N26 zamierza wejść na rynek ubezpieczeń, także w Polsce

​Pochodzący z Niemiec fintech N26 chce udostępnić klientom możliwości zakupu ubezpieczenia z poziomu  aplikacji mobilnej i serwisu internetowego. Jako pierwsze do sprzedaży trafią ubezpieczenia smartfona. Nowa usługa ma być dostępna także w Polsce.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy o polubownym rozwiązywaniu sporów

Prawie 1700 klientów osiągnęło polubowne porozumienia opiewające na kwotę ponad 14 mln zł , które uzyskali poprzez współpracę z Rzecznikiem Finansowym. Jednak, jak informuje RF, jest to mało popularna metoda rozwiązywania sporów.

...
Czytaj więcej

Rower na raty, ubezpieczenie gratis – nowa oferta Credit Agricole

​Trwająca pandemia przyczyniła się do wzrostu zainteresowania jednośladami. Widząc ten trend, bank Credit Agricole przygotował kredyt na zakup roweru. Klienci, którzy skorzystają z oferty, otrzymają bezpłatne, roczne ubezpieczenie od kradzieży.

...
Czytaj więcej

W sierpniu zacznie obowiązywać nowy dowód osobisty. Jego zabezpieczenia przyczynią się do zmniejszenia fraudów

​W sierpniu br. zacznie obowiązywać ustawa o dowodach osobistych. Zakłada ona uwzględnianie w dokumentach tożsamości danych biometrycznych. Zdaniem ZPF, dodatkowe zabezpieczenie zmniejszy ryzyko fałszerstwa dowodu, a tym samym oszustw przy transakcjach.

...
Czytaj więcej

Rusza Studio Rzecznika Finansowego

​Biuro Rzecznika Finansowego uruchomiło nowy projekt edukacyjny – Studio Rzecznika Finansowego. W ramach inicjatywy wybrani eksperci będą zapraszani do udziału w podcastach, podczas których będą wyjaśniać skomplikowane zagadnienia finansowe.

...
Czytaj więcej

Tomasz Kukuła nowym szefem Underwritingu Ubezpieczeń Korporacyjnych w Regionie ACEER

W Generali nastąpiły zmiany kadrowe. Nowym szefem Underwritingu Ubezpieczeń Korporacyjnych w Regionie ACEER został Tomasz Kukuła, dotychczasowy Dyrektor Underwritingu Ubezpieczeń Korporacyjnych w Generali Polska.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczyciele nie są skłonni inwestować w insurtechy

W 2020 r. zakłady ubezpieczeń z polskiego rynku zrezygnowały z udzielania wsparcia w formie kapitału innowacyjnym spółkom.

...
Czytaj więcej

Prezes UOKiK zaktualizował Wyjaśnienia dot. ustalania wysokości kar dla przedsiębiorców

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przedstawił zaktualizowane wyjaśnienia dotyczące ustalania wysokości kar pieniężnych dla przedsiębiorców w sprawach związanych z naruszeniem zakazu praktyk ograniczających konkurencję.

...
Czytaj więcej

Agnieszka Dąbrowska i Cezary Świerszcz zasilą szeregi Insly

​Agnieszka Dąbrowska i Cezary Świerszcz dołączyli do kadry zarządzającej polskiego oddziału Insly. Eksperci mają pomóc insurtechowi rozwijać się na polskim rynku i pozyskać nowych klientów.

...
Czytaj więcej

Insurtech Day Powered by PZU 2021

30 marca odbędzie Insurtech Day Powered by PZU. W tym roku wydarzenie poświęcone jest technologicznym rozwiązaniom z obszaru opieki zdrowotnej, ze szczególnym uwzględnieniem osób w starszym wieku.

...
Czytaj więcej

Aviva Polska przechodzi do Allianz

Aviva sprzedaje wszystkie spółki z polskiego rynku. Umowa sprzedaży została zawarta z Allianz.

...
Czytaj więcej

PZU ogłosiło 4-letnią strategię rozwoju. Ubezpieczyciel stawia na synergię potencjału wszystkich spółek z Grupy

Omnikanałowość, poszerzanie wiedzy o klientach i wykorzystanie synergii spółek z Grupy PZU to główne filary strategii ubezpieczyciela na lata 2021-2024. Nowy plan rozwoju został przedstawiony wraz z wynikami finansowymi podmiotu.

...
Czytaj więcej

Zmiany w zarządzie Santander Bank Polska

W Santander Bank Polska powołano zarząd banku na nową kadencję. Zwyczajne Walne Zgromadzenie Santander BP powołało Antonio Escámez Torres’a na przewodniczącego Rady Nadzorczej. Z kolei Michał Gajewski objął funkcję Prezesa Zarządu.

...
Czytaj więcej

D.A.S znika z polskiego rynku

D.A.S Towarzystwo Ubezpieczeń Ochrony Prawnej S.A. podjęło decyzję o likwidacji. Spółka ma zakończyć swoją działalność z końcem 2023 r.

...
Czytaj więcej

Prezydent spotkał się z Rzecznikiem Finansowym

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Rzecznikiem Finansowym – dr. hab. Mariuszem Goleckim. To kolejne spotkanie Prezydenta ws. prac nad projektem ustawy, która przeniesie kompetencje Rzecznika do UOKiK.

...
Czytaj więcej

PZU przygotowuje się do wdrażania wymogów ESG

​PZU chce w swojej działalności inwestycyjnej wdrożyć elementy strategii ESG (Environmental, Social responsibility, Governance). Jako pierwsze nowe zasady inwestycji będzie stosować TFI PZU.

...
Czytaj więcej

Słoweńskie towarzystwo ubezpieczeń wchodzi do Polski

Do Polski wchodzi kolejny zagraniczny zakład ubezpieczeń. Oferty dla klientów z polskiego rynku przygotował Triglav ze Słowenii. Ich sprzedażą zajmie się nowy brand – Trasti, zarządzany przez Artura Olecha.

...
Czytaj więcej

Wyróżnienia Etyczna Firma rozdane!

Znane są już wyniki 7. edycji konkursu Etyczna Firma. Celem konkursu jest nagradzanie tych przedsiębiorstw, które wyróżniają dobre standardy etyczne.

...
Czytaj więcej

Prezes UOKiK rozmawia z Prezydentem nt. polepszenia ochrony klientów instytucji finansowych

W dniu 5 marca odbyło się spotkanie Prezydenta Andrzeja Dudy z Prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomaszem Chróstnym. Wśród tematów rozmowy była m.in. propozycja przejęcia przez UOKiK kompetencji Rzecznika Finansowego.

...
Czytaj więcej

Nowy prezes BOŚ Banku

​Wojciech Hann uzyskał od Komisji Nadzoru Finansowego zgodę na objęcie stanowiska prezesa zarządu Banku Ochrony Środowiska S.A.

...
Czytaj więcej

PPK – co się udało, jak będzie wyglądać ostatnia prosta wdrożenia programu? (cz. II)

​Początki PPK w Polsce to duża niewiadoma, działanie po omacku. Do dziś program został wdrożony na trzech etapach zakładanego harmonogramu. Pierwsze szlaki przetarły największe firmy zatrudniające od 250 pracowników wzwyż. Jakie są efekty wdrożeń?

...
Czytaj więcej

Marek Lusztyn ze zgodą KNF na zarządzanie ryzykiem w mBanku

Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła zgodę objęcie przez Marka Lusztyna funkcji członka zarządu nadzorującego zarządzanie ryzykiem istotnym w działalności mBanku.

...
Czytaj więcej

UODO: trwają prace nad umożliwieniem transferu danych do UK

Jak informuje UODO, kontynuowane są prace Komisji Europejskiej, która wszczęła procedurę ws. przyjęcia dwóch decyzji stwierdzających odpowiedni stopień ochrony w odniesieniu do przekazywania danych osobowych do Zjednoczonego Królestwa.

...
Czytaj więcej

Santander przygotował dodatkową ochronę na wypadek zachorowania na COVID-19 w ramach ubezpieczenia Assistance

Klienci Santander Consumer Multirent w ramach ubezpieczenia Assistance otrzymają dodatkową ochronę związaną z ryzykiem zachorowaniem na COVID-19. Produkt dostarcza Europ Assistance S.A.

...
Czytaj więcej

Polska Izba Motoryzacyjna sprzeciwia się obowiązku najmu pojazdu osobom poszkodowanym

Do ministra sprawiedliwości skierowana została interpelacja nr 20195 w sprawie problemów rynku motoryzacyjnego przedstawionych przez Polską Izbę Motoryzacyjną w związku z naprawami powypadkowymi.

...
Czytaj więcej

Nowy program paragonowy Millennium Goodie

Aplikacja goodie wprowadza nową wersję programu paragonowego, dopasowaną do potrzeb i oczekiwań użytkowników. W aktualizacji uwzględniono ułatwienia w dodawaniu paragonów, zbieraniu punktów w aplikacji oraz możliwość odbioru nagrody – eKarty podarunkowej.

...
Czytaj więcej

Cele Rzecznika Praw Pacjenta na 2021 r. Wśród nich nowy model odszkodowań za błędy medyczne

RPP przedstawił swoje priorytetowe zadania, jakie postawił sobie na ten rok. Jako cel uznano działania w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa pacjenta w systemie ochrony zdrowia, w tym m.in. wypracowanie nowego przyznawania odszkodowań za błędy medyczne.

...
Czytaj więcej

KNF otrzyma nowe kompetencje także w zakresie działalności ubezpieczeniowej. Prezydent podpisał nowelizację

W dniu 24 lutego 2021 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw. Zmiany obejmują między innymi sektor ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Strategia podatkowa jest obowiązkowa

Największe firmy, o przychodach powyżej 50 mln euro oraz podatkowe grupy kapitałowe mają obowiązek publikowania strategii podatkowych. Za brak strategii grozi im kara pieniężna do 250 tys. zł.

...
Czytaj więcej

Praca zdalna a pozwy o nadgodziny

Globalna pandemia Covid-19 zmusiła świat do zmian jakich nikt się nie spodziewał. Ustawodawcy musieli dotychczasowe przepisy dostosować do obecnie panującej sytuacji, w tym często zmuszeni byli do tworzenia kompletnie nowych rozwiązań prawnych.

...
Czytaj więcej

Ruszyła kampania „Pomyśl, ile można zdziałać razem”

Wystartowała ogólnopolska kampania UNIQA, „Pomyśl, ile można zdziałać razem”, która nawiązuje do połączenia spółek UNIQA i AXA w Polsce.

...
Czytaj więcej

Warunki wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych na gruncie RODO

Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. – RODO – przewiduje, w jakich przypadkach przetwarzanie danych osobowych jest prawnie dopuszczalne.

...
Czytaj więcej

Nowe kary od UOKiK

Prezes UOKiK będzie mógł nakładać kary pieniężne na organizacje pracodawców za koordynowanie antykonkurencyjnych porozumień. Przewiduje to opublikowany projekt nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

...
Czytaj więcej

GrECo przejmuje udziały poznańskiego brokera

​GrECo Polska przejmuje kolejny lokalny podmiot sprzedający polisy ubezpieczeniowe. Portfel spółki zostanie wzbogacony o pakiet 70% poznańskiego brokera Athena. Akwizycja stanowi element realizacji strategii rozwojowej Grupy GrECo.

...
Czytaj więcej

BIK Serwis przejmuje Punktę. Dystrybutor stawia na omnikanałowość sprzedaży ubezpieczeń

Porównywarka ubezpieczeń Punkta zmienia właściciela. Właśnie trwa finalizacja przejęcia platformy przez multiagencję BIK Serwis. Jest to kolejny etap rozwoju dystrybutora, zakładający budowę wielokanałowego modelu sprzedaży ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Santander BP: ponad milion klientów z profilem zaufanym

W Santander Bank Polska ponad milion klientów założyło profil zaufany przy pomocy bankowości elektronicznej. Liczba ta niemal dwukrotnie się podwoiła od marca 2020 r.

...
Czytaj więcej

Ustawa likwidującą Rzecznika Finansowego skierowana do dalszych prac

Sejmowa Komisja Finansów zadecydowała o skierowaniu rządowego projekt ustawy o rozpatrywaniu reklamacji i sporów klientów podmiotów rynku finansowego oraz o Funduszu Edukacji Finansowej do podkomisji stałej ds. instytucji finansowych.

...
Czytaj więcej

Unilink przejmuje udziały w bułgаrѕkіеј ѕрółсе І&G Вrоkеrѕ

Unilink S.A. przejmie większościowy pakiet udziałów w spółce I&G Brokers z Bułgarii – donosi money.bg. Wartość transakcji pozostaje nieznana.

...
Czytaj więcej

Marsh rozbudowuje zespół specjalizujący się w ubezpieczeniach fuzji i przejęć

Zespół PEMA Marsh oferuje wsparcie przedsiębiorcom w kwestii ryzyk, które występują w transakcjach fuzji i przejęć na całym świecie. W lutym 2021 r. do zespołu dołączyły dwie nowe osoby - Marcin Stoń oraz Kamil Adamski.

...
Czytaj więcej

PZU Zdrowie wdraża w diagnostyce rozwiązanie oparte na sztucznej inteligencji

PZU Zdrowie uruchomiło pilotażowy program do rozpoznawania udaru mózgu w badaniach tomografii komputerowej. Oprogramowanie jest dostępne w komercyjnej sieci diagnostycznej spółki.

...
Czytaj więcej

Przesunięty termin posiedzenia Izb SN ws. zadośćuczynienia za poważne uszkodzenia zdrowia dla najbliższych poszkodowanego

Na stronie SN pojawiła się informacja o przesunięciu terminu posiedzenia połączonych Izb SN, podczas którego zostanie rozpatrzony wniosek Pierwszego Prezesa SN dot. zadośćuczynienia z tytułu ciężkiego i trwałego uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego.

...
Czytaj więcej

Zaległe urlopy

Ubiegły rok przyniósł pracodawcom wiele nowych wyzwań. Wśród nich znalazła się m.in. kwestia wysyłania pracowników na urlop. W konsekwencji powstał problem wielu zebranych dni urlopowych przez pracowników.

...
Czytaj więcej

Konsekwencje niedostosowania umów do nowych przepisów dotyczących konsumentyzacji

Począwszy od 1 stycznia 2021 r. klauzule abuzywne powinny przestać kojarzyć się wyłącznie z obrotem konsumenckim i umowami B2C.

...
Czytaj więcej

„Rak? To nie tak!” - kampania Nationale-Nederlanden

Nationale-Nederlanden rozpoczęło kampanię „Rak? To nie tak!”.

...
Czytaj więcej

KNF wyraziła zgodę na powołanie Leszka Skiby na stanowisko prezesa Pekao

Komisja Nadzoru Finansowego na ostatnim posiedzeniu wyraziła zgodę na powołanie Leszka Skiby na stanowisko prezesa Banku Pekao S.A.

...
Czytaj więcej

Platforma Telemedico uzyskała 25 mln zł finansowania

Telemedico, czyli polski start-up specjalizujący się w usługach telemedycznych, otrzymał 24 mln zł finansowanie. Środki te pomogą spółce w zagranicznej ekspansji.  

...
Czytaj więcej

TU Zdrowie przechodzi w ręce NEUCA

NEUCA przejmie ponad 50 proc. udziałów w TU ZDROWIE S.A. Transakcja wymaga zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

PIU apeluje o wyłączenie obowiązku raportowania z tytułu umów ubezpieczenia

Polska Izba Ubezpieczeń od kilku miesięcy pracuje nad wprowadzeniem przepisów, które zniosą z zakładów ubezpieczeń obowiązek raportowania o wartości otrzymanych i spełnionych świadczeń pieniężnych.

...
Czytaj więcej

Piotr Tański uzyskał zgodę od KNF na zarządzanie ryzykiem w Vienna Life TUnŻ

KNF wyraziła zgodę na powołanie Piotra Tańskiego na stanowisko Członka Zarządu Vienna Life Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie SA Vienna Insurance Group. W spółce będzie odpowiadał za zarządzanie ryzykiem.

...
Czytaj więcej

PUODO nałożył kolejną karę za brak współpracy

PUODO nałożył na spółkę Smart Cities z Warszawy karę w wysokości ponad 12 tys. zł za brak współpracy z Urzędem. Spółka nie udzielała odpowiedzi na pisma UODO, a także nie zapewniła dostępu do danych osobowych.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy - co dalej?

Tydzień temu, podczas 25. posiedzenie Sejmu, odbyło się I czytanie projektu ustawy o rozpatrywaniu reklamacji i sporów klientów podmiotów rynku finansowego oraz o Funduszu Edukacji Finansowej.

...
Czytaj więcej

Czy banki otworzą się na współpracę z insurtechami?

Polski sektor bancassurance od kilka lat wykazuje tendencję spadkową. Po doskonałym okresie sprzedaży produktów ubezpieczeniowo-inwestycyjnych, nastąpiła stagnacja spowodowana regulacjami i coraz większą kontrolą nadzorcy.

...
Czytaj więcej

Generali Firmą Przyjazną Klientowi

Generali Polska zostało nagrodzone certyfikatem „Firma Przyjazna Klientowi 2020”. Tytuł ten jest jedynym w Polsce wyróżnieniem, przyznawanym na podstawie opinii klientów.

...
Czytaj więcej

PIU podało datę VIII Kongresu PIU

PIU podało datę VIII Kongresu PIU. Nowa data to 20-21 października 2021 r. Wcześniej Kongres przekładano na 5-6 maja 2021 r.

...
Czytaj więcej

Konta w Revolut będą traktowane jak zagraniczne. Fintech nie będzie obsługiwał polskiego numeru IBAN

Revolut poinformował o zmianie w obsłudze lokalnych numerów IBAN. Od połowy marca fintech nie będzie prowadził rachunków z polskimi numerami IBAN. Zmiana związana jest z zakończeniem współpracy z Danske Bank Polska.

...
Czytaj więcej

Odznaki PIU dla dyrektorów sprzedaży Unum

Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) od lat nagradza ekspertów i przedstawicieli rynku za ich pracę na rzecz samorządu branżowego oraz ich wkład w rozwój rynku ubezpieczeniowego.

...
Czytaj więcej

Podsumowanie 2020 r. z Aegon

Rok 2020 za nami. Redakcja beinsured postanowiła zapytać przedstawicieli instytucji finansowych o to, jaki był dla nich miniony rok i jak pandemia wpłynęła na sektor ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Co pandemia zmieniła w branży assistance?

Europ Assistance Polska podsumowała ubiegły rok w obszarze usług assistance. Pomimo pandemii i lockdownu nadal największy odsetek spraw zgłaszanych do firmy dotyczył obszaru komunikacji.

...
Czytaj więcej

Deloitte: pandemia impulsem do fuzji i przejęć

Od początku 2020 roku do października ub. r. rynek fuzji i przejęć odnotował globalnie wartość transakcji równą 2,2 bln dolarów – wynika z badania „European CFO Survey Autumn 2020” firmy doradczej Deloitte.

...
Czytaj więcej

Więcej formalności związanych z podróżami do Wielkiej Brytanii po Brexicie

Dobiegł końca okres przejściowy w relacjach Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, co wiążę się z konsekwencjami w stosunkach politycznych oraz gospodarczych między stronami.

...
Czytaj więcej

UFG zmodernizuje System Monitorowania Ubezpieczeń Obowiązkowych

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny ogłosił przetarg na wykonanie Systemu Monitorowania Ubezpieczeń Obowiązkowych. Poza wyszukiwaniem nieubezpieczonych pojazdów nowe narzędzie będzie spełniało też wiele innych usług, także dla kierowców.

...
Czytaj więcej

KIR dla ubezpieczycieli

Krajowa Izba Rozliczeniowa w komunikacie prasowym podsumowuje ubiegły rok dla branży ubezpieczeniowej. Jak podkreśla, pandemia wymusiła na podmiotach przyspieszenie cyfrowego rozwoju przedsiębiorstw.

...
Czytaj więcej

Już działa jeden superurząd dla największych podmiotów

Od 1 stycznia 2021 r. obsługa największych podatników odbywa się w jednym miejscu. Zajmuje się nimi I Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie. Natomiast mniejsze podmioty z udziałem kapitału zagranicznego wróciły do pozostałych urzędów skarbowych.

...
Czytaj więcej

Rozpoczął się ostatni etap wdrażania PPK

1 stycznia 2021 r. rozpoczął się ostatni – IV – etap wdrażania PPK. Wezmą w nim udział najmniejsze firmy, zatrudniające do 9 osób, oraz instytucje publiczne. Szacuje się, że obejmie on ok. 830 tys. podmiotów, zatrudniających łącznie ok. 6 mln pracowników.

...
Czytaj więcej

Rankomat: rośnie zainteresowanie eko-samochodami

Zainteresowanie samochodami o niekonwencjonalnych napędach rośnie. Producenci hybryd, hybryd plug-in oraz aut elektrycznych odnotowali w 2020 r. sprzedaż większą o nawet 214 proc. (w przypadku hybryd).

...
Czytaj więcej

Łatwiej będzie podpisać roczne sprawozdania

Roczne sprawozdanie będzie mogła sygnować jedna osoba z zarządu, jeżeli od pozostałych członków otrzyma oświadczenie potwierdzające, że raport spełnia wymogi ustawy o rachunkowości. Zmiana ma zostać wprowadzona do ustawy o rachunkowości.

...
Czytaj więcej

Jak rozwijali się ubezpieczyciele w 2020 r.?

Cashless.pl przygotował zestawienie najciekawszych innowacyjnych projektów z obszaru insurtech w 2020 r.

...
Czytaj więcej

Bank Pocztowy przedstawił strategię na lata 2021-2024 - „Budujemy wartość dla Interesariuszy”

Zarząd Banku Pocztowego S.A. przyjął nową Strategię Banku Pocztowego na lata 2021-2024 pod hasłem „Budujemy wartość dla Interesariuszy”. Instytucja stawia na zwiększenie wartości dla interesariuszy - klientów, pracowników, akcjonariuszy.

...
Czytaj więcej

RF pozwał kolejne zakłady ubezpieczeń

Rzecznik Finansowy wystąpił z kolejnymi dwoma powództwami przeciwko zakładom ubezpieczeń. RF pozywa je za stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych w zakresie wyliczania wysokości szkody z ubezpieczeń AC.

...
Czytaj więcej

Warta przechodzi na komunikację elektroniczną. Klienci dostaną SMS lub e-mail z ofertą odnowienia polisy OC ppm.

Warta zmienia sposób komunikacji z klientami posiadającymi ochronę OC ppm. Ubezpieczeni informację o odnowieniu polisy otrzymają pocztą elektroniczną lub SMS-em, a nie tradycyjnym listem, jak to miało miejsce do tej pory.

...
Czytaj więcej

RPP pomógł odzyskać ponad 4 mln zł zadośćuczynień i odszkodowań

Rzecznik Praw Pacjenta poinformował o zakończeniu 32 spraw, w których RPP brał czynny udział. Na mocy wydanych orzeczeń pacjenci otrzymali łącznie ponad 4 mln zł zadośćuczynień i odszkodowań.

...
Czytaj więcej

Unilink ma zgodę na przejęcie bułgarskiego agenta

Polska spółka Unilink uzyskała od bułgarskiego urzędu antymonopolowego zgodę na przejęcie z tamtejszego rynku pośrednictwa ubezpieczeniowego spółki I&G Insurance Brokers.

...
Czytaj więcej

To już ostatni moment na modyfikacje umów

Niespełna dwa tygodnie pozostały na wprowadzenie przez przedsiębiorców zmian w umowach (w tym wzorach, regulaminach i ogólnych warunkach), które będą od 1 stycznia 2021 r. zawierane z ,,quasi-konsumentami”.

...
Czytaj więcej

Klienci Alior Banku zapłacą zegarkiem

Alior Bank wprowadza usługę płatności mobilnych za pomocą zegarków Swatch – płatności SwatchPAY! Usługa jest dostępna zarówno dla klientów indywidualnych, jak i biznesowych.

...
Czytaj więcej

Deloitte: 73 proc. firm prowadzi procesy inteligentnej automatyzacji

Automatyzacja jest coraz bardziej powszechna w organizacjach, a jej znaczenie wzrasta. Działania w zakresie automatyzacji podjęło 73 proc. badanych firm, podczas gdy w ubiegłym roku było to 58 proc.

...
Czytaj więcej

Kto powinien ubezpieczyć pojazd w leasingu?

Leasing to z każdym rokiem zyskująca na popularności forma zakupu środków wykorzystywanych w działalności gospodarczej, takich jak samochody, maszyny produkcyjne i inne urządzenia.

...
Czytaj więcej

Od 1 stycznia RF będzie działał również w imieniu osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą

Z dniem 1 stycznia 2021 r. wejdą w życie przepisy nowelizacji kodeksu cywilnego oraz ustawy o prawach konsumenta. Akt ten powołuje obok konsumenta i przedsiębiorcy, nowy podmiot działający w obrocie prawno-gospodarczym.

...
Czytaj więcej

Pacjenci skarżą się na jakość usług medycznych, realizowanych w trybie zdalnym. Czy placówki medyczne wypłacą świadczenia?

Rzecznik Praw Pacjenta informuje o wzroście skarg pacjentów po wybuchu pandemii. Skargi obejmują jakość prowadzonych teleporad, trudności z dostaniem się na konsultację u lekarza czy błędy medyczne.

...
Czytaj więcej

W Santander można lokować środki IKE w zagraniczne inwestycje

Santander Biuro Maklerskie umożliwił posiadaczom IKE w formie rachunku maklerskiego inwestowanie na zagranicznych rynkach. W ofercie są akcje i jednostki uczestnictwa funduszu inwestycyjnego (ETF) z niemal całego świata.

...
Czytaj więcej

Klienci indywidualni BNP Paribas otrzymali dostęp do oferty Arval

Bank BNP Paribas rozszerzył na swoich klientów indywidualnych program „Moje auto”, realizowane we współpracy z Arval Service Lease Polska. Do tej pory z tej oferty mogli korzystać przedsiębiorcy.

...
Czytaj więcej

Partnerstwo strategiczne TU Europy, UnilinkCash i Ocenapolis.pl

Pośrednik finansowy UnilinkCash, platforma insurtechowa Ocenapolis.pl oraz zakład ubezpieczeń Europa łączą siły i podejmują partnerstwo strategiczne w zakresie dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

RF wydał istotny pogląd ws. dot. zadośćuczynienia dla matki ciężko poszkodowanej dziewczyny

Po raz kolejny Rzecznik Finansowy zaprezentował swoje stanowisko dot. uprawnienia do wypłaty zadośćuczynienia dla osoby najbliższej poszkodowanego, który doznał ciężkiego i nieodwracalnego uszczerbku na zdrowiu.

...
Czytaj więcej

VIG kupuje biznes życiowy i emerytalny od Aegon

Vienna Insurance Group podpisała umowę z Aegon w zakresie przejęcia spółek holenderskiej grupy w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej. Poza Polską VIG kupi też biznes Aegonu w Czechach, na Słowacji, Węgrzech, w Rumunii i Turcji.

...
Czytaj więcej

Alerty BIK z aplikacją mobilną

Alerty BIK wkrótce mają być dostępne w dedykowanej aplikacji mobilnej. Jak wynika z zapowiedzi, aplikacja „Mój BIK – bezpieczne finanse” ma zostać oddana do użytkowania w najbliższych tygodniach – podaje portal fintek.pl.

...
Czytaj więcej

Konsumenci skarżą się na opieszałość sądów przy rozpoznawaniu zbiorowych pozwów ws. produktów UFK

​Klienci TU Open Life i Europy złożyli skargi na przewlekłość swoich postępowań sądowych dotyczących umów ubezpieczenia na życie z UFK, podało pb.pl. Od 5 lat czekają na rozpoznanie ich powództw zbiorowych przeciwko towarzystwom ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Idea Bank uruchomił Konto IDEALNIE OSZCZĘDZAJĄCE

Idea Bank wprowadził do oferty dla klientów indywidualnych Konto IDEALNIE OSZCZĘDZAJĄCE z Promocją Na Nowe Środki. Produkt zapewnia optymalne warunki oszczędzania bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat.

...
Czytaj więcej

Cyberprzestępczość w firmach

Chociaż ataki zewnętrzne przysparzają firmom najwięcej problemów finansowych, to jednak błędy pracowników i wewnętrzne problemy techniczne najczęściej sprawiają problemy w obszarze cyberbezpieczeństwa.

...
Czytaj więcej

IKE i IKZE dostępne w inPZU.pl

TFI PZU rozszerza zakres swojego portalu inwestycyjnego inPZU.pl. Na platformie pojawiły się produkty emerytalne IKZE i IKE.

...
Czytaj więcej

UOKiK kończy postępowanie dot. łamania konkurencji. Kary obejmą menadżerów z sektora finansowego

Jak dowiedział się pb.pl, do końca 2020 r. UOKiK ma nałożyć sankcje na menedżerów z sektora finansowego. Dotyczą one łamania praw konkurencji.

...
Czytaj więcej

WDB przejęta przez brytyjskiego brokera

Broker ubezpieczeniowy z Wielkiej Brytanii PIB Group właśnie rozpoczął działalność na polskim rynku. Spółka przejęła 100% udziałów wrocławskiego WDB S.A.

...
Czytaj więcej

Nationale-Nederlanden: co drugi Polak planuje zacząć oszczędzać

Pandemia koronawirusa skłoniła Polaków do większej kontroli wydatków. Aż 77 proc. ankietowanych w najnowszym badaniu Nationale-Nederlanden potwierdziło, że odkłada pieniądze.

...
Czytaj więcej

Na platformie mojePZU będą publikowane alerty o zaginionych dzieciach

PZU uruchomił na swojej platformie usługę Child Alert. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownicy aplikacji otrzymają komunikat o zaginionym dziecku.

...
Czytaj więcej

Jakub Sewerynik wyróżniony tytułem Ambasadora mediacji na rynku finansowym

Jakub Sewerynik, dyrektor Biura Prawnego TUW PZUW, otrzymał wyróżnienie od Komisji Nadzoru Finansowego. Nadzorca przyznał mu tytuł Ambasadora mediacji na rynku finansowym.

...
Czytaj więcej

KNF chce być proaktywnym nadzorcą

Jacek Jastrzębski, przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, opowiedział na łamach Rzeczpospolitej, jakie zmiany czekają Urząd i na czym skupi się w przyszłości.

...
Czytaj więcej

Na rynku pojawił się nowy produkt od cyber szkód

CEU - coverholder Lloyd’s – wdrożył nowy produkt - Cyber Reakt. Jest to polisa, która zapewnia ochronę w razie cyberataku.

...
Czytaj więcej

Śląskie Centrum Ubezpieczeń staje się częścią Grupy Unilink

​Unilink S.A. przejmuje 100% udziałów agencji Śląskie Centrum Ubezpieczeń  Sp. z o.o. W związku z transakcją ŚCU wchodzi w skład Grupy Unilink.

...
Czytaj więcej

Ewa Mazur w zarządzie Howden Donoria

Ewa Mazur została powołana na stanowisko członka zarządu Howden Donoria. Jej awans związany jest z rezygnacją Huberta Kowalewskiego z funkcji członka zarządu.

...
Czytaj więcej

Biała Księga Rzecznika Finansowego: Polacy potrzebują wsparcia w sporach z instytucjami finansowymi

Rzecznik Finansowy opublikował Biała Księga. W dokumencie podsumował blisko 5 lat swojej działalności. W tej sposób RF przekonuje, że jego instytucja jest potrzebna.

...
Czytaj więcej

Allianz Polska zmieni skład zarządu

Z początkiem przyszłego roku w Allianz dojdzie do zmian kadrowych w zarządzie. Są one związane z decyzją Grzegorza Krawca o zakończeniu współpracy z ubezpieczycielem. Od 1 stycznia 2021 r. zastąpi go Vojtech Pivny. Do zarządu dołączy też Martin Klecha.

...
Czytaj więcej

UFG udostępnia nową usługę potwierdzania tożsamości klientów

​Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny uruchomił kolejną usługę dla ubezpieczycieli. Tym razem Fundusz wdrożył narzędzie służące weryfikacji tożsamości oparte o rozwiązania Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej – ID UFG. Z usługi już korzysta Warta.

...
Czytaj więcej

W przyszłym roku wzrośnie składka członkowska PIU

Jak wynika z projektu rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej, od 1 stycznia 2021 r. zacznie obowiązywać nowa, wyższa składka członkowska dla podmiotów zrzeszonych w Polskiej Izbie Ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Aegon w Polsce inwestuje w Profitowi

Grupa Aegon w Polsce inwestuje kapitał w stworzenie nowej spółki dystrybucyjnej – Profitowi S.A., która oferuje klientom produkty finansowe wielu spółek w jednym miejscu.

...
Czytaj więcej

KNF surowa dla członków zarządów nadzorowanych spółek

Jak podaje red. Pulsu Biznesu, KNF coraz więcej uwagi będzie skupiać na działalności członków zarządów nadzorowanych spółek. Spodziewany jest wzrost liczby ukaranych osób, jak też wysokości nakładanych na nich sankcji.

...
Czytaj więcej

W Szwecji doszło do wycieku danych osobowych z zakładu ubezpieczeń

Wyciekły dane 1 mln klientów ubezpieczyciela ze Szwecji – spółki Folksam. Dane osobowe trafiły do kilku globalnych firm technologicznych, informuje pb.pl.

...
Czytaj więcej

Generali Życie przejęło portfel ubezpieczeń na życie od Red Sands Life z Gibraltaru

31 października br. nastąpiło przeniesienie portfela 80 tys. polis na życie z firmy Red Sands Life Assurance Company (Europe) Limited do Generali Życie TU SA. Posiadacze tych polis nadal będą obsługiwani przez 4LifeDirect.

...
Czytaj więcej

Nest Bank: mikrofirmy niepewnie patrzą w przyszłość

Jedynie 61 proc. mikroprzedsiębiorców deklaruje poczucia bezpieczeństwa finansowego – w zeszłym roku było to 87 proc. badanych – wynika z 3 edycji Indeksu Bezpieczeństwa Finansowego Nest Banku.

...
Czytaj więcej

Zgoda KNF dla Macieja Fedyny

Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Macieja Fedyny na prezesa zarządu spółek: Generali T.U. S.A. i Generali Życie T.U. S.A.

...
Czytaj więcej

Nowy zarząd połączonych spółek UNIQA i AXA

​UNIQA ogłosiła zarząd połączonych spółek UNIQA i AXA. Zasiądzie w nim sześć osób: Marcin Nedwidek (jako prezes), Adam Łoziak, Jakub Machnik, Jarosław Matusiewicz, Daniela Sotirovic oraz Mariusz Wójcik.

...
Czytaj więcej

Dlaczego sprzedawcy strzelają z listy korzyści? O błędach w komunikacji z klientem i tendencji do “jajużwiemia”

Każdy z nas inaczej postrzega świat, ponieważ każdy ma swoją własną mapę rzeczywistości. Z własną mapą i swoją wizją świata próbujemy porozumieć się z innymi ludźmi.

...
Czytaj więcej

Marek Lusztyn nowym szefem ryzyka w mBanku

Rada Nadzorcza mBanku powołała z dniem 22 października 2020 r. Marka Lusztyna na stanowisko wiceprezesa zarządu mBanku. Po uzyskaniu zgody KNF, Marek Lusztyn obejmie funkcję wiceprezesa banku ds. zarządzania ryzykiem.

...
Czytaj więcej

Prudential: Polacy bardziej boją się o swoje finanse, niż o zdrowie

Pandemia koronawirusa wywołuje u Polaków wiele obaw. Najczęściej boimy się o swoje finanse (1/3 ankietowanych), rzadziej o zdrowie (16 proc. badanych) – wynika z badania Prudential Family Index.

...
Czytaj więcej

ZPF: Czy w okresie pandemii wzrosło zjawisko nadużyć w sektorze finansowym?

