PZU i Alior wspólnie mogą przejąć mBank

Jak podaje Rzeczpospolita, PZU i Alior mogłyby wspólnie przejąć mBank. Maciej Rudke pisze, że chociaż jest to jeden z najbardziej skomplikowanych pomysłów dotyczących przejęcia mBanku, to mógłby rozwiązać kilka problemów.

...
Czytaj więcej

Co stanie się z polskim rynkiem ubezpieczeń po wyjściu AXA?

„Ewentualne opuszczenie Polski przez francuskiego giganta nie zagrozi naszemu rynkowi ubezpieczeń” – donosi Piotr Skwirowski w Rzeczpospolitej.

...
Czytaj więcej

AXA Polska na sprzedaż

Grupa AXA rozważa sprzedaż swoich spółek z rejonu Europy Środkowej, podaje Reuters. Kwota transakcji może wynieść od 400 do 800 mln euro.

...
Czytaj więcej

MF: reklamy i akwizycje kancelarii odszkodowawczych są zgodne z interesem osób poszkodowanych

Minister Finansów w odpowiedzi na interpelację ws. senackiego projektu ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wynikających z czynu niedozwolonego wskazał, że przedstawione w projekcie rozwiązania wymagają korekty.

...
Czytaj więcej

W Sopocie odbył się I Kongres Punktów Standard ERGO Hestii

ERGO Hestia zorganizowała kongres dedykowany swoim pośrednikom. Podczas spotkania poznali oni nowe produkty i zmiany planowane w obszarze dystrybucji ubezpieczeń w sopockim towarzystwie ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

S&P: PZU z ratingiem A- i pozytywna perspektywą

Agencja S&P Global Ratings potwierdziła długoterminowe ratingi kredytowe i oceny siły finansowej dla Grupy PZU. Wynik analizy utrzymał ocenę dla polskiego podmiotu na poziomie  'A-' i pozytywną perspektywę dla wszystkich spółek w Grupie.

...
Czytaj więcej

Co zrobić w przypadku kradzieży tożsamości?

Urząd Ochrony Danych Osobowych udostępnił krótki poradnik, w którym podpowiada, jakie działania można podjąć w przypadku kradzieży tożsamości oraz jak postępować, by zminimalizować ryzyko przechwycenia danych osobowych.

...
Czytaj więcej

Kto będzie nowym Rzecznikiem Finansowym?

Jak donosi Rzeczpospolita, Minister Finansów Jerzy Kwieciński złoży wniosek o powołanie nowego Rzecznika Finansowego.

...
Czytaj więcej

PZU ostrzega przed fałszywymi wiadomościami

PZU ostrzega przed atakiem phishingowym w postaci fałszywych wiadomości, które mogą trafić na skrzynkę mailową lub telefon.

...
Czytaj więcej

UODO ostrzega przed mailami z informacją o nieuprawnionym ujawnieniu danych osobowych

Do UODO docierają sygnały na temat otrzymywania podejrzanych maili z informacją o nieuprawnionym ujawnieniu danych osobowych. Jest to atak phisingowy, czyli próba wyłudzenia danych odbiorcy maila.

...
Czytaj więcej

April Polska ma nowego CEO. Został nim Robert Świergocki

Robert Świergocki otrzymał nominację na stanowisko Prezesa Zarządu April Polska. Na stanowisku tym zastąpi Gregoire Ezanno, którego kadencja upłynęła.

...
Czytaj więcej

CEP zostanie rozszerzona o nowe kategorie danych. Opublikowano nowy projekt rozporządzenia

W serwisie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia w sprawie katalogu danych gromadzonych w centralnej ewidencji pojazdów.

...
Czytaj więcej

Szpitale pracują nad zasadami przyznawania odszkodowań za błędy medyczne

Portal prawo.pl podaje, że Polska Federacja Szpitali we współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia prowadzi prace nad powstaniem kodeksu dobrych praktyk dla szpitali.

...
Czytaj więcej

Adam Malinowski nowym członkiem Zarządu spółek SIGNAL IDUNA

Akcjonariusze spółek SIGNAL IDUNA Polska TU S.A. i SIGNAL IDUNA Życie TU S.A. złożyli Adamowi Malinowskiemu propozycję objęcia stanowiska Szefa Sprzedaży z dniem 1 listopada 2019 r.

...
Czytaj więcej

Kto mi odda moje pieniądze?

Pożyczyłem od banku trochę kasy. Franków w tym było niewiele, ale zastanawiam się, czy wbrew logice i zdrowemu rozsądkowi, nie powinienem był pożyczyć całości w szwajcarskiej walucie?

...
Czytaj więcej

Rozwój AI wymaga regulacji prawnych

W interpelacji nr 33793 skierowanej do ministra cyfryzacji w sprawie regulacji prawnych dotyczących sztucznej inteligencji podniesiono kwestię dostosowania polskiego prawa do wytycznych Komisji Europejskiej zapobiegających niewłaściwemu wykorzystaniu AI.

...
Czytaj więcej

Comperia wpisana do rejestru małych instytucji płatniczych

Portal Cashless.pl poinformował o umieszczeniu 40 podmiotów w rejestrze małych instytucji płatniczych prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego. Wśród spółek, które uzyskały licencję MIP, znalazła się m.in. porównywarka ubezpieczeń Comperia.

...
Czytaj więcej

Zainteresowanie PPK wśród Polaków

Jak podaje serwisemerytalny.rp.pl, pracownicze plany kapitałowe cieszą się większym zainteresowaniem niż przypuszczano – udział zatrudnionych w programie wynosi 62%.

...
Czytaj więcej

Christoph Witte awansował na stanowisko Dyrektora Generalnego Credendo

W dniu 1 października 2019 r. Christoph Witte został powołany na stanowisko Dyrektora Generalnego Credendo – Short-Term EU Risks úvěrová pojišťovna, a.s.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenie NNW od InterRisk uzyskało tytuł Rodzinna Marka Roku

InterRisk TU SA Vienna Insurance Group zostało nagrodzone tytułem Rodzinna Marka Roku 2019 za ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków EDU Plus.

...
Czytaj więcej

DataWalk wygrywa kolejny kontrakt w międzynarodowej grupie ubezpieczeniowej

Kooperativa wybrała DataWalk – polską platformę analityczną, używaną przez m.in. służby specjalne czy instytucje rządowe. DataWalk ma wspierać towarzystwo ubezpieczeń w walce z wyłudzeniami.

...
Czytaj więcej

Generali najlepszą grupą ubezpieczeniową na świecie według Forbesa

Generali zyskało najwyższą pozycję wśród grup ubezpieczeniowych w rankingu Forbesa „The World's Best Regarded Companies” („Najlepiej oceniane firmy na świecie”).

...
Czytaj więcej

AXA w gronie najlepszych marek

​AXA otrzymała wyróżnienie Superbrands 2020. Tytuł przyznawany jest przez konsumentów markom, które są przez nich uznawane za godne zaufania, o dobrej reputacji i z ofertą produktów najwyższej jakości.

...
Czytaj więcej

PZU ma już 1500 biur agentów wyłącznych

W ciągu dwóch lat liczba biur agentów współpracujących wyłącznie z PZU wzrosła o prawie połowę. Obecnie klienci mogą skorzystać z usług agentów wyłącznych ubezpieczyciela w ponad 1500 placówkach. Wynik ten to efekt przyjętej w 2017 roku strategii PZU.

...
Czytaj więcej

ERGO Hestia z nowym rzecznikiem prasowym

​Marcin Dybuk został zastępcą dyrektora biura komunikacji i rzecznikiem prasowym STU ERGO Hestia.

...
Czytaj więcej

Marek Brandt został Country Managerem w Credendo

Z dniem 1 października 2019 r. Marek Brandt zacznie pełnić funkcję Country Managera polskiego oddziału Credendo – Short-Term EU Risks úvěrová pojišťovna, a.s. Na stanowisku zastąpi Christopha Witte.

...
Czytaj więcej

Kto ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną wypożyczonym autem?

​Właściciele firm wynajmujących samochody są zobowiązani do zakupu ubezpieczenia OC ppm. Często też dodatkowo ubezpieczają wypożyczane auta. Mimo to użytkownicy wynajętych pojazdów mogą zostać obciążeni kosztami wobec osób trzecich.

...
Czytaj więcej

Małgorzata Ślepowrońska prezesem UFG

Rada Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego powoła Małgorzatę Ślepowrońską na stanowisko prezesa UFG.

...
Czytaj więcej

Grzegorz Kulik został Dyrektorem Generalnym Polskiego Oddziału Colonnade Insurance

Grzegorz Kulik objął stanowisko Dyrektora Generalnego Polskiego Oddziału Colonnade Insurance S.A. W zakładzie ubezpieczeń odpowiada za strategię i działanie spółki na polskim rynku.

...
Czytaj więcej

Zmieni się sposób przekazywania niektórych informacji do KNF

Została opublikowana wersja z dnia 13 września 2019 r. projektu rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie środków i warunków technicznych służących do przekazywania niektórych informacji przez podmioty nadzorowane przez KNF.

...
Czytaj więcej

Mfind zmienia się w Punkta

Porównywarka ubezpieczeń mfind przekształciła się w nową markę – Punkta. Rebranding jest wynikiem rozbudowy dotychczasowej działalności firmy i realizacji strategii biznesowej. Spółka z internetowej porównywarki ubezpieczeń stała się multiagencją.

...
Czytaj więcej

Howden Broking Group i RKH Specialty łączą się. Z fuzji zyska polska spółka Donoria

Hyperion zadecydował o połączeniu dwóch swoich spółek: Howden Broking Group (HGB) i RKH Speciality (RKH). Podmioty będą funkcjonować pod wspólną marką Howden. Na fuzji zyska także polska Donoria.

...
Czytaj więcej

Ochrona ubezpieczeniowa dla najemców i lokatorów

Co czwarta osoba najmująca mieszkanie przynajmniej raz coś w nim uszkodziła. A jedynie co dziesiąty najemca kupuje ubezpieczenie, które chroni go przed finansowymi skutkami takich zdarzeń. To główne wnioski płynące z raportu „Ubezpieczenia dla lokatorów”.

...
Czytaj więcej

NIK: wojewódzkie komisje ds. zdarzeń medycznych nie odciążyły sądów

Z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że liczba spraw dotyczących wystąpienia błędu medycznego, kierowanych do sądów i prokuratur zwiększyła się w ostatnim czasie.

...
Czytaj więcej

NWZ PZU: zwiększono maksymalną liczbę członków zarządu PZU

​W dniu 6 września 2019 r. odbyło się Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie akcjonariuszy PZU. Podczas NWZ dokonano zmian w Statucie PZU m.in. w zakresie maksymalnej liczby członków Zarządu.

...
Czytaj więcej

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Powstanie Fundusz Pomocowy dla zakładów ubezpieczeń

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów został wpisany projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. Zakłada on utworzenie Funduszu Pomocowego, którego zadaniem będzie udzielanie zwrotnej pomocy finansowej ubezpieczycielom.

...
Czytaj więcej

Rajmund Rusiecki w zarządzie Concordia Polska TUW

Rajmund Rusiecki został powołany do zarządu Concordia Polska TUW. W związku z tym jest już członkiem Zarządów obu spółek Concordia Ubezpieczenia – Grupa Generali. Odpowiada w nich za sprzedaż zarówno ubezpieczeń majątkowych, jak i życiowych.

...
Czytaj więcej

Piotr Głowski zostanie wiceprezesem Unilink

Z dniem 1 października 2019 r. do zarządu Unilink dołączy Piotr Głowski, obejmując stanowisko wiceprezesa. W Grupie przejmie odpowiedzialność za zarządzanie sprzedażą i marketingiem.

...
Czytaj więcej

Andrzej Miron został członkiem zarządu Nationale-Nederlanden ds. technologii

Andrzej Miron przejmie odpowiedzialność za obszar IT w Nationale-Nederlanden jako członek zarządu ds. technologii oraz CIO (Chief Information Officer). Andrzej Miron będzie koordynował i nadzorował wdrażanie nowych technologii.

...
Czytaj więcej

Nationale-Nederlanden promuje ubezpieczenia NNW dla dzieci

„Ubezpiecz jak ojciec, baw się jak tata” – to hasło nowej kampanii reklamowej Nationale-Nederlanden, która rusza z początkiem września.

...
Czytaj więcej

II odsłona kampanii LINK4 Smart Ideas

LINK4 przygotował II odsłonę swojej kampanii edukacyjnej Smart Ideas. W krótkich animacjach ubezpieczyciel przedstawia różne ciekawostki dot. zasad bezpieczeństwa.

...
Czytaj więcej

Jolanta Karny przejmie w Avivie odpowiedzialność za sprzedaż, marketing i strategię

​Od września Jolanta Karny obejmie stanowisko szefa sprzedaży w Avivie. Ponadto, w zarządzie będzie także odpowiadać za obszar marketingu, direct, sprzedaży cyfrowej i strategii.

...
Czytaj więcej

PZU Zdrowie uruchamia stomatologię

​PZU Zdrowie otwiera gabinety stomatologiczne w swoich placówkach. Od sierpnia usługi stomatologiczne oferowane są w centrum medycznym w Warszawie. Ubezpieczyciel wkrótce uruchomi je także dla pacjentów w Krakowie, Poznaniu i Wrocławiu.

...
Czytaj więcej

Aviva Polska finalistą międzynarodowego konkursu innowacji technologicznych

Aviva Polska została finalistą międzynarodowego konkursu innowacji technologicznych 2019 BAI Global Innovation Awards.

...
Czytaj więcej

UNIQA uznana za Przyjaciela Klientów

​UNIQA zdobyła odznakę Customers’ Friend – Przyjaciel Klientów. Wyróżnienie przyznawane jest przez szwajcarską organizację ICERITAS instytucjom, które budują dobre relacje ze swoimi klientami i zapewniają im najlepszej jakości usługi.

...
Czytaj więcej

Baltin: Allianz stanie się bardziej smart

Matthias Baltin, prezes zarządu Allianz Polska, gościł w programie #RZECZoBIZNESIE. Podczas rozmowy podkreślił, że polski rynek ma duże znaczenie w Europie. Wskazał też, w jakich kierunkach zamierza rozwijać się zarządzana przez niego spółka.

...
Czytaj więcej

Generali Investments TFI wpisane do KRS jako nowa nazwa Union Investment TFI

Zmiana wynika z transakcji zawartej 18 czerwca 2019 r. pomiędzy Grupą Generali a Union Asset Managment Holding AG.

...
Czytaj więcej

Janusza Momencika dziwne wypadki #8

- Dzień dobry panie Momencik, no to mamy problem - Janusz Momencik w pierwszej chwili nie rozpoznał głosu w słuchawce telefonu …

...
Czytaj więcej

Odszkodowanie za odwołany lot? TSUE rozwiewa wątpliwości

Na łamach Prawo.pl został opublikowany artykuł na temat odszkodowań dla pasażerów, których lot został odwołany.

...
Czytaj więcej

Rząd zapowiada walkę z suszą. W planach zawarto m.in. utworzenie bazy obszarów zagrożonych suszą

MGMiŻŚ przedstawiło plan przeciwdziałania suszy na terenie Polski. Dokument zawiera wiele rozwiązań prewencyjnych jak i propozycji postępowania w razie wystąpienia tego kataklizmu. W raporcie przedstawiono m.in. zmiany w systemie ubezpieczeń rolniczych.

...
Czytaj więcej

Polisy D&O dla członków zarządu i rady nadzorczej

Na łamach Rzeczpospolitej opublikowano artykuł na temat polis dla członków zarządu lub rady nadzorczej a obowiązku rozliczenia PIT.

...
Czytaj więcej

UFG: renty dla ofiar wypadków mimo wyczerpania sumy gwarancyjnej

Ofiary wypadków sprzed lat otrzymają renty, mimo wyczerpania środków zagwarantowana na ten cel w polisach OC sprawców wypadków. Świadczenia będzie wypłacał UFG, na który składają się ubezpieczyciele oferujący polisy komunikacyjne.

...
Czytaj więcej

Rośnie liczba wypadków użytkowników UTO

Na łamach Rzeczpospolitej opublikowano artykuł na temat rosnącej liczby urazów wśród osób poruszających się na elektrycznych hulajnogach. Czy obowiązkowe ubezpieczenie dla użytkowników UTO to kwestia czasu?

...
Czytaj więcej

Rating siły finansowej TUW PZUW bez zmian

Aktualna ocena ratingowa S&P Global Ratings utrzymuje się na poziomie A-. Agencja ratingowa S&P Global Ratings przedłużyła rating TUW PZUW nadany w 2018 roku.

...
Czytaj więcej

RF o nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego

Eksperci Biura Rzecznika Finansowego brali udział w pracach nad tą regulacją i zgłaszali propozycje zmian mających na celu poprawienie pozycji klientów w sporach z instytucjami finansowymi.

...
Czytaj więcej

Nowa usługa doradztwa z pakietem wdrożenia PPK

Analizy Online i Donoria na bazie wcześniejszych doświadczeń stworzą wspólną, kompleksową usługę doradztwa wraz z całym pakietem wdrożenia Pracowniczych Planów Kapitałowych.

...
Czytaj więcej

RPP: ugody z podmiotami leczniczymi i ich ubezpieczycielami

Rzecznika Praw Pacjenta poinformował, że w ostatnim czasie zostało pomyślnie zakończonych kilka kolejnych spraw o zapłatę zadośćuczynienia. RPP brał udział w rozwiązywaniu ww. spraw.

...
Czytaj więcej

Janusza Momencika dziwne wypadki #7

Po wywołaniu rozprawy wszyscy zainteresowani zajęli przeznaczone dla nich miejsca. Sędzia Smutelowska, po zidentyfikowaniu obecnych, poprosiła Janusza Momencika o opuszczenie pomieszczenia i podjęła dalsze kwestie formalne.

...
Czytaj więcej

Unilink kupił Consultię

2 sierpnia 2019 r. Unilink S.A. sfinalizował transakcję zakupu Consultia Sp. z o.o.

...
Czytaj więcej

Wioletta Macnar obejmie stanowisko prezesa Santander Aviva

Wioletta Macnar, obecnie główny aktuariusz Avivy, obejmie stanowisko prezesa towarzystw ubezpieczeniowych Santander Aviva po uzyskaniu zgody KNF.

...
Czytaj więcej

Ustawa o szczególnych uprawnieniach osób poszkodowanych w przypadku wyczerpania sumy gwarancyjnej

Podczas 83. Posiedzenia Senatu rozpatrzono ustawę ws. wyczerpanych sum gwarancyjnych. W czasie posiedzenia Senatu nie zgłoszono nowych wniosków o charakterze legislacyjnym. Ustawa czeka na podpis Prezydenta.

...
Czytaj więcej

PZU i PKN Orlen złożyły do UOKiK wniosek ws. utworzenia wspólnego przedsiębiorcy

W związku planowanym utworzeniem wspólnego przedsiębiorcy przez PZU i PKN Orlen do UOKiK został złożony wniosek w tej sprawie.

...
Czytaj więcej

Janusza Momencika dziwne wypadki #6

- Sprawa z powództwa Jadwigi Oziębło-Hyc przeciwko Towarzystwu Ubezpieczeń na Życie „HappyFuture” i Multiagencji ubezpieczeniowej „Z Nami Bezpiecznie Sp. z o.o.” – zapraszam ...

...
Czytaj więcej

RODO a nowoczesne technologie

Na łamach Pulsu Biznesu pojawił się artykuł, w którym postawiono tezę, że RODO przerasta nowe technologie. Czy rzeczywiście technologia rozwijająca się w zawrotnym tempie jest hamowana przez przepisy wynikające z RODO?

...
Czytaj więcej

Maciej Kawecki odchodzi z rządu

Dr Maciej Kawecki, Dyrektor Departamentu Zarządzania Danymi, Koordynator reformy ochrony danych osobowych złożył rezygnację z piastowanego stanowiska.

...
Czytaj więcej

Prezydent podpisał ustawę wzmacniają współpracę KUKE z innymi instytucjami rozwoju

​W dniu 29 lipca 2019 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 4 lipca 2019 r. o systemie instytucji rozwoju.

...
Czytaj więcej

Arkadiusz Przybyszewski dołączył do zarządu WDB Brokerzy Ubezpieczeniowi

​Rada Nadzorcza WDB Brokerzy Ubezpieczeniowi S.A. w dniu 29 lipca br. powołała nowego członka zarządu spółki. Decyzją RN został nim Arkadiusz Przybyszewski. Nową funkcję obejmie z dniem 1 sierpnia br.

...
Czytaj więcej

PZU i PKN ORLEN tworzą synergię w zakresie zakupów usług marketingowych i reklamowych

Grupa PZU i PKN ORLEN zacieśniają swoją współpracę strategiczną. Oba podmioty zamierzają wspólnie utworzyć podmiot odpowiedzialny za zakupy usług marketingowych i reklamowych. Wniosek w tej sprawie został już złożony do UOKiK.

...
Czytaj więcej

Grupa PZU udostępniła interaktywny raport za 2018 rok

​Grupa PZU opublikowała kolejny raport roczny w wersji online. Na specjalnej stronie zostały zaprezentowane dane Grupy w sposób przejrzysty i umożliwiający ich porównywanie.

...
Czytaj więcej

Janusza Momencika dziwne wypadki #5

- Trzydzieści osiem, trzydzieści dzieeeewięć, ....., czteeeeeerdzieeeści - codzienna porcja pompek w połączeniu z kilkoma innymi intensywnymi ćwiczeniami, zawsze wprawiała Janusza Momencika w bardzo dobry nastrój.

...
Czytaj więcej

Coraz bliżej zmian w przepisach w związku z UTO

Na łamach Rzeczpospolitej opublikowano artykuł, w którym opisano zmiany w przepisach w prawie o ruchu drogowym wynikające z konieczności regulacji UTO.

...
Czytaj więcej

Łukasz Świerczek Członkiem Zarządu Unum Życie

Rada Nadzorcza Unum Życie TUiR S.A. powołała w skład Zarządu Łukasza Świerczka, który odpowiedzialny będzie za Pion Prawno-Administracyjny spółki.

...
Czytaj więcej

Borys: zawarto ponad 200 umów o zarządzanie PPK

​Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, podał, że od początku lipca instytucje finansowe zawarły ponad 200 umów o zarządzanie PPK.

...
Czytaj więcej

Nowa struktura organizacyjna UNIQA

​Rada nadzorcza spółek UNIQA Polska zatwierdziła zmiany w strukturze organizacyjnej przygotowane przez zarząd. Są one związane z nową strukturą organizacyjną towarzystw ubezpieczeniowych UNIQA w Polsce.

...
Czytaj więcej

Poseł Liroy-Marzec interpeluje ws. możliwości czasowego wyrejestrowania pojazdów

W związku z trwającymi konsultacjami międzyresortowymi dot. możliwości czasowego wyrejestrowania pojazdów pojawiły się zastrzeżenia w związku z planowanym ograniczeniem stosowania przepisów jedynie w przypadku samochodów osobowych.

...
Czytaj więcej

Beata Graczyk Dyrektorem Prévoir w Polsce

Decyzją Rady Nadzorczej w dniu 1 lipca 2019 r. Beata Graczyk została powołana na stanowisko Dyrektora Oddziału Prévoir - Vie Groupe Prévoir S.A. w Polsce.

...
Czytaj więcej

Krajowa Rada Radców Prawnych popiera zakaz reklamy kancelarii odszkodowawczych w budynkach użyteczności publicznej

​Krajowa Rada Radców Prawnych odwołała się do rządowego stanowiska ws. projektu ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wynikających z czynu niedozwolonego.

...
Czytaj więcej

Od przyszłego roku UOKiK będzie przeprowadzał kontrole ws. zatorów płatniczych

​Sejm w dniu 4 lipca 2019 r. uchwalił ustawę o ograniczeniu zatorów płatniczych. Przyznaje ona m.in. uprawnienie dla prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów do ścigania dużych przedsiębiorstw generujących największe zatory.

...
Czytaj więcej

Podsumowanie 83. posiedzenia Sejmu

​W dniach 3-4 lipca br. odbyło się 83. posiedzenie Sejmu, podczas którego Izba przyjęła m.in. rozwiązania dla frankowiczów i kredytobiorców, zerowy PIT dla osób do 26. roku życia oraz przepisy mające na celu zapobieganie zatorom płatniczym.

...
Czytaj więcej

Marka Wiener już oficjalnie funkcjonuje na polskim rynku

5 lipca 2019 r., po formalnej rejestracji nazwy w Krajowym Rejestrze Sądowym, na rynku ubezpieczeniowym zagościła nowa marka – Wiener. Jest to nowy wizerunek Gothaer TU S.A., który w lutym br. dołączyl do Grupy VIG.

...
Czytaj więcej

Grzegorz Kulik zrezygnował z funkcji wiceprezesa zarządu Allianz

Grzegorz Kulik złożył rezygnację z pełnienia funkcji wiceprezesa zarządu obu spółek Allianz Polska. W Grupie odpowiadał za obszar sprzedaży.

...
Czytaj więcej

TUW PZUW drugim na świecie najszybciej rozwijającym się TUW

Według raportu Global 500, TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych jest drugim na świecie najszybciej rozwijającym się towarzystwem ubezpieczeń wzajemnych.

...
Czytaj więcej

Zmiany w zarządach MetLife TU na Życie i MetLife PTE

​Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy MetLife TUnŻ zadecydowało o powołaniu do zarządu towarzystwa: Magdaleny Brzozowskiej-Tomczyk oraz Justyny Dymek. Także decyzją Rady Nadzorczej Sławomir Tołwiński otrzymał nominację na stanowisko Prezesa MetLife PTE.

...
Czytaj więcej

Krzysztof Mrówka Dyrektorem Biura Ubezpieczeń Rolnych

​W dniu 1 lipca 2019 r. Krzysztof Mrówka objął funkcję Dyrektora Biura Ubezpieczeń Rolnych Concordia Ubezpieczenia – Grupa Generali.

...
Czytaj więcej

Ryszard Micyk w Radzie Nadzorczej TUW Medicum

W dniu 27.06.2019 r. Walne Zgromadzenie Udziałowców TUW Medicum powołało Ryszarda Micyka na członka Rady Nadzorczej towarzystwa ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Piotr Głowski zostanie prezesem Santander Aviva

Piotr Głowski zostanie prezesem towarzystw ubezpieczeniowych Santander Aviva. Z końcem sierpnia br. z funkcji CEO rezygnuje Krzysztof Charchuła.

...
Czytaj więcej

UODO: pracodawca nie ma uprawnień do badania pracownika alkomatem

Urząd Ochrony Danych Osobowych odpowiadając na pytania związane ze zmianami w Kodeksie pracy poinformował, że w obecnym stanie prawnym pracodawcy nie mogą samodzielnie prowadzić kontroli stanu trzeźwości pracowników.

...
Czytaj więcej

Anna Włodarczyk-Moczkowska przewodniczącą Komisji rewizyjnej PIU

W dniu 26 czerwca wybrano skład Komisji rewizyjnej PIU. Przewodniczącą Komisji rewizyjnej PIU została po raz kolejny Anna Włodarczyk-Moczkowska.

...
Czytaj więcej

PZU Zdrowie uruchamia kiosk telemedyczny

​PZU Zdrowie uruchomiło pierwszy kiosk telemedyczny. Jest to mobilny gabinet, w którym pacjent ma możliwość wykonania diagnostyki za pomocą aparatury telemedycznej, a także wideokonsultacji z lekarzem.

...
Czytaj więcej

Insurtech będzie mógł testować swoje usługi w piaskownicy regulacyjnej na Litwie

Bank Litwy wydał pierwsze zezwolenie na wejście do piaskownicy regulacyjnej. Otrzymała je spółka Workpower, która stworzyła platformę peer-to-peer do sprzedaży ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Ustawa o zmianie ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz ustawy o PPE

Podczas 82. posiedzeniu Sejmu skierowano do Senatu ustawę o zmianie ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz ustawy o pracowniczych programach emerytalnych.

...
Czytaj więcej

AXA rozszerza ofertę ubezpieczeniową w aplikacji mobilnej mBanku o produkty życiowe

​mBank rozszerzył portfolio produktów ubezpieczeniowych AXA, sprzedawanych poprzez aplikację mobilną banku. Obecnie w ofercie znajdują się ubezpieczenia turystyczne, mieszkaniowe i od niedawna NNW i na życie, co jest pierwszą taką ofertą na rynku.

...
Czytaj więcej

Jarosław Matusiewicz ponownie wybrany przewodniczącym rady UFG

Zwyczajne Zgromadzenie Członków Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego zatwierdziło sprawozdanie z działalności UFG za 2018 rok, a także udzieliło absolutorium zarządowi i radzie. Przeprowadzono również wybory uzupełniające do rady Funduszu.

...
Czytaj więcej

Czy Aviva planuje rozpoczęcie sprzedaży ubezpieczeń poprzez smartfony?

W przyszłym tygodniu Aviva zaprosiła przedstawicieli pracy na konferencję prasową, podczas której prawdopodobnie zaprezentuje nowy produkt.

...
Czytaj więcej

Allianz Polska z nowym prezesem

Podczas 26. posiedzenia KNF wyrażono zgodę na powołanie Matthiasa Baltina na Prezesa Zarządu spółek ubezpieczeniowych TUiR Allianz Polska S.A. oraz Tu Allianz Życie S.A. Nowy prezes podziękował za zaufanie jakim obdarzyły go władze spółek.

...
Czytaj więcej

Adam Łoziak wiceprezesem UNIQA przez kolejną kadencję

​Adam Łoziak ponownie został wybrany na stanowisko wiceprezesa obu spółek UNIQA. Funkcję tę będzie sprawował przez najbliższe trzy lata.

...
Czytaj więcej

KNF ogłosiła instytucje przyjazne mediacji

Komisja Nadzoru Finansowego kolejny raz nagrodziła instytucje przyjazne mediacji. W tym roku wyróżnienie otrzymało 7 organizacji.

...
Czytaj więcej

Votum rośnie dzięki sprawom bankowym

Kancelaria odszkodowawcza Votum przedstawiła dane finansowe za I kw. 2019 r. Spółka poza wyższymi przychodami odnotowała też wzrost liczby nowych spraw z obszaru bankowości.

...
Czytaj więcej

XIII Forum Assistance: Jak budować doświadczenia klienta?

3 czerwca 2019 odbyło się XIII Forum Assistance, którego tematem przewodnim było hasło: Klient w świecie technologii czy technologia w świecie klienta? Na to pytanie odpowiedzi szukali uczestnicy Forum.

...
Czytaj więcej

Grzegorz Buczkowski ponownie wybrany na Przewodniczącego AMICE

Walne Zgromadzenie AMICE wybrało ponownie Grzegorza Buczkowskiego na Przewodniczącego Rady Dyrektorów. Funkcję tę będzie sprawował przez kolejne trzy lata.

...
Czytaj więcej

Nowy prezes VIG Ekspert

​Andrzej Wasilewski obejmie stanowisko prezesa zarządu VIG Ekspert – Spółdzielni Usługowej. Zastąpi dotychczasowego prezesa Michała Makarczyka, który w spółce będzie pełnił rolę wiceprezesa zarządu.

...
Czytaj więcej

Forum Assistance: żyjemy w świecie zmieniających się banków

3 czerwca odbyło się Forum Assistance, które organizowane od 2007 r., gromadzi ponad 100 ekspertów branży bankowej, ubezpieczeniowej i leasingowej.

...
Czytaj więcej

Trwają prace nad ustawą regulującą UTO

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk wypowiedział się na temat projektu ustawy dotyczącej regulacji urządzeń transportu osobistego (UTO).

...
Czytaj więcej

MC otworzyło dane techniczne o pojazdach przez API

Otwarcie przez API Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców zostało przygotowane w ramach projektu „Otwarte dane – dostęp, standard, edukacja.”

...
Czytaj więcej

Andrzej Płachta dołączył do zarządu Aegon Polska

Andrzej Płachta dołączył do zespołu Aegon Polska, obejmując funkcję Członka Zarządu Aegon TUnŻ oraz Aegon Services. W towarzystwie będzie odpowiadał za obszary operacji oraz IT.

...
Czytaj więcej

Zaostrza się konkurencja na rynku porównywarek ubezpieczeniowych

Na polskim rynku została uruchomiona nowa porównywarka ubezpieczeń ocenapolis.pl. O projekcie opowiada red. portalu fintek.pl Marcin Grabiec, ekspert w ocenapolis.pl.

...
Czytaj więcej

Stanowisko rządu ws. projektu ustawy o działalności kancelarii odszkodowawczych czeka na przyjęcie przez RM

Jak dowiedział się portal beinsured.pl, projekt stanowiska rządu ws. projektu ustawy regulującej działalność kancelarii odszkodowawczych czeka na przyjęcie przez Radę Ministrów.

...
Czytaj więcej

ERV przekształca się w ERGO Ubezpieczenia Podróży

ERV zmieniło swoją nazwę i logo. Od 7 maja 2019 r. ubezpieczyciel działa pod marką ERGO Ubezpieczenia Podróży. Nowy brand nawiązuje do właściciela spółki – Grupy ERGO.

...
Czytaj więcej

Polski rynek ubezpieczeń jest w fazie dynamicznych zmian

Kluczowym trendem jest wszechobecna w ubezpieczeniach cyfryzacja. Wymuszają ją zmiany technologiczne i rosnące oczekiwania klientów, którzy preferują cyfrowe usługi i kanały kontaktu.

...
Czytaj więcej

13 tys. osób ubezpieczyło się w T-Mobile

Na początku tego roku operator telekomunikacyjny T‑Mobile i MetLife nawiązali współpracę w zakresie dystrybucji ubezpieczeń Ochrona Zdrowia i Ochrona na Wypadek. Po 4 miesiącach spółki podsumowały swoją działalność.

...
Czytaj więcej

Gothaer zmienia się w Wiener TU

Nowa marka spółki ma nawiązywać do austriackich korzeni. Równocześnie ubezpieczyciel podkreśla, że jego hasło to „stałość w zmienności”.

...
Czytaj więcej

Nowy przewodniczący rady nadzorczej Aviva TUnŻ

Mariusz Grendowicz został powołany na stanowisko przewodniczącego rady nadzorczej Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie SA. Jest pierwszym niezależnym członkiem rady nadzorczej Grupy Avivy w Polsce, który objął stanowisko jej przewodniczącego.

...
Czytaj więcej

Czy ochrona danych i rozwój technologiczny stoją w sprzeczności?

Temat ochrony danych osobowych jest często podnoszony, głównie przez pryzmat nowych regulacji w tym obszarze i szybki rozwój technologii bazujących na gromadzeniu i analizie danych. Tym kwestiom podczas EKG ostał poświęcony panel „Dane są wszędzie".

...
Czytaj więcej

Świat przyspiesza a za nim ubezpieczenia

Coroczny Kongres PIU to okazja do dyskusji na temat zmian i wyzwań, z jakimi będzie musiał zmierzyć się sektor finansowy. Jednym z prelegentów Kongresu był dr Grzegorz Linderberg, który próbował przybliżyć słuchaczom, jak zmienia się świat.

...
Czytaj więcej

Interpelacja ws. likwidacji otwartych funduszy emerytalnych

Do prezesa Rady Ministrów została zgłoszona interpelacja w sprawie likwidacji otwartych funduszy emerytalnych.

...
Czytaj więcej

II dzień EKG pod hasłem PPK i zarządzania danymi

13 maja w Katowicach rozpoczął się XI Europejski Kongres Gospodarczy. Trzydniowa konferencja poświęcona rozwojowi polskiej gospodarki przyciąga co roku polityków, przedstawicieli instytucji rządowych i świata biznesu.

...
Czytaj więcej

Klienci CUK Ubezpieczenia już od roku mogą zbierać Punkty PAYBACK

Mija rok od włączenie się multiagencji CUK Ubezpieczenia do programu PAYBACK. Dzięki tej współpracy klienci zebrali 43 mln punktów i średnio obniżyli składki ubezpieczeniowe o 10%.

...
Czytaj więcej

TFG: wypłacono ponad milion złotych za niewypłacalne biuro podróży

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny wypłacił klientom niewypłacalnego biura podróży Olimp ponad milion złotych. Pieniądze trafiły do blisko 400 osób. Jest to drugi raz w historii istnienia TFG, gdy musiał przejąć zobowiązania upadłego biura podróży.

...
Czytaj więcej

Nowe uprawnienia nadzorcze Komisji Nadzoru Finansowego wobec zagranicznych ubezpieczycieli

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) będzie miała możliwość karania zagranicznych zakładów ubezpieczeń lub zagranicznych zakładów reasekuracji wykonujących na terytorium RP działalność przez oddział lub w ramach swobody świadczenia usług.

...
Czytaj więcej

INTER Polska porusza problem starzenia się pracowników służby zdrowia

Służba zdrowia w najbliższych latach będzie mierzyć się ze zjawiskiem starzenia się personelu medycznego. To problem dla placówek i specjalistów, którzy pozostają aktywni zawodowo.

...
Czytaj więcej

Minister cyfryzacji o użyteczności aplikacji mObywatel

mPojazd to nowa usługa dostępna w aplikacji mobilnej wydawanej przez Ministerstwo Cyfryzacji. Korzystać z aplikacji mogą wszyscy właściciele lub współwłaściciele pojazdów.

...
Czytaj więcej

Spotkanie podkomisji ws. prawa do pobierania świadczeń mimo wyczerpania sumy gwarancyjnej

Odbędzie się spotkanie Podkomisji stałej do spraw instytucji finansowych ws. rozpatrzenia senackiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

...
Czytaj więcej

Walne Zgromadzenie Polskiej Izby Ubezpieczeń

W czasie VII Kongresu PIU odbyło się Walne Zgromadzenie Polskiej Izby Ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Analiza dużych baz danych przedmiotem dyskusji EIOPA

Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych opublikował raport na temat big data w ubezpieczeniach.

...
Czytaj więcej

Biuro Podróży MALTUR zawiesza działalność

Biuro Podróży MALTUR Andrzej Kiermasz, w związku z utratą płynności finansowej zmuszone jest to zaprzestania dalszej działalności.

...
Czytaj więcej

Marek Woszczyna przejmie odpowiedzialność za OC dla firm w Avivie

Marek Woszczyna z początkiem czerwca przejmie odpowiedzialność za rozwój linii biznesowej ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej dla firm w Avivie. Andrzej Wasilewski, dotychczasowy szef tego działu, zrezygnował ze współpracy z towarzystwem ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

VII Kongres PIU: sztuczna inteligencja i nowe regulacje zmieniają oblicze branży ubezpieczeniowej

8 maja rozpoczął się VII Kongres Polskiej Izby Ubezpieczeń pt. „Europa – innowacje, inspiracje, regulacje”. Podczas pierwszego dnia Kongresu rozmawiano na temat zmian legislacyjnych, które miały miejsce w 2018 r.

...
Czytaj więcej

RF: odszkodowanie z tytułu nieodpłatnej opieki osoby bliskiej nad poszkodowanym

W opinii Rzecznika Finansowego ubezpieczyciel powinien wypłacać odszkodowanie z tytułu nieodpłatnej opieki osoby bliskiej nad poszkodowanym np. w wypadku komunikacyjnym.

...
Czytaj więcej

RODO: ubezpieczyciele będą przetwarzać dane wrażliwe w określonym zakresie

W serwisie prawo.pl ukazał się artykuł na temat zmian m.in. w prawie pracy, bankowym, ubezpieczeniowym, telekomunikacyjnym, oświatowym czy administracyjnym, na skutek ustawy wdrażającej RODO.

...
Czytaj więcej

Mondial Assistance: więcej zgłoszeń podczas majówki

Długi weekend majowy charakteryzuje się wzmożonym ruchem drogowym, a co za tym idzie jest to czas wytężonej pracy dla firm specjalizujących się w usługach assistance.

...
Czytaj więcej

WIR wnioskuje o zmianę definicji wiosennych przymrozków

Zarząd WIR wstąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z wnioskiem o zmianę definicji wiosennych przymrozków określoną w ustawie o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

...
Czytaj więcej

Aegon PTE zostało zarejestrowane w ewidencji PPK

Aegon PTE zarejestrowało fundusze zdefiniowanej daty pod koniec lutego br., a na początku kwietnia złożyło do Polskiego Funduszu Rozwoju wniosek o wpis do ewidencji PPK, który właśnie został pozytywnie rozpatrzony.

...
Czytaj więcej

Yanosik ma już 10 lat

Yanosik obchodzi 10-lecie swojej obecności na polskim rynku. Z tej okazji spółka podsumowuje najistotniejsze sukcesy i zmiany, jakie dokonała.

...
Czytaj więcej

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą kary za zmiany przebiegu pojazdu

Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 15 marca 2019 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy – Kodeks karny. Celem nowelizacji jest ograniczenie nieuprawnionych ingerencji we wskazania liczników przebiegu pojazdów (drogomierzy).

...
Czytaj więcej

Compensa TU na Życie S.A. Vienna Insurance Group z wnioskiem o wpis do Ewidencji PPK

25 kwietnia br. Compensa Życie wystąpiła z wnioskiem do Polskiego Funduszu Rozwoju o wpis do Ewidencji Pracowniczych Planów Kapitałowych.

...
Czytaj więcej

Na rynku pojawiła się nowa porównywarka ubezpieczeń turystycznych

W porównywarce finansowej smart.bankier.pl pojawiła się możliwość porównania ubezpieczeń turystycznych pięciu firm ubezpieczeniowych.

...
Czytaj więcej

LINK4 z wyróżnieniem dla najlepszego cyfrowego ubezpieczyciela

Decyzją kapituły Konkursu Liderów Świata Bankowości i Ubezpieczeń LINK4 został nagrodzony tytułem Najlepszego Cyfrowego Ubezpieczyciela 2018.

...
Czytaj więcej

ERGO Hestia uznana za najlepszą firmę ubezpieczeniową

Podczas XIII Insurance Forum STU ERGO Hestia po raz kolejny zwyciężyło w kategorii „Najlepsza Firma Ubezpieczeniowa”.

...
Czytaj więcej

W których miastach porównywarki ubezpieczeń są najpopularniejsze?

Ubea.pl sprawdziła, w których rejonach Polski mieszkańcy najczęściej obliczają składki OC przez internet.

...
Czytaj więcej

Assistance.tv świętuje trzecie urodziny

Mondial Assistance przypomina, że od trzech lat istnieje strona internetowa skierowana do branży finansowo-ubezpieczeniowej, na której znajdują się m.in. materiały wideo oraz teksty na temat szeroko pojętego rynku ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Rośnie liczba wypadków spowodowanych przez rowerzystów

Obowiązek posiadania OC ppm. mają obecnie kierowcy i motocykliści. Dla rowerzystów jest to opcjonalne. Jednak z roku na rok pojawia się coraz więcej osób poruszających się m.in. rowerem czy pojazdami elektrycznymi.

...
Czytaj więcej

Zmiany w zarządzie TFI PZU

Rada Nadzorcza TFI PZU powołała do zarządu spółki Dariusza Laska. Zmian dokonano również w strukturze menedżerskiej obszaru inwestycji. Z kolei Robert Kubin, nadzorujący pion inwestycji, obejmie funkcję prezesa PZU TFI.

...
Czytaj więcej

PZU GO dostępne dla szerokiego grona odbiorów

PZU GO to sztandarowy projekt stworzony przez ekspertów, który ma wspierać ochronę ludzkiego życia w momencie wypadku komunikacyjnego.

...
Czytaj więcej

AXA Partners reklamuje ubezpieczenia turystyczne

"100% majówki, 30% tańsze ubezpieczenie podróżne” to hasło reklamowe najnowszej kampanii produktowej AXA Partners.

...
Czytaj więcej

Zmiany w Radzie Nadzorczej i Zarządzie Concordii

Rada Nadzorcza Concordia Capital SA i Concordia Polska TUW została powiększona o dwie osoby: Beatę Balutę oraz Agnieszkę Lewandowską. Z kolei do Zarządu obu spółek dołączył Arkadiusz Wiśniewski oraz Magdalena Kurpiewska.

...
Czytaj więcej

Interpelacja ws. przepisów regulujących poruszanie się za pomocą elektrycznych hulajnóg

Do ministra infrastruktury została zgłoszona interpelacja w sprawie konieczności uregulowań prawnych osób poruszających się elektrycznymi hulajnogami.

...
Czytaj więcej

Ubea.pl podsumowuje I kw. 2019 r. w ubezpieczeniach OC, AC, NNW

Porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl opublikowała podsumowanie I kwartału 2019 r. W rankingu uwzględniono polisy komunikacyjne.

...
Czytaj więcej

LINK4 po raz drugi uznane za Great Place To Work

TU LINK4 po raz kolejny otrzymało tytuł Wspaniałego Miejsca Pracy. Wyróżnienie przyznawane jest organizacjom na podstawie wyników badań przeprowadzonych wśród pracowników firm.

...
Czytaj więcej

Składki na ubezpieczenie życiowe jako koszt uzyskania przychodu z najmu kredytowanego mieszkania

Wydatki poniesione przez wnioskodawczynię na ubezpieczenie na życie, w związku z zaciągniętym kredytem na zakup lokalu mieszkalnego przeznaczonego na wynajem mogą stanowić koszt uzyskania przychodu z najmu.

...
Czytaj więcej

Wykonawca nie ponosi odpowiedzialności za opóźnienie zamawiającego

Jeżeli zamawiający nie podjął współpracy z wykonawcą przy realizacji zamówienia, wykonawca nie może z tego tytułu ponosić negatywnych konsekwencji przez zapłatę kar umownych za opóźnienie.

...
Czytaj więcej

Jan Nowak zostanie prezesem Urzędu Ochrony Danych Osobowych

Jan Nowak dotychczasowy dyrektor Urzędu Ochrony Danych Osobowych został powołany przez Sejm na stanowisko prezesa tej instytucji.

...
Czytaj więcej

Prezes STU ERGO Hestia Piotr Śliwicki z tytułem CEO of The Year

Piotr M. Śliwicki, prezes Grupy ERGO Hestia, otrzymał nagrodę European Leadership Awards w kategorii CEO of The Year. Kapituła konkursowa doceniła jego zasługi dla stworzenia od podstaw silnej marki i firmy na polskim rynku ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Ewa Dąbrowska została Dyrektorem Pionu Klienta Korporacyjnego w Nationale-Nederlanden

Ewa Dąbrowska stanęła na czele nowo powołanego Pionu Klienta Korporacyjnego w Nationale-Nederlanden.

...
Czytaj więcej

Arkadiusz Terlikowski zostanie dyrektorem IT w Avivie

Z początkiem maja funkcję dyrektora IT w Avivie przejmie Arkadiusz Terlikowski. Zastąpi on na tym stanowisku Piotra Jachimczyka, który z końcem marca br. zrezygnował z dalszej współpracy z ubezpieczycielem. 

...
Czytaj więcej

Marta Skowron-Moszkowicz nową rzeczniczką prasową i PR managerem Prudential w Polsce

​Damian Ziąber, dotychczasowy rzecznik prasowy i PR manager Prudential w Polsce, po ponad pięciu latach kończy współpracę z ubezpieczycielem. Jego obowiązki z dniem 8 kwietnia obejmie Marta Skowron-Moszkowicz.

...
Czytaj więcej

Vienna Life: jak wygląda koniec kwartału na rynkach?

Kamil Hajdamowicz, zarządzający aktywami w Vienna Life TU na Życie S.A. Vienna Insurance Group, wypowiedział się na temat sytuacji na rynku po pierwszym kwartale br., a także prognoz rynkowych na kwiecień.

...
Czytaj więcej

Rusza 14. PZU Półmaraton Warszawski

PZU siódmy rok z rzędu współpracuje z Fundacją Maratonu Warszawskiego – organizatorem biegów w stolicy. Spółka została sponsorem tytularnym 14. Półmaratonu Warszawskiego oraz 41. Maratonu Warszawskiego, który odbędzie się jesienią.

...
Czytaj więcej

Nowi członkowie Rady Nadzorczej PZU SA

Rada Nadzorcza ubezpieczyciela powołała Zarząd spółki, w tym jego prezesa, Pawła Surówkę, na kolejną kadencję, która potrwa do 31 grudnia 2022 r.

...
Czytaj więcej

PZU zakończył testy sztucznej inteligencji w obsłudze szkód komunikacyjnych

PZU z sukcesem zakończył pilotażowy projekt wykorzystania sztucznej inteligencji w obsłudze szkód komunikacyjnych.

...
Czytaj więcej

PZU i Alior Bank uruchomią innowacyjną platformę pożyczkową

PZU i Alior Bank prowadzą prace nad powstaniem platformy pożyczkowej Cash. Narzędzie będzie dedykowane pracodawcom, którzy w ten sposób będą chcieli wprowadzić nowy benefit w postaci szybkich i nisko oprocentowanych pożyczek dla pracowników.

...
Czytaj więcej

UFG: indywidualny program pomocy dla poszkodowanych

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, po przeanalizowaniu spraw rentowych wypłacanych ofiarom wypadków spowodowanych przez nieubezpieczonych i nieznanych sprawców, wprowadził dla poszkodowanych indywidualne programy powrotu do zdrowia.

...
Czytaj więcej

Jaka jest ostateczna data zawarcia umowy ubezpieczenia OC ppm?

Odpowiedź na interpelację ws. obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej pojazdów, które uległy przepadkowi na rzecz powiatów w trybie art. 130a Prawa o ruchu drogowym.

...
Czytaj więcej

Axa wymienia trzy cechy instytucji finansowej, z którą PPK będą łatwiejsze

Instytucje, które mają zamiar oferować PPK coraz prężniej działają w celu wdrożenia nowych systemów umożliwiające obsługę programu. Axa wymieniła cechy, która powinna mieć instytucja finansowa, dzięki którym PPK będą łatwiejsze.

...
Czytaj więcej

Wyniki UNIQA Polska za 2018 r.

Grupa UNIQA zakończyła poprzedni rok z rekordowym wynikiem finansowym w wysokości 62,9 mln zł. W dziale I wyniósł on 8,4 mln zł, tj. dwa razy więcej niż na koniec 2017 r. Z kolei biznes majątkowy zwiększył się o 12%, do poziomu 54,4 mln zł.

...
Czytaj więcej

Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę w zawodzie pożądanym dla polskiej gospodarki

1 stycznia 2019 r. weszła w życie nowelizacja przepisów ustawy o cudzoziemcach.

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie ws. zakresu, trybu i formy oraz terminów przekazywania Komisji Nadzoru Finansowego informacji

Rozporządzenie ws. zakresu, trybu i formy oraz terminów przekazywania Komisji Nadzoru Finansowego informacji przez firmy inwestycyjne, banki, o których mowa w art. 70 ust. 2 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, i banki powiernicze.

...
Czytaj więcej

Stanowisko MF ws. podejmowania działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej w przypadku brexitu

Ministerstwo Finansów odpowiedziało na interpelację posła Pawła Pudłowskiego ws. podejmowania działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej w przypadku brexitu.

...
Czytaj więcej

Interpelacja ws. zmian w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wynikających z czynu niedozwolonego

Do Ministerstwa Sprawiedliwości została zgłoszona interpelacja ws. zmian w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych wynikających z czynu niedozwolonego.

...
Czytaj więcej

Brexit i co dalej?

Chyba nikt już nie wie, jak skończy się opera mydlana pod tytułem „Brexit”. Szansa, że będzie to kolejna „Moda na sukces”, nie jest jednak aż tak duża i ten serial w końcu się zakończy.

...
Czytaj więcej

PZU będzie współpracować z Goldman Sachs Asset

PZU i Goldman Sachs Asset Management planują współpracę w zakresie zarządzania aktywami i dystrybucji funduszy

...
Czytaj więcej

PZU realizuje cele i rośnie w siłę

13 marca PZU podsumowało realizację strategii na lata 2017-2020. W 2018 roku firma wdrożyła wiele zapowiedzianych rok temu rozwiązań i programów.

...
Czytaj więcej

PIP już od lipca skontroluje wdrożenie PPK

W ubiegłym tygodniu Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek zapowiedział, że w 2019 r. PIP zamierza przeprowadzić 70.000 kontroli, które obejmą swoim zakresem również prawidłowość wdrożenia Pracowniczych Programów Kapitałowych (PPK).

...
Czytaj więcej

PZU publikuje wyniki finansowe

Powszechny Zakład Ubezpieczeń odnotował najwyższy zysk roczny od 5 lat i rekordową składkę. Zysk netto Grupy to 5,4 mld zł, a jednostki dominującej to 3,2 mld zł.

...
Czytaj więcej

MetLife członkiem globalnej koalicji ONZ promującej różnorodność

Ubezpieczyciel jako pierwsza firma ubezpieczeniowa dołączył do UN Women Global Innovation Coalition for Change – globalnej koalicji promującej różnorodność.

...
Czytaj więcej

Zmiany w Radzie Nadzorczej Pekao

Rada Nadzorcza Banku Pekao S.A. zdecydowała w środę 6 marca o powierzeniu stanowisk we władzach banku Piotrowi Wetmańskiemu oraz Grzegorzowi Olszewskiemu.

...
Czytaj więcej

Aon dementuje informacje o fuzji z Willis Towers Watson

Aon poinformował, że nie dojdzie do fuzji z Willis Towers Watson. Wbrew wcześniejszym informacjom broker nie rozważa połączenia spółek.

...
Czytaj więcej

Iwona Szczęsna dołączyła do PIU

Od marca Polska Izba Ubezpieczeń jest wspierana przez kolejnego eksperta rynku ubezpieczeniowego. Do PIU dołączyła Iwona Szczęsna, która pokieruje pracami nowego biura PIU w Brukseli.

...
Czytaj więcej

PZU partnerem akceleratora RBL_START

Rozpoczyna się nabór do drugiej edycji programu akceleracyjnego RBL_START. Jest to akcelerator Alior Banku, którego głównym partnerem jest PZU.

...
Czytaj więcej

Interpelacja poselska ws. bezpieczeństwa e-dowodów

Obecnie każdy, kto składa wniosek o wydanie dokumentu potwierdzającego tożsamość, otrzyma blankiet wyposażony w czip. Użyteczność nowego dokumentu budzi jednak wątpliwości. Czy posiadanie e-dowodu jest bezpieczne?

...
Czytaj więcej

Jastrzębski: nadzór finansowy musi być niezależny

Na łamach Pulsu Biznesu opublikowano wywiad z Jackiem Jastrzębskim, przewodniczącym Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

Gothaer TU w Grupie VIG

W dniu 28.02.2019 r. doszło do finalizacji umowy między Vienna Insurance Group AG Wiener Versicherung Gruppe (VIG) a Gothaer Finanzholding AG. Na jej mocy VIG nabył 100% akcji Gothaer TU S.A.

...
Czytaj więcej

Wyniki finansowe Unum Życie: 22 mln zł zysku w 2018 r.

Unum Życie TUiR S.A. w 2018 r. odnotowało zysk netto w wysokości 22,1 mln zł. Przypis składki brutto z działalności bezpośredniej wzrósł o ok. 10% i wyniósł 262 mln zł.

...
Czytaj więcej

MRiRW o zmianach w sposobie szacowania strat

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi omówiło propozycje zmian zasad szacowania strat w rolnictwie na skutek niekorzystnych zjawisk pogodowych.

...
Czytaj więcej

Luka w usłudze Twój e-PIT zabezpieczona

Uruchomienie usługi Twój e-PIT to najważniejsza zmiana dotycząca rocznych zeznań podatkowych dla osób fizycznych w ostatnich latach. Tym bardziej doniesienia o lukach w zabezpieczeniach wzbudziła wątpliwości i zainteresowanie.

...
Czytaj więcej

Wzrosła liczba wniosków o wpis do PPE

Rzeczpospolita opublikowała artykuł na temat zainteresowania pracodawców przystąpieniem do PPE. W związku z obowiązkiem wprowadzenia PPK jeszcze w tym roku niektóre firmy zdecydowały się na rejestrację pracowniczych programów emerytalnych.

...
Czytaj więcej

Michał Jakubowski dołączył do zespołu Aegon Polska

Michał Jakubowski został Dyrektorem ds. Biznesu Korporacyjnego w Aegon. Będzie odpowiedzialny m.in. za rozwój oferty i zbudowanie sieci sprzedaży dla klientów korporacyjnych.

...
Czytaj więcej

Link4 w czołówce rankingu UFG

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny po raz ósmy podsumował jakość danych przekazywanych przez towarzystwa ubezpieczeń do ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych OC i AC.

...
Czytaj więcej

Czy ubezpieczenie pojazdów elektrycznych będzie obowiązkowe?

Elektryczne pojazdy z roku na rok zyskują na popularności. Użytkownicy tego typu sprzętu twierdzą, że poruszanie się po mieście nigdy nie było tak proste.

...
Czytaj więcej

Fuzja: MAK Ubezpieczenia i STBU tworzą Grupę MAK-STBU

MAK Ubezpieczenia i Sopockie Towarzystwo Brokerzy Ubezpieczeniowi wspólnymi siłami chcą zgarnąć z rynku ponad miliard złotych ze sprzedanych polis, czytamy w Pulsie Biznesu.

...
Czytaj więcej

TUW PZUW: szkolenia „Bezpieczny Poród”

TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych we współpracy z Warszawskim Uniwersytetem Medycznym oraz Polskim Towarzystwem Ginekologów i Położników uruchomił cykl bezpłatnych szkoleń „Bezpieczny Poród”.

...
Czytaj więcej

AON opublikował raport ryzyk związanych z cyberbezpieczeństwem

Osiem obszarów ryzyka pokazuje, jak przejście na technologię cyfrową przynosi ogromne możliwości i jednocześnie zwiększa ryzyko.

...
Czytaj więcej

Wojciech Rabiej członkiem zespołu mfind

Wojciech Rabiej będzie pełnił funkcję członka zarządu odpowiedzialnego za obszar finansów oraz rozwój biznesu.

...
Czytaj więcej

MC: kierowcy chętnie korzystają z funkcji CEPiK 2.0

Ministerstwo Cyfryzacji w komunikacie przedstawiło statystyki korzystania z e-usług udostępnionych w system CEPiK. Największą popularnością cieszy się zdalne sprawdzanie historii pojazdu.

...
Czytaj więcej

KUKE ma nowego rzecznika prasowego. Został nim Marcin Jedliński

Marcin Jedliński został rzecznikiem prasowym i dyrektorem Biura Komunikacji Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE S.A.).

...
Czytaj więcej

Prądzyński: jest coraz więcej potrzeb regulacji

Gościem programu Rzecz o Biznesie był Jan Grzegorz Prądzyński, Prezes PIU, który wypowiedział się na temat sytuacji branży ubezpieczeniowej w Polsce i nadchodzących zmian na rynku.

...
Czytaj więcej

TUW PZUW wręczył kolejny certyfikat „Dobre Relacje z Pacjentem”

11 lutego 2019 roku Rafał Kiliński, prezes zarządu TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych, wręczył kolejny certyfikat „Dobre Relacje z Pacjentem”.

...
Czytaj więcej

Wynagradzanie za dystrybucję PPK, czy to legalne?

W ostatnim czasie media donosiły o możliwych nielegalnych praktykach dystrybutorów ubezpieczeń, które mogą być zagrożone dość poważnymi karami finansowymi.

...
Czytaj więcej

Średnia wynagrodzeń w branży ubezpieczeniowej w 2018 r.

Na łamach egospodarka.pl ukazał się artykuł na temat zarobków w branży ubezpieczeniowej w 2018 r.

...
Czytaj więcej

Ubea.pl: ranking ubezpieczeń OC, AC, NNW w styczniu br.

Według obliczeń porównywarki Ubea.pl styczeń nie przyniósł dużych zmian na rynku ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

RPO z inicjatywą ws. zwolnienia z opodatkowania odsetek za opóźnienia w wypłacie odszkodowań

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Minister Finansów o zainicjowanie prokonstytucyjnej zmiany przepisów w zakresie opodatkowania kwot odsetek, gdy należność główna korzysta ze zwolnienia podatkowego.

...
Czytaj więcej

MF podało wzór deklaracji rezygnacji z dokonywania wpłat do PPK

Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia zawierający wzór deklaracji rezygnacji osoby zatrudnionej z dokonywania wpłat do pracowniczego planu kapitałowego.

...
Czytaj więcej

Rusza nowa platforma UFG

4 lutego rusza platforma Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego do identyfikacji przestępczości ubezpieczeniowej.

...
Czytaj więcej

PIU opublikowała rekomendacje dotyczące oceny ryzyka w ubezpieczeniach należności

Minimalne Wymogi Informacyjne przy ocenie ryzyka w ubezpieczeniach należności, zwane dalej „Minimalnymi Wymogami Informacyjnymi” zostały opracowane przez Podkomisję ds. Ubezpieczeń Należności Polskiej Izby Ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Nadchodzi nowa ustawa PZP

24 stycznia na stronie Rządowego Centrum Legislacji został zamieszczony projekt nowej ustawy Prawo Zamówień Publicznych, przygotowany przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii we współpracy z Urzędem Zamówień Publicznych.

...
Czytaj więcej

Interpelacja ws. składania do ARiMR wniosków o udzielenie pomocy finansowej gospodarstwom dotkniętym suszą

Do ministra rolnictwa i rozwoju wsi została skierowana interpelacja, w której czytamy, że do samorządu rolniczego zgłaszają się rolnicy, którym ARiMR nie uznaje spełnienia warunku ubezpieczenia co najmniej 50 proc. upraw.

...
Czytaj więcej

NN: planując budżet na ferie nie można zapomnieć o ewentualnych wypadkach

Na łamach serwisu Newseria opublikowano artykuł na temat polis ubezpieczeniowych, które warto zakupić w okresie zimowym. W artykule wypowiada się Małgorzata Zgudka, manager ds. produktów w Nationale-Nederlanden.

...
Czytaj więcej

Uwarunkowania rozwoju sektora instytucji pożyczkowych w Polsce

W czwartek, 24 stycznia, Grupa Europa zorganizowała kolejne „Europejskie Śniadanie”. Tym razem do udziału w wydarzeniu zaproszono przedstawicieli instytucji sektora pożyczkowego. Spotkanie odbyło się przy wsparciu Konfederacji Przedsiębiorstw Finansowych.

...
Czytaj więcej

Złożenie oferty w formie zeskanowanej powoduje jej odrzucenie

Od 18 października 2018 r. oferty, wnioski o dopuszczenie do udziału w postępowaniu oraz oświadczenia JEDZ sporządza się, pod rygorem nieważności, w postaci elektronicznej i opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym.

...
Czytaj więcej

Europejskie Śniadanie dla sektora pożyczek finansowych

W czwartek Grupa Europa zorganizowała kolejne „Europejskie Śniadanie”. Tym razem do udziału w wydarzeniu zaprosiła przedstawicieli instytucji sektora pożyczkowego. Spotkanie odbyło się przy wsparciu Konfederacji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

...
Czytaj więcej

Jakie zmiany w prawie pracy czekają pracodawców i pracowników?

Redakcja beinsured gościła na pierwszym w tym roku śniadaniu z prawem pracy, organizowanym przez partnera merytorycznego portalu – Kancelarię CZUBLUN TRĘBICKI.

...
Czytaj więcej

PZU: cyfryzacja to szansa dla rozwoju Polski

Powszechny Zakład Ubezpieczeń zabrał głos na temat roli cyfryzacji w biznesie. Jest to jeden z poruszanych tematów w Domu Polskim w trakcie Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

...
Czytaj więcej

Paweł Surówka o sukcesach i planach PZU

Paweł Surówka, prezes PZU, w wywiadzie dla red. Parkietu podsumowuje działania Grupy w 2018 r. oraz przedstawia przyszłe kierunki rozwoju.

...
Czytaj więcej

Michel Khalaf zastąpi Stevena Kandariana na stanowisku prezesa i dyrektora generalnego MetLife

Michel Khalaf, prezes w regionie EMEA i w Stanach Zjednoczonych, od 1 maja 2019 obejmie funkcję prezesa i dyrektora generalnego MetLife. Zastąpi Stevena Kandariana, który przechodzi w stan spoczynku.

...
Czytaj więcej

Objaśnienia prawne dla przedsiębiorców dotyczące RODO

Ministerstwo Cyfryzacji zorganizowało konferencję prasową, podczas której zaprezentowane zostały pierwsze w Polsce objaśnienia prawne dotyczące przetwarzania danych osobowych wydane na podstawie Konstytucji dla Biznesu.

...
Czytaj więcej

Barometr Ryzyk Allianz z 2019 r. (cz. II)

Z analizy 8. edycji globalnego Barometru Ryzyk wynika, że cyberbezpieczeństwo i przerwy w działalności to wiodące ryzyka dla firm.

...
Czytaj więcej

Barometr Ryzyk Allianz z 2019 r. (cz. I)

Z analizy 8. edycji globalnego Barometru Ryzyk wynika, że cyberbezpieczeństwo i przerwy w działalności to wiodące ryzyka dla firm.

...
Czytaj więcej

Prezydent zainauguruje działalność Domu Polskiego w Davos

Prezydent Andrzej Duda zainauguruje działalność Domu Polskiego w Davos. Jest to pierwsza tego typu polska inicjatywa w Davos. Dom Polski to wspólny projekt PZU oraz Banku Pekao.

...
Czytaj więcej

PZU w Davos o dostępie do opieki medycznej

Do połowy XXI wieku liczba mieszkańców Ziemi zbliży się do 10 miliardów. Dostęp do powszechnej opieki medycznej gwarantującej usługi wysokiej jakości to jedno z wyzwań stojących przed ludzkością.

...
Czytaj więcej

Jacek Jastrzębski chce przejąć nadzór nad sektorem ubezpieczeniowym w KNF

Prof. Jacek Jastrzębski, nowy przewodniczący KNF, podczas spotkania z dziennikarzami przedstawił propozycje zmian w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego. 

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenie turystyczne w „Pakiecie podróżnika” w ING Banku Śląskim

ING Bank Śląski przygotował „Pakiet podróżnika” z myślą o klientach podróżujących za granicę w okresie ferii zimowych. Oferta obejmuje kartę wielowalutową Visa zbliżeniowa, kantor wymiany walut oraz ubezpieczenie turystyczne.

...
Czytaj więcej

SALTUS: nowy dyrektor działu ubezpieczeń zdrowotnych

Xenia Kruszewska została nowym Dyrektorem Działu Ubezpieczeń Zdrowotnych. Funkcję tę pełni od stycznia br.

...
Czytaj więcej

Procedura wydawania nakazów zapłaty wobec konsumentów na podstawie wyciągu z ksiąg bankowych niezgodna z dyrektywami unijnymi

28 listopada 2018 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał postanowienie (C‑632/17) na kanwie pytania prejudycjalnego zadanego przez Sąd Rejonowy w Siemianowicach Śląskich.

...
Czytaj więcej

Talanx International AG działa w ramach HDI International AG

Grupa Europa poinformowała na swoich kanałach społecznościowych, że jeden z największych akcjonariuszy ubezpieczyciela – Talanx International AG, od 4 stycznia br., funkcjonuje jako HDI International AG.

...
Czytaj więcej

Interpelacja poselska do ministra cyfryzacji ws. RODO

12 grudnia 2018 r. zgłoszono interpelację ws. ustawy o ochronie danych osobowych zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych.

...
Czytaj więcej

Prezes PZU Ubezpieczeniowym Menedżerem Roku 2018

Paweł Surówka, prezes PZU zdobył tytuł Ubezpieczeniowego Menedżera Roku 2018 w konkursie „Gazety Bankowej” Przyjazna Firma Ubezpieczeniowa.

...
Czytaj więcej

Axa planuje transfer pracowników do Irlandii

Prezes Axa poinformował, że francuska firma ubezpieczeniowa przeniesie do Irlandii część pracowników z Francji i Wielkiej Brytanii. Działania te są spowodowane brexitem.

...
Czytaj więcej

RF opublikował wzór formularza dot. rozpatrywania reklamacji przez podmioty rynku finansowego za 2018 r.

Podmioty rynku finansowego są zobowiązane do składania RF sprawozdań dot. zgłaszanych do nich reklamacji od klientów i kierowanych powództw z tytułu ich nierozpatrzenia. 

...
Czytaj więcej

Prezes PIU został członkiem Rady Konsultacyjnej ds. PPK

​W dniu 7 stycznia br. odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Konsultacyjnej do spraw Pracowniczych Planów Kapitałowych. Do udziału w pracach organizacji został powołany Jan Grzegorz Prądzyński, prezes zarządu Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU). 

...
Czytaj więcej

Pracownicy Gothaer wyróżnieni przez PIU

7 stycznia br. odbyło się wręczenie odznaczeń „Za zasługi dla ubezpieczeń”. Polska Izba Ubezpieczeń nie wydała jeszcze oficjalnego komunikatu z informacją o wyróżnionych.

...
Czytaj więcej

PFR uruchomił portal informacyjny o PPK

8 stycznia rozpoczął funkcjonowanie portal PPK. Na razie witryna zawiera jedynie materiał informacyjny dot. Pracowniczych Planów Kapitałowych z podziałem na zainteresowane grupy, tj. pracowników, pracodawców i instytucje finansowe.

...
Czytaj więcej

Sukcesja przedsiębiorstw a nowa ustawa o zarządzie sukcesyjnym (cz. I)

Sukcesja w biznesie jest rozumiana jako przekazanie zarządu nad firmą przez założyciela jego następcy.

...
Czytaj więcej

Interpelacja ws. przechowywania i przetwarzania danych podatników

W interpelacji nr 28436 do ministra finansów podniesiono problem przechowywania i przetwarzania danych podatników.

...
Czytaj więcej

PPK: Udział związków i reprezentacji osób zatrudnionych w wyborze instytucji finansowej

Wybór instytucji finansowej, z którą firmy zobowiązane do wprowadzenia PPK zawrą umowę o zarządzanie, co do zasady odbywać powinien się przy udziale zakładowej organizacji związkowej działającej w danej firmie.

...
Czytaj więcej

Aviva o rynku pracy w Polsce

Trend na rynku pracy jest jasny – to pracodawca ma aktywnie poszukiwać i przyciągać kandydatów.

...
Czytaj więcej

Błędny algorytm skrótu przy kwalifikowanym podpisie elektronicznym może skutkować odrzuceniem oferty

Na gruncie obowiązujących przepisów ustawy PZP niezwykle istotną rolę odgrywa skutecznie złożony kwalifikowany podpis elektroniczny, gdyż wykonawca podpisuje nim m. in. JEDZ i ofertę w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego powyżej progów UE.

...
Czytaj więcej

PKO BP wdraża platformę ubezpieczeń komunikacyjnych od Blue Media

Wdrożenie platformy ubezpieczeniowej pozwoli na oferowanie klientom banku pakietów ubezpieczeń komunikacyjnych. Innowacją jest możliwość skorzystania z oferty równych ZU w ramach jednego pakietu asekuracyjnego w jednym procesie zakupowym.

...
Czytaj więcej

Prezes zarządu PIU członkiem Budget and Nomination Committee (BNC) Insurance Europe

Polska Izba Ubezpieczeń będzie reprezentowała w BNC rynek austriacki, irlandzki, polski i portugalski. PIU jest członkiem Insurance Europe od 1998 r.

...
Czytaj więcej

MC: Andruszkiewicz nowym wiceministrem cyfryzacji

W dniu 28 grudnia 2018 r. Premier Mateusz Morawiecki, na wniosek ministra cyfryzacji, powołał Adama Andruszkiewicza na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

...
Czytaj więcej

Interpelacja do ministra finansów ws. Pracowniczych Planów Kapitałowych - wzrost składki emerytalnej

Poseł Paweł Pudłowski skierował do ministra finansów interpelację w sprawie pracowniczych planów kapitałowych.

...
Czytaj więcej

Z jakimi wyzwaniami zmierzą się ubezpieczyciele w 2019 r.?

Puls Biznesu zapytał zakłady ubezpieczeń o to, jakie wyzwania czekają branżę w 2019 r. Najczęściej wymieniano PPK, dostosowanie ofert do potrzeb nowej generacji klientów oraz digitalizację procesów.

...
Czytaj więcej

Pracownicze Plany Kapitałowe wyłączone spod reżimu prawa zamówień publicznych

W Nowym Roku wchodzi w życie ustawa o pracowniczych planach kapitałowych, która rozszerza przesłankę wyłączenia stosowania ustawy PZP (...)

...
Czytaj więcej

PZU zapewnia dodatkowe wsparcie poszkodowanym w Karwinie 

PZU przygotowało specjalny pakiet pomocy psychologicznej osobom poszkodowanym w wypadku w kopalni węgla kamiennego w Karwinie oraz ich najbliższym.

...
Czytaj więcej

Generali powołało członków Rad Nadzorczych spółek Concordia

​19 grudnia br. zostały uzupełnione składy Rad Nadzorczych spółek Concordia. Zmiany są wynikiem zakończenia procesu przejęcia Concordia Capital S.A. i Concordia Polska TUW przez Generali.

...
Czytaj więcej

Rozwiązania telemedyczne od Mondial Assistance

Mondial Assistance uruchomiło usługi telemedyczne dostępne przez całą dobę.

...
Czytaj więcej

Nowy prezes Nationale-Nederlanden

Z dniem 1 lutego Paweł Kacprzyk obejmie stanowisko prezesa Nationale-Nederlanden w Polsce.

...
Czytaj więcej

MC zaprasza do włączenia się do prac Grupy Roboczej ds. Rejestrów Rozproszonych i Blockchain

Ministerstwo Cyfryzacji w trosce o rozwój przyjaznego i sprzyjającego środowiska dla rozwoju firm technologicznych powołuje do istnienia Grupę roboczą ds. rejestrów rozproszonych i blockchain oraz kieruje zaproszenie do włączenia się w prace grupy.

...
Czytaj więcej

Prądzyński: kilku dużych ubezpieczycieli będzie bezpośrednio uczestniczyło w PPK

Jan Grzegorz Prądzyński podsumował mijający rok w branży ubezpieczeniowej, a także wskazał na przyszłe trendy, jakie mogą pojawić się na rynku.

...
Czytaj więcej

ERGO Hestia: jak postępować gdy dojdzie do stłuczki?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie ma potrzeby wzywania policji w przypadku stłuczki pojazdów, o ile nikt z uczestników zdarzenia nie odniósł obrażeń. Kiedy należy poinformować policję o zajściu?

...
Czytaj więcej

MC: portal Obywatel.gov.pl z panelem użytkownika

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że na portalu Obywatel.gov.pl można korzystać z panelu użytkownika.

...
Czytaj więcej

Nowa placówka medyczna PZU w Poznaniu

14 grudnia 2018 roku PZU Zdrowie oficjalnie zainauguruje działalność swojej drugiej placówki medycznej w Poznaniu.

...
Czytaj więcej

Open Life opublikowało wyniki po III kwartale br.

Od stycznia do września 2018 r. Open Life TU Życie S.A. zebrało ponad 1,2 mld zł składek przypisanych brutto. Wynik techniczny towarzystwa rok do roku wyniósł 36,6 mln zł, a wynik finansowy netto – 10,9 mln zł.

...
Czytaj więcej

Warta potwierdza prowadzenie PPK

Warta jako pierwsza firma ubezpieczeniowa potwierdza prowadzenie pracowniczych planów kapitałowych.

...
Czytaj więcej

TSUE a zasada równoważności w zdrowiu publicznym

Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z 25 października 2018 r. (sprawa C-413/17) wypowiedział się na temat zasady proporcjonalności i dopuszczenia równoważności w obszarze zdrowia publicznego.

...
Czytaj więcej

PIU: ubezpieczenia są elementem zarządzania kryzysowego

Polska Izba Ubezpieczeń wraz z firmą Deloitte przygotowała raport „Klimat ryzyka. Jak prewencja i ubezpieczenia mogą ograniczyć wpływ katastrof naturalnych na otoczenie?”. Honorowy patronat nad raportem objęło Ministerstwo Środowiska.

...
Czytaj więcej

Jakich polis szukają młodzi klienci zakładów ubezpieczeniowych?

Na łamach Pulsu Biznesu ukazał się artykuł na temat rynku assistance. Zdaniem specjalistów wypowiadających się w materiale, przyszłość sprzedaży ubezpieczeń to platformy online.

...
Czytaj więcej

MC: pracujemy nad kolejnymi elektronicznymi dokumentami

Ministerstwo Cyfryzacji zorganizowało spotkanie, podczas którego podsumowano proces cyfryzacji w Polsce i przedstawiono plany na kolejne lata.

...
Czytaj więcej

Czy w 2019 r. wzrosną ceny ubezpieczeń?

Podniesienie sum gwarancyjnych OC doprowadzi do zwiększenia odpowiedzialności ubezpieczycieli za szkody komunikacyjne. Czy w związku z tym wzrosną ceny ubezpieczeń komunikacyjnych?

...
Czytaj więcej

Pramerica Życie zmienia się w Unum Życie

Zakończył się proces przejęcia Pramerica Życie TUiR SA przez amerykańską Grupę Unum. W związku ze zmianą właściciela, firma Pramerica przekształci nazwę na Unum Życie TUiR S.A.

...
Czytaj więcej

AXA ostrzega przez fałszywymi agentami

AXA wydała komunikat w sprawie osób, które podają się za agentów ubezpieczeniowych. W związku powtarzającymi się incydentami AXA przypomina w jaki sposób zweryfikować czy dana osoba współpracuje z ubezpieczycielem.

...
Czytaj więcej

Mondial Assistance o częstych urazach narciarzy i snowboardzistów

Lista kontuzji, jakie zdarzają się miłośnikom sportów zimowych, jest bardzo długa. Z analizy danych zebranych przez Mondial Assistance wynika, że narciarze najczęściej ulegają wypadkom w drugim dniu wyjazdu, na stokach we Włoszech, Austrii oraz Francji.

...
Czytaj więcej

Czy PPK rozwiążą problem niskich emerytur?

5 grudnia odbyło się kolejne szkolenie w ramach Szkoły Ubezpieczeń beinsured. W czasie spotkania eksperci Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI przybliżyli najważniejsze kwestie związane z wprowadzeniem PPK.

...
Czytaj więcej

Robocza grupa PPK rozpoczęła działalność

W skład grupy roboczej PPK wchodzą instytucje finansowe, agenci transferowi oraz dostawcy oprogramowania dla HR. Podmioty uczestniczące w spotkaniach mają na celu wypracowanie standardu wymiany danych pomiędzy pracodawcami a podmiotami obsługującymi PPK.

...
Czytaj więcej

MediSky uruchomiło kartę prepaidową VISA

Z medyczną kartą prepaidową klienci MediSky International mogą opłacić wizytę u lekarza lub w szpitalu bezpośrednio kartą prepaidową zasilaną przez ubezpieczyciela.

...
Czytaj więcej

Aegon TUnŻ opublikowało coroczny raport emerytalny

Aegon już po raz siódmy publikuje doroczny raport podsumowujący wyniki ankiety badającej przygotowanie do emerytury u osób z 15 krajów całego świata, w tym Polski.

...
Czytaj więcej

Concordia poinformowała o nowych członkach Zarządu

W związku z przejęciem grupy Concordia przez Generali. Concordia ogłosiła nowy skład Zarządu spółek. Jak czytamy w komunikacie Zarząd zostanie wzmocniony przez osoby z Generali Polska.

...
Czytaj więcej

Raport PIU: przyszłe zagrożenia związane z wyłudzeniami

Polska Izba Ubezpieczeń w raporcie o przestępczości ubezpieczeniowej opublikowała badania Insurance Europe – instytucji badającej i przeciwdziałającej przestępczości w ubezpieczeniach.

...
Czytaj więcej

Generali zawarło finalną umowę przejęcia kontroli nad grupą Concordia

29 listopada br. została podpisana finalna umowa przejęcia przez Generali pełnej kontroli na dwoma podmiotami: Concordia Polska TUW (dział II) oraz Concordia Capital SA ( dział I).

...
Czytaj więcej

Jerzy Pietrewicz został wiceprezesem TUW Medicum

Polski ekonomista Jerzy Witold Pietrewicz został powołany na stanowisko wiceprezesa zarządu TUW Medicum. Decyzję o jego nominacji podjęła w dniu 28 listopada br. Rada Nadzorcza towarzystwa.

...
Czytaj więcej

PZU Zdrowie z nowym udogodnieniem dla pacjentów

PZU Zdrowie planuje wprowadzić e-Recepty we wszystkich placówkach. Obecnie funkcjonalność jest dostępna w Centrum Medycznym w Płocku.

...
Czytaj więcej

AXA na temat ubezpieczeń pracowników w czasie delegacji

Według danych udostępnionych przez Ministerstwo Sportu i Turystyki Polacy odbywają co roku ok. 1 mln zagranicznych wyjazdów służbowych. Równocześnie co czwarty oddelegowany nie posiada w tym czasie dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego.

...
Czytaj więcej

PBUK: dowód rejestracyjny samochodu niezbędny przy wyjazdach zagranicznych

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych przypomina, że zmiana obowiązków dotyczących posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC nie oznacza, że osoby nieposiadające ww. dokumentów mogą kierować pojazdem.

...
Czytaj więcej

Odbyło się 67. posiedzenie Senatu

Podczas pierwszego dnia posiedzenia Izba rozpatrzyła ustawy istotne dla branży finansowej i ubezpieczeniowej.

...
Czytaj więcej

PBUK: OC ppm. obejmuje szkody powstałe nie tylko podczas ruchu pojazdu

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej uznał, że w przypadku uszkodzenia pojazdu stojącego np. w czasie otwierania drzwi, odszkodowanie wypłaci ubezpieczyciel OC samochodu uszkodzonego.

...
Czytaj więcej

PIU: silnie wzrostowa tendencja wartości przestępczości ubezpieczeniowej w ubezpieczeniach na życie

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport o przestępczości ubezpieczeniowej. Z raportu wynika, że w 2017 roku pracownicy zakładów ubezpieczeń biorących udział w badaniu odnotowali 901 czynów na szkodę zakładów Działu I.

...
Czytaj więcej

RPP przedstawił propozycje zmian dot. funkcjonowania komisji ds. orzekania o szkodach medycznych

RPP wystąpił do Ministra Zdrowia z propozycjami zmian w zakresie funkcjonowania wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych.

...
Czytaj więcej

Pracownicze Plany Kapitałowe – na co powinien zwrócić uwagę pracodawca?

Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) to obligatoryjny dla pracodawcy, a dobrowolny dla pracownika sposób gromadzenia oszczędności na przyszłość (tzw. III filar emerytalny).

...
Czytaj więcej

Warta rozpoczyna nową kampanię reklamową

Towarzystwo ubezpieczeniowe pokazuje, że dzięki odpowiedniej polisie każda awaria w domu może być zlikwidowana w ciągu kilku dni. Jednym z bohaterów spotów telewizyjnych jest Marcin Prokop, prezenter telewizyjny.

...
Czytaj więcej

Prudential współpracuje z OVB Allfinanz Polska

Prudential rozpoczął współpracę przy sprzedaży swoich ubezpieczeń z OVB Allfinanz Polska – pośrednikiem finansowym działającym na polskim rynku od ponad 25 lat i wchodzącym w skład niemieckiego holdingu OVB AG.

...
Czytaj więcej

Koniec działalności call center?

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał oświadczenie o wszczęciu postępowania wobec firmy stosującej marketing bezpośredni, w związku z podejrzeniem braku wymaganych zgód na bezpośredni kontakt z klientami (komunikat prasowy z 19 listopada 2018 r.).

...
Czytaj więcej

PZU rośnie w siłę

Rzeczpospolita opublikowała wywiad z Pawłem Surówką, prezesem PZU na temat sukcesów odniesionych w 2018 r. i planów rozwoju.

...
Czytaj więcej

Dystrybucja pracowniczych planów kapitałowych - czy jest miejsce dla profesjonalnych pośredników?

Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą nowy program emerytalny w ramach III filaru, czyli pracownicze plany kapitałowe (PPK). Ministerstwo Finansów szacuje, że docelowo do programu przystąpi 8,5 mln osób.

...
Czytaj więcej

Prezydent podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych

19 listopada 2018 roku Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o Pracowniczych Planach Kapitałowych.

...
Czytaj więcej

Warunki udzielenia wsparcia dla rolników w związku z suszą

Rolnicy zgłaszają organom nadzorczym problemy związane z warunkami udzielania pomocy w wyniku tegorocznej suszy. Poseł Jarosław Sachajko wniósł interpelację ws. warunków udzielenia wsparcia dla rolników w związku z suszą.

...
Czytaj więcej

UNIQA: systematycznie rozwijamy kanał sprzedaży przez internet

UNIQA rozwija sprzedaż ubezpieczeń za pośrednictwem kanałów bezpośrednich. W ciągu 12 miesięcy ubezpieczyciel uruchomił formularze dla trzech typów ubezpieczeń: turystycznego, mieszkań i domów, a od listopada również komunikacyjnego.

...
Czytaj więcej

Zniesienie limitu składek ZUS niezgodne z Konstytucją

W dniu 14 listopada 2018 r. Trybunał Konstytucyjny wydał wyrok, orzekając, że ustawa znosząca limit 30-krotności składek ZUS jest niezgodna z Konstytucją.

...
Czytaj więcej

RODO a planowane zmiany w prawie zamówień publicznych

Trwają zaawansowane prace legislacyjne nad projektem ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia 2016/679, której celem jest pełne wdrożenie przepisów RODO.

...
Czytaj więcej

Prądzyński: rynek ubezpieczeniowy rozwija się spokojnie

Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń, był gościem programu #RZECZoBIZNESIE Pawła Rożyńskiego. Podczas rozmowy omówiona została sytuacja na rynku kancelarii odszkodowawczych i ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Poszkodowani rezygnują z dochodzenia roszczeń

Na zlecenie D.A.S. powstał raport pt. „Problemy prawne Polaków 2018”, z którego wynika że w przypadku sporu prawnego największą obawę wywołują jego potencjalne koszty, tak wskazało 37,5% badanych. Inne czynniki to m.in. stres i brak czasu.

...
Czytaj więcej

AXA: jak brak ubezpieczenia GAP wpływa na cenę pojazdu?

Według zebranych danych aż 51,6% pojazdów zostało zakupionych w pierwszej połowie br. w ramach leasingu. Za pozostałą część pojazdów zakupiono na kredyt lub za gotówkę.

...
Czytaj więcej

Zmiana siedziby KUKE

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych przenosi swoją siedzibę w Warszawie z ul. Siennej na adres Krucza 50 – do odnowionego budynku Cedet.

...
Czytaj więcej

Insly: czy IDD spowalnia sprzedaż polis?

Wraz z rozpoczęciem stosowania IDD, dystrybutorzy ubezpieczeń otrzymali nowe obowiązki. Czy spowolniły one proces sprzedaży ubezpieczeń?

...
Czytaj więcej

Generali otwiera przedstawicielstwo w Moskwie

31 października 2018 r. zostało oficjalnie otworzone przedstawicielstwo Generali w Moskwie. Inauguracji dokonał Luciano Cirinà, Austria, CEE & Russia Regional Officer i prezes Generali CEE Holding oraz Giorgio Callegari, prezes Generali Russia & CIS.

...
Czytaj więcej

Rusza AXA School of Management dla brokerów

Rozpoczyna się druga edycja AXA School of Management - programu edukacyjnego adresowanego dla brokerów - kluczowych partnerów AXA w biznesie ubezpieczeń korporacyjnych.

...
Czytaj więcej

Compensa otrzymała nagrodę za program IdeaBox

​Compensa została wyróżniona w konkursie „Architekci Innowacji”, organizowanym przez red. Pulsu Biznesu. Jury pozytywnie oceniło program IdeaBox, który promuje i zachęca pracowników do kreowania innowacyjnych rozwiązań w organizacji.

...
Czytaj więcej

Jak się chronić przed wandalizmem na cmentarzu?

Liczba przestępstw, do których dochodzi na cmentarzu rośnie, zwłaszcza przed Świętem Zmarłych. Gothaer przypomina, że grobowiec można ubezpieczyć i to nie tylko przez zdarzeniami losowymi, takimi jak napór śniegu, podtopienia lub silny wiatr.

...
Czytaj więcej

Projekt ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych przyjęty w Senacie

W dniu 26 października br., podczas 66. posiedzenia Senatu RP, odbyło się trzecie czytanie projektu ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych.

...
Czytaj więcej

Obowiązek ubezpieczeniowy fizjoterapeutów

INTER Polska opublikował komentarz do nowelizacji ustawy o działalności leczniczej i ustawy o zawodzie fizjoterapeuty.

...
Czytaj więcej

PPK: Komisje opowiedziały się za przyjęciem ustawy

25 października odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Komisja Budżetu i Finansów Publicznych ws. rozpatrzenia wniosków zgłoszonych w trakcie II czytania do ustawy o pracowniczych planach kapitałowych.

...
Czytaj więcej

Elektronizacja, podpis potrzebny od zaraz (część II)

18 października 2018 r. weszła w życie elektronizacja zamówień publicznych. Do 1 stycznia 2020 dotyczy tylko postępowań, których wartość jest równa lub przekracza kwoty progów unijnych oraz zamówień prowadzonych przez centralnych zamawiających.

...
Czytaj więcej

Elektronizacja, podpis potrzebny od zaraz

18 października 2018 r. weszła w życie elektronizacja zamówień publicznych. Do 1 stycznia 2020 r. dotyczy tylko postępowań, których wartość jest równa lub przekracza kwoty progów unijnych oraz zamówień prowadzonych przez centralnych zamawiających.

...
Czytaj więcej

PIDiPO skierowała pismo do Prezydenta ws. projektu ustawy o usługach odszkodowawczych

Polska Izba Doradców i Pośredników Odszkodowawczych przedstawiła swoje uwagi dotyczące zmian, które są planowane wraz z ustawą o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych.

...
Czytaj więcej

Odbył się X Kongres Bancassurance

W dniach 18-19 października br. odbył się X Kongres Bancassurance. Tematem przewodnim kongresu były wyzwania stojące przed środowiskiem ubezpieczeniowym i bankowym w świetle prokonsumenckich zmian na rynku bancassurance.

...
Czytaj więcej

PIDiPO przekazała uwagi do poprawek zgłoszonych na posiedzeniu Senackich Komisji

Polska Izba Doradców i Pośredników Odszkodowawczych przekazała do Senatu RP stanowisko w przedmiocie poprawek zgłoszonych do projektu ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych.

...
Czytaj więcej

MC poinformowało o kolejnych planowanych zmianach dla kierowców

Ministerstwo Cyfryzacji wraz z Ministerstwem Infrastruktury pracują nad kolejnymi ułatwieniami dla kierowców i właścicieli pojazdów.

...
Czytaj więcej

Vienna Life o finansowaniu start-upów

W dobie innowacji i wciąż powstających start-upów cyklicznie pojawiają się pytania o finansowanie działalności gospodarczych. Według niektórych źródeł, w 2018 roku ponad 90 proc. firm finansuje swój rozwój ze środków własnych.

...
Czytaj więcej

MC: dostęp do danych osobowych tylko dla uprawnionych podmiotów

Dostęp do danych osobowych z rejestru PESEL jest dostępny tylko uprawnionym podmiotom, informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

...
Czytaj więcej

Senat przyjął projekt ustawy o PPK

W dniu 16 października Komisja Budżetu i Finansów Publicznych Senatu rozpatrzyła ustawę o PPK. Senatorowie wnieśli o przyjęcie ustawy bez poprawek.

...
Czytaj więcej

Pracownik zachowa tajemnice przedsiębiorstwa bezterminowo

Od 4 września 2018 r. obowiązuje znowelizowana ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji, stanowiąca implementację dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/943 z dnia 8 czerwca 2016 r.

...
Czytaj więcej

Przebieg prac sejmowych nad regulacjami dot. branży ubezpieczeniowej

​Obecnie na etapie parlamentarnym procedowanych jest kilka projektów ustaw dot. branży ubezpieczeniowej, w tym m.in. projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych czy projekt ustawy o PPK. 

...
Czytaj więcej

Praktyczne aspekty wdrożenia IDD

Rozpoczęła się kolejna edycja szkoleń w ramach Szkoły Ubezpieczeń beinsured. W dniu 12 października odbyło się szkolenie pt. "IDD – jak żyć po 1 października 2018 r."

...
Czytaj więcej

Co musisz wiedzieć o miniportalu UZP?

Już 18 października 2018 r. postępowania, których wartość jest równa lub przekracza kwoty progów unijnych, zwane ponadprogowymi lub unijnymi, muszą być prowadzone z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej.

...
Czytaj więcej

Racjonalne zarządzanie szkodowością pojazdów służbowych zmniejsza koszty przedsiębiorcy

Zakup i utrzymanie floty pojazdów to jeden z największych kosztów w firmie. Dlatego przedsiębiorcy chętnie korzystają z możliwości obniżenia kosztów. Jak to zrobić?

...
Czytaj więcej

Unum – nowa marka na polskim rynku ubezpieczeń

​1 października br. doszło do finalizacji transakcji zakupu TUiR Pramerica przez Grupę Unum. Przejęcie wiąże się ze zmianą marki ubezpieczyciela i strategii rozwoju.

...
Czytaj więcej

PZU podsumowuje konferencję #PolandCanDoNation

4 października br. odbyła się konferencja #PolandCanDoNation, której inicjatorem był PZU. Było to jedno z największych spotkań liderów polskiej gospodarki z przedstawicielami amerykańskiego biznesu.

...
Czytaj więcej

Nowa usługa ubezpieczeniowa od Orange

Orange oferuje swoim klientom porównywarkę ofert ubezpieczeniowych. Klienci operatora mogą porównać, wybrać oraz kupić ubezpieczenie podróżne, a wszystko na ekranie smartfonu bez konieczności instalowania dodatkowej aplikacji.

...
Czytaj więcej

Daszewski: przyjęta w Senacie regulacja branży odszkodowawczej ograniczy dostęp do kancelarii

Mec. Aleksander Daszewski z Biura Rzecznika Finansowego w rozmowie z portalem prawo.pl ocenił przyjęty przez Senatorów projekt ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych.

...
Czytaj więcej

Czy dyrektywa IDD zmieni oblicze ubezpieczeń?

Na łamach Dziennika Gazety Prawnej ukazał się artykuł, w którym został poruszony temat kar wynikających z błędnej analizy potrzeb klienta przy zawieraniu umowy ubezpieczenia.

...
Czytaj więcej

Adam Ilkiewicz został Dyrektorem Departamentu OC i Ubezpieczeń Środowiskowych w Colonnade

W dniu 1 października br. Adam Ilkiewicz objął stanowisko Dyrektora Departamentu OC i Ubezpieczeń Środowiskowych w Colonnade.

...
Czytaj więcej

Pracownicze plany kapitałowe – założenia projektu ustawy

W dniu 4 października Sejm opowiedział się za przyjęciem ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (PPK).

...
Czytaj więcej

Tomasz Ślagórski dołączył do zarządu KUKE

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych ma nowego wiceprezesa. Został nim Tomasz Ślagórski, który do tej pory w zakładzie ubezpieczeń pełnił obowiązki osoby nadzorującej funkcję ryzyka.

...
Czytaj więcej

Jak żyć po 1 października?

Przepisy ustawy o dystrybucji ubezpieczeń już obowiązują. Niestety wraz z magiczną datą 1 października 2018 r. wątpliwości co do ich właściwego wdrożenia w działalności dystrybutorów nie zniknęły.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczyciele przestrzegają przez awariami w bazie CEPiK

Od 1 października kierowcy mogą prowadzić pojazdy bez konieczności posiadania przy sobie papierowej wersji dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Jednak jak sygnalizuje portal Money.pl, baza CEPiK 2.0. nie funkcjonuje bez problemów.

...
Czytaj więcej

Victima będzie pomagać poszkodowanym przedsiębiorcom w uzyskaniu odszkodowania od ubezpieczycieli

Na rynku pojawił się nowy podmiot - Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przedsiębiorców Poszkodowanych przez Ubezpieczycieli „Victima”. Powstało ono w celu udzielania wsparcia przedsiębiorcom, którzy pozostają w sporze z ubezpieczycielem o wypłatę odszkodowania.

...
Czytaj więcej

Projekt ustawy regulującej branżę odszkodowawczą został przyjęty w pierwszym czytaniu

W czwartek, 27 września 2018 r., połączone komisje budżetu i finansów publicznych oraz ustawodawcza opowiedziały się za przyjęciem projektu ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych.

...
Czytaj więcej

TFG dokonało pierwszej wypłaty środków dla klientów niewypłacalnego biura podróży

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny przekazał środki na wypłaty odszkodowań klientom biura podróży Martin PT, które w czerwcu tego roku ogłosiło upadłość. Gwarancja ubezpieczyciela okazała się niewystarczająca.

...
Czytaj więcej

Od 1 października kierowcy będą mogli prowadzić pojazdy bez papierowej wersji polisy OC

W dniu 1 października br. rozpoczną stosowanie przepisy umożliwiające kierowcom prowadzenia pojazdów bez posiadania przy sobie papierowych wersji polisy OC ppm. i dowodu rejestracyjnego.

...
Czytaj więcej

Aleksander Roda został prezesem TU Zdrowie

Nastąpiły zmiany w zarządzie TU Zdrowie. Nowym prezesem spółki został Aleksander Roda, który na tym stanowisku zastąpił Xenie Kruszewską.

...
Czytaj więcej

Interpelacja poselska ws. nieprawidłowości stwierdzonych w Ministerstwie Cyfryzacji przez NIK

W interpelacji poselskiej skierowanej do ministra cyfryzacji posłanki odnoszą się do obietnic składanych przez poprzedniego i obecnego Ministra Cyfryzacji ws. planowanej cyfrowej rewolucji w Polsce.

...
Czytaj więcej

NRA opublikowała opinię na temat projektu ustawy o świadczeniu usług w zakresie dochodzenia roszczeń odszkodowawczych

Opinię Naczelnej Rady Adwokackiej o projekcie sporządziła adw. dr Magdalena Matusiak-Frączak, przewodnicząca Komisji Praw Człowieka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Łodzi.

...
Czytaj więcej

Global Assistance Polska – nowy podmiot Vienna Insurance Group

W dniu 3 sierpnia br. została powołana spółka Global Assistance Polska Sp. z o.o., która jest piątym podmiotem należącej do Vienna Insurance Group europejskiej sieci Global Assistance.

...
Czytaj więcej

Interpelacja poselska ws. bezpieczeństwa danych

Poseł Paweł Pudłowski skierował do ministra cyfryzacji i ministra spraw wewnętrznych interpelację, w której porusza kwestie związane z bezpieczeństwem danych.

...
Czytaj więcej

Interpelacja poselska ws. nieprawidłowości w likwidacji szkód komunikacyjnych

W dniu 10 września br. została zgłoszona do Ministra Finansów interpelacja w sprawie nieprawidłowości w likwidacji szkód komunikacyjnych. Autorem interpelacji jest poseł Józef Lassota.

...
Czytaj więcej

UFG umożliwia pełny dostęp do historii OC i AC

UFG uruchomił nową usługę w bazie Ośrodka Informacji UFG. Osoby, które zarejestrują się w bazie, będą mogły bezpłatnie pobrać informacje dot. ich historii ubezpieczeń OC ppm. i AC.

...
Czytaj więcej

EuCO stawia na rozwój na zagranicznych rynkach

Rynek odszkodowawczy od dłuższego czasu boryka się ze spadkiem krajowego biznesu. Sytuację kancelarii odszkodowawczych może pogorszyć przyjęcie przepisów powstałych z inicjatywy senatorów, regulujących tę branżę.

...
Czytaj więcej

Interpelacja poselska ws. funkcjonowania RODO

W dniu 5 września br. poseł Adam Andruszkiewicz skierował do ministra cyfryzacji interpelację w sprawie funkcjonowania RODO.

...
Czytaj więcej

Nowy przewodniczący podkomisji PIU ds. dystrybucji ubezpieczeń majątkowych

Adam Malinowski, członek zarządu Generali, został powołany na stanowisko przewodniczącego Podkomisji ds. dystrybucji ubezpieczeń majątkowych w Polskiej Izbie Ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Czy wdrożenie IDD wpłynie pozytywnie na wizerunek branży ubezpieczeniowej?

Ustawa o dystrybucji ubezpieczeń wchodzi w życie w październiku br., jest to kolejna duża zmiana, obok RODO i PRIIPS, mająca wpływ na branżę ubezpieczeniową.

...
Czytaj więcej

Nowa odsłona strony internetowej SIGNAL IDUNA Polska

SIGNAL IDUNA uruchomiła nową stronę internetową z nowoczesnym, czytelnym i przejrzystym layoutem.

...
Czytaj więcej

BZ WBK-Aviva zmieniło nazwę i siedzibę

W związku ze zmianą nazwy Banku Zachodniego WBK S.A. na Santander Bank Polska S.A. zmianie uległa także nazwa i siedziba zakładu ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Rządowy projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych trafił do Sejmu

Do prac w Sejmie trafił rządowy projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych. Projekt został już skierowany do I czytania na posiedzeniu Sejmu.

...
Czytaj więcej

Marcin Nedwidek dołącza do zarządu AXA Ubezpieczenia

W dniu 17 września br. Marcin Nedwidek obejmie stanowisko członka zarządu AXA Ubezpieczenia. W spółce przejmie odpowiedzialność za obszar indywidualnych ubezpieczeń majątkowych. Nedwidek w zarządzie AXA zastąpi Henry’ego de Courtois.

...
Czytaj więcej

Polska Izba Ubezpieczeń powołała Grupę roboczą ds. programu Mieszkanie Plus

W Polskiej Izbie Ubezpieczeń została utworzona Grupa robocza ds. programu Mieszkanie Plus. Jej prace będą polegać na zaangażowaniu branży ubezpieczeniowej w rządowy program Mieszkanie Plus. 

...
Czytaj więcej

Wojciech Sass odchodzi z Nationale-Nederlanden

Wojciech Sass, prezes Nationale-Nederlanden, zrezygnował z pełnionej funkcji. Do czasu wyboru nowego CEO obowiązki prezesa zarządu będzie pełnił Jacek Koronkiewicz.

...
Czytaj więcej

Marta Małek-Bernadzikowska w zarządzie Grupy Europa

Marta Małek-Bernadzikowska została nowym członkiem zarządu Grupy Europa. Będzie odpowiadała za zarządzanie ryzykiem.

...
Czytaj więcej

MF chce dokonać zmian w Komisji Nadzoru Finansowego

W Ministerstwie Finansów są prowadzone prace nad nowelizacją ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym. Resort chce wprowadzić zmiany, które przyczynią się do zwiększenia świadomości finansowej Polaków.

...
Czytaj więcej

Polskie Towarzystwo Reasekuracji z ratingiem na poziomie A-

Polskie Towarzystwo Reasekuracji otrzymało ocenę na poziomie A- (Excellent) ze stabilną perspektywą od agencji ratingowej A.M. Best.

...
Czytaj więcej

RF pozytywnie ocenia pomysł wprowadzenia osobistej odpowiedzialności menedżerów za działania naruszające interesy klientów

Rzecznik Finansowy Aleksandra Wiktorow w rozmowie z redakcją serwisu prawo.pl pozytywnie oceniła propozycję NIK dot. wprowadzenia osobistej odpowiedzialności zarządzających instytucjami finansowymi za naruszenie przepisów z zakresu ochrony konsumentów.

...
Czytaj więcej

UOKiK wydał zgodę na przejęcie Gothaer TU przez VIG

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w decyzji nr DKK-134/2018 wyraził zgodę na przejęcie kontroli przez Vienna Insurance Group nad Gothaer Towarzystwem Ubezpieczeń S.A.

...
Czytaj więcej

Aegon kontynuuje kampanię reklamową „A jak…? Aegon!”

Celem kampanii jest zwiększenie rozpoznawalności marki Aegon na polskim rynku i wzmocnienie jej pozycjonowania jako firmy oferującej ubezpieczenia na życie i rozwiązania umożliwiające gromadzenie kapitału na przyszłość.

...
Czytaj więcej

NFZ organizatorem wspólnych postępowań na zakup leków

W dniu 23 sierpnia 2018 r. weszła w życie ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw.

...
Czytaj więcej

Regulacje dot. terminu wypłaty odszkodowania w branży ubezpieczeniowej

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie w terminie 30 dni od dnia złożenia przez poszkodowanego zawiadomienia o szkodzie. Jednak istnieją odstępstwa, gdy termin może być dłuższy.

...
Czytaj więcej

Prudential zamierza przenieść swój pozabrytyjski biznes do Irlandii

Prudential zamierza przenieść do Irlandii swój europejski biznes spoza Wielkiej Brytanii. Jest to część przygotowań zakładu ubezpieczeń do wyjścia UK z Unii Europejskiej.

...
Czytaj więcej

NIK pozytywnie o działalności Rzecznika Finansowego

Na stronie Najwyższej Izby Kontroli pojawiła się informacja na temat oceny Rzecznika Finansowego w obszarze tzw. kredytów „frankowych”.

...
Czytaj więcej

Interpelacja poselska ws. problemów związanych ze zgłoszeniem inspektora ochrony danych drogą elektroniczną do UODO

W dniu 6 sierpnia br. posłanki Izabela Mrzygłocka i Urszula Augustyn zgłosiły interpelację poselską ws. problemów związanych ze zgłaszaniem inspektora ochrony danych drogą elektroniczną do UODO.

...
Czytaj więcej

Ubea.pl: zmiany średniego kosztu polis w lipcu 2018 r.

Wysokość cen ubezpieczenia OC ppm. wciąż się waha. Obecnie średnia cena OC jest nieco niższa niż w styczniu br. Jednak nie została odnotowana jednoznaczna tendencja w tym sektorze.

...
Czytaj więcej

Naczelna Rada Lekarska chce obowiązkowego ubezpieczenia kosztów leczenia dla obcokrajowców

Jak podaje Naczelna Rada Lekarska, leczenie zagranicznych pacjentów staje się dla szpitali coraz większym obciążeniem finansowym. W związku z tym samorząd opracował kilka propozycji rozwiązań tego problemu.

...
Czytaj więcej

Polskie lotniska odnotowują straty. Jedną z przyczyn są rosnące odszkodowania za hałas

Tylko 5 portów lotniczych w Polsce wypracowało zyski w ubiegłym roku. Pozostałe skarżą się m.in. na niskie stawki od przewoźników i rosnącą pulę odszkodowań za hałas.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenia pojazdów autonomicznych

W ostatnich latach szczególnie głośno, między innymi za sprawą Elona Muska i jego Tesli, zrobiło się o przyszłości komunikacji, jaką mają być pojazdy autonomiczne.

...
Czytaj więcej

Zmiany w zarządzie Allianz Polska

Grzegorz Krawiec, dotychczasowy Dyrektor Departamentu Kontroli Finansowej w Allianz, otrzymał nominację na członka zarządu obu spółek ubezpieczeniowych w Grupie. Krawiec zastąpi Krzysztofa Szypułę, który podjął decyzję o odejściu ze spółki.

...
Czytaj więcej

Ministerstwo Infrastruktury proponuje zmiany w szkoleniu kierowców

Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało na początku lipca br. zmianę w polskim systemie szkolenia kierowców. Mowa o możliwości doskonalenia jazdy pod nadzorem rodziców przez osoby, które pomyślnie skończyły kurs teoretyczny i praktyczny.

...
Czytaj więcej

Pramerica zmienia lokalizację oddziałów firmy

Od grudnia br. oddziały Pramerica zmienią lokalizację, którą będzie biurowiec Equator IV znajdujący się przy Alejach Jerozolimskich. Nowa powierzchnia biurowa to 750 m2.

...
Czytaj więcej

Prądzyński: PPK może być stosowane przez pracodawców jako dodatkowy benefit

Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń, podkreśla, że PPK oprócz swego głównego celu, jakim jest zwiększenie poziomu oszczędności emerytalnych Polaków, mogą być wykorzystywane przez pracodawców jako element dodatkowego benefitu.  

...
Czytaj więcej

Ekspert PZU przechodzi do KGHM

Na łamach Pulsu Biznesu ukazał się artykuł na temat zmian kadrowych w PZU. Z firmą żegna się wieloletni współpracownik, ekspert ds. relacji inwestorskich.

...
Czytaj więcej

Prezydent podpisał ustawę o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa

W dniu 1 sierpnia br. Prezydent podpisał ustawę o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.

...
Czytaj więcej

Interpelacja poselska ws. ograniczenia realizacji projektu mDokumenty

Poseł Arkadiusz Marchewka skierował do ministra cyfryzacji interpelację w sprawie zmian wprowadzonych w czasie realizacji projektu mDokumenty.

...
Czytaj więcej

Powołano nowego członka zarządu Pocztowego TUW

Nowym członkiem zarządu została Angelika Hruban. Zajmie ona stanowisko Wojciecha Kwiatkowskiego, który 19 lipca br. złożył rezygnację z pełnionej funkcji.

...
Czytaj więcej

INTER Polska: ubezpieczenie lekarzy odbywających obowiązkowy staż

Absolwenci wydziału lekarskiego są zobowiązani do odbycia obowiązkowego podyplomowego stażu, w trakcie którego pogłębiają wiedzę teoretyczną i praktyczną w zakresie udzielania świadczeń zdrowotnych.

...
Czytaj więcej

Interpelacja poselska ws. uregulowania zasad ubezpieczenia NNW dla dzieci w placówkach oświatowych

Autor interpelacji chce zwrócić uwagę na brak przejrzystości w kwestii zasad zawierania, między placówkami oświatowymi i ubezpieczycielami, umów o ubezpieczaniu od następstw nieszczęśliwych wypadków.

...
Czytaj więcej

Aviva opublikowała aktualne wyniki finansowe

W I połowie 2018 r. Aviva, wraz z BZ WBK-Aviva, wypłaciła klientom świadczenia z ubezpieczeń na życie i z umów dodatkowych o łącznej wartości 159 mln zł, oraz odszkodowania z ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych w kwocie 108 mln zł.

...
Czytaj więcej

Premier wypowiedział się ws. odszkodowań dla rolników

W nawiązaniu do szkód jakie przyniosło tegoroczne lato i wysokie temperatury, premier stwierdził konieczność wypłaty odszkodowań dla rolników, którzy na skutek suszy stracili część tegorocznych plonów.

...
Czytaj więcej

Ustawa z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw

Ustawa z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks spółek handlowych oraz niektórych innych ustaw

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie RM ws. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2020 r.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 2019 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2020 r.

...
Czytaj więcej

Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy zmianie niektórych ustawa w celu ograniczenia zatorów płatniczych

Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o zmianie ustawy zmianie niektórych ustawa w celu ograniczenia zatorów płatniczych

...
Czytaj więcej

Ustawa o szczególnych uprawnieniach osób poszkodowanych w przypadku wyczerpania sumy gwarancyjnej

Ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o szczególnych uprawnieniach osób poszkodowanych w przypadku wyczerpania sumy gwarancyjnej ustalonej na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem 1 stycznia 2006 r.

...
Czytaj więcej

Projekt ustawy o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawierania uprzednich porozumień cenowych

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o rozstrzyganiu sporów dotyczących podwójnego opodatkowania oraz zawierania uprzednich porozumień cenowych, przedłożony przez ministra finansów.

...
Czytaj więcej

KNF: Instytucje finansowe odpowiadają za nadzór nad podmiotami dystrybuującymi produkty PPK

11 lipca 2019 r. odbyło się spotkanie przedstawicieli instytucji finansowych, oferujących PPK, z zastępcą Przewodniczącego KNF Rafałem Mikusińskim i Prezesem PFR Pawłem Borysem. Tematem spotkania była dystrybucja pracowniczych planów kapitałowych.

...
Czytaj więcej

Zmiany w zarządzie PTE PZU

​Marcin Żółtek zrezygnował ze stanowiska prezesa Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego PZU. Jego obowiązki przejmie Marek Sakowski.

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie MC ws. opłaty ewidencyjnej stanowiącej przychód Funduszu - CEPiK

Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 10 lipca 2019 r. w sprawie opłaty ewidencyjnej stanowiącej przychód Funduszu – Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców

...
Czytaj więcej

Sprawozdanie komisji ws. ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz ustawy o PPE

Dodatkowe sprawozdanie Komisji polityki Społecznej i Rodziny o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz ustawy o pracowniczych programach emerytalnych.

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie ws. wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy

Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej ws. wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy.

...
Czytaj więcej

Projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie ws. egzaminu dla brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych oraz Komisji Egzaminacyjnej dla Brokerów

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2019 r. w sprawie egzaminu dla brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych oraz Komisji Egzaminacyjnej dla Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych.

...
Czytaj więcej

Ustawa z dnia 4 kwietnia 2019 r. o przedkładaniu niektórych dokumentów urzędowych w państwach członkowskich Unii Europejskiej

Ustawa z dnia 4 kwietnia 2019 r. o przedkładaniu niektórych dokumentów urzędowych w państwach członkowskich Unii Europejskiej Dziennik Ustaw z dnia 9 maja 2019 r., poz. 860

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 4 kwietnia 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie MF ws. przedłużenia terminu do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 25 kwietnia 2019 r. w sprawie przedłużenia terminu do złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego (straty poniesionej) w roku podatkowym i wpłaty należnego podatku dochodowego od osób prawnych

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o PPE

W wykazie aktów oczekujących na ogłoszenie pojawiło się obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o pracowniczych programach emerytalnych.

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 marca 2019 r.

Obwieszczenie w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o spłacie niektórych niezaspokojonych należności przedsiębiorców, wynikających z realizacji udzielonych zamówień publicznych.

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. jednolitego tekstu ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie Marszałka Sejmu ws. ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o nadzorze ubezpieczeniowym i emerytalnym

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 stycznia 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o nadzorze ubezpieczeniowym i emerytalnym (Dziennik Ustaw z1 lutego 2019 r., poz. 207)

...
Czytaj więcej

Senat poparł zmianę wysokości sumy gwarancyjnej OC

Senat poparł nowelizację ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Podczas głosowania za przyjęciem ustawy było 83 senatorów.

...
Czytaj więcej

Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia 2016/679

W dniu 6 listopada podczas posiedzenia Rady Ministrów na wniosek Ministerstwa Cyfryzacji zostanie rozpatrzony projekt przepisów wdrażających nową ustawę o ochronie danych osobowych.

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie Marszałka Sejmu ws. ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo o ruchu drogowym

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 października 2018 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo o ruchu drogowym Dziennik Ustaw z dnia 17 października 2018 r., poz. 1990

...
Czytaj więcej

Zmiany w projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania rozporządzenia 2016/679

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji ukazał się pełen tekst przyjętych przez Komitet Stały Rady Ministrów przepisów wdrażających RODO.

...
Czytaj więcej

SN: pracodawca ponosi odpowiedzialność za skutki wypadku, nawet gdy pracownicy sami zmienili sposób wykonywania prac

Za wypadek przy pracy winę ponosi w znacznym stopniu pracownik, który zachował się bezmyślnie, ale także pracodawca, który nie zapewnił bezpiecznych warunków pracy na budowie.

...
Czytaj więcej

Przedsiębiorco, zweryfikuj swoją zgodę na pliki cookie

​W dniu 1 października 2019 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ogłosił wyrok w sprawie C-673/17, w którym jednoznacznie uznał, że umieszczanie plików cookie wymaga czynnej zgody internautów.

...
Czytaj więcej

SA: Bank zwróci przedsiębiorcy środki przelane na błędny numer konta

Przyjęcie, że omyłka, która była przyczyną odwołania zlecenia, ma charakter dyskwalifikujący dla powoda jako przedsiębiorcy zobowiązanego do dołożenia szczególnej staranności przy prowadzeniu swych spraw, prowadziłoby do kuriozalnych wniosków.

...
Czytaj więcej

SN: kontrola rozpoczyna się w momencie pokazania legitymacji osobom upoważnionym do reprezentowania spółki

Recepcjonista czy ochroniarz nie jest osobą czynną do dokonywania czynności prawnych zgodnie z art. 97 kc. Okazanie recepcjoniście legitymacji kontrolera UOKiK nie rozpoczyna przeszukania, ale okazanie jej osobom upoważnionym do reprezentowania spółki.

...
Czytaj więcej

SO: za straty spowodowane przedwczesną śmiercią bliskich przysługuje zadośćuczynienie

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu wyroku z dnia 3 lipca 2019 r. (sygn. akt III Ca 123/19) orzekł, że nieodwracalna strata wywołana przedwczesną śmiercią i związane z tym przeżycia psychiczne winny być powodowi zrekompensowane (...)

...
Czytaj więcej

SN: szkodą wymagającą naprawy jest zmniejszenie wartości nieruchomości przez hałas samolotów

Zarządca lotniska jest zobowiązany do naprawę szkody w postaci zmniejszenia wartości nieruchomości zlokalizowanej w sąsiedztwie pasu startowego.

...
Czytaj więcej

Pomyłka przy sporządzaniu wypowiedzenia umowy o pracę może być kosztowna

Sąd Najwyższy w rozstrzygnięciu z 25 kwietnia 2019 r. (I PK 19/18) przypomniał o konieczności określania przyczyny wskazanej w oświadczeniu o rozwiązaniu umowy o pracę w sposób precyzyjny i zgodny z prawdą.

...
Czytaj więcej

SN: pracodawca jest zobowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 20 kwietnia 2018 r. (sygn. akt II CSK 392/17) orzekł, że pracodawca jest zobowiązany zapewnić osobie fizycznej wykonującej dla niego pracę bezpieczne warunki pracy (...)

...
Czytaj więcej

SA nie uwzględnił w zasądzonej sumie zadośćuczynienia wypłaconych przez ZUS jednorazowych odszkodowań

Sąd Apelacyjny w Lublinie w wyroku z dnia 18 lipca 2018 r. (sygn. akt III APa 12/18) orzekł, że jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy wypłacone przez pracodawcę nie podlega odliczeniu od zadośćuczynienia przysługującemu poszkodowanemu.

...
Czytaj więcej

SA: nie można precyzyjnie zmierzyć i wycenić krzywdy osoby na skutek obrażeń ciała i rozstroju zdrowia w wyniku wypadku

Sąd Apelacyjny w wyroku z dnia 7 marca 2018 roku. (sygn. akt I ACa 553/17) uchylił zaskarżony wyrok i stwierdził, że apelacja pozwanych okazała się częściowo uzasadniona.

...
Czytaj więcej

KNF: Justyna Dymek wejdzie do zarządu MetLife TUnŻ

​W dniu 14 października 2019 r. odbyło się 44. posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

UOKiK interweniuje w kwestii prezentowania cen konsumentom

Prezes UOKiK wysłał do 10 operatorów telekomunikacyjnych listy zawierające wezwanie do zmiany sposobu prezentowania cen w materiałach reklamowych, na stronach internetowych lub w rozmowach sprzedażowych.

...
Czytaj więcej

KNF i UOKiK ostrzegają przez inwestycjami w nieruchomości pod wynajem krótkoterminowy

W dniu 26 września UKNF i UOKiK wystosowali komunikaty, w których odnieśli się do ryzyk występujących na rynku tzw. „condohoteli” lub „aparthoteli”, czyli nieruchomości nabywanych pod krótkoterminowy najem.

...
Czytaj więcej

UOKiK zyskał nowe uprawnienia

​Z dniem 17 września 2019 r weszła w życie część przepisów ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Najważniejsze z nich obejmują zakaz geoblokowania oraz dostęp UOKiK do tajemnicy bankowej i skarbowej.

...
Czytaj więcej

UKNF przestrzega przed próbami wyłudzeń w związku z rozpoczęciem stosowania PSD2

W komunikacie UKNF zwraca uwagę, że związana z wdrażaniem nowych rozwiązań konieczność wzmożonych kontaktów ze strony dostawców usług płatniczych ze swoimi klientami może zostać wykorzystana przez przestępców do prób wyłudzenia poufnych informacji.

...
Czytaj więcej

UOKiK wyraził zgodę na utworzenie spółki przez PZU i PKN Orlen

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów pozytywnie rozpatrzył wniosek o utworzenie wspólnego przedsiębiorstwa przez PZU i PKN Orlen.

...
Czytaj więcej

UKNF i KIR podpisali porozumienie o współpracy w zakresie rozwoju sektora fintech

Krajowa Izba Rozliczeniowa oraz Urząd Komisji Nadzoru Finansowego będą podejmować wspólne działania mające na celu rozwój polskiego sektora innowacji finansowych i wykorzystania technologii blockchain.

...
Czytaj więcej

Tomasz Chróstny został wiceprezesem UOKiK

W dniu 26 sierpnia 2019 roku Prezes Rady Ministrów powołał Tomasza Chróstnego na stanowisko wiceprezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

...
Czytaj więcej

UKNF udostępnił informacje dla podmiotów oferujących PPK

​Na stronie Komisji Nadzoru Finansowego powstała nowa zakładka: Rynek emerytalny – PPK. Witryna dedykowana jest podmiotom oferującym pracownicze plany kapitałowe, tj. towarzystwom funduszy inwestycyjnych, towarzystwom emerytalnych i zakładom ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

40. posiedzenie KNF: zgoda na zmianę statutu PTE PZU SA

20 sierpnia odbyło się 40. posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

UOKiK: prawie 33 mln zł kary za klauzule niedozwolone

Prezes UOKiK uznał za niedozwolone klauzule stosowane przez UPC. Kara to prawie 33 mln zł i nakaz zwrotu niesłusznie naliczonych opłat.

...
Czytaj więcej

Współpraca UKNF i KDPW ws. rozwoju innowacji finansowych

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego oraz Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych podpisały porozumienie dotyczące współpracy, która ma na celu wspieranie rozwoju sektora innowacji finansowych w Polsce.

...
Czytaj więcej

Komunikat UKNF w związku z ryzykiem niedostosowania polskiego porządku prawnego do przepisów europejskich

UKNF udostępnił zaktualizowane stanowisko dot. ryzyka niedostosowania do polskiego porządku prawnego przepisów rozporządzenia PE i Rady (UE) 2017/1129.

...
Czytaj więcej

KNF udostępniło stanowisko UE/ESNF i FCA ws. brexitu

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że na stronach Komisji Europejskiej i organów Europejskiego Systemy Nadzoru Finansowego dostępne są komunikaty ws. wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

...
Czytaj więcej

UKNF zmienia zasady współpracy z klientami instytucji finansowymi

UKNF w komunikacie poinformował o zmianie sposobu obsługi sygnałów o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu podmiotów nadzorowanych przesyłanych do Urzędu przez nieprofesjonalnych uczestników rynku finansowego.

...
Czytaj więcej

Operator telekomunikacyjny naruszył zbiorowe interesy konsumentów, kontaktując się z klientami bez uzyskania ich zgody

UOKiK uznał za naruszające zbiorowe interesy konsumentów praktyki operatora telekomunikacyjnego, polegające na wykonywaniu połączeń telefonicznych do konsumentów niebędących abonentami operatora w celu marketingu bezpośredniego, bez uzyskania zgody.

...
Czytaj więcej

28. posiedzenie KNF: zgoda na powołanie Marcina Andruchewicza do zarządu INTER Polska

W dniu 25 czerwca 2019 r. odbyło się dwudzieste ósme posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego. Podczas posiedzenia KNF jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Marcina Andruchewicza na stanowisko członka zarządu w Towarzystwie Ubezpieczeń INTER Polska SA.

...
Czytaj więcej

UOKiK nagrodzony przez Konfederację Przedsiębiorstw Finansowych

Podczas gali XX-lecia KPF wręczono nagrodę za usługi Urzędu dla branży finansowej. Nagrodę odebrał Prezes urzędu Marek Niechciał.

...
Czytaj więcej

Odbudowa zaufania na rynku kapitałowym – zmiana funkcjonowania uczestników rynku zarządzających aktywami

​Rafał Mikusiński, zastępca przewodniczącego KNF, wystąpił podczas XIV FORUM FUNDUSZY, organizowane przez IZFiA. W swojej prelekcji zawarł wskazania w zakresie odbudowy zaufania na rynku finansowym.  

...
Czytaj więcej

UOKiK przeprowadził przeszukania w siedzibach spółek IT

W kwietniu pracownicy Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadzili przeszukania w siedzibach firm z sektora informatycznego. Zabezpieczono m.in. dane elektroniczne, w tym korespondencję elektroniczną pomiędzy pracownikami spółek.

...
Czytaj więcej

KNF: stanowisko Urzędu dot. identyfikacji klienta i weryfikacji jego tożsamości w oparciu o metodę wideoweryfikacji

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała dokument, w którym przedstawiła dobre praktyki dotyczące identyfikacji klienta o weryfikacji jego tożsamości w bankach oraz w oddziałach instytucji kredytowych w oparciu o metodę wideoweryfikacji.

...
Czytaj więcej

KNF zawarło porozumienie ws. współpracy pomiędzy UKNF a Centrum Badań nad Prawnymi Aspektami Technologii BLockchain

3 czerwca 2019 r. zostało zawarte porozumienie o współpracy pomiędzy Urzędem Komisji Nadzoru Finansowego a Centrum Badań nad Prawnymi Aspektami Technologii Blockchain - jednostką organizacyjną Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego.

...
Czytaj więcej

UOKiK nałożył 40 mln zł kary na operatora telekomunikacyjnego za stosowanie niedozwolonych praktyk

Prezes UOKiK wydał decyzję wobec spółki Polkomtel. Stwierdził, że naruszyła ona zbiorowe interesy konsumentów poprzez nałożenie na nich dodatkowych, płatnych usług, niewliczonych do kwoty abonamentu. Na operatora nałożono karę w wysokości 40 mln zł.

...
Czytaj więcej

UOKiK nałożył karę za marketing bezpośredni bez wyraźniej zgody klienta

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję nakładającą na spółkę sankcję finansową za kontaktowanie się z konsumentami w celach marketingu bezpośredniego bez wyraźnej zgody klienta.

...
Czytaj więcej

Działalność nadzorcza Komisji Nadzoru Finansowego nad zakładami ubezpieczeń

W sprawozdaniu rocznym opublikowanym przez Komisję Nadzoru Finansowego zawarto informacje na temat prowadzonych testów warunków skrajnych w sektorze ubezpieczeniowym, a także reasekuracji zakładów ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

17. posiedzenie KNF: zgoda na rozszerzenie przez PKO Ubezpieczenia działalności ubezpieczeniowej

Komisja jednogłośnie zezwoliła na zmianę rzeczowego zakresu działalności PKO Towarzystwa Ubezpieczeń Spółki Akcyjnej poprzez jego rozszerzenie o działalność ubezpieczeniową w grupie 3 i 10 Działu II.

...
Czytaj więcej

UOKiK: