypadków spowodowali w Niemczech i Wlk. Brytanii.

...
Czytaj więcej

Artur Olech odwołany z funkcji prezesa Ubezpieczeń Pocztowych

W dniu 18 lipca 2016 r. na posiedzeniu Rad Nadzorczych Pocztowego TUW i Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie podjęto decyzję o odwołaniu Artura Olecha ze stanowiska prezesa zarządu ubezpieczeniowych spółek Poczty Polskiej.

...
Czytaj więcej

Transakcje wewnątrz grupy kapitałowej począwszy od 2017 r. – nowe limity dla obowiązku sporządzenia dokumentacji cen transferowy

Od 1 stycznia 2017 r. będą obowiązywały nowe przepisy w zakresie dokumentacji cen transferowych. W szczególności na nowo zdefiniowano limity transakcji z podmiotami powiązanymi, po przekroczeniu których podatnik będzie musiał sporządzić taką dokumentację.

...
Czytaj więcej

KE po raz kolejny zarzuca Google wykorzystywanie pozycji dominującej

Komisja Europejska po raz kolejny zarzuciła Google nadużywanie pozycji dominującej na rynku wyszukiwarek internetowych i niestosowanie się do przepisów antymonopolowych.

...
Czytaj więcej

Menadżer ubezpieczeniowy w zarządzie PKO BP

Rada Nadzorcza Banku PKO BP powołała na stanowisko wiceprezesa Zarządu Banku Jana Emeryka Rościszewskiego. Funkcję wiceprezesa spółki będzie pełnił od dnia 18 lipca 2016 r.

...
Czytaj więcej

Wolność przepływu kapitału

Swoboda przepływu kapitału, to obok swobody przepływu osób, usług i towarów jedna z podstawowych gwarancji wspólnego rynku europejskiego. Jednakże wolność w przepływie kapitału tym różni się od pozostałych, że ma największy zasięg, ponieważ obejmuje także państwa trzecie.

...
Czytaj więcej

Michał Kwieciński odchodzi z AXA przez brak zgody KNF

W dniu 13 lipca 2016 r. Michał Kwieciński złożył rezygnację z pełnienia funkcji szefa AXA Polska. Powodem rezygnacji jest brak zatwierdzenie Kwiecińskiego na stanowisko prezesa przez KNF.

...
Czytaj więcej

Nowy członek zarządu LINK4

Katarzyna Wojdyła została powołana do zarządu LINK4. Nowa członkini zarządu będzie odpowiadać za technikę ubezpieczeniową, w tym za produkty i taryfy, a także zarządzanie ryzykiem.

...
Czytaj więcej

PZU buduje nowy wizerunek polskiej gospodarki

Czołowe polskie koncerny powołują Polską Fundację Narodową. Jej zadaniem będzie budowanie nowego wizerunku polskiej gospodarki, inwestycji prowadzonych przez spółki Skarbu Państwa w Polsce i zagranicą.

...
Czytaj więcej

PZU będzie się przyglądać możliwości przejęcia Raiffeisen i Pekao SA

„Jako PZU będziemy się przyglądać możliwości przejęcia Raiffeisen i Pekao SA” - powiedział w Programie Trzecim Polskiego Radia prezes PZU Michał Krupiński.

...
Czytaj więcej

Mec. Prigan proponuje rozpowszechnienie ubezpieczeń ochrony prawnej w systemie pomocy dla osób niezamożnych

Mecenas Grzegorz Prigan na łamach Dziennika Gazety Prawnej przedstawił propozycję planu wprowadzenia zmian w wymiarze sprawiedliwości, dedykowany osobom niezamożnym.

...
Czytaj więcej

Nowe osoby w zarządzie i radzie nadzorczej KUKE

W trakcie ostatniego, czerwcowego Zwyczajnego Walnego Zgromadzenia Korporacji Ubezpieczeń Kredytowych Eksportowych (KUKE) powołano nowe osoby do zarządu spółki i rady nadzorczej.

...
Czytaj więcej

Pakiety beinsured

Od wielu z naszych subskrybentów, zainteresowanych pełnym dostępem do portalu i dziennika beinsured, otrzymujemy zapytania o ceny pakietów. Dlatego postanowiliśmy wyjść naprzeciw Państwa oczekiwaniom i przedstawić cennik beinsured.

...
Czytaj więcej

Konrad Kozik w Zarządzie Allianz Polska

Z dniem 5 lipca 2016 r. Rady Nadzorcze spółek ubezpieczeniowych Allianz Polska w skład Zarządu TUiR Allianz Polska S.A. oraz TU Allianz Życie Polska S.A. powołały na stanowisko wiceprezesa zarządu Konrada Kozika. 

...
Czytaj więcej

Agnieszka Wrońska została prezesem LINK4

W dniu 7 lipca 2016 r. rada nadzorcza towarzystwa ubezpieczeń LINK4 wybrała na stanowisko prezesa zarządu Agnieszkę Wrońską. Nowa prezes zastąpiła Tomasza Tarkowskiego, który zrezygnował z pełnionej funkcji w dniu 1 lipca 2016 r.

...
Czytaj więcej

Zmiany kadrowe w UNIQA

Sławomir Tryfon został wybrany nowym dyrektorem Departamentu Ubezpieczeń Życiowych. Z kolei Andrzej Chołuj zajął stanowisko dyrektora Departamentu Sprzedaży Ubezpieczeń Życiowych.

...
Czytaj więcej

Brytyjczycy domagają się 19 mld funtów odszkodowania od MasterCard

Kilka milionów Brytyjczyków przystąpi do pozwu zbiorowego przeciwko MasterCard. Klienci domagają się od firmy 19 mld funtów odszkodowania za nielegalne pobieranie z ich kont opłat.

...
Czytaj więcej

Wolność przepływu usług

Wolność przepływu usług, czyli, w skrócie, możliwość nieograniczonego świadczenia w ramach Unii m. in. usług finansowych, transportowych, telekomunikacyjnych, przy zachowaniu ujednoliconych standardów i metod kontroli.

...
Czytaj więcej

Nationale-Nederlanden sfinalizowało przejęcie Domu Kredytowego Notus S.A.

Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A. podpisało umowę w sprawie objęcia 100 proc. akcji Domu Kredytowego Notus S.A.

...
Czytaj więcej

EIOPA doradza w sprawie indywidualnych produktów emerytalnych

W dniu 6 lipca 2016 r. EIOPA opublikował finalną wersję Dokumentu doradczego dla Komisji Europejskiej w sprawie rozwoju jednolitego rynku europejskiego w zakresie indywidualnych produktów emerytalnych.

...
Czytaj więcej

Stopy procentowe na niezmienionym poziomie

Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie. Główna stopa referencyjna w dalszym ciągu wynosi 1,5%, stopa lombardowa 2,5%, stopa depozytowa 0,5%, a stopa redyskonta weksli 1,75%.

...
Czytaj więcej

Pewne rzeczy najlepiej robić samemu – UFG uruchomił kampanię informacyjną o bazie OC

UFG rozpoczął kampanię promującą bazę OC i AC dla kierowców. Dzięki rejestracji w bazie, posiadacze aut będą mogli sprawdzić i pobrać historię ubezpieczeń OC, wypadków, w których uczestniczyli, a także wypłaconych odszkodowań.

...
Czytaj więcej

Mentor Ubezpieczenia rozbudowuje sieć pośredników

Na portalu franczyzawpolsce.pl zamieszczono informację, że broker ubezpieczeniowy Mentor Ubezpieczenia rozbudowuje swoją sieć franczyzową. Broker chce do końca roku otworzyć min. 4 oddziały partnerskie.  

...
Czytaj więcej

Powstanie CERT Narodowy – kolejna instytucja przeciw cyberatakom

W dniu 4 lipca 2016 r. został powołany CERT Narodowy – instytucja, której celem będzie czuwanie nad cyberbezpieczeństwem. Główne zadanie CERTu będzie polegać na wymianie informacji o możliwych zagrożeniach między instytucjami prywatnymi i państwowymi.

...
Czytaj więcej

PZU ubezpieczy Polską Grupę Górniczą

​Polska Grupa Górnicza (d. Kompania Węglowa) zostanie objęta ochroną ubezpieczeniową przez TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych. Umowa z PGG jest pierwszą tak znaczącą umową na ryzyka górnicze w historii TUW PZUW – poinformowało PZU.

...
Czytaj więcej

Piotr Walkowiak został wybrany do Rady Nadzorczej PZU

Zarząd PZU SA w dniu 1 lipca 2016 r. powołał na członka Rady Nadzorczej spółki Piotra Walkowiaka.

...
Czytaj więcej

Jan Zimowicz nowym członkiem zarządu Aegon

Od 1 lipca do zespołu Aegon Polska dołączył Jan Zimowicz, obejmując funkcję członka zarządu Aegon TUnŻ S.A. odpowiedzialnego za sprzedaż i marketing.

...
Czytaj więcej

Nowe władze Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Elżbieta Wanat-Połeć została ponownie wybrana na prezesa UFG. Funkcję będzie pełnić kolejną czteroletnią kadencję. W czwartek Zwyczajne Zgromadzenie Członków UFG zatwierdziło sprawozdanie finansowe dotychczasowego zarządu z działalności Funduszu za 2015 r

...
Czytaj więcej

Zmiany w Zarządzie INTER

Rady nadzorcze spółek INTER przyjęły rezygnację Jakuba Świniarskiego z dniem 30.06.2016 r. z pełnienia funkcji Członka Zarządu obu Spółek.

...
Czytaj więcej

VIG Polska chce zdobyć 10 proc. polskiego sektora ubezpieczeniowego

Spółka Vienna Insurance Group Polska chce uzyskać minimum 10 proc. polskiego rynku ubezpieczeń. Poza wzrostem udziału w rynku, ubezpieczyciel zapowiedział także cyfryzację swojej działalności.

...
Czytaj więcej

„Mistrzowie Multimediów” z zyskiem dla inwestorów

Bisko 16 proc. premii otrzymali klienci, którzy zainwestowali w produkt strukturyzowany „Mistrzowie Multimediów”. Produkt, dostępny w formie ubezpieczenia na życie i dożycie, przygotowało Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Europa we współpracy z Eurobankiem

...
Czytaj więcej

Atena na czele rankingu firm IT sektora bankowego

Sopocka spółka Atena Usługi Informatyczne i Finansowe zajęła pierwsze miejsce wśród największych dostawców rozwiązań i usług IT dla sektora finansowego i ubezpieczeniowego w najnowszym rankingu TOP 200 opracowanym przez Computerworld.

...
Czytaj więcej

Jest zgoda na przyjęcie Domu Kredytowego Notus przez Nationale – Nederlanden

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyraził zgodę na dokonanie koncentracji polegającej na przejęciu przez Nationale-Nederlanden Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie 100% akcji Domu Kredytowego Notus ("Notus Doradcy Finansowi").

...
Czytaj więcej

Stanowisko ZBP w sprawie Raportu Rzecznika Finansowego

Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz odwołał się w opinii do kwestii prawnych, jak też okoliczności faktycznych związanych z udzielaniem kredytów indeksowanych lub denominowanych w obcej walucie, które zostały poruszone w Raporcie Rzecznika Finansowego.

...
Czytaj więcej

Senatorowie chcą eliminacji umów kredytów walutowych zawierających klauzule niedozwolone

Portal wPolityce.pl uzyskał informacje o projekcie „uchwały wzywającej instytucje państwa polskiego do wyeliminowania z systemu prawnego bezprawnych toksycznych produktów bankowych”.

...
Czytaj więcej

Dwie firmy szykują się do wejścia na polski rynek ubezpieczeń

Jak podaje „Puls Biznesu” dwie firmy ubezpieczeniowe chcą wejść do Polski. Ekspansję do naszego kraju planuje duński Gefion Insurance oraz ubezpieczeniowy start-up, którego promotorem w Polsce jest pośrednik ubezpieczeniowy z południowej części kraju.

...
Czytaj więcej

Nowy proces rejestracji

Jest nam niezwykle miło poinformować Państwa, że na portalu beinsured.pl został wdrożony nowy system rejestracji. Zgodnie z Państwa prośbami, zrezygnowaliśmy z podawania w pierwszym etapie rejestracji informacji związanych z płatnościami.

...
Czytaj więcej

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o gwarantowanych ubezpieczeniach eksportowych

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych. Na mocy zmienionego aktu prawnego nadzór nad instytucjami i agencjami odpowiadającymi za rozwój gospodarki będzie sprawował minister rozwoju.

...
Czytaj więcej

Dzisiaj rusza Insurance & Reinsurance Days

21 czerwca 2016 roku rusza, w nowej osłonie, ale z całą pewnością dobrze znana wielu przedstawicielom rynku, dwudniowa konferencja branżowa, czyli Insurance & Reinsurance Days. Miejsce konferencji to tym razem hotel Narvil w Serocku pod Warszawą.

...
Czytaj więcej

Dariusz Krzewina odwołany z funkcji prezesa zarządu PZU

W dniu 17 czerwca 2016 r. Rada Nadzorcza PZU Życie SA jednogłośnie odwołała Pana Dariusza Krzewinę z funkcji prezesa zarządu Spółki.

...
Czytaj więcej

Szymon Borawski-Reks nowym dyrektorem inwestycyjny w BZ WBK TFI

Od 1 lipca 2016 r. Szymon Borawski-Reks, dotychczas piastujący stanowisko kierownika rynku akcji i zarządzającego funduszami, zostanie nowym dyrektorem inwestycyjnym w BZ WBK TFI, zastępując tym samym Witolda Garstkę.

...
Czytaj więcej

ZUS wysłał listy do 20 mln Polaków

Rzecznik prasowy ZUS Wojciech Andrusiewicz przekazał, że informacja o stanie konta ubezpieczonego w ZUS zawiera dane o przekazanych składkach i sumie zapisanych na indywidualnych kontach składek.

...
Czytaj więcej

Nowy podmiot na rynku ubezpieczeń medycznych

Na rynku ubezpieczeń pojawił się nowy podmiot TUW Medicum. Jest to spółdzielnia ubezpieczeniowa, założona przez polskie firmy działające w branży farmaceutycznej oraz spółkę Enel-Med.

...
Czytaj więcej

Auxilia zakończyła rok z zyskiem 9,15 mln zł

Grupa Auxilia, świadcząca usługi premium na rynku kancelarii odszkodowawczych, podała swoje wyniki za rok 2015. W poprzednim roku spółka odnotowała wzrost przychodów ze sprzedaży r/r na poziomie 40 proc., otrzymując 9,15 mln zł zysku.

...
Czytaj więcej

KUKE wspiera zakup statku o wartości ponad 200 mln zł

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) wsparła finansowanie zakupu nowoczesnego, wielozadaniowego statku przez kanadyjskiego armatora. Statek został wybudowany przez stocznię Remontowa Shipbuilding.

...
Czytaj więcej

Grzegorz Buczkowski został Przewodniczącym AMICE

Grzegorz Buczkowski, prezes zarządu TUW SKOK i TU SKOK ŻYCIE SA w dniu 2 czerwca 2016 r. został wybrany na stanowisko Przewodniczącego Rady Dyrektorów międzynarodowej organizacji AMICE zrzeszającej towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych z całej Europy.

...
Czytaj więcej

TFI PZU powołał nowych członków zarządu

Rada Nadzorcza TFI PZU SA powołała do zarządu spółki Piotra Bienia oraz Marcina Wlazło. Zdaniem Przewodniczącego Pawła Surówki, są to światowej klasy specjaliści, którzy w znaczący sposób tworzyli sukces PZU TFI w ostatnich latach.

...
Czytaj więcej

Projekt ustawy o Rzeczniku Praw Przedsiębiorców

Zdaniem twórców projektu, do głównych kompetencji Rzecznika należałoby dbanie o interesy małych i średnich firm, zwłaszcza aktywne wspieranie ich w sporach z organami administracji publicznej lub sądami.

...
Czytaj więcej

Pozasądowe rozwiązywanie sporów konsumenckich

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich, przedłożony przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

...
Czytaj więcej

Nie żyje prezes największego szwajcarskiego koncernu ubezpieczeniowego

Rodzina Martina Senn poinformowała o jego śmierci oraz oficjalnie potwierdziła, że odebrał sobie życie w ostatni piątek (27.05.2016 r.).

...
Czytaj więcej

Prezes TFI PZU rezygnuje z pełnionej funkcji

Tomasz Stadnik złożył rezygnację z pełnienia funkcji Prezesa Zarządu TFI PZU SA. Stanowisko to objął w lipcu 2015 r.

...
Czytaj więcej

Nowe sposoby na płatności składek ubezpieczeniowych

Od czerwca rusza pilotaż akceptacji kart płatniczych w 200 placówkach pocztowych na terenie całej Polski. Finalnie klienci będą mogli zapłacić kartami w 4700 placówkach Poczty już na przełomie lipca i sierpnia br.

...
Czytaj więcej

Stres testy europejskiego sektora ubezpieczeniowego

EIOPA rozpoczęła w całej UE stres testy dla europejskiego sektora ubezpieczeniowego. Testy zostały zaprojektowane w celu oceny odporności europejskiego sektora ubezpieczeniowego na niekorzystne zmiany na rynku, w oparciu o wspólne ramy analityczne.

...
Czytaj więcej

PZU liderem zarządzania marką pracodawcy w Polsce

Profesjonaliści HR, public relations i marketingu wskazali PZU jako firmę, która najlepiej zarządza marką pracodawcy w Polsce. Wynik potwierdzają niezależne badania Goldman Recruitment oraz HRM Institute.

...
Czytaj więcej

PZU wypłaci 2,08 zł dywidendy za akcję

Zarząd PZU SA podał, że zamierza przeznaczyć na dywidendę 1,79 mld zł z zysku osiągniętego w 2015 r. Kwota ta zapewni akcjonariuszom 2,08 zł za akcję.

...
Czytaj więcej

Ceny usług bankowych wzrosły o 1,9 proc. w skali roku

Eurostat podał dane z badań, z których wynika, że Polacy akceptują podatek bankowy. I byliby skłonni ponieść jego konsekwencje w stopniu większym, niż to się stało.

...
Czytaj więcej

MS odrzuciło projekt regulacji kancelarii odszkodowawczych

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało, że nie nastąpi regulacja branży kancelarii odszkodowawczych według projektu Rzecznika Finansowego.

...
Czytaj więcej

​13 proc. premii dla inwestorów „Faworyci Konsumentów”

​Klienci, którzy zainwestowali w produkt strukturyzowany „Faworyci Konsumentów” Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie Europa i Eurobanku, otrzymali blisko 13 proc. premii.

...
Czytaj więcej

Prelegenci konferencji Insurance & Reinsurance Days

Wśród prelegentów konferencji Insurance & Reinsurance Days, której patronem medialnym jest beinsured, znajdują się wybitni specjaliści – zarówno z Polski jak i z zagranicy.

...
Czytaj więcej

Michał Gajewski nowym prezesem Zarządu Banku Zachodniego WBK

Nowy prezes przejmie kierownictwo w trzecim pod względem wielkości banku w Polsce z aktywami na poziomie 139,7 mld zł, o stabilnej pozycji rynkowej, wysokim współczynniku adekwatności kapitałowej i najwyższym w sektorze wskaźnikiem rentowności.

...
Czytaj więcej

Pogłoski o śmierci branży ubezpieczeniowej mocno przesadzone

Ostatni, IV już Kongres Polski Izby Ubezpieczeń, był z całą pewnością dla wielu okazją do ponarzekania i użalania się nad losem i sytuacją branży ubezpieczeniowej w naszym kraju.

...
Czytaj więcej

​PZU zwiększa sprzedaż i obniża koszty w I kwartale 2016 r.

Grupa PZU w I kw. 2016 r. zebrała 4 800,6 mln zł składki brutto tj. 2,6% więcej niż w analogicznym okresie 2015 roku. Szczególnie widoczny był 29,5% wzrost składki z ubezpieczeń komunikacyjnych w segmencie klienta korporacyjnego...

...
Czytaj więcej

Relacja z 1. dnia IV Kongresu PIU

IV Kongres Polskiej Izby Ubezpieczeń, jaki w dniu wczorajszym rozpoczął się w Sopocie, odbywa się pod hasłem: „Klient – Regulator – Kapitał. Jak zapewnić wartość rynku ubezpieczeń w warunkach ciągłej zmiany?”

...
Czytaj więcej

Gothaer TU S.A. zakończył rok ze stratami

Gothaer Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. w 2015 roku osiągnęła 598,767 mln zł składki przypisanej brutto, w tym 3,5 proc. wzrostu udziału ubezpieczeń pozakomunikacyjnych w portfelu spółki.

...
Czytaj więcej

Innowacyjne rozwiązania wpływają na to, że ubezpieczenia są bardziej przyjazne dla klientów

Rynkowy sukces firm ubezpieczeniowych uzależniony jest od innowacji – wynika ze światowego badania przeprowadzonego przez KPMG wśród ubezpieczycieli. Dotyczą one m. in. dystrybucji ubezpieczeń, która rozwija się w różnych kanałach, czy budowania oferty.

...
Czytaj więcej

Grupa Ubezpieczeniowa Europa nagrodzona tytułem Dobry Pracodawca

Grupa Ubezpieczeniowa Europa otrzymała tytuł Dobry Pracodawca 2015. Firma została doceniona za aktywne wspieranie inicjatyw pracowników służących lokalnej społeczności, a także przyjazne warunki i atmosferę pracy.

...
Czytaj więcej

Nowe narzędzie dla agentów

Program InAgent to system optymalizujący pracę agenta stacjonarnego. Wspiera aż 13 towarzystw ubezpieczeniowych, a istotą tego narzędzia jest szybkie i efektywne przeliczenie ofert tych ubezpieczycieli.

...
Czytaj więcej

Udogodnienia technologiczne w Concordii

Concordia Ubezpieczenia w ostatnim czasie wprowadziła dwa nowoczesne systemy informatyczne mające zastosowanie w procesie przygotowywania ofert oraz likwidacji szkód. Mają na celu przede wszystkim usprawnić i podnieść jakość obsługi klientów.

...
Czytaj więcej

Trwają prace nad ustawą o kancelariach odszkodowawczych

W Ministerstwie Sprawiedliwości dobiegają końca prace nad nową ustawą o kancelariach odszkodowawczych. Projekt nowych przepisów regulujących zawód doradcy odszkodowawczego został przygotowany przez Rzecznika Finansowego.

...
Czytaj więcej

Wyborcza: 1,5 tys. osób może stracić pracę w sektorze ubezpieczeń

Portal Wyborcza.biz podał w dniu wczorajszym, że zakłady ubezpieczeń planują redukcję etatów. Pracę może stracić nawet 1,5 tys. osób z branży. Spowodowane jest to zmniejszaniem ponoszonych kosztów i szukaniem oszczędności przez zakłady ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Mobilne ubezpieczenia w Plusie

Zygmunt Solorz-Żak ogłosił plany obejmujące ofensywę na rynku mobilnej dystrybucji ubezpieczeń. W ofercie Plusa i Cyfrowego Polsatu już od dawna były obecne ubezpieczenia telefonu i turystyczne. Kolejnym krokiem ma być rewolucja sprzedaży ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

RPO chce regulacji w sprawie wypłat odszkodowań dla osób poszkodowanych w latach 90-tych

Adam Bodnar zwrócił się do Senatu o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w sprawie osób, które uległy wypadkowi komunikacyjnemu w latach 90-tych. RPO wskazuje, że osoby te w najbliższym czasie mogą utracić prawo do uzyskania należnych im świadczeń.

...
Czytaj więcej

CDM Pekao sprzedaje ubezpieczenia na życie TU Allianz

CDM Pekao – jeden z największych domów maklerskich w Polsce – niedawno rozpoczął sprzedaż ubezpieczeń na życie. Broker dystrybuuje produkt „Plan pełnej ochrony” TU Allianz Życie Polska.

...
Czytaj więcej

Karta EKUZ nie zawsze zapewnia darmowe leczenie

W ubiegłym roku 2,6 mln osób złożyło do Narodowego Funduszu Zdrowia wniosek o wydanie karty EKUZ, tj. o 13 proc. więcej niż w 2014 r. Mimo to wiele osób decyduje się na wykup dodatkowej prywatnej polisy.

...
Czytaj więcej

beinsured patronem medialnym konferencji Insurance & Reinsurance Days

beinsured zostało patronem medialnym konferencji Insurance & Reinsurance Days, która odbędzie się w dniach 21–22 czerwca 2016 r.

...
Czytaj więcej

„Twój Smak” z wysoką premią dla klientów TU na Życie Europa

Aż blisko 18 proc. zysku przyniósł klientom produkt strukturyzowany „Twój Smak”, stworzony przez Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Europa we współpracy z Raiffeisen Polbank.

...
Czytaj więcej

Spekulacje wokół ataków hackerskich na polskie banki

W poniedziałek (25.04.2016 r.) IBM X-force podał, że polskie banki zostały ponad 200 razy zaatakowane przez złośliwe oprogramowanie – GozNym. Poszkodowanymi wskutek cyberprzestępczości zostało 17 banków komercyjnych o 230 banków spółdzielczych.

...
Czytaj więcej

Wiceminister finansów o nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy

W trakcie debaty poświęconej walce z unikaniem płacenia podatków pt. "Podatki po polsku, czyli między opresją i rajem” organizowanej przez PAP wiceminister finansów Wiesław Jasiński przedstawił najważniejsze założenia nowelizacji ustawy...

...
Czytaj więcej

CIRC ma zwiększyć nadzór nad ubezpieczycielami o znaczeniu systemowym

Chiński regulator ubezpieczeniowy ogłosił, że ujawni listę „ubezpieczycieli o znaczeniu systemowym” i zalecił środki służące poprawie nadzoru nad nimi. Ubezpieczyciele z listy muszą sporządzić odpowiednie plany zarządzania ryzykiem i zapewnić ich wdrożeni

...
Czytaj więcej

Utworzenie Polskiego Funduszu Rozwoju

Dawid Jackiewicz, szef Ministerstwa Skarbu Państwa, zapowiedział, iż stworzenie Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) ma na celu skoncentrowanie agencji i instytucji odpowiedzialnych za rozwój gospodarki w jednym podmiocie.

...
Czytaj więcej

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o funduszach inwestycyjnych

Nowelizacja ustawy o funduszach inwestycyjnych oraz niektórych innych ustaw ma na celu przede wszystkim wdrożenie postanowień czterech dyrektyw unijnych.

...
Czytaj więcej

Komentarz do artykułu: Zakupy na raty z kredytem? Banki wciskają nielegalne ubezpieczenia

W tekście powołano się na przypadki, gdy konsumentowi przy zawarciu umowy kredytowej umożliwiono wykup ubezpieczenia tylko w jednym zakładzie ubezpieczeń. Autor tekstu przypomina, że praktyka ta jest niezgodna z obowiązującym prawem.

...
Czytaj więcej

Minister Energii przedstawił najbliższe plany polityki energetycznej rządu

W trakcie konferencji prasowej Minister Energii Krzysztof Tchórzewski przedstawił plany polityki energetycznej na najbliższe lata. Ministerstwo chce w ciągu najbliższych trzech lat rozpocząć budowę trzech lub czterech bloków energetycznych.

...
Czytaj więcej

EIOPA prowadzi konsultacje w sprawie ustalania wartości rezerw

EIOPA prowadzi konsultacje w sprawie metodologii ustalania wartości rezerw techniczno-ubezpieczeniowych na podstawie dyrektywy Wypłacalność II. Niedawno Urząd opublikował dokument konsultacyjny.

...
Czytaj więcej

Insurance Europe: Bariery transgranicznych ubezpieczeń

Insurance Europe wydało insight briefing informujący, że chociaż digitalizacja pomaga w kształtowaniu innowacyjności ubezpieczycieli, ulepszeniu kanałów dystrybucji i nawiązywania kontaktów z klientami, to nie może znieść wszystkich barier.

...
Czytaj więcej

"Śniadanie Liderów PR" - Zaproszenie skierowane do działów PR

"Śniadanie Liderów PR" - Zaproszenie skierowane do działów PR

...
Czytaj więcej

Definicje w nowej ustawie o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej: reprezentant do spraw roszczeń

Ustawa z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Dz.U. 2015 poz. 1844), podobnie do treści wcześniej obowiązujących przepisów, zawiera szczególną regulacje dotyczącą reprezentanta do spraw roszczeń.

...
Czytaj więcej

Kraków przyciągnął Zurich Insurance Group

Zurich Insurance Group – wiodąca wielosegmentowa firma ubezpieczeniowa - otwiera centrum finansowych usług wspólnych w Krakowie, w którym już niedługo pracę znaleźć ma ponad 160 specjalistów.

...
Czytaj więcej

Zgody i oświadczenia o jakie warto zadbać nawiązując współpracę z nowym klientem (art. 5 ustawy o rozpatrywaniu reklamacji)

Ustawa o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym wprowadziła dość dużo zamieszania na rynku usług finansowych, głównie za sprawą dość rygorystycznego podejścia do procesu reklamacyjnego.

...
Czytaj więcej

Millenialsi na rynku finansowym

Na rynek usług finansowy wchodzi kolejne pokolenie: Generacja Y albo Millenialsi, bo takie określenia nadano grupie osób w wieku 26-35. Czym się wyróżniają i jakie są ich oczekiwania?

...
Czytaj więcej

Wymiana ubezpieczeniowa w Szanghaju

Szanghaj ustanowił na czerwiec otwarcie długo przewidywanej wymiany ubezpieczeniowej, która ma stać się pierwszą chińską giełdą i centrum ustalania cen dla rynku reinsurance.

...
Czytaj więcej

S&P: Fuzje i przejęcia globalnych ubezpieczycieli nadal będą kontynuowane

Fuzje i przejęcia wśród globalnych ubezpieczycieli prawdopodobnie będą kontynuowane w tym roku, przewiduje Standard & Poor's Corp.

...
Czytaj więcej

Definicje w nowej ustawie o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej: EIOPA

Definicja EIOPA została zawarta w nowej ustawie. Czym jednak w praktyce jest Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych?

...
Czytaj więcej

Microinsurance

Microinsurance to koncepcja oferowania ubezpieczeń. Produkty microinsurance stanowią usługę ochronną w ramach mikrofinansowania dedykowaną osobom znajdującyM się poza system ubezpieczeń społecznych i prywatnych.

...
Czytaj więcej

UNIQA z nowym wiceprezesem

Rada Nadzorcza spółek UNIQA w Polsce zdecydowała o powołaniu Jarosława Matusiewicza na stanowisko wiceprezesa odpowiedzialnego za Pion Techniki Ubezpieczeniowej. Grzegorz Smolarczyk objął z kolei funkcję dyrektora Departamentu Odszkodowań i Świadczeń.

...
Czytaj więcej

Nowa strategia biznesowa w starej sprzedaży

Na łamach Harvard Business Review Scott K. Edinger przedstawił zasady efektywnego zarządzania kadrą sprzedawców. Poniżej zaprezentujemy wnioski płynące z jego artykułu: „Jak nakłonić sprzedawców do realizacji swojej strategii?

...
Czytaj więcej

Skandia Życie zobowiązało się do obniżenia opłat likwidacyjnych

UOKiK zakończył ostatnie z postępowań dotyczących opłat likwidacyjnych w polisach na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK). Skandia Życie TU SA. zobowiązało się do ich obniżenia.

...
Czytaj więcej

Prezes UKE publikuje "Poradnik bezpiecznego korzystania ze środków komunikacji elektronicznej w cyberprzestrzeni"

Prezes UKE zobligowany przepisami ustawy Prawo Telekomunikacyjne, a także postrzegając swoją rolę w propagowaniu bezpiecznego korzystania ze środków komunikacji opublikował „Poradnik bezpiecznego korzystania ze środków komunikacji elektronicznej..."

...
Czytaj więcej

Prawo Pracy: Jakie są konsekwencje zaniechania terminu uiszczeniu kosztu płacy osoby niepełnosprawnej?

Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych w oficjalnym stanowisku uznało, że jeśli pracodawca spóźnił się z uiszczeniem składek od wynagrodzenia pracownika z uszczerbkiem na zdrowiu, nie przysługuje mu dofinansowanie do jego pensji.

...
Czytaj więcej

Pierwszy wniosek decyduje o sposobie uzyskania zwolnienia na opiekę nad dzieckiem

Od dnia 2 stycznia 2016 r. przewidziane w przepisach Kodeksu pracy dwa dni zwolnienia na opiekę nad dzieckiem do 14. roku życia można wykorzystywać w wymiarze godzinowym, np. po cztery godziny w czterech różnych dniach lub poprzez dodatkowe dwa dni wolne.

...
Czytaj więcej

Konflikt w pracy nie stanowi powodu rozwiązania umowy o pracę

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 grudnia 2015 r. (sygn. akt III PK 39/15) orzekł, że główna księgowa, która udowodniła przed sądem, że przyczyną jej zwolnienia był konflikt z innym pracownikiem, a nie likwidacja stanowiska, może ubiegać się o odprawę.

...
Czytaj więcej

Sejm przyjął ustawę o ochronie konkurencji i konsumentów

Kolejny prokonsumencki projekt - Ustawa o ochronie konkurencji i konsumentów - został przyjęty przez Sejm w dniu 5 sierpnia 2015 r. Przewidziano 6-miesięczne vacatio legis. Ustawa znacznie rozszerzy kompetencje UOKiK.

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o udostępnienie albo przekazanie danych z centralnej ewidencji pojazdów

W dniu 8 listopada 2017 r. w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 31 października 2017 r. w sprawie wzoru wniosku o udostępnienie albo przekazanie danych z centralnej ewidencji pojazdów.

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie opłaty za udostępnienie danych z centralnej ewidencji pojazdów

W dniu 27 października 2017 r. opublikowane zostało Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 20 października 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie opłaty za udostępnienie danych z centralnej ewidencji pojazdów.

...
Czytaj więcej

Ustawa o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji – łatwiej o odszkodowanie

W dniu 27 czerwca 2017 r. weszła w życie ustawa o roszczeniach o naprawienie szkody wyrządzonej przez naruszenie prawa konkurencji. Ustawa ta pozwoli na skuteczniejsze dochodzenie roszczeń przez wszystkich, których dotknęły antykonkurencyjne praktyki.

...
Czytaj więcej

Dwa Rozporządzenia Ministra Cyfryzacji zmieniające rozporządzenia w sprawie centralnej ewidencji pojazdów

W dniu 26 czerwca 2017 r. w Dzienniku Ustaw opublikowane zostały dwa Rozporządzenia Ministra Cyfryzacji zmieniające rozporządzenia w sprawie centralnej ewidencji pojazdów.

...
Czytaj więcej

Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw

W dniu 26 kwietnia 2017 r. opublikowana została Ustawa z dnia 23 marca 2017 r. o zmianie ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 26 kwietnia 2017 r., poz. 836).

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę

W dniu 26 kwietnia 2017 r. opublikowane zostało Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 7 kwietnia 2017 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 26 kwietnia 2017 r., poz. 847).

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia ws. właściwości miejscowej i rzeczowej delegatur UOKiK

W dniu 21 kwietnia 2017 r. opublikowane zostało Obwieszczenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2017 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów w sprawie właściwości miejscowej i rzeczowej delegatur UOKiK.

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo własności przemysłowej

W dniu 13 kwietnia 2017 r. opublikowane zostało Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 5 kwietnia 2017 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 13 kwietnia 2017 r., poz. 776).

...
Czytaj więcej

Ogłoszenie jednolitego tekstu rozporządzenia w sprawie opłaty za udostępnienie danych z centralnej ewidencji pojazdów

Obwieszczenie Ministra Cyfryzacji z dnia 8 lutego 2017 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych w sprawie opłaty za udostępnienie danych z centralnej ewidencji pojazdów (Dz. U. z 3 marca 2017 r., poz. 478).

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie pozasądowego postępowania przed Rzecznikiem Finansowym

​W dniu 21 lutego 2017 r. opublikowane zostało Rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 15 lutego 2017 r. w sprawie pozasądowego postępowania przed Rzecznikiem Finansowym (Dz. U. z 21 lutego 2017 r., poz. 313).

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie w sprawie dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń znaków towarowych

W dniu 16 grudnia 2016 r. opublikowane zostało Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 8 grudnia 2016 r. w sprawie dokonywania i rozpatrywania zgłoszeń znaków towarowych (Dz. U. z 16 grudnia 2016 r., poz. 2053).

...
Czytaj więcej

Rządowy projekt 100 usprawnień dla firm

Proponowane przez wicepremiera Mateusza Morawieckiego rozwiązania wprowadzają zapowiedzianą w Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju poprawę otoczenia prawnego funkcjonowania przedsiębiorstw.

...
Czytaj więcej

Baza CEPiK zostanie uruchomiona w dniu 4 czerwca 2018 r.

W dniu 12 grudnia 2016 r. opublikowana została Ustawa z dnia 30 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o kierujących pojazdami oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z dnia 12 grudnia 2016 r., poz. 2001).

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 20 września 2016 r.

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 20 września 2016 r. wprowadza kilka kolejnych zmian z zakresu danych zawartych w bazie CEPIK 2.0. Dotyczą one konieczności uzupełniania bazy o dane osób zdających egzamin na prawo jazdy.

...
Czytaj więcej

Nowe formy czynności prawnych w Kodeksie cywilnym

8 września 2016 weszła w życie krótka, ale dość ważna nowelizacja przepisów Kodeksu cywilnego. Nowelizacja wprowadza do naszego porządku prawnego formę dokumentową czynności prawnych oraz modyfikuje nieco zasady związane z formą elektroniczną.

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę

W dniu 13 września zostało opublikowane Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 9 września 2016 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2017 r.

...
Czytaj więcej

Ustawa z dnia 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o usługach turystycznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych...

Ustawa z dnia 22 lipca 2016 r. o zmianie ustawy o usługach turystycznych oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dziennik Ustaw z 2016 r. poz. 1334)

...
Czytaj więcej

Nowe rozporządzenie w sprawie dokumentów

W dniu 28 lipca 2016 r. razem z nowelizacją ustawy Prawo zamówień publicznych, w życie weszło także nowe rozporządzenie w sprawie rodzajów dokumentów, jakich może żądać zamawiający od wykonawcy w postępowaniach przetargowych.

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie w sprawie wymogów dla blokady alkoholowej

Od dnia 18 maja 2016 r. obowiązują znowelizowane przepisy Kodeku drogowego pozwalające zainstalować w samochodzie blokadę alkoholową. Do tej pory brakowało jednak rozporządzeń precyzujących parametry urządzeń, ich warunki techniczne.

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 21 marca 2016 r.

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z 21 marca 2016 r. w sprawie sposobu uiszczania opłat sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. 2016 poz. 408)

...
Czytaj więcej

Ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw

Ustawa z dnia 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 31 sierpnia 2015 r., poz. 1268)

...
Czytaj więcej

TSUE: w przypadku lotu łączonego odległość liczy się bezpośrednio, bez uwzględnienia przesiadki

Odszkodowanie należne pasażerom w przypadku odwołania lub dużego opóźnienia lotu łączonego należy obliczać stosownie do mierzonej z lotu ptaka odległości pomiędzy lotniskiem miejsca wylotu a lotniskiem miejsca docelowego.

...
Czytaj więcej

Europejski Trybunał Praw Człowieka: nowe obowiązki pracodawców w zakresie monitoringu pracowników

W dniu 5 września 2017 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) orzekł, że pracodawcy mają prawo monitorować prywatną korespondencję pracowników pod warunkiem, że w sposób dostatecznie szczegółowy poinformują pracowników o stosowaniu takiego nadzoru.

...
Czytaj więcej

SN: Restrukturyzacja pracodawcy a obowiązek ponownego zatrudnienia pracownika

Ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników nakłada na pracodawcę w treści art. 9 obowiązek zatrudnienia pracownika, z którym rozwiązał on stosunek pracy w ramach grupowego zwolnienia.

...
Czytaj więcej

Organizator turystyki ma kategoryczny obowiązek poinformowania klienta o zmianach w imprezie

Obowiązek współdziałania stron umowy nakłada na spółkę (organizatora turystyki) powinność uprzedzenia klienta o zmianach, w tym zmianie godziny odlotu. Powinność ta przybiera charakter kategorycznego obowiązku.

...
Czytaj więcej

Grupa kapitałowa nie jest pracodawcą

Sąd Najwyższy 16 czerwca 2016 r. orzekł, że zatrudnienie na podstawie umowy zlecenia pracownika jednej spółki w innej spółce z tej samej grupy kapitałowej, nie oznacza automatycznie, że praca w ramach zlecenia jest wykonywana na rzecz pracodawcy.

...
Czytaj więcej

Przyczyna wypowiedzenia musi być konkretna

Sąd Okręgowy w Lublinie w wyroku z dnia 9 marca 2016 r. (sygn. akt VII Pa 6/16) orzekł, że nienależyte wykonywanie obowiązków nie uzasadnia zwolnienia z pracy.

...
Czytaj więcej

NSA: Rzeczoznawca przy szacowaniu wartości działki musi sprawdzić przeznaczenie terenu

Naczelny Sąd Administracyjny w dniu 29 kwietnia 2016 r. orzekł, że rzeczoznawca, wyceniając dla potrzeb odszkodowania zawłaszczoną nieruchomość, nie musi brać pod uwagę transakcji dotyczących działek drogowych.

...
Czytaj więcej

Niepoinformowanie pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy może stanowić podstawę do dyscyplinarki

Sąd Najwyższy w wyroku z 20 października 2015 r. (sygn. akt III PK 8/15) orzekł, że niedopełnienie terminowego zawiadomienia pracodawcy o przyczynie i planowanym okresie nieobecności doprowadzi do zwolnienia dyscyplinarnego.

...
Czytaj więcej

ETPC: Prywatność korespondencji pracownika może być ograniczona

Monitoring działalności pracownika przy użyciu środków elektronicznych nie został kompleksowo uregulowany w polskim prawie i co do zasady nie jest zabroniony. Należy pamiętać, iż prywatność pracowników w miejscu pracy jest z zasady ograniczona.

...
Czytaj więcej

Dyscyplinarka może naruszyć dobra osobiste pracownika

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 9 września 2015 r. (sygn. akt III PK 156/14) orzekł, że rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownika może zostać uznane za naruszające jego chronione dobra osobiste.

...
Czytaj więcej

Sąd Najwyższy wyznaczył granice abstrakcyjnej kontroli wzorców umownych

W dniu 27 stycznia 2016 r. opublikowane zostało uzasadnienie uchwały Sądu Najwyższego z dnia 20 listopada 2015 r. (sygn. akt III CZP 17/15) dotyczącej rozszerzonej prawomocności wyroków Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

...
Czytaj więcej

Komunikat z 373. posiedzenia Komisji Nadzoru Finansowego. LINK4 z karą za obniżanie składek OC

Komisja jednogłośnie nałożyła na Link4 karę pieniężną w wysokości 300 tys. zł w związku z wyznaczaniem składki ubezpieczeniowej w wysokości, która nie zapewnia wykonania wszystkich zobowiązań z umów ubezpieczenia i pokrycia kosztów działalności.

...
Czytaj więcej

Egzamin aktuarialny odbędzie się 20 i 21 listopada 2017 r.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego poinformował, że najbliższy egzamin aktuarialny odbędzie się w dniach 20 i 21 listopada 2017 r. Hotelu Sangate Airport w Warszawie.

...
Czytaj więcej

UOKiK przeszukał siedzibę Veolia Energia Warszawa ws. podejrzenia prowadzenia praktyk monopolistycznych

UOKiK po raz trzeci w tym roku przeprowadził przeszukanie w siedzibie spółki. Tym razem Urząd wszedł do biura Veolia Energia Warszawa. UOKiK podał, że przeszukanie miało na celu sprawdzenie, czy przedsiębiorca stosuje praktyki ograniczające konkurencję.

...
Czytaj więcej

KNF: stanowisko MF dot. klasyfikowania usługi badania sprawozdania o wypłacalności i kondycji finansowej zakładów ubezpieczeń

​Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała stanowisko Ministerstwa Finansów dotyczące świadczenia przez firmy audytorskie usług w zakresie badania sprawozdań o wypłacalności i kondycji finansowej sporządzonych przez zakłady ubezpieczeń...

...
Czytaj więcej

IKE i IKZE po I poł. 2017 r.

UKNF udostępnił dane dotyczące Indywidualnych Kont Emerytalnych i Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego po I półroczu 2017 r.

...
Czytaj więcej

Nowy wiceprezes UOKiK

Premier Beata Szydło powołała na stanowisko wiceprezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Michała Holeksę. Nowy wiceprezes urzędu będzie odpowiadał za ochronę konkurencji.

...
Czytaj więcej

UOKiK nałożył 1,7 mln zł kary dla Getin Noble Bank za błędy w reklamach kredytu konsumenckiego

UOKiK zakwestionował sposób, w jaki Getin Noble Bank informował konsumentów w materiałach reklamowych o konsolidacyjnym kredycie konsumenckim „5% niższa rata”. Za naruszenia zbiorowych interesów konsumentów nałożył na Getin Noble karę ponad 1,7 mln zł.

...
Czytaj więcej

UOKiK uruchomił nową stronę informującą o pozasądowym dochodzeniu roszczeń

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że uruchomił stronę internetową informującą o pozasądowym dochodzeniu roszczeń - www.polubowne.uokik.gov.pl.

...
Czytaj więcej

UOKiK: udostępnianie nagrań telefonicznych rozmów sprzedażowych

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów sprawdził, czy operatorzy telekomunikacyjni udostępniają konsumentom nagrania telefonicznych rozmów sprzedażowych.

...
Czytaj więcej

UOKiK prowadzi przeszukanie w siedzibie Allegro

UOKiK wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie dot. praktyk stosowanych przez Allegro. Jednym z podjętych środków jest przeszukanie w siedzibie spółki. Postępowanie jest wynikiem licznych skarg napływających do Urzędu od przedsiębiorców.

...
Czytaj więcej

Trzeci i czwarty etap prac Zespołu ds. FinTech zakończony

Zakończono już trzeci i czwarty etap prac Zespołu roboczego ds. rozwoju innowacji finansowych (FinTech) w Polsce. W ramach tych etapów członkowie spotykali się w 6 podgrupach. Zespół ustalił, że należy określić główne priorytety działań rozwoju sektora.

...
Czytaj więcej

Filip Świtała został odwołany ze stanowiska zastępcy przewodniczącego KNF

Premier Beata Szydło odwołała Filipa Świtałę z funkcji zastępcy przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Odpowiadał on za pion bankowy nadzoru finansowego. Odwołanie nastąpiło w dniu 23 czerwca br.

...
Czytaj więcej

Nowa strona internetowa Komisji Nadzoru Finansowego oraz aplikacja mobilna KNF

Komisja Nadzoru Finansowego zmieniła wygląd swojej witryny internetowej. Zawiera ona nową identyfikację wizualną podmiotu. Zmiana struktury strony www.knf.gov.pl ma zapewnić większą przejrzystość i usprawnić poruszanie się użytkowników po witrynie.

...
Czytaj więcej

Komunikat z 360. posiedzenia KNF. Jarosław Matusiewicz uzyskał zgodę na powołanie na prezesa UNIQA

Komisja nałożyła na Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych karę w wysokości 25 tys. zł w związku ze stwierdzeniem przypadków opóźnień w przyznaniu i wypłacie odszkodowania.

...
Czytaj więcej

UOKiK radzi jak uniknąć kary finansowej

Przedsiębiorcom, którzy biorą udział w zmowie cenowej grozi kara finansowa do 2 mln zł lub 10% obrotu firmy. Mogą oni jednak uniknąć sankcji dzięki programowi łagodzenia kar leniency. UOKiK przygotował „Wyjaśnienia w sprawie programu łagodzenia kar”.

...
Czytaj więcej

Komunikat z 355. posiedzenia KNF. Zgoda na powołanie Pawła Surówki na prezesa PZU

W dniu 16 maja 2017 r. odbyło się trzysta pięćdziesiąte piąte posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

Komunikat z 351. posiedzenia KNF. Compensa zapłaci 1,1 mln zł kary

W trakcie posiedzenia Komisja wyraziła zgodę na powołanie Zbigniewa Pusza na Prezesa Zarządu Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych oraz Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie S.A.

...
Czytaj więcej

UOKiK otrzymał kilkadziesiąt zgłoszeń od sygnalistów

Od poniedziałku działa pilotażowy program tzw. sygnalistów. Został on uruchomiony przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W przeciągu niecałego tygodnia, UOKiK otrzymał kilkadziesiąt zgłoszeń od tzw. sygnalistów.

...
Czytaj więcej

Sygnaliści pomogą UOKiK w wykrywaniu zmów cenowych

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów uruchomił pilotażowy program tzw. sygnalistów. Ma on na celu zwiększenie wykrywalności zmów cenowych, poprzez pozyskiwanie informacji od anonimowych osób, które mają wiedzę na temat niedozwolonych porozumień.

...
Czytaj więcej

Istotny pogląd Prezesa UOKiK ws. trwałego nośnika

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał istotny pogląd odnoszący się do interpretacji definicji trwałego nośnika. Spór dotyczył umowy kredytu konsumenckiego zawartego za pośrednictwem internetu.

...
Czytaj więcej

PZU, Vienna Life i Generali wyróżnione za polubowne rozwiązywanie sporów

UKNF po raz trzeci przyznał wyróżnienia "Instytucja finansowa przyjazna mediacji". Nagrody zostały wręczone instytucjom, które starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom oraz podejmują realne działania związane z polubownym rozwiązywaniem sporów.

...
Czytaj więcej

UOKiK przygotował wytyczne dla przedsiębiorców dot. ograniczenia prawa wglądu w postępowaniach

UOKiK opracował specjalny dokument, zawierający instrukcje dotyczące sposobu składania wniosków o ograniczenie prawa wglądu w postępowaniach w sprawach: praktyk ograniczających konkurencję, naruszających zbiorowe interesy konsumenckie...

...
Czytaj więcej

347. posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego. WARTA z karą 600 tys. zł

W dniu 14 marca 2017 r. odbyło się 347. posiedzenie KNF. W trakcie posiedzenia Komisja nałożyła na TUiR WARTA S.A. karę pieniężną w wys. 600 tys. zł w związku ze stwierdzeniem przypadków opóźnień w przyznaniu i wypłacie odszkodowania lub niedopełnieniu...

...
Czytaj więcej

Seminarium KNF dot. udziału w postępowaniach administracyjnych przed KNF 

Komisja Nadzoru Finansowego zaprasza na seminarium pt. "Podmioty nadzorowane jako strony postępowań administracyjnych przed KNF". Odbędzie się ono w dniu 7 kwietnia 2017 r. w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym UOKiK.

...
Czytaj więcej

Chrzanowski: żadne dane finansowe nie zostały utracone w wyniku cyberataku na stronę KNF

Marek Chrzanowski w odpowiedzi na zapytanie poselskie posła Szewczaka ws. cyberataku na stronę internetową Komisji Nadzoru Finansowego zapewnił, że żadne dane finansowe nie zostały utracone w wyniku wystąpienia ww. incydentu.

...
Czytaj więcej

UKNF w ramach projektu CEDUR będzie szkolił podmioty z sektora ubezpieczeniowego

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego poinformował, iż w serwisie internetowym dostępny jest harmonogram seminariów organizowanych w 2017 r. w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku (CEDUR).

...
Czytaj więcej

Nowi Zastępcy Przewodniczącego KNF

Lesław Gajek i Wojciech Kwaśniak zostali odwołani ze stanowiska Zastępcy Przewodniczącego KNF. Na ich miejsce premier Beata Szydło powołała Filipa Świtałę oraz Marcina Pachuckiego.

...
Czytaj więcej

UOKiK podsumowuje kontrole koncentracji w 2016 r.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w 2016 r. wydał 196 decyzji w sprawach kontroli koncentracji. Wszystkie decyzje wyrażały zgodę na transakcję, w tym dwukrotnie warunkową.

...
Czytaj więcej

UOKiK: Blisko 30 mln zł kary dla Orange Polska

W dniu 6 lutego 2017 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, iż nałożył na Orange Polska karę blisko 30 mln zł, za bezprawne przedłużanie umowy o świadczenie usług stacjonarnych o wiele miesięcy bez wyraźnej zgody konsumentów.

...
Czytaj więcej

UOKiK odrzucił skargę Krajowej Izby Radców Prawnych w sprawie telefonicznych porad prawnych

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o odrzuceniu skargi Krajowej Izby Radców Prawnych przeciwko operatorowi telekomunikacyjnemu oraz Availo Sp. z o.o. Izba zakwestionowała usługi udzielania telefonicznych porad prawnych przedsiębiorcom.

...
Czytaj więcej

UOKiK wszczął postępowanie przeciwko Volkswagen Group Polska

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o wszczęciu postępowania przeciwko Volkswagen Group Polska w sprawie manipulowania wskaźnikami emisji spalin w samochodach wyprodukowanych przez niemiecki koncern.

...
Czytaj więcej

KNF o rynku Forex

UKNF przygotował stronę internetową zawierającą podstawowe informacje dla inwestujących na rynku Forex. Urząd prezentuje na niej sześć zasad bezpiecznego inwestowania.

...
Czytaj więcej

Komunikat z 340. posiedzenia Komisji Nadzoru Finansowego

W dniu 10 stycznia 2017 r. odbyło się trzysta czterdzieste posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

...
Czytaj więcej

UOKiK: 15 mln zł kary dla T-Mobile Polska za naruszanie zbiorowych interesów konsumentów

W dniu 5 stycznia 2017 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, iż nałożył na T-Mobile Polska 15 mln zł kary za praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów.

...
Czytaj więcej

UKNF przeszkolił niemal 8 tys. osób w ramach projektu CEDUR

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego podał, iż w 2016 r. w ramach seminariów Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku CEDUR przeszkolił blisko 8 tys. osób.

...
Czytaj więcej

Postępowanie UOKiK w sprawie Facebook

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie Facebook Ireland. Urząd sprawdza czy zasady zbierania i udostępniania danych użytkowników stosowane przez spółkę mogą naruszać prawa konsumentów.

...
Czytaj więcej

Komunikat z 338. posiedzenia Komisji Nadzoru Finansowego

W trakcie posiedzenia Komisja zapoznała się z zawiadomieniem od Alior Banku S.A. dotyczącym podjęcia działalności transgranicznej na terytorium Królestwa Hiszpanii.

...
Czytaj więcej

Wyniki europejskich testów warunków skrajnych w sektorze ubezpieczeń

EIOPA opublikował wyniki europejskich testów warunków skrajnych dla europejskiego sektora ubezpieczeń. UKNF przygotował dokument, w którym zawarł najważniejsze informacje i wnioski z raportu.

...
Czytaj więcej

UOKiK radzi w sprawie pozasądowego rozwiązywania sporów

W dniu 10 stycznia 2017 r. wchodzą w życie przepisy o pozasądowym rozwiązywaniu sporów. W związku ze zmianami, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygotował kilka porad dla przedsiębiorców, które ułatwią im spełnienie nowych obowiązków.

...
Czytaj więcej

Komunikat z 337. posiedzenia Komisji Nadzoru Finansowego

W dniu 13 grudnia 2016 r. odbyło się trzysta trzydzieste siódme posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego (KNF).

...
Czytaj więcej

Komunikat z 336. posiedzenia Komisji Nadzoru Finansowego

Podczas trzysta trzydziestego szóstego posiedzenia Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Komisja jednogłośnie przyjęła stanowisko w sprawie polityki dywidendowej banków, zakładów ubezpieczeń i reasekuracji, powszechnych towarzystw emerytalnych...

...
Czytaj więcej

UOKiK obchodzi Światowy Dzień Konkurencji

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów już po raz siódmy obchodził Światowy Dzień Konkurencji. W tym roku przypadł on na dzień 5 grudnia 2016 r. Z tej okazji UOKiK przypomniał przedsiębiorcom o obowiązku zgłoszenia koncentracji oraz podsumował 2016 rok.

...
Czytaj więcej

KNF: Wypłacalność zakładów ubezpieczeń po I półroczu 2016 r.

Komisja Nadzoru Finansowego w raporcie o stanie sektora ubezpieczeń po pierwszym półroczu 2016 r. przedstawiła m.in. dane dotyczące wypłacalności zakładów ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

UOKiK wydał decyzję w sprawie praktyk e-commerce

Sklep internetowy ze sprzętem AGD został ukarany przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za nieprzestrzeganie praw klientów indywidualnych wynikających z ustawy o prawach konsumenta.

...
Czytaj więcej

KNF: Rynek Otwartych Funduszy Emerytalnych w II kwartale 2016 r.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował raport „Rynek Otwartych Funduszy Emerytalnych w II kwartale 2016 roku” zawiera on omówienie najważniejszych wskaźników działalności OFE, tj. efektywności działalności inwestycyjnej, aktywów, zebranych składek.

...
Czytaj więcej

Prezydent podpisał ustawę o pozasądowym rozwiązywaniu sporów

​Prezydent podpisał ustawę o pozasądowym rozwiązywaniu sporów konsumenckich. Została ona już opublikowana w Dzienniku Ustaw. Nowe prawo wejdzie w życie 10 stycznia 2017 r.

...
Czytaj więcej

KNF przypomina o obowiązku złożenia oświadczenia FATCA

Komisja Nadzoru Finansowego przypomina, że w dniu 1 grudnia 2016 r. mija termin na zidentyfikowanie wśród klientów instytucji finansowych działających w Polsce osób będących podatnikami w USA. 

...
Czytaj więcej

Komunikat z 325. posiedzenia Komisji Nadzoru Finansowego

W dniu 14 października 2016 r. odbyło się 325. Posiedzenie KNF, podczas którego Komisja jednogłośnie udzieliła nowemu Przewodniczącemu KNF upoważnienia do podejmowania działań w zakresie właściwości KNF oraz do udzielania dalszych pełnomocnictw.

...
Czytaj więcej

Komunikat z 324. posiedzenia Komisji Nadzoru Finansowego

W dniu 11 października 2016 r. odbyło się 324. posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego. W trakcie spotkania Komisja jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Agnieszki Wrońskiej na Prezesa Zarządu Link4 Towarzystwa Ubezpieczeń S.A.

...
Czytaj więcej

Konsultacje w sprawie projektu założeń nowelizacji Rekomendacji S

Komisja Nadzoru Finansowego przekazała do publicznych konsultacji projekt założeń nowelizacji Rekomendacji S dotyczących dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie.

...
Czytaj więcej

Nowy przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego

Nowym szefem Komisji Nadzoru Finansowego od 13 października br. zostanie doktor nauk ekonomicznych Marek Chrzanowski.

...
Czytaj więcej

Komunikat z 323. posiedzenia Komisji Nadzoru Finansowego

W dniu 4 października 2016 r. odbyło się trzysta dwudzieste trzecie posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego. KNF udzieliła zezwolenia na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej przez dwie spółki.

...
Czytaj więcej

Komisja Nadzoru Finansowego trafi pod zarząd NBP

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) prawdopodobnie trafi pod skrzydła Narodowego Banku Polskiego - informuje "Puls Biznesu". Gazeta, powołując się na swych informatorów, podaje, że Jarosław Kaczyński podjął już decyzję polityczną.

...
Czytaj więcej

Działalność UOKiK w 2015 roku

1095 decyzji z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów oraz 581 działań miękkich,  ponadto kary finansowe w wysokości ponad 47 mln zł — to efekty pracy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w 2015 roku.

...
Czytaj więcej

UOKiK wszczął postępowania w sprawie telefonów na kartę

Prezes UOKiK wszczął postępowania przeciwko 4 największym operatorom telekomunikacyjnym: Orange Polska, P4, Polkomtel oraz T-Mobile Polska. Wątpliwości wzbudza to, że operatorzy po upływie ważności konta nie zwracają konsumentom niewykorzystanych środków.

...
Czytaj więcej

Komunikat z 322. posiedzenia Komisji Nadzoru Finansowego

W dniu 27 września 2016 r. odbyło się 322. posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego. W trakcie posiedzenia Komisja jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Włodzimierza Wasiaka na Członka Zarządu InterRisk Towarzystwa Ubezpieczeń S.A.

...
Czytaj więcej

UOKiK wydał decyzję w sprawie praktyk pośrednika finansowego Kredyty-Chwilówki

Prezes UOKiK postawił spółce Kredyty-Chwilówki zarzuty w związku z nieprawidłowym tworzeniem przekazu reklamowego swojej oferty, która mogła wywołać u konsumentów wrażenie pewności uzyskania kredytu. Urząd nałożył karę w wysokości ponad 470 tys. zł.

...
Czytaj więcej

UOKiK ukarał Alior Bank

Prezes UOKiK, Marek Niechciał wydał decyzję, w której uznał reklamę kredytu konsumenckiego „Gwarancja najniższej raty” za wprowadzającą w błąd konsumentów. Alior Bank musi zwrócić konsumentom odsetki i zaniechać pobierania kolejnych.

...
Czytaj więcej

Komunikat z 320. posiedzenia KNF

W dniu 13 września 2016 r. odbyło się 320. posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego, podczas którego Komisja jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Roberto Svenda na Członka Zarządu TU Inter-Życie Polska SA i TU Inter Polska SA.

...
Czytaj więcej

Komunikat Przewodniczącego KNF z danymi do rozliczenia wpłat na poczet kosztów nadzoru ubezpieczeniowego za 2015 r.

Komunikat Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego z dnia 31 sierpnia 2016 r. w sprawie wartości składki przypisanej brutto zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji oraz wysokości kosztów nadzoru nad działalnością ubezpieczeniową, reasekuracyjną..

...
Czytaj więcej

Komunikat z 319. posiedzenia KNF

W dniu 30 sierpnia 2016 r. odbyło się 319. posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

Getin Noble Bank odda 100 zł klientom, którym nie rozpatrzył reklamacji w terminie

Getin Noble Bank odda 100 zł klientom, którym nie rozpatrzył reklamacji w terminie. Prezes Urzędu przyjął zobowiązanie przedsiębiorcy zawierające rekompensatę publiczną, aby usunąć skutki niekorzystnej praktyki.

...
Czytaj więcej

Zgoda KNF ws. podziału Banku BPH i przejęcia go przez Alior Bank

Komisja Nadzoru Finansowego wydała trzy decyzje w związku z planowaną przez Powszechny Zakład Ubezpieczeń SA i Alior Bank SA transakcją przejęcia Banku BHP z wyłączeniem działalności hipotecznej.

...
Czytaj więcej

Podszywanie się pod pracowników UOKiK

Konsumenci posiadający polisy z elementem inwestycyjnym (ufk) otrzymują telefonicznie propozycje pomocy w rozwiązaniu dotychczasowej umowy. Osoby, które telefonują przedstawiają się jako pracownicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

...
Czytaj więcej

UOKiK: Konsorcjum w przetargu. Kiedy jest zabronione?

​Przedsiębiorcy mogą przystępować do przetargów w ramach konsorcjum. Jeżeli jednak mają możliwość samodzielnej realizacji zamówienia, wówczas  współpraca z innymi podmiotami może powodować ograniczanie konkurencji.

...
Czytaj więcej

Program „3 x 50 zł” zachęci Polaków do oszczędzania na emeryturę

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował Program „3 x 50 zł” stymulujący oszczędności na Emerytalnych Kontach Oszczędnościowych (EKO).

...
Czytaj więcej

UOKiK: Konsument na wakacjach

Z badań przeprowadzonych na zlecenie UOKiK przez TNS Polska wynika, że blisko połowa Polaków deklaruje, że wyjeżdża na wakacje z biurem podróży.

...
Czytaj więcej

UOKiK uruchomił infolinię konsumencką

UOKiK poinformował o uruchomieniu infolinii konsumenckiej, dzięki której można otrzymać odpowiedź na proste pytania konsumenckie, uzyskać informacje o przepisach oraz o wyspecjalizowanych instytucjach udzielających porad związanych np. z finansami...

...
Czytaj więcej

Biuletyn Kwartalny. Rynek OFE

Komisja Nadzoru Finansowego zaprezentowała dane kwartalne rynku OFE w publikacji Biuletyn Kwartalny. Rynek OFE. Dane finansowe obejmują: informacje o portfelach inwestycyjnych funduszy, wartości jednostek rozrachunkowych oraz stopy zwrotu.

...
Czytaj więcej

Wiceprezes UOKiK o systemie lokowania skarg konsumenckich

Na Europejskim Kongresie Gospodarczym, podczas panelu "15 lat e-commerce w Polsce", Dorota Karczewska, wiceprezes UOKiK, wypowiedziała się na temat problemów, jakie obecnie mają konsumenci w dochodzeniu roszczeń indywidualnych.

...
Czytaj więcej

Komunikat z 307. posiedzenia Komisji Nadzoru Finansowego w dniu 17 maja 2016 r.

17 maja 2016 r. odbyło 307. posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

Zmiana na stanowisku Prezesa UOKiK

Prezes Rady Ministrów Beata Szydło powołała Marka Niechciała na stanowisko Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów

...
Czytaj więcej

Komunikat z 306. posiedzenia Komisji Nadzoru Finansowego w dniu 10 maja 2016 r.

W dniu 10 maja 2016 r. miało miejsce 306. posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

UBER - stanowisko UOKiK

UOKiK, podobnie jak inne urzędy ochrony konkurencji i konsumentów na świecie, uważnie monitoruje i analizuje wpływ pojawienia się na rynku platform internetowych kojarzących kierowców z pasażerami, takich jak firma Uber.

...
Czytaj więcej

302. posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego

W dniu 19 kwietnia 2016 r. odbyło się 302. posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

Instytucje finansowe przyjazne mediacji w 2015 roku

Już po raz drugi Komisja Nadzoru Finansowego przyznała wyróżnienia „Instytucje finansowe przyjazne mediacji”. W tegorocznej edycji nagrody utrzymały dwa zakłady ubezpieczeń i jeden bank: PZU, STU Ergo Hestia i Bank Pocztowy.

...
Czytaj więcej

UOKiK zgodził się na koncentrację w branży ubezpieczeniowej

Urząd Ochrony Konsumentów i Konkurencji wydał zgodę na przejęcie Liberty Seguros Compania de Seguros y Reaseguros przez AXA Ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji.

...
Czytaj więcej

Wprowadzanie konsumentów w błąd słono kosztuje

Pracownicy instytucji finansowych muszą przekazywać dane w sposób jasny, jednoznaczny i niewprowadzający w błąd. Powinni informować w takim samym stopniu zarówno o korzyściach, jak i o ryzyku.

...
Czytaj więcej

Dalsze wzmacnianie uprawnień KNF

Ustawa o zmianie ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz niektórych innych ustaw dotyczy zwiększenia poziomu ochrony konsumentów usług finansowych firm udzielających kredytów konsumenckich, nieobjętych obowiązkiem uzyskania zezwolenia KNF.

...
Czytaj więcej

Znaczenie struktur compliance w przedsiębiorstwach

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował wywiad z byłym Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Adamem Jasserem na temat znaczeniu compliance z punktu widzenia ochrony konkurencji.

...
Czytaj więcej

Prawnik-robot: narzędzie wspierające klientów w uzyskiwaniu odszkodowań lotniczych

Prawnik-robot został nazwany Lara, a jej głównym zadaniem jest rozstrzygnięcie zasadności kierowania spraw na drogę sądową.

...
Czytaj więcej

Minister Sprawiedliwości zamierza wprowadzić kary za cofanie liczników w pojazdach

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przedstawił założenia nowego projektu ustawy przegotowywanego przez resort. Wprowadza on m.in. karę pozbawienia wolności od trzech miesięcy do lat pięciu za cofnięcie licznika samochodowego.

...
Czytaj więcej

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o emeryturach i rentach

6 listopada 2017 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 29 września 2017 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

...
Czytaj więcej

Powstanie krajowy system cyberbezpieczeństwa. Jest gotowy projekt ustawy

Ministerstwo Cyfryzacji przedstawiło projekt ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa. Celem nowego aktu prawnego jest przede wszystkim zapewnienie wysokiego poziomu cyberbezpieczeństwa na poziomie krajowym.

...
Czytaj więcej

Ograniczenie handlu w niedziele

Obywatelski projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele został przyjęty przez Sejmową Komisję Polityki Społecznej i Rodzinnej. Ostatecznie uwzględniono poprawki naniesione w toku prac podkomisji ds. rynku pracy.

...
Czytaj więcej

Wzrost upadłości w branży finansowej i ubezpieczeniowej

Jak podaje agencja informacyjna infoWire.pl, 574 przedsiębiorstwa zbankrutowały w Polsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy (od października 2016 r. do września 2017 r.). Wzrost upadłości odnotowano również w branży finansowej i branży ubezpieczeniowej.

...
Czytaj więcej

BankMail pomoże w elektronicznej wymianie dokumentów z zachowaniem cech trwałego nośnika

Polski fintech BankMail, stworzony przez Michała Olszewskiego, może pomóc bankom i innym instytucjom finansowych w rozwiązaniu problemu zachowania cech trwałego nośnika dla korespondencji elektronicznej.

...
Czytaj więcej

KUKE: we wrześniu 2017 r. upadło 57 przedsiębiorstw

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych podała, że we wrześniu br. sądy gospodarcze ogłosiły upadłość 57 przedsiębiorstw. Oznacza to wzrost o 7,5% w porównaniu do poprzedniego miesiąca, a także spadek o 3,4% w stosunku do analogicznego okresu 2016 r.

...
Czytaj więcej

Wyłudzono kredyty na sumę ponad 10 mln zł

​Lubelska prokuratura przedstawiła 17 osobom zarzuty dotyczące wyłudzenia kredytów na kwotę ponad 10 mln zł i prania brudnych pieniędzy w latach 2014 – 2015. 14 osób zostało aresztowanych w tej sprawie.

...
Czytaj więcej

Nowy partner w Sollers Consulting

Grzegorz Podleśny został partnerem w Sollers Consulting. Od teraz będzie kierować firmą razem z Michałem Trochimczukiem i Marcinem Plutą, współzałożycielami i partnerami zarządzającymi Sollers Consulting.

...
Czytaj więcej

W Krakowie już po raz trzeci rozpoczyna się CYBERSEC 2017

W poniedziałek, 9 października, rozpoczyna się w Krakowie III Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa. Jest to jedna z najważniejszych konferencji o cyberbezpieczeństwie w Europie.

...
Czytaj więcej

Impact fintech`17 startuje za dwa miesiące

​Ponad 1000 osób, w tym 150 światowej klasy ekspertów, spotka się w dniach 6 - 7 grudnia w Katowicach na Impact fintech’17, aby szukać odpowiedzi na pytania dot. technologicznej przyszłości branży finansowej.

...
Czytaj więcej

UFG: Turystyczny Fundusz Gwarancyjny radzi, jak poprawnie wypełnić deklaracje

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny przygotował filmy instruktażowe pokazujące jak poprawnie wypełnić deklarację do TFG.

...
Czytaj więcej

Rząd wystąpi do Funduszu Solidarności o pomoc dla regionów zniszczonych po nawałnicach

MSWiA zamierza wystąpić z wnioskiem do Funduszu Solidarności o środki na udzielenie pomocy trzem województwom najbardziej dotkniętym wskutek sierpniowych nawałnic.

...
Czytaj więcej

Ryanair ponad 2 tys. odwołanych lotów i 25 mln euro odszkodowania

W poniedziałek (18 września) zarząd irlandzkich linii lotniczych poinformował o odwołaniu ponad 2 tys. lotów. Jednocześnie przekazał, że poszkodowani pasażerowie mogą liczyć na wypłaty odszkodowań.

...
Czytaj więcej

Morawiecki: decyzję ws. likwidacji OFE podejmie Rada Ministrów

Mateusz Morawiecki, wicepremier i szef resortu finansów, powiedział podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki i Rozwoju, że jest coraz bliżej konsensusu z minister Elżbietą Rafalską w sprawie likwidacji OFE.

...
Czytaj więcej

Przemysław Gdański odchodzi z mBanku

Po prawie 9 latach ze stanowiska wiceprezesa mBanku zrezygnował Przemysław Gdański. W instytucji odpowiadał za bankowość korporacyjną i inwestycyjną. Na stanowisku zostanie do 25 października br.

...
Czytaj więcej

Reforma emerytalna nie jest uwzględniona w przyszłorocznym budżecie

Wciąż nie są znane szczegóły dotyczące reformy systemu emerytalnego, polegającej na likwidacji OFE. Jak dostrzega redakcja Dziennika Gazety Prawnej w projekcie budżetu na 2018 r. nie uwzględniono kosztów związanych z powyższą reformą.

...
Czytaj więcej

Warta i Europa na liście wierzycieli SK Banku

Od upadku SK Banku minęło ponad 1,5 roku. Jednak dopiero teraz syndyk złożył do sądu listę wierzytelności. Wśród poszkodowanych w wyniku niewypłacalności banku znalazły się dwa zakłady ubezpieczeń: TUiR Warta i TU Europa.

...
Czytaj więcej

DGP: Środki zgromadzone w OFE trafią do oszczędzających

Dziennik Gazeta Prawna przedstawił nowe plany rządu w zakresie likwidacji OFE. Jak podano, szefowie Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej doszli do porozumienia w zakresie planowanych zmian w systemie emerytalnym.

...
Czytaj więcej

MSWiA: uproszczenie procedur i podniesienie odszkodowań dla poszkodowanych przez nawałnice

MSWiA przygotowało projekty uproszczenia procedur szacowania strat i przyznawania odszkodowań oraz podniesienia kwoty świadczeń dla poszkodowanych przez nawałnice. Dokumenty w tej sprawie w czwartek trafiły do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

...
Czytaj więcej

Zadośćuczynienie za mobbing ma nie tylko zrekompensować krzywdę, ale też wychowywać i odstraszać

W ww. sprawie, Sąd Najwyższy rozpatrywał sprawę byłego pracownika poczty, który przez 5 lat był mobbowany przez swoją bezpośrednią przełożoną. Przejawiało się to tym, że nie otrzymywał premii, notorycznie pracował na nocne zmiany.

...
Czytaj więcej

Resort infrastruktury pracuje nad zmianami w dochodzeniu roszczeń za opóźniony lub odwołany lot

Będzie skrócony, do 12 miesięcy, okres przedawnienia roszczeń pasażerów za opóźniony lub odwołany lot, podaje Rzeczpospolita, powołując się na informacje uzyskane od wiceministra infrastruktury Jerzego Szmita.

...
Czytaj więcej

MR: Projekty dot. reformy OFE zostaną opublikowane w III kw.

Projekty ustaw likwidujące OFE zostaną przekazane do konsultacji publicznych w III kw. 2017 r., poinformował wiceminister rozwoju w odpowiedzi na interpelację poselską. Dodał, że projekty aktów prawnych pod koniec roku mają zostać przyjęte przez rząd.

...
Czytaj więcej

Rada Ministrów za projektem ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych

Rada Ministrów w dniu 31 lipca 2017 r. przyjęła projekt ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych - podało Centrum Informacyjne Rządu. Nowy akt prawny ma na celu dopasowanie wymogów prawa do zmieniających się trendów na rynku.

...
Czytaj więcej

Konfederacja Lewiatan: blokowanie domen internetowych powinno być ostatecznością

Nowelizacja ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym przewiduje utworzenie Rejestru Finansowego, w którym zamieszczane będą platformy internetowe świadczące usługi finansowe, prowadzone przez podmioty do tego nieuprawnione oraz blokowanie domen.

...
Czytaj więcej

Minimalne wynagrodzenie pracowników służby zdrowia

Dnia 19 lipca 2017 r. Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 8 czerwca 2017 r. o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne.

...
Czytaj więcej

Ugody wreszcie „zalegalizowane” w sektorze publicznym

1 czerwca br. weszła w życie nowelizacja kilku ustaw zwana „pakietem wierzycielskim". Jedną ze zmian jest liberalizacja stanowiska prawnego względem zawierania ugód w ramach umów zawieranych przez jednostki sektora finansów publicznych z przedsiębiorcami.

...
Czytaj więcej

Zmiany w dostępie cudzoziemców do polskiego rynku pracy

W dniu 22 czerwca 2017 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i niektórych innych ustaw, której głównym celem jest wdrożenie przepisów tzw. dyrektywy o pracownikach sezonowych.

...
Czytaj więcej

Elektroniczne zwolnienia lekarskie od 1 lipca 2018 r.

Od dnia 1 lipca 2018 r. podmioty uprawnione do wystawiania zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy będą miały obowiązek ich wydawania jedynie w formie elektronicznej.

...
Czytaj więcej

Spółki zainteresowane rejestracją PPE

Do KNF masowo spływają wnioski o zarejestrowanie Pracowniczego Programu Emerytalnego. Spółki chcą zdążyć przed wejściem w życie obowiązkowych Pracowniczych Planów Kapitałowych.

...
Czytaj więcej

UE chce nałożyć sankcje za działalność cybernetyczną

W Luksemburgu odbyło się spotkanie szefów dyplomacji państw UE w sprawie możliwych sankcji za działalność cyberprzestępczą. Uczestnicy podjęli decyzję o zastosowaniu unijnej reakcji dyplomatycznej.

...
Czytaj więcej

Volkswagen oferuje wydłużenie gwarancji poszkodowanym klientom

Volkswagen zgodził się na wydłużenie o 2 lata gwarancji na samochody, w których zamontowano wadliwe oprogramowanie. Wcześniej spółka oferowała klientom jedynie usunięcie wady.

...
Czytaj więcej

Prezydencki projekt ustawy wspierającej pracowników

2 czerwca 2017 r. do Sejmu RP wpłynął prezydencki projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Inicjatywa ustawodawcza Prezydenta ma na celu wprowadzenie zmian ułatwiających pracownikom realizację uprawnień pracowniczych...

...
Czytaj więcej

NFZ od Nowego Roku przejdzie w stan likwidacji

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł wyjaśnił, że od przyszłego roku Narodowy Fundusz Zdrowia wejdzie w stan likwidacji, a służba zdrowia będzie finansowana bezpośrednio z budżetu państwa. Zapewni to dostęp do opieki zdrowotnej wszystkim obywatelom.

...
Czytaj więcej

DGP: likwidacja OFE nastąpi w styczniu 2018 r.

Reforma OFE jest zapowiadana przez rząd już od dawna. W dalszym ciągu projekty ustaw nie zostały opublikowane, a prace w resorcie finansów przedłużają się. Redakcji DGP udało się dotrzeć do sporządzonych w MF wstępnych projektów ustaw.

...
Czytaj więcej

KE: brakuje zharmonizowanych regulacji dotyczących powództw zbiorowych

W dniu 29 maja 2017 r. Komisja Europejska zaprezentowała rządom krajów Unii Europejskiej raport, z którego wynika, że część unijnych przepisów w zakresie ochrony konsumentów w UE wymaga poprawy.

...
Czytaj więcej

Inbank będzie dokonywał weryfikacji klientów wykorzystując geometrię twarzy

Inbank jako pierwszy na polskim rynku wdraża innowacyjną technologię weryfikacji klientów online. Opiera się ona na technikach biometrycznych. Celem tego rozwiązania jest ułatwienie i usprawnienie weryfikacji tożsamości w internecie.

...
Czytaj więcej

Prezydent PR przygotował projekt zmian ustawy o usługach płatniczych. Będą ułatwienia w uzyskiwaniu błędnie przelanych środków

Prezydent RP Andrzej Duda skierował w poniedziałek do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o usługach płatniczych. Zakłada on umożliwienie skutecznego odzyskiwania kwot transakcji płatniczych wykonanych z użyciem błędnego nr rachunku bankowego.

...
Czytaj więcej

Sąd unieważnił umową kredytu frankowego

Sąd Okręgowy w Warszawie unieważnił umowę kredytu indeksowanego w walucie obcej. Zgodnie z orzeczeniem, Bank Millennium musi zwrócić kredytobiorcy ponad 25 tys. PLN i 21 tys. CHF.

...
Czytaj więcej

RPO: przepisy dot. okresu zgłaszania roszczeń za hałas w pobliżu lotniska są sprzeczne z Konstytucją

Adam Bodnar kwestionuje termin zgłaszania roszczeń o odszkodowanie za hałas przez mieszkańców tzw. obszarów ograniczonego użytkowania. Jego zdaniem, obecnie obowiązujące przypisy, ustanawiające dwuletni okres na wnoszenie wniosków, są niekonstytucyjne.

...
Czytaj więcej

Polska spółka opatentowała oprogramowanie do analizy baz danych

Polska firma PiLab otrzymała europejski patent na swój program komputerowy. Spółka specjalizuje się w tworzeniu rozwiązań z obszaru analizy baz danych. Wśród klientów PiLab są zakłady ubezpieczeń, m.in. TUiR WARTA.

...
Czytaj więcej

Dowód osobisty przez telefon. Rozpoczął się pilotaż mobilnych dokumentów 

Od 11 maja mieszkańcy czterech miast: Łodzi, Koszalina, Ełku i Nowego Wiśnicza mogą korzystać z programu mDokumenty. Właśnie w tych miastach Ministerstwo Cyfryzacji rozpoczęło pilotaż innowacyjnego rozwiązania.

...
Czytaj więcej

UFG wysłał wezwania o zapłatę składki do TFG do 618 podmiotów

618 wezwań zostało wysłanych do biur podróży zalegających ze składką do Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego (TFG).

...
Czytaj więcej

Nowa kampania wizerunkowa Open Finance

Open Finance rozpoczęło nową kampanię wizerunkową. Jej celem jest przede wszystkim podkreślenie i zwrócenie uwagi na korzyści dla klientów z korzystania z pomocy i usług profesjonalnych doradców firmy.

...
Czytaj więcej

Polacy inwestują w swój czas wolny

Polacy przywiązują coraz większą wagę do tego, jak i gdzie spędzają czas wolny, a tzw. przemysł wolnoczasowy, który pozwala nam ten czas zagospodarować, to jedna z najprężniej rozwijających się gałęzi gospodarki.

...
Czytaj więcej

Projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych przyjęty przez Sejm

W dniu 7 kwietnia 2017 r. Sejm przyjął rządowy projekt nowelizacji ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych oraz niektórych innych ustaw. Nowela w dniu 11 kwietnia 2017 r. została przekazana przez Marszałka Sejmu do rozpatrzenia przez Senat.

...
Czytaj więcej

Wynagrodzenie tylko na konto pracownika

Ministerstwo Rozwoju w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją zaproponowało przyjęcie bezgotówkowej formy wypłaty wynagrodzenia jako formy preferowanej.

...
Czytaj więcej

Projekt ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę zaakceptowany przez Sejm

W dniu 22 marca 2017 r. do Sejmu wpłynęło stanowisko Rady Ministrów w przedmiocie obywatelskiego projektu ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę. Rząd zaakceptował projekt ustawy oraz wydał rekomendację do prowadzenia dalszych prac nad ustawą.

...
Czytaj więcej

Premierzy państw V4 podpisali Deklarację Warszawską. Region będzie się rozwijał w oparciu o innowacyjność

W dniach 27-28 marca w Polsce miał miejsce Kongres Innowatorów Europy Środkowo-Wschodniej. Do uczestnictwa w nim zostali zaproszeni szefowie rządów państw należących do Grupy Wyszehradzkiej. W trakcie spotkania została podpisana Deklaracja Warszawska.

...
Czytaj więcej

Pracownik tymczasowy wniesie pozew w miejscu wykonywania pracy

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że niezgodną z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa jest niemożność wytoczenia powództwa przez pracownika tymczasowego przed sądem, w którego okręgu taka praca tymczasowa była, jest lub miała być wykonywana.

...
Czytaj więcej

W Japonii starsi kierowcy otrzymują zniżki za zwrot prawa jazdy

Starsi kierowcy w Japonii są sprawcami znacznej ilości wypadków drogowych. Dlatego policja, aby zachęcić do rezygnacji z prowadzenia pojazdów, przygotowała dla seniorów dobrowolnie zwracających swoje prawo jazdy szereg zniżek, m.in. na usługi pogrzebowe.

...
Czytaj więcej

NIK zapowiedziała kontrole działalność KNF, UOKiK i NBP ws. kredytów frankowych

Prezes Najwyższej Izby Kontroli poinformował, że jeszcze w tym roku organ przeprowadzi kontrole działalności instytucji państwa w sprawie stosowania procedur ochrony konsumentów zaciągających kredyty waloryzowane w walucie obcej. Kontrole obejmą m.in. KNF

...
Czytaj więcej

Chrzanowski: Komisja nie prowadzi prac nad ustawą połączeniową z NBP

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski podczas posiedzenia sejmowej Komisji Finansów Publicznych powiedział, że kierowany przez niego organ nie prowadzi prac nad powstaniem ustawy łączącej KNF z Narodowym Bankiem Polskim.

...
Czytaj więcej

Sąd 100-krotnie obniżył karę nałożoną przez UOKiK

Kara nałożona przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów na spółkę PTC za utrudnianie przeprowadzenia przeszukiwań w siedzibie firmy została obniżona z kwoty 123 mln zł na 1,2 mln zł prawomocnym wyrokiem.

...
Czytaj więcej

Świadczenie 500 + również dla cudzoziemców

Ustawa o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci, tzw. program 500+ obejmuje swoim zakresem nie tylko obywateli Polski, ale również niektóre kategorie cudzoziemców.

...
Czytaj więcej

Niekorzystna interpretacja podatkowa dla inwestorów giełdowych

Zgodnie z art. 17 Ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podlegają m.in. przychody z dywidendy, odsetek oraz odpłatnego zbycia akcji a także papierów wartościowych. Zasadą jest iż przychód można pomniejszyć

...
Czytaj więcej

Outsourcing pracowniczy a obowiązki ubezpieczeniowe płatnika składek

W dniu 14 lutego 2017 r. do Sejmu wpłynął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawy o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (druk nr 1306).

...
Czytaj więcej

Konwersja pożyczki na kapitał a rozliczenie CIT u wspólnika

Niejednokrotnie w praktyce zdarza się, że spółka kapitałowa jest finansowana pożyczkami udzielanymi przez wspólnika. Równie częstym zjawiskiem jest brak fizycznej spłaty tego zadłużenia przez spółkę gdyż strony decydują się na tzw. konwersję pożyczki...

...
Czytaj więcej

UE: Regulacje dot. pojazdów autonomicznych coraz bliżej

Potrzebne są obowiązujące w całej UE przepisy dla szybko rozwijającego się sektora robotyki, w celu wprowadzenia standardów etycznych lub ustalenia odpowiedzialności prawnej w razie wypadku, w którym uczestniczył samoprowadzący się samochód.

...
Czytaj więcej

Rozliczenie VAT za styczeń już na nowych zasadach

W dniu 1 stycznia 2017 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o VAT, mająca na celu uszczelnienie poboru VAT oraz ograniczenie nadużyć. Należy mieć na uwadze przede wszystkim następujące zmiany...

...
Czytaj więcej

Inspektor ochrony danych osobowych

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych, dr Edyta Bielak-Jomaa, przedstawiła agencji informacyjnej Newseria Biznes najważniejsze informacje dotyczycące instytucji inspektora ochrony danych osobowych.

...
Czytaj więcej

Sąd obniżył kary nałożone przez UOKiK

W 2010 r. Prezes UOKiK za udział w zmowie cenowej nałożył na cztery spółki kary finansowe w łącznej wysokości 54 mln zł. Firmy zaskarżyły decyzję UOKiK do sądu. Ten ostatecznie wydał wyrok obniżający łączną kwotę sankcji do wysokości 4,2 mln zł.

...
Czytaj więcej

Projekt ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych 

W dniu 2 lutego 2017 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych z dnia 30 stycznia 2017 r.

...
Czytaj więcej

Członek zarządu PZU Andrzej Jaworski na konferencji: Odpowiedzialność przedsiębiorców za Polskę

Andrzej Jaworski, członek zarządu PZU SA, wziął udział w konferencji gospodarczej "Odpowiedzialność przedsiębiorców za Polskę”. W trakcie swego wystąpienia mówił o relacjach między etyką a ekonomią. 

...
Czytaj więcej

MS pracuje nad zmianami zasad przedawnienia

W ministerstwie sprawiedliwości trwają prace nad zmianami Kodeksu cywilnego w zakresie zasad przedawnienia roszczeń cywilnoprawnych. W myśl proponowanych przepisów sąd będzie musiał z urzędu ustalić, czy roszczenie jest przedawnione.

...
Czytaj więcej

Bank Millennium S.A. przygotował komentarz do istotnego poglądu Prezesa UOKiK

Bank Millennium S.A. przygotował oficjalne stanowisko wobec istotnego poglądu wydanego przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w sprawie dotyczącej zapisów umowy kredytu hipotecznego waloryzowanego kursem franka szwajcarskiego.

...
Czytaj więcej

Andrzej Jakubiak został zastępcą dyrektora działu prawnego mBanku

Andrzej Jakubiak, były Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, został zastępcą dyrektora działu prawnego mBanku, dowiedziała się Gazeta Wyborcza.

...
Czytaj więcej

Zmiany w sposobie reprezentacji osób prawnych – dopuszczalność prokury łącznej niewłaściwej

W kolejnym wydaniu beinsured z cyklu „100 zmian dla firm” sygnalizujemy Państwu istotną z punktu widzenia przedsiębiorców informację dotyczącą zmian w przepisach regulujących instytucję prokury.

...
Czytaj więcej

Regulaminy pracy i wynagradzania obowiązkowe dla większych firm

Od 1 stycznia 2017 r. wzrosły limity zatrudnienia zobowiązujące pracodawców do posiadania regulaminów pracy oraz wynagradzania.

...
Czytaj więcej

Umowa o wspólnej odpowiedzialności materialnej – na piśmie pod rygorem nieważności

W dniu 1 stycznia 2017 r. weszła w życie omawiana przez nas w cyklu „100 zmian dla firm” ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Kolejną zmianą w Kodeksie Pracy jest wprowadzenie wymogu formy pisemnej...

...
Czytaj więcej

Telemedycyna – czyli pacjent w świecie cyfrowym

Urządzenia mobilne, dedykowane aplikacje mobilne, telekonsultacje w służbie zdrowia stają się coraz bardziej popularnym rozwiązaniem. Dynamiczny rozwój nowych technologii i zmieniające się oczekiwania pacjentów wymagają od dostawców cyfryzacji usług...

...
Czytaj więcej

500+ dla przedsiębiorców. Ministerstwo Rozwoju przygotowało nową ulgę inwestycyjną

Ministerstwo Rozwoju poinformowało o zakończeniu prac nad projektem nowelizacji ustawy o PIT i CIT. Zmiany dają szereg udogodnień dla przedsiębiorców, w tym dokonanie jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w wysokości od 10 tys. - 100 tys. zł.

...
Czytaj więcej

Rekomendacje dot. cyberbezpieczeństwa: znaczącą rolę odgrywać będzie implementacja Dyrektywy NIS

Instytut Kościuszki przedstawił dokument zawierający Rekomendacje wypracowane podczas II Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC. Kluczowe kwestie zawarte w dokumencie to m.in. implementacja Dyrektywy NIS, cyberobrona państw NATO.

...
Czytaj więcej

Będzie mniej kontroli działalności gospodarczej

W dniu 1 stycznia 2017 r. weszła w życie ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Nowelizacja stanowi realizację niektórych postulatów zawartych w pakiecie „100 zmian dla firm”.

...
Czytaj więcej

Świadectwa pracy

Ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców odstępuje od zasady wydawania świadectwa pracy po 24 miesiącach zatrudnienia.

...
Czytaj więcej

Rząd za likwidacją OFE

Rada Ministrów opowiedziała się za likwidacją OFE i przeniesieniem 25% zgromadzonych środków na Fundusz Rezerwy Demograficznej i 75% na Indywidualne Konta Emerytalne – dowiedziała się Polska Agencja Prasowa.

...
Czytaj więcej

KUKE prognozuje wzrost eksportu o 8% w 2017 r.

Piotr Soroczyński, Główny Ekonomista KUKE przewiduje, że w 2017 r. nastąpi zwiększenie sprzedaży polskich towarów za granicą do wartości 188,9 mld euro, tj. o 8%. Największe zainteresowanie polskimi produktami wykażą rynki Europy Wschodniej.

...
Czytaj więcej

Marcin Ludwiszewski: rok 2016 przyniósł nam strategię cyberbezpieczeństwa

Marcin Ludwiszewski, dyrektor, lider obszaru cyberbezpieczeństwa w Deloitte Polska przygotował zestawienie najważniejszych wydarzeń mijającego 2016 roku w zakresie cyberbezpieczeństwa. Najbardziej narażona na ataki była m.in. branża finansowa.

...
Czytaj więcej

Projekt ustawy o Centralnej Bazie Rachunków

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy powołującej Centralną Bazę Rachunków (CBR). Jak napisano w uzasadnieniu projektu, podstawowym celem projektowanej ustawy jest ułatwienie lokalizowania składników majątkowych pochodzących z przestępstwa.

...
Czytaj więcej

Obniżenie podatku dzięki oszczędzaniu na IKZE

Z danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że na koniec I połowy 2016 r., z indywidualnych kont zabezpieczenia emerytalnego (IKZE) korzystało blisko 614 tys. Polaków. Na wszystkich prowadzonych kontach tego typu zgromadzili oni łącznie ponad 760 mln zł.

...
Czytaj więcej

Złagodzenie wymogów prawa pracy wobec małych przedsiębiorców

W kolejnym artykule z cyklu „100 zmian dla firm” pragniemy przedstawić Państwu proponowane zmiany, mające na celu złagodzenie wymogów prawa pracy wobec pracodawców zatrudniających poniżej 50 pracowników.

...
Czytaj więcej

Jednolity podatek nie będzie wprowadzony

Ministerstwo Finansów w komunikacie podało, że Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów, który odpowiadał za wprowadzenie jednolitego podatku, podjął decyzję o zakończeniu prac studyjno-analitycznych związanych z tzw. jednolitym podatkiem.

...
Czytaj więcej

Ministerstwo Rozwoju zareagowało na wyłudzenia opłat za wpis do CEIDG

Ministerstwo Rozwoju wystosowało specjalny komunikat, w którym odwołało się do ostatnich prób wyłudzeń pieniędzy od nowych przedsiębiorców. Oszuści wysyłali maile lub listy do przedsiębiorstw, w których wzywali do zapłaty za wpis do CEIDG.

...
Czytaj więcej

Nowy model obsługi przedsiębiorców Grupy PFR

Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR) oficjalnie zaprezentowała swoją ofertę oraz nowy model obsługi przedsiębiorców. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) jest jedną z kluczowych instytucji integrujących się w ramach Grupy.

...
Czytaj więcej

Zestawienie najpopularniejszych haseł wyszukiwanych w Google w 2016 r.

Na blogu Google Blog Polska został zamieszczony ranking najczęściej wpisywanych haseł do wyszukiwarki w 2016 r. W zestawieniu globalnym najczęstszym wpisywanym hasłem było „Pokémon Go”, zaraz po nim poszukiwane były hasła: „iPhone 7”, „Donald Trump”.

...
Czytaj więcej

Idea Bank: wysokość raty leasingu na podstawie przejechanych kilometrów

Idea Bank wprowadził kolejne udogodnienie dla swoich klientów. Projekt Happy Miles umożliwia naliczenia raty leasingu w oparciu o liczbę przejechanych kilometrów.

...
Czytaj więcej

KUKE o upadłościach firm w Polsce w listopadzie 2016 r.

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych podaje, iż w listopadzie 2016 r. sądy gospodarcze ogłosiły upadłość 42 przedsiębiorstw (dane z Monitora Sądowego). Dla porównania, w analogicznym okresie 2015 r. upadło 58 podmiotów.

...
Czytaj więcej

Projekt rozporządzenia w sprawie pozasądowego postępowania przed Rzecznikiem Finansowym

W serwisie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt z dnia 9 grudnia 2016 r. Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie pozasądowego postępowania przed Rzecznikiem Finansowym.

...
Czytaj więcej

Lewiatan: Likwidacja OFE negatywnie wpłynie na wielkość i efektywność inwestycji w Polsce

Konfederacja Lewiatan przygotowała ocenę informacji rządu dla Sejmu o zmianie niektórych ustaw związanych z funkcjonowaniem systemu ubezpieczeń społecznych. W opinii dotyczącej propozycji zmian w systemie emerytalnym skrytykowano likwidację OFE.

...
Czytaj więcej

Minimalna stawka godzinowa. Nowe uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy

Przypominamy, iż minimalna stawka godzinowa w przypadku umów zlecenia oraz umów o świadczenie usług, zgodnie z nowelizacją ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, ma wynosić 12 zł brutto za godzinę.

...
Czytaj więcej

Sejm przyjął pierwszy projekt ustawy wprowadzającej pakiet 100 zmian dla firm

Sejm przyjął projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Ustawa wprowadza zmiany zawarte w pakiecie #100zmianDlaFirm Ministerstwa Rozwoju.

...
Czytaj więcej

Oddziały zakładów ubezpieczeń państw członkowskich UE w Polsce: ERV

Europäische Reiseversicherung AG Oddział w Polsce powstał w 2004 r. Od tego czasu oddział ERV jest integralną częścią międzynarodowej grupy ponad 21 biur w całej Europie i poza nią.

...
Czytaj więcej

Usprawnienie postępowania grupowego. Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt nowelizacji

W Pakiecie „100 zmian dla biznesu” przygotowanym przez Ministerstwo Rozwoju pojawiły się zapisy dotyczące usprawnienia postępowania grupowego (postulaty nr 64-73). W tej kwestii rząd podjął już działania.

...
Czytaj więcej

IGTE: Przegląd systemu emerytalnego

Korzystanie z wzorców innych krajów nie wystarczy dla powodzenia zmian w polskim systemie emerytalnym. Konieczne jest wzmocnienie zaufania do systemu, lepsze zachęty do oszczędzania - takie wnioski płyną z Przeglądu systemu emerytalnego IGTE 2016.

...
Czytaj więcej

Alior Bank zapowiada masowe zwolnienia w związku z integracją z Bankiem BPH

Na początku listopada doszło do prawnego połączenia Alior Banku z wydzieloną częścią Banku BPH. Aktualnie trwają prace nad integracją obu organizacji. Bank podał, że w związku ze zmianami planuje redukcję etatów. Pracę może stracić 2,6 tys. osób.

...
Czytaj więcej

mBank edukuje jak być uważnym w sieci

Wystartowała druga odsłona kampanii społecznej mBanku pod hasłem „Nie robisz tego w realu? Nie rób tego w sieci!”. Akcja zachęca odbiorców do ochrony przed cyberprzestępcami.

...
Czytaj więcej

Borys: do rozwoju gospodarki potrzeba silnego rynku kapitałowego

Paweł Borys, Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, podczas konferencji „III Filar – Nowa Energia, rzeczywisty przełom dla gospodarki, giełdy i rynku finansowego?” powiedział, że ostateczne decyzje dotyczące OFE zostaną podjęte w przeciągu 3-6 m-cy.

...
Czytaj więcej

Likwidacja NFZ na początku 2018 r.

Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia powiedział, że od przyszłego roku osoby nieubezpieczone będą mogły skorzystać z opieki lekarzy rodzinnych. Natomiast do dnia 1 stycznia 2018 r. ma dojść do likwidacji NFZ.

...
Czytaj więcej

KUKE: Znaczny wzrost w obszarze ubezpieczeń średnio i długoterminowych gwarantowanych przez Skarb Państwa

KUKE – wchodząca w skład Grupy PFR – po trzech kwartałach 2016 r. odnotowała znaczny wzrost r/r w obszarze ubezpieczeń średnio i długoterminowych gwarantowanych przez Skarb Państwa.

...
Czytaj więcej

Ministerstwo Finansów ostrzega przed fałszywymi mailami

Ministerstwo Finansów podało, że ktoś wysyła e-maile, podszywając się pod resort. Do podatników trafiają wiadomości wysłane z konta pocztowego mf.gov.pl. Znajduje się informacja o podejrzeniu „ukrywania dochodów” i kontroli podatkowej.

...
Czytaj więcej

Czy więźniowie szturmem podbiją rynek pracy?

W dniu 4 listopada 2016 r. Sejm przekazał do dalszych prac komisji rządowy projekt nowelizacji Kodeksu Karnego Wykonawczego oraz ustawy o zatrudnianiu osób pozbawionych wolności.

...
Czytaj więcej

Wystartowała IV edycja Programu Rozwoju Eksportu z udziałem KUKE

Rozpoczęła się już kolejna edycja Programu Rozwoju Eksportu. Program ma na celu wsparcie i udzielenie niezbędnej pomocy przedsiębiorstwom, które planują rozpoczęcie działalności poza granicami Polski. PRE powstał i prowadzony jest z inicjatywy BZ WBK.

...
Czytaj więcej

Raiffeisen Polbank otwiera się na młodych

Trwa nowa kampania Wymarzonego Konta Osobistego i powiązanych z nim produktów Raiffeisen Polbanku. Reklamy są skierowane głównie do młodego targetu. Oprócz promocji produktu, kampania ma na celu zapoznanie młodych osób z korzyściami płynącymi z bankowości

...
Czytaj więcej

Międzynarodowe warsztaty UOKiK – Jak skutecznie zwalczać kartele

W dniu 25 października 2016 r. odbyły się międzynarodowe warsztaty organizowane przez UOKiK dotyczące skutecznego zwalczania karteli. Jest to jedna z najbardziej szkodliwych dla rynku i konsumentów praktyk ograniczających konkurencję.

...
Czytaj więcej

KE analizuje projektu budżetów na 2017 r. 7 z nich wzbudziło wątpliwości Komisji

Komisja Europejska wysłała listy do siedmiu państwa członkowskich UE. Zwróciła się w nich z prośbą o wyjaśnienia w sprawie projektów ich budżetów na przyszły rok. Zastrzeżenia Komisji dotyczą m.in. niewypełniania rekomendacji dotyczących oszczędności.

...
Czytaj więcej

Sąsiedzi poznańskiego lotniska domagają się ponad 100 mln zł od instytucji

Portal Rynekinfrastruktury.pl informuje, że do sądów wpłynęło 900 pozwów przeciwko lotnisku Poznań-Ławica. Dotyczą one wypłaty odszkodowań za hałas wokół portu. Powodami są mieszkańcy tzw. obszaru ograniczonego użytkowania.

...
Czytaj więcej

Zmiany w gwarancjach depozytów

W dniu 9 października 2016 r. weszła w życie ustawa dotycząca Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Nowy akt prawny narzuca na instytucje bankowe m. in. obowiązek informowania obecnych jak i potencjalnych klientów o zasadach gwarancji depozytów.

...
Czytaj więcej

Dodatkowa ochrona pracowników bez składek na ZUS

ZUS Oddział w Gdańsku w interpretacji indywidualnej z dnia 28 września 2016 r. (nr WPI/100000/43/924/2016) uznał, że przedsiębiorca nie musi płacić żadnych składek od grupowych ubezpieczeń na życie i zdrowie zawartych na rzecz pracowników.

...
Czytaj więcej

Krakowianie mogą korzystać z car sharingu

W Krakowie został już uruchomiony pierwszy w Polsce system car sharingu – minutowego wynajmu samochodów. Aby skorzystać z systemu trzeba jedynie zainstalować specjalną aplikację i przejść proces rejestracji.

...
Czytaj więcej

Szewczak: Winę na nadużycia w sektorze bankowym ponoszą także organy nadzoru

"Banki zdecydowanie są winne patologiom w sektorze bankowości, a także w wielu innych aspektach na świecie. Istnieje ryzyko zagrożenia kolejnym kryzysem finansowo-gospodarczym z powodu nieodpowiedzialnych działań wielkich banków."

...
Czytaj więcej

Leasing samochodów elektrycznych

W dniach 7-8 października 2016 r. EFL należący do Grupy Crédit Agricole wspólnie z dealerem Tesli zorganizował prezentację najnowszych samochodów Tesli. EFL jako lider leasingu Tesli w Polsce, finansuje je już od ponad dwóch lat.

...
Czytaj więcej

Jednolity podatek zastąpi 19-proc. podatek liniowy

Stawka jednolitego podatku ma mieścić się w przedziale od 19,5 proc. do 40 proc. Nie będzie podatku liniowego – to główne założenia jednolitego podatku, jakie przedstawił w rozmowie z PAP minister Henryk Kowalczyk.

...
Czytaj więcej

Krótszy termin przedawnienia zwrotu nienależnie pobranych świadczeń

W dniu 6 października 2016 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych ograniczając termin przedawnienia zwrotu nienależnie pobranych świadczeń.

...
Czytaj więcej

Rząd będzie miał wpływ na wybór władz spółek Skarbu Państwa

Premier Beata Szydło przekazała, że przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów powstanie specjalna rada ds. spółek. Jej zadaniem będzie wybór kandydatów na stanowiska członków zarządów i rad nadzorczych spółek Skarbu Państwa.

...
Czytaj więcej

Provident nagrodzony certyfikatem Odpowiedzialni w Biznesie

Provident już po raz drugi otrzymał certyfikat Odpowiedzialni w Biznesie. Spółka, działająca na rynku pożyczkowym, została wyróżniona za budowanie bezpieczeństwa transakcji w obrocie gospodarczym i wkład w rozwój systemu wymiany informacji.

...
Czytaj więcej

Streżyńska: E-dowodów można się spodziewać pod koniec 2018 r.

Minister cyfryzacji Anna Streżyńska potwierdziła, że najwcześniej elektroniczne dowody osobiste zaczną obowiązywać za dwa lata. Ich wprowadzenie może wiązać się z integracją innych dokumentów, np. prawa jazdy lub kartą ubezpieczenia zdrowotnego.

...
Czytaj więcej

Rząd przyjął program Mieszkanie plus

"Mieszkanie plus" zostało zaakceptowane przez rząd. Uchwała dotycząca "Narodowego Programu Mieszkaniowego", którą przygotowało ministerstwo infrastruktury i budownictwa, przewiduje m.in. wsparcie budownictwa społecznego i tanie mieszkania na wynajem.

...
Czytaj więcej

Poszkodowani pasażerowie Small Planet otrzymają rekompensaty

Co najmniej 250 pozwów w związku z wakacyjnymi awariami samolotów czarterowej linii lotniczej Small Planet trafiło do sądów. Liczba przedsądowych wezwań do zapłaty jest jeszcze większa, wynosi ona ponad pół tysiąca dodatkowych wniosków.

...
Czytaj więcej

Morawiecki obiecuje 100 uproszczeń dla przedsiębiorców

Morawiecki wziął udział w spotkaniu Parlamentarnego Zespołu ds. Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Gospodarczego. Tematem spotkania była kwestia ochrony przedsiębiorców przed ponoszeniem negatywnych skutków wynikających ze zmiany wykładni przepisów prawa.

...
Czytaj więcej

Startuje konferencja CYBERSEC

W Krakowie rozpoczyna się II Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC. Uczestnicy spotkania będą zastanawiać się, jak sprostać wyzwaniom tzw. czwartej rewolucji przemysłowej.

...
Czytaj więcej

Państwo zwróci pieniądze poszkodowanym przez aferę Amber Gold?

7 września 2016 r. rozpoczęła prace komisja śledcza badająca sprawę Amber Gold. Jej wiceprzewodniczący, Paweł Grabowski powiedział, że ma nadzieję, że ta sprawa zakończy się wypłatą świadczeń dla poszkodowanym z budżetu państwa.

...
Czytaj więcej

ZUS za wprowadzeniem dodatkowej składki

ZUS chce wprowadzić dodatkowe świadczenia płacone przez pracodawców zatrudniających powyżej 20 osób. Według propozycji ZUS, przedsiębiorstwa mają odprowadzać co miesiąc dodatkowo 20 zł na poczet przyszłych emerytur swoich pracowników.

...
Czytaj więcej

Jak zacząć oszczędzać?

Eksperci już od dawna podnoszą, że Polacy są niechętni do kształtowania w sobie nawyku oszczędzania. Mówi się, że ciągle więcej niż 40% mieszkańców Polski nie odkłada pieniędzy, z czego dotyczy to głównie osób w wieku 50+.

...
Czytaj więcej

Plan Morawieckiego będzie przyjęty przez rząd w październiku 

Mateusz Morawiecki, Wicepremier i Minister Rozwoju w rozmowie z PAP potwierdził, że w październiku lub na początku listopada rząd zatwierdzi Strategię na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: PTR

Polskie Towarzystwo Reasekuracji S.A. jest jedyną firmą w Polsce prowadzącą działalność stricte reasekuracyjną. Towarzystwo funkcjonuje na rynku ubezpieczeniowym od września 1996 roku. 

...
Czytaj więcej

Marcin Cichy nowym Prezesem UKE

Marcin Cichy został powołany na Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Nowy Prezes został wybrany na pięcioletnią kadencję po złożeniu rezygnacji przez poprzednią Prezes Magdalenę Gaj.

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: TUZ TUW

TUZ Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych prowadzi działalność ubezpieczeniową w zakresie działu II. Towarzystwo oferuje produkty ubezpieczeniowe zarówno dla osób prywatnych jak i przedsiębiorstw, gospodarstw rolnych, pozostałych instytucji.

...
Czytaj więcej

KUKE partnerem Baltic Business Forum

W dniach 14-16 września 2016 r. w Świnoujściu odbywa się Baltic Business Forum. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń gospodarczych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Forum ma charakter międzynarodowy.

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: TUW

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” istnieje na rynku od 1992 r. Zgodę na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej w dziale II, gr. 1-18 otrzymało w dniu 10 października 1991 r.

...
Czytaj więcej

Pozapłacowe benefity dla pracowników – wciąż liczą się ubezpieczenia

Firmy coraz częściej wykorzystują zróżnicowane formy pozapłacowego wynagradzania i motywowania swoich pracowników od kart sportowych i pakietów zdrowotnych po samorealizację i możliwość realizacji własnych pomysłów w ramach godzin pracy.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczyciele partnerami Forum Liderów BS

W dniach 13-14 września 2016 r. odbywa się Forum Liderów Banków Spółdzielczych - największe doroczne spotkanie banków spółdzielczych w Polsce. Organizowane jest przez Związek Banków Polskich oraz banki zrzeszające BPS SA oraz SGB-Bank SA.

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: REJENT – LIFE

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „REJENT-LIFE” powstało w 1995 roku dzięki staraniom Samorządu Notarialnego. Działalność ubezpieczeniowa adresowana jest wyłącznie do notariuszy, ich małżonków oraz asesorów notarialnych.

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: MEDICUM

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych MEDICUM rozpoczęło działalność w 2016 r. Oferta TUW Medicum skierowana jest do podmiotów działających na rynku farmaceutycznym i medycznym.

...
Czytaj więcej

Uruchomienie CEPiK znów przesunięte

Po raz kolejny zostało odroczone uruchomienie rozbudowanej Centralnej Ewidencja Pojazdów i Kierowców CEPiK 2.0. Ministerstwo Cyfryzacji po zakończonym audycie przygotowań poinformowało, że wdrożenie systemu może być opóźnione o kolejne pół roku...

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: MACIF

Założycielem MACIF Życie TUW jest francuska Grupa MACIF, będąca jednym z najbardziej liczących się ubezpieczycieli na rynku europejskim, której powstanie wiązało się z koniecznością utworzenia alternatywy dla ówczesnej oferty komercyjnych ubezpieczycieli.

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: CUPRUM

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych "CUPRUM" w Lubinie rozpoczęło działalność ubezpieczeniową w 1994 r. jako drugie towarzystwo w Polsce funkcjonujące w formule ubezpieczeń wzajemnych.

...
Czytaj więcej

KE: Volkswagen naruszył prawo dot. ochrony konsumentów

Volkswagen, manipulując pomiarami emisji spalin, naruszył unijne prawo dotyczące ochrony konsumentów - wynika z oświadczenia Komisji Europejskiej.

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: WARTA

Grupa WARTA oferuje ubezpieczenia komunikacyjne, majątkowe, osobowe oraz na życie - zarówno o charakterze ochronnym, jak inwestycyjnym. Łączy produkty i usługi, dzięki temu klienci dostają pełną i komplementarną ofertę.

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: UNIQA

UNIQA Insurance Group jest jedną z największych grup ubezpieczeniowych w Europie Środkowej i Wschodniej. UNIQA jest obecna na polskim rynku ubezpieczeniowym od 15 lat.

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: SKOK UBEZPIECZENIA

SKOK Ubezpieczenia należy do grupy SKOK, świadczącej usługi finansowe dla ponad 2,5 mln Polaków. Obejmuje dwa towarzystwa ubezpieczeń z sektora Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych: TUW SKOK oraz TU SKOK ŻYCIE S.A.

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: SKANDIA

Na polskim rynku Skandia obecna jest od 1999 r. Specjalizuje się w ubezpieczeniach na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym oraz tradycyjnych ubezpieczeniach na życie.

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: SIGNAL IDUNA

Grupa SIGNAL IDUNA jest jedną z największych instytucji finansowo-ubezpieczeniowych na rynku niemieckim, świadczącą usługi klientom prywatnym i korporacyjnym od ponad 100 lat. Oferuje ubezpieczenia oraz świadczy usługi bankowe i dodatkowe - assistance.

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: PZU

PZU jest największym towarzystwem ubezpieczeń w Polsce, zarówno pod względem wielkości obrotów, liczby klientów, sieci placówek, jak i liczby zatrudnionych oraz współpracujących agentów. Działa w sektorze ubezpieczeń majątkowych oraz osobowych.

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: PRAMERICA

Pramerica Życie Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji S.A. specjalizuje się w dziedzinie ochronnych ubezpieczeń na życie. Pramerica jest spółką należącą do grupy kapitałowej Prudential Financial, Inc.

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: POLISA-ŻYCIE

„POLISA-ŻYCIE” TU S.A. Vienna Insurance Group istnieje na rynku ubezpieczeniowym od 1995 r. Działa na podstawie zezwolenia Ministra Finansów od dnia 26 czerwca 1995 r. w dziale I, gr. 1-5.

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: Ubezpieczenia Pocztowe

Pod marką Ubezpieczenia Pocztowe funkcjonują dwie spółki: Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych oraz Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: PKO UBEZPIECZENIA

PKO Ubezpieczenia należy do Grupy Kapitałowej PKO Bank Polski. Ubezpieczyciel prowadzi działalność w ramach dwóch spółek: PKO Życie Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. oraz PKO Towarzystwo Ubezpieczeń S.A.

...
Czytaj więcej

Aplikacja mobilna

Chcemy Państwu zaproponować specjalne aplikacje możliwe do pobrania od dostawcy systemu operacyjnego. Wystarczy, że na swoim smartfonie, bądź tablecie zainstalujecie Państwo aplikację beinsured, a korzystanie z dzienniku będzie wygodniejsze.

...
Czytaj więcej

Dziennik beinsured

Codzienny newsletter zawierający przedstawienie najważniejszych newsów z branży ubezpieczeniowej i sektora finansowego, od których powinniście Państwo zacząć swój dzień pracy.

...
Czytaj więcej

Portal beinsured.pl

Stanowi serce projektu. Na nim znajdziecie Państwo bogatą bazę artykułów i opinii specjalistów beinsured, omówienie najciekawszych wyroków oraz raportów branżowych i wiele, wiele innych użytecznych informacji.

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: OPEN LIFE

Open Life posiada w ofercie produkty ubezpieczeniowe na życie, wśród nich produkty łączące w sobie funkcje oszczędzania z elementami ochronnymi. Ponadto, Towarzystwo koncentruje się na dostarczaniu rozwiązań z zakresu regularnego oszczędzania...

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: PARTNER

TUiR PARTNER S.A. oferuje ubezpieczenia w razie wypadku, choroby, ubezpieczenia autocasco oraz ubezpieczenia przedmiotów w transporcie. Ponadto, w ofercie ubezpieczyciela znajdują się produkty ubezpieczeń od szkód spowodowanych żywiołami...

...
Czytaj więcej

Ford zapowiada sprzedaż w pełni autonomicznego pojazdu w ciągu 5 lat

Koncern motoryzacyjny Ford zapowiedział, że do 2021 r. wprowadzi do sprzedaży w pełni autonomiczny pojazd – bez pedałów i kierownicy. Auto najpierw ma być dystrybuowane do firm zajmujących się transportem osób, a następnie będzie dostępne na rynku B2C.

...
Czytaj więcej

Nowy Zarząd KPF

W dniu 16 sierpnia 2016 r. Konferencja Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce poinformowała, iż w dniu 9 sierpnia 2016 r. Rada Nadzorcza tej organizacji dokonała wyboru pierwszego składu Zarządu. Kadencja trwać będzie dwa lata - do 2018 r.

...
Czytaj więcej

Rejestrujesz znak towarowy – uważaj na oszustów

Powszechnie znaną już oszukańczą praktyką jest wysyłanie do nowo zarejestrowanych przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą wezwań do zapłaty za wpis do rejestrów lub ewidencji.

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: KUKE

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych Spółka Akcyjna od ponad 25 lat ubezpiecza transakcje handlowe polskich przedsiębiorców. Oferuje usługi zapewniające bezpieczną wymianę handlową zarówno w kraju, jak i za granicą.

...
Czytaj więcej

Benefity i dodatki wpływają na wybór pracodawcy

Przedsiębiorcy coraz częściej borykają się z problemem dużej rotacji w swoich zespołach. Zdaniem specjalistów SALTUS Ubezpieczenia, jednym ze sposobów przyciągnięcia i zatrzymania talentów w organizacji jest zapewnienie im atrakcyjnych benefitów...

...
Czytaj więcej

Liberalizacja kryteriów oceny ryzyka transakcji z kontrahentami z Ukrainy

Komitet Polityki Ubezpieczeń Eksportowych zatwierdził wniosek Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych o liberalizację kryteriów oceny ryzyka transakcji z kontrahentami z Ukrainy – poinformowała KUKE.

...
Czytaj więcej

Samozatrudnieni i zleceniobiorcy stworzą w firmie związki zawodowe

Trwają prace nad nowelizacją ustawy o związkach zawodowych. Rząd przedstawił nową wersję projektu ustawy przewidującą szereg zmian w funkcjonowaniu organizacji związkowych.

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: INTERRISK

InterRisk Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. Vienna Insurance Group działa na polskim rynku nieprzerywanie od 1993 i jest jednym z wiodących ubezpieczycieli majątkowych. W jego ofercie znajdują się ubezpieczenia: komunikacyjne, majątkowe, osobowe, zdrowotne...

...
Czytaj więcej

Podmioty rynku ubezpieczeniowego: INTER

Grupa INTER Polska to dwa towarzystwa ubezpieczeń: INTER Polska S.A. i INTER-ŻYCIE Polska S.A. Akcjonariuszem towarzystw jest niemiecka Grupa Ubezpieczeniowa INTER, która powstała w 1926 roku i jest jedną z wiodących firm w Niemczech...

...
Czytaj więcej

PBUK: rumuński ubezpieczyciel bez licencji

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych poinformowało, iż nadzór finansowy w Rumunii - ASF cofnął licencję na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej firmie Carpatica Asig oraz wszczął względem niej postępowanie upadłościowe.

...
Czytaj więcej

Parlament Europejski

Kontynuując nasz cykl poświęcony zagadnieniom europejskim, tym razem kilka słów na temat Parlamentu Europejskiego. Parlament Europejski to jedyne wielonarodowe zgromadzenie parlamentarne wybierane bezpośrednio przez obywateli.

...
Czytaj więcej

Janusz Władyczak Wiceprezesem Zarządu KUKE

W dniu 29 lipca 2016 r. Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy powołało Janusza Władyczaka na stanowisko Wiceprezesa Zarządu KUKE. Będzie on odpowiedzialny za obszar sprzedaży i rozwoju oferty produktowej.

...
Czytaj więcej

Polskie firmy coraz bardziej narażone na cyberataki

Liczba cyberataków z roku na rok dynamicznie rośnie. Z raportu CERT Orange Polska wynika, że w 2015 roku doszło do blisko 20 tys. incydentów bezpieczeństwa w sieci operatora, co znamienne, w porównaniu do 2014 roku, to wzrost o 70 procent.

...
Czytaj więcej

Strefa Schengen

Kontynuując cykl poświęcony zagadnieniom europejskim, tym razem chciałbym przybliżyć Państwu zagadnienie nierozerwalnie związane z wolnością przepływu osób, które właściwie nie miałoby szans powodzenia, gdyby nie ustanowienie strefy Schengen.

...
Czytaj więcej

Link4 wspiera obchody rocznicy Powstania Warszawskiego

Link4 poinformował, iż włącza się w obchody 72. rocznicy Powstania Warszawskiego. W sierpniu ubezpieczyciel przeprowadzi głównie w internecie oraz prasie kampanię informacyjną „Pamiętamy”.

...
Czytaj więcej

Leasing w e-sklepach

Od lipca przedsiębiorcy dokonujący zakupów w sklepach internetowych mogą finansować transakcje za pośrednictwem leasingu.

...
Czytaj więcej

KE interweniuje w sprawie odszkodowań dla klientów VW

Rzecznik Komisji Europejskiej, poinformowała, iż odbyło się spotkanie w sprawie możliwych propozycji rozwiązań sytuacji klientów poszkodowanych przez koncern Volkswagen w wyniku manipulacji pomiarami emisji spalin.

...
Czytaj więcej

Wolności europejskie: przepływ osób

Swoboda przepływu osób to inaczej swoboda przemieszczania się i pobytu osób w Unii Europejskiej. Stanowi ona podstawę obywatelstwa unijnego utworzonego na mocy traktatu z Maastricht w 1992 r. Praktyczne wprowadzenie jej do prawa UE nie było jednak łatwe.

...
Czytaj więcej

Andrzej Krzemiński został przewodniczącym Związku Polskiego Leasingu

Andrzej Krzemiński ponownie objął stanowisko przewodniczącego Komitetu Wykonawczego ZPL. Zastąpił on Wojciecha Rybaka, który złożył rezygnację z pełnionej funkcji po otrzymaniu nominacji na członka Zarządu Banku Millennium.

...
Czytaj więcej

Prawdopodobnie CEPiK 2.0 nie zostanie uruchomiony na czas

Pierwszy projekt CEPiKu 2.0 zakłada, że system będzie działał już w styczniu tego roku. Obecnie, data wdrożenia jest przesunięta o rok, ale prawdopodobnie system nie będzie gotowy nawet do tego czasu.

...
Czytaj więcej

Prezes UKE złożyła rezygnację

Magdalena Gaj, prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej złożyła rezygnację. Teraz musi ją formalnie odwołać Sejm.

...
Czytaj więcej

Banki Santander i Deutsche nie zaliczyły stress testów

Fed poddał testom wytrzymałościowym 32 instytucje z sektora bankowego. Negatywny wynik otrzymały tylko dwa podmioty.

...
Czytaj więcej

Wolności europejskie: przepływ towarów

W toku toczących się ostatnio dyskusji na temat Brexitu, wielokrotnie padają głosy odwołujące się do podstawowych wolności rynku wewnętrznego Unii Europejskiej. Czym jednak są te podstawowe wolności, na jakich zbudowany jest jednolity rynek europejski?

...
Czytaj więcej

Współpraca badawczo-rozwojowa PZU i Politechniki Warszawskiej

PZU i Politechnika Warszawska podpisały porozumienie o współpracy badawczo-rozwojowej. Nad jej realizacją będą czuwać eksperci z PZU LAB, odpowiedzialni za tworzenie innowacyjnych rozwiązań w budowaniu przewagi konkurencyjnej na polskim rynku ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Rafalska: Opinia rządu wobec prezydenckiego projektu obniżenia wieku emerytalnego już w tym tygodniu

​Minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Elżbieta Rafalska poinformowała, iż na najbliższym Komitecie Stałym Rady Ministrów zostanie przyjęte rządowe stanowisko w sprawie prezydenckiego projektu ustawy obniżającej wiek emerytalny.

...
Czytaj więcej

Będą sankcje dla zarządców i pośredników nieruchomości za brak OC

Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa rozpoczęło prace nad projektem nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami. Wśród zmian pojawił się ważny zapis dotyczący ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

E-dowody w smartfonach już w 2017 roku

Już w przyszłym roku będziemy mogli skorzystać z elektronicznych dowodów osobistych zapisanych w smartfonach, dzięki usłudze mID (mobile ID) - zapowiedziała minister cyfryzacji Anna Streżyńska.

...
Czytaj więcej

UEFA? A co to takiego?

UEFA jest międzynarodową organizacja pozarządowa, zrzeszająca związki piłki nożnej poszczególnych państw Europy, założoną 15 czerwca 1954 r. w Bazylei. Na czele UEFA stoi przewodniczący, mylnie określany w języku polskim – prezydentem.

...
Czytaj więcej

Przewodnik PIU po systemie BLS

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała aktualizację przewodnika po Bezpośredniej Likwidacji Szkód. System, który zadebiutował 1 kwietnia 2015 r., oferuje obecnie dziewięciu ubezpieczycieli.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenie do wartości fakturowej (RTI)

Ubezpieczenie Return to Invoice stanowi dodatkową polisę, która chroni użytkownika auta leasingowego do kwoty zafakturowanej w razie wystąpienia kradzieży lub szkody całkowitej.

...
Czytaj więcej

Powstanie Krajowa Administracja Skarbowa

Resort Finansów poinformował, że od 1 stycznia 2017 r. urzędy skarbowe zaczną działać w ramach jednej instytucji – Krajowej Administracji Skarbowej. Ze zmianą będą wiązały się cięcia etatów, ma zostać zwolnionych ok. 3-4 proc. obecnych pracowników.

...
Czytaj więcej

Nowy prezes Narodowego Banku Polskiego

Prof. Adam Glapiński zastąpił prof. Marka Belkę na stanowisku prezesa Narodowego Banku Polskiego. Jego kadencja potrwa 6 lat.

...
Czytaj więcej

Poprawki do ustawy o BFG, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji

W trakie 20. posiedzenia Sejmu posłowie pracowali m. in. nad poprawkami Senatu do ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji. Wprowadza ona nowe rozwiązania dotyczące m. in. składek do BFG.

...
Czytaj więcej

Nowelizacja Ordynacji podatkowej podpisana przez Prezydenta

Prezydent podpisał nowelizację Ordynacji podatkowej, która wprowadziła m. in. klauzulę obejścia prawa podatkowego mającą na celu przeciwdziałanie niepłaceniu podatków przez przedsiębiorców – poinformowała Kancelaria Prezydenta.

...
Czytaj więcej

Opłata za leasing może być wpisana jednorazowo w koszty

Minister Finansów zgodził się na jednorazowe zaliczenie do podatkowych kosztów opłaty wstępnej leasingu majątkowego. Minister zapewnił, że jednorazowo koszt inicjalny będą mogli rozliczyć przedsiębiorcy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów.

...
Czytaj więcej

Koszt wykupu polisy pracownika nie stanowi jego nieodpłatnego świadczenia

Sfinansowanie przez pracodawcę kosztów objęcia pracowników delegowanych za granicę ubezpieczeniem nie generuje po stronie pracowników przychodu do opodatkowania.

...
Czytaj więcej

Gwarancja przy sprzedaży

W dzisiejszym wydaniu „o prawie przy kawie” postanowiliśmy skoncentrować się na bardzo praktycznym zagadnieniu - uprawnienia z tytułu gwarancji na zakupione produkty.

...
Czytaj więcej

Rząd przyjął projekt ustawy o minimalnej stawce „12 zł” za godzinę pracy

Rząd przyjął projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę. Zapowiadana od kilku miesięcy nowela zakłada wprowadzenie minimalnej godzinowej stawki wynagrodzenia w przypadku umów zlecenie oraz umów o świadczenie usług.

...
Czytaj więcej

Nowelizacja Kodeksu pracy: zakaz pracy kobiet złagodzony

W dniu 13 maja 2016 r. Sejm uchwalił kolejną nowelizację Kodeksu pracy, na podstawie której zmieniono art. 176 Kodeksu pracy.

...
Czytaj więcej

Nowe obowiązki pracodawców w zakresie zawierania umów o pracę

W dniu 13 maja 2016 r. Sejm przyjął rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks pracy. Zmiany wprowadzone nowelizacją wejdą w życie w dniu 1 września 2016 r. Warto jednak już teraz zapoznać się z nadchodzącymi zmianami.

...
Czytaj więcej

Zauważalny zysk w długim terminie

Hubert Kmiecik, zarządzający TFI Allianz Polska w 1. sezonie programu „Milion w portfelu’’ postawił na produkty swojego towarzystwa. Jego wirtualna inwestycja składała się z kilku funduszy inwestycyjnych, które w dwa miesiące przyniosły mu +0,6% zysku.

...
Czytaj więcej

NBP chce podnieść świadomość finansową Polaków

Wystartowała 5. edycja konkursu „Gdyby to zależało ode mnie, to...”, którego organizatorem jest portal ObserwatorFinansowy.pl należący do NBP. Ideą konkursu jest przede wszystkim podniesienie wiedzy ekonomicznej i świadomości finansowej Polaków.

...
Czytaj więcej

KNF: zgoda na powołanie Michała Krupińskiego na Prezesa Zarządu PZU

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) na posiedzeniu w dniu 24 maja 2016 r. jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Pana Michała Krupińskiego na stanowisko Prezesa Zarządu Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA.

...
Czytaj więcej

Nationale-Nederlanden nagrodzone Listkiem CSR Polityki

​Redakcja tygodnika Polityka po raz piąty zaprosiła przedsiębiorstwa do przeglądu swoich działań z obszaru społecznej odpowiedzialności i wkładu w zrównoważony rozwój. Spośród wszystkich zgłoszeń uhonorowano 64 firmy.

...
Czytaj więcej

20 maja minął termin na wdrożenie przepisów dyrektywy tytoniowej przez państwa członkowskie

​W piątek, 20 maja, minął termin na wdrożenie przepisów uchwalonej przed dwoma laty dyrektywy tytoniowej, która ma na celu zniechęcenie Europejczyków, zwłaszcza młodych, do palenia.

...
Czytaj więcej

Podmioty stosunków cywilnoprawnych

W naszej praktyce prawniczej dość często spotykamy się z pytaniami o to, kim właściwie są osoby prawne. Regularnie też klienci mają wątpliwości co do tego, kim tak naprawdę jest przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.

...
Czytaj więcej

Morawiecki o obniżeniu wieku emerytalnego

Mateusz Morawiecki, wicepremier, minister rozwoju powiedział, że obniżenie wieku emerytalnego wejdzie w życie "nie wcześniej niż za około rok”.

...
Czytaj więcej

Bezpieczna tożsamość polskich internautów

​Włamanie do serwisu bankowego i kradzież pieniędzy z konta to najbardziej groźne i niepokojące sytuacje związane z korzystaniem z internetu – tak wynika z raportu ARC Rynek i Opinia.

...
Czytaj więcej

Proces zarządzania wiedzą

Zarządzanie wiedzą jest jednym z kluczowych czynników, które przyczyniają się do zwiększenia innowacyjności w organizacji. Zarządzanie wiedzą podnosi potencjał twórczy i przedsiębiorczość danego zespołu.

...
Czytaj więcej

Rośnie liczba kredytów mieszkaniowych

Związek Banków Polskich zaprezentował kwartalne dane dotyczące informacji o rozwoju rynku kredytów hipotecznych i nieruchomości mieszkaniowych. Liczba nowych kredytów w 2015 r. wyniosła 181 tys. i była o 4,16% wyższa niż w poprzednim roku.

...
Czytaj więcej

Właściwie po co nam tyle przepisów prawa?

Firma doradcza Grant Thornton wyliczyła, że tylko przez pierwsze sześć miesięcy 2015 roku przyjęto 12784 strony maszynopisu aktów prawnych – ustaw i rozporządzeń. To o 7,2 proc. więcej niż w pierwszym półroczu roku 2014.

...
Czytaj więcej

Firmy potrzebują dobrych ubezpieczeń zdrowotnych

Firmy, poszukujące ubezpieczeń zdrowotnych dla swoich pracowników, zwracają uwagę na to, aby zakupione przez nich pakiety zawierały szeroki dostęp do wysokiej klasy specjalistów. Dlatego dostawcy ubezpieczeń medycznych prześcigają się w cenach składek.

...
Czytaj więcej

Pracodawcy muszą dokonać zapisów w umowach na czas określony do 21 maja 2016 r.

Nowelizacja Kodeksu pracy miała na celu przede wszystkim uregulowanie kwestii zatrudniania na umowy na czas określony. Zmienione przepisy ograniczają łączny okres, na który można zatrudniać pracownika na ww. umowę, do 33 miesięcy.

...
Czytaj więcej

Prokuratorzy będą ścigali cyberprzestępców

Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski w zarządzeniu w sprawie określenia struktury organizacyjnej Prokuratury Krajowej z dnia 29 kwietnia 2016 r. określił nowe zadania Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji.

...
Czytaj więcej

Przychody z jednostek uczestnictwa nie podlegają opodatkowaniu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Lublinie uznał za prawidłowe nieuwzględnienie w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i ubezpieczenie zdrowotne z tytułu stosunku pracy wartości uzyskanych przez pracowników świadczeń pieniężnych...

...
Czytaj więcej

15 tys. zł kary za wykorzystanie zdjęcia ofiary ZOMO w reklamie wódki „Żytniej”

Została zawarta ugoda w sprawie przeciwko Marcie S., pracownicy agencji reklamowej Project z Torunia. Wykorzystała ona fotografię z Wydarzeń Lubińskich w 1982 roku w reklamie wódki „Żytniej”.

...
Czytaj więcej

Wciąż nie ma rozporządzenia dotyczącego mediacji

Ministerstwo Sprawiedliwości poinformowało Polską Agencję Prasową, że w resorcie "trwają prace legislacyjne nad projektem przedmiotowego rozporządzenia", które "powinny zakończyć się w pierwszej połowie czerwca br."

...
Czytaj więcej

Szałamacha: Obniżka CIT dla małych podatników do 15 proc. od 1 stycznia 2017 r.

W ostatni piątek (6.05.2016 r.) minister finansów Paweł Szałamacha przedstawił propozycje resortu dotyczące obniżenia podatku CIT dla małych podatników. Obniżona stawka do 15 proc. może zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

...
Czytaj więcej

Twórcze zespoły

Twórcze zespoły to grupy osób skupione wokół pewnego zadania, wydzielone w danej organizacji. Mogą mieć charakter projektowy, jak też do realizacji zadań powtarzalnych zawartych w podstawowym procesie biznesowym firmy.

...
Czytaj więcej

MF rezygnuje z jednoinstancyjnego postępowania podatkowego

W projekcie ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej pojawił się kontrowersyjny zapis dotyczący wprowadzenia jednoinstancyjnego postępowania podatkowego. Ministerstwo Finansów poinformowało, że na razie prace nad projektem zostały wstrzymane.

...
Czytaj więcej

Banki ostrzegają klientów przed cyberzagrożeniem

Instytucje bankowe coraz częściej decydują się na zastosowanie nowych środków komunikacji, które poprawią zakres wiedzy konsumentów w zakresie cyberzagrożeń. Przede wszystkim, wybór pada na media społecznościowe.

...
Czytaj więcej

Mniej Europejczyków umiera na choroby serca

Z danych opublikowanych przez Eurostat wynika, że w 2013 r. zmarło 1,1 mln obywateli Unii Europejskiej w wyniku zawału serca lub udaru mózgu. Choroby te wciąż są główną przyczyną zgonów w krajach członkowskich UE, chociaż ich liczba systematycznie spada.

...
Czytaj więcej

Open Finance kupuje Noble Funds TFI

Firma doradztwa finansowego Open Finance poinformowała, że zamierza zakupić od Getin Noble Banku 9,99 proc. udziałów w Noble Funds TFI. W sumie będzie to kosztować spółkę 21 mln zł plus 1,3 mln zł za możliwość odroczenia płatności w pięciu ratach.

...
Czytaj więcej

Nowe prawa podmiotów danych osobowych

W dniu 8 kwietnia 2016 roku Rada Unii Europejskiej przyjęła Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i swobodnym przepływem takich danych.

...
Czytaj więcej

Menedżerowie nie muszą płacić 70 proc. podatku od odprawy, jeśli nie wynika ona z zapisów w umowie o pracę

Członkowie zarządów i menedżerowie zwalniani ze spółek Skarbu Państwa i firm komunalnych nie płacą 70 proc. podatku, jeżeli wypłata wynika z porozumienia z pracodawcą, a nie z umowy o pracę.

...
Czytaj więcej

Dwudniowy tydzień pracy – wynagrodzenie bez zmian

Nicolas Maduro Prezydent Wenezueli poinformował, że środa, czwartek i piątek będą dniami wolnymi od pracy dla większości pracowników sektora publicznego. Zarządzenie to ma obowiązywać co najmniej przez kolejne dwa tygodnie.

...
Czytaj więcej

UKE: tańsze opłaty roamingowe

Urząd Komunikacji Elektronicznej poinformował, iż od 30 kwietnia 2016 r. nastąpi ujednolicenie i obniżenie kosztów połączeń pomiędzy krajami Unii Europejskiej, a co za tym idzie opłaty za połączenia roamingowe zostaną obniżone.

...
Czytaj więcej

Paremie łacińskie

Celność paremii łacińskich przy jednoczesnej zwięzłości w ich sformułowaniu, zapewniło tym zwrotom popularność i ponadczasowość. Dodanie do tego katalogu cechy uniwersalności paremii, a mianowicie fakt, że funkcjonują w różnych systemach prawnych...

...
Czytaj więcej

Projekt zmian do ustawy o minimalnym wynagrodzeniu

Projekt zmian do ustawy o minimalnym wynagrodzeniu zakłada wprowadzenie minimalnej stawki godzinowej do umów zleceń oraz umów o świadczenie usług w wysokości 12 złotych brutto.

...
Czytaj więcej

Autonomiczne pojazdy blokowane prawem

​Prezes Mercedes-Benz Polska i dyrektor zarządzający Mercedes-Benz Cars dla regionu Europa Centralna Marc Boderke zauważa, że samochody technicznie są przygotowane do autonomicznej jazdy. Uważa, iż jedynym ograniczeniem są przepisy prawa drogowego.

...
Czytaj więcej

Zgoda na otwarcie europejskiego rynku kolejowego przewozów pasażerskich

Tymczasowa zgoda na otwarcie rynku zbytu UE na transport kolejowy przewozów pasażerskich i zapewnienie jednakowych warunków dla spółek kolejowych została zawarta przez Parlament Europejski i negocjatorów z Komisji Europejskiej w zeszłym tygodniu.

...
Czytaj więcej

Czy i kiedy pracownikowi pracującemu przed monitorem LCD przysługują okulary korygujące wzrok?

Z § 2 pkt 4 rozporządzenia wynika, że przepisy rozporządzenia stosuje się do pracowników użytkujących w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy.

...
Czytaj więcej

Polski przemysł kosmiczny

W dniach 18-20 maja w Katowicach odbędzie się VIII Europejski Kongres Gospodarczy. Spotkanie będzie skupione wokół czterech głównych tematów.

...
Czytaj więcej

Połączenie karty płatniczej z kartą ubezpieczenia zdrowotnego

Powstanie KUZ, czyli Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, planowe było już od dawna. Karta miałaby za zadanie m. in. potwierdzać wizytę pacjenta u lekarza. Zapewniałaby również dostęp do historii choroby oraz tzw. danych ratunkowych.

...
Czytaj więcej

Organizacja przedsiębiorcza

Organizacja przedsiębiorcza zazwyczaj specjalizuje się i porusza się w obrębie jednej dziedziny lub kilku pokrewnych, powiązanych ze sobą. Jest nastawiona na rozwój i innowacyjność, badania.

...
Czytaj więcej

Opłacanie składki ZUS pracownika nie jest jego przychodem

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 27 października 2015 r. (sygn. akt II FSK 1891/13) orzekł, że kwota składek ZUS części pracownika pokryta przez pracodawcę nie stanowi jego przychodu. I z tego powodu nie należy odprowadzać podatku.

...
Czytaj więcej

MF rozważa wzrost kwoty wolnej o 1 tys. zł rocznie

MF rozważa stopniowe zwiększanie kwoty wolnej od podatku o 1 tys. zł rocznie, dyskutowana jest też degresywna kwota wolna - wynika z Aktualizacji Programu Konwergencji na 2016 r.

...
Czytaj więcej

Reforma służby zdrowia szansą dla zakładów ubezpieczeń

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad reformą służby zdrowia. Informacje te zostały choćby potwierdzone portalowi Onet.pl przez Milenę Kruszewską, rzeczniczkę resortu.

...
Czytaj więcej

Nowelizacja ustawy o związkach zawodowych: nie będzie forsowania decyzji przez pracodawcę

Nowelizacja ustawy o związkach zawodowych reguluje szereg kwestii działalności związkowej, zwłaszcza poprzez przyznawanie kolejnych przywilejów pracowniczych. Jedną z propozycji jest konieczność uzgadniania decyzj z organizacją reprezentatywną.

...
Czytaj więcej

Kiedy pracodawca może zwolnić pracownika z zakazu konkurencji ?

Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy stanowi odrębną umowę, której przedmiot szczegółowo wskazuje okres obowiązywania zakazu oraz wysokość odszkodowania należnego pracownikowi od pracodawcy.

...
Czytaj więcej

Od lipca zmiany w pełnomocnictwach ogólnych

Ministerstwo Finansów opublikowało projekt rozporządzenia zawierającego formularz PPO-1, służący do zgłaszania pełnomocników ogólnych, którzy będą zajmować się wszelkimi sprawami podatnika. Rozporządzenie wejdzie w życie w lipcu 2016 r.

...
Czytaj więcej

Polacy żyją krócej

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny, żyjemy o prawie dwa miesiące krócej niż w latach ubiegłych. Według danych GUS 60-letni Polak (dane dotyczą obu płci) będzie żył jeszcze średnio 259,5 miesiąca, czyli ponad 21,5 roku. Natomiast 65-latek - 216 miesięcy.

...
Czytaj więcej

Linia lotnicza nie ma obowiązku wypłaty odszkodowania za zmianę lotu przesiadkowego

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 24 lutego 2016 r. (sygn. akt I CNP 7/15) orzekł, że linia lotnicza nie ma obowiązku wypłaty odszkodowania za kolejny, odwołany lot, jeśli umowa została podjęta z innym przewoźnikiem.

...
Czytaj więcej

Jak motywować pracowników do pracy?

Nie tylko pracownicy HR, ale każdy menedżer, który ma pod sobą choćby jednego pracownika, powinien posiadać wiedzę o zarządzaniu i motywowaniu. Praktyka zwykle jednak bywa inna.

...
Czytaj więcej

Wydatki na wynajem mieszkania dla delegowanego pracownika nie są jego dochodem

Pokrycie przez pracodawcę wydatków na mieszkanie delegowanego pracownika nie jest dochodem tego ostatniego i nie trzeba naliczać i odprowadzać od tych wydatków PIT.

...
Czytaj więcej

Kto ponosi odpowiedzialność za szkody wyrządzone przez pojazd autonomiczny?

1 lipca 2015 roku doszło do pierwszego zdarzenia komunikacyjnego z udziałem samochodu autonomicznego doszło na Kalifornii w wyniku którego ucierpiały cztery osoby. Google wziął na siebie tylko część odpowiedzialności.

...
Czytaj więcej

Składka wypadkowa - ostatnia szansa na odzyskanie sporych środków nawet za ostatnie 10 lat

Portal money.pl opublikował informację dotyczącą możliwości odzyskania przez pracodawców części składek opłacanych na ZUS z tytułu ubezpieczeń wypadkowych.

...
Czytaj więcej

Trójpodział władzy a kontrowersje wokół nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym

Kontrowersje związane z nowelizacją ustawy o Trybunale Konstytucyjnym oraz wprowadzone przez nią zmiany odbiły się szerokim echem nie tylko w Polsce, ale były komentowane w innych państwach. Czym jest trójpodział władzy i kto jest jego prekursorem?

...
Czytaj więcej

Odszkodowanie za zwolnienie z pracy nie zawsze jest bez podatku

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 8 marca 2016 r. (sygn. akt II FSK 3966/13) orzekł, że wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy nie jest odszkodowaniem, w związku z czym nie powinno być zwolnione z podatku dochodowego.

...
Czytaj więcej

Informatyzacja polskich firm

Mitem jest stwierdzenie, iż polskie przedsiębiorstwa przeszły informatyzację.

...
Czytaj więcej

Wniosek o odroczenie płatności nie wstrzyma postępowania egzekucyjnego

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 9 marca 2016 r. (sygn. akt II FSK 259/14) orzekł, że złożenie przez podatnika wniosku o ulgę w spłacie zaległości podatkoweji nie powoduje zawieszenia postępowania egzekucyjnego.

...
Czytaj więcej

Zatrudnieni na umowach cywilnoprawnych z przywilejami związkowymi

Trwają prace nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o związkach zawodowych. Projekt przewiduje m. in. nabycie praw do związkowych uprawnień dla osób zatrudnionych na umowach cywilnoprawnych.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Praw Obywatelskich kwestionuje przepisy o odpowiedzialności karnej za nieuczciwą reklamę

Rzecznik Praw Obywatelskich skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek w sprawie przepisów o odpowiedzialności karnej za nieuczciwą reklamę.

...
Czytaj więcej

Komisja Europejska chce zmian w sprawie podatku VAT

Komisja Europejska zaprezentowała plan działań, który ma na celu zmniejszenie strat państw Unii Europejskiej spowodowanych nieuczciwymi praktyki przedsiębiorców dotyczącymi podatku VAT.

...
Czytaj więcej

Ryczałty za służbowe jazdy prywatnym samochodem bez PIT

Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z 14 grudnia 2015 r. (nr IPPB4/4511-3-95/15-2/JK3) uznał, że zwrot wydatków za korzystanie z prywatnego samochodu do służbowych wyjazdów jest zwolniony z podatku, bowiem nie stanowi przychodu.

...
Czytaj więcej

Które spółki zapłaciły najwyższy podatek dochodowy za 2015 r.?

Portal Bankier.pl przygotował zestawienie dwudziestu spółek akcyjnych z Giełdy Papierów Wartościowych, które zapłaciły najwyższe podatki d.ochodowe w 2015 r. Łącznie spółki te wniosły do budżetu państwa 5,78 mld zł

...
Czytaj więcej

Common law vs. prawo kontynentalne

czy system prawa i tworzenie prawa jest jednakowy na całym świecie? Jak się okazuje – niekoniecznie.

...
Czytaj więcej

Pomysł 12 zł za godzinę oceniony pozytywnie

Projekt ustawy o minimalnym wynagrodzeniu godzinowym w umowach cywilnoprawnych został pozytywnie przyjęty zarówno przez stronę związkową jak i pracodawców.

...
Czytaj więcej

ZUS może weryfikować aktywność przedsiębiorstw

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 10 lutego 2016 r. (sygn. akt I UZ 30/15) stanął po stronie ZUS, twierdząc, że organ ma prawo weryfikować, czy działalność gospodarcza jest w rzeczywiście realizowana.

...
Czytaj więcej

Silniejsza rola mediacji w procedurach rozwiązywania sporów

Spory sądowe mogą wkrótce ulec skróceniu. Wszystko za sprawą nowych przepisów dotyczących wspierania polubownych metod rozwiązywania sporów. Zmienione przepisy  mają na celu zwiększenie stosowania alternatywnych metod rozwiązywania sporów.

...
Czytaj więcej

Ministerstwo Sprawiedliwości: Nowy system wnoszenia opłat sądowych

Minister Sprawiedliwości wprowadził nowy system płatności elektronicznej, który rozpocznie funkcjonowanie od dnia 1 lipca 2016 r.

...
Czytaj więcej

Wiceprezes – menedżer podlega obowiązkowym składkom ZUS

Sąd Najwyższy uznał, że jeśli członek zarządu spółki akcyjnej zawrze z tą spółką kontrakt menedżerski w ramach prowadzonej przez siebie działalności, to podlega ubezpieczeniom z tytułu tego kontraktu menadżerskiego.

...
Czytaj więcej

Wpis do KRS tylko przez Internet

Ministerstwo Sprawiedliwości zaproponowało projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym, której głównym założeniem jest powstanie nowej platformy internetowej umożliwiającej dostęp do akt rejestrowych spółek.

...
Czytaj więcej

Odprawy dla zwalnianych z pracy jednak bez PIT

Urząd skarbowy przegrał pierwszy spór przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym o prawo do zwolnienia z PIT pieniędzy z tzw. Programu Dobrowolnych Odejść. Fiskus żądał podatku od osób, u których pieniądze za odejście zostały nazwane odprawą.

...
Czytaj więcej

Systematyka prawa

Czym są gałęzie prawa? W tekście zostanie przedstawiona i omówiona najprostsza systematyka prawa, czyli wydzielenie prawa cywilnego, prawa administracyjnego i prawa karnego.

...
Czytaj więcej

Jakie sankcje mogą spotkać agencje pracy tymczasowej za przekroczenie limitu zatrudnienia pracownika tymczasowego?

Ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych stanowi, że w okresie, obejmującym 36 kolejnych miesięcy, agencja pracy tymczasowej może skierować tego pracownika do wykonywania pracy tymczasowej na rzecz jednego pracodawcy okres nieprzekraczający 18 m-cy.

...
Czytaj więcej

Nowe przywileje dla rodziców

Od dnia 2 stycznia 2016 r. obowiązują nowe regulacje dotyczące wykorzystywania urlopów związanych z narodzeniem i wychowaniem dziecka. Poniżej pokrótce zostaną opisane najważniejsze ze zmian dla przyszłych i obecnych pracowników-rodziców.

...
Czytaj więcej

TSUE: dojazdy liczą się do czasu pracy

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie, że czas dojazdu i powrotu z miejsca pracy pracowników, których miejsce pracy ma charakter „ruchomy”, powinien liczyć się do czasu pracy.

...
Czytaj więcej

Prosty przewodnik po beinsured

Poniżej prezentujemy Państwu krótki przewodnik: jak poruszać się po beinsured - naszym portalu, dzienniku i aplikacji mobilnej.

...
Czytaj więcej

Czy można pracować w niedzielę i święto?

Zgodnie z Kodeksem pracy, dniami ustawowo wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy. Przypomnijmy, iż praca w handlu w święta jest nadal zakazana również w przypadku, gdy święto nie przypada w niedzielę.

...
Czytaj więcej

ZUS może badać cel zawarcia umowy o pracę oraz ważności jej postanowień

Sąd Apelacyjny w Rzeszowie w wyroku z 4 listopada 2015 r. (sygn. akt III AUa 632/15) orzekł, że organ rentowy ma kompetencje do badania zarówno tytułu zawarcia umowy o pracę, jak i ważności jej poszczególnych postanowień.

...
Czytaj więcej

Weksel nie zostanie zrealizowany, jeśli zawiera niezarejestrowany skrót firmy

Sąd Okręgowy w Łodzi w wyroku z dnia 23 stycznia 2016 r. orzekł, że zarówno trasat (wystawca weksla), jak i remitent (podmiot, na rzecz którego ma być wypłacona suma wekslowa) powinni być zapisani na wekslu w ten sam sposób, co w KRS.

...
Czytaj więcej

Organy podatkowe nie stosują się do wytycznych resortu

DGP donosi, że organy podatkowe nadal proszą o uzupełnienie pełnomocnictw o elektroniczny adres doręczeń dołączonych do akt sprawy przed dniem 1 stycznia 2016 r. lub o złożenie nowego dokumentu potwierdzającego możliwość reprezentowania podatnika.

...
Czytaj więcej

Lunch z kontrahentem może być kosztem podatkowym

Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 19 stycznia 2016 r. (sygn. akt II FSK 2657/13) orzekł, że poczęstunek dla kontrahentów może być kosztem podatkowym, bo jego głównym celem nie jest budowa pozytywnego wizerunku firmy.

...
Czytaj więcej

Co podlega pod interpretację fiskusa?

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w dwóch wyrokach (sygn. akt I SA/Po 814/15 i I SA/Po 1633/15) orzekł, że fiskus nie może kwestionować legalności przepisów. Nie odpowiada też na pytania dotyczące własnych uprawnień.

...
Czytaj więcej

Nowelizacja Kodeksu pracy: zmiany w zatrudnianiu na podstawie umowy o pracę na czas określony

Nowelizacja przewiduje maksymalny 33-miesięczny okres, na który przedsiębiorcy mogą co do zasady zawierać umowy terminowe. W założeniu zatem całkowity okres niepewności pracownika niezatrudnionego na podstawie umowy na czas nieokreślony wynosi 3 lata.

...
Czytaj więcej

Składki na ZUS również od kontraktów menedżerskich

Sąd Najwyższy w składzie 7 sędziów podjął uchwałę, że tytułem do opodatkowania ubezpieczeniem społecznym członków zarządu spółki akcyjnej, którzy zawarli z tą spółką umowę o świadczenie usług w zakresie zarządzania, jest umowa o świadczenie usług.

...
Czytaj więcej

UFG zbadał stan wiedzy Polaków dot. ubezpieczeń OC i działalności Funduszu

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zlecił badania dot. stanu wiedzy Polaków o systemie ochrony ofiar wypadków drogowych.

...
Czytaj więcej

PwC: Siłą napędową inwestycji w technologie cyfrowe firm jest chęć zwiększania przychodów

Firma doradcza PwC opublikowała kolejny raport z międzynarodowych badań „Digital IQ 2017. Cyfrowy wyścig firm”. Wskazuje w nim na rosnące znaczenie transformacji cyfrowych w firmach na całym świecie oraz roli CIO w organizacjach.

...
Czytaj więcej

GfK: 75% beneficjentów programu 500+ przeznaczyło środki na założenie lokaty lub zakup ubezpieczenia

Zgodnie z raportem GfK "Program Rodzina 500+ - pierwsza rocznica", większość (70%) ankietowanych uczestników programu "Rodzina 500+" przyznaje, że dodatkowe wpływy z budżetu państwa poprawiły sytuację finansową ich gospodarstw domowych.

...
Czytaj więcej

Światowy raport zamożności Allianz – Global Wealth Report. Polska dopiero na 37. miejscu

Allianz opracował ósmą edycję światowego raportu zamożności – Global Wealth Report. Powstał on na podstawie badania, które poddaje szczegółowej analizie wartość aktywów i zadłużenia gospodarstw domowych w ponad 50 krajach.

...
Czytaj więcej

Badanie Aegon: Emerytura kojarzy się z odpoczynkiem, wolnością i radością

​Zmienia się podejście do emerytury. Coraz częściej uważa się ją za aktywny etap życia, w którym człowiek nadal uczestniczy w życiu społecznym, utrzymuje więzi i w pewnym zakresie pracuje. Takie wnioski płyną z badania przeprowadzanego przez Aegon.

...
Czytaj więcej

Euler Hermes: Polscy dyrektorzy finansowi będą szukać oszczędności

Euler Hermes, wiodący globalny ubezpieczyciel należności handlowych oraz firma audytorsko-doradczo-outsourcingowa Grant Thornton przeprowadziły badanie polskich dyrektorów finansowych (CFO).

...
Czytaj więcej

Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach we wrześniu 2017 r. Największy optymizm w branży finansowej

GUS przedstawił dane dot. koniunktury gospodarczej w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach we wrześniu 2017 r. Po raz kolejny najwyższą koniunkturę odnotowują dyrektorzy z sektora finanse i ubezpieczenia.

...
Czytaj więcej

Polscy przedsiębiorcy chętnie korzystają z nowych technologii

Z badań TomTom Telematics wynika, że dla połowy polskich managerów bardzo ważna jest implementacja innowacyjnych rozwiązań technologicznych w firmach. Polskie przedsiębiorstwa chętnie i szybko adaptują innowacje (83%).

...
Czytaj więcej

Centrum Odszkodowań EuCO z niższymi zyskami po I poł. 2017 r.

Grupa kapitałowa EUCO S.A. przedstawiła sprawozdanie finansowe po pierwszej połowie 2017 r. Na koniec czerwca 2017 r. grupa miała prawie 9 mln zł zysku z działalności operacyjnej, o 4 mln zł mniej niż przed rokiem.

...
Czytaj więcej

GUS: Po raz kolejny najlepszą koniunkturę wskazują dyrektorzy z sekcji finanse i ubezpieczenia

Najbardziej optymistyczne oceny wśród badanych rodzajów działalności w sierpniu zgłaszają jednostki należące do sekcji finanse i ubezpieczenia. Opinie te są lepsze od sygnalizowanych przed miesiącem oraz w analogicznym miesiącu ostatnich ośmiu lat.

...
Czytaj więcej

KPF: 86% Polaków uważa, że ubezpieczyciele często zaniżają należne odszkodowania

KPF przeprowadziła badanie na 1000-osobowej grupie Polaków dot. uczciwości w zakresie finansów. Uczestnicy badania nisko lub umiarkowanie ocenili instytucje finansowe. Najczęściej stawiany zarzut obejmuje prezentację nierzetelnych ofert.

...
Czytaj więcej

Dług klientów wobec ubezpieczycieli przekracza 142 mln zł

Aż 123 tys. dłużników zalega z zapłatą 160 tys. zobowiązań do zakładów ubezpieczeń. Obejmują one przede wszystkim zaniechanie regularnego opłacania składek z tytułu ubezpieczeń komunikacyjnych. Dłużnicy są winni zakładom ubezpieczeń ponad 142 mln zł.

...
Czytaj więcej

Raport roczny UFG za 2016 r.

UFG opublikował roczny raport ze swojej działalności w 2016 r. Przedstawiono w nim zarówno zasady funkcjonowania instytucji jak i statystyki dotyczące każdego z obszarów działalności UFG, a także informacje o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym.

...
Czytaj więcej

Jakie branże szukały pracowników w II kw. 2017 roku?

Portal pracuj.pl przygotował zestawienie opublikowanych ofert pracy w II kwartale 2017 r. W okresie od kwietnia do czerwca br. najczęściej ogłoszenia o pracę pochodziły z branży: handel i sprzedaż. Na drugiej pozycji uplasowała się branża: ubezpieczenia.

...
Czytaj więcej

PBUK: znacznie wzrosła liczba wypadków komunikacyjnych spowodowanych przez Polaków za granicą

W 2016 r. nastąpił najwyższy do tej pory wzrost liczby wypadków spowodowanych przez Polaków na zagranicznych drogach. Jak podaje PBUK, w 2016 r. Polacy spowodowali 62,3 tys. zdarzeń za granicą, o 20,1 proc. więcej niż w 2015 r.

...
Czytaj więcej

D.A.S.: Polacy sami szukają rozwiązań problemów prawnych

Aż 87% Polaków przynajmniej raz w roku potrzebuje porady prawnej. Jednak tylko 8% decyduje się na skorzystanie z tego typu usługi. Takie wnioski płyną z badania zleconego przez D.A.S. TUOP. Polacy próbują rozwiązywać problemy prawne na własną rękę.

...
Czytaj więcej

Kobiety preferują tradycyjne kanały kontaktu z zakładem ubezpieczeń

Technologiczne i innowacyjne aspekty kontaktu z ubezpieczycielami są ważniejsze dla mężczyzn niż dla kobiet. Również panowie wykazują większe zainteresowanie nowymi produktami ubezpieczeniowymi takimi jak ubezpieczenie sprzętu sportowego.

...
Czytaj więcej

W tym roku wymianę auta planuje co dziesiąty kierowca

Na zlecenie Santander Consumer Bank przeprowadzono badanie „Polak w drodze 2.0 – wydatki kierowców”. Wyniki badania wskazują, iż co dziesiąty kierowca planuje w tym roku wymianę samochodu na inny, z czego niemal 70% wybiera auto używane.

...
Czytaj więcej

Pramerica Insight: Polacy i Amerykanie o finansach osobistych

Polacy kierują się opinią rodziny przy podejmowaniu decyzji finansowych, a gdy kupują ubezpieczenie to głównie, by zabezpieczyć bliskich na wypadek nieprzewidzianych okoliczności. Amerykanie bardziej skupiają się na swojej przyszłości.

...
Czytaj więcej

Blisko 40 mln zł mogą uzyskać podróżni z Polski za opóźniony lub odwołany lot w I kw. 2017 r.

AirHelp przedstawił dane dot. odszkodowań za spóźniony lub odwołany lot w I kw. 2017 r. Jak podaje spółka, w okresie od stycznia do marca tego roku, aż 422 loty z Polski zostały odwołane lub ich opóźnienie przekroczyło 3 godziny.

...
Czytaj więcej

EuCO uzyskało 23 mln zł przychodu w I kw. 2017 r.

Grupa EuCO zaprezentowała sprawozdanie finansowe grupy za I kwartał 2017 r. Zostały także przedstawione najbliższe plany rozwojowe spółki oraz omówione ostatnie sukcesy.

...
Czytaj więcej

GUS: finanse i ubezpieczenia z najbardziej optymistyczną oceną koniunktury w maju 2017 r.

GUS przedstawił miesięczne dane dot. koniunktury w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w maju 2017 r. Najbardziej optymistyczne oceny wśród badanych rodzajów działalności zgłaszają jednostki należące do sekcji finanse i ubezpieczenia.

...
Czytaj więcej

Signal Iduna: wyniki za 2016 r.

Obie spółki należące do Signal Iduna odnotowały w 2016 r. wyższe wyniki finansowe, dzięki czemu zarówno majątkowy jak i życiowy zakład ubezpieczeń osiągnęły próg rentowności. Składka uzyskana przez oba towarzystwa wzrosła w 2016 r. o 15% względem 2015 r.

...
Czytaj więcej

Bezpieczniej na polskich drogach

MSWiA przedstawiło dane dotyczące wypadków drogowych w I kw. 2017 r. W porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego nastąpił spadek liczby uczestników wypadków z 8,2 tys. osób do 7,4 tys.

...
Czytaj więcej

Aon zbadał najistotniejsze ryzyka wśród przedsiębiorców

Aon już po raz kolejny przygotował raport dot. najważniejszych ryzyk dostrzeganych przez przedsiębiorców z całego świata. Z raportu wynika, że przedsiębiorcy na świecie najbardziej obawiają się utraty reputacji oraz spowolnienia gospodarczego.

...
Czytaj więcej

Przewoźnicy lotniczy nie wypłacają należnych świadczeń za odwołane lub opóźnione loty

Jedynie co czwarty pasażer otrzymuje od linii lotniczych należne mu odszkodowanie za opóźniony lub odwołany lot, takie wnioski płyną z raportu przygotowanego przez europejskie organizacje konsumenckie, którego najistotniejsze wnioski zaprezentowała PAP.

...
Czytaj więcej

Zmiany na rynku motoryzacyjnym. Rośnie liczba rejestracji elektrycznych aut

W 2016 r. w Polsce zarejestrowano 556 aut z napędem elektrycznym lub hybrydowym plug-in. Od początku 2017 r. rejestracji poddano 160 tego typu pojazdów.

...
Czytaj więcej

PwC: Stan bezpieczeństwa informacji w Polsce. Tylko 7% dużych i średnich przedsiębiorstw posiada cyberpolisę

​96% średnich i dużych przedsiębiorstw działających w Polsce w ostatnich 12 miesiącach odnotowało ponad 50 przypadków zagrożenia systemów IT, takie wnioski płyną z badania zrealizowanego przez firmę doradczą PwC. 

...
Czytaj więcej

EuCO: 22 proc. wzrostu zysku netto po 2016 r.

Europejskie Centrum Odszkodowań podało swoje wyniki finansowe za 2016 r. Miniony rok grupa kapitałowa zakończyła z zyskiem netto w wysokości 27,7 mln zł. Jest to wynik o 22 proc. lepszy od uzyskanego w 2015 r.

...
Czytaj więcej

Rynek assistance stale rośnie. W 2016 r. z usług pomocowych skorzystało 2,6 mln Polaków

Mondial Assistance we współpracy z Ipsos już po raz szósty przygotował raport „Rynek usług assistance widziany oczami klientów". Z danych wynika, że w zeszłym roku aż 2,6 mln osób skorzystało z usług assistance.

...
Czytaj więcej

Rosną oszczędności w IKZE

Zgodnie z raportem Komisji Nadzoru Finansowego ”Indywidualne konta emerytalne oraz indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego w I półroczu 2016 r.” po pierwszym półroczu 2016 r. IKZE posiadało 613,9 tys. osób, co stanowiło 3,8% liczby osób pracujących

...
Czytaj więcej

Euler Hermes: 69 polskich firm ogłosiło niewypłacalność w styczniu 2017 r.

Euler Hermes przedstawił dane za styczeń 2017 r. dot. niewypłacalności polskich firm. Wynika z nich, że 69 polskich firm w ubiegłym miesiącu podało informację o niewypłacalności. Jest to wzrost o 44% w porównaniu do danych z ubiegłego roku.

...
Czytaj więcej

Rzeczpospolita wyceniła marki. PZU najwyżej wśród ubezpieczycieli

Marka PZU po raz kolejny okazała się „najmocniejszą” marką wśród ubezpieczycieli. Do grona 20 najmocniejszych marek z sektora finansowego zakwalifikowało się jeszcze pięć towarzystw ubezpieczeń: Warta, Ergo Hestia, Link4, Compensa i Europa.

...
Czytaj więcej

GUS: finanse i ubezpieczenia z najwyższą oceną koniunktury w styczniu 2017 r.

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dotyczące koniunktury przedsiębiorstw różnych branż gospodarki w styczniu 2017 r. Po raz kolejny najbardziej optymistyczne opinie zgłaszają dyrektorzy przedsiębiorstw z sekcji finanse i ubezpieczenia.

...
Czytaj więcej

Czego obawiają się firmy w 2017 r.

Allianz już po raz szósty sporządził doroczny Barometr Ryzyk Allianz. Wynika z niego, iż coraz więcej przedsiębiorstw obawia się skutków szkód niematerialnych, niepewności na rynkach oraz zagrożeń politycznych.

...
Czytaj więcej

Raport EY o cyberbezpieczeństwie

Firma doradcza EY przeprowadziła 19. Światowe Badania Bezpieczeństwa Informacji „Droga do cyberbezpieczeństwa: wykrywaj, chroń, reaguj”, w którym wzięło udział 1735 firm z całego świata. Wynika z niego, iż świadomość cyberzagrożeń rośnie...

...
Czytaj więcej

Ponad 400 tys. nowych aut zarejestrowano w 2016 r.

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR przedstawił dane dotyczące rejestracji nowych aut osobowych w 2016 r. Według organizacji ubiegły rok zakończył się rekordowymi wynikami sprzedaży nowych aut.

...
Czytaj więcej

Hays Poland: aktuariusze mogą liczyć na najwyższe zarobki

Firma HAYS Poland, zajmująca się doradztwem personalnym, przygotowała kolejny raport płacowy za ubiegły rok. Prezentuje on strukturę płacową pracowników szczebla menedżerskiego dla 19 branż, jak również trendy zauważalne na rynku pracy.

...
Czytaj więcej

W 2016 r. więcej wypadków drogowych

Z danych wstępnych Komendy Głównej Policji dotyczących stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym wynika, że w minionym roku na polskich drogach śmierć poniosło ponad 3 tys. osób. Dla porównania w 2015 r. zginęło 2 938 osób.

...
Czytaj więcej

Branża finansowa spodziewa się spadku zatrudnia w I kw. 2017 r.

Firma ManpowerGroup przygotowała kolejną edycję Barometru Perspektyw Zatrudnienia dla I kwartału 2017 r. W analizie wyodrębniono 10 branż. W sześciu z nich odnotowano wzrosty zatrudnienia. Ujemne wskaźniki otrzymał sektor Finanse/Ubezpieczenia: -4%.

...
Czytaj więcej

Co druga firma MŚP korzysta z leasingu

Z kolejnego odczytu Barometru EFL za IV kwartał br. wynika, że leasing w dalszym ciągu pozostaje najpopularniejszym sposobem finansowania zewnętrznego podmiotów z sektora MŚP. Korzysta z niego 51% małych i średnich firm.

...
Czytaj więcej

Koszty zdarzeń drogowych w Polsce w 2015 r. wyniosły 48,2 mld zł

Z danych KRBRD wynika, że w 2015 roku koszty wszystkich zdarzeń drogowych w Polsce oszacowano na poziomie 48,2 mld zł, w tym koszty wypadków drogowych wyniosły 33,6 mld zł, a koszty kolizji drogowych: 14,6 mld zł.

...
Czytaj więcej

Europejscy ubezpieczyciele wypłacali 2,7 mld euro odszkodowań dziennie w zeszłym roku

Federacja Insurance Europe opublikowała raport: „European Insurance in Figures. 2015 data”, który przedstawia najważniejsze dane europejskiego rynku ubezpieczeń za 2015 rok. Towarzystwa ubezpieczeń wypłaciły 975 mld euro świadczeń w 2015 r.

...
Czytaj więcej

Wyniki UFG za III kw. 2016 r.

UFG podał dane za okres od I do III kw. 2016 r. Obejmują one przychody i koszty Funduszu.

...
Czytaj więcej

Prudential zapytał Polaków, dlaczego nie oszczędzają

Prudential opublikował wyniki II edycji badania postaw Polaków wobec oszczędzania na emeryturę. Tegoroczne badanie Prudential Family Index skupiło się na powodach zaniechania odkładania na starość przez Polaków.

...
Czytaj więcej

Wzrost ryzyka podróży biznesowych

Ipsos przebadał 1119 osób związanych z branżą turystyczną, w obszarze organizacji podróży i polityki łagodzenia ryzyka. Uczestnicy badania byli pytani m.in., jak ich organizacje postrzegają rozwój ryzyka związanego z prowadzoną przez nich działalnością.

...
Czytaj więcej

Rynek aplikacji

Google we współpracy z instytutem badawczym Ipsos przeprowadził badanie „Analiza marketingu aplikacji mobilnych: jak naprawdę klienci znajdują aplikacje i jak z nich korzystają”. Zapytali w nim 8.470 użytkowników smartfonów o używane przez nich aplikacje.

...
Czytaj więcej

UFG: Technologia pay-as-you-drive pozwoli na obniżenie OC

​Z najnowszych danych UFG wynika, że blisko 40 procent kierowców w Polsce jest skłonna zamontować w swoim aucie specjalne urządzenie pozwalające ubezpieczycielowi na śledzenie ich stylu jazdy w zamian za obniżenie ceny OC.

...
Czytaj więcej

Bank Millennium został wyróżniony w rankingu jakości obsługi klientów International Service Check

W tegorocznym rankingu jakości obsługi klientów przeprowadzonym przez firmę badawczą International Service Check pierwsze miejsce zajął Bank Millennium, uzyskując ostateczny wynik na poziomie 90,6 proc.

...
Czytaj więcej

Najwyższe przeciętne wynagrodzenie w sektorze finansowym i ubezpieczeniowym

W 2015 r. przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w województwie mazowieckim wyniosło 5094,46 zł i było o 167,12 zł (tj. o 3,4%) wyższe od notowanego w 2014 roku. Natomiast dla całego kraju przeciętne wynagrodzenie w zeszłym roku wyniosło 4150,88 zł.

...
Czytaj więcej

GUS: Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w listopadzie 2016 r. Znowu najlepiej w ubezpieczeniach

Główny Urząd Statystyczny opublikował raport „Koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach w listopadzie 2016 rok”. Po raz kolejny dyrektorzy instytucji z sektora finansowego i ubezpieczeń wykazali najbardziej optymistyczne nastroje.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczyciele odpowiadają najwolniej na zapytania e-mailowe lub przez formularz kontaktowy

Portal Mojebankowanie.pl opublikował wyniki 4. edycji badania „Instytucja roku”. Eksperci serwisu od 12 września do 10 listopada br. zbadali jakość obsługi w zdalnych kanałach kontaktu. Sprawdzono 69 instytucji, w tym 42 zakłady ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

5% Polaków w ogóle nie czyta umów przed podpisaniem

Axa Polska i Provident Polska zlecili instytutowi PBS przeprowadzenie badań „Jak Polacy zawierają umowy i rola dziennikarstwa ekonomicznego”. W trakcie badań, co dziesiąty respondent przyznał się, że nie zapoznaje się z treścią umowy przed podpisaniem.

...
Czytaj więcej

W co szóstym zdarzeniu komunikacyjnym bierze udział senior

Policja informuje, że rośnie udział osób starszych 60+ w wypadkach komunikacyjnych. Obecnie już prawie w co szóstym zdarzeniu bierze udział senior. Także coraz więcej zdarzeń powodują osoby starsze podczas prowadzenia pojazdu.

...
Czytaj więcej

Awans Polski w światowym rankingu Doing Business

Polska awansowała od ubiegłego roku z 25 miejsca na 24 w rankingu Banku Światowego "Doing Business" - wynika z najnowszego wydania dorocznego raportu.

...
Czytaj więcej

Raport Aegon: Koszty nauki w Polsce i za granicą

Grupa Aegon już po raz czwarty przygotowała „Raport o kosztach studiowania w Polsce i za granicą”. Publikacja ma na celu ukazanie rodzicom przyszłych studentów jak obecnie rozkładają się koszty studiowania w Polsce i za granicą.

...
Czytaj więcej

KPF o podejściu Polaków do oszczędzania

Wzrost pozytywnego nastroju do oszczędzania przekłada się na sytuację polskich gospodarstw – już 43,8% przyznaje, że udaje im się nieco lub dużo oszczędzić. To o 16% więcej niż przed rokiem.

...
Czytaj więcej

TU na Życie Europa najdynamiczniejszym ubezpieczycielem

Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Europa zajęło 1. miejsce w rankingu Najbardziej Dynamicznych Ubezpieczycieli Życiowych. Zestawienie opiera się na wielkości przychodów w I półroczu 2016 r. w stosunku do tego samego okresu ub.r.  

...
Czytaj więcej

Allianz ostrzega - rosnąca liczba komercyjnych dronów niesie wiele korzyści i ryzyk

Allianz Global Corporate & Specialty (AGCS) w specjalnym raporcie „Rosnąca liczba dronów: zarządzanie ryzykami związanymi z bezzałogowymi systemami latającymi” zauważa szerokie i coraz bardziej powszechne używanie dronów, m.in. w armii.

...
Czytaj więcej

Raport EFL: „Młodzi na rynku pracy. Pod lupą”

Z raportu wynika, że 59% przedsiębiorstw z segmentu MŚP zatrudnia pracowników do 24. roku życia. Trzy na cztery firmy z tego sektora dostrzegają korzyści ze współpracy z młodymi osobami, poniżej 30 roku życia.

...
Czytaj więcej

Polscy konsumenci oczekują więcej cyfrowych usług

Według badań przeprowadzonych przez Mastercard polscy konsumenci są bardziej „ucyfrowieni” niż konsumenci z zagranicy. Polacy szczególnie upodobali sobie cyfrowe usługi w zakresie finansów, szczególnie płatności online z wykorzystaniem urządzeń mobilnych.

...
Czytaj więcej

NBP: awans polskiej gospodarki w rankingu WEF

Narodowy Bank Polski zaprezentował wyniki tegorocznego raportu Światowego Forum Gospodarczego (WEF). Polska gospodarka awansowała o 5 miejsc, zajmując 36. pozycję w zestawieniu najbardziej konkurencyjnych gospodarek świata.

...
Czytaj więcej

Firmy w Polsce są nieprzygotowane na cyberataki

Intel porównał poziom zabezpieczeń przed cyberatakami w czterech krajach Europy Wschodniej. Wynika z nich, że aż 40% dużych przedsiębiorstw w Polsce nie posiada przygotowanego scenariusza awaryjnego na wypadek cyberataku lub podobnych zdarzeń.

...
Czytaj więcej

Telemedycyna przyszłością prywatnego rynku zdrowia w regionie Europy Środkowo-Wschodniej

Wydatki na prywatną ochronę zdrowia w regionie Europy Środkowo-Wschodniej rosną w tempie 6% rocznie, czyli prawie dwa razy szybciej niż wydatki publiczne. Jednym z kluczowych czynników wpływających na ten wzrost są nowe technologie.

...
Czytaj więcej

Samorządy zainteresowane ubezpieczeniami

Z przeprowadzonego przez Dziennik Gazetę Prawną sondażu wynika, że samorządy coraz częściej ubezpieczają swoje mienie. Prawie wszystkie duże miasta decydują się na zakup pakietów ubezpieczeniowych na ochronę strategicznych obiektów infrastrukturalnych.

...
Czytaj więcej

Raport 10 największych ryzyk w telekomunikacji

„Ignorowanie znaczenia prywatności i bezpieczeństwa” zajęło trzecią pozycję w zestawieniu ryzyk. Jak wskazują twórcy raportu, właściwa ochrona danych klientów oraz cyberbezpieczeństwo to jedne z największych wyzwań, przed jakimi stoją obecnie operatorzy.

...
Czytaj więcej

Randstad: 37% firm chce zwiększyć zatrudnienie

Instytut Badawczy Randstad opublikował 31. raport dotyczący zatrudnienia - „Plany Pracodawców”. Z badań wynika, że aż 37% badanych przedsiębiorców chciałoby w ciągu najbliższego półrocza zwiększyć zatrudnienie.

...
Czytaj więcej

Raport o wypadkach drogowych na polskich drogach w 2015 r.

​Porównywarka ubezpieczeń mfind.pl przedstawiła wyniki 3. raportu o wypadkach drogowych w Polsce w 2015 r. Do największej liczby kolizji, podobnie jak w 2014 roku, doszło na drogach Łodzi. Najwięcej śmiertelnych przypadków odnotowano w Warszawie.

...
Czytaj więcej

Młodzi oszczędni – II edycja barometru „Hedoniści i oszczędni”

TU Europa po raz drugi zbadała postawy Polaków wobec oszczędzania. II edycja barometru „Hedoniści i oszczędni” zrealizowanego przez IRCenter na zlecenie Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie Europa S.A. przyniosła nieoczekiwane wyniki...

...
Czytaj więcej

GUS: W lipcu wynagrodzenie wyższe o 4,8%

W lipcu 2016 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 3,2% r/r i wyniosło 5761,7 tys.

...
Czytaj więcej

Optymizm na rynku pracy

57% respondentów jest przekonanych, że sytuacja na rynku pracy i ich własna pozycja zawodowa zmieni się na lepsze. Pod względem optymizmu Polska uplasowała się na 3. miejscu w Europie.

...
Czytaj więcej

Wakacje najniebezpieczniejszym okresem na drogach

Podczas ubiegłorocznych wakacji na polskich drogach doszło do niemal 6 tys. wypadków, w wyniku czego zginęło 485 osób. Liczba ta przeraża, aczkolwiek, dla porównania, w 2014 r., w analogicznym okresie, odnotowano aż o 720 wypadków i 83 ofiary śmiertelne.

...
Czytaj więcej

Aviva: wyniki finansowe grupy w I połowie 2016 r.

Grupa Aviva w Polsce przedstawiła swoje wyniki finansowe w I połowie 2016 r. Wartość nowego biznesu w ubezpieczeniach na życie i emerytalnych w tym okresie wyniosła 153 mln zł.

...
Czytaj więcej

KNF: Wynik finansowy netto zakładów ubezpieczeń po I kw. 2016 r.

Wynik finansowy netto sektora ubezpieczeń w okresie pierwszego kwartału 2016 r. wyniósł 0,63 mld zł i spadł o 41,34%, tj. o 0,44 mld zł w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r.

...
Czytaj więcej

CBOS o niezadowoleniu Polaków z opieki zdrowotnej

CBOS przeprowadził badanie na temat satysfakcji Polaków z funkcjonowania opieki zdrowotnej. Z badań wynika, że aż 74% Polaków jest niezadowolonych z opieki zdrowotnej. To więcej o 6 punktów procentowych niż przed dwoma laty.

...
Czytaj więcej

Wzrost zainteresowania turystyką motocyklową

3 077 – taką liczbę nowych motocykli zarejestrowano w czerwcu 2016 r. Jest to wynik o 2% wyższy niż w maju i aż o 4,2% wyższy niż w 2015 r. Tendencję wzrostową można również zauważyć, jeśli chodzi o rejestrację motocykli używanych.

...
Czytaj więcej

ZPL: Rynek leasingu w I połowie 2016 r.

​Z opublikowanych przez Związek Polskiego Leasingu danych wynika, iż firmy leasingowe w Polsce w I półroczu br. sfinansowały środki trwałe o rekordowej wartości ponad 28 mld zł (+17,7% r/r). Dynamiczny wzrost odnotowano w segmencie pojazdów (+36% r/r).

...
Czytaj więcej

PIU: Polska na ostatnim miejscu rankingu Europejski Konsumencki Indeks Zdrowia 2015

W opublikowanym rankingu EHCI Polska uzyskała 523 punkty na 1000 możliwych i uplasowała się na 34. - przedostatnim miejscu. Dla porównania Holandia zdobyła 916 punktów.

...
Czytaj więcej

GUS: w czerwcu wynagrodzenie wyższe o 5,3%

W czerwcu 2016 r. przeciętne zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw było wyższe o 3,1% r/r i wyniosło 5,75 mln. Natomiast, przeciętne miesięczne wynagrodzenie (brutto) w tym okresie było wyższe o 5,3% r/r i wyniosło 4 252,19 zł.

...
Czytaj więcej

NIK skontrolował bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów

„Obecny system zarządzania bezpieczeństwem ruchu drogowego nie umożliwia skutecznej ochrony pieszych i rowerzystów. Działania publicznej administracji drogowej nie doprowadziły do poprawy bezpieczeństwa rowerzystów w ruchu drogowym”

...
Czytaj więcej

Sotrender: Jak ubezpieczyciele obsługują klienta na Facebooku

Sotrender podała, że największym fanpage'm pod względem liczby fanów w branży ubezpieczeniowej w czerwcu okazał się Wrzucam na luz należący do Proamy. Liczba jego fanów na koniec miesiąca wyniosła 129 298.

...
Czytaj więcej

Randstad: Rekordowo wysoki poziom rotacji na rynku pracy w II kwartale 2016 r.

Z badań wynika, że trzeci kwartał roku rozpoczął się rekordowo wysokim poziomem rotacji na rynku pracy. Aż 29% pracujących Polaków zmieniło miejsce pracy lub zajmowane stanowisko od początku roku.

...
Czytaj więcej

Wyjazdy zagraniczne najczęściej ubezpieczane

Gothaer TU S.A. przeprowadził analizę najczęściej kupowanych polis turystycznych. Wynika z niej, że 80 proc. polis dotyczy wyjazdów zagranicznych, a tylko 20 proc. krajowych. Wyjazdy rekreacyjne ubezpiecza aż 90 proc. Polaków.

...
Czytaj więcej

W czerwcu zarejestrowano o 17 proc. więcej samochodów

Liczba zarejestrowanych pojazdów w czerwcu wzrosła o 17 proc. względem maja – podał Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego. Oznacza to, że w poprzednim miesiącu na polskie drogi wyjechało o 5 tys. nowych aut więcej niż w maju.

...
Czytaj więcej

Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw w I kw. 2016 r. - raport NBP

Spadek aktywności inwestycyjnej przedsiębiorstw może mieć charakter przejściowy – takie wnioski płyną z raportu NBP PT. "Sytuacja finansowa sektora przedsiębiorstw w I kw. 2016 r."

...
Czytaj więcej

Jak poprawić przejrzystość i wiarygodność systemu emerytalnego? – rekomendacje raportu IGTE i SGH

Polski system emerytalny funkcjonujący od 2010 r. nie jest wiarygodny i przejrzysty dla zdecydowanej większości Polaków. Zmiany spowodowały ograniczenia zaufania podatników do instytucji z sektora emerytalnego – wskazuje raport opracowany przez IGTE i SGH

...
Czytaj więcej

Pracodawcy ambasadorami zdrowia

Konsekwencje pomijania aspektów zdrowotnych wpływają bezpośrednio nie tylko na życie prywatne, ale i kondycję zawodową, dlatego do roli ambasadorów zdrowia coraz częściej pretendują pracodawcy.

...
Czytaj więcej

Statystyki kradzieży samochodów w Polsce

Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego SAMAR sporządził raport dotyczący statystyki kradzieży samochodów w Polsce. Wyniki badań stawiają dotychczasową wiedzę na ten temat do góry nogami.

...
Czytaj więcej

Niewielki optymizm prognozy zatrudnienia w branży ubezpieczeniowej

W III kwartale br. pracodawcy zapowiadają utrzymanie się pozytywnej sytuacji dla osób poszukujących pracy. Do sektorów, w których należy spodziewać się najkorzystniejszej sytuacji, należą Produkcja przemysłowa, Transport/ Logistyka/ Komunikacja.

...
Czytaj więcej

Niemieccy inwestorzy najniżej oceniają stabilność ekonomiczno-gospodarczą Polski i politykę gospodarczą

Polska spadła na 2. pozycję w rankingu atrakcyjności inwestycyjnej krajów Europy Środkowo-Wschodniej, stworzonego na podstawie danych uzyskanych od niemieckich firm działających w regionie. Pozycję lidera Polska zajmowała przez ostatnie trzy lata.

...
Czytaj więcej

53 proc. pracowników z branży ubezpieczeniowej angażuje się w swoją pracę

Zakończyła się 10. edycja programu Najlepszy Pracodawca organizowanej przez Aon Hewitt. Dla wyróżnionych w plebiscycie 11 firm średni wynik zaangażowania uplasował się na poziomie 77 proc.

...
Czytaj więcej

GUS: W maju 2016 r. najlepsza koniunktura w sekcji działalność finansowa i ubezpieczenia

Jak wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego, w maju 2016 r. najbardziej pozytywnie oceniany rodzaj działalności należy do branży finansowej i ubezpieczeniowej.

...
Czytaj więcej

NIK: instytucje państwowe nie zapewniają bezpieczeństwa danych

Najwyższa Izba Kontroli wydała raport z kontroli systemów ochrony danych osobowych w instytucjach państwowych. Zdaniem NIK, polskie państwo nie chroni w sposób należny danych swoich obywateli.

...
Czytaj więcej

Największe ryzyka polskich firm

W styczniu i marcu 2016 r. Deloitte przeprowadził badanie "European CFO Survey". Ponad 1,5 tys. dyrektorów finansowych z 17 europejskich krajów usłyszało pytanie: "Które z poniższych czynników mogą stworzyć znaczne zagrożenie dla twojego biznesu...

...
Czytaj więcej

Raport Aegon: ile kosztują studia w Polsce i za granicą

Według Diagnozy Społecznej 2015 zdecydowana większość gospodarstw domowych chciała, aby ich dzieci ukończyły szkołę wyższą na poziomie magisterskim. Jednak edukacja na studia wiąże się z kosztami, nawet jeśli dziecko wybierze bezpłatny kierunek studiów.

...
Czytaj więcej

O polskim biznesie internetowym

Eksperci Business Insider Polska przygotowali raport „Trendy w polskim biznesie internetowym”. Przeanalizowano sytuację na polskim rynku e-commerce. Raport ma być pomocny osobom, które budują lub rozwijają swój biznes w sieci.

...
Czytaj więcej

EBOiR prognozuje wzrost PKB do 3,6 proc.

Według majowego raportu Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju polskie PKB w 2016 r. wzrośnie do 3,6 proc. Z poprzedniej analizy wynikało, iż PKB wyniesie 3,3 proc.

...
Czytaj więcej

Pracownicy oczekują zdalnej pracy i elastycznych godzin

ADP Research Institute przeprowadził badanie „Evolution of work” wynika z niego, że pracownicy oczekują zwiększenia możliwości pracy zdalnej lub w elastycznych godzinach. Oczekiwania poniekąd stanowią jeden z efektów rozwoju nowych technologii...

...
Czytaj więcej

KNF: zysk sektora bankowego spadł o 15,7 proc.

​Zysk sektora bankowego za marzec 2016 spadł o 4,3 proc. rdr do wysokości 1,51 mld zł, a w całym pierwszym kwartale tego roku nastąpił spadek o 15,7 proc. rdr do poziomu 3,5 mld zł - podała Komisja Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

Spada liczba wypadków przy pracy

Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła dane dotyczące warunków pracy. Wynika z nich, że w 2015 r. w trakcie wykonywania pracy uległo wypadkowi 2,3 tys. osób, tj. o 10,4 proc. mniej niż w 2014 r.

...
Czytaj więcej

Smart Polacy

Firma Hi’Shine zleciła realizację badań, których wyniki zostały niedawno opublikowane w raporcie „Smart Living. Czy Polacy prowadzą mądre i sprytne życie? Portret Smart Polaka”. Wynika z nich, że co 4. uczestnik badania żyje smart.

...
Czytaj więcej

PwC: W obronie cyfrowych granic czyli 5 rad, aby realnie wzmocnić ochronę firmy przed CYBER ryzykiem

PwC przygotowało raport „W obronie cyfrowych granic czyli 5 rad, aby realnie wzmocnić ochronę firmy przed CYBER ryzykiem”. Zarządzanie bezpieczeństwem i skuteczność ochrony danych klientów jest powiązana z pozycją firmy na rynku.

...
Czytaj więcej

Personalizacja obsługi klientów: deklaracje a praktyka

Z badań „Przedsiębiorstwo w epoce personalizacji: gotowi na wszystko” wynika, że 84 proc. uważa, że obecnie klienci oczekują spersonalizowanej obsługi. W przypadku 70 proc. firm takie zapotrzebowanie zgłaszają sami pracownicy.

...
Czytaj więcej

Raport: Przeciwdziałanie szarej strefie w Polsce

UN Global Compact opublikował pierwszy raport o przeciwdziałaniu szarej strefie w Polsce.

...
Czytaj więcej

Raport PBUK: Europa wielki parking bez OC (II)

W ostatniej części raportu zostały przedstawione sankcje stosowane przez kraje europejskie wobec kierowców bez wykupionej polisy OC oraz podsumowanie rynku polskiego.

...
Czytaj więcej

MAI CEE names group employee benefits leader

Central and Eastern European insurance broker MAI CEE has appointed its Poland head of employee benefits Ewelina Jaworska as group employee benefits leader.

...
Czytaj więcej

374th Financial Supervisory Authority meeting

The 374th Financial Supervisory Authority (KNF) meeting was held on 7 November 2017. During the meeting the institution gave Michał Krupiński consent to become the CEO of Bank Pekao SA.

...
Czytaj więcej

Jacek Kugacz appointed President of the Management Board of POLISH Re

On 3 November 2017, the Supervisory Board of POLISH Re appointed Jacek Kugacz to the position of the CEO and President of the Management Board of POLISH Re.

...
Czytaj więcej

2017 Global Digital IQ Survey

PwC has worked with Oxford Economics to survey more than 2,200 senior business and IT executives from 53 countries and more than 30 industry segments. Most organizations have not done enough to keep up with the digital revolution.

...
Czytaj więcej

KUKE joins the Polish Development Fund Group

On 1 October 2017 Export Credit Insurance Corporation (KUKE) joined a circle of companies forming the Polish Development Fund Group (PFR Group) and at the same time has successfully concluded a process of rebranding.

...
Czytaj więcej

Euler Hermes names new Head of Claims & Collections for Poland

Euler Hermes, the world’s leading trade credit insurer, announces a senior executive appointment for its operations in Poland. Krzysztof Rzepka is appointed managing director of Claims and Collections for Euler Hermes Poland.

...
Czytaj więcej

ERA Automotive - the newly-formed European road-services assistance providers

A new alliance has been formed by bringing together major European-road services assistance providers - RAC, Europ Assistance, Falck and VHD.

...
Czytaj więcej

370th Financial Supervisory Authority meeting: Roman Pałac given consent

The 370th Financial Supervisory Authority meeting was held on 27 September 2017. During the meeting the institution gave Roman Pałac consent to become the CEO of PZU Życie SA.

...
Czytaj więcej

Gabriel Głusek is no longer a board member of Ubezpieczenia Pocztowe

Gabriel Głusek, an Ubezpieczenia Pocztowe board member, has been dismissed. He is replaced by Wojciech Kwiatkowski, who so far has been an acting board member.

...
Czytaj więcej

Andrzej Oślizło leaves Aviva

Andrzej Oślizło is leaving the Aviva Group. Since 2015 he performed the function of vice-president in Aviva. He was responsible for business development and contacts with partners, especially for the bancassurance sector.

...
Czytaj więcej

In September 2017 the best market conditions were in the finance and insurance market

As the results of the Central Statistical Office of Poland’s research in September 2017 show, the insurance and finance branch were the best appraised types of business.

...
Czytaj więcej

Former Polish Prime Minister joins Vienna Insurance Group as supervisory board member

Professor Marek Belka appointed to the boards of three Polish Group companies.

...
Czytaj więcej

Piotr Antkiewicz leaves KUKE

Piotr Antkiewicz has resigned from the function of CEO of Export Credit Insurance Corporation (KUKE). Antkiewicz became the company CEO two months ago. KUKE’s shareholders appointed him during the Extraordinary General Meeting on 17th July 2017.

...
Czytaj więcej

Detailed recap of PZU’s results in H1 2017

In H1 2017 the PZU Group collected gross written premium of PLN 11,6 million, i.e. 17.7% more than in the corresponding period of the previous year.

...
Czytaj więcej

Economic Forum: Poland may become a regional FinTech centre

An innovative banking sector is a good starting point for the development of the Polish FinTech sector on a European scale, stated guests of XXVII Economic Forum.

...
Czytaj więcej

New Vice-President of the Office of Competition and Consumer Protection

The Prime Minister Beata Szydło has appointed Michał Holeksa to the post of Vice-President of the Office of Competition and Consumer Protection.

...
Czytaj więcej

UOKiK: Nasza - consumer warning. Insurance without the subscriber’s consent

The President of the UOKiK has initiated proceedings against Nasza S.A., a telecommunications service provider. The representatives of Nasza usually contact senior citizens and present themselves as representing their existing service provider. 

...
Czytaj więcej

KUKE Chief Economist`s team presented with prestigious FocusEconomics awards

Export Credit Insurance Corporation Joint Stock Company’s (KUKE) analysts received three awards for formulating correct forecasts of macroeconomic indicators in Belarus and in Russia.

...
Czytaj więcej

Andrzej Diakonow new Vice–Chairman of KNF

Andrzej Diakonow was appointed Vice–Chairman of the Polish Financial Supervision Authority (KNF) - stated the institution in a press release. He will be responsible for audits, internal supervision, administration, IT and client security.

...
Czytaj więcej

Reasoned opinion - summary of UOKiK activities

By the end of June 2017, the UOKiK received over 270 requests for issuing a reasoned opinion with respect to pending judicial proceedings. In response to the said requests, more than 100 opinions have been presented.

...
Czytaj więcej

Summary of latest interesting insurance issues (the first half of July 2017)

Summary of latest interesting insurance issues (the first half of July 2017)

...
Czytaj więcej

Euro Health Consumer Index 2016. Poland in 31st place

Health Consumer Powerhouse published a “Euro Health Consumer Index 2016”. The report assessed European healthcare.

...
Czytaj więcej

Strategic changes in Management Board of Bank Pekao

Bank Pekao S.A.’s Supervisory Board, appointed Tomasz Kubiak, Michał Piotr Lehmann, Marek Lusztyn, Tomasz Styczyński and Marek Tomczuk to the banks' Management Board and entrusted them with the function of Vice-Presidents of the bank's Management Board.

...
Czytaj więcej

mfind.pl, an insurance comparison website, has a new investor

mfind, an insurance comparison website, has acquired another shareholder as part of a new round of financing. Some of the shares were acquired by Martis Consulting , which has assets, among others, in the technology, consulting and real estate sectors.

...
Czytaj więcej

The Act on private enforcement of competition law. Claiming damages for infringement of competition law made even easier

The Act on private enforcement of competition law entered into force on 27 June 2017. The new Act allows for a more robust enforcement of claims by all those who were aggrieved by any infringements of competition law.

...
Czytaj więcej

The Polish Insurance Association: the insurance market after Q1 2017

The Polish Insurance Association (PIA) has presented the results of the Polish insurance market after Q1 2017. From January to March 2017 insurers paid more than PLN 10 bln in compensation and benefits.

...
Czytaj więcej

Sadurska is the new PZU Życie Management Board Member

PZU Życie appointed the former chief of the Presidential Chancellery, Malgorzata Sadurska, as management board member.

...
Czytaj więcej

The Warta Group won an award for the implementation of their analytical platform DataWalk

The Warta Group was a laureate in the ‘Insurtech Implementation’ category. The main success of the company was the implementation of the analytical platform DataWalk – an innovative system developed by PiLab, which is used in the fraud detection process.

...
Czytaj więcej

Allianz Polska to redouble operating profit within the next couple of years

Insurer Allianz Polska wants to redouble its operating profit within the next few years and in the long-term. It wants to reach a double-digit market share thanks to organic growth and acquisitions, CEO Veit Stutz told during a news conference.

...
Czytaj więcej

UOKiK examined contractual terms and conditions in agreements with Credit Agricole Bank Polska

UOKiK initiated proceedings against Credit Agricole Bank Polska in November 2015. The President of UOKiK analysed how the bank modified terms and conditions of various agreements (in particular between 2013-2015), including fees and commissions.

...
Czytaj więcej

TUW PZUW finished the first year with profits

TUW PZUW is a mutual insurance company which belongs to the state-run PZU Group, the biggest Polish insurer. TUW PZUW started its business in November 2015. So 2016 was the first accounting year for this company.

...
Czytaj więcej

Anna Grzelonska is the new CEO of NN Life Insurance Romania

NN Romania has appointed Anna Grzelonska, currently chief operating officer of Nationale-Nederlanden in Poland, as CEO of NN Life Insurance Romania, effective  July 1, subject to regulatory approval.

...
Czytaj więcej

Andrzej Jaworski to leave PZU

The Management Board of PZU SA announced that on 29 May 2017 Andrzej Jaworski tendered his resignation from the function of a PZU SA Management Board Member.

...
Czytaj więcej

MediSky International started its business in Poland

MediSky is part of the MediHelp International Group, which is a market-leader in private health insurance in Central Eastern Europe. The company is a newly born entity in Poland.

...
Czytaj więcej

AXA Smart Bell

AXA Smart Bell is a device that doesn’t just ring but also broadcasts a message to the radio in the car that’s next to a cyclist.

...
Czytaj więcej

PIA: “In recognition of service to the insurance industry” awards granted

The “In recognition of service to the insurance industry” awards were presented during the Extraordinary General Assembly of the Polish Insurance Association.

...
Czytaj więcej

Katowice at the centre of the debate on the future of the economy in Poland, Europe and the world

The chief themes of the European Economic Congress 2017 in Katowice include energy, industry, climate, the healthcare market, cybersecurity, global expansion, and start-ups.

...
Czytaj więcej

Artur Maliszewski is the new CEO of AXA Poland

From 1 July 2017 Artur Maliszewski will take the lead of AXA Group in Poland. He will be responsible for all AXA’s business lines in Poland: life insurance, non-life insurance, retirement and investment products.

...
Czytaj więcej

Polish insurer PZU removed from Finance and Development Minister’s supervision, under direct PM oversight

The Prime Minister Beata Szydlo has taken direct supervision over the state-controlled and WSE-listed insurer PZU from her deputy, Development and Finance Minister Mateusz Morawiecki, Szydlo acknowledged for a news briefing.

...
Czytaj więcej

Roman Pałac is the President of the PZU Życie SA Management Board

On 26 April 2017 the Supervision of PZU ŻYCIE SA (the life insurance company of PZU SA) appointed Roman Pałac to the position of the company’s CEO. He replaces Paweł Surówka who become the CEO of PZU Group.

...
Czytaj więcej

Appointment of the CEO of PZU SA

The Management Board of PZU SA announced that on 13 April 2017 the Company’s Supervisory Board appointed, effective as of 13 April 2017, Paweł Surówka to the PZU SA Management Board and entrusted him with thefunction of being the Company’s CEO.

...
Czytaj więcej

Summary of latest interesting insurance issues (the first half of April 2017)

The President of the Office for Competition and Consumer Protection is conducting proceedings on the increase of premiums of motor third party liability insurance.

...
Czytaj więcej

The new CEO of Aegon. The company will be managed by Marc van der Ploeg

Michał Biedzki has resigned from the Aegon CEO position. He will be replaced by Marc van der Ploeg.

...
Czytaj więcej

CZUBLUN TRĘBICKI recognized by international ranking Chambers & Partners

In this year’s edition of Chambers & Partners ranking both partners of Law Office were ranked – Piotr Czublun and Piotr Trębicki. CZUBLUN TRĘBICKI Law Office also received a recommendation in the category „Public Procurement”.

...
Czytaj więcej

Paweł Holnicki-Szulc is the new director of AIG Polish department

Paweł Holnicki-Szulc has become the Managing Director of Polish department AIG. He replaced Patrick Mahieu, who had performed this function since May 2016. The new managing director has worked in AIG since 1999.

...
Czytaj więcej

Introducing the whistleblower programme

In 2016, the Office of Competition and Consumer Protection issued 13 decisions on illegal agreements between entrepreneurs, such as price-fixing arrangements or bid-rigging schemes.

...
Czytaj więcej

Opinion issued by UOKiK: durable medium

The reasoned opinion concerns the term durable medium. It concerns the court dispute of a consumer who entered into a loan agreement online with Creamfinance Poland.

...
Czytaj więcej

ERGO Hestia, the Polish insurer, is to supervise ERGO business in Central Europe

On 1 April 2017 Piotr Śliwicki the ERGO Hestia CEO became a member of the ERGO International board. The company coordinates the global insurance business of the ERGO Group.

...
Czytaj więcej

PZU, Warta and Uniqa - the top three Institutions of the Year 2016

In this year’s edition of the Institution of the Year ranking organised by MojeBankowanie.pl, PZU, Warta and Uniqa won in the “Quality of service in a branch” category.

...
Czytaj więcej

The state of the insurance sector after the third quarter of 2016

On February 16, 2017 the Financial Supervision Authority published a report on the state of the insurance sector after the third quarter of 2016.

...
Czytaj więcej

Jarosław Matusiewicz new CEO of UNIQA

At the beginning of February 2017, Andrzej Jurczyk resigned from his position as CEO of UNIQA – a Polish insurer. His duties have been taken over by Jarosław Matusiewicz, a vice-president of the company. On 1 March 2017 he became the UNIQA CEO.

...
Czytaj więcej

New car registrations in February hit 16-year record

The registration of new passenger cars and light commercial vehicles in Poland increased by 12.53 percent in February over the previous year.

...
Czytaj więcej

Relevant opinion in the BPH case

The President of the Office of Competition and Consumer Protection has presented a relevant opinion pertaining to the dispute between Bank BPH and consumers who had taken out mortgage loans indexed to the Swiss Franc.

...
Czytaj więcej

Strong Q4 2016 GDP surprises in Poland

Poland’s economy recovered by year-end after economic growth had been weak in Q3 2016 (0.4 % q/q). In Q4 2016, real GDP increased by 1.7% (q/q) and 2.7% in annual terms posting an upside surprise versus expectations.

...
Czytaj więcej

Relevant opinions in the Millennium case

The President of the Office of Competition and Consumer Protection has presented four relevant opinions. The opinions in question pertain to the dispute between Millennium Bank and consumers who had taken out mortgage loans indexed to the Swiss franc.

...
Czytaj więcej

Do Poles feel safe online?

Most Poles aged 16-40 do not feel threats when they browse the web, yet only one in three thinks his/her personal data are quite safe on the internet.

...
Czytaj więcej

The Office of Competition and Consumer Protection initiates proceedings against Volkswagen Group Poland

The Office of Competition and Consumer Protection has initiated proceedings against Volkswagen Group Poland. The proceedings pertain to practices which involved tampering with emission sensors in the vehicles manufactured by the company.

...
Czytaj więcej

Summary of latest interesting insurance issues (the first half of January 2017)

On 1 January 2017 the Regulation of the Minister of Development and Finance of 9 December 2016 on actuarial examination entered into force.

...
Czytaj więcej

PZU insurance to appoint Marcin Adamczyk as CEO of asset mgmt unit PZU TFI

Listed insurer PZU's asset management unit PZU TFI will appoint Marcin Adamczyk as its new CEO and Cezary Iwanski as management board member, the insurer said in a press statement.

...
Czytaj więcej

No change in Poland’s rating from Fitch and Moody’s

Moody's and Fitch agencies released their credit rating for Poland. Both agencies left Poland's rating unchanged.

...
Czytaj więcej

The first car loan fintech in Poland: GPS will calculate monthly payments

Idea Bank Group has launched a new fintech project. Happy Miles uses GPS technology to develop pay-as-you-drive financial products. It’s the world’s first ‘car loan per kilometer’ concept, where monthly payments vary depending on travelled distance.

...
Czytaj więcej

T-Mobile Poland punished by the Office of Competition and Consumer Protection

The President of the Office of Competition and Consumer Protection imposed a fine in the amount of PLN 15 million for practices that violate collective consumer interests.

...
Czytaj więcej

Brexit is an opportunity for Poland

Britain’s decision to leave the European Union is an opportunity rather than a risk to FDI inflow to Poland, the head of the Polish Information and Foreign Investment Agency (PAIiIZ) has said.

...
Czytaj więcej

KUKE to assist in exports of Polish goods and services to Belarus

The boosting of Polish exports to Belarus, the establishment of a Polish-Belarusian IPO Centre for training and the potential involvement of Polish companies in privatisation in Belarus. These are the main points of Polish-Belarusian economic cooperation.

...
Czytaj więcej

The KUKE Group covers foreign contracts of Ursus S.A. worth PLN 30 million

The KUKE Group insures and finances through factoring foreign receivables of the leading Polish manufacturer of tractors and agricultural machinery.

...
Czytaj więcej

The draft regulation on extrajudicial proceedings before the Financial Ombudsman

The Government Legislation Centre has published a draft regulation of the Minister of Development and Finance of 9 December 2016, on extrajudicial proceedings before the Financial Ombudsman.

...
Czytaj więcej

World Competition Day

This year, on 5 December, we have celebrated the World Competition Day for the seventh time. The Office of Competition and Consumer Protection (UOKiK) reminds entrepreneurs about the obligation to notify concentration and sums up the year 2016.

...
Czytaj więcej

Polish MPs extend the date of implementation of CEPIK 2.0

On 29 November 2016 MPs heard a report by the Commission of Digitization, Innovation and New Technologies and Commission of Infrastructure on the government bill amending the Act on persons driving vehicles, including the implementation of CEPIK 2.0.

...
Czytaj więcej

President has signed innovation act

The Polish President Andrzej Duda has signed into law an innovation act introducing incentives for innovative enterprise and researchers.

...
Czytaj więcej

PZU insurer to fall under Development Ministry supervision

“Polish insurer PZU will be supervised by the Development Ministry once the Treasury Ministry is abolish” - deputy PM, Development and Finance Minister Mateusz Morawiecki told Polish Press Agency.

...
Czytaj więcej

BTA changes its name to Balcia Insurance SE

The beginning of this month is very special for BTA. 1 November is an important date for BTA, as on this very day 23 years ago, in 1993, the company was established, and now they are making a step into a new age – registering their company's new name.

...
Czytaj więcej

PZU’s results for Q3 2016: claims and benefits, administrative and acquisition expenses, profit, ROE, solvency

In the first three quarters of 2016 the net value of claims and benefits and of the incremental growth in the PZU Group’s provisions was PLN 9,771.3 million. This represents an increase of 7.6% compared to the corresponding period of the previous year.

...
Czytaj więcej

Recap of PZU’s results during the first three quarters of 2016

In the first three quarters of 2016 the PZU Group collected gross written premiums of PLN 14,706.3 million, up 9.2% from the corresponding period in 2015. This is the result of sales in the mass client segment being up by PLN 946.1 million.

...
Czytaj więcej

Polish Competition Authority approves PKO Leasing concentration bid

Determining the transaction will not limit competition, Poland’s Office of Competition and Consumer Protection (UOKiK) okays PKO Leasing to acquire Raiffeisen Leasing Poland.

...
Czytaj więcej

Deputy PM outlines plan to help Polish businesses

Polish deputy Prime Minister Mateusz Morawiecki has outlined plans to help businesses by cutting red tape and making life easier for small-and-medium sized firms.

...
Czytaj więcej

Millennium generation in the world of finance and new technologies – conservative and focused on own needs

The ‘Millennium generation in the world of finance and new technologies vs. the X and Y generations’ is the first report in Poland, which comprehensively presents the financial habits of the generation which is stepping into adulthood in the 21st century.

...
Czytaj więcej

PZU improves its Q3 net result by 27%

In Q3 2016 the PZU Group posted consolidated net profit (attributable to the parent company) of PLN 649 million compared to PLN 511 million in the corresponding period of 2015 (up 27%). 

...
Czytaj więcej

Majority of Polish businesses turned a profit in H1

More than 60 percent of Polish businesses achieved a profit in the first half of the year, a study by the IBRIS research group has found.

...
Czytaj więcej

Poland advances in global Doing Business ranking

Poland has moved up one place in the World Bank’s Doing Business 2017 report, climbing from 25th in the last ranking to 24th this year.

...
Czytaj więcej

Report: Cross-border provision of insurance services on the territory of Poland

Upon entry into force of the Act on insurance and reinsurance activity, the rules of performing insurance activity by EU insurance companies in the territory of Poland have been changed.

...
Czytaj więcej

First carsharing app in Poland

Kraków is the first city in Poland to offer carsharing services, allowing users to rent cars by the minute with a mobile app.

...
Czytaj więcej

Changes in the running of Polish state-run companies

Management changes in a number of state-controlled companies in Poland are certain to happen, a government official said on October 7. 

...
Czytaj więcej

Finance Minister Pawel Szałamacha dismissed

Szałamacha is replaced by Deputy Prime Minister and Development Minister Mateusz Morawiecki who will also lead a new Government Economic Committee. President Andrzej Duda appointed Mateusz Morawiecki as the new Finance Minister last week.

...
Czytaj więcej

Poland climbs to 36th place in the Global Competitiveness Report

Poland has improved its economic competitiveness, climbing five notches to 36th place in the Global Competitiveness Report released by the World Economic Forum (WEF).

...
Czytaj więcej

The consumer protection authority in 2015 – an overview

The Office of Competition and Consumer Protection issued 1095 competition and consumer protection decisions, undertook 581 soft interventions, and imposed fines exceeding PLN 47 million [EUR 11 million] in 2015.

...
Czytaj więcej

Prepaid phone card practices investigated by Polish consumer protection authority

Poland’s Office of Competition and Consumer Protection (UOKiK) proceedings will determine whether telecom providers broke the law by preventing customers from using unused funds purchased on phone cards.

...
Czytaj więcej

CYBERSEC, one of the top cybersecurity conferences in Europe, held in Kraków

Between 26-27 September 2016 Kraków is hosting the 2nd European Cybersecurity Forum – CYBERSEC. CYBERSEC is one of the top conferences of this kind in Europe. This year's edition of CYBERSEC has gathered over 600 delegates from 20 countries.

...
Czytaj więcej

Global insurance market

According to Swiss Re data quoted in the Insurance Europe report adjusted using the OECD data for the USA, in 2014 the global insurance market grew by 5.3% nominally as compared to the previous year and exceeded USD 6.0 trillion.

...
Czytaj więcej

Minimum wage to increase in Poland

The minimum monthly wage in Poland will be increased to PLN 2,000 (around EUR 460, USD 515) under new rules signed into force by the Polish Prime Minister Beata Szydło – Polish Radio informed.

...
Czytaj więcej

Polish Society of Actuaries

The Polish Society of Actuaries is a voluntary, self-governed, permanent association with non-profit goals. The Society’s activity is based on the voluntary work of its members. The Society operates for the public good and for the professional actuaries.

...
Czytaj więcej

Polish Chamber of Insurance and Finance Intermediaries

The Polish Chamber of Insurance and Finance Intermediaries was registered in 2002 and operates under the Boards of Commerce Act of May 30th, 1989. The companies affiliated to the Chamber cooperate with more than 12 000 insurance and finance intermediaries

...
Czytaj więcej

Poland an EU road transport power - stats office

Poland has found itself among EU road transport leaders, the Central Statistical Office of Poland (GUS) reported.

...
Czytaj więcej

The Polish insurance market analysis. Changes in the insurance law

The Insurance and Reinsurance Activity Act of 11 September 2015 (2015 Journal of Laws, item 1844) ntered into force on 1 January 2016. The Act implements Directive 2009/138/EC of the European Parliament and of the Council of 25 November 2009 (Solvency II)

...
Czytaj więcej

Inspector General for Personal Data Protection

The responsibilities of the Inspector General for Personal Data Protection (GIODO) are provided for by the provisions of the Act of 29 August 1997 on the Protection of Personal Data.

...
Czytaj więcej

Janusz Władyczak on the Management Board of KUKE

On 29 July 2016, the General Meeting appointed Janusz Władyczak to the post of Vice-President of the Board of KUKE.

...
Czytaj więcej

PZU`s strategy until 2020 based on innovation, growth and cost optimization

The PZU Group’s updated strategy calls for focusing on costs, innovation and growth. PZU will concentrate more strongly on the profitability of its insurance business and developing innovative tools in business management and customer service.

...
Czytaj więcej

Poland wants the post office to expand into consumer finance and insurance

Poland wants the state-run postal group Poczta Polska to expand into consumer finance and insurance to revive revenues, but has no plans to privatise it, a deputy minister overseeing the company said to Reuters.

...
Czytaj więcej

New hourly minimum wage signed into law in Poland

Poland's President Andrzej Duda on 5 August signed into law an amendment that sets the hourly minimum wage at PLN 12 from 2017. After a planned indexation next year, the minimum rate will effectively rise to PLN 13.

...
Czytaj więcej

Government proposals to encourage innovation

The Polish government is proposing a package of measures including tax breaks and a reduction in bureaucracy to encourage innovation.

...
Czytaj więcej

Black box car insurance

"If you have recently purchased a new car – then you probably have one already. Black boxes can be found in almost each new car in Poland. What for? "- as we can read in Gazeta Wyborcza.

...
Czytaj więcej

Polish Motor Insurers` Bureau

Polish Motor Insurers` Bureau (PBUK) is the association of insurance companies which carry on territory of Poland the compulsory motor liability insurance in respect of the use of these vehicles, commonly referred to as motor TPL.

...
Czytaj więcej

Exclusion of an insurer’s liability for damages incurred in countries which according to the MFA are unsafe to travel to

Almost 20 per cent of Poles fear terrorist attacks or assassination attempts while traveling abroad - according to an IMAS survey, commissioned by the insurance company Europa.

...
Czytaj więcej

Vienna Insurance Group acquires AXA company in Romania

Vienna Insurance Group's acquisition of the AXA life insurance company in Romania confirms its leading position in the Romanian insurance market.

...
Czytaj więcej

The Office for Competition and Consumer Protection

The Office for Competition and Consumer Protection (UOKiK) was established in 1990 as the Antimonopoly Office (AO). In 1989, on the verge of a political breakthrough, when the economy was based on free market mechanisms...

...
Czytaj więcej

PZU and NCBR to build a VC ecosystem in Poland

The fund, announced in March by the representatives of PZU, Ministry of Science and Higher Education and National Center for Research and Development (NCBR), is taking tangible shape.

...
Czytaj więcej

The Polish Insurance Association

The Polish Insurance Association (PIA) is a local trade organization representing all insurance companies operating in Poland. The main tasks of the PIA are to support the legislature in establishing law.

...
Czytaj więcej

Michał Kwieciński quits AXA because of lack of KNF’s consent

On 13th July 2016 Michał Kwieciński submitted a resignation of AXA Poland’s CEO position. The Polish Financial Supervision Authority (KNF) refuse to give consent for Michał Kwieciński’s appointment at the position of AXA CEO.

...
Czytaj więcej

The Financial Ombudsman

The Financial Ombudsman acting on the basis of the Act from 5th September 2015 concerning the complaints handling procedure by financial service providers and Financial Ombudsman represents the interest of financial market clients.

...
Czytaj więcej

The Polish Financial Supervision Authority

The Polish Financial Supervision Authority exercises supervision of the financial market, including banking supervision, supervision of the capital market, supervision of the insurance market, supervision of the pension market and other.

...
Czytaj więcej

Poland is more innovative - European Innovation Scoreboard 2016

Poland is more innovative than last year, a European Commission report shows. The country moved up by one notch to No. 23 on the latest European Innovation Scoreboard. Last year, Poland was ranked 24th.

...
Czytaj więcej

Fitch upholds rating of Poland and stable outlook

Rating agency Fitch has affirmed Poland's long-term foreign and local currency rating at A minus and A, respectively, the agency announced in a late Friday press release.

...
Czytaj więcej

Polish PM declares war on tax fraud

Our aim is to fight those who commit tax fraud and avoid paying taxes and to protect those who pay their dues, PM Beata Szydlo declared on Tuesday at a joint conference with finance and justice ministers.

...
Czytaj więcej

Insurance Guarantee Fund

Vehicles whose owners do not have valid Motor TPL insurance do not have the right to use Polish roads. If this happens, it is illegal. The Insurance Guarantee Fund (UFG) annually receives about 6.5 thousand claims from people injured in road accidents.

...
Czytaj więcej

VIG Poland plans to gain a 10 % share of the Polish insurance market

Vienna Insurance Group Polska wants to gain a minimum 10 % share of the Polish insurance market.

...
Czytaj więcej

Five PGE power plants insured by PZU

The PGE Polish Energy Group concluded with the Mutual Insurance Society PZUW an agreement on comprehensive insurance coverage for five power plants.

...
Czytaj więcej

Two companies are entering the Polish insurance market

According to ”Puls Biznesu” two insurance companies want to enter the Polish market – the Danish insurance company Gefion Insurance and a new insurance start-up promoted by an intermediary from the southern part of the country.

...
Czytaj więcej

Paweł Surówka is PZU Life’s new CEO

The supervisory board of PZU SA Life insurance adopted a resolution unanimously appointing Paweł Surówka to the CEO position of PZU Life insurance on 23 June 2016.

...
Czytaj więcej

The newly elected President of the NBP took the oath before the Lower Chamber of the Polish Parliament

The President of the Polish National Bank, prof. Adam Glapiński, took the oath before the Lower Chamber of the Polish Parliament, assuming office as the head of the Central Bank for a 6-year term of office, replacing prof. Marek Belka.

...
Czytaj więcej

Dariusz Krzewina the President of PZU’s Board was recalled

The supervisory board of PZU SA, a life company, unanimously recalled Dariusz Krzewina on 17th June 2016. He was the President of the company’s board.

...
Czytaj więcej

New entity on the medical insurance market

A new entity has emerged on the insurance market – TUW Medicum. It is an insurance cooperative, established by Polish companies operating in the pharmaceutical sector and by Enel-Med.

...
Czytaj więcej

Glapinski appointed central bank head

The Polish Sejm (lower house) on Friday (10.06.2016) appointed Adam Glapinski as governor of the National Bank of Poland (NBP). He has replaced Marek Belka.

...
Czytaj więcej

AMICE elected new President

AMICE, the Association of Mutual Insurers and Insurance Cooperatives in Europe, elected, Grzegorz Buczkowski, a current member of the Executive Committee of the Board of Directors of AMICE as its new President for a term of three years.

...
Czytaj więcej

Summary of the Polish insurance market (May 2016)

The summary of the most important news of the Polish insurance market for May 2016.

...
Czytaj więcej

Glapiński wants to incorporate KNF into NBP’s structure

Adam Glapiński – the future President of NBP, participated in the last session of a parliamentary commission of public finance which took place on 27th May 2016. During the meeting a future of Financial Supervisory Commission was discussed.

...
Czytaj więcej

Rumours of the death of the insurance industry greatly exaggerated

The latest IV Congress of the Polish Insurance Association was certainly an opportunity for many to complain and feel sorry for the fate and situation of the insurance sector in our country.

...
Czytaj więcej

The first day of the Polish Insurance Association Congress

On 10 May 2016 the 4th Polish Insurance Association Congress was held. Its motto was ‘Consumer – Regulator – Capital. How to ensure the value of the insurance market in  circumstances of constant change?’

...
Czytaj więcej

The combination of a payment card with a health insurance card

The establishment of the HIC (HEALF INSURANCE CARD) has been planned for a long time. The card should be used for example to confirm a patient’s visit to a doctor. It would also provide access to the history of the patients illnesses.

...
Czytaj więcej

Financial ombudsman wants to regulate a compensation advisor profession

Financial Ombudsman aims at regulating compensation advisor profession. FO states that this profession should be practiced only by those who passed an exam before a state commission.

...
Czytaj więcej

Misselling

Misselling is a term describing a legally dubious and ethically questionable way of offering and sale of financial products.

...
Czytaj więcej

Podcast beinsured odc. 1

Dziennikarz Tomasz Jeleński oraz redaktor naczelny portalu beinsured.pl Piotr Czublun komentują najważniejsze wydarzenia ostatnich dni. Dyskutują m.in. na temat decyzji Komisji Nadzoru Finansowego w sprawie zamiaru zakupu pakietu akcji Banku Pekao SA.

...
Czytaj więcej