Ponad 40 proc. przedstawicieli instytucji finansowych wskazało, że brak świadomości klientów to istotny problem zwiększający ryzyko wyłudzeń i oszustw na rynku finansowym – wynika z badania „Nadużycia w sektorze finansowym” opracowanym przez ZPF i EY.

...
Czytaj więcej

RF złożył skargę nadzwyczajną dot. wysokości kwoty odszkodowania z umowy OC ppm. Czy jest to zgodne z ustawowymi zadaniami RF?

Niezależnie. jak ocenimy motywy stojące za likwidacją instytucji Rzecznika Finansowego, warto zastanowić się czy każda aktywność Rzecznika w rzeczywistości jest działaniem z korzyścią dla klientów rynku finansowego.

...
Czytaj więcej

Niemiecki insurtech dla pośredników ubezpieczeniowych jeszcze w tym roku planuje ekspansję na polski rynek

​Aplikacja Wefox do zarządzania polisami chce wejść na zagraniczne rynki. W planach spółki jest też ekspansja do Polski, informuje cashless.pl.

...
Czytaj więcej

Marcin Nedwidek zostanie prezesem połączonych spółek UNIQA i AXA

Marcin Nedwidek obejmie funkcję prezesa po połączeniu prawnym spółek AXA zakupionych przez UNIQĘ w Polsce, Czechach i na Słowacji.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy uruchomił kalkulator dla kredytobiorców

RF wdrożył na swojej stronie internetowej kalkulator przedterminowej spłaty kredytu konsumenckiego. Umożliwia on wyliczenie kwoty, jaką bank lub instytucja pożyczkowa powinni zwrócić kredytobiorcy w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu.

...
Czytaj więcej

Agnieszka Dąbrowska została nowym prezesem mFind

Agnieszka Dąbrowska została nowym prezesem mFind – jednej z największych w Polsce porównywarek ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Dagmara Wieczorek-Bartczak w Radzie UFG

Dagmara Wieczorek-Bartczak została przedstawicielką Komisji Nadzoru Finansowego w Radzie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. W KNF pełni rolę zastępcy przewodniczącego, odpowiedzialnego za sektor ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Zmiany w zarządzie MetLife

Zarząd MetLife TUnŻiR S.A. poinformował o rezygnacji z funkcji Prezesa Zarządu Mirosława Kisyka. Kisyk jednocześnie zakończył współpracę z MetLife 8 października. Na nowego Prezesa Zarządu i Dyrektora Generalnego powołano Monikę Spadło-Kolano.

...
Czytaj więcej

AXA TFI ze zgodę KNF na zmianę właścicielską

Grupa UNIQA uzyskała już wszystkie zgody polskiego organu nadzoru na przejęcie polskich spółek należących do AXA. Jeszcze w tym roku ma zostać sfinalizowana transakcja.

...
Czytaj więcej

Licencja a przeniesienie autorskich praw majątkowych do oprogramowania

Korzystanie z oprogramowania wiąże się z koniecznością posiadania tytułu prawnego legitymizującego prawo do takiego korzystania.

...
Czytaj więcej

Julita Czyżewska w zespole Generali Polska

Julita Czyżewska, była szefowa PZU Zdrowie, rozpoczęła pracę w Generali Polska. W spółce będzie odpowiadać za rozwijanie nowych kompetencji w Generali związanych ze zdrowiem.

...
Czytaj więcej

Zakłady ubezpieczeń i inne duże podmioty będą mieć swój urząd skarbowy

MF po raz kolejny wraca do pomysłu utworzenia jednego wyspecjalizowanego organu podatkowego dla największych spółek (z przychodami powyżej 50 mln euro). Ich obsługą od przyszłego roku ma zająć się Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie.

...
Czytaj więcej

Europ Assistance Polska o zarządzaniu satysfakcją klienta

Z okazji Dnia Customer Experience (CX Day) Europ Assistance Polska w informacji prasowej podsumowuje swoje działania na rzecz zadowolenia klientów z oferowanych usług.

...
Czytaj więcej

Beata Kozłowska-Chyła otrzymała zgodę KNF na pełnienie funkcji prezesa PZU SA

Komisja Nadzoru Finansowego podczas posiedzenia w dniu 2 października br. jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Beaty Kozłowskiej-Chyły na stanowisko prezesa zarządu Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA.

...
Czytaj więcej

Artur Zielonka obejmie nadzór nad ubezpieczeniami korporacyjnymi w Avivie

​Z dniem 1 października 2020 r. do Avivy dołączył Artur Zielonka. W spółce przejmie odpowiedzialność za obszar ubezpieczeń korporacyjnych i relacji z brokerami.

...
Czytaj więcej

Vienna Life z nagrodą w konkursie e-Commerce Polska awards 2020!

Vienna Life otrzymała nagrodę w kategorii e-finanse „Best online insurer” za narzędzie Fund Alert – monitoring funduszy, który ułatwia klientom zarządzanie swoimi finansami.

...
Czytaj więcej

Allianz będzie badał satysfakcję klientów z obsługi likwidacji szkód komunikacyjnych

Dwa lata temu Allianz uruchomił system badający satysfakcję klientów z kontaktu z ubezpieczycielem, tzw. 5 star rating. Teraz program zapyta ubezpieczonych także o jakość obsługi w zakresie likwidacji szkód.

...
Czytaj więcej

Zmiany na czele Vienna Life

Z dniem 1 października 2020 r. nastąpiły zmiany w zarządzie Vienna Life TU na Życie S.A. Stanowisko prezesa spółki objął Tomasz Borowski. Z kolei członkiem zarządu został Marek Gołębiewski.

...
Czytaj więcej

RPO interweniuje do Premiera o zaniechanie prac legislacyjnych dot. likwidacji RF

RPO wystosował do Premiera RP list. Przekazał w nim prośbę wstrzymania i zaniechania prac legislacyjnych mających na celu likwidację urzędu Rzecznika Finansowego. Zdaniem RPO, przejęcie kompetencji RF przez UOKiK nie poprawi poziomu ochrony konsumentów.

...
Czytaj więcej

UFG odpowiedzialne za obsługę wniosków o zwrot środków za odwołaną imprezę turystyczną

​Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny obsługuje roszczenia podróżnych, których wycieczki zostały odwołane z powodu wybuchu pandemii. O zwrot kosztów mogą ubiegać się osoby, które nie otrzymały  żadnej rekompensaty od biura podróży.

...
Czytaj więcej

Zmiany w zarządzie Bacca

W zarządzie Bacca doszło do zmian kadrowych. Dotychczasowi prezesi Bacca – Cezary Świerszcz i Piotr Kujawa - weszli w skład struktur właścicielskich spółki. Ich miejsce zajmą Michał Gontar (prezes) i Anna Naumienko (członek zarządu).

...
Czytaj więcej

BNP Paribas Faktoring rusza z cyklem webinariów dla przedsiębiorców

1 października ruszy jesienna edycja Biznesuj Bezpiecznie – webinariów BNP Paribas Faktoring. Bezpłatne warsztaty online są przeznaczone dla właścicieli firm i pracowników działów księgowości.

...
Czytaj więcej

RF odpowiada na projekt ustawy likwidującej Biuro RF

​Rzecznik Finansowy przedstawił swoje uwagi do projektu ustawy o rozpatrywaniu reklamacji i sporów klientów podmiotów rynku finansowego, którym dokonuje się likwidacji instytucji RF. 

...
Czytaj więcej

Marek Gołębiewski nowym CFO w Vienna Life

Rada Nadzorcza Vienna Life TUnŻ S.A. powołała Marka Gołębiewskiego na stanowisko członka zarządu odpowiedzialnego za finanse, inwestycje, controlling, sprawozdawczość i księgowość.

...
Czytaj więcej

ZPF: wzrasta społeczne przyzwolenie na nadużycia w obszarze finansów

Blisko 90 proc. Polaków jest zdania, że oddawanie długów jest zawsze obowiązkiem moralnym. Mimo to, z roku na rok wzrasta poziom społecznego przyzwolenia na nadużycia w obszarze finansów – wynika z najnowszego badania „Moralność finansowa Polaków”.

...
Czytaj więcej

Aviva przygotowała ofertę ubezpieczenia życiowego dla nauczycieli. Obejmuje ryzyko zachorowania na COVID-19

Aviva przygotowała specjalną ofertę grupowego ubezpieczenia na życie Opiekun dla nauczycieli i pracowników szkół oraz przedszkoli. Zakres ochrony można rozszerzyć o świadczenie w razie śmierci z powodu zachorowania na COVID-19, bez wzrostu składki.

...
Czytaj więcej

Polskie zakłady ubezpieczeń mogę reasekurować swoje ryzyko w Japonii

Polska Izba Ubezpieczeń wystąpiła do Ministerstwa Finansów ws. umów reasekuracji z podmiotami z Japonii. Zgodnie z decyzją resortu polskie towarzystwa ubezpieczeń mogą zawierać umowy z japońskimi reasekuratorami.

...
Czytaj więcej

Sigma Bis przejmuje obsługę medialną PZU

We wrześniu za obsługę medialną Grupy PZU odpowiedzialność przejmie dom mediowy Sigma Bis – spółka założona w 2019 r. przez PKN Orlen i PZU.

...
Czytaj więcej

5 powodów, dla których warto delegować procesy: szkolenia, egzaminy i wdrożenia

System badania kosztu każdego z procesów w organizacji, w przeliczeniu na efektywność zatrudnienia jest kluczowy dla podejmowanych decyzji w zmieniającym się otoczeniu. To miejsce na refleksję o ewentualnym przekazaniu zadań lub procesów poza organizację.

...
Czytaj więcej

Wypadki obcokrajowców na polskich drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przedstawiło dane dot. wypadków spowodowanych przez zagranicznych kierowców w ubiegłym roku. Są oni sprawcami co 30. zdarzenia w Polsce.

...
Czytaj więcej

LEASING – czy działam w najlepiej pojętym interesie klienta?

W sytuacji, kiedy produkt lub usługa są rzeczywiście dobrej jakości, a sprzedawcy są dobrze przygotowani do swoich zadań, to stwierdzenie „klient jest najważniejszy” nie może być jedynie pustym sloganem, zwłaszcza na rynku usług regulowanych.

...
Czytaj więcej

Polacy coraz chętniej rejestrują pojazdy z napędami alternatywnymi

Rośnie segment samochodów osobowych z napędami alternatywnymi. W I połowie 2020 r. zarejestrowano 26.821 samochodów tego typu, o 12,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r.

...
Czytaj więcej

Nowe osoby w Zarządzie PZU

Małgorzata Kot i Krzysztof Szypuła otrzymali awanse do zarządu PZU SA. Ich kadencja potrwa trzy pełne lata obrotowe.

...
Czytaj więcej

Rozwój Warty zwolnił przez COVID-19 i spadek przychodów z ubezpieczeń komunikacyjnych

W 2019 r.  Warta odnotowała najlepsze wyniki w swojej 100-letniej historii. Rozwój ubezpieczyciela zahamował kryzys koronawirusa. Jednak spółka ma dalsze plany i nie zamierza zwalniać tempa. O kondycji towarzystwa opowiedział red. PB Jarosław Parkot.

...
Czytaj więcej

Warta świętuje 100-lecie działalności

​Warta wkracza w drugie 100-lecie swojej działalności. Ubezpieczyciel, który powstał 3 września 1920 r., w tym roku miał hucznie świętować swoje setne urodziny. Plany pokrzyżowała pandemia koronawirusa.

...
Czytaj więcej

Concordia promuje nazwę Generali wśród klientów

Concordia rozpoczęła promowanie nazwy Generali wśród klientów. Od września klienci Concordii otrzymają na swoich polisach informację, że ubezpieczenia rolne będą oferowane pod nazwą Generali Agro.​

...
Czytaj więcej

Maciej Winnicki dołącza do zespołu Colonnade Insurance

Maciej Winnicki dołączył do kadry zarządzającej w Colonnade Insurance S.A. W spółce objął stanowisko Business Architect.

...
Czytaj więcej

Projekt ustawy likwidującej urząd RF w wykazie prac legislacyjnych rządu

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został zamieszczony projekt ustawy o rozpatrywaniu reklamacji i sporów klientów podmiotów rynku finansowego oraz o Funduszu Edukacji Finansowej (UD125).

...
Czytaj więcej

UNIQA powołuje Rzecznika Klienta

Kolejny ubezpieczyciel powołuje Rzecznika Klienta. W UNIQA tę funkcję obejmie Marcin Pyka, który będzie pomagał klientom w rozwiązywaniu spornych spraw.

...
Czytaj więcej

Nie każdy ma prawo do bycia zapomnianym

Osoby zarządzające spółkami czy też fundacjami tylko w szczególnych sytuacjach mogą żądać usunięcia swych danych z baz biznesowych, nawet wówczas, gdy przestały już pełnić funkcje.

...
Czytaj więcej

Koronawirus zmienia rynek ubezpieczeń

Pandemia koronawirusa wpłynęła na ofertę produktów ubezpieczeniowych. Najpierw zmiany nastąpiły w ubezpieczeniach turystycznych, teraz nawet ubezpieczenia dla firm zaczynają uwzględniać ryzyka związane z koronawiursem – donosi Puls Biznesu.

...
Czytaj więcej

ZPF apeluje do MF o zmianę zapisów w projekcie ustawy o tzw. estońskim CIT

ZPF przedstawił stanowisko w procesie konsultacji projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

...
Czytaj więcej

Rząd wraca do prac nad reformą OFE

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w wykazie prac rządu, do końca września rada ministrów ma zająć się rządowym projektem ustawy reformującej OFE.

...
Czytaj więcej

Posłowie pytają premiera o plany likwidacji Biura Rzecznika Finansowego

​Do Prezesa Rady Ministrów skierowana została interpelacja nr 9711 w sprawie planowanej likwidacji urzędu Rzecznika Finansowego. Zdaniem autora pisma pomysł przeniesienia tej instytucji jest sprzeczny z unijnym prawem.

...
Czytaj więcej

Marcin Czugan nowym prezesem ZPF

Rada Związku Przedsiębiorstw Finansowym powołała Marcina Czugana – dotychczasowego wiceprezesa – na stanowisko prezesa zarządu. Zmiany w ZPF mają być impulsem do dalszego rozwoju Związku i zwiększania jego potencjału.

...
Czytaj więcej

MF przeciwne wprowadzeniu instytucji rzeczoznawcy majątkowego w proces likwidacji szkód komunikacyjnych

W ostatnim wydaniu beinsured prezentowaliśmy Państwu główne postulaty posłów skierowane do ministra finansów w interpelacji nr 9141 ws. działalności zakładów ubezpieczeń. Dziś chcemy zaprezentować odpowiedź resortu na zawarte w interpelacji pytania.

...
Czytaj więcej

PZU wprowadza nową usługę – pomoże klientom przy zakupie używanego auta

PZU uruchamia nową usługę. Spółka pomoże klientom nabywającym używany pojazd w weryfikacji jego stanu technicznego. Ubezpieczyciel właśnie rozpoczął pilotaż nowej usługi oferowanej pod nazwą Pomoc Non Stop.

...
Czytaj więcej

TUW PZUW dofinansował zakup zamgławiacza

TUW PZUW dofinansował zakup zamgławiacza Glosair - urządzenia do dezynfekcji pomieszczeń. Produkt trafi do Szpitala Wojewódzkiego w Bielsku-Białej. Środki na zakup pochodzą z funduszu prewencyjnego.

...
Czytaj więcej

NIK zbadał system szacowania szkód i wypłacania odszkodowań rolnikom za szkody łowieckie

NIK zbadała system szacowania szkód i wypłacania odszkodowań rolnikom za szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta. Z kontroli wynika, że nowelizacja Prawa łowieckiego nie poprawiła mechanizmu przyznawania rekompensat poszkodowanym rolnikom.

...
Czytaj więcej

Czy spółka leasingowa zawsze musi być agentem, aby oferować ubezpieczenia?

Każda spółka leasingowa, oferująca możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia za jej pośrednictwem, powinna stanąć przed pytaniem o konieczność spełniania szczególnych wymogów prawnych z tym związanych.

...
Czytaj więcej

ZPF: Barometr Rynku Consumer Finance nieznacznie się poprawił

Wartość Barometru Rynku Consumer Finance (BRCF) w III kw. br. nieznacznie się poprawiła, po spadku w pierwszym półroczu o prawie 26 p.p. – wynika z badania Związku Przedsiębiorstw Finansowych i Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH.

...
Czytaj więcej

Aegon z kolejną edycją Silver Starters

Aegon ponownie został partnerem programu Silver Starters. Program jest organizowany na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi, a jego odbiorcami są osoby po pięćdziesiątym roku życia, które chcą zdobyć wiedzę z zakresu przedsiębiorczości.

...
Czytaj więcej

Europejskie konsultacje w sprawie usług cyfrowych

Komisja Europejska prowadzi publiczne konsultacje w sprawie pakietu zmian dotyczących usług cyfrowych.

...
Czytaj więcej

Raport Aegon: Polacy nie myślą o emeryturze

Polacy nie troszczą się o swoje przygotowanie do emerytury – wynika z kolejnej edycji Raportu Przygotowania Emerytalnego Aegon, który został opublikowany już po raz dziewiąty.

...
Czytaj więcej

Klienci PKO Banku Polskiego uzyskają dostęp do platformy Opportunity Network

​Klienci korporacyjni PKO Banku Polskiego mogą korzystać z Opportunity Network, czyli cyfrowej platformy o globalnym zasięgu, która umożliwia nawiązywanie relacji biznesowych. Na platformie można m.in. kupować i sprzedawać swoje produkty czy usługi.

...
Czytaj więcej

Santander Bank Polska publikuje filmiki instruktażowe dot. zdalnej bankowości

Santander Bank Polska udostępnił na swoim kanale YouTube oraz na Facebooku krótkie filmy instruktażowe, w których przedstawia, jak można zdalnie załatwiać sprawy w banku. W filmach bierze udział ambasador marki – Marcin Dorociński.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy zbada przygotowanie banków do obsługi klientów na terenach objętych epidemią

RF sprawdza, jak banki przygotowują się na obsługę klientów w zaostrzonym reżimie sanitarnym. W tym celu skierował do banków oraz Związku Banków Polskich prośbę o wyjaśnienie, w jaki sposób podmioty gwarantują klientom możliwość załatwienia swoich spraw.

...
Czytaj więcej

Jak wygląda rynek chmury obliczeniowej w Polsce?

Rozwiązania chmurowe są coraz popularniejsze na polskim rynku. Jedynie 4 proc. przedsiębiorstw, które brały udział w badaniu „Computerworld”, nie planuje wdrażać tego typu narzędzi i usług w swoich organizacjach.

...
Czytaj więcej

VIG Polska zakłada TFI

​Polskie spółki ubezpieczeniowe należące do VIG we współpracy z C-Quadrat Investment AG utworzyły w Polsce towarzystwo funduszy inwestycyjnych „VIG C-Quadrat”.

...
Czytaj więcej

Ruszyła likwidacja TUW Medicum

Rozpoczęła się likwidacja TUW Medicum – donosi Puls Biznesu. Walne zgromadzenie towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych zadecydowało o dobrowolnej likwidacji.

...
Czytaj więcej

Zmiany w zarządzie Polski Gaz TUW na Życie

W zarządzie Polski Gaz TUW na Życie doszło do zmian. W dniu 7 sierpnia br. w skład zarządu weszła Anna Gałęzowska.

...
Czytaj więcej

RF: nie otrzymaliśmy oficjalnego projektu ustawy

Biuro Rzecznika Finansowego wystosowało oświadczenie w nawiązaniu do publikacji dot. likwidacji Biura i przejęcia przez UOKiK jego kompetencji.

...
Czytaj więcej

Kompetencje Rzecznika Finansowego ma przejąć UOKiK

Rząd planuje centralizacje ochrony konsumentów – donosi Dziennik Gazeta Prawna. Jak udało się ustalić dziennikarzom, urząd Rzecznika Finansowego ma zostać zlikwidowany, a jego kompetencje przejmie UOKiK.

...
Czytaj więcej

Euler Hermes: koronawirus stworzył bombę zegarową niewypłacalności

Jak spodziewają się eksperci Euler Hermes, większość przypadków niewypłacalności ma dopiero nadejść, głównie między końcem 2020 r. a pierwszą połową 2021 r.

...
Czytaj więcej

Posłowie przyjęli pakiet deregulacyjny dla posiadaczy pojazdów mechanicznych

W dniu 24 lipca br. została przyjęta nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Ma ona na celu wprowadzenie rozwiązań upraszczających proces rejestracji czy znieść obowiązek posiadania prawa jazdy podczas prowadzenia auta.

...
Czytaj więcej

Rachunek podstawowy – rozwiązanie dla osób rzadko korzystających z bankowości

Rzecznik Finansowy w komunikacie przypomniał o instytucji rachunku podstawowego. Jest to rozwiązanie skierowane do osób rzadko korzystających z rachunku bankowego.

...
Czytaj więcej

Nowe wymogi dla instytucji obowiązanych dot. CRBR

Nawet milion złotych mogą zapłacić spółki, które dokonały zgłoszenia beneficjentów rzeczywistych w sposób nierzetelny, tj. podały dane niezgodne ze stanem faktycznym.

...
Czytaj więcej

PZU rozszerza współpracę z insurtech-ami

W PZU od trzech lat działa Laboratorium Innowacji – komórka odpowiedzialna za poszukiwanie i rozwój współpracy z start up-ami technologicznymi. O tym obszarze działalności opowiedział red. Pulsu Biznesu Marcin Kurczab, dyrektor Laboratorium.

...
Czytaj więcej

Działalność firm po koronawirusie

Ekspert Santander Bank Polska, Małgorzata Nesterowicz, Dyrektor Sektora Usług i Firm Rodzinnych w Santander Bank Polska, przedstawiła główne trendy w działalności firm w dobie koronawirusa.

...
Czytaj więcej

Polacy wybierają jednoślady

Nationale-Nederlanden przeprowadziło badanie „Polacy na dwóch kółkach”, z którego wynika, że w obliczu pandemii coraz chętniej przesiadamy się na rowery. Mimo to, tylko nieco ponad połowa rowerzystów czuje się na drodze bezpiecznie.

...
Czytaj więcej

AXA będzie samodzielnie prowadzić biznes w Chinach

​Rząd Chin wyraził zgodę na samodzielne prowadzenie działalności gospodarczej w Chinach przez AXA. Jest to pierwsza tego typu zgoda. Do tej pory wszystkie spółki wchodzące na rynek chiński musiały działać we współpracy z miejscowym towarzystwem.

...
Czytaj więcej

Licencja przymusowa ogranicza prawa wynikające z patentu

Niekiedy można ograniczyć prawa właściciela patentu. Ma to zapewnić równowagę między dobrem ogółu a czyimiś prawami wyłącznymi, szczególnie w sytuacjach kryzysowych, np. takich jak obecna pandemia.

...
Czytaj więcej

Santander Bank Polska został wyróżniony w konkursie Euromoney

Santander Bank Polska jako jedyny bank w Polsce został wyróżniony w tegorocznej edycji konkursu Euromoney Awards for Excellence. Spółka została doceniona za podjęte w czasie pandemii COVID-19 działania na rzecz klientów i społeczeństwa.

...
Czytaj więcej

PIU: wzrost zainteresowania ubezpieczeniami zdrowotnymi

Zdaniem PIU, jedną z ważniejszych zmian w ubezpieczeniach zdrowotnych jest telemedycyna. W obliczu pandemii jej rozwój znacznie przyspieszył. Zdaniem ekspertów, możliwe jest, że telemedycyna wpisze się w standard rynkowy.

...
Czytaj więcej

Bank Pekao w nowej kampanii zachęca rodziców do edukacji finansowej dzieci

Bank Pekao rozpoczął promocję pakietu PeoPay KIDS. Jest to narzędzie, które ma pomóc dzieciom nauczyć się zarządzania swoim budżetem. W kampanii bank przekonuje rodziców, że warto od małego uczyć pociechy świadomego gospodarowania pieniędzmi.

...
Czytaj więcej

Emplobot wspiera rekrutację w MetLife

​MetLife uruchomił Emplobota – innowacyjne narzędzie, które wspiera i ułatwia rekrutację do sieci sprzedaży agencyjnej.

...
Czytaj więcej

Przychody UFG po 2019 r. wzrosły o 23% r/r

UFG przygotował sprawozdanie za 2019 rok. W ub. roku UFG wypłacił niemal 100 mln zł odszkodowań i świadczeń z tytułu wypadków i kolizji drogowych spowodowanych przez nieubezpieczonych kierowców i nieznanych sprawców szkód.

...
Czytaj więcej

PZU wprowadza zmiany do aplikacji mojePZU

PZU szykuje zmiany w serwisie mojePZU. Ubezpieczyciel ma wprowadzić m.in. nowy sposób potwierdzania tożsamości przy użyciu aplikacji mObywatel. O sprawie poinformował portal cashlees.pl.

...
Czytaj więcej

UNIQA wprowadza możliwość opłacenia składki ubezpieczeniowej BLIKIEM

UNIQA wprowadza kolejne rozwiązanie, które pozwala opłacić składkę elektronicznie. Klienci będą mogli w biurach agentów zapłacić za polisę BLIKIEM. Jest to kolejne nowa metoda po uruchomieniu przelewów poprzez QR kod.

...
Czytaj więcej

Paweł Jurek nowym rzecznikiem prasowym Banku Pekao

Paweł Jurek został rzecznikiem prasowym Banku Pekao z dniem 6 lipca br. Do banku przeszedł z Ministerstwa Finansów.

...
Czytaj więcej

PBUK pomaga kierowcom przygotować się do zagranicznej podróży

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przygotowało specjalną listę kontrolną dla kierowców przygotowujących się do podróży pojazdem za granicę.

...
Czytaj więcej

Pandemia przyspieszyła rozwój telemedycyny

Pacjenci coraz chętniej korzystają z możliwości, jakie daje telemedycyna – donosi Puls Biznesu. Rozwój systemów eleketronicznych ma być dodatkowo wsparty środkami z Unii Europejskiej.

...
Czytaj więcej

Arunas Rumskas nowym dyrektorem finansowym spółek bałtyckich PZU

Z początkiem lipca Arunas Rumskas dołączył do zarządów spółek bałtyckich PZU, obejmując funkcję dyrektora finansowego.

...
Czytaj więcej

Wybrano nowy zarząd SPBUiR

W dniu 25 czerwca odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych. WZ przyjęło sprawozdania za poprzedni rok, a także wybrało władze Stowarzyszenia na następną kadencję.

...
Czytaj więcej

Nowe zasady nadzoru ubezpieczycieli zagranicznych

Zasady i sposób, w jaki odbywa się nadzór nad podmiotami działającymi na rynku regulowanym, to częsty argument brany pod uwagę przez podmioty lub grupy kapitałowe, decydujące się na utworzenie np. zakładu ubezpieczeń w ramach określonej jurysdykcji.

...
Czytaj więcej

Aleksandra Agatowska dołączyła do Rady PBUK

Walne Zgromadzenie Członków Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zadecydowało, że w skład członków Rady PBUK wejdzie Aleksandra Agatowska, p.o. Prezesa Zarządu PZU Życie SA. Zastąpi Romana Pałaca, który złożył rezygnację z tej funkcji.

...
Czytaj więcej

ERGO Hestia uzyskała certyfikat ISO 14001:2015 - System zarządzania środowiskowego

​ERGO Hestia otrzymała certyfikat ISO 14001:2015. W ten sposób zostały uznane starania spółki na rzecz środowiska.

...
Czytaj więcej

Maciej Fedyna nowym Prezesem Zarządu Generali w Polsce

Maciej Fedyna został powołany na Prezesa Zarządu trzech spółek: Generali T.U. S.A., Generali Życie T.U. S.A. i Generali Finance Sp. z o.o. Dotychczasowo Fedyna był odpowiedzialny za finanse w Generali Polska.

...
Czytaj więcej

Wystartował portal Cash – nowa platforma pożyczkowa od PZU i Alior Banku

Alior Bank i PZU oficjalnie sfinalizowali swoją wspólną inicjatywę – uruchomienie portalu do udzielania pożyczek pracowniczych. Pierwszą spółką, która wdrożyła rozwiązanie, zostało PKP TELKOL sp. o.o.

...
Czytaj więcej

Spółka dominująca będzie mogła wydawać wiążące polecenia spółkom zależnym

​Spółki córki będą mogły podejmować niekorzystne dla siebie działania, o ile będą one potrzebne całej grupie - to kluczowe założenie nowelizacji kodeksu spółek handlowych.

...
Czytaj więcej

Zmiany w zarządzie Vienna Life. Pawła Ziembę zastąpi Tomasz Borowski

Paweł Ziemba złożył rezygnację ze stanowiska prezesa zarządu Vienna Life. Jego miejsce zajmie Tomasz Borowski. Z zarządu spółki odchodzi też drugi jego członek - Witold Czechowski. Zmiany zatwierdziła rada nadzorcza ubezpieczyciela.

...
Czytaj więcej

WSA uchylił karę 10 mln zł nałożoną przez KNF na Alior Bank

​Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok w sporze Komisji Nadzoru Finansowego i Alior Banku, w którym uznał, że organ nadzoru niesłusznie nałożył na spółkę kary o łącznej wartości 10 mln zł i uchylił wydane decyzje administracyjne, podał Puls Biznesu.

...
Czytaj więcej

RF: do końca maja zakończono 32 postępowania polubowne na łączną kwotę ponad 1,2 mln zł

Pandemia koronawirusa nie zatrzymała prac Wydziału Pozasądowego Rozwiązywania Sporów w Biurze Rzecznika Finansowego. Do końca maja br. udało się zakończyć aż 32 spory w trybie pozasądowym. Rok temu było ich 30.

...
Czytaj więcej

Rząd przyjął projekt ustawy zabezpieczający kredyty kupieckie dla przedsiębiorców

Rząd przyjął przygotowany przez MR projekt ustawy o zasadach udzielania wsparcia dla rynku ubezpieczeń należności handlowych w związku z przeciwdziałaniem skutkom gospodarczym COVID-19.

...
Czytaj więcej

Generali z tytułem Odpowiedzialnego Pracodawcy Lidera HR 2020

Generali zostało wyróżnione tytułem Odpowiedzialnego Pracodawcy Lidera HR 2020. Jury doceniło przede wszystkim inwestycje ubezpieczyciela w rozwój pracowników.

...
Czytaj więcej

Marcin Gadomski nowym wiceprezesem Pekao

Marcin Gadomski został powołany przez Radę Nadzorczą Pekao S.A. na wiceprezesa Zarządu. Ma być odpowiedzialny za obszar zarządzania ryzykiem. Zastąpi na tym stanowisku Marka Lusztyna.

...
Czytaj więcej

Santander Bank Polska dołącza do programu akceleracyjnego

​Santander Bank Polska został partnerem programu akceleracyjnego AccelUp. Udział w nim mogą wziąć dojrzałe start-upy z obszaru fintech i insurtech.

...
Czytaj więcej

Zmiany w radzie UFG

Podczas zwyczajnego zgromadzenia członków UFG udzielono absolutorium zarządowi oraz radzie Funduszu, a także przeprowadzono wybory do rady UFG.

...
Czytaj więcej

MI: nie będzie zmian przepisów ws. automatycznego wyrejestrowywania nieużywanych aut

Ministerstwo Infrastruktury w odpowiedzi na interpelację nr 2575 w sprawie wyrejestrowania nieużytkowanych pojazdów wskazało, że w najbliższym czasie nie będą prowadzone prace legislacyjne dot. wyrejestrowywania z urzędu nieużytkowanych aut.

...
Czytaj więcej

W KNF powstanie zespół odpowiedzialny za bezpieczeństwo cyfrowe sektora finansowego

​W Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego powstanie Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego (CSIRT – Computer Security Incident Response Team). Będzie on sprawował kontrolę nad bezpieczeństwem systemów IT w sektorze finansowym.

...
Czytaj więcej

Marcin Kulawik dołącza do zarządu Avivy

Marcin Kulawik dołącza do zarządu Aviva Sp. z o.o., gdzie będzie odpowiadał za Departament Operacji – likwidację szkód życiowych i majątkowych, centrum kontaktów z klientem, obsługę procesów operacyjnych czy dział zakupów.

...
Czytaj więcej

Uszpolewicz: kryzys spowodowany pandemią może nas jako branżę mocno dotknąć

Adam Uszpolewicz, prezes Avivy w Polsce, udzielił wywiadu red. Dziennika Gazeta Prawna. W rozmowie skomentował obecną i przewidywaną sytuację w branży ubezpieczeniowej, wywołaną pandemią.

...
Czytaj więcej

Możliwe wirtualne posiedzenia organów korporacyjnych

Ustawodawca, chcąc zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się koronawirusa, zmienił kodeks spółek handlowych i umożliwił odbywanie posiedzeń członków zarządu i rad nadzorczych przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość.

...
Czytaj więcej

ZBP przedstawił zasady oferowania narzędzi pomocowych dla klientów sektora bankowego

ZBP wraz z zrzeszonymi bankami przygotowali Stanowisko w zakresie ujednolicenia zasad oferowania narzędzi pomocowych dla klientów sektora bankowego. Dokument został notyfikowany do Europejskiego Urzędu Nadzoru Bankowego przez UKNF.

...
Czytaj więcej

Mondial Assistance z nową usługą dla właścicieli elektrycznych pojazdów

​Mondial Assistance uruchomił nową usługę dedykowaną posiadaczom elektrycznych aut. Dzięki firmie będą mogli bezgotówkowo naładować pojazdy w sieci GreenWay w kraju i poza granicami, na terytorium Europy. 

...
Czytaj więcej

Marek Lusztyn odchodzi z Pekao

W dniu 1 czerwca br. Wiceprezes Zarządu Marek Lusztyn złożył rezygnację z pełnionej funkcji. W banku swoje obowiązki będzie sprawował do 30 czerwca 2020 r.

...
Czytaj więcej

Komisja Europejska zatwierdziła pogram pomocowy dla dużych firm

29 maja 2020 r. Komisja Europejska wydała pozytywną decyzję w sprawie programu pomocowego przewidującego udzielanie przedsiębiorcom pomocy publicznej w formie pożyczki preferencyjnej podlegającej umorzeniu.

...
Czytaj więcej

Grzegorz Chłopek dołączył do iWealth

Grzegorz Chłopek dołączył do zespołu iWealth Management, jako dyrektor zarządzający. iWealth to firma świadcząca usługi finansowe dla zamożnych klientów i instytucji – poinformował Puls Biznesu.

...
Czytaj więcej

Sądy do spraw własności intelektualnej staną się wkrótce faktem

Od 1 lipca 2020 r. funkcjonować zaczną sądy do spraw własności intelektualnej. W dniu 19 lutego 2020 r. Prezydent podpisał ustawę o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw.

...
Czytaj więcej

Pekao: Jak rynek finansowy odpowiada na potrzeby najmłodszych klientów?

Eksperci Banku Pekao przyjrzeli się temu, jak wygląda edukacja finansowa dzieci. Według badania, prawie 80 proc. rodziców jest zdania, że zdobycie umiejętności oszczędzania jest kolejnym naturalnym krokiem w wychowaniu.

...
Czytaj więcej

Rząd przyjął rozwiązania dot. wakacji kredytowych, nie będzie wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej

​Rada Ministrów na posiedzeniu w dniu 20 maja br. przyjęła kolejny pakiet pomocowy dla spółek w związku ze stanem epidemii w Polsce.

...
Czytaj więcej

Marta Strzyżewska została dyrektorem Działu Marketingu i Cyfryzacji w Avivie

Marta Strzyżewska objęła stanowisko dyrektora Działu Marketingu i Cyfryzacji w Avivie. Będzie odpowiadać za komunikację marketingową, zarządzanie marką, cyfryzację oraz strategię, badania i wiedzę o kliencie.

...
Czytaj więcej

Termin na zgłoszenie danych do CRBR coraz bliżej

Pierwotnie przepisy ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu nakazywały zgłoszenie informacji o beneficjentach rzeczywistych do CRBR w terminie do dnia 13 kwietnia 2020 r.

...
Czytaj więcej

UNIQA z programem szkoleniowym dla brokerów

UNIQA rusza z e-learningowym programem dla brokerów – Akcelerator Wiedzy Brokera. Towarzystwo podzieli się z brokerami wiedzą z zakresu ubezpieczeń korporacyjnych, a także pomoże prowadzić biznes w czasie pandemii i wesprze rozwój osobisty.

...
Czytaj więcej

O problemie (nie)wypowiadalności licencji

Co do zasady, wypowiedzenie licencji jest uzależnione nie tylko od postanowień w niej zawartych, ale także przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

...
Czytaj więcej

UFG przeciwny zmianom w zakresie wstrzymania administracyjnych postępowań egzekucyjnych

UFG skierował do Ministerstwa Finansów pismo ws. projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wstrzymania administracyjnych postępowań egzekucyjnych należności pieniężnych.

...
Czytaj więcej

Europa wprowadza nowe ubezpieczenie – Aktywni w sporcie

Najnowszy produkt Europa Ubezpieczenia oferuje ochronę podczas rekreacyjnych wycieczek, treningów i zawodów sportowych. Ubezpieczenie dla sportowców Aktywni w sporcie można kupić zdalnie, przez stronę internetową ubezpieczyciela.

...
Czytaj więcej

Anna Świderska dołącza do zarządu Warty

Anna Świderska została powołana przez Radę Nadzorczą na stanowisko Wiceprezesa Zarządu Warty, gdzie będzie odpowiedzialna za pion finansów. Zastąpi tym samym Witolda Walkowiaka.

...
Czytaj więcej

Jak można sprawdzić ważność ubezpieczenia OC ppm. bez wychodzenia z domu?

​Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny w materiale prasowym przypomina o swoich narzędziach umożliwiających zdalne sprawdzenie ważności ubezpieczenia OC ppm. Taką usługę dostarcza portal UFG i aplikacja „UFG Na wypadek”.

...
Czytaj więcej

Czytelnicy oceniają beinsured.pl

Dwa lata temu redakcja beinsured.pl poprosiła swoich Czytelników o udział w badaniu satysfakcji z naszego medium. Dziś z okazji małego święta, zespół beinsured.pl postanowił ponownie zajrzeć do ankiet i wypowiedzi, jakie wtedy padły od Czytelników.

...
Czytaj więcej

Co czytają Czytelnicy portalu beinsured.pl?

Z okazji wydania 1000. nr. beinsured postanowiliśmy podsumować działalność wydawniczą portalu. Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy zestawienie 10 najbardziej popularnych tekstów na beinsured.pl.

...
Czytaj więcej

Produkcja BeInObiektywnie - czyli słów kilka o naszym kanale na YouTube

Ile mamy wyświetleń? Które filmy spotkały się z najlepszym odbiorem? Jak nazywa się nasz kanał? BEINSURED PL - nasz kanał YouTube od dwóch lat ma stałą ramówkę, a w tym krótkim artykule przypomnimy nasze najlepsze produkcje.

...
Czytaj więcej

Strata bilansowa w spółkach kapitałowych – sposoby jej pokrycia

W przypadku, gdy sprawozdanie finansowe spółki kapitałowej wskazuje na ujemny wynik finansowy, niezbędne jest wskazanie sposobu jego pokrycia. Obowiązek ten jest zastrzeżony dla organu zatwierdzającego sprawozdanie finansowe.

...
Czytaj więcej

Dlaczego beinsured.pl…?

„1000 wydań minęło jak jeden dzień”, chciałoby się sparafrazować klasyka i rzeczywiście, trudno nie zgodzić się z twierdzeniem, że niczego tak szybko nie tracimy jak czas. Jednak głęboko wierzę, że nie był to czas stracony.

...
Czytaj więcej

Rząd ureguluje pracę zdalną

W projekcie, tzw. tarczy antykryzysowej 4, rząd podjął próbę uregulowania pracy zdalnej. Do dziś praca zdalną jest to instytucja nieznana w Kodeksie pracy.

...
Czytaj więcej

W I czytaniu w Sejmie przyjęto projekt ustawy rozszerzające kompetencje KNF

6 maja br. Sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła w ramach I czytania projekt ustawy umożliwiającej KNF interwencje wobec zagranicznych towarzystw ubezpieczeń, prowadzących działalność w Polsce.

...
Czytaj więcej

Millenium Docs Against Gravity z odsłoną online

Festiwal filmowy pod patronatem banku Millenium zapowiedział wydarzenie online: DOCS AGAINST ISOLATION i jest zapowiedzią tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity, która wyjątkowo odbędzie się we wrześniu.

...
Czytaj więcej

Pandemia a sprzedaż ubezpieczeń. Jak radzi sobie AEGON?

Rozpoczęliśmy kolejny cykl mini-wywiadów przeprowadzanych z podmiotami rynku finansowego. Tym razem postanowiliśmy poruszyć temat pracy pośredników podczas pandemii. O tym, jak radzi sobie ze zdalną dystrybucją polis AEGON opowiedział Jan Zimowicz.

...
Czytaj więcej

Wiener wdraża klauzulę FAIR PLAY do umów agencyjnych

Wiener wdrożył do wszystkich umów agencyjnych klauzulę FAIR PLAY. Zapewnia ona agentom gwarancję pierwszeństwa w relacjach z klientami, których sami pozyskali.

...
Czytaj więcej

Michał Krzyżanowski w Zarządzie Global Assistance Polska

Z dniem 1 maja 2020 r. do Zarządu spółki Global Assistance powołany został Michał Krzyżanowski. Na nowym stanowisku będzie odpowiadać za obszary związane ze sprzedażą oraz marketingiem.

...
Czytaj więcej

Wnioski o rejestrację agentów tymczasowo na podstawie kopii wymaganych dokumentów

Zgodnie z art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń organ nadzoru dokonuje wpisu do rejestru agentów na podstawie wniosku złożonego przez zakład ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Grzegorz Ukleja został CIO w Colonnade Insurance

Do zespołu Colonnade Insurance S.A. dołączył Grzegorz Ukleja. W firmie obejmie nowe stanowisko Chief Information Officer. Grzegorz Ukleja będzie odpowiadał za rozwój technologii oraz wsparcie w realizacji planów biznesowych na całą Europę Środ.-Wsch.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy pozwał Raiffeisen Bank International

RF skierował powództwo przeciwko Raiffeisen Bank International AG z siedzibą w Wiedniu. Sprawa dotyczy stosowania przez bank nieuczciwych praktyk rynkowych w postaci roszczenia o zapłatę tzw. „wynagrodzenia za korzystanie z kapitału kredytu”.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy opracował Strategię edukacji finansowej

Rzecznik Finansowy przygotował Strategię edukacji finansowej. Zawiera ona założenia oraz kierunki działania Biura RF. Dokument odpowiada zaleceniom OECD co do fundamentalnych założeń działalności w zakresie edukacji finansowej.

...
Czytaj więcej

Dlaczego wybuchają afery finansowe?

Korzystając z czasu izolacji, postanowiłam nadrobić zaległości filmowe. W zeszłym tygodniu natrafiłam na film pt. „Pralnia”. Reżyser Steven Soderbergh wziął na warsztat aferę Panama Papers.

...
Czytaj więcej

PKO BP i KIR wydłużają darmowe udostępnianie podpisu elektronicznego

KIR i PKO Bank Polski podjęły decyzję o przedłużeniu do 30 czerwca 2020 r. porozumienia umożliwiającego darmowe korzystanie z jednorazowego kwalifikowanego podpisu elektronicznego mSzafir. Przedłużona będzie też promocja na jego wersję długoterminową.

...
Czytaj więcej

Jak będzie rozwijać się branża ubezpieczeniowa po zakończeniu pandemii?

Branża ubezpieczeniowa, jak większość sektorów gospodarki, ucierpiała w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Należy się jednak spodziewać, że w ciągu najbliższych miesięcy zainteresowanie jej ofertą może wrócić ze zdwojoną siłą.

...
Czytaj więcej

Utwory w umowie IT

Umowy w szeroko rozumianym prawie IT są specyficznymi umowami, gdyż łączą klasyczną cywilistykę z prawem własności intelektualnej. W typowej umowie na wykonanie i wdrożenie oprogramowania mamy do czynienia z dwoma rodzajami utworów.

...
Czytaj więcej

Leszek Skiba został Prezesem Pekao S.A.

Rada Nadzorcza Pekao S.A. zadecydowała o powołaniu Leszka Skibę, dotychczasowego Wiceprezesa Zarządu, na stanowisko Prezesa Zarządu. Tym samym przyjęła rezygnację Marka Lusztyna z tej funkcji i powierzyła mu posadę Wiceprezesa i Członka Zarządu.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenia a tarcza antykryzysowa 2.0.

Na blogu PIU pojawił się wpis analizujący tarczę antykryzysową 2.0. z perspektywy branży ubezpieczeniowej. Tarcza ma głównie przeciwdziałać negatywnym skutkom gospodarczym pandemii.

...
Czytaj więcej

#CZTR_COVID-19: Tarcza antykryzysowa 2.0 z podpisem Prezydenta

W piątek (17.04.2020 r.) Prezydent RP podpisał ustawę o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2, czyli tzw. tarczę antykryzysową w wersji 2.0.

...
Czytaj więcej

Zmiany w zarządzie PZU Życie SA

Rada Nadzorcza PZU Życie SA podjęła uchwałę o powołaniu Małgorzaty Kot w skład zarządu spółki.

...
Czytaj więcej

Polacy wciąż niechętni do zdalnego zakupu ubezpieczeń, chyba że wspiera ich agent

UNIQA Polska zleciła wykonanie badania dot. postawy Polaków wobec zdalnego zakupu ubezpieczeń. Okazuje się, że pomimo trwającej pandemii z takiej formy zawierania umowy ubezpieczenia korzysta 39 proc. badanych.

...
Czytaj więcej

Generali promuje zdalną sprzedaż ubezpieczeń

Generali rozpoczęło nową kampanią reklamową. Promuje w niej proces zdalnego zakupu ubezpieczenia na życie, samochodu oraz domu. W spotach biorą udział agenci i konsultanci towarzystwa, którzy przedstawiają zalety zdalnego zawarcia umowy ubezpieczenia.

...
Czytaj więcej

Zmiany w zarządzie PZU SA

W PZU SA nastąpiły zmiany w zarządzie. Rada Nadzorcza podjęła uchwałę o powołaniu Ernesta Bejdy w skład zarządu spółki.

...
Czytaj więcej

Leszek Skiba i Grzegorz Olszewski nowymi wiceprezesami Pekao S.A.

Rada Nadzorcza Banku Pekao S.A. podjęła decyzję o powołaniu dwóch nowych wiceprezesów spółki. Na stanowisko to awansowali: Leszek Skiba - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów - i Grzegorz Olszewski – dotychczasowy członek zarządu banku.  

...
Czytaj więcej

Grupa MAK: Tarcza Antywirusowa cz. 2

​Grupa MAK przygotowała 2. część swojego kompendium „Tarcza Antywirusowa”. Tym razem do współpracy zaprosiła Kancelarię CZUBLUN TRĘBICKI, której eksperci przygotowali komentarz prawny do wybranych zagadnień zamieszczonych w biuletynie.

...
Czytaj więcej

Raport RF: wnioski o interwencję klientów podmiotów rynku ubezpieczeniowo-emerytalnego

Do Biura Rzecznika Finansowego wpłynęło w 2019 r. prawie 13 tys. wniosków o podjęcie interwencji od klientów podmiotów rynku ubezpieczeniowo-emerytalnego – wynika ze sprawozdania z działalności Rzecznika Finansowego za 2019 r.

...
Czytaj więcej

Wydłużenie terminu wdrożenia komunikatu KNF dot. przetwarzania informacji w chmurze obliczeniowej

W związku ze stanem epidemii koronawirusa na terytorium Polski, ogłoszono zmianę Komunikatu Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego z 23 stycznia 2020 r.

...
Czytaj więcej

Szymon Ożóg na czele Nationale-Nederlanden PTE

Szymon Ożóg zostanie prezesem zarządu Nationale-Nederlanden PTE z dniem 15 kwietnia 2020 r. Zastąpi na tym stanowisku Grzegorza Chłopka.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 9 kwietnia 2020 r.

Przegląd prasy 9 kwietnia 2020 r.

...
Czytaj więcej

Nowy wiceprezes Europa Ubezpieczenia

Europa Ubezpieczenia ma nowego wiceprezesa. Do zarządu dołączył Artur Chądzyński, będzie odpowiedzialny za finanse.

...
Czytaj więcej

Damian Ziąber nowym rzecznikiem prasowym UFG

Damian Ziąber został nowym rzecznikiem Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Do jego obowiązków będzie należała m.in. komunikacja z mediami. Przez ostatni rok Ziąber był rzecznikiem prasowym i dyrektorem komunikacji korporacyjnej Grupy PZU.

...
Czytaj więcej

#CZTR_COVID-19: Zmiany w funkcjonowaniu spółek na tle tarczy antykryzysowej

Tarcza antykryzysowa wprowadziła wyczekiwane zmiany, które mają na celu usprawnienie funkcjonowania spółek handlowych w czasie epidemii, wynikające przede wszystkim z utrudnień w bezpośredniej komunikacji.

...
Czytaj więcej

Specustawa ws. COVID-19: nowe terminy obowiązków nadzorczych spółek akcyjnych i TFI

Przesunięte zostały terminy realizacji wybranych obowiązków regulacyjnych przez podmioty rynku finansowego. Zmiany zostały wprowadzone z inicjatywy Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

Anna Janiczek p.o. prezes PZU Zdrowie

Rada Nadzorcza PZU Zdrowie SA zadecydowała o powołaniu w skład zarządu Anny Janiczek, która jednocześnie ma pełnić obowiązki prezesa zarządu spółki.

...
Czytaj więcej

#CZTR_COVID-19_Najważniejsze rozwiązania wynikające z przepisów tarczy antykryzysowej - dla kogo dofinansowanie zatrudnienia?

Podpisany przez Prezydenta pakiet ustaw, składających się na tzw. tarczę antykryzysową, zawiera szereg rozwiązań, które mają z założenia wesprzeć przedsiębiorców w trudnym okresie związanym z kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa.

...
Czytaj więcej

#CZTR_COVID-19: Specustawa z podpisem Prezydenta

W dniu 31 marca br. Prezydent RP podpisał pakiet ustaw składających się na tzw. tarczę antykryzysową. Większość poprawek wprowadzonych przez Senat i mających na celu zwiększenie ochrony firm przed skutkami pandemii koronawirusa została odrzucona.

...
Czytaj więcej

BOŚ Bank, rynek finansowy i COVID-19

BOŚ Bank przygotował dla red. beinsured.pl odpowiedzi na pytania dot. pandemii COVID-19 i jej wpływu na rynek finansowy i funkcjonowanie organizacji.

...
Czytaj więcej

Eksperci BCC krytycznie o rządowej Tarczy Antykryzysowej

Eksperci BBC krytycznie odnieśli się do przyjętej podczas 8. posiedzenia Sejmu tzw. Tarczy Antykryzysowej. Przedstawiciele organizacji wyrazili swoją dezaprobatę wynikającą z nieuwzględnienia przez posłów propozycji BCC.

...
Czytaj więcej

BGK, rynek finansowy i COVID-19

O tym, jak pandemia koronawirusa wpłynie na funkcjonowanie Banku Gospodarstwa Krajowego, firmy i rynek finansowy w Polsce, tłumaczy red. beinsured wiceprezes BGK Radosław Kwiecień.

...
Czytaj więcej

#CZTR_COVID-19: Zmiana w obowiązkach przedsiębiorców wobec ZUS – co należy wiedzieć?

Przyjęta przez Sejm nowelizacja specustawy w sprawie koronawirusa zawiera szereg przepisów mających za zadanie odciążyć przedsiębiorców z obowiązków wobec ZUS.

...
Czytaj więcej

Marsh, rynek finansowy i COVID-19

Red. beinsured poprosiła przedstawicieli instytucji z sektora finansowego o podzielenie się przemyśleniami, jak ich firma radzi sobie w tym trudnym czasie epidemii oraz jakie przewidują skutki pandemii w zakresie funkcjonowania przedsiębiorstw.

...
Czytaj więcej

Rząd nie zamierza wstrzymać reformy OFE

Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju oraz prezes PFR Paweł Borys podczas wideokonferencji 26 marca br. potwierdzili, że rząd nie zamierza zrezygnować z reformy OFE, choć na razie nie wiadomo kiedy ona nastąpi.

...
Czytaj więcej

Patrycja Kotecka dołącza do Zarządu LINK4

Rada Nadzorcza LINK4 poinformowała, że Patrycja Kotecka została powołana do zarządu spółki. Dotychczasowa dyrektor Pionu Marketingu dołącza do dwóch menedżerek – prezes Agnieszki Wrońskiej i Katarzyny Wojdyły – kierujących firmą od 2016 roku.

...
Czytaj więcej

KNF zaleca bankom i ubezpieczycielom zatrzymanie całego zysku

Przewodniczący KNF Jacek Jastrzębski zaleca towarzystwom ubezpieczeń i bankom zatrzymanie zysku wypracowanego w poprzednich latach.

...
Czytaj więcej

Nationale-Nederlanden zmienia swoje cele sprzedażowe zw. z COVID-19

Zarząd Nationale-Nederlanden, w związku z pandemią koronawirusa, podjął decyzję o finansowym wsparciu swoich przedstawicieli. Ponadto, zarząd zgodził się na obniżenie oczekiwanych wolumenów sprzedażowych.

...
Czytaj więcej

Odpowiedzialności administratora strony internetowej za treści zamieszczane przez internautów

W cyberprzestrzeni nierzadkim zjawiskiem jest naruszenie dóbr osobistych czy też popełnienie czynu karalnego poprzez wpis w Internecie, za co winę może ponieść nie tylko autor ich treści, o ile uda się ustalić jego tożsamość, ale i administrator.

...
Czytaj więcej

#CZTR_COVID-19: Zmiany w przepisach podatkowych wywołane epidemią koronawirusa

Jedną z istotniejszych informacji dla przedsiębiorców jest przedłużenie terminu do złożenia zeznania CIT-8 i zapłaty podatku za 2019 r. dla podatników CIT do dnia 31 maja 2020 r.

...
Czytaj więcej

Europ Assistance, rynek finansowy i COVID-19

Red. beinsured poprosiła przedstawicieli instytucji z sektora finansowego o podzielenie się pomysłami i przemyśleniami, jak ich firma radzi sobie w tym trudnym czasie epidemii.

...
Czytaj więcej

Colonnade, rynek finansowy i COVID-19

W czwartym wydaniu przestawiamy odpowiedzi uzyskane od Michała Duni, Dyrektora Finansowego w Colonnade Insurance S.A. Oddział w Polsce.

...
Czytaj więcej

#CZTR_COVID-19: Nowelizacja specustawy w sprawie koronawirusa – na co mogą liczyć przedsiębiorcy?

Cały czas trwają prace nad projektem specustawy dotyczącej tzw. „tarczy antykryzysowej”. Ustawa powinna zostać przyjęta przez Sejm do dnia 27.03.2020 r. Na co dokładnie będą mogli liczyć przedsiębiorcy?

...
Czytaj więcej

TU Europa, rynek finansowy i COVID-19

W trzecim wydaniu do udziału w sondzie zaprosiliśmy Macieja Kloze, wiceprezesa Europa Ubezpieczenia.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy apeluje o czasowe wycofanie pojazdu z ruchu i odroczenie składek

Rzecznik Finansowy wystosował do Polskiej Izby Ubezpieczeń, Ministerstwa Finansów i Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego pisma, w których apeluje o wsparcie dla klientów towarzystw ubezpieczeń, którzy wskutek pandemii znalazły się w trudnej sytuacji.

...
Czytaj więcej

DAS, rynek finansowy i COVID-19

12 marca został ogłoszony w Polsce stan zagrożenia epidemiologicznego. Pandemia wpływa nie tylko na stan zdrowia Polaków, ale i na krajową gospodarkę. Wiele firm musiało zmienić swoje procesy, a eksperci tworzą analizy wpływu tego stanu na gospodarkę.

...
Czytaj więcej

Podatki w czasie pandemii COVID-19 – co warto wiedzieć?

Rozwój pandemii COVID-19 powoduje, że pojawia się coraz więcej sygnałów od przedsiębiorców o tym, że już za moment mogą mieć problemy nie tylko z prawidłowym wykonywaniem zawartych umów (w tym umów o pracę), ale i z realizacją zobowiązań podatkowych.

...
Czytaj więcej

Propozycja nowych terminów wdrożenia PPK w II etapie

18 marca br. rząd przedstawił pakietu rozwiązań dla przedsiębiorstw, które mają problemy z rentownością w związku z wybuchem epidemii COVID-19. Celem „Tarczy Antykryzysowej” jest ochrona miejsc pracy i bezpieczeństwa finansowego.

...
Czytaj więcej

Kulik: dynamika sprzedaży ubezpieczeń zmniejszy się z powodu pandemii

Tomasz Kulik, członek zarządu PZU i CFO, podczas czatu inwestorskiego SII odniósł się do panującej obecnie pandemii i jej wpływu na sektor ubezpieczeń oraz politykę dywidendową ubezpieczyciela.

...
Czytaj więcej

Nowa prezes PZU: Zależy mi na kontynuowaniu wzrostów i osiąganiu kolejnych spektakularnych sukcesów

"Dołożę wszelkich starań, żeby ambitne cele, zarówno operacyjne, jak i finansowe, które stawia sobie grupa PZU, były z sukcesem realizowane" - powiedziała PAP Biznes Beata Kozłowska-Chyła, pełniąca obowiązki prezesa PZU.

...
Czytaj więcej

Koronawirus a wyzwania dla sektora bankowego

Związek Banków Polskich powołał specjalny zespół ds. ograniczania skutków pandemii w sektorze bankowym. Jego przewodniczącym został Włodzimierz Kiciński, wiceprezes ZBP.

...
Czytaj więcej

TUW TUW zmienia logo

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” zmieniło swoje logo.

...
Czytaj więcej

Zmiany na czele PZU

12 marca br. na mocy decyzji Rady Nadzorczej PZU Paweł Surówka, CEO Grupy, został odwołany ze stanowiska. Na jego miejsce powołana została Beata Kozłowska-Chyła. Z członkostwa z zarządu zrezygnował też poprzedni prezes PZU Życie Roman Pałac.

...
Czytaj więcej

Przewodniczący KNF: naszym celem jest wejście w otwarty, merytoryczny dialog z rynkiem

Jacek Jastrzębski przedstawił cele nadzoru w zakresie rozwoju sektora kapitałowego w Polsce. Podkreślił, że nadzór zamierza wejść w rolę partnera dla instytucji, by kształtować regulacje z uwzględnieniem praktyki biznesowej.

...
Czytaj więcej

UOKiK wzmacnia współpracę z Prokuratorią Generalną

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów postanowił zacieśnić współpracę z Prokuratorią Generalną. Zajmie się ona reprezentacją Urzędu w sprawach odwoławczych od decyzji Prezesa UOKiK.

...
Czytaj więcej

Biznes apeluje o przesunięcie obowiązywania nowych przepisów obciążających przedsiębiorców

Organizacje zrzeszające przedsiębiorców wystosowały do Rządu i Parlamentu apel o podjęcie działań mających na celu opóźnienie obowiązywania niektórych nowych przepisów. Apel związany jest z epidemią koronawirusa.

...
Czytaj więcej

Senatorowie zajmą się ustawą likwidującą OFE

Na najbliższym posiedzeniu senatorowie zajmą się m. in. ustawą przenoszącą środki z OFE do IKE.

...
Czytaj więcej

Getin Bank z kolejną edycją promocji „Polecam Proste Zasady”

Getin Bank uruchomił 7. już edycję promocji „Polecam Proste Zasady”. W ramach akcji można otrzymać nagrody w postaci bonów podarunkowych, m.in. do salonów Empik i sklepów Decathlon.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 11 marca 2020 r.

Przegląd prasy 11 marca 2020 r.

...
Czytaj więcej

Aon przejmuje WTW za 30 mld USD

9 marca Aon i Willis Towers Watson (WTW) przekazały informację o zawarciu porozumienia. Na jego mocy Aon przejmie WTW. Transakcja wynienie 30 mld USD.

...
Czytaj więcej

Katarzyna Bem przejmie w Avivie odpowiedzialność za ubezpieczenia majątkowe

Z początkiem kwietnia odpowiedzialność za ubezpieczenia majątkowe w Avivie przejmie Katarzyna Bem. Zostanie ona także na powołana członka zarządu Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń Ogólnych i dołączy do zespołu zarządzającego w grupie w Polsce.

...
Czytaj więcej

Bartosz Kwieciński Dyrektorem Marketingu i Sprzedaży Bezpośredniej w Generali

Bartosz Kwieciński został Dyrektorem Departamentu Marketingu i Sprzedaży Direct w Generali Polska. Na stanowisku zastąpił Martę Bartosiewicz.

...
Czytaj więcej

13 kwietnia mija termin na zgłoszenie przez spółki beneficjentów rzeczywistych

Ministerstwo Finansów przypomina, że w dniu 13 kwietnia br. upływa termin na zgłoszenie danych do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (CRBR). Obowiązek zgłoszenia beneficjentów mają spółki wpisane do KRS przed dniem 13 października 2019 r.

...
Czytaj więcej

Uszpolewicz: To był dobry rok dla grupy Avivy

Adam Uszpolewicz, Prezes Avivy, podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami, przedstawił wyniki finansowe Grupy Aviva Polska. Aviva pozostaje na stabilnym poziomie, z niewielkimi wzrostami. W ubiegłym roku łączny zysk spółek Avivy wyniósł 954 mln zł.

...
Czytaj więcej

W II etapie wdrażania PPK podpisano już 4,8 tys. umów o zarządzanie

Polski Fundusz Rozwoju przedstawił dane dot. drugiego etapu wdrażania PPK w organizacjach zatrudniających min. 50 pracowników. Do tej pory umowy o zarządzanie zawarło 4,8 tys. przedsiębiorstw.

...
Czytaj więcej

PZU wspiera program akceleracji MIT Enterprise Forum CEE

PZU zostało partnerem programu dla innowacyjnych start-upów MIT Enterprise Forum CEE. Ubezpieczyciel szuka chętnych do współpracy w zakresie big data, digitalizacji procesów i poprawy interakcji z klientami.

...
Czytaj więcej

Polityka EBC działa, ale nowe wyzwania wymagają nowych kroków

Przed kilkoma dniami eurodeputowani zwrócili się do Europejskiego Banku Centralnego o zwiększenie zielonych kwalifikacji i zajęcie się rosnącymi wyzwaniami w zakresie technologii informatycznych w sektorze finansowym.

...
Czytaj więcej

Grzegorz Chłopek odchodzi z zarządu Nationale-Nederlanden PTE

28 lutego br. Grzegorz Chłopek złożył rezygnację ze stanowiska prezesa zarządu Nationale-Nederlanden PTE S.A. Funkcję CEO objął w 2012 r.

...
Czytaj więcej

Eins Polska myśli o uzyskaniu licencji ubezpieczeniowej

Eins Polska, wyłączny przedstawiciel w Polsce bułgarskiego towarzystwa ubezpieczeń  Euroins, zamierza uzyskać licencję ubezpieczeniową. Spółka chce to zrealizować poprzez przejęcie spółki posiadającej licencję lub wystąpienie do KNF.

...
Czytaj więcej

Szyfrowanie informacji wg nowych wytycznych KNF dot. przetwarzania danych w chmurze

Chmura obliczeniowa powoli staje się faktem dla wielu branż. W przypadku podmiotów z branży bankowej i ubezpieczeniowej powierzenie przetwarzania informacji w chmurze publicznej lub hybrydowej musi być zgodne z nowymi wytycznymi KNF.

...
Czytaj więcej

Dla Polaków najważniejszy jest koszt produktów długoterminowego oszczędzania

Konfederacja Insurance Europe we współpracy z Polską Izba Ubezpieczeń zbadała postawy obywateli 10 krajów Europy w zakresie długoterminowego oszczędzania.

...
Czytaj więcej

Euler Hermes: niewypłacalność polskich firm

Euler Hermes przeprowadził badania nad stanem niewypłacalności przedsiębiorstw w Polsce. Jednym z kluczowych wniosków, jakie przedstawił ubezpieczyciel należności handlowych, było to, że niewypłacalność przedsiębiorstw produkcyjnych jest najwyższa od 7 l.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy: Najwięcej problemów występuje na rynku ubezpieczeniowym

Rzecznik Finansowy, Mariusz Jerzy Golecki, udzielił wywiadu red. Dziennika Gazety Prawnej. Wskazał w nim, że najwięcej przypadków nieprzestrzegania praw konsumentów występuje na rynku ubezpieczeniowym.

...
Czytaj więcej

1 lipca br. zmienią się zasady rozpoznawania sporów sądowych z zakresu prawa autorskiego i praw pokrewnych

Prezydent RP złożył podpis pod ustawą z dnia 13 lutego 2020 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona do polskiego wymiaru sprawiedliwości sądy wyspecjalizowane w spraw dot. własności intelektualnej.

...
Czytaj więcej

Magdalena Paciejewska odpowiada za obszar direct w Avivie

Z początkiem lutego w Avivie jest nowy dyrektor ds. obszaby direct. Stanowisko to powierzono Magdalenie Paciejewskiej.

...
Czytaj więcej

Straciłem dokumenty – co robić?

Kradzież lub zgubienie dokumentów może chyba przytrafić się każdemu. W przypadku zagubienia można mieć nadzieję, że nic złego się nie wydarzy, ale bezczynności w razie kradzież to proszenie się o kłopoty.

...
Czytaj więcej

Grupa PZU wybuduje biurowiec we Wrocławiu

Grupa PZU zadecydowała o nowej inwestycji we Wrocławiu. Przy ul. Oławskiej 35 powstanie nowy biurowiec ubezpieczyciela. Zakończenie budowy planowane jest na II kwartał 2022 roku.

...
Czytaj więcej

PZU zmienia rzecznika prasowego

Piotr Bugajski, Dyrektor ds. Relacji z Mediami w PZU przejął funkcję Dyrektora Biura Komunikacji Korporacyjnej, które do tej pory sprawował znany doskonale na rynku ubezpieczeniowym Damian Ziąber.

...
Czytaj więcej

Barometr Ryzyk Allianz 2020: ryzyko cybernetyczne na czele zagrożeń

Pierwszy raz ryzyko cybernetyczne zostało wskazane jako najważniejsze ryzyko biznesowe na świecie – wynika z dziewiątej edycji Barometru Ryzyk Allianz 2020. Tym samym, wyprzedziło dotychczas najczęściej wskazywane ryzyko – BI.

...
Czytaj więcej

PZU Życie ma nowego Prezesa

Po trzech latach z pełnienia funkcji prezesa PZU Życie zrezygnował Roman Pałac. Pozostaje on jednak w zarządzie spółki, aby dalej zajmować się projektami PZU Życie. Nowym prezesem spółki została Aleksandra Agatowska.

...
Czytaj więcej

Anna Ralcewicz została szefową zespołu szkoleń w ERGO Hestii

Anna Ralcewicz objęła stanowisko Dyrektora ds. Szkoleń w STU ERGO Hestia. W zakłądie ubezpieczeń będzie szczególnie odpowiadać za rozwój zawodowy agentów.

...
Czytaj więcej

Roman Pałac przedstawił pierwsze cele nowej strategii PZU

Prezes PZU Życie Roman Pałac w wywiadzie z PAP Biznes powiedział, że prowadzone są już prace nad powstaniem nowej strategii PZU. Ma ona kłaść naciska na rozwój sektora usług zdrowotnych i wzbogacenia oferty dla klientów indywidualnych. 

...
Czytaj więcej

Newsletter beinsured DE

Mamy ogromną przyjemność zaprezentować kolejne nowości na portalu beinsured.pl.

...
Czytaj więcej

Aviva uczy swoich pracowników kompetencji IT

12 pracowników Avivyw zakończyło kurs testowania oprogramowania. W ten sposób spółka umożliwia przekwalifikowanie się i zdobycie nowych umiejętności w obszarze IT.

...
Czytaj więcej

Euler Hermes zmienia metodologię ratingu ryzyka kraju

Nowa metodologia Euler Hermers uwzględnia teraz powiązane z ESG ryzyka braku zapłaty przez przedsiębiorstwa, zwłaszcza ryzyka ze strony zagrożenia środowiskowego i rosnące ryzyka społeczne.

...
Czytaj więcej

UNIQA przejmie spółki AXA z Europy Środkowo-Wschodniej

​7 lutego 2020 r. AXA i Uniqa podpisały umowę przejęcia spółek należących do francuskiej grupy z Polski, Czech i Słowacji.

...
Czytaj więcej

Sigma BIS z pierwszą kampanią

Sigma BIS, powołany przez Orlen i PZU dom mediowy, zakończył projekt na zlecenie pierwszego klienta: Narodowego Banku Polskiego – poinformował Puls Biznesu.

...
Czytaj więcej

UOKiK nie karze menadżerów

UOKiK przez ostatnie pięć lat nie nałożył kary na ani jednego menadżera za naruszanie prawa konkurencji czy praw konsumentów, chociaż ma taką możliwość – donosi Puls Biznesu.

...
Czytaj więcej

Jarosław Fuchs wiceprezesem Pekao S.A.

Rada Nadzorcza Banku Pekao S.A. zadecydowała o powołaniu Jarosława Fuchsa na stanowisko wiceprezesa banku. Z dniem 15 lutego przejmie w instytucji odpowiedzialność za Pionu Bankowości Prywatnej i Produktów Inwestycyjnych.

...
Czytaj więcej

UKNF i RF przedstawili swoje plany budżetowe na ten rok

Przedstawiciele Rzecznika Finansowego i Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego przedstawili na posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych plany budżetowe instytucji na ten rok.

...
Czytaj więcej

Unum z tytułem Inwestor w Kapitał Ludzki

Unum Życie otrzymało tytuł „Inwestor w Kapitał Ludzki”. Wyróżnienie przyznawane jest na podstawie ocen pracowników spółki.

...
Czytaj więcej

Top Employers Polska 2020

Już po raz 11. Top Employers Institute wyłonił liderów w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi na polskim rynku. W tym roku wyróżniania otrzymało 61 instytucji, w tym spółki z sektora finansowego.

...
Czytaj więcej

Nowa spółka joint venture Superpolisy i Centrum Ubezpieczeniowego Partner

Superpolisa Ubezpieczenia i Centrum Ubezpieczeniowe Partner z Olkusza powołały do życia spółkę Superpolisa Partner Gil Sp. z o.o. Współpraca ma zwiększyć potencjał sprzedażowy obu podmiotów, szczególnie w zakresie ubezpieczeń komunikacyjnych, majątkowych.

...
Czytaj więcej

Bank Pekao dołącza do Bloomberg Gender-Equality Index

Bank Pekao S.A. zakwalifikował się do tegorocznej edycji indeksu Bloomberg Gender-Equality Index, który wyróżnia spółki giełdowe aktywnie działające na rzecz równości płci w środowisku pracy.

...
Czytaj więcej

Brexit a szkody transgraniczne

Do końca okresu przejściowego w procesie opuszczania przez Zjednoczone Królestwo Unii Europejskiej będą obowiązywać dotychczasowe zasady podróżowania i regulacji szkód transgranicznych.

...
Czytaj więcej

Kompetencje Prezesa UOKiK zostaną rozszerzone

​W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został przedstawiony projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Zakłada on rozszerzenie kompetencji Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

...
Czytaj więcej

Inni mają innowacje, a my mamy RODO

Oczywiście wiele już powiedziano na temat RODO, gdzie jedni są zachwyceni poziomem ochrony danych osobowych oferowanym dzisiaj Europejczykom (zadowoleni są chyba przede wszystkim urzędnicy zajmujący się ochroną danych i spora grupa prawników)...

...
Czytaj więcej

Pomoc assistance dla seniorów

Europ Assistance Polska w informacji prasowej przypopomina o usługach asistance dla osób 60+. Świadczenia dobierane są do potrzeb starszych klientów. Produkty te dostarczają zarówno opieki medycznej jak i pomocy w razie domowych usterek.

...
Czytaj więcej

Autenti z nowymi inwestorami

Alior Bank, BNP Paribas i PKO Bank Polski zainwestowały 17 mln zł w Autenti – polski fintech, który stworzył platformę do elektronicznego podpisywania umów i obiegu dokumentów – poinformował portal fintek.pl.

...
Czytaj więcej

PZU: terminy publikacji raportów okresowych

PZU SA opublikował Raport Bieżący Nr 1/2020, w których podano terminy publikacji raportów okresowych w roku obrotowym 2020.

...
Czytaj więcej

Gefion ma poważne problemy z zapewnieniem wypłacalności

Duński organ nadzoru finansowego wydał kolejny komunikat dotyczący działalności ubezpieczeniowej Gefion Insurance A/S. Jak podano, zakład ubezpieczeń ma poważne problemy z płynnością i spełnieniem kapitałowego wymogu wypłacalności.

...
Czytaj więcej

UODO ostrzega przed pozostawianiem dokumentów tożsamości

UODO ostrzega przed pozostawianiem w zastaw dokumentów tożsamości w wypożyczalniach sprzętu.

...
Czytaj więcej

Podsumowanie roku z Kancelarią Czublun Trębicki

Czy 2019 r. był dla przedsiębiorstw zajmujących się zewnętrznym doradztwem prawnym szczególnie trudny? Jakie wyzwania czekają branżę ubezpieczeniową w nowym roku? Autorem komentarza jest mec. Piotr Czublun z Kancelarii Czublun Trębicki.

...
Czytaj więcej

Zmiany w ofercie UFK

Aegon poinformował o zmianach w ofercie UFK.

...
Czytaj więcej

Zakaz wykonywania czynności agencyjnych dla wszystkich pracowników brokera

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15.12.2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń, broker ubezpieczeniowy nie może wykonywać działalności agencyjnej, czynności agencyjnych, czynności dystrybucyjnych zakładu ubezpieczeń ani czynności dystrybucyjnych...

...
Czytaj więcej

RF przekazuje formularz sprawozdania dla podmiotów rynku finansowego za 2019 r.

Rzecznik Finansowy przekazał link do aktywnego formularza umożliwiającego podmiotom finansowym złożenie sprawozdania za 2019 r.

...
Czytaj więcej

Podsumowanie roku z Unum

Co jeszcze wydarzyło się w 2019 i jakie oczekiwania z 2020 r. wiąże Unum? Odpowiada Aneta Podyma-Milczarek, Prezes Zarządu Unum Życie TUiR S.A.

...
Czytaj więcej

Podsumowanie roku z UNIQA

Jakie wyzwania czekają w 2020 r.? - odpowiada Jarosław Matusiewicz, prezes UNIQA Polska.

...
Czytaj więcej

Pracownik zbada krew na koszt pracodawcy?

Lekarze hematolodzy postulują uwzględnienie morfologii krwi w zakresie obowiązkowych badań medycyny pracy.

...
Czytaj więcej

Podsumowanie roku z Prudential Polska

Jak 2019 r. zapisał się w historii Prudential Polska? Jakie oczekiwania wiążą z 2020 r.? Wypowiada się Jarosław Bartkiewicz – Prezes Prudential Polska.

...
Czytaj więcej

Podsumowanie roku z Mondial Assistance

Jak Mondial Assistance zapamięta rok 2019 i co czeka branżę ubezpieczeniową w 2020 r.? Wypowiedzi dla redakcji beinsured udzielił Tomasz Frączek, prezes Mondial Assistance.

...
Czytaj więcej

Rekordowe wpłaty do ZUS

W ubiegłym roku przedsiębiorcy wpłacili do ZUS najwięcej w historii – donosi Mateusz Rzemek na łamach Rzeczpospolitej. Jak wynika z podsumowania ZUS-u, w omawianym okresie wpłacono 281 mld zł składek na ubezpieczenia zatrudnionych.

...
Czytaj więcej

Podsumowanie roku z Marsh Polska

Jak przedstawiciele branży ubezpieczeniowej wspominają 2019 r. i czego spodziewają się w nowym roku? Autorem wypowiedzi dla beinsured.pl jest Artur Grześkowiak - Prezes Marsh Polska.

...
Czytaj więcej

Podsumowanie roku z Euler Hermes

Jaki był 2019 r., a jakie oczekiwania wobec 2020 r. ma Euler Hermes? Dla redakcji beinsured odpowiada Paul Flanagan, prezes TU Euler Hermes SA.

...
Czytaj więcej

Podsumowanie roku z KUKE

„Patrząc na rynek ubezpieczeń należności handlowych, czyli grupę 14. ubezpieczeń, trudno powiedzieć, by 2019 był rokiem przełomu” – powiedział Janusz Władyczak, prezes KUKE.

...
Czytaj więcej

Podsumowanie roku z Colonnade Insurance

Jakie wyzwania czekają na ubezpieczycieli w 2020 r. i jak wspominają 2019 r.? Redakcja beinsured.pl postanowiła zapytać o to przedstawicieli branży. Autorami komentarza są Marek Gurbała oraz Agata Grygorowicz.

...
Czytaj więcej

Podsumowanie roku z Bacca

Jaki był 2019 dla branży ubezpieczeniowej? Co czeka nas w nowym roku? Redakcja beinsured.pl postanowiła zapytać o to przedstawicieli branży. Autorem komentarza jest Cezary Świerszcz, prezes zarządu Bacca.

...
Czytaj więcej

Sankcje za brak OC w 2020 r.

W 2020 r. kara za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC wzrosła o 15%. W 2019 r. właściciel samochodu osobowego za brak OC płacił maksymalnie 4500 zł, w 2020 r. – jest to już 5200 zł kary.

...
Czytaj więcej

Podsumowanie roku z Aegon Polska

Rok 2019 już za nami. Jaki był dla branży ubezpieczeniowej? Co czeka nas w nowym roku? Redakcja beinsured.pl postanowiła zapytać o to przedstawicieli branży. Autorem komentarza jest Marc van der Ploeg – prezes zarządu Aegon Polska.

...
Czytaj więcej

Brokerzy o nadmiarze formalności

Od czasu wejścia w życie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, IDD, pośrednicy ubezpieczeniowi mają problem z nadmiarem formalności – donosi Sylwia Wedziuk w Pulsie Biznesu.

...
Czytaj więcej

Marek Niechciał złożył dymisję z funkcji Prezesa UOKiK

20 grudnia 2019 r. Rada Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego powołała Marka Niechciała na członka zarządu UFG. Z tego powodu, Niechciał złożył dymisję z obecnie pełnionej funkcji Prezesa UOKiK, którą 23 grudnia przyjął Premier Mateusz Morawiecki.

...
Czytaj więcej

Nowy Zastępca Przewodniczącego KNF

Dagmara Wieczorek-Bartczak została powołana przez Premiera Mateusza Morawieckiego na stanowisko Zastępcy Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego. Wieczorek-Bartczak będzie odpowiedzialna za nadzór nad sektorem ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Potrzeba nowego podejścia do polis ogniowych

Coraz częściej występujące szkody w sektorach powszechnie uznawanych przez ubezpieczycieli za bezpieczne, sprawiają, że branża zaczyna się zastanawiać nad zasadnością używania kodów PKD do kwalifikacji ryzyka – donosi Sylwia Wedziuk w Pulsie Biznesu.

...
Czytaj więcej

Nawyki finansowe najczęściej wynosimy z domu

80% Polaków jest zdania, że edukowanie z zakresu ekonomii jest istotne. Jak wynika z testu wiedzy finansowej, który przeprowadzono dla platformy Kapitalni.org przez firmę Maison&Partners.

...
Czytaj więcej

Działalność UOKiK w 2018 r.

UOKiK opublikował podsumowanie swoich działań w 2018 r. Jak informuje Urząd, zeszły rok to przede wszystkim 890 decyzji z zakresu ochrony konkurencji i konsumentów, ponad 19 mln zł nałożonych kar i ponad 700 wydanych istotnych poglądów w sprawach sądowych

...
Czytaj więcej

Roger Hodgkiss powołany do Zarządu Generali Polska

Roger Hodgkiss został powołany na członka Zarządu Generali Polska. Jest odpowiedzialny za sprzedaż ubezpieczeń majątkowych Generali i Proama, wsparcie sprzedaży, a także obsługę klienta oraz marketing.

...
Czytaj więcej

Trwają konsultacje dot. wytycznych ws. prawa do bycia zapomnianym w wyszukiwarkach internetowych

UODO na swojej stronie internetowej poinformowało o trwających konsultacjach, które dotyczą wytycznych w sprawie kryteriów dotyczących prawa do bycia zapomnianym w wyszukiwarkach internetowych na mocy RODO (część 1).

...
Czytaj więcej

AXA ubezpieczy radców prawnych

Krajowa Izba Radców Prawnych podpisała umowę z AXA na ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej radców prawnych w latach 2020-22. Doradcą Izby przy wyborze ubezpieczyciela była firma brokerska Willis Towers Watson.

...
Czytaj więcej

PPK krok po kroku

Pierwsza fala wdrożeń Pracowniczych Planów Kapitałowych w największych firmach już za nami. Poziom partycypacji pracowników (około 40%) może pozostawiać pewien niedosyt, ale prawda jest taka, że na rzetelną ocenę PPK należy poczekać co najmniej kilka lat.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenie CPI pomoże w przypadku skażonych produktów

Ryzyko związane z wypuszczeniem na rynek uszkodzonych lub skażonych partii produktów nie tylko będzie niebezpieczne dla konsumentów, ale i najprawdopodobniej spowoduje straty finansowe i utratę reputacji firmy.

...
Czytaj więcej

W 2020 r. wyższe zaliczki dla Rzecznika Finansowego

Ministerstwo Rozwoju i Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia o zmianie rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 27 października 2017 r. ws. terminu uiszczania, wysokości i sposobu obliczania należności na pokrycie kosztów działalności RF.

...
Czytaj więcej

Zakazane stosunki agent-broker

Niestety, stałe stosunki pomiędzy agentem i brokerem nie mają przyszłości. Nasz ustawodawca zdecydował, że związki tego typu nie mogą zostać zaakceptowane, bo to może godzić w interesy klientów.

...
Czytaj więcej

Obowiązek aktualizacji danych dot. brokera ubezpieczeniowego w rejestrze KNF

Zgodnie z art. 61 ust. 1 ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, w przypadku zmiany danych, objętych wpisem do rejestru brokerów, broker ubezpieczeniowy i broker reasekuracyjny niezwłocznie, jednak nie później niż w terminie 7 dni od dnia zaistnienia zmiany...

...
Czytaj więcej

Risk manager a systemy przeciwpożarowe

Dobór odpowiedniego systemu przeciwpożarowego jest jedną z czynności prewencyjnych, w których biorą udział tzw. risk managerowie z towarzystw ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Zlecenie wykonania czynności specjalistycznych przez brokera ubezpieczeniowego

Zgodnie z art. 31 ust. 1 ustawy o dystrybucji ubezpieczeń broker ubezpieczeniowy może zlecić wykonywanie czynności wymagających specjalistycznej wiedzy innym podmiotom, z wyłączeniem prawa składania i przyjmowania oświadczeń woli w imieniu klientów.

...
Czytaj więcej

Zagrożone dane emerytalne?

Puls Biznesu, w swoim najnowszym artykule, wylicza uwagi do projektu ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej. Jednym z zagrożeń, jakie wskazują, jest utrata kontroli nad wrażliwymi danymi.

...
Czytaj więcej

RF ostrzega przed usługami platform inwestycyjnych

Rzecznik Finansowy ostrzega przed korzystaniem z usług platform inwestycyjnych, które mogą nie tylko wprowadzać klientów w błąd co do gwarancji zysku z inwestycji, ale i uniemożliwiać odzyskanie pochopnie wpłaconych pieniędzy.

...
Czytaj więcej

Kontrola KNF – wymagane dokumenty

Agenci ubezpieczeniowi i brokerzy ubezpieczeniowi, na podstawie odpowiednio art. 69 i 70 ustawy o dystrybucji ubezpieczeń, podlegają kontroli w zakresie zgodności ich działalności z przepisami prawa, a w przypadku brokerów – także stanu majątkowego.

...
Czytaj więcej

Badanie opinii i satysfakcji klienta – czy to informacja handlowa czy już marketing?

Badanie opinii i satysfakcji klienta to jedno z podstawowych narzędzi pozwalających na monitorowanie jakości oferowanych usług z perspektywy ich bezpośredniego odbiorcy.

...
Czytaj więcej

Mondial Assistance uzyskało tytuł Top Marka 2019

Mondial Assistance został wymieniony w tegorocznym rankingu medialności brandów na polskim rynku.

...
Czytaj więcej

Zmiany w zarządzie UFG

Do zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego dołącza Radosław Bedyński. Stanowisko obejmie od 1 stycznia 2020 r.

...
Czytaj więcej

PKO Ubezpieczenia sprzedało pierwsze polisy komunikacyjne

​PKO Ubezpieczenia rozpoczęło sprzedaż produktów komunikacyjnych. Oznacza to, że na polski rynek ubezpieczeń komunikacyjnych wszedł nowy podmiot. Jest to już 30. zakład ubezpieczeń z ofertą dla kierowców.

...
Czytaj więcej

NIK: klienci towarzystw ubezpieczeń nie są właściwie chronieni

NIK przebadała poziom ochrony konsumentów na rynku ubezpieczeniowym. W raporcie zawarto wiele uwag wobec instytucji mających na celu nadzór na sektorem ubezpieczeniowym, wskazując, że ich działania nie przekładają się na skuteczność ochrony klientów.

...
Czytaj więcej

Pracownicze Programy Emerytalne – ważny element systemu emerytalnego

Zatwierdzony ostatnio przez rząd projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne, zakłada praktyczną likwidację OFE.

...
Czytaj więcej

Gorączka zakupów pociąga za sobą falę zwrotów i reklamacji

W Black Friday Polacy wydają blisko 176% więcej na zakupy w Internecie, niż w poprzednim miesiącu – wynika z danych KIR.

...
Czytaj więcej

Obowiązki twórcy produktu ubezpieczeniowego

Podczas ostatniego szkolenia prowadzonego w ramach Szkoły Ubezpieczeń beinsured szczególne emocje wzbudziła kwestia obowiązków twórcy produktu ubezpieczeniowego w kontekście działalności dystrybutorów ubezpieczeń – brokerów i agentów ubezpieczeniowych.

...
Czytaj więcej

OFE game over

26 listopada 2019 roku rząd zatwierdził ostateczny kształt projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne.

...
Czytaj więcej

Kontrola vs wizyta nadzorcza

​Podczas szkolenia zorganizowanego w ramach Szkoły Ubezpieczeń beinsured, poświęconego kontroli prowadzonych przez organ nadzoru, padło dość ciekawe pytanie: czym właściwie różni się kontrola KNF od wizyty nadzorczej. Co na to przepisy?

...
Czytaj więcej

Koniec kar umownych z powodu opóźnienia w zapłacie wynagrodzenia

Kary umowne z powodu opóźnienia w zapłacie wynagrodzenia są niedopuszczalne. Zgodnie z ostatnią uchwałą Sądu Najwyższego to już pewne.

...
Czytaj więcej

Roger Hodgkiss dołącza do ścisłego kierownictwa Generali Polska

Roger Hodgkiss dołącza do ścisłego kierownictwa Generali Polska, gdzie będzie odpowiedzialny za marketing oraz sprzedaż ubezpieczeń majątkowych Generali i Proama.

...
Czytaj więcej

Czy środki w PPK należą do mnie?

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy o PPK, środki gromadzone w PPK stanowią prywatną własność uczestnika PPK. Można zatem zakładać, że zgodnie z obowiązującym prawem to co wpłacę ja, mój pracodawca i budżet na mój rachunek PPK, pozostanie moją własnością.

...
Czytaj więcej

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń - jak skutecznie przygotować się do kontroli KNF?

20 listopada eksperci z Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI zaprezentowali zagadnienia prawne w zakresie przeprowadzania przez Komisję Nadzoru Finansowego kontroli w podmiotach branży ubezpieczeniowej.

...
Czytaj więcej

Oczarowani – drugi etap społecznej kampanii informacyjnej

Ruszył drugi etap kampanii społecznej, mającej na celu zwrócenie uwagi na ryzyka związane z inwestowaniem w tzw. condhotele/aparthotele.

...
Czytaj więcej

Unum Życie angażującym miejscem pracy

Unum Życie otrzymało tytuł Najlepszego Pracodawcy 2019 w Polsce. Po raz siódmy zakład ubezpieczeń został doceniony przez Kincentric za budowanie angażującego miejsca pracy.

...
Czytaj więcej

PZU Zdrowie podpisało umowę przedwstępną nabycia Tomma Diagnostyka Obrazowa SA

PZU Zdrowie przejmuje kolejną spółką z branży medycznej. Spółka zamierza nabyć 100 proc. akcji Tomma Diagnostyka Obrazowa SA. Oba podmioty podpisały już przedwstępną umowę.

...
Czytaj więcej

Czy sztuczna inteligencja rozwiąże problemy wyłudzeń?

6,05% światowego PKB – tyle wynosiła równowartość kosztów wywołanych oszustwami i wyłudzeniami w latach 1997-2018 według obliczeń firmy Crowe i Uniwersytetu Portsmouth.

...
Czytaj więcej

UFG: nowy system przekazywania akt szkodowych

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczyna budowę systemu ułatwiającego ubezpieczycielom przekazywanie akt szkodowych.

...
Czytaj więcej

Wyniki Grupy PZU po trzecim kwartale 2019 roku

Grupa PZU podsumowała swoją działalność po III kw. 2019 r. Spółka odnotowała najlepszy wynik sprzedażowy mimo trudnego rynku i strategiczną akwizycję w obszarze zdrowia.

...
Czytaj więcej

Supra Brokers S.A. bez Prezesa Zarządu

Dotychczasowy Prezes Zarządu Supra Brokers S.A. Rafał Holanowski z dniem 6 listopada przestał pełnić swoją funkcję. Do czasu wyłonienia nowego Prezesa Zarządu, obowiązki przejmuje Zarząd Spółki.

...
Czytaj więcej

Pracownik w erze rewolucji przemysłowej 4.0

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte: prawie 30% polskich pracowników interesują alternatywne formy zatrudnienia. Jednak jedynie 32% organizacji jest gotowe do wprowadzenia tego typu rozwiązań.

...
Czytaj więcej

ZPF: Będziemy oszczędzać coraz więcej

30,2% polskich gospodarstw domowych uważa, że w nadchodzącym roku zdoła zaoszczędzić jakiekolwiek pieniądze – tak wynika z badania „Sytuacja na rynku consumer finance”.

...
Czytaj więcej

Rekomendacje PIU dla nowego parlamentu

PIU na swoim blogu umieściła listę rekomendacji dla nowego parlamentu, które pozwolą upowszechnić ochronę ubezpieczeniową i pozytywnie wpłynąć na rozwój branży.

...
Czytaj więcej

Prezydent podpisał ustawę rozszerzającą skład KNF

5 listopada 2019 r. Prezydent RP podpisał ustawę mającą na celu poprawę rynku kapitałowego, szczególnie finansowania spółek notowanych na giełdzie. Ustawa rozszerza skład KNF o 3. wiceprzewodniczącego, odpowiedzialnego za sektor ubezpieczeniowy.

...
Czytaj więcej

Czego najbardziej boją się firmy?

Awaria, pożar, ograniczenie dostępów – to najczęściej wymieniane ryzyka związane z użytkowaniem technologii, których obawiają się organizacje.

...
Czytaj więcej

Połączenie Concordia Capital i Generali Życie TU

31 października 2019 nastąpiło połączenie Concordia Capital SA i Generali Życie TU SA. Formalnie oznacza to, że Generali Życie TU SA wstąpiło w prawa i obowiązki Concordia Capital SA, stając się stroną umów zawartych przez tę spółkę.

...
Czytaj więcej

RF: zerwanie więzi rodzinnej wskutek trwałego uszczerbku na zdrowiu zasługuje na zadośćuczynienie

Rzecznik Finansowy rozpoczął prace nad wnioskiem do Sądu Najwyższego w sprawie rozstrzygnięcia kwestii uznania zerwania więzi rodzinnych wskutek trwałego i poważnego uszczerbku na zdrowiu za naruszenie dobra osobistego.

...
Czytaj więcej

Kolejka chętnych ustawi się po AXA

Kolejka chętnych jest zainteresowana AXĄ – donosi Karolina Wysota w Pulsie Biznesu. Według źródeł Reutersa, Grupa AXA rozważa sprzedaż swojego biznesu w Europie Środkowej, a więc w Polsce, Czechach i na Słowacji.

...
Czytaj więcej

Colonnade Insurance S.A. rozszerza ofertę o szkolenia

Colonnade Insurance S.A. wprowadza do oferty szkolenia dotyczące zasad ochrony danych osobowych.

...
Czytaj więcej

Resort sprawiedliwości rozważa ustanowienie regulacji przyznającej zadośćuczynienie bliskim ciężko poszkodowanych

Ministerstwo Sprawiedliwości rozważa wprowadzenie zmian do Kodeksu cywilnego. MS chce uregulować kwestię przyznawania zadośćuczynień osobom bliskim z tytułu zerwania więzi rodzinnej wskutek czynu niedozwolonego, gdy doszło do poważnego uszczerbku.

...
Czytaj więcej

KNF daje bankom czas na poprawę bezpieczeństwa

Banki mają czas do końca 2020 r. na wdrożenie nowych procedur bezpieczeństwa przy zbliżeniowych płatnościach kartą - poinformowała PAP Komisja Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

Przedłużenie terminu składania wniosków o dotacje z powodu suszy

Termin składania wniosków o pomoc przez rolników, którzy ponieśli straty w wyniku suszy i innych niekorzystnych zjawisk atmosferycznych został przedłużony o dwa tygodnie – czytamy na prawo.pl.

...
Czytaj więcej

Obowiązkowe OC dla kierowców wypożyczanych UTO?

Obowiązkowe OC dla kierowców hulajnóg to jeden z postulatów, które składa Stowarzyszenie Użytkowników Urządzeń Transportu Osobistego.

...
Czytaj więcej

Powołano nowego członka zarządu PZU SA

23 października 2019 r. Rada Nadzorcza PZU SA podjęła uchwałę powołującą Aleksandrę Agatowską w skład Zarządu spółki na funkcję Członka Zarządu.

...
Czytaj więcej

Link4 wybrany Top Marką 2019

Link4 został wybrany Top Marką 2019 r. w kategorii ubezpieczenia komunikacyjne w konkursie Laur Konsumenta – poinformował na Twitterze rzecznik prasowy Link4, Maciej Krzysztoszek.

...
Czytaj więcej

PZU i Alior wspólnie mogą przejąć mBank

Jak podaje Rzeczpospolita, PZU i Alior mogłyby wspólnie przejąć mBank. Maciej Rudke pisze, że chociaż jest to jeden z najbardziej skomplikowanych pomysłów dotyczących przejęcia mBanku, to mógłby rozwiązać kilka problemów.

...
Czytaj więcej

Co stanie się z polskim rynkiem ubezpieczeń po wyjściu AXA?

„Ewentualne opuszczenie Polski przez francuskiego giganta nie zagrozi naszemu rynkowi ubezpieczeń” – donosi Piotr Skwirowski w Rzeczpospolitej.

...
Czytaj więcej

AXA Polska na sprzedaż

Grupa AXA rozważa sprzedaż swoich spółek z rejonu Europy Środkowej, podaje Reuters. Kwota transakcji może wynieść od 400 do 800 mln euro.

...
Czytaj więcej

MF: reklamy i akwizycje kancelarii odszkodowawczych są zgodne z interesem osób poszkodowanych

Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację ws. senackiego projektu ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wynikających z czynu niedozwolonego wskazał, że przedstawione w projekcie rozwiązania wymagają korekty.

...
Czytaj więcej

W Sopocie odbył się I Kongres Punktów Standard ERGO Hestii

ERGO Hestia zorganizowała kongres dedykowany swoim pośrednikom. Podczas spotkania poznali oni nowe produkty i zmiany planowane w obszarze dystrybucji ubezpieczeń w sopockim towarzystwie ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

S&P: PZU z ratingiem A- i pozytywna perspektywą

Agencja S&P Global Ratings potwierdziła długoterminowe ratingi kredytowe i oceny siły finansowej dla Grupy PZU. Wynik analizy utrzymał ocenę dla polskiego podmiotu na poziomie  'A-' i pozytywną perspektywę dla wszystkich spółek w Grupie.

...
Czytaj więcej

Co zrobić w przypadku kradzieży tożsamości?

Urząd Ochrony Danych Osobowych udostępnił krótki poradnik, w którym podpowiada, jakie działania można podjąć w przypadku kradzieży tożsamości oraz jak postępować, by zminimalizować ryzyko przechwycenia danych osobowych.

...
Czytaj więcej

Kto będzie nowym Rzecznikiem Finansowym?

Jak donosi Rzeczpospolita, Minister Finansów Jerzy Kwieciński złoży wniosek o powołanie nowego Rzecznika Finansowego.

...
Czytaj więcej

PZU ostrzega przed fałszywymi wiadomościami

PZU ostrzega przed atakiem phishingowym w postaci fałszywych wiadomości, które mogą trafić na skrzynkę mailową lub telefon.

...
Czytaj więcej

UODO ostrzega przed mailami z informacją o nieuprawnionym ujawnieniu danych osobowych

Do UODO docierają sygnały na temat otrzymywania podejrzanych maili z informacją o nieuprawnionym ujawnieniu danych osobowych. Jest to atak phisingowy, czyli próba wyłudzenia danych odbiorcy maila.

...
Czytaj więcej

April Polska ma nowego CEO. Został nim Robert Świergocki

Robert Świergocki otrzymał nominację na stanowisko Prezesa Zarządu April Polska. Na stanowisku tym zastąpi Gregoire Ezanno, którego kadencja upłynęła.

...
Czytaj więcej

CEP zostanie rozszerzona o nowe kategorie danych. Opublikowano nowy projekt rozporządzenia

W serwisie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia w sprawie katalogu danych gromadzonych w centralnej ewidencji pojazdów.

...
Czytaj więcej

Szpitale pracują nad zasadami przyznawania odszkodowań za błędy medyczne

Portal prawo.pl podaje, że Polska Federacja Szpitali we współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia prowadzi prace nad powstaniem kodeksu dobrych praktyk dla szpitali.

...
Czytaj więcej

Adam Malinowski nowym członkiem Zarządu spółek SIGNAL IDUNA

Akcjonariusze spółek SIGNAL IDUNA Polska TU S.A. i SIGNAL IDUNA Życie TU S.A. złożyli Adamowi Malinowskiemu propozycję objęcia stanowiska Szefa Sprzedaży z dniem 1 listopada 2019 r.

...
Czytaj więcej

Kto mi odda moje pieniądze?

Pożyczyłem od banku trochę kasy. Franków w tym było niewiele, ale zastanawiam się, czy wbrew logice i zdrowemu rozsądkowi, nie powinienem był pożyczyć całości w szwajcarskiej walucie?

...
Czytaj więcej

Rozwój AI wymaga regulacji prawnych

W interpelacji nr 33793 skierowanej do ministra cyfryzacji w sprawie regulacji prawnych dotyczących sztucznej inteligencji podniesiono kwestię dostosowania polskiego prawa do wytycznych Komisji Europejskiej zapobiegających niewłaściwemu wykorzystaniu AI.

...
Czytaj więcej

Comperia wpisana do rejestru małych instytucji płatniczych

Portal Cashless.pl poinformował o umieszczeniu 40 podmiotów w rejestrze małych instytucji płatniczych prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego. Wśród spółek, które uzyskały licencję MIP, znalazła się m.in. porównywarka ubezpieczeń Comperia.

...
Czytaj więcej

Zainteresowanie PPK wśród Polaków

Jak podaje serwisemerytalny.rp.pl, pracownicze plany kapitałowe cieszą się większym zainteresowaniem niż przypuszczano – udział zatrudnionych w programie wynosi 62%.

...
Czytaj więcej

Christoph Witte awansował na stanowisko Dyrektora Generalnego Credendo

W dniu 1 października 2019 r. Christoph Witte został powołany na stanowisko Dyrektora Generalnego Credendo – Short-Term EU Risks úvěrová pojišťovna, a.s.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenie NNW od InterRisk uzyskało tytuł Rodzinna Marka Roku

InterRisk TU SA Vienna Insurance Group zostało nagrodzone tytułem Rodzinna Marka Roku 2019 za ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków EDU Plus.

...
Czytaj więcej

DataWalk wygrywa kolejny kontrakt w międzynarodowej grupie ubezpieczeniowej

Kooperativa wybrała DataWalk – polską platformę analityczną, używaną przez m.in. służby specjalne czy instytucje rządowe. DataWalk ma wspierać towarzystwo ubezpieczeń w walce z wyłudzeniami.

...
Czytaj więcej

Generali najlepszą grupą ubezpieczeniową na świecie według Forbesa

Generali zyskało najwyższą pozycję wśród grup ubezpieczeniowych w rankingu Forbesa „The World's Best Regarded Companies” („Najlepiej oceniane firmy na świecie”).

...
Czytaj więcej

AXA w gronie najlepszych marek

​AXA otrzymała wyróżnienie Superbrands 2020. Tytuł przyznawany jest przez konsumentów markom, które są przez nich uznawane za godne zaufania, o dobrej reputacji i z ofertą produktów najwyższej jakości.

...
Czytaj więcej

PZU ma już 1500 biur agentów wyłącznych

W ciągu dwóch lat liczba biur agentów współpracujących wyłącznie z PZU wzrosła o prawie połowę. Obecnie klienci mogą skorzystać z usług agentów wyłącznych ubezpieczyciela w ponad 1500 placówkach. Wynik ten to efekt przyjętej w 2017 roku strategii PZU.

...
Czytaj więcej

ERGO Hestia z nowym rzecznikiem prasowym

​Marcin Dybuk został zastępcą dyrektora biura komunikacji i rzecznikiem prasowym STU ERGO Hestia.

...
Czytaj więcej

Marek Brandt został Country Managerem w Credendo

Z dniem 1 października 2019 r. Marek Brandt zacznie pełnić funkcję Country Managera polskiego oddziału Credendo – Short-Term EU Risks úvěrová pojišťovna, a.s. Na stanowisku zastąpi Christopha Witte.

...
Czytaj więcej

Kto ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną wypożyczonym autem?

​Właściciele firm wynajmujących samochody są zobowiązani do zakupu ubezpieczenia OC ppm. Często też dodatkowo ubezpieczają wypożyczane auta. Mimo to użytkownicy wynajętych pojazdów mogą zostać obciążeni kosztami wobec osób trzecich.

...
Czytaj więcej

Małgorzata Ślepowrońska prezesem UFG

Rada Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego powoła Małgorzatę Ślepowrońską na stanowisko prezesa UFG.

...
Czytaj więcej

Grzegorz Kulik został Dyrektorem Generalnym Polskiego Oddziału Colonnade Insurance

Grzegorz Kulik objął stanowisko Dyrektora Generalnego Polskiego Oddziału Colonnade Insurance S.A. W zakładzie ubezpieczeń odpowiada za strategię i działanie spółki na polskim rynku.

...
Czytaj więcej

Zmieni się sposób przekazywania niektórych informacji do KNF

Została opublikowana wersja z dnia 13 września 2019 r. projektu rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków i warunków technicznych służących do przekazywania niektórych informacji przez podmioty nadzorowane przez KNF.

...
Czytaj więcej

Mfind zmienia się w Punkta

Porównywarka ubezpieczeń mfind przekształciła się w nową markę – Punkta. Rebranding jest wynikiem rozbudowy dotychczasowej działalności firmy i realizacji strategii biznesowej. Spółka z internetowej porównywarki ubezpieczeń stała się multiagencją.

...
Czytaj więcej

Howden Broking Group i RKH Specialty łączą się. Z fuzji zyska polska spółka Donoria

Hyperion zadecydował o połączeniu dwóch swoich spółek: Howden Broking Group (HGB) i RKH Speciality (RKH). Podmioty będą funkcjonować pod wspólną marką Howden. Na fuzji zyska także polska Donoria.

...
Czytaj więcej

Ochrona ubezpieczeniowa dla najemców i lokatorów

Co czwarta osoba najmująca mieszkanie przynajmniej raz coś w nim uszkodziła. A jedynie co dziesiąty najemca kupuje ubezpieczenie, które chroni go przed finansowymi skutkami takich zdarzeń. To główne wnioski płynące z raportu „Ubezpieczenia dla lokatorów”.

...
Czytaj więcej

NIK: wojewódzkie komisje ds. zdarzeń medycznych nie odciążyły sądów

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że liczba spraw dotyczących wystąpienia błędu medycznego, kierowanych do sądów i prokuratur zwiększyła się w ostatnim czasie.

...
Czytaj więcej

NWZ PZU: zwiększono maksymalną liczbę członków zarządu PZU

​W dniu 6 września 2019 r. odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy PZU. Podczas NWZ dokonano zmian w Statucie PZU m.in. w zakresie maksymalnej liczby członków Zarządu.

...
Czytaj więcej

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Powstanie Fundusz Pomocowy dla zakładów ubezpieczeń

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów został wpisany projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Zakłada on utworzenie Funduszu Pomocowego, którego zadaniem będzie udzielanie zwrotnej pomocy finansowej ubezpieczycielom.

...
Czytaj więcej

Rajmund Rusiecki w zarządzie Concordia Polska TUW

Rajmund Rusiecki został powołany do zarządu Concordia Polska TUW. W związku z tym jest już członkiem Zarządów obu spółek Concordia Ubezpieczenia – Grupa Generali. Odpowiada w nich za sprzedaż zarówno ubezpieczeń majątkowych, jak i życiowych.

...
Czytaj więcej

Piotr Głowski zostanie wiceprezesem Unilink

Z dniem 1 października 2019 r. do zarządu Unilink dołączy Piotr Głowski, obejmując stanowisko wiceprezesa. W Grupie przejmie odpowiedzialność za zarządzanie sprzedażą i marketingiem.

...
Czytaj więcej

Andrzej Miron został członkiem zarządu Nationale-Nederlanden ds. technologii

Andrzej Miron przejmie odpowiedzialność za obszar IT w Nationale-Nederlanden jako członek zarządu ds. technologii oraz CIO (Chief Information Officer). Andrzej Miron będzie koordynował i nadzorował wdrażanie nowych technologii.

...
Czytaj więcej

Nationale-Nederlanden promuje ubezpieczenia NNW dla dzieci

„Ubezpiecz jak ojciec, baw się jak tata” – to hasło nowej kampanii reklamowej Nationale-Nederlanden, która rusza z początkiem września.

...
Czytaj więcej

II odsłona kampanii LINK4 Smart Ideas

LINK4 przygotował II odsłonę swojej kampanii edukacyjnej Smart Ideas. W krótkich animacjach ubezpieczyciel przedstawia różne ciekawostki dot. zasad bezpieczeństwa.

...
Czytaj więcej

Jolanta Karny przejmie w Avivie odpowiedzialność za sprzedaż, marketing i strategię

​Od września Jolanta Karny obejmie stanowisko szefa sprzedaży w Avivie. Ponadto, w zarządzie będzie także odpowiadać za obszar marketingu, direct, sprzedaży cyfrowej i strategii.

...
Czytaj więcej

PZU Zdrowie uruchamia stomatologię

​PZU Zdrowie otwiera gabinety stomatologiczne w swoich placówkach. Od sierpnia usługi stomatologiczne oferowane są w centrum medycznym w Warszawie. Ubezpieczyciel wkrótce uruchomi je także dla pacjentów w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.

...
Czytaj więcej

Aviva Polska finalistą międzynarodowego konkursu innowacji technologicznych

Aviva Polska została finalistą międzynarodowego konkursu innowacji technologicznych 2019 BAI Global Innovation Awards.

...
Czytaj więcej

UNIQA uznana za Przyjaciela Klientów

​UNIQA zdobyła odznakę Customers’ Friend – Przyjaciel Klientów. Wyróżnienie przyznawane jest przez szwajcarską organizację ICERITAS instytucjom, które budują dobre relacje ze swoimi klientami i zapewniają im najlepszej jakości usługi.

...
Czytaj więcej

Baltin: Allianz stanie się bardziej smart

Matthias Baltin, prezes zarządu Allianz Polska, gościł w programie #RZECZoBIZNESIE. Podczas rozmowy podkreślił, że polski rynek ma duże znaczenie w Europie. Wskazał też, w jakich kierunkach zamierza rozwijać się zarządzana przez niego spółka.

...
Czytaj więcej

Generali Investments TFI wpisane do KRS jako nowa nazwa Union Investment TFI

Zmiana wynika z transakcji zawartej 18 czerwca 2019 r. pomiędzy Grupą Generali a Union Asset Managment Holding AG.

...
Czytaj więcej

Janusza Momencika dziwne wypadki #8

- Dzień dobry panie Momencik, no to mamy problem - Janusz Momencik w pierwszej chwili nie rozpoznał głosu w słuchawce telefonu …

...
Czytaj więcej

Odszkodowanie za odwołany lot? TSUE rozwiewa wątpliwości

Na łamach Prawo.pl został opublikowany artykuł na temat odszkodowań dla pasażerów, których lot został odwołany.

...
Czytaj więcej

Rząd zapowiada walkę z suszą. W planach zawarto m.in. utworzenie bazy obszarów zagrożonych suszą

MGMiŻŚ przedstawiło plan przeciwdziałania suszy na terenie Polski. Dokument zawiera wiele rozwiązań prewencyjnych jak i propozycji postępowania w razie wystąpienia tego kataklizmu. W raporcie przedstawiono m.in. zmiany w systemie ubezpieczeń rolniczych.

...
Czytaj więcej

Polisy D&O dla członków zarządu i rady nadzorczej

Na łamach Rzeczpospolitej opublikowano artykuł na temat polis dla członków zarządu lub rady nadzorczej a obowiązku rozliczenia PIT.

...
Czytaj więcej

UFG: renty dla ofiar wypadków mimo wyczerpania sumy gwarancyjnej

Ofiary wypadków sprzed lat otrzymają renty, mimo wyczerpania środków zagwarantowana na ten cel w polisach OC sprawców wypadków. Świadczenia będzie wypłacał UFG, na który składają się ubezpieczyciele oferujący polisy komunikacyjne.

...
Czytaj więcej

Rośnie liczba wypadków użytkowników UTO

Na łamach Rzeczpospolitej opublikowano artykuł na temat rosnącej liczby urazów wśród osób poruszających się na elektrycznych hulajnogach. Czy obowiązkowe ubezpieczenie dla użytkowników UTO to kwestia czasu?

...
Czytaj więcej

Rating siły finansowej TUW PZUW bez zmian

Aktualna ocena ratingowa S&P Global Ratings utrzymuje się na poziomie A-. Agencja ratingowa S&P Global Ratings przedłużyła rating TUW PZUW nadany w 2018 roku.

...
Czytaj więcej

RF o nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego

Eksperci Biura Rzecznika Finansowego brali udział w pracach nad tą regulacją i zgłaszali propozycje zmian mających na celu poprawienie pozycji klientów w sporach z instytucjami finansowymi.

...
Czytaj więcej

Nowa usługa doradztwa z pakietem wdrożenia PPK

Analizy Online i Donoria na bazie wcześniejszych doświadczeń stworzą wspólną, kompleksową usługę doradztwa wraz z całym pakietem wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych.

...
Czytaj więcej

RPP: ugody z podmiotami leczniczymi i ich ubezpieczycielami

Rzecznika Praw Pacjenta poinformował, że w ostatnim czasie zostało pomyślnie zakończonych kilka kolejnych spraw o zapłatę zadośćuczynienia. RPP brał udział w rozwiązywaniu ww. spraw.

...
Czytaj więcej

Janusza Momencika dziwne wypadki #7

Po wywołaniu rozprawy wszyscy zainteresowani zajęli przeznaczone dla nich miejsca. Sędzia Smutelowska, po zidentyfikowaniu obecnych, poprosiła Janusza Momencika o opuszczenie pomieszczenia i podjęła dalsze kwestie formalne.

...
Czytaj więcej

Unilink kupił Consultię

2 sierpnia 2019 r. Unilink S.A. sfinalizował transakcję zakupu Consultia Sp. z o.o.

...
Czytaj więcej

Wioletta Macnar obejmie stanowisko prezesa Santander Aviva

Wioletta Macnar, obecnie główny aktuariusz Avivy, obejmie stanowisko prezesa towarzystw ubezpieczeniowych Santander Aviva po uzyskaniu zgody KNF.

...
Czytaj więcej

Ustawa o szczególnych uprawnieniach osób poszkodowanych w przypadku wyczerpania sumy gwarancyjnej

Podczas 83. Posiedzenia Senatu rozpatrzono ustawę ws. wyczerpanych sum gwarancyjnych. W czasie posiedzenia Senatu nie zgłoszono nowych wniosków o charakterze legislacyjnym. Ustawa czeka na podpis Prezydenta.

...
Czytaj więcej

PZU i PKN Orlen złożyły do UOKiK wniosek ws. utworzenia wspólnego przedsiębiorcy

W związku planowanym utworzeniem wspólnego przedsiębiorcy przez PZU i PKN Orlen do UOKiK został złożony wniosek w tej sprawie.

...
Czytaj więcej

Janusza Momencika dziwne wypadki #6

- Sprawa z powództwa Jadwigi Oziębło-Hyc przeciwko Towarzystwu Ubezpieczeń na Życie „HappyFuture” i Multiagencji ubezpieczeniowej „Z Nami Bezpiecznie Sp. z o.o.” – zapraszam ...

...
Czytaj więcej

RODO a nowoczesne technologie

Na łamach Pulsu Biznesu pojawił się artykuł, w którym postawiono tezę, że RODO przerasta nowe technologie. Czy rzeczywiście technologia rozwijająca się w zawrotnym tempie jest hamowana przez przepisy wynikające z RODO?

...
Czytaj więcej

Maciej Kawecki odchodzi z rządu

Dr Maciej Kawecki, Dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi, Koordynator reformy ochrony danych osobowych złożył rezygnację z piastowanego stanowiska.

...
Czytaj więcej

Prezydent podpisał ustawę wzmacniają współpracę KUKE z innymi instytucjami rozwoju

​W dniu 29 lipca 2019 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 4 lipca 2019 r. o systemie instytucji rozwoju.

...
Czytaj więcej

Arkadiusz Przybyszewski dołączył do zarządu WDB Brokerzy Ubezpieczeniowi

​Rada Nadzorcza WDB Brokerzy Ubezpieczeniowi S.A. w dniu 29 lipca br. powołała nowego członka zarządu spółki. Decyzją RN został nim Arkadiusz Przybyszewski. Nową funkcję obejmie z dniem 1 sierpnia br.

...
Czytaj więcej

PZU i PKN ORLEN tworzą synergię w zakresie zakupów usług marketingowych i reklamowych

Grupa PZU i PKN ORLEN zacieśniają swoją współpracę strategiczną. Oba podmioty zamierzają wspólnie utworzyć podmiot odpowiedzialny za zakupy usług marketingowych i reklamowych. Wniosek w tej sprawie został już złożony do UOKiK.

...
Czytaj więcej

Grupa PZU udostępniła interaktywny raport za 2018 rok

​Grupa PZU opublikowała kolejny raport roczny w wersji online. Na specjalnej stronie zostały zaprezentowane dane Grupy w sposób przejrzysty i umożliwiający ich porównywanie.

...
Czytaj więcej

Janusza Momencika dziwne wypadki #5

- Trzydzieści osiem, trzydzieści dzieeeewięć, ....., czteeeeeerdzieeeści - codzienna porcja pompek w połączeniu z kilkoma innymi intensywnymi ćwiczeniami, zawsze wprawiała Janusza Momencika w bardzo dobry nastrój.

...
Czytaj więcej

Coraz bliżej zmian w przepisach w związku z UTO

Na łamach Rzeczpospolitej opublikowano artykuł, w którym opisano zmiany w przepisach w prawie o ruchu drogowym wynikające z konieczności regulacji UTO.

...
Czytaj więcej

Łukasz Świerczek Członkiem Zarządu Unum Życie

Rada Nadzorcza Unum Życie TUiR S.A. powołała w skład Zarządu Łukasza Świerczka, który odpowiedzialny będzie za Pion Prawno-Administracyjny spółki.

...
Czytaj więcej

Borys: zawarto ponad 200 umów o zarządzanie PPK

​Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, podał, że od początku lipca instytucje finansowe zawarły ponad 200 umów o zarządzanie PPK.

...
Czytaj więcej

Nowa struktura organizacyjna UNIQA

​Rada nadzorcza spółek UNIQA Polska zatwierdziła zmiany w strukturze organizacyjnej przygotowane przez zarząd. Są one związane z nową strukturą organizacyjną towarzystw ubezpieczeniowych UNIQA w Polsce.

...
Czytaj więcej

Poseł Liroy-Marzec interpeluje ws. możliwości czasowego wyrejestrowania pojazdów

W związku z trwającymi konsultacjami międzyresortowymi dot. możliwości czasowego wyrejestrowania pojazdów pojawiły się zastrzeżenia w związku z planowanym ograniczeniem stosowania przepisów jedynie w przypadku samochodów osobowych.

...
Czytaj więcej

Beata Graczyk Dyrektorem Prévoir w Polsce

Decyzją Rady Nadzorczej w dniu 1 lipca 2019 r. Beata Graczyk została powołana na stanowisko Dyrektora Oddziału Prévoir - Vie Groupe Prévoir S.A. w Polsce.

...
Czytaj więcej

Krajowa Rada Radców Prawnych popiera zakaz reklamy kancelarii odszkodowawczych w budynkach użyteczności publicznej

​Krajowa Rada Radców Prawnych odwołała się do rządowego stanowiska ws. projektu ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wynikających z czynu niedozwolonego.

...
Czytaj więcej

Od przyszłego roku UOKiK będzie przeprowadzał kontrole ws. zatorów płatniczych

​Sejm w dniu 4 lipca 2019 r. uchwalił ustawę o ograniczeniu zatorów płatniczych. Przyznaje ona m.in. uprawnienie dla prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do ścigania dużych przedsiębiorstw generujących największe zatory.

...
Czytaj więcej

Podsumowanie 83. posiedzenia Sejmu

​W dniach 3-4 lipca br. odbyło się 83. posiedzenie Sejmu, podczas którego Izba przyjęła m.in. rozwiązania dla frankowiczów i kredytobiorców, zerowy PIT dla osób do 26. roku życia oraz przepisy mające na celu zapobieganie zatorom płatniczym.

...
Czytaj więcej

Marka Wiener już oficjalnie funkcjonuje na polskim rynku

5 lipca 2019 r., po formalnej rejestracji nazwy w Krajowym Rejestrze Sądowym, na rynku ubezpieczeniowym zagościła nowa marka – Wiener. Jest to nowy wizerunek Gothaer TU S.A., który w lutym br. dołączyl do Grupy VIG.

...
Czytaj więcej

Grzegorz Kulik zrezygnował z funkcji wiceprezesa zarządu Allianz

Grzegorz Kulik złożył rezygnację z pełnienia funkcji wiceprezesa zarządu obu spółek Allianz Polska. W Grupie odpowiadał za obszar sprzedaży.

...
Czytaj więcej

TUW PZUW drugim na świecie najszybciej rozwijającym się TUW

Według raportu Global 500, TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych jest drugim na świecie najszybciej rozwijającym się towarzystwem ubezpieczeń wzajemnych.

...
Czytaj więcej

Zmiany w zarządach MetLife TU na Życie i MetLife PTE

​Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy MetLife TUnŻ zadecydowało o powołaniu do zarządu towarzystwa: Magdaleny Brzozowskiej-Tomczyk oraz Justyny Dymek. Także decyzją Rady Nadzorczej Sławomir Tołwiński otrzymał nominację na stanowisko Prezesa MetLife PTE.

...
Czytaj więcej

Krzysztof Mrówka Dyrektorem Biura Ubezpieczeń Rolnych

​W dniu 1 lipca 2019 r. Krzysztof Mrówka objął funkcję Dyrektora Biura Ubezpieczeń Rolnych Concordia Ubezpieczenia – Grupa Generali.

...
Czytaj więcej

Ryszard Micyk w Radzie Nadzorczej TUW Medicum

W dniu 27.06.2019 r. Walne Zgromadzenie Udziałowców TUW Medicum powołało Ryszarda Micyka na członka Rady Nadzorczej towarzystwa ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Piotr Głowski zostanie prezesem Santander Aviva

Piotr Głowski zostanie prezesem towarzystw ubezpieczeniowych Santander Aviva. Z końcem sierpnia br. z funkcji CEO rezygnuje Krzysztof Charchuła.

...
Czytaj więcej

UODO: pracodawca nie ma uprawnień do badania pracownika alkomatem

Urząd Ochrony Danych Osobowych odpowiadając na pytania związane ze zmianami w Kodeksie pracy poinformował, że w obecnym stanie prawnym pracodawcy nie mogą samodzielnie prowadzić kontroli stanu trzeźwości pracowników.

...
Czytaj więcej

Anna Włodarczyk-Moczkowska przewodniczącą Komisji rewizyjnej PIU

W dniu 26 czerwca wybrano skład Komisji rewizyjnej PIU. Przewodniczącą Komisji rewizyjnej PIU została po raz kolejny Anna Włodarczyk-Moczkowska.

...
Czytaj więcej

PZU Zdrowie uruchamia kiosk telemedyczny

​PZU Zdrowie uruchomiło pierwszy kiosk telemedyczny. Jest to mobilny gabinet, w którym pacjent ma możliwość wykonania diagnostyki za pomocą aparatury telemedycznej, a także wideokonsultacji z lekarzem.

...
Czytaj więcej

Insurtech będzie mógł testować swoje usługi w piaskownicy regulacyjnej na Litwie

Bank Litwy wydał pierwsze zezwolenie na wejście do piaskownicy regulacyjnej. Otrzymała je spółka Workpower, która stworzyła platformę peer-to-peer do sprzedaży ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Ustawa o zmianie ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz ustawy o PPE

Podczas 82. posiedzeniu Sejmu skierowano do Senatu ustawę o zmianie ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz ustawy o pracowniczych programach emerytalnych.

...
Czytaj więcej

AXA rozszerza ofertę ubezpieczeniową w aplikacji mobilnej mBanku o produkty życiowe

​mBank rozszerzył portfolio produktów ubezpieczeniowych AXA, sprzedawanych poprzez aplikację mobilną banku. Obecnie w ofercie znajdują się ubezpieczenia turystyczne, mieszkaniowe i od niedawna NNW i na życie, co jest pierwszą taką ofertą na rynku.

...
Czytaj więcej

Jarosław Matusiewicz ponownie wybrany przewodniczącym rady UFG

Zwyczajne Zgromadzenie Członków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego zatwierdziło sprawozdanie z działalności UFG za 2018 rok, a także udzieliło absolutorium zarządowi i radzie. Przeprowadzono również wybory uzupełniające do rady Funduszu.

...
Czytaj więcej

Czy Aviva planuje rozpoczęcie sprzedaży ubezpieczeń poprzez smartfony?

W przyszłym tygodniu Aviva zaprosiła przedstawicieli pracy na konferencję prasową, podczas której prawdopodobnie zaprezentuje nowy produkt.

...
Czytaj więcej

Allianz Polska z nowym prezesem

Podczas 26. posiedzenia KNF wyrażono zgodę na powołanie Matthiasa Baltina na Prezesa Zarządu spółek ubezpieczeniowych TUiR Allianz Polska S.A. oraz Tu Allianz Życie S.A. Nowy prezes podziękował za zaufanie jakim obdarzyły go władze spółek.

...
Czytaj więcej

Adam Łoziak wiceprezesem UNIQA przez kolejną kadencję

​Adam Łoziak ponownie został wybrany na stanowisko wiceprezesa obu spółek UNIQA. Funkcję tę będzie sprawował przez najbliższe trzy lata.

...
Czytaj więcej

KNF ogłosiła instytucje przyjazne mediacji

Komisja Nadzoru Finansowego kolejny raz nagrodziła instytucje przyjazne mediacji. W tym roku wyróżnienie otrzymało 7 organizacji.

...
Czytaj więcej

Votum rośnie dzięki sprawom bankowym

Kancelaria odszkodowawcza Votum przedstawiła dane finansowe za I kw. 2019 r. Spółka poza wyższymi przychodami odnotowała też wzrost liczby nowych spraw z obszaru bankowości.

...
Czytaj więcej

XIII Forum Assistance: Jak budować doświadczenia klienta?

3 czerwca 2019 odbyło się XIII Forum Assistance, którego tematem przewodnim było hasło: Klient w świecie technologii czy technologia w świecie klienta? Na to pytanie odpowiedzi szukali uczestnicy Forum.

...
Czytaj więcej

Grzegorz Buczkowski ponownie wybrany na Przewodniczącego AMICE

Walne Zgromadzenie AMICE wybrało ponownie Grzegorza Buczkowskiego na Przewodniczącego Rady Dyrektorów. Funkcję tę będzie sprawował przez kolejne trzy lata.

...
Czytaj więcej

Nowy prezes VIG Ekspert

​Andrzej Wasilewski obejmie stanowisko prezesa zarządu VIG Ekspert – Spółdzielni Usługowej. Zastąpi dotychczasowego prezesa Michała Makarczyka, który w spółce będzie pełnił rolę wiceprezesa zarządu.

...
Czytaj więcej

Forum Assistance: żyjemy w świecie zmieniających się banków

3 czerwca odbyło się Forum Assistance, które organizowane od 2007 r., gromadzi ponad 100 ekspertów branży bankowej, ubezpieczeniowej i leasingowej.

...
Czytaj więcej

Trwają prace nad ustawą regulującą UTO

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk wypowiedział się na temat projektu ustawy dotyczącej regulacji urządzeń transportu osobistego (UTO).

...
Czytaj więcej

MC otworzyło dane techniczne o pojazdach przez API

Otwarcie przez API Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostało przygotowane w ramach projektu „Otwarte dane – dostęp, standard, edukacja.”

...
Czytaj więcej

Andrzej Płachta dołączył do zarządu Aegon Polska

Andrzej Płachta dołączył do zespołu Aegon Polska, obejmując funkcję Członka Zarządu Aegon TUnŻ oraz Aegon Services. W towarzystwie będzie odpowiadał za obszary operacji oraz IT.

...
Czytaj więcej

Zaostrza się konkurencja na rynku porównywarek ubezpieczeniowych

Na polskim rynku została uruchomiona nowa porównywarka ubezpieczeń ocenapolis.pl. O projekcie opowiada red. portalu fintek.pl Marcin Grabiec, ekspert w ocenapolis.pl.

...
Czytaj więcej

Stanowisko rządu ws. projektu ustawy o działalności kancelarii odszkodowawczych czeka na przyjęcie przez RM

Jak dowiedział się portal beinsured.pl, projekt stanowiska rządu ws. projektu ustawy regulującej działalność kancelarii odszkodowawczych czeka na przyjęcie przez Radę Ministrów.

...
Czytaj więcej

ERV przekształca się w ERGO Ubezpieczenia Podróży

ERV zmieniło swoją nazwę i logo. Od 7 maja 2019 r. ubezpieczyciel działa pod marką ERGO Ubezpieczenia Podróży. Nowy brand nawiązuje do właściciela spółki – Grupy ERGO.

...
Czytaj więcej

Polski rynek ubezpieczeń jest w fazie dynamicznych zmian

Kluczowym trendem jest wszechobecna w ubezpieczeniach cyfryzacja. Wymuszają ją zmiany technologiczne i rosnące oczekiwania klientów, którzy preferują cyfrowe usługi i kanały kontaktu.

...
Czytaj więcej

13 tys. osób ubezpieczyło się w T-Mobile

Na początku tego roku operator telekomunikacyjny T‑Mobile i MetLife nawiązali współpracę w zakresie dystrybucji ubezpieczeń Ochrona Zdrowia i Ochrona na Wypadek. Po 4 miesiącach spółki podsumowały swoją działalność.

...
Czytaj więcej

Gothaer zmienia się w Wiener TU

Nowa marka spółki ma nawiązywać do austriackich korzeni. Równocześnie ubezpieczyciel podkreśla, że jego hasło to „stałość w zmienności”.

...
Czytaj więcej

Nowy przewodniczący rady nadzorczej Aviva TUnŻ

Mariusz Grendowicz został powołany na stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SA. Jest pierwszym niezależnym członkiem rady nadzorczej Grupy Avivy w Polsce, który objął stanowisko jej przewodniczącego.

...
Czytaj więcej

Czy ochrona danych i rozwój technologiczny stoją w sprzeczności?

Temat ochrony danych osobowych jest często podnoszony, głównie przez pryzmat nowych regulacji w tym obszarze i szybki rozwój technologii bazujących na gromadzeniu i analizie danych. Tym kwestiom podczas EKG ostał poświęcony panel „Dane są wszędzie".

...
Czytaj więcej

Świat przyspiesza a za nim ubezpieczenia

Coroczny Kongres PIU to okazja do dyskusji na temat zmian i wyzwań, z jakimi będzie musiał zmierzyć się sektor finansowy. Jednym z prelegentów Kongresu był dr Grzegorz Linderberg, który próbował przybliżyć słuchaczom, jak zmienia się świat.

...
Czytaj więcej

Interpelacja ws. likwidacji otwartych funduszy emerytalnych

Do prezesa Rady Ministrów została zgłoszona interpelacja w sprawie likwidacji otwartych funduszy emerytalnych.

...
Czytaj więcej

II dzień EKG pod hasłem PPK i zarządzania danymi

13 maja w Katowicach rozpoczął się XI Europejski Kongres Gospodarczy. Trzydniowa konferencja poświęcona rozwojowi polskiej gospodarki przyciąga co roku polityków, przedstawicieli instytucji rządowych i świata biznesu.

...
Czytaj więcej

Klienci CUK Ubezpieczenia już od roku mogą zbierać Punkty PAYBACK

Mija rok od włączenie się multiagencji CUK Ubezpieczenia do programu PAYBACK. Dzięki tej współpracy klienci zebrali 43 mln punktów i średnio obniżyli składki ubezpieczeniowe o 10%.

...
Czytaj więcej

TFG: wypłacono ponad milion złotych za niewypłacalne biuro podróży

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny wypłacił klientom niewypłacalnego biura podróży Olimp ponad milion złotych. Pieniądze trafiły do blisko 400 osób. Jest to drugi raz w historii istnienia TFG, gdy musiał przejąć zobowiązania upadłego biura podróży.

...
Czytaj więcej

Nowe uprawnienia nadzorcze Komisji Nadzoru Finansowego wobec zagranicznych ubezpieczycieli

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) będzie miała możliwość karania zagranicznych zakładów ubezpieczeń lub zagranicznych zakładów reasekuracji wykonujących na terytorium RP działalność przez oddział lub w ramach swobody świadczenia usług.

...
Czytaj więcej

INTER Polska porusza problem starzenia się pracowników służby zdrowia

Służba zdrowia w najbliższych latach będzie mierzyć się ze zjawiskiem starzenia się personelu medycznego. To problem dla placówek i specjalistów, którzy pozostają aktywni zawodowo.

...
Czytaj więcej

Minister cyfryzacji o użyteczności aplikacji mObywatel

mPojazd to nowa usługa dostępna w aplikacji mobilnej wydawanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Korzystać z aplikacji mogą wszyscy właściciele lub współwłaściciele pojazdów.

...
Czytaj więcej

Spotkanie podkomisji ws. prawa do pobierania świadczeń mimo wyczerpania sumy gwarancyjnej

Odbędzie się spotkanie Podkomisji stałej do spraw instytucji finansowych ws. rozpatrzenia senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

...
Czytaj więcej

Walne Zgromadzenie Polskiej Izby Ubezpieczeń

W czasie VII Kongresu PIU odbyło się Walne Zgromadzenie Polskiej Izby Ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Analiza dużych baz danych przedmiotem dyskusji EIOPA

Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych opublikował raport na temat big data w ubezpieczeniach.

...
Czytaj więcej

Biuro Podróży MALTUR zawiesza działalność

Biuro Podróży MALTUR Andrzej Kiermasz, w związku z utratą płynności finansowej zmuszone jest to zaprzestania dalszej działalności.

...
Czytaj więcej

Marek Woszczyna przejmie odpowiedzialność za OC dla firm w Avivie

Marek Woszczyna z początkiem czerwca przejmie odpowiedzialność za rozwój linii biznesowej ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej dla firm w Avivie. Andrzej Wasilewski, dotychczasowy szef tego działu, zrezygnował ze współpracy z towarzystwem ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

VII Kongres PIU: sztuczna inteligencja i nowe regulacje zmieniają oblicze branży ubezpieczeniowej

8 maja rozpoczął się VII Kongres Polskiej Izby Ubezpieczeń pt. „Europa – innowacje, inspiracje, regulacje”. Podczas pierwszego dnia Kongresu rozmawiano na temat zmian legislacyjnych, które miały miejsce w 2018 r.

...
Czytaj więcej

RF: odszkodowanie z tytułu nieodpłatnej opieki osoby bliskiej nad poszkodowanym

W opinii Rzecznika Finansowego ubezpieczyciel powinien wypłacać odszkodowanie z tytułu nieodpłatnej opieki osoby bliskiej nad poszkodowanym np. w wypadku komunikacyjnym.

...
Czytaj więcej

RODO: ubezpieczyciele będą przetwarzać dane wrażliwe w określonym zakresie

W serwisie prawo.pl ukazał się artykuł na temat zmian m.in. w prawie pracy, bankowym, ubezpieczeniowym, telekomunikacyjnym, oświatowym czy administracyjnym, na skutek ustawy wdrażającej RODO.

...
Czytaj więcej

Mondial Assistance: więcej zgłoszeń podczas majówki

Długi weekend majowy charakteryzuje się wzmożonym ruchem drogowym, a co za tym idzie jest to czas wytężonej pracy dla firm specjalizujących się w usługach assistance.

...
Czytaj więcej

WIR wnioskuje o zmianę definicji wiosennych przymrozków

Zarząd WIR wstąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o zmianę definicji wiosennych przymrozków określoną w ustawie o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

...
Czytaj więcej

Aegon PTE zostało zarejestrowane w ewidencji PPK

Aegon PTE zarejestrowało fundusze zdefiniowanej daty pod koniec lutego br., a na początku kwietnia złożyło do Polskiego Funduszu Rozwoju wniosek o wpis do ewidencji PPK, który właśnie został pozytywnie rozpatrzony.

...
Czytaj więcej

Yanosik ma już 10 lat

Yanosik obchodzi 10-lecie swojej obecności na polskim rynku. Z tej okazji spółka podsumowuje najistotniejsze sukcesy i zmiany, jakie dokonała.

...
Czytaj więcej

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą kary za zmiany przebiegu pojazdu

Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy – Kodeks karny. Celem nowelizacji jest ograniczenie nieuprawnionych ingerencji we wskazania liczników przebiegu pojazdów (drogomierzy).

...
Czytaj więcej

Compensa TU na Życie S.A. Vienna Insurance Group z wnioskiem o wpis do Ewidencji PPK

25 kwietnia br. Compensa Życie wystąpiła z wnioskiem do Polskiego Funduszu Rozwoju o wpis do Ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych.

...
Czytaj więcej

Na rynku pojawiła się nowa porównywarka ubezpieczeń turystycznych

W porównywarce finansowej smart.bankier.pl pojawiła się możliwość porównania ubezpieczeń turystycznych pięciu firm ubezpieczeniowych.

...
Czytaj więcej

LINK4 z wyróżnieniem dla najlepszego cyfrowego ubezpieczyciela

Decyzją kapituły Konkursu Liderów Świata Bankowości i Ubezpieczeń LINK4 został nagrodzony tytułem Najlepszego Cyfrowego Ubezpieczyciela 2018.

...
Czytaj więcej

ERGO Hestia uznana za najlepszą firmę ubezpieczeniową

Podczas XIII Insurance Forum STU ERGO Hestia po raz kolejny zwyciężyło w kategorii „Najlepsza Firma Ubezpieczeniowa”.

...
Czytaj więcej

W których miastach porównywarki ubezpieczeń są najpopularniejsze?

Ubea.pl sprawdziła, w których rejonach Polski mieszkańcy najczęściej obliczają składki OC przez internet.

...
Czytaj więcej

Assistance.tv świętuje trzecie urodziny

Mondial Assistance przypomina, że od trzech lat istnieje strona internetowa skierowana do branży finansowo-ubezpieczeniowej, na której znajdują się m.in. materiały wideo oraz teksty na temat szeroko pojętego rynku ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Rośnie liczba wypadków spowodowanych przez rowerzystów

Obowiązek posiadania OC ppm. mają obecnie kierowcy i motocykliści. Dla rowerzystów jest to opcjonalne. Jednak z roku na rok pojawia się coraz więcej osób poruszających się m.in. rowerem czy pojazdami elektrycznymi.

...
Czytaj więcej

Zmiany w zarządzie TFI PZU

Rada Nadzorcza TFI PZU powołała do zarządu spółki Dariusza Laska. Zmian dokonano również w strukturze menedżerskiej obszaru inwestycji. Z kolei Robert Kubin, nadzorujący pion inwestycji, obejmie funkcję prezesa PZU TFI.

...
Czytaj więcej

PZU GO dostępne dla szerokiego grona odbiorów

PZU GO to sztandarowy projekt stworzony przez ekspertów, który ma wspierać ochronę ludzkiego życia w momencie wypadku komunikacyjnego.

...
Czytaj więcej

AXA Partners reklamuje ubezpieczenia turystyczne

"100% majówki, 30% tańsze ubezpieczenie podróżne” to hasło reklamowe najnowszej kampanii produktowej AXA Partners.

...
Czytaj więcej

Zmiany w Radzie Nadzorczej i Zarządzie Concordii

Rada Nadzorcza Concordia Capital SA i Concordia Polska TUW została powiększona o dwie osoby: Beatę Balutę oraz Agnieszkę Lewandowską. Z kolei do Zarządu obu spółek dołączył Arkadiusz Wiśniewski oraz Magdalena Kurpiewska.

...
Czytaj więcej

Interpelacja ws. przepisów regulujących poruszanie się za pomocą elektrycznych hulajnóg

Do ministra infrastruktury została zgłoszona interpelacja w sprawie konieczności uregulowań prawnych osób poruszających się elektrycznymi hulajnogami.

...
Czytaj więcej

Ubea.pl podsumowuje I kw. 2019 r. w ubezpieczeniach OC, AC, NNW

Porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl opublikowała podsumowanie I kwartału 2019 r. W rankingu uwzględniono polisy komunikacyjne.

...
Czytaj więcej

LINK4 po raz drugi uznane za Great Place To Work

TU LINK4 po raz kolejny otrzymało tytuł Wspaniałego Miejsca Pracy. Wyróżnienie przyznawane jest organizacjom na podstawie wyników badań przeprowadzonych wśród pracowników firm.

...
Czytaj więcej

Składki na ubezpieczenie życiowe jako koszt uzyskania przychodu z najmu kredytowanego mieszkania

Wydatki poniesione przez wnioskodawczynię na ubezpieczenie na życie, w związku z zaciągniętym kredytem na zakup lokalu mieszkalnego przeznaczonego na wynajem mogą stanowić koszt uzyskania przychodu z najmu.

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie z dnia 22 stycznia 2021 r. ws. jednolitego tekstu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 stycznia 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o nadzorze nad rynkiem kapitałowym

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 lipca 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o nadzorze nad rynkiem kapitałowym

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 czerwca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie egzaminu aktuarialnego

Rozporządzeniem dokonuje się zmian w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 9 grudnia 2016 r. w sprawie egzaminu aktuarialnego (Dz. U. poz. 2182).

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie MF ws. szczególnych zasad rachunkowości oraz sprawozdań z działalności UFG

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 marca 2020 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz sprawozdań z działalności Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. jednolitego tekstu ustawy o emeryturach i rentach z FUS

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 listopada 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

...
Czytaj więcej

Projekt rozporządzenia ws. wysokości składki wnoszonej na rzecz UFG i terminu jej uiszczania

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów, Inwestycji i Rozwoju ws. wysokości składki wnoszonej przez zakłady ubezpieczeń na rzecz Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego oraz terminów uiszczania tej składki.

...
Czytaj więcej

Ustawa z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw

Ustawa z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie RM ws. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2020 r.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2020 r.

...
Czytaj więcej

Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy zmianie niektórych ustawa w celu ograniczenia zatorów płatniczych

Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy zmianie niektórych ustawa w celu ograniczenia zatorów płatniczych

...
Czytaj więcej

Ustawa o szczególnych uprawnieniach osób poszkodowanych w przypadku wyczerpania sumy gwarancyjnej

Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o szczególnych uprawnieniach osób poszkodowanych w przypadku wyczerpania sumy gwarancyjnej ustalonej na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem 1 stycznia 2006 r.

...
Czytaj więcej

Projekt ustawy o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawierania uprzednich porozumień cenowych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawierania uprzednich porozumień cenowych, przedłożony przez ministra finansów.

...
Czytaj więcej

KNF: Instytucje finansowe odpowiadają za nadzór nad podmiotami dystrybuującymi produkty PPK

11 lipca 2019 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli instytucji finansowych, oferujących PPK, z zastępcą Przewodniczącego KNF Rafałem Mikusińskim i Prezesem PFR Pawłem Borysem. Tematem spotkania była dystrybucja pracowniczych planów kapitałowych.

...
Czytaj więcej

Zmiany w zarządzie PTE PZU

​Marcin Żółtek zrezygnował ze stanowiska prezesa Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego PZU. Jego obowiązki przejmie Marek Sakowski.

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie MC ws. opłaty ewidencyjnej stanowiącej przychód Funduszu - CEPiK

Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 10 lipca 2019 r. w sprawie opłaty ewidencyjnej stanowiącej przychód Funduszu – Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców

...
Czytaj więcej

Sprawozdanie komisji ws. ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz ustawy o PPE

Dodatkowe sprawozdanie Komisji polityki Społecznej i Rodziny o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz ustawy o pracowniczych programach emerytalnych.

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie ws. wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy

Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ws. wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy.

...
Czytaj więcej

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie ws. egzaminu dla brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych oraz Komisji Egzaminacyjnej dla Brokerów

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2019 r. w sprawie egzaminu dla brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych oraz Komisji Egzaminacyjnej dla Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych.

...
Czytaj więcej

Ustawa z dnia 4 kwietnia 2019 r. o przedkładaniu niektórych dokumentów urzędowych w państwach członkowskich Unii Europejskiej

Ustawa z dnia 4 kwietnia 2019 r. o przedkładaniu niektórych dokumentów urzędowych w państwach członkowskich Unii Europejskiej Dziennik Ustaw z dnia 9 maja 2019 r., poz. 860

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 kwietnia 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie MF ws. przedłużenia terminu do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 kwietnia 2019 r. w sprawie przedłużenia terminu do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym i wpłaty należnego podatku dochodowego od osób prawnych

...
Czytaj więcej

WSA: W pandemii nie można przekraczać terminu na wydanie interpretacji

W okresie pandemii organ mógł wydać interpretację indywidualną w terminie, a niepodjęcie działań w tym zakresie nie może zostać usprawiedliwione brakami kadrowymi.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenie D&O organów spółki nie kreuje obowiązków podatkowych dla kadry kierowniczej

Jeżeli nie można ustalić wartości przychodu dla Zarządzającego (członka zarządu, rady nadzorczej lub dyrektora) z nieodpłatnych świadczeń takich jak zawarcie umowy ubezpieczenia D&O, to nie może być on uwzględniony w podstawie opodatkowania.

...
Czytaj więcej

Sąd Najwyższy odpowie, czy zawezwanie do próby ugodowej może stanowić przerwanie biegu przedawnienia

Sąd Najwyższy postanowił przedstawić do rozstrzygnięcia powiększonemu składowi Sądu Najwyższego zagadnienia prawne dot. zawezwania do próby ugodowej jako czynności prowadzącej do przerwania biegu przedawnienia roszczenia.

...
Czytaj więcej

SN pyta TSUE o wyłączenie z masy upadłości banku środków pozyskanych w ramach projektu unijnego

SN skierował do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytanie prejudycjalne dot. wyłączenia z masy upadłości środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej zgromadzonych na rachunku prowadzonym w banku, którego upadłość została ogłoszona.

...
Czytaj więcej

Uchwała SN ws. roszczeń klientów za misselling

Żądanie unieważnienia umowy przewidziane w art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym jest postacią roszczenia o przywrócenie stanu poprzedniego. Jego skuteczność jest uzależnione od spełnienia ogólnych przesłanek.

...
Czytaj więcej

TSUE orzekł ws. reżimów odpowiedzialności za naruszenie postanowień licencji oprogramowania

Pod koniec ubiegłego roku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł w sprawie dot. odpowiedzialności licencjobiorcy za naruszenie umowy licencji oprogramowania.

...
Czytaj więcej

Najgłośniejsza sprawa frankowa rozstrzygnięta  - Sąd Okręgowy w Warszawie wydał wyrok w sprawie Państwa Dziubaków

W dniu 3 stycznia 2020 r. odbyła się ostatnia rozprawa w najbardziej medialnej w kraju sprawie „frankowej”, tj. w sprawie z powództwa Państwa Dziubaków, którzy pozwali bank Raiffeisen.

...
Czytaj więcej

SN: pracodawca ponosi odpowiedzialność za skutki wypadku, nawet gdy pracownicy sami zmienili sposób wykonywania prac

Za wypadek przy pracy winę ponosi w znacznym stopniu pracownik, który zachował się bezmyślnie, ale także pracodawca, który nie zapewnił bezpiecznych warunków pracy na budowie.

...
Czytaj więcej

Przedsiębiorco, zweryfikuj swoją zgodę na pliki cookie

​W dniu 1 października 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił wyrok w sprawie C-673/17, w którym jednoznacznie uznał, że umieszczanie plików cookie wymaga czynnej zgody internautów.

...
Czytaj więcej

SA: Bank zwróci przedsiębiorcy środki przelane na błędny numer konta

Przyjęcie, że omyłka, która była przyczyną odwołania zlecenia, ma charakter dyskwalifikujący dla powoda jako przedsiębiorcy zobowiązanego do dołożenia szczególnej staranności przy prowadzeniu swych spraw, prowadziłoby do kuriozalnych wniosków.

...
Czytaj więcej

SN: kontrola rozpoczyna się w momencie pokazania legitymacji osobom upoważnionym do reprezentowania spółki

Recepcjonista czy ochroniarz nie jest osobą czynną do dokonywania czynności prawnych zgodnie z art. 97 kc. Okazanie recepcjoniście legitymacji kontrolera UOKiK nie rozpoczyna przeszukania, ale okazanie jej osobom upoważnionym do reprezentowania spółki.

...
Czytaj więcej

SO: za straty spowodowane przedwczesną śmiercią bliskich przysługuje zadośćuczynienie

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu wyroku z dnia 3 lipca 2019 r. (sygn. akt III Ca 123/19) orzekł, że nieodwracalna strata wywołana przedwczesną śmiercią i związane z tym przeżycia psychiczne winny być powodowi zrekompensowane (...)

...
Czytaj więcej

SN: szkodą wymagającą naprawy jest zmniejszenie wartości nieruchomości przez hałas samolotów

Zarządca lotniska jest zobowiązany do naprawę szkody w postaci zmniejszenia wartości nieruchomości zlokalizowanej w sąsiedztwie pasu startowego.

...
Czytaj więcej

Pomyłka przy sporządzaniu wypowiedzenia umowy o pracę może być kosztowna

Sąd Najwyższy w rozstrzygnięciu z 25 kwietnia 2019 r. (I PK 19/18) przypomniał o konieczności określania przyczyny wskazanej w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy o pracę w sposób precyzyjny i zgodny z prawdą.

...
Czytaj więcej

Decyzje KNF z 16 kwietnia 2021 r. Komisja nałożyła karę za brak OC na pośrednika kredytowego

​Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzje ws. funkcjonowania rynku finansowego.

...
Czytaj więcej

Komisja Nadzoru Finansowego wyraziła zgodę na powołanie prezesów dwóch zakładów ubezpieczeń

KNF w dniu 31 marca br. jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie: Jacka Gdańskiego na stanowisko Prezesa Zarządu Polskiego Gazu TUW na Życie oraz Tomasza Borowskiego na stanowisko Prezesa Zarządu Vienna Life Towarzystwa Ubezpieczeń na Życie SA VIG.

...
Czytaj więcej

UOKiK zaktualizował wyjaśnienia ws. nakładania kar za praktyki ograniczające konkurencję

Prezes UOKiK, w ramach polityki transparentności Urzędu, zaktualizował i przedstawił wyjaśnienia dotyczące metodologii nakładania kar za stosowanie praktyk ograniczających konkurencję.

...
Czytaj więcej

KNF: wartość aktywów PPK zbliża się do 3 mld zł

​Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiała dane dot. rynku PPK po IV kw. 2020 r. Z zestawienia wynika, że pod koniec roku w programie było prawie 1,5 mln osób.

...
Czytaj więcej

KNF o nadzorze nad emitentami papierów wartościowych

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport „Nadzór nad wypełnianiem obowiązków informacyjnych przez emitentów papierów wartościowych prowadzony w 2020 roku”.

...
Czytaj więcej

Zmiany w Prawie ochrony konkurencji

Do konsultacji publicznych został przekazany projekt nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów, przygotowany przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

...
Czytaj więcej

UOKiK wydał pierwsze decyzje w sprawach dot. zatorów płatniczych

Prezes UOKiK nałożył kary w wysokości ponad 470 tys. zł na spółki Locotranssped i Havi Logistics, a spółki UPS Polska oraz Galicja Tomaszek uniknęły sankcji pieniężnych.

...
Czytaj więcej

Decyzje KNF z dnia 15 lutego 2021 r.

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego udostępnił komunikat dot. decyzji podjętych przez Komisję w dniu 15 lutego 2021 r.

...
Czytaj więcej

UOKiK z decyzją ws. Profi Credit Polska

Prezes UOKiK nałożył ponad 4 mln kary na Profi Credit Polska za stosowanie praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów.

...
Czytaj więcej

Jak wyglądała działalność UOKiK w 2019 r.?

W 2019 r. UOKiK wydał ponad 950 decyzji dot. ochrony konkurencji i konsumentów. Nałożono też kary o wysokości prawie 425 mln zł i wydano ponad 800 istotnych poglądów w sprawach sądowych.

...
Czytaj więcej

UOKiK zachęca do czujności w sprawie opłat za prowadzenie rachunku

Urząd zachęca konsumentów do sprawdzenia czy ich bank nie podniósł w tym roku opłat m.in. za prowadzenie rachunku czy wypłaty gotówki z bankomatu. Jak wskazuje UOKiK, konsumenci powinni być informowani o wszystkich podwyżkach.

...
Czytaj więcej

UOKiK: Banki obniżyły opłaty za zaświadczenia o spłacie kredytu hipotecznego

Po podjętej przez Prezesa UOKiK interwencji, banki obniżyły opłaty za zaświadczenia o spłacie kredytu hipotecznego.

...
Czytaj więcej

Decyzje KNF z 22 grudnia 2020 r.

Komisja Nadzoru Finansowego udostępniła komunikat dot. decyzji podjętych przez Komisję w dniu 22 grudnia 2020 r.

...
Czytaj więcej

UOKiK z pierwszą karą dla menadżera

UOKiK po raz pierwszy w swojej historii ukarał menadżera za naruszenie przepisów. Na członka zarządu odpowiedzialnego za zmowę na warszawskim rynku ciepła nałożono 200 tys. zł. kary.

...
Czytaj więcej

NOVIS bez swobodnego rozporządzania aktywami

5 listopada br. Narodowy Bank Słowacji (NBS) podjął decyzję o tymczasowym środku nadzorczym obejmującym ograniczenie swobodnego rozporządzania aktywami przez NOVIS Insurance Company.

...
Czytaj więcej

UKNF przedstawia dane dot. produktów emerytalnych na koniec 2019 r.

Na stronie Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego został opublikowany raport pt. „Rynek emerytalny w Polsce (stan na koniec 2019 roku)”. Zawarto w nim dane dotyczące produktów emerytalnych dostępnych w ramach II i III systemu emerytalnego.

...
Czytaj więcej

UOKiK zbadał realizację obowiązku posiadania ważnego ubezpieczenia OC przez podmioty z branży nieruchomości

UOKiK postanowił skontrolować, czy w praktyce podmiotów jest realizowany wymóg zawarcia umowy ubezpieczenia OC przez podmioty prowadzące działalność w branży nieruchomości.

...
Czytaj więcej

Zmiana struktury akcjonariatu UNIQA

Komisja Nadzoru Finansowego w dniu 29 października 2020 r. wyraziła zgodę na przekroczenie przez UNIQA AG połowy udziału w kapitałach zakładowych obu polskich spółek należących do UNIQA.

...
Czytaj więcej

UOKiK tłumaczy kredytobiorcom, jak korzystać z wakacji kredytowych

Od czerwca br. istnieje możliwość zawieszania spłaty rat kredytu przez okres do 3 miesięcy. Rozwiązanie to skierowane jest do osób, które po 13 marca 2020 r. stracili pracę lub inne główne źródło dochodu.

...
Czytaj więcej

UKNF organizuje szkolenie dot. przeprowadzania kontroli w podmiotach sektora funduszy inwestycyjnych

W dniu 30 września 2020 roku odbędzie się Webinarium CEDUR poświęcone zasadom kontroli UKNF w podmiotach sektora funduszy inwestycyjnych.

...
Czytaj więcej

KNF wyraziła zgodę na zakup spółek z Grupy AXA przez UNIQA

Polski nadzorca nie wyraził sprzeciwu wobec przejęcia spółek należących do AXA przez UNIQA. Wiedeński ubezpieczyciel zakupi udziały w AXA TU i AXA Życie oraz AXA PTE.

...
Czytaj więcej

Seminarium CEDUR dot. kar administracyjnych nakładanych przez KNF

Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku (CEDUR) zaprasza na seminarium online pt. „Wymierzanie administracyjnych kar pieniężnych przez Komisję Nadzoru Finansowego w świetle nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego”.

...
Czytaj więcej

UOKiK sprawdza kancelarie prawne obsługujące m.in. posiadaczy ubezpieczeń z UFK

Prezes UOKiK wszczął postępowanie wobec 15 kancelarii prawnych. Weryfikowane są m.in. warunki wynagrodzenia w przypadku umów zawieranych z posiadaczami kredytów w walutach obcych, obligacji korporacyjnych spółki GetBack i ubezpieczeń na życie z UFK.

...
Czytaj więcej

KNF przedstawiła nową wersję metodyki BION

Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła nową wersję metodyki BION dla zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji za 2019 rok.

...
Czytaj więcej

UOKiK: ustalanie dolnego limitu oprocentowania kredytu o zmiennej stopie procentowej jest niedopuszczalne

UOKiK opublikował komunikat w którym odnosi się do tematu ustalania dolnego limitu oprocentowania kredytów o zmiennej stopie procentowej. Zdaniem Urzędu jest to niedopuszczalne naruszenie interesów konsumentów.

...
Czytaj więcej

KNF utrzymuje w mocy decyzje o karze dla ORIGIN TFI SA

Komisja Nadzoru Finansowego podała w komunikacie ws. decyzji podjętych w dniu 31 lipca 2020 r., o podtrzymaniu w mocy decyzji o karze dla ORIGIN TFI SA.

...
Czytaj więcej

Prezes UOKiK nakłada karę na Gazprom

Tomasz Chróstny, Prezes UOKiK, nałożył na Gazprom karę w wysokości blisko 213 mln zł (50 mln euro) z powodu braku współpracy w dochodzeniu prowadzonym w związku z budową gazociągu Nord Stream 2.

...
Czytaj więcej

UOKiK opublikował zasady karania menedżerów

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował szczegółowe wyjaśnienia, jak będzie ustalana wysokość sankcji dla osób zarządzających, które umyślnie dopuściły do zawarcia porozumień ograniczających konkurencję.

...
Czytaj więcej

UOKiK publikuje wyjaśnienia dot. składania zawiadomień i prowadzenia postępowań z zakresu kontroli inwestycji

24 lipca weszły w życie nowe przepisy dotyczące kontroli inwestycji. Zostały one uchwalone w tzw. tarczy antykryzysowej 4.0.

...
Czytaj więcej

UKNF powołał grupę roboczą ds. bezpieczeństwa fizycznego sektora bankowego i urządzeń ATM

W UKNF powołana została grupa robocza do spraw bezpieczeństwa fizycznego sektora bankowego i urządzeń ATM. Jej celem będzie poprawa bezpieczeństwa fizycznego sektora bankowego oraz infrastruktury ATM poprzez wprowadzanie rozwiązań systemowych.

...
Czytaj więcej

Gefion Insurance A/S w likwidacji

​Jak przekazał Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) w dniu 13 lipca 2020 r. Walne Zgromadzenie Gefion Insurance A/S podjęło decyzję o rozpoczęciu likwidacji spółki.

...
Czytaj więcej

UOKiK wszczął już 51 postępowań w sprawie zatorów płatniczych

Jak podał UOKiK, Prezes urzędu wszczął w czerwcu postępowania względem 51 przedsiębiorców, u których mogą występować największe zatory płatnicze. Spółki zostały wytypowane po analizie informacji dotyczących prawdopodobieństwa wystąpienia opóźnień.

...
Czytaj więcej

KNF przypomina o Konsultacje Komisji Europejskiej ws. przeglądu dyrektywy Wypłacalność II

1 lipca 2020 r. Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje mające na celu zebranie opinii na temat kierunków istotnych zmian w systemie Wypłacalność II.

...
Czytaj więcej

KNF podejmuje walkę z fake newsami na temat finansów

Komisja Nadzoru Finansowego dołączyła do akcji #FakeHunter. KNF będzie weryfikować publikowane w internecie informacje finansowe.

...
Czytaj więcej

eUrząd KNF

Przeorganizowanie funkcjonowania Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) na system pracy zdalnej przełożyło się na szersze wykorzystywanie elektronicznych środków komunikacji. Jednocześnie kolejne obszary działalności UKNF obejmowane są elektronizacją.

...
Czytaj więcej

Decyzje podjęte przez KNF w zdalnym głosowaniu

W dniu 17 kwietnia 2020 r. w trybie zdalnym Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzje ws. funkcjonowania  rynku finansowego.

...
Czytaj więcej

UKNF: zakłady ubezpieczeń i banki powinny zastosować konserwatywne podejście przy wypłatach zmiennej części wynagrodzenia

UKNF przedstawił stanowisko ws. zmiennych składników wynagrodzenia w bankach oraz w zakładach ubezpieczeń. Organ nadzoru oczekuje, że zastosują one konserwatywne podejście do kwestii wypłat zmiennych składników wynagrodzenia.

...
Czytaj więcej

Gefion z zakazem zawierania nowych umów ubezpieczenia i odnawiania istniejących

Duński organ nadzoru finansowego (Finanstilsynet) podjął decyzję o zakazaniu Gefion Insurance A/S zawieraniu nowych umów ubezpieczenia oraz odnawiania istniejących. Decyzja związana jest z brakiem pokrycia wymogu wypłacalności.

...
Czytaj więcej

KNF: pakiet rozwiązań wzmacniających sektor bankowy

Komisja Nadzoru Finansowego w związku z rozprzestrzenianiem się w Polsce epidemii koronawirusa opracowała pakiet działań wzmacniający odporność sektora bankowego i finansowania gospodarki – „Pakiet Impulsów Nadzorczych na rzecz Bezpieczeństwa i Rozwoju”.

...
Czytaj więcej

Wartość rynku IKE przekracza 10 mld zł

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował dane dla rynku IKE na koniec 2019 r. Wynika z nich, że na dzień 31 grudnia 2019 r. istniało 950,8 tys. Indywidualnych Kont Emerytalnych, w których było ulokowane 10.167 mln zł.

...
Czytaj więcej

6. posiedzenie KNF: rozszerzenie zakresu działalności AXA o nowe ryzyka

W dniu 18 lutego 2020 r. odbyło się 6. posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego. W komunikacie z posiedzenia zostały przedstawione wszystkie podjęte decyzje przez organ nadzoru, w tym rozszerzenie zakresu działalności ubezpieczeniowej dla AXA.

...
Czytaj więcej

5. posiedzenie KNF: Marek Lusztyn ze zgodą na objęcie stanowiska Prezesa Pekao S.A.  

W dniu 4 lutego 2020 r. odbyło się 5. posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego. Podczas posiedzenia Komisja wyraziła zgodę na powołanie Marka Lusztyna na stanowisko Prezesa Zarządu Banku Pekao S.A.

...
Czytaj więcej

UKNF przygotował komunikat ws. stosowania wskaźników referencyjnych

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego w komunikacie wyjaśnił zasady stosowania i opracowywania wskaźników referencyjnych po 1 stycznia 2020 r.

...
Czytaj więcej

Komunikat UKNF ws. chmury obliczeniowej

UKNF opublikował komunikat dotyczący przetwarzania przez podmioty nadzorowane informacji w chmurze obliczeniowej publicznej lub hybrydowej.

...
Czytaj więcej

Polkomtel zapłaci 50 mln zł kary za dodatkowe opłaty pobierane od klientów

​Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę na Polkomtel. W toku postępowania okazało się, że operator pobiera od klientów dodatkowe opłaty za video streaming pomimo wykupienia pakietu internetowego.

...
Czytaj więcej

Rosną kary nakładane przez UOKiK

425 mln zł – tyle wyniosła łączna suma kar nałożonych na spółki przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w 2019 r. Oznacza to, że ubiegły rok zaliczy się do rekordowych pod względem surowości organu antymonopolowego.

...
Czytaj więcej

3. posiedzenie KNF. Zgoda na powołanie nowego prezesa Aviva Santander

W dniu 21 stycznia 2020 r. odbyło się 3. posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego. Podczas posiedzenia Komisja jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Wioletty Macnar na stanowisko prezesa obu spółek ubezpieczeniowych Santander Aviva.

...
Czytaj więcej

UOKiK sprawdza kancelarie odszkodowawcze

UOKiK przygląda się działaniom kancelarii odszkodowawczych, które pomagają w dochodzeniu roszczeń z umów o ubezpieczenia z UFK, kredyty hipoteczne i obligacje korporacyjne GetBack. Prezes UOKiK wydał już pierwsze decyzje, a w toku są trzy postępowania.

...
Czytaj więcej

Powołano nowego prezesa UOKiK. Został nim Tomasz Chróstny

Tomasz Chróstny został nowym prezesem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Na stanowisku zastąpi Marka Niechciała, który pod koniec 2019 r. przeszedł do zarządu Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

...
Czytaj więcej

UOKiK nałożył 120 mln zł kary na koncern Volkswagen

UOKiK zakończył trwające dwa lata postępowanie przeciwko koncernowi Volkswagen Group Polska. Dotyczyło ono naruszenia przez podmiot praw konsumentów. Na koncern została nałożona rekordowa kara 120 mln zł.

...
Czytaj więcej

KNF: wytyczne dot. procedury weryfikacji i zatwierdzania prospektu

UKNF opublikował wytyczne dla spółek, które ubiegają się o zatwierdzenie prospektów i dokumentów (rejestracyjnych, ofertowych) przez KNF.

...
Czytaj więcej

KNF: ostateczna decyzja dot. PZU SA

KNF jednogłośnie wydała ostateczną decyzję dotyczącą PZU SA na posiedzeniu w dniu 9 stycznia 2020 r.

...
Czytaj więcej

KNF: polityka dywidendowa domów maklerskich, TFI i PTE w 2020 r.

KNF jednogłośnie przyjęła stanowisko ws. polityki dywidendowej domów maklerskich, TFI i PTE w 2020 r.

...
Czytaj więcej

Formularz do przesyłania notyfikacji na podstawie art. 19 MAR uruchomiony

UKNF poinformował o uruchomieniu, w dniu 21 grudnia 2019 r., systemu teleinformatycznego, który ma służyć do składania powiadomień na podstawie art. 19 rozporządzenia MAR.

...
Czytaj więcej

Plan działań KNF w odniesieniu do JZP

Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła plan działań organu nadzoru na przyszły rok wynikający z ustawy o biegłych rewidentach, firmach audytorskich oraz nadzorze publicznym.

...
Czytaj więcej

50. posiedzenie KNF: 200 tys. zł kary dla Warty

W dniu 17 grudnia 2019 r. odbyło się pięćdziesiąte posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

UOKiK uruchomił specjalny system zbierania informacji od anonimowych sygnalistów

Jednym z priorytetów UOKiK jest wykrywanie praktyk ograniczających konkurencję. W związku z tym w 2017 r. Urząd uruchomił program dla sygnalistów. Ma on na celu zwiększenie wykrywalności zmów cenowych poprzez pozyskiwanie informacji od anonimowych osób.

...
Czytaj więcej

Zmiany w składzie KNF

Z dniem 6 grudnia 2019 r., Mateusz Morawiecki – Prezes Rady Ministrów, odwołał prof. Małgorzatę Iwanicz-Drozdowską ze stanowiska Zastępcy Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego – poinformowała w oficjalnym komunikacie Komisja Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

KNF przedstawiła założenia polityki dywidendowej zakładów ubezpieczeń i reasekuracji w 2020 r.

Komunikat KNF dotyczący stanowiska organu nadzoru w sprawie założeń polityki dywidendowej banków komercyjnych, banków spółdzielczych i zrzeszających oraz zakładów ubezpieczeń i reasekuracji w 2020 r.

...
Czytaj więcej

UOKiK wydał kolejne decyzje dot. wcześniejszej spłaty kredytu

Są kolejne decyzje UOKiK w sprawie wcześniejszej spłaty kredytów konsumenckich. Urząd wskazał w nich, że spółki powinny w takiej sytuacji proporcjonalnie obniżać wszystkie koszty pożyczek poniesione przez konsumentów.

...
Czytaj więcej

47. posiedzenie KNF: PZU z niższą karą

W dniu 19 listopada br. odbyło się czterdzieste siódme posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

172 mln kary od UOKiK za nieudzielenie informacji

UOKiK nałożył karę w postępowaniu przeciw Gazpromowi i pięciu międzynarodowym podmiotom odpowiedzialnym za finansowanie gazociągu Nord Stream 2. Spółka Engie Energy ma zapłacić 172 mln zł za nieudzielenie informacji podczas prowadzonego postępowania.

...
Czytaj więcej

45. posiedzenie KNF: przyjęto założenia interwencji produktowej dot. ubezpieczeń na życie z UFK

​W dniu 29 października 2019 r. odbyło się 45. posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego, podczas którego podjęto wiele decyzji odnoszących się do sektora ubezpieczeniowego.

...
Czytaj więcej

KNF: Justyna Dymek wejdzie do zarządu MetLife TUnŻ

​W dniu 14 października 2019 r. odbyło się 44. posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

UOKiK interweniuje w kwestii prezentowania cen konsumentom

Prezes UOKiK wysłał do 10 operatorów telekomunikacyjnych listy zawierające wezwanie do zmiany sposobu prezentowania cen w materiałach reklamowych, na stronach internetowych lub w rozmowach sprzedażowych.

...
Czytaj więcej

KNF i UOKiK ostrzegają przez inwestycjami w nieruchomości pod wynajem krótkoterminowy

W dniu 26 września UKNF i UOKiK wystosowali komunikaty, w których odnieśli się do ryzyk występujących na rynku tzw. „condohoteli” lub „aparthoteli”, czyli nieruchomości nabywanych pod krótkoterminowy najem.

...
Czytaj więcej

UOKiK zyskał nowe uprawnienia

​Z dniem 17 września 2019 r weszła w życie część przepisów ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Najważniejsze z nich obejmują zakaz geoblokowania oraz dostęp UOKiK do tajemnicy bankowej i skarbowej.

...
Czytaj więcej

UKNF przestrzega przed próbami wyłudzeń w związku z rozpoczęciem stosowania PSD2

W komunikacie UKNF zwraca uwagę, że związana z wdrażaniem nowych rozwiązań konieczność wzmożonych kontaktów ze strony dostawców usług płatniczych ze swoimi klientami może zostać wykorzystana przez przestępców do prób wyłudzenia poufnych informacji.

...
Czytaj więcej

UOKiK wyraził zgodę na utworzenie spółki przez PZU i PKN Orlen

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów pozytywnie rozpatrzył wniosek o utworzenie wspólnego przedsiębiorstwa przez PZU i PKN Orlen.

...
Czytaj więcej

UKNF i KIR podpisali porozumienie o współpracy w zakresie rozwoju sektora fintech

Krajowa Izba Rozliczeniowa oraz Urząd Komisji Nadzoru Finansowego będą podejmować wspólne działania mające na celu rozwój polskiego sektora innowacji finansowych i wykorzystania technologii blockchain.

...
Czytaj więcej

Tomasz Chróstny został wiceprezesem UOKiK

W dniu 26 sierpnia 2019 roku Prezes Rady Ministrów powołał Tomasza Chróstnego na stanowisko wiceprezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

...
Czytaj więcej

UKNF udostępnił informacje dla podmiotów oferujących PPK

​Na stronie Komisji Nadzoru Finansowego powstała nowa zakładka: Rynek emerytalny – PPK. Witryna dedykowana jest podmiotom oferującym pracownicze plany kapitałowe, tj. towarzystwom funduszy inwestycyjnych, towarzystwom emerytalnych i zakładom ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

40. posiedzenie KNF: zgoda na zmianę statutu PTE PZU SA

20 sierpnia odbyło się 40. posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

UOKiK: prawie 33 mln zł kary za klauzule niedozwolone

Prezes UOKiK uznał za niedozwolone klauzule stosowane przez UPC. Kara to prawie 33 mln zł i nakaz zwrotu niesłusznie naliczonych opłat.

...
Czytaj więcej

Współpraca UKNF i KDPW ws. rozwoju innowacji finansowych

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego oraz Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych podpisały porozumienie dotyczące współpracy, która ma na celu wspieranie rozwoju sektora innowacji finansowych w Polsce.

...
Czytaj więcej

Komunikat UKNF w związku z ryzykiem niedostosowania polskiego porządku prawnego do przepisów europejskich

UKNF udostępnił zaktualizowane stanowisko dot. ryzyka niedostosowania do polskiego porządku prawnego przepisów rozporządzenia PE i Rady (UE) 2017/1129.

...
Czytaj więcej

KNF udostępniło stanowisko UE/ESNF i FCA ws. brexitu

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że na stronach Komisji Europejskiej i organów Europejskiego Systemy Nadzoru Finansowego dostępne są komunikaty ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

...
Czytaj więcej

UKNF zmienia zasady współpracy z klientami instytucji finansowymi

UKNF w komunikacie poinformował o zmianie sposobu obsługi sygnałów o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu podmiotów nadzorowanych przesyłanych do Urzędu przez nieprofesjonalnych uczestników rynku finansowego.

...
Czytaj więcej

Operator telekomunikacyjny naruszył zbiorowe interesy konsumentów, kontaktując się z klientami bez uzyskania ich zgody

UOKiK uznał za naruszające zbiorowe interesy konsumentów praktyki operatora telekomunikacyjnego, polegające na wykonywaniu połączeń telefonicznych do konsumentów niebędących abonentami operatora w celu marketingu bezpośredniego, bez uzyskania zgody.

...
Czytaj więcej

28. posiedzenie KNF: zgoda na powołanie Marcina Andruchewicza do zarządu INTER Polska

W dniu 25 czerwca 2019 r. odbyło się dwudzieste ósme posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego. Podczas posiedzenia KNF jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Marcina Andruchewicza na stanowisko członka zarządu w Towarzystwie Ubezpieczeń INTER Polska SA.

...
Czytaj więcej

UOKiK nagrodzony przez Konfederację Przedsiębiorstw Finansowych

Podczas gali XX-lecia KPF wręczono nagrodę za usługi Urzędu dla branży finansowej. Nagrodę odebrał Prezes urzędu Marek Niechciał.

...
Czytaj więcej

Odbudowa zaufania na rynku kapitałowym – zmiana funkcjonowania uczestników rynku zarządzających aktywami

​Rafał Mikusiński, zastępca przewodniczącego KNF, wystąpił podczas XIV FORUM FUNDUSZY, organizowane przez IZFiA. W swojej prelekcji zawarł wskazania w zakresie odbudowy zaufania na rynku finansowym.  

...
Czytaj więcej

UOKiK przeprowadził przeszukania w siedzibach spółek IT

W kwietniu pracownicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadzili przeszukania w siedzibach firm z sektora informatycznego. Zabezpieczono m.in. dane elektroniczne, w tym korespondencję elektroniczną pomiędzy pracownikami spółek.

...
Czytaj więcej

KNF: stanowisko Urzędu dot. identyfikacji klienta i weryfikacji jego tożsamości w oparciu o metodę wideoweryfikacji

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała dokument, w którym przedstawiła dobre praktyki dotyczące identyfikacji klienta o weryfikacji jego tożsamości w bankach oraz w oddziałach instytucji kredytowych w oparciu o metodę wideoweryfikacji.

...
Czytaj więcej

KNF zawarło porozumienie ws. współpracy pomiędzy UKNF a Centrum Badań nad Prawnymi Aspektami Technologii BLockchain

3 czerwca 2019 r. zostało zawarte porozumienie o współpracy pomiędzy Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego a Centrum Badań nad Prawnymi Aspektami Technologii Blockchain - jednostką organizacyjną Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

...
Czytaj więcej

UOKiK nałożył 40 mln zł kary na operatora telekomunikacyjnego za stosowanie niedozwolonych praktyk

Prezes UOKiK wydał decyzję wobec spółki Polkomtel. Stwierdził, że naruszyła ona zbiorowe interesy konsumentów poprzez nałożenie na nich dodatkowych, płatnych usług, niewliczonych do kwoty abonamentu. Na operatora nałożono karę w wysokości 40 mln zł.

...
Czytaj więcej

UOKiK nałożył karę za marketing bezpośredni bez wyraźniej zgody klienta

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję nakładającą na spółkę sankcję finansową za kontaktowanie się z konsumentami w celach marketingu bezpośredniego bez wyraźnej zgody klienta.

...
Czytaj więcej

Działalność nadzorcza Komisji Nadzoru Finansowego nad zakładami ubezpieczeń

W sprawozdaniu rocznym opublikowanym przez Komisję Nadzoru Finansowego zawarto informacje na temat prowadzonych testów warunków skrajnych w sektorze ubezpieczeniowym, a także reasekuracji zakładów ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

17. posiedzenie KNF: zgoda na rozszerzenie przez PKO Ubezpieczenia działalności ubezpieczeniowej

Komisja jednogłośnie zezwoliła na zmianę rzeczowego zakresu działalności PKO Towarzystwa Ubezpieczeń Spółki Akcyjnej poprzez jego rozszerzenie o działalność ubezpieczeniową w grupie 3 i 10 Działu II.

...
Czytaj więcej

UOKiK: pasażerowie lotniczy mogą skorzystać z polubownego rozwiązywania sporów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że Rzecznik Praw Pasażerów przy Prezesie Urzędu Lotnictwa Cywilnego został wpisany do rejestru podmiotów uprawniających do pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich.

...
Czytaj więcej

Na horyzoncie pojawia się nowe prawo pracowników – prawo do bycia offline poza godzinami pracy

​Parlament Europejski w czwartek (21 stycznia 2021 r.) przyjął sprawozdanie dotyczące prawa pracowników do bycia offline. Jego zdaniem powinna powstać dyrektywa regulująca sytuację, w której pracownik poza godzinami pracy ma prawo do bycia offline.

...
Czytaj więcej

Pracodawca sprawdzi warunki pracy zdalnej

Pracodawca może skontrolować warunki, w jakich pracownik w mieszkaniu wykonuje pracę zdalnie, gdy zasady kontroli określa regulamin pracy, albo gdy na taką kontrolę wyrazi zgodę pracownik. W przeciwnym razie może przeprowadzić kontrolę w formie zdalnej.

...
Czytaj więcej

Czy rekompensatę za nadgodziny można wypłacić w formie premii uznaniowej?

Pracodawca może rekompensować pracę w godzinach nadliczbowych dodatkowym wynagrodzeniem albo czasem wolnym od pracy. W pewnych przypadkach w zamian za pracę w godzinach nadliczbowych powinien w pierwszej kolejności udzielić pracownikowi dnia wolnego.

...
Czytaj więcej

Rodzice lub opiekunowie prawni karani za brak noszenia maseczki przez nastolatka, czyli „koronawirusowa” wykładnia prawa

Zgodnie z tym, co podaje PAP, rząd podobno zamierza karać mandatami rodziców, a być może również nauczycieli nastolatków, którzy nie przestrzegają nakazu noszenia maseczek.

...
Czytaj więcej

Praca zdalna już w nowym roku

Rząd, związki zawodowe i pracodawcy rozpoczęli negocjacje w sprawie wdrożenia na stałe przepisów o pracy zdalnej. Bazą jest roboczy projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

...
Czytaj więcej

Odszkodowanie dla odchodzącego prezesa to koszt spółki

Odszkodowanie przekazane na podstawie porozumienia odchodzącemu prezesowi zarządu można rozliczyć w kosztach podatkowych spółki.

...
Czytaj więcej

Wydatki pokryte dofinansowaniem z tarczy antykryzysowej można zaliczyć do kosztów

Jak podało Ministerstwo Finansów, dofinansowanie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorcy będącego osobą fizyczną, który nie zatrudnia pracowników, jest przychodem podlegającym opodatkowaniu.

...
Czytaj więcej

Rodzaje cyberataków

Jakie są rodzaje cyberataków? Cyfrowy świat wykreował swój własny katalog przestępstw. Trudność w ich wykrywaniu i ściganiu sprawców, a także ich „kreatywność” powoduje, że mimo prób zabezpieczeń, lista cyfrowych ataków jest coraz większa.

...
Czytaj więcej

Wpłaty na PPK są innowacyjne

​Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 10 sierpnia 2020 r. (nr 0111-KDIB1-3.4010.319.2020.2.APO) uznał, że składki na pracownicze plany kapitałowe mogą być kosztem w stosowaniu ulgi na badania i rozwój.

...
Czytaj więcej

Ustawa o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców

W dniu 11 sierpnia 2020 r. w życie weszła ustawa z dnia 16 lipca 2020 r. o udzielaniu pomocy publicznej w celu ratowania lub restrukturyzacji przedsiębiorców.

...
Czytaj więcej

Czy pracodawca może korzystać z prywatnych danych kontaktowych do pracownika? Odpowiada UODO

Jak wynika z analizy opublikowanej na stronie internetowej UODO, pracodawca nie ma prawa przetwarzać danych kontaktowych pracownika (nr telefonu, adres prywatnej poczty elektronicznej), pozyskanych podczas rekrutacji bez jego zgody.

...
Czytaj więcej

Zmiany w Kodeksie spółek handlowych

Komisja ds. Reformy Nadzoru Właścicielskiego przy Ministerstwie Aktywów Państwowych przygotowała projekt nowelizacji Kodeksu spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw.

...
Czytaj więcej

Zmiany w kodeksie pracy dotyczące pracy zdalnej

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w trybie pilnym konsultuje projekt nowelizacji kodeksu pracy, aby na stałe wprowadzić do przepisów możliwość pracy zdalnej. Nowelizacja została bardzo dobrze przyjęta przez zatrudnionych i pracodawców.

...
Czytaj więcej

Czy można upubliczniać informacje o wynikach pracowników?

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych opublikował na swojej stronie internetowej komunikat dot. przetwarzania danych o wydajności pracy osób zatrudnionych w danej firmie.

...
Czytaj więcej

Otwórz się na turystykę

Jak podaje Serwis Prasowy Komisji Europejskiej, przed kilkoma dniami Komisja Europejska uruchamiła „Re-open EU” platformę internetową, która ma pomóc w bezpiecznym wznowieniu podróży i turystyki w całej Europie.

...
Czytaj więcej

Wsparcie w ramach Tarczy Finansowej PFR

Program wsparcia oferowanego przez Polski Fundusz Rozwoju S.A. jest programem rządowym wprowadzanym w celu wsparcia mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, które ucierpiały na skutek pandemii wirusa SARS-CoV-2.

...
Czytaj więcej

Zakup maseczek dla pracowników nie jest finansowany ze środków ZFŚS

Środki ZFŚS mają charakter celowy i mogą być przeznaczane wyłącznie na cele określone w ustawie. Z kolei na mocy art. 207 ust. 1 i 2 Kodeksu pracy, pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy.

...
Czytaj więcej

Program komputerowy jako wynalazek

​Przepisy prawa przyznają ochronę programom komputerowym w zakresie wynikającym z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, traktując program jako utwór, tj. przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze.

...
Czytaj więcej

Dematerializacja akcji – nowe obowiązki dla spółek

Nowelizacja Kodeksu spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw z sierpnia 2019 r. wprowadziła szereg zmian, które mają zastosowanie w głównej mierze do spółek akcyjnych oraz spółek komandytowo-akcyjnych.

...
Czytaj więcej

Uśpione rachunki OFE

​Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej podało, że aktualnie może być prowadzonych nawet 160 tys. rachunków OFE należących do osób już nieżyjących.

...
Czytaj więcej

TFG uruchomi platformę online dla uczestników rynku turystycznego

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, działający w ramach UFG, rozpocznie z nowym rokiem pilotaż platformy online dedykowanej uczestnikom rynku turystycznego – touroperatorom, turystom, a także urzędom marszałkowskim.

...
Czytaj więcej

Rekordowa sprzedaż TFI PZU

TFI PZU odnotowuje w 2019 r. rekordową sprzedaż w segmencie klienta zewnętrznego – łączna sprzedaż netto po dziesięciu miesiącach wynosi ponad 1,2 mld zł.

...
Czytaj więcej

UOKiK sprawdza kancelarie odszkodowawcze w zakresie usług oferowanych frankowiczom

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przygląda się ponownie działalności kancelarii odszkodowawczych. Tym razem UOKiK sprawdza zapisy umowne i praktyki w zakresie usług świadczonych osobom posiadającym kredyt w obcych walutach.

...
Czytaj więcej

Europejski Urząd ds. Pracy skontroluje transgranicznych pracodawców?

16 października 2019 r. swoją działalność zainaugurował Europejski Urząd ds. Pracy (ang. European Labour Authority – ELA). Zarząd nowopowstałego organu Unii Europejskiej składać się będzie m.in. z przedstawicieli państw członkowskich oraz KE.

...
Czytaj więcej

Andrzej Klesyk inwestuje w gry mobilne

Andrzej Klesyk, były prezes PZU, został akcjonariuszem spółki Blockchain Lab, specjalizującej się w tworzeniu gier wideo.

...
Czytaj więcej

Pracodawcy zapłacili ponad 2 miliardy złotych za absencje chorobowe pracowników

​Rozpoczęła się kalendarzowa jesień, a wraz z nią zmienna pogoda, która niewątpliwie zwiększa ryzyko zachorowania. W konsekwencji, powraca problem nadużywania zwolnień lekarskich.

...
Czytaj więcej

13 października rozpocznie funkcjonowanie Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych

W dniu 13 października 2019 r. w życie wchodzi kolejna część przepisów ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, m.in. rozdział 6. dotyczący Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych.

...
Czytaj więcej

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o doręczeniach elektronicznych

W dniu 24 września 2019 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o doręczeniach elektronicznych, przedłożony przez ministra cyfryzacji. Projekt wprowadza doręczenie elektroniczne jako podstawowy kanał wymiany korespondencji.

...
Czytaj więcej

Prezes UODO podtrzymuje swoje stanowisko ws. zatrudnienia IDO w strukturach Służby Cywilnej

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych przypomniał swoje stanowisko dotyczące zainicjowania stosownych prac legislacyjnych, które pozwolą na zatrudnianie w strukturach Służby Cywilnej inspektora ochrony danych na odrębnym stanowisku.

...
Czytaj więcej

Prezydent podpisał nowelizację obniżającą PIT

​W dniu 17 września 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.

...
Czytaj więcej

MRPiPS: badanie stanu trzeźwości pracownika może przeprowadzić policja

​Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało stanowisko, w którym potwierdziło, że badanie stanu trzeźwości pracownika może przeprowadzić policja, a nie pracodawca.

...
Czytaj więcej

Grzegorz Piwowar Prezesem Generali Investments TFI

Rada Nadzorcza Generali Investments TFI SA powołała Grzegorza Piwowara na stanowisko Prezesa Zarządu. Na stanowisku tym zastąpi Małgorzatę Górę-Dubielę, która złożyła rezygnację.

...
Czytaj więcej

Rząd wraca do pomysłu zniesienia limitu składek na ZUS

Projekt przyszłorocznego budżetu przewiduje zniesienie limitu rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

...
Czytaj więcej

UKE ukarał spółkę za nawiązywanie kontaktu telefonicznego z przedsiębiorcami

​Urząd Komunikacji Elektronicznej nałożył 80 tys. zł kary. UKE uznał, że praktyki spółki polegające na wykonywaniu niechcianych telefonów do przedsiębiorców wpływały na dezorganizację pracy.

...
Czytaj więcej

Rynek PPK po miesiącu od uruchomienia. Najwięcej umów zawarło PKO i PZU

Portal forsal.pl podsumował funkcjonowanie rynku PPK. Dostawcy produktu zgłosili do PFR 814 podpisanych umów o zarządzanie PPK. Najwięcej z nich zawarło PKO TFI i PZU TFI.

...
Czytaj więcej

Zmieni się sposób informowania KNF, wynikający z rozporządzenia MAR

W serwisie RCL został opublikowany projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 27 grudnia 2016 r. w sprawie środków i warunków technicznych służących do przekazywania niektórych informacji przez podmioty nadzorowane przez KNF.

...
Czytaj więcej

Interpelacja ws. skarg klientów na biura podróży

W interpelacja nr 33035 w sprawie skarg osób indywidualnych na działalność biur podróży skierowanej do ministra sportu i turystyki została poruszona kwestia skarg klientów na działalność biur podróży.

...
Czytaj więcej

Już 650 organizacji podpisało umowy o zarządzanie PPK

Jak poinformował Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, do tej pory umowy o zarządzanie PPK podpisało 650 największym pracodawców. W sumie programem zostało już objętych ok. 330 tys. osób.

...
Czytaj więcej

Pracownicy częściej pozwą o mobbing i nierówne traktowanie

7 września 2019 r. wejdą w życie przepisy ustawy z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Zmiany wprowadzone w Kodeksie pracy dotyczą m.in. kwestii związanych z mobbingiem oraz równym traktowaniem pracowników.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenie sprzętu od Simplesurance

Simplesurance to oferta dla osób, które chcą ubezpieczyć swój sprzęt domowy, sprzęt elektroniczny czy sportowy. Zakup polisy odbywa się poprzez internet.

...
Czytaj więcej

Zmiany w strukturach Open Finance

Joanna Tomicka-Zawora została dyrektorem generalnym w Open Finance. Tym samym musiała zrezygnować z pełnienia funkcji członka zarządu Open Finance S.A.

...
Czytaj więcej

Coraz więcej wniosków o odszkodowanie za cyberprzestępstwa

Rozwój nowoczesnych technologii wpływa nie tylko na usprawnienie technologii, ale również na liczbę cyberprzestępstw.

...
Czytaj więcej

Do czego zobowiązuje franszyza redukcyjna?

Na łamach Dziennik Gazety Prawnej poruszono problem odpowiedzialności finansowej w przypadku tzw. franszyzy redukcyjnej.

...
Czytaj więcej

Wielkopolska: ponad 70 tys. wniosków w sprawie suszy

W Wielkopolsce odnotowano straty spowodowane suszą w ponad 68 tys. gospodarstw. Jest to o ponad 10 tys. więcej niż w roku ubiegłym.

...
Czytaj więcej

Nationale Nederlanden przestrzega przez pracoholizmem

Dzień Pracoholików to świetna okazja, żeby przyjrzeć się, jak wygląda podejście Polaków do pracy i czy umiemy znaleźć tzw. work-life balance. Według danych OECD Polska jest w czołówce państw europejskich pod względem liczby przepracowanych godzin.

...
Czytaj więcej

MC: udostępnia opis interfejsu programistycznego API Wykazu podatników VAT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że udostępni API Wykazu podatników VAT, czyli wykazu podmiotów zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.

...
Czytaj więcej

Nowy dom mediowy PZU i PKN Orlen

Grupa PZU i PKN Orlen poinformowały, że planują utworzyć spółkę, która będzie zajmować się świadczeniem szeroko pojętych usług marketingowych i reklamowych.

...
Czytaj więcej

Czy kierowcy elektrycznych hulajnóg mogą czuć się bezkarni?

Na łamach Dziennik Gazety Prawnej poruszono problem wypłaty odszkodowanie OC ppm. kierowców, którzy mieli kolizję z użytkownikiem elektrycznej hulajnogi.

...
Czytaj więcej

Jak zabezpieczyć przyszłość swoich dzieci?

W serwisie Gazety Wyborczej opublikowano artykuł na temat ubezpieczeń zapewniających zabezpieczenie finansowe dla dzieci.

...
Czytaj więcej

Comarch oferuje aplikację do obsługi PPK

Już ponad 110 firm i instytucji zdecydowało się na wdrożenie aplikacji Comarch PPK.

...
Czytaj więcej

Votum o zmianach i rozwoju firmy

Bartłomiej Krupa prezes Votum w rozmowie z portalem Strefa Inwersorów wypowiedział się na temat działalności firmy, rozwoju i planów na przyszłość.

...
Czytaj więcej

Kopiowanie dowodów na nowych zasadach

Na łamach Obau.pl opublikowano artykuł na temat kopiowania dowodów tożsamości np. przez agentów ubezpieczeniowych.

...
Czytaj więcej

Vienna Life: Czy czeka nas dalsza wędrówka po ścianie strachu?

Kamil Hajdamowicz, zarządzający aktywami w Vienna Life TuŻ S.A., podsumował lipiec na rynkach. W jego opinii zakończony niedawno lipiec nie pozwalał się nudzić inwestorom, pomimo pozornie wakacyjnej pory.

...
Czytaj więcej

Coraz mniej wypadków samochodowych, mimo to rośnie liczba ofiar śmiertelnych

Liczba wypadków w Polsce spada, ale przybywa ofiar śmiertelnych. W tym roku na polskich drogach zginęło już 1,5 tys. osób.

...
Czytaj więcej

Postępowania cywilne będą szybsze i sprawniejsze. Prezydent podpisał nowelizację Kpc

Prezydent podpisał ustawę z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Nowe rozwiązania mają na celu skrócenie czasu trwania postępowań przed sądami cywilnymi i ich usprawnienie.

...
Czytaj więcej

Sejm przyjął sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za 2018 r.

19 lipca Sejm przyjął uchwałę o przyjęciu absolutorium dla rządu za wykonanie budżetu za 2018 r.

...
Czytaj więcej

Euler Hermes opublikował bilans należności przedsiębiorstw w Polsce po I połowie br.

Firmy z najsilniejszych gospodarczo województw ponoszą, jak również same generują, większe koszty sprzedaży niż przed rokiem.

...
Czytaj więcej

MC: 4 miliony Polaków posiada Profil Zaufany

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że już 4 miliony Polaków posiada Profil Zaufany. Liczba założonych Profili Zaufanych w 2016 r. wyniosła około 400 tys. i od tego czasu cały czas rośnie.

...
Czytaj więcej

NN o zwyczajach Polaków w czasie urlopu

Nationale-Nederlandem badając zwyczaje Polaków w czasie urlopu wzięli pod uwagę nie tylko chęć ubezpieczania się. Okazuje się, że zdecydowana większość nie może obejść się podczas urlopu bez telefonu.

...
Czytaj więcej

SOKiK podtrzymał karę 15 mln zł nałożoną na T-Mobile

​Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów orzekł, że spółka T-Mobile Polska bezprawnie pobierała opłaty za dodatkowe usługi, które były aktywowane, bez zgody klientów. Operator musi zapłacić 15 mln zł kary. 

...
Czytaj więcej

Nowy wzór świadectwa pracy

Dnia 29 czerwca 2019 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które wprowadziło nowy, pomocniczy wzór świadectwa pracy.

...
Czytaj więcej

Zmiany kadrowe w UKNF

Jak poinformował Puls Biznesu w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego doszło do zmian kadrowych.

...
Czytaj więcej

Różnice między OFE a PPK

Wraz z początkiem lipca pierwsze firmy będą zobowiązane do dołączenia do Pracowniczych Planów Kapitałowych. W związku z tym na rynku pojawia się coraz więcej pytań i wątpliwości związanych z PPK.

...
Czytaj więcej

Aviva Investors Poland TFI będzie współpracować z Comarch w zakresie obsługi PPK

Comarch zawarł umowę z Aviva Investors Poland TFI na integrację systemu informatycznego do obsługi procesów związanych z zarządzaniem funduszami w ramach pracowniczych planów kapitałowych z aplikacją Comarch PPK.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenie dla osób chorych przewlekle

Portal naTemat.pl opublikował artykuł na temat zawierania ubezpieczenia przez osoby cierpiące na chorobę przewlekłą.

...
Czytaj więcej

Interpelacja ws. nieuwzględnienia nowych trendów w transporcie w polityce rządu dotyczącej rozbudowy przejść granicznych

Do Ministra Spraw Wewnętrznych i administracji została skierowana interpelacja w sprawie regulacji w zakresie korzystania z car-sharingu, skuterów i UTO w polityce rządu dotyczącej rozbudowy przejść granicznych.

...
Czytaj więcej

Czy rośnie zainteresowanie ubezpieczeniem zwierząt domowych?

Jednym z najbardziej pożądanych benefitów pozapłacowych jest prywatne ubezpieczenie medyczne. Coraz więcej osób przy wyborze ubezpieczenia decyduje się również na zakup ochrony dla swojego pupila.

...
Czytaj więcej

Potrzeba zmian w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa

Projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie warunków organizacyjnych i technicznych dla podmiotów świadczących usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa (...)

...
Czytaj więcej

W usługach finansowych najważniejszy jest człowiek

Na łamach serwisu FINTEK ukazał się wywiad z Magdaleną Borowik, która pełni funkcję dyrektora departamentu ds. fintech w KNF. W rozmowie poruszono istotne kwestie związane z pracami Urzędu, a także sytuacją na rynku fintech w Polsce.

...
Czytaj więcej

Ojcowie odpowiedzialni za edukację finansową dzieci

Współczesny ojciec uczestniczy i chce być obecny we wszystkich obszarach życia swoich dzieci. Szczególnie jest to widoczne w zakresie edukacji finansowej. 

...
Czytaj więcej

Hulajnoga elektryczna jak rower?

Na łamach Rzeczpospolitej opublikowano artykuł na temat projektu zmian w przepisach drogowych regulujących zasady ruchu urządzeń transportu osobistego, które przedstawiło Ministerstwo Infrastruktury.

...
Czytaj więcej

Świat: Aviva zamierza zredukować liczbę zatrudnionych

Brytyjski ubezpieczyciel ma zamiar zredukować liczbę zatrudnionych, poinformował Reuters.

...
Czytaj więcej

Wakacyjne plany Polaków na tle Europy

Europ Assistance zleciło przygotowanie raportu na temat wakacyjnych planów Polaków. Z zebranych przez IPSOS danych wynika, że ponad połowa Polaków spędzi urlop w kraju.

...
Czytaj więcej

UOKiK chce rozszerzenia prawa konsumenckiego na wszystkich mikroprzedsiębiorców

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zaproponowało zmiany w kodeksie cywilnym. Zakładają one, że prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą uzyskają ochronę konsumencką w relacjach z innymi przedsiębiorcami. 

...
Czytaj więcej

MF opublikowało prognozy Banku Światowego dot. Polski

W najnowszym raporcie nt. perspektyw globalnej gospodarki i inwestycji Bank Światowy prognozuje spowolnienie wzrostu globalnej gospodarki do poziomu 2,6% w 2019 r. oraz 2,7% i 2,8% w latach 2020-2021.

...
Czytaj więcej

Przebudowa systemu emerytalnego wpłynie na dobrobyt obywateli

W odpowiedzi na interpelację w sprawie likwidacji OFE podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Małgorzata Jarosińska-Jedynak przestawiła następujące informacje.

...
Czytaj więcej

MC zachęca do korzystania z aplikacji mObywatel

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że ponad ćwierć miliona Polaków zainstalowało i korzysta z aplikacji mObywatel.

...
Czytaj więcej

Ekspert Vienna Life podsumowuje sytuację na rynku finansowym

Kamil Hajdamowicz, zarządzający aktywami w Vienna Life TuŻ S.A., skomentował sytuację na rynku w maju br. W komentarzu czytamy, że kto z końcem kwietnia zastosował strategię „sell in may and go away”, może z końcem maja otwierać szampana.

...
Czytaj więcej

Prywatna opieka medyczna pożądanym benefitem wśród pracowników

AXA Partners zleciło wykonanie badania SW Research na temat zadowolenia Polaków z publicznej opieki medycznej. Wyniki badania pokazują, że Polacy negatywnie oceniają publiczną służbę zdrowia. Z kolei pozytywne oceny otrzymała prywatna służba zdrowia.

...
Czytaj więcej

Karta EKUZ z dłuższym terminem ważności

Prezes NFZ wydał zarządzenie w sprawie wydłużenia ważności karty EKUZ. Obecnie karta jest ważna przez 18 miesięcy, po zmianach okres ten wydłuży się do 3 lat.

...
Czytaj więcej

Regulacje dot. odszkodowania z OC sprawcy wypadku w przypadku leasingowanego pojazdu

Odpowiedź na interpelację poselską w sprawie wprowadzenia odpowiednich regulacji prawnych dotyczących sposobu i wysokości odszkodowania z ubezpieczenia OC ppm. sprawcy wypadku samochodowego na rzecz leasingobiorcy.

...
Czytaj więcej

Pojazdy elektryczne: wygoda czy zagrożenie?

Problem braku odpowiednich regulacji dotyczących elektrycznych pojazdów poruszających się po polskich drogach nie znika, zwłaszcza w miesiącach letnich, gdy mieszkańcy dużych miast rezygnują z przemieszczania się samochodami.

...
Czytaj więcej

Kiedy skończy się bezkarność za cofanie liczników pojazdów?

15 marca br. Sejm przyjął zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości w nowelizacji ustawy Prawo i ruchu drogowym i ustawy Kodeks karny.

...
Czytaj więcej

Świat: 290 tys. zł odszkodowania od linii lotniczych

Pasażerka irlandzkich linii lotniczych doznała uszczerbku na zdrowiu po tym jak spadł na nią bagaż na pokładzie samolotu. Sąd przyznał jej prawie 290 tys. zł odszkodowania.

...
Czytaj więcej

Zmiana procedury rozpatrywania skarg pasażerów linii lotniczych

W związku z nowelizacją ustawy Prawo lotnicze zmieniła się procedura rozpatrywania skarg pasażerów. Od 1 kwietnia br. skarg nie rozpatruje prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

...
Czytaj więcej

ERGO Hestia: znamy laureatów 18. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii

Tegoroczny przegląd finałowych prac 18. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii przyniósł wiele propozycji zaangażowanych w aktualne problemy społeczne i artystyczne.

...
Czytaj więcej

Czy polisy komunikacyjne są domeną polskich ubezpieczycieli?

Serwis Ubea.pl sprawdził którzy ubezpieczyciele „stawiają” na polisy komunikacyjne. Z przeanalizowanych danych wynika, że ubezpieczyciele różnią się pod względem zaangażowania w rynek OC ppm. i AC.

...
Czytaj więcej

Współpraca Banku Pekao z KUKE

Na łamach Pulsu Biznesu ukazał się artykuł na temat finansowania zakupu pojazdów Pesy przez białoruską firmę leasingową przez Pekao i KUKE.

...
Czytaj więcej

Administracja publiczna musi lepiej chronić przetwarzane dane

W serwisie prawo.pl został opublikowany artykuł na temat ochrony danych osobowych obywateli w administracji publicznej.

...
Czytaj więcej

KUKE: aktualizacja liczby upadłości w polskiej gospodarce

Roczna suma upadłości polskich firm, pozostająca w ostatnich miesiącach praktycznie na stałym poziomie, w kwietniu obniżyła się dość wyraźnie. KUKE podtrzymuje prognozę wzrostu niewypłacalności w tym roku, choć jego skala powinna być niewielka.

...
Czytaj więcej

TSUE: zabezpieczenie społeczne pracowników migrujących

W przypadku pracy w więcej niż na terenie jednego kraju pojawia się wątpliwość co do wyboru ubezpieczenia zdrowotnego finansowanego ze środków publicznych lub ubezpieczenia prywatnego. W tej sprawie wypowiedziało się TSUE.

...
Czytaj więcej

„My way. Inspiracje”, czyli niezwykłe historie na XI Europejskim Kongresie Gospodarczym i European Start-up Days

Podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (13-15 maja br.), w ramach cyklu „My way. Inspiracje”, wystąpią osoby z różnymi ciekawymi pasjami i ponadprzeciętną motywacją, które opowiedzą o swoich drogach do sukcesu.

...
Czytaj więcej

Czy projekt PPK będzie rentowny?

Już od 1 lipca br. do PPK mają przystąpić najwięksi pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 250 osób. W związku ze zbliżającym się terminem temat PPK staje się coraz bardziej popularny. Również kolejne podmioty deklarują swój udział w PPK.

...
Czytaj więcej

PZU LAB SA rozpoczyna współpracę z SGSP

Szkoła Główna Służby Pożarniczej (SGSP) i spółka Grupy Powszechnych Zakładów Ubezpieczeń – PZU LAB SA zadeklarowały chęć podjęcia wspólnych działań.

...
Czytaj więcej

Dyrektywa UE wprowadzi kolejne uprawnienia rodzicielskie

W Parlamencie Europejskim trwają prace nad przyjęciem dyrektywy w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów.

...
Czytaj więcej

Kolejne zmiany katalogu danych osobowych pracowników

​W dniu 3 kwietnia 2019 r. Prezydent podpisał ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania tzw. rozporządzenia „RODO”. Ustawa zakłada nowelizację 162 ustaw, wśród których znajduje się nowelizacja Kodeksu pracy.

...
Czytaj więcej

Deloitte: instytucje finansowe zyskują, gdy zatrudniają dyrektorów ds. zrównoważonego rozwoju

Najważniejszym celem działań CSO (Chief Sustainability Officer) ma być przeprowadzenie zmian w modelach biznesowych - wynika z raportu Deloitte.

...
Czytaj więcej

Polacy są chętni do zdobywania i poszerzenia wiedzy z zakresu finansów i inwestowania

Warszawski Instytut Bankowości i Fundacja GPW po raz kolejny zbadały preferencje Polaków dot. posiadanej wiedzy o funkcjonowaniu rynku kapitałowego. Ponad połowa badanych wskazała na potrzeby poszerzania swojej wiedzy o finansach i cyberbezpieczeństwie.

...
Czytaj więcej

Rentowność banków – raport Deloitte

Rentowność 100 największych banków świata spadła o prawie 3 proc. w 2020 r. – wynika z raportu Deloitte „2021 Banking and Capital Markets Outlook. Strengthening Resilience, Accelerating Transformation”.

...
Czytaj więcej

Deloitte: dyrektorzy działów prawnych spodziewają się inwestycji w narzędzia cyfrowe

Ponad połowa (62 proc.) dyrektorów działów prawnych przewiduje, że nastąpią inwestycje w narzędzia cyfrowe, które będą wspierać działy prawne.

...
Czytaj więcej

Europ Assistance: coraz więcej turystów planuje kupić polisę podróżną

Europ Assistance po raz kolejny zbadał wakacyjne plany Polaków. Większość badanych wybiera w tym roku odpoczynek w kraju.

...
Czytaj więcej

BGK: Coraz więcej firm z sektora MŚP wychodzi z kryzysu

Przedsiębiorstwa z sektora MŚP odbudowują zatrudnienie i coraz lepiej oceniają swoją bieżącą sytuację; ponad 80 proc. korzysta z tarczy antykryzysowej lub zamierza z niej skorzystać - wynika z kolejnej edycji badania BGK wśród MŚP.

...
Czytaj więcej

BNP Paribas i ING Bank Śląski liderami tegorocznego Rankingu Odpowiedzialnych Firm

​BNP Paribas i ING Bank Śląski zajęli pierwsze miejsce w opublikowanym 4 czerwca br. Rankingu Odpowiedzialnych Firm. Poza nimi na podium z kategorii „Bankowość, sektor finansowy i ubezpieczeniowy” uplasowały się jeszcze: STU ERGO Hestia i Santander.

...
Czytaj więcej

Wydatki na badania i rozwój w Polsce w latach 2000-2018, na tle innych krajów OECD

Zgodnie z raportem opublikowanym przez OECD wydatki krajowe brutto w Polsce w latach 2000-2018, mimo tendencji wzrostowej w dalszym ciągu utrzymują się na bardzo niskim poziomie w porównaniu do innych krajów Unii Europejskiej i krajów OECD.

...
Czytaj więcej

Jaki jest idealny doradca? Badanie MetLife

​MetLife zlecił badania dot. oczekiwań klientów wobec agentów ubezpieczeniowych. Ankietowani wskazali, że najbardziej liczą na szczerość, czyli rzetelną prezentację produktów – zarówno korzyści z ich zakupu jak i związanych ryzyk.

...
Czytaj więcej

Wyłudzenia w ubezpieczeniach na życie w 2018 r.

W 2018 r. skala wyłudzeń odszkodowań w ubezpieczeniach na życie wyniosła 1115 przypadków. Wyłudzenia te oszacowano na łączną kwotę 18,1 mln zł – podaje PIU w swoim raporcie „Analiza danych dotyczących przestępstw ubezpieczeniowych ujawnionych w 2018 roku”

...
Czytaj więcej

GUS: 6829 tys. osób na emeryturze w 2018 r.

Liczba emerytów w Polsce z roku na rok jest coraz wyższa. W 2018 r. było to 6829 tys. osób. W porównaniu z danymi sprzed osiemnastu lat, nastąpił wzrost o prawie 2200 tys. osób – wynika z raportu GUS „Emerytury i renty w 2018 r.”.

...
Czytaj więcej

91% kierowców zmienia opony na zimę

Polscy kierowcy są przygotowani na nadejście sezonu zimowego – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie porównywarki rankomat.pl. Ponad 90% z nich deklaruje, że nie czeka na ostatnią chwilę z przygotowaniem auta do sezonu zimowego.

...
Czytaj więcej

Zmiany wysokości przeciętnej miesięcznej emerytury w latach 2000-2018

58% - tyle wynosiła relacja przeciętniej miesięcznej emerytury brutto do przeciętnego wynagrodzenia w Polsce w 2018 r., wynika z tegorocznego raportu GUS „Emerytury i renty w 2018 r.”.

...
Czytaj więcej

Wskaźnik koniunktury GUS: można oczekiwać niewielkiego wzrostu cen

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury dla działalności finansowej i ubezpieczeniowej wyniósł 24,4 w listopadzie 2019 r. – wynika z danych comiesięcznego raportu GUS.

...
Czytaj więcej

Udział kobiet w radach nadzorczych wynosi 15,8%

Jak wynika z międzynarodowego badania przeprowadzonego przez firmę doradczą Deloitte, „Women in the Boardroom: A Global Perspective”, pod koniec 2018 r. nastąpił zaledwie 1,9%-owy wzrost liczby kobiet na stanowiskach zarządczych w porównaniu z 2017 r.

...
Czytaj więcej

Jakie koszty poniosły zakłady ubezpieczeń w I poł. 2019 r.?

Łączne koszty zakładów ubezpieczeń w I półroczu 2019 r. wyniosły 39,43 mld zł – informuje KNF w swoim raporcie „Raport o stanie sektora ubezpieczeń po I półroczu 2019 roku”.

...
Czytaj więcej

UFG: rośnie zainteresowanie kierowców bazą polis komunikacyjnych

​Mija rok od zniesienia obowiązku posiadania podczas jazdy polisy OC ppm. przez kierowców. Jej ważność podczas kontroli drogowej jest sprawdzana w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, do której dane są pobierane z bazy polis komunikacyjnych UFG.

...
Czytaj więcej

Europ Assistance podsumowała wakacyjne interwencje

​Europ Assistance Polska podsumowała strukturę spraw assistance zrealizowanych podczas tegorocznych wakacji. Najczęściej zgłoszenia dotyczyły assistance samochodowego (56%), z kolei sprawy z zakresu pomocy medycznej stanowiły 28% wszystkich interwencji.

...
Czytaj więcej

Pracownicy oczekują zindywidualizowanych benefitów pozapłacowych, w tym produktów ubezpieczeniowych

​MetLife wspólnie z firmą badawczą SW Research zanalizował potrzeby i oczekiwania pracowników, które w największym stopniu wpływają na ich lojalność i przywiązanie do organizacji.

...
Czytaj więcej

Internet rzeczy w branży ubezpieczeniowej

​Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało raport „IoT w polskiej gospodarce”. Przygotowali go członkowie Grupy Roboczej ds. Internetu Rzeczy, która prowadziła prace od sierpnia 2018 r. Do udziału w Grupie została zaproszona m.in. Polska Izba Ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

W 2018 r. obcokrajowcy spowodowali 15,3 tys. zdarzeń drogowych w Polsce

Liczba wypadków i kolizji drogowych spowodowanych przez zagranicznych kierowców na polskich drogach zwiększyła się do 15,3 tys. W sumie obcokrajowcy byli sprawcami co 30. zdarzenia drogowego. Najczęściej szkody na drogach powodują obywatele Niemiec.

...
Czytaj więcej

Raport Polityki Insight i Nationale-Nederlanden: Pracownicze Plany Kapitałowe. Koszty i korzyści

​Centrum analityczne Polityka Insight i Nationale–Nederlanden przygotowali analizę wpływu PPK na gospodarkę. Wnioski zawarli w opublikowanym właśnie raporcie „Pracownicze Plany Kapitałowe. Koszty i korzyści”.

...
Czytaj więcej

GUS: najwyższy wskaźnik koniunktury w sektorze finanse i ubezpieczenia

W maju 2019 r. najwyższy poziom koniunktury uplasował się w sekcji finanse i ubezpieczenia. Wyniósł on 28,1, co jest wynikiem nieco mniejszym niż przed rokiem.

...
Czytaj więcej

Insly strengthens top management in Poland

Agnieszka Dąbrowska, former CEO of mfind and managing director at AXA in Poland, as Chief Operating Officer and Cezary Świerszcz, founder of Bacca, as Chief Innovation Advisor, have been members of Insly’s top management in Poland since March.

...
Czytaj więcej

Aviva announces sale of Aviva Poland for €2.5 billion

Aviva plc has reached a significant milestone in the execution of strategy, with the agreement to sell its entire shareholding in Aviva Poland to Allianz for a cash consideration of €2.5 billion, valuing the acquired business at €2.7 billion.

...
Czytaj więcej

Competition protection law amendments

The amendment of the Act on Competition and Consumer Protection is linked to the implementation of ECN+ directive. Union regulations strive to harmonise the powers of national competition authorities and aim to equip these with the crucial procedural tool

...
Czytaj więcej

Sollers Consulting supports Saga to launch a new customer portal

UK-based insurer and travel provider Saga has launched a new digital portal for its insurance business to better serve its customers. 

...
Czytaj więcej

Asseco Central Europe continues its expansion on the international digital insurance market

Software company Asseco Central Europe has concluded another cooperation agreement with Youplus Insurance International AG, a Liechtenstein insurance company, for the next four years.

...
Czytaj więcej

KNF approved the merger of GENERALI and CONCORDIA

The Polish Financial Supervision Authority approved the merger of its two non-life insurers - GENERALI and CONCORDIA Polska.

...
Czytaj więcej

New application for purchasing insurance is launched in Poland

In March, a new mobile application for purchasing insurance - Intersafe is to be launched. A clients of the app will be able to compare offers from various insurers and buy a policy. They will also use it to report the damage online.

...
Czytaj więcej

Telemedico digital health platform will be founded with EUR 5.5 million

Flashpoint Venture Capital, Uniqa Ventures, PKO VC, Black Pearls VC (an existing investor) and Adamed have funding Telemedico platform by EUR 5.5 million (approx. USD 6.6 million).

...
Czytaj więcej

Businesses of Aviva in France and Poland for sale for a total consideration of about EUR 5.5 billion

British insurer Aviva has set deadlines in late February to receive final offers for its operations in France and Poland that are worth an overall EUR 5.5 billion.

...
Czytaj więcej

BIK completes the acquisition of Punkta

BIK has acquired Punkta, a leading online comparison platform focused on motor and other personal lines insurance in Poland.

...
Czytaj więcej

UOKiK activities in 2019

These are just some examples of the UOKIK activities in 2019.

...
Czytaj więcej

Loans and credit cards from Revolut are available in Poland

​Revolut has started issuing credit cards in Poland and granting consumer loans. The new services can be used by selected customers who were invited to the pilot project and who previously converted their payment accounts to accounts at Revolut Bank.

...
Czytaj więcej

Rules for divident payouts in 2021 issued by the KNF

KNF has issued on its opinion concerning the dividend policy in 2021 for financial companies, including insurance companies, reinsurance companies and insurance and reinsurance companies.

...
Czytaj więcej

Border motor policies issued in 2019 decreased by half

During 2019, almost 3.9 million vehicles registered outside the European Economic Area entered Poland through its eastern borders with Belarus, Russia and Ukraine.

...
Czytaj więcej

Pension fund house PTE PZU taps Piotr Kuszewski as new CEO

Pension fund house PTE PZU tapped Piotr Kuszewski as the new CEO following resignation by Marek Sakowski.

...
Czytaj więcej

President of UOKiK imposed his first penalty for manager

Nearly PLN 120 million in penalties have been imposed by the President of UOKiK on Veolia Polska group companies for these practices. A manager who was directly responsible for violating applicable regulations has been penalised for the first time.

...
Czytaj więcej

PZU insurer buys PLN 1.96 bln in 20Y BGK-issued rescue fund bonds

The insurer PZU bought PLN 1.96 bln in 20-year Treasury-guaranteed bonds issued by state development bank BGK for the Covid-19 countermeasures fund FPC with yield at 2.50%.

...
Czytaj więcej

Idea Bank hit with PLN 10 mln fine by financial market regulator

Troubled lender Idea Bank was hit with a PLN 10 mln fine by Polisk financial market regulator - KNF.

...
Czytaj więcej

Vienna Insurance Group expands market leadership in CEE with acquisition of Aegon entities

On 29 November 2020, Vienna Insurance Group signed the share purchase agreement to acquire the entities of the Dutch insurer Aegon in Hungary, Poland, Romania and Turkey. The deal includes insurance companies, pension funds and asset management.

...
Czytaj więcej

PZU insurer expects to pay dividend for 2020

The Polish insurance group PZU expects to be able to make a dividend payment from 2020 profits, judging from current solvency ratios, said CEO Beata Kozłowska–Chylł at a conference.

...
Czytaj więcej

KNF seeks to alter mandatory tender offer rules

Polish financial market regulator KNF wants investors that cross the 50% shareholding mark in a firm to be forced to announce a tender offer for remaining firms, KNF said in a statement on a legislative proposal sent to the Finance Ministry.

...
Czytaj więcej

Hodgkiss to replace Fedyna as a CEO of GENERALI Poland

Roger Hodgkiss was nominated, with immediate effect, new President of the Management Board and CEO of GENERALI Poland. He will replace Maciej Fedyna who stepped down from all the positions he held within GENERALI Group in Poland due to personal reasons.

...
Czytaj więcej

Generali Poland named Maciej Fedyna as new President of the Management Board and CEO

Maciej Fedyna was nominated by the Supervisory Board as new President of the Management Board and CEO of Generali in Poland and will succeed Andrea Simoncelli who was appointed as new Chairman of the Supervisory Boards of Generali T.U. S.A.

...
Czytaj więcej

Tomasz Rowicki to step down from the Board of Directors

Tomasz Rowicki will resign from his function as a member of the VIG Re Board of Directors in order to take up a new management position within a company of Vienna Insurance Group in Poland, effective 1 January 2021.

...
Czytaj więcej

KNF confirms Beata Kozłowska-Chyła for the CEO position in PZU SA

On 2 October 2020 the Polish Financial Supervision Authority (KNF) decided to appoint Beata Kozłowska-Chyła for the position of President of the Management Board of PZU SA.

...
Czytaj więcej

Polish insurance market after H1 2020: 7% y-o-y decline of net profit

Polish insurers ended the first half of 2020 with a 6.7% y-o-y decline of the GWP volume. In absolute terms, this means an about EUR 512 million drop in the market premiums turnover, almost equally divided between the life and non-life segment.

...
Czytaj więcej

KNF gives consent for UNIQA to take over Polish companies of AXA

On 17 September 2020, the Polish Financial Supervision Authority approved the acquisition of AXA businesses from Poland by UNIQA Group.

...
Czytaj więcej

Changes in the Management Board of PZU SA and PZU Zycie SA

The PZU SA Supervisory Board decided to appoint Malgorzata Kot and Krzysztof Szypula to the company's management board, entrusting them with the functions of PZU SA management board members.

...
Czytaj więcej

S&P: PZU insurer can overcome banking woes to perform in line with peers in FY2020

Listed insurer PZU should continue to deliver results to meet global peers and hold "comfortable" solvency despite a recent PLN 827 mln goodwill impairment on banking assets, analysts at S&P said in a note.

...
Czytaj więcej

UOKiK looks into law firms

​President of UOKiK, Tomasz Chróstny, has initiated investigation procedure against 15 law firms. According to the information held by UOKIK, there might be irregularities on the market of legal aid services that are committed by law firms.

...
Czytaj więcej

Communication from the UKNF on the withdrawal of the United Kingdom from the European Union (Brexit)

(UKNF) would like to remind market participants that on 31 January 2020 the United Kingdom left the structures of the Union European.

...
Czytaj więcej

Principles of imposing fines on managers by the President of UOKiK

The President of UOKiK published detailed explanations on the method of determining the amount of fines for managers. Managers responsible for concluding restrictive agreements are liable to financial fine of up to PLN 2 million.

...
Czytaj więcej

VIG and C-Quadrat establish joint venture to offer asset management services

C-Quadrat Investment and the Polish insurance companies of Vienna Insurance Group have founded "VIG C-Quadrat", a joint venture located in Warsaw. The plan is to offer investment services and investment funds in Poland.

...
Czytaj więcej

UOKiK launches probe with respect to 26 banks over credit vacation

The Office of Competition and Consumer Protection launched a probe with respect to 26 banks to investigate potential irregularities in the process of offering government-crafted credit vacation.

...
Czytaj więcej

EU Commission approves UNIQA to acquire AXA in Poland, the Czech Republic and Slovakia

The EU Commission has not identified any conflicts in relation to competition law and has approved the proposed acquisition without any conditions in UNIQA's intended purchase of the AXA Group subsidiaries in Poland, the Czech Republic and Slovakia.

...
Czytaj więcej

EIOPA identifies options for shared resilience solutions against pandemic risk

EIOPA published its Issues Paper highlighting options for developing shared resilience solutions for pandemic risk. The paper recognises that private insurance solutions alone will not be sufficient to protect against financial consequences of pandemics.

...
Czytaj więcej

Investment control regulations entered into force

On 24th July new investment control regulations came into force. The new law on investment control is part of the government's Anti-Crisis Shield 4.0. According to the law, the President of UOKiK is able to protect Polish companies.

...
Czytaj więcej

PZU implemented mObywatel to authenticate users of mojePZU platform

PZU is the first company in Poland implementing in cooperation with the Ministry of Digital Affairs an innovative solution for authenticating the user of the mojePZU (myPZU) platform.

...
Czytaj więcej

Strategic cooperation of Generali with 4Life Direct

Generali CEE Holding has announced a strategic two-fold cooperation with 4Life Direct in Poland.

...
Czytaj więcej

PPK AuM at the end of June 2020

​On 23 April the Polish Financial Supervision Authority published information about the value of PPK assets under management by financial institutions at the end of June 2020.

...
Czytaj więcej

Financial Supervision Authority meeting: penalties for Compensa and AXA

On 14 July 2020 the Polish Financial Supervisory Authority (KNF) made some decisions about the Polish financial market. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

President of UOKiK initiated 51 proceedings concering payment backlogs

In June of 2020 the President of the UOKiK has initiated proceedings concerning payment backlogs with respect to 51 large enterprises. The purpose of these actions is to improve financial liquidity of Polish enterprises. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Tomasz Borowski named president of Vienna Life

The supervisory board of Vienna Life accepted the resignation of Pawel Ziemba, chairman of the board, and Witold Czechowski, a member of the board, from performing his current functions with effect as of 30 September 2020. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish largest bank PKO BP launches car-buying app

Poland's state-owned PKO BP bank launched the "Automarket" app for purchasing brand new and used vehicles, integrated with the bank's electronic channels. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Maciej Fedyna became new President of the Management Board and CEO of Generali in Poland

Maciej Fedyna was nominated new President of the Management Board and CEO of Generali Poland companies as of 1 July 2020. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PZU insurer to pay PLN 787 mln for ten-year lease of new headquarters from Skanska group

​The insurance group PZU expects to pay ca. PLN 787 mln gross for leasing new interim headquarters in a Warsaw office building from Skanska group for a period of ten years. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

The Polish Financial Supervision Authority joins #Fakehunter project, to prevent public disinformation

The Polish Financial Supervision Authority has partnered with #Fakehunter, the project created by the Polish Press Agency and GovTech Polska to fight disinformation. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Franz Fuchs left the VIG Managing Board

Franz Fuchs has resigned from his position as member of the Managing Board of Vienna Insurance Group. In recognition of his achievements, he was appointed Deputy General Manager in October 2019. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish lower house passes fourth business relief package

The Polish lower house passed the 'Anti-Crisis Shield 4.0', the fourth economic relief package aimed at counteracting the coronavirus crisis, with measures including loan payment suspension and prolonged care allowance. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

TUW PZUW with record results in 2019

TUW PZUW, the mutual insurer established by the PZU Group in 2016, ended 2019 with written premiums worth PLN 690 million while doubling its net profit and technical result as compared with 2018. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Alior Bank CEO Bachta resigns. Iwona Duda named new VP managing work of board

Alior Bank took resignation from CEO Krzysztof Bachta, effective May 12, and appointed Iwona Duda as deputy CEO and acting CEO.

...
Czytaj więcej

Marcin Adamczyk joins NN IP as Head of Emerging Markets Debt

NN Investment Partners has appointed Marcin Adamczyk as Head of Emerging Markets Debt (EMD), as of 1 July 2020. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Commerzbank resigns from mBank sale amid coronavirus crisis

Commerzbank will forgo the sale of its Polish unit mBank amid the coronavirus crisis, Commerzbank said in a press statement. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Poland eyes entering domestic receivables insurance

The Polish export insurer KUKE plans to launch insurance of domestic receivables after the freshly launch offer for export sales to EU and top OECD countries, KUKE head Janusz Władyczak said.

...
Czytaj więcej

Microsoft to invest USD 1 bln in Poland

US software giant Microsoft has signed the deal with Poland’s National Cloud operator. The company will invest USD 1 billion in digital technologies in Poland. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

The 8th PIU Congress postponed until 5-6 May 2021

In light of the coronavirus threat, in the interest of comfort and safety of participants, the Management Board of the PIU has decided to postpone this year’s PIU Congress until 5-6 May 2021. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PZU names Ernest Bejda management board member

PZU appointed Ernest Bejda its management board member, effective as of May 4. Bejda was appointed for the term encompassing three full fiscal years 2020-2022. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Bank Pekao appoints Leszek Skiba as CEO

Bank Pekao appointed Leszek Skiba as the new CEO, while to-date helmsman Marek Lusztyn and Krzysztof Kozlowski will serveas deputy CEOs.

...
Czytaj więcej

Anna Janiczek appointed acting president of PZU Zdrowie

Anna Janiczek was appointed to the Management Board of PZU Zdrowie SA, the health insurance arm of the PZU Group. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

S&P changed the rating outlook of PZU from positive to stable

On 6 April 2020 the Management Board of PZU informed that on S&P Global Ratings conveyed information regarding a change in the ratings outlook for the Company from positive to stable. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

KNF: banks and insurers asked to retain entire profits amid coronavirus epidemic

The Polish financial market regulator - KNF - expects banks and insurers to retain entire profits from prior years amid the ongoing coronavirus epidemic, KNF head Jacek Jastrzebski said.

...
Czytaj więcej

Summary of the supervisory steps taken by the Danish Financial Supervisory Authority towards Gefion Insurance

The Danish Financial Supervisory Authority has not approved Gefion Insurance’s recovery plan and therefore ordered the company to stop writing business. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Anti-crisis shield to help entrepreneurs and employees

The Polish Prime Minister Mateusz Morawiecki has presented the assumptions of the government's anti-crisis package for entrepreneurs and employees, worth approx. PLN 212 billion, i.e. nearly 10% of GDP.

...
Czytaj więcej

PZU Group: best results since the its listing to the stock exchange

PZU Group achieved in 2019 the best results in its history on the stock exchange, the group reported citing as main coordinates of its success the highest net profit, the highest sales and the largest employee involvement. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

ESMA recommends action by financial institutions because of COVID-19

The European Securities and Markets Authority (ESMA) and National Competent Authorities (NCAs) are monitoring the situation in view of the impact of the COVID-19 outbreak on financial markets in the European Union. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PZU SA appointed new CEO

PZU SA announced in March 2020 the appointments of Beata Kozłowska-Chyła and Malgorzata Kot to the management board of the company.

...
Czytaj więcej

UOKiK will cooperate with the General Counsel to Poland

UOKiK issues approximately 100 decisions regarding practices restricting competition and infringing on collective interests of consumers per annum. Enterprises have the right to appeal against those decisions to the court. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Financial results of Allianz Poland after 2019

Allianz Poland finished last year with operational profits at the level of PLN 241 mln, up by 3% more than the year before. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Aviva Polska posts PLN 954 mln of operational profits in 2019

Aviva Polska has improved its operational profits by 0.5% to PLN 954 mln in 2019. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

CEO of Nationale-Nederlanden PTE resigned

Pension fund manager Nationale-Nederlanden PTE will see its CEO Grzegorz Chlopek resign on 31 March. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Votum develops in the banking sector

Listed legal advisor office Votum signed 3,524 banking claims deals in Q4 2019 vs. 486 such deals signed in the prior year, the company said in its Q4 report. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

6th KNF meeting: consent to extend insurance activity of AXA

On 18th February 2020 the sixth Financial Supervisory Authority meeting was held. During the meeting the institution gave consent to extend insurance activity in the scope of P&C insurance by AXA. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Pekao Leasing and Pekao Faktoring with new chairmen

The supervision boards of Pekao Leasing and Pekao Faktoring have appointed new chairmen. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Aleksandra Agatowska become the CEO of PZU Życie

The Polish insurer PZU saw its management board member Aleksandra Agatowska resign with immediate effect to become CEO of Group’s life unit PZU Życie. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PZU headquarters to be relocated to offer employees a better work environment

PZU Group is leaving the PZU Tower in Warsaw. The largest Polish insurer has signed a letter of intent with the Skanska Group, which assumes renting space in the Generation Park complex.

...
Czytaj więcej

AXA to sell its operations in Central and Eastern Europe

AXA announced today that it has entered into an agreement with UNIQA Insurance Group AG  to sell its operations in Poland, the Czech Republic and Slovakia.

...
Czytaj więcej

Izabela Król joined UNIQA

Izabela Król has joined UNIQA. Since February 2020 she has performed the position of the market manager in the UNIQA for Business department. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Top Employers Poland 2020

The Top Employers Institute has chosen leaders of human resources management on the Polish market. In this year the certificate was awarded to 61 organisations, including companies of the financial sector. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

New rules aim to ease social insurance burden on Polish firms

New regulations to cut social insurance contributions for small firms come into force on 1st February. Government officials have hailed the move as the latest in a string of steps to make life easier for businesspeople. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

12 of the largest CEE enterprises signed the Business Council of Growing Europe founding memorandum

Representatives of the 12 largest and most dynamic enterprises in the CEE - among with PZU - have signed in Davos a memorandum forming the Business Council of Growing Europe. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

3rd Financial Supervisory Authority meeting: consent to appoint new CEO of Aviva Santander

The 3rd Financial Supervisory Authority meeting was held on 21 January 2020. During the meeting the institution gave Wioletta Macnar consent to become the CEO of both the companies of Aviva Santander.

...
Czytaj więcej

UOKiK imposed penalty on a telecommunication operator for fees for video streaming

The telecommunication operator Polkomtel charged extra fees for video streaming, even though the consumer paid for internet access, the UOKiK confirmed in proceeding against the operator.

...
Czytaj więcej

3 banks invest in Polish fintech Autenti

Three large banks from Poland – Alior, BNP Paribas and PKO - together will take over a minority stake in Autenti, the Polish fintech offering an electronic signature service. The capital investment amounts to PLN 17 million. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

New president of UOKiK. The nomination was given to Tomasz Chróstny

Tomasz Chróstny has been promoted to the position of president of the Office of Competition and Consumer Protection. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Poles think about securing their future

More and more Poles are thinking about financial security for their future. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Financial Ombudsman submits a report form for financial market entities for 2019

The Financial Ombudsman provided a link to an active form enabling financial entities to submit reports for 2019. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Presentation of the Digital Supervisory Agenda

On December 19, 2019, the presentation of the "Digital Agenda for Supervision" was held at the headquarters of the Polish Financial Supervision Authority. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

UOKiK’s activites in 2018

UOKiK published a summary of its activities in 2018. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

New Deputy Chair of the Board of the PFSA

The Prime Minister appointed Dagmara Wieczorek-Bartczak as the Deputy Chair of the Board of the Financial Supervision Commission, responsible in the Office for supervision over the insurance sector. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Michał Niechciał resigned from the position the President of the Office of Competition and Consumer Protection

Marek Niechciał was appointed by the Insurance Guarantee Fund Council as a member of the management board of the Insurance Guarantee Fund on 20 December 2019. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Health insurance is growing in smaller towns

60% of Poles who buy health insurance come from smaller towns. Such insurance is most often (41%) chosen by young people between 21 and 30 years of age - according to an analysis of Punkta’s multiagency. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Online platform for anonymous whistle-blowers

The Office of Competition and Consumer Protection has launched a special system for collecting information from anonymous whistle-blowers to expose misconduct or illegal activity anonymously. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Roger Hodgkiss was appointed to the board of Generali Poland

Roger Hodgkiss has been appointed as a member of the Generali Poland board. He takes over responsibilities for marketing and non-life insurance product sales in Generali and Proama, client services and sales support. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Generali is interested in taking over MetLife

Italian insurance group Generali could postpone presenting a formal bid for the European assets of MetLife Inc. until end March 2020, after the 2019 year-end results will be known. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Change in the Financial Supervision Authotiry

On 6 December 2019 the Prime Minister – Mateusz Morawiecki – dismissed a Deputy Chair of the Board – Małgorzata Iwanicz-Drozdowska. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Cheaper insurance for active clients in TU Europa

The insurance company – TU Europa – has become a partner of the mobile application Boomerun. The insurer will grant discounts in the price of its insurance products for application users who practice sport. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Bedyński joins management board of the Insurance Guarantee Fund

The Council of Insurance Guarantee Fund (UFG) in Poland appointed Radosław Bedyński as a member of the management board of UFG. He starts his duties on 1st January 2020. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

New structure of the Personal Data Protection Office

After one and half years of operating as the Personal Data Protection Office, the data protection authority decided to launch changes in the organization. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish government approved new bill to reform pension funds

The Polish government has approved a new bill to dismantle state-guaranteed private pension funds and move assets accumulated in them to individual retirement accounts. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Kris Jabłoński appointed as Board Member of Crawford Polska

Crawford Polska has appointed Krzysztof Jabłoński as a Board Member and local Officer. He started performing his new duties on 4 November 2019. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Roger Hodgkiss joined the top management in Generali Poland

Roger Hodgkiss has become a member of the top management in Generali Poland. In the company he will be responsible for marketing and non-life insurance product sales. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Make sure your investment doesn’t become an illusion – a new information campaign of UOKiK

On 18 November 2019 the second stage of the social information campaign started. Its purpose is to draw attention to risks associated with investing in the purchase of what is known as condo-hotels/apart-hotel. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

TFI PZU has consent to run its business as an investment adviser

The assets management firm TFI PZU has expanded  its business activity. The company was authorized to provide investment advice services. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PZU Group results after the third quarter of 2019 at record breaking level

The PZU Group saw in 3Q 2019 record-breaking sales, with GWP amounting to PLN 17.5 billion (EUR 4 billion). At the same time, the net result on insurance activity reached PLN 1.99 billion (EUR 455 million). Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Tadeusz Kościński was appointed Minister of Finance

On 15 November 2019 Tadeusz Kościński was appointed Minister of Finance. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Supra Brokers without CEO

The CEO of Supra Brokers board – Rafal Hołanowski - resigned from his position on 6 November. His duties were taken over by company’s board members. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PKO Bank Polski launched the advice service – Inwestomat

Inwestomat is the first advice service on the Polish market which uses the full sale process automatization in online channels. The service is available for clients who use the bank’s online transactional portal – iPKO. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

46th Financial Supervisory Authority meeting: consent to launch the new insurance company in Poland

On 5 November 2019 the 46th Financial Supervisory Authority meeting was held. During the meeting the institution gave consent to run insurance activity in the scope of life insurance by a new entity. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Largest number of accidents under Ukrainian Green Card were registered in Poland

From January to June 2019, international Green Card bureaus paid EUR 783k for losses in Ukraine, caused by drivers with foreign Green Card policies. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Merger of Concordia Capital and Generali Życie

On 31 October the merger of Concordia Capital and Generali Życie was finalized. It means that Generali acquired Concordia Capital and became the party of insurance agreements conducted by Concordia. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

UOKiK imposed EUR 40m penalty for not providing information

UOKiK imposed a fine in proceedings against Gazprom and five international entities responsible for financing Nord Stream 2. Engie Energy will pay PLN172 mln for a lack of cooperation in the proceedings. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

45th Financial Supervisory Authority meeting: further penalties on insurance companies

On 29 October the 45th Financial Supervisory Authority (KNF) meeting was held. The financial watchdog made many decisions about the Polish insurance sector. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Aleksandra Agatowska appointed to Supervisory Board of PZU

On 23 October 2019, the PZU's Supervisory Board adopted a resolution regarding the appointment of Aleksandra Agatowska to the management board. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

AXA considers selling up in Central Europe

AXA is considering selling its Central European business as part of a restructuring to quit markets where it lacks scale. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Mariusz Golecki became the Financial Ombudsman

Mariusz Golecki has become the Financial Ombudsman. The monitoring of modern financial services (such as cryptocurrency) and client support in disputes with banks will be the biggest challenges for him in this positon. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

April Poland has a new CEO

Robert Świergocki was promoted to the President of the April Poland Board. He will replace Gregoire Ezanno, whose term of office finished. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish insurers wrote EUR 7.6 billion in GWP in H1 2019, 2.65% more than the year before

The insurance sector in Poland ended the first half of 2019 with only a modest increase in GWP, of 2.65%, to EUR 7.56 billion. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Adam Malinowski become a new board member of Signal Iduna

Shareholders of both insurance companies of SIGNAL IDUNA have given Adam Malinowski an offer to take on the post of Sales Manager. He also became a new board member of Signal Iduna’s companies. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Generali is the best insurance group in the world according to Forbes

Generali is the highest ranked global insurance group in the list of the “The World’s Best Regarded Companies”, developed by Forbes. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

UOKiK made the first decision about consumer loans after the judgment of CJEU

The Office of Competition and Consumer Protection (UOKiK) issued its first decision in the case of early repayment of consumer loans. Several days before the Court of Justice of the EU had issued a judgement in this area. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Małgorzata Ślepowrońska is the new president of the Insurance Guarantee Fund

On 19 September 2019 the Council of the Insurance Guarantee Fund of Poland (UFG) adopted a resolution on the appointment of Małgorzata Ślepowrońska as the President of the UFG. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

New powers of UOKiK

On 4 July the Polish Parliament amended the Act on Competition and Consumer Protection. The most important changes concerning geo-blocking and access to fiscal and banking secrets came into force on 17 September. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Grzegorz Kulik became the General Manager in the Polish Division of Colonnade Insurance

Grzegorz Kulik has taken on the post of the General Manager in the Polish Division of Colonnade Insurance. He will be responsible for strategy and the company’s activity on the Polish market. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Management board of KUKE was appointed for a new term

KUKE's General Shareholders Meeting appointed the company’s management board for a new, common three-year term. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Changes in management board of VIG

In recognition of his dedicated effort and outstanding leadership in Poland, Romania, the Baltic States, Ukraine and Moldovia, Franz Fuchs will be named Deputy General Manager on 1 October 2019. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PZU received EUR 2.8 billion GWP in H1 2019

The PZU Group has achieved in H1 2019 the highest net financial result attributed to the parent company for the first half of the last five years, of PLN 1.48 billion. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish unit-linked market decreased by PLN 10 bln within 2 years

At the end of June 2019 the assets of unit-linked products decreased. Their value was near PLN 50 bln. The declining tendency has been observed in this sector for two years. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Less than 0.5% of all registered vehicles are not covered by a MTPL policy in Poland

According to the Polish Insurance Guarantee Fund's estimations, there may be about 80-90,000 vehicles in use without a valid MTPL policy, which is 0.4 - 0.5% of all registered vehicles. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Unilink purchased Consultia

On 2 August the insurance multiagency Unilink finalised the transaction of Consultia acquisition. The result of the transaction is that the Group will cooperate with 12k insurance agents in the whole country. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PZU TFI signed an agreement with ORLEN to implement PPK

PKN ORLEN, a fuel giant, has signed a contract with the asset manager PZU TFI to run employer-sponsored pension plans PPK for the company. The insurer will serve more than 10k employees of the organisation. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Completion of an acquisition transaction of MACIF shares by Saltus TUW

On 20 August 2019 an agreement of the acquisition MACIF by Saltus TUW was finalised. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

More clients lodge complaints against travel agencies

This year the UOKiK has already received 140 complaints about the tourism industry. It often turns out that the offer presented in catalogues or on a website, and the provisions of the contract differ from the reality. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish inflation at 2.9% in July: stats office

Inflation in Poland stood at 2.9% in year-on-year terms in July, the country’s Central Statistical Office (GUS) has said in a final estimate.

...
Czytaj więcej

Comarch for PZU Group

Comarch has completed the implementation of the Comarch Asset Management platform at PZU Group.

...
Czytaj więcej

OFE pension funds transfer PLN 559 mln in pre-retirement asset shift in July

Poland's private pension funds OFE transferred PLN 559 mln to the social insurance board ZUS under the pre-retirement asset shift in July, ZUS press office informed PAP.

...
Czytaj więcej

UOKiK: almost PLN 4 M fine for unfair practices

A company invited people to displays of its products by promising presents for attendance. In fact, there was a fee for possible rewards. For cheating seniors the President of UOKiK imposed an almost PLN 4 m fine.

...
Czytaj więcej

Aviva with new life&health insurance

Your Life - insurance offered by Aviva allows clients to easily adjust the scope of protection to their needs.

...
Czytaj więcej

The President of UODO initiated two proceedings against the Chancellery of the Sejm

The President of the Office for Personal Data Protection on the basis of a physical person's complaint and ex officio initiated two proceedings against (...)

...
Czytaj więcej

Prudential: Poles do not realize how long a retirement life can last

Prudential published research on Poles' attitudes towards financial issues, saving for the future, security for themselves and / or their families.

...
Czytaj więcej

Łukasz Świerczek became a board member of Unum

The supervision board of Unum Życie TUiR S.A. has appointed Łukasz Świerczek to the insurer’s board. He will be responsible for legal issues and administration in the company. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Santander and mBank obtained permission to become TPPs

Third Party Provider (TPP) is a new type of company specialized in online payments. It was established under the PSD II directive. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

UNIQA changes its organizational structure

The UNIQA Supervision Board has approved the Board’s changes in the insurer’s organizational structure. The company has introduced a new scope of responsibilities for board members. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Beata Graczyk will manage Prévoir in Poland

Beata Graczyk has been appointed as the manager of the Polish division of Prévoir - Vie Groupe Prévoir. She will replace Colin Turner who will continue his career in France as the international development manager.

...
Czytaj więcej

AXA develops its sale process

AXA has presented its plans of sales development. The insurer wants to carry out a digital revolution. The company is going to launch an omnichannel solution in the process of insurance sales and open an e-commerce platform. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Marek Sakowski became the new CEO of PZU pension fund

PTE PZU – the insurer’s pension fund has appointed Marek Sakowski as the new CEO. He replaces Marcin Żółtek, who resigned from the position. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

The Labour Code amendment did not give employers breathalyser test permission

In the current legal situation, employers cannot independently examine the sobriety of employees. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PLN 6.74 billion for de minimis aid in 2017

In 2017, PLN 6.74 billion was transferred to various entities as part of “de minimis” aid (compared to PLN 5.27 billion in 2016). Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Grzegorz Kulik resigned from the position of vicepresident in Allianz

Grzegorz Kulik has resigned from the vicepresident position of both insurance companies of Allianz Polska. In the Group he was responsible for sales. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

UOKIK issued decision about direct marketing without consent from clients

The telecommunications operator had used practices against telecommunications law. The company called clients to offer a contract, even though it did not have their consent to be contacted for direct marketing purposes.

...
Czytaj więcej

Jarosław Janecki chief economist in Societe Generale leaves the company

The chief economist of the Polish unit of Societe Generale, Jarosław Janecki, has left his position after 13 years. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Piotr Głowski will become the CEO of Santander Aviva

Piotr Głowski will become the CEO of both insurance companies of Santander Aviva. The existing chairman Krzysztof Charchuła resigned from the position.

...
Czytaj więcej

Insurtech will test its service in the regulatory sandbox in Lithuania

The Bank of Lithuania has issued the first license to take part in the regulatory sandbox. The license was granted to Workpower – a company which created an online platform peer-to-peer to sell insurance.

...
Czytaj więcej

Generali completed acquisition of Union Investment TFI S.A.

Generali has finalized the transaction with German Group Union Asset Management Holding AG to acquire Union Investment TFI S.A. in Poland. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Adam Łoziak reappointed to vicepresident of UNIQA for the next term of office

Adam Łoziak was chosen again to be a vicepresident of both insurance companies of UNIQA. He will perform this position for the next three years. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

26th KNF meeting: financial sanction was imposed on PZU

On 11 June 2019 the 26th Supervision Financial Authority meeting was held. The financial watchdog made a decision to put a financial sanction on PZU again. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Warta moves its headquarters to Warsaw UNIT

Warta, one of the leading insurance companies on the Polish market, has become a strategic tenant of Warsaw UNIT. The company will occupy almost 20,000 sq. m of office space.

...
Czytaj więcej

57% of Poles have not heard about PPK

The Public Opinion Research Center (CBOS) has asked Poles about their knowledge of the retirement reform in Poland and the Employee Capital Plan introduction. 57% of respondents have not heard about the new saving program.

...
Czytaj więcej

Grzegorz Buczkowski reappointed to President of AMICE

The General Meeting of AMICE has chosen again Grzegorz Buczkowski to be the Chair of the Board. He will perform this function for the next three years. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

ERGO Hestia received PLN 6.5 bln GPW in 2018

The Polish insurer ERGO Hestia has announced its financial results after 2018. The insurer noted a record number of gross written premiums and technical result. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

The new CEO of VIG Expert

Andrzej Wasilewski will take on the post of VIG Expert CEO. He will replace Michal Makarczyk, the former chairman, who will become a vicepresident of the company. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

UOKiK conducted searches at the offices of companies from the IT sector

Employees of UOKiK were involved in searches at the offices of companies from the IT sector. They secured electronic data, mainly e-mails exchanged between employees of the companies.

...
Czytaj więcej

Polkomtel fined nearly PLN 40 mln

The Office of Competition and Consumer Protection (UOKiK) issued a decision in relation to Polkomtel. It stated that Polkomtel used nine practices that breached the collective interest of the consumers. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

25th Financial Supervisory Authority meeting: Generali and Concordia given consent to merge

On 28 May 2019 the 25th Financial Supervisory Authority meeting was held. During the meeting the institution gave the life insurance companies - Generali and Concordia - consent to merge. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Andrzej Płachta joined the board of Aegon Poland

Andrzej Płachta has joined Aegon Poland’s team. He became a board member of Aegon TUnŻ and Aegon Services. He will be responsible for operational issues and IT. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

New regulations resulting from the amendment to the Act on Foreigners

Amendment to the Act on Foreigners came into force on April 27, 2019. The primary purpose of this amendment is the introduction of new solutions regarding the entry and stay of foreigners in Poland. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Generali plans to buy assets of MetLife in CEE

Generali plans to buy the assets of the Central European MetLife’s companies. The Italian insurer wants to expand its business through acquisitions in high-growth markets. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Gothaer changed its brand name

The Polish insurer Gothaer has changed its brand name to Wiener TU. The new business name refers to the company’s new Austrian owner. The insurer also has the new slogan: ‘stability in changeability’. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

New chairman of Supervisory Board in the Aviva life insurance company

Mariusz Grendowicz has become the new chairman of the Supervisory Board in the Aviva life insurance company. He replaced Maurice Tulloch who was appointed as the CEO of Aviva plc in London in March.

...
Czytaj więcej

PLN 3 mln penalty for unfair sales of unit-linked products

The Office of Competition and Consumer Protection (UOKiK) has published court judgments passed recently in consumer protection issues. One of them relates to unit-linked product distribution in the bancassurance channel.

...
Czytaj więcej

Big data analysis is the subject of the EIOPA report

The European Insurance and Occupational Pensions Authority has published a report on big data in insurance.

...
Czytaj więcej

Amendment to the Act on PPK

The Council of Ministers adopted a draft amending the law on employee capital plans. The changes include, among others abolishing the 30-fold limit of the base of payments in Employee Capital Plans and simplifying the PPK system.

...
Czytaj więcej

Polish regulators plan expanded oversight for insurance industry

Poland's financial market supervisory body KNF will reshape oversight for the insurance industry, adding new elements to oversight and taking a fresh look into mis-selling of investment-linked life policies.

...
Czytaj więcej

Alternative dispute resolution for airline passengers

The Passenger Rights Ombudsman by the President of the Civil Aviation Authority has been entered into the register of entities entitled to resolve consumer disputes out of court. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

The Finance Ministry established the Financial Education Council

The new institution - Financial Education Council was established on 17 April. The Council’s aim is to build awareness of public finances and to disseminate knowledge about broadly understood finances. ​Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

New members of Concordia Board and Supervision Board

The Supervision Board of Concordia Capital SA and Concordia Polska TUW have been extended by new members: Beata Baluta and Agnieszka Lewandowska. Two new members also joined to the companies’ board. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

#raportprawnyCZTR odc. 3. (I poł. marca 2020)

Chociaż pandemia koronawirusa i zbliżający się kryzys gospodarczy były niewątpliwie jednymi z najważniejszych tematów wśród przedsiębiorców w marcu, to warto przyjrzeć się również innym, nie mniej ważnym tematom.

...
Czytaj więcej

#raportprawnyCZTR odc. 2. (I poł. lutego 2020)

Prezentujemy 2. odcinek nowego cyklu beinsured.pl #raportprawnyCZTR. Stanowi on subiektywny przegląd wiadomości zawartych w Raporcie prawnym, przygotowanym przez ekspertów Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.

...
Czytaj więcej

#BeInObiektywnie: Czy rejestr beneficjentów rzeczywistych pomoże instytucjom obowiązanym?

O nowych przepisach w kontekście obowiązków instytucji obowiązanych, jak też obowiązków nałożonych na spółki osobowe i kapitałowe w zakresie zgłaszania beneficjentów rzeczywistych do rejestru, rozmawiają mec. Agnieszka Wesołowska i mec. Marta Wilińska.

...
Czytaj więcej

#BeInObiektywnie: PPK w organizacji

Do 25 października br. podmioty zatrudniające ponad 250 osób muszą dokonać wyboru dostawcy PPK oraz rozpocząć proces wdrażania PPK do swojej organizacji.

...
Czytaj więcej

#BeInObiektywnie: PPK - czy warto?

W najnowszym odcinku #BeInObiektywnie gościem mec. Piotra Czubluna jest Prezes Nationale-Nederlanden PTE Grzegorz Chłopek. W czasie rozmowy poruszono wiele ciekawych wątków związanych z wdrożeniem i dystrybucją Pracowniczych Planów Kapitałowych.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 8 kwietnia 2021 r.

Przegląd prasy 8 kwietnia 2021 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 2 kwietnia 2021 r.

Przegląd prasy 2 kwietnia 2021 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 31 marca 2021 r.

Przegląd prasy 31 marca 2021 r.

...
Czytaj więcej

​Przegląd prasy 23 marca 2021 r.

​Przegląd prasy 23 marca 2021 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 17 marca 2021 r.

Przegląd prasy 17 marca 2021 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 15 marca 2021 r.

Przegląd prasy 15 marca 2021 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 12 marca 2021 r.

Przegląd prasy 12 marca 2021 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 11 marca 2021 r.

Przegląd prasy 11 marca 2021 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 9 marca 2021 r.

Przegląd prasy 9 marca 2021 r.

...
Czytaj więcej

AXA und Compensa mit Sanktionen für Unregelmässigkeiten bei der Liquidation von Kommunikationsschäden

Am 14. Juli 2020 traf die polnische Finanzaufsichtsbehörde Entscheidungen über Finanzmarktaktteilnehmer.

...
Czytaj więcej

Ab 12. Juni gelten höhere Versicherungssummen für Versicherungsvertreter

Auf der Website des Regierungsgesetzgebungszentrums wurde ein Entwurf zur Änderung der Verordnung des Finanzministers über die Pflichtversicherung der zivilrechtlichen Haftung für die Ausübung der Agenturtätigkeit veröffentlicht.

...
Czytaj więcej

Die Produktintervention, was ist und was bedeutet sie?

Bereits vor einigen Monaten akzeptierte die polnische Finanzaufsichtsbehörde einstimmig die Annahmen der Produktintervention, die die Lebensversicherung mit Versicherungskapitalfonds betrifft.

...
Czytaj więcej
1  2  3  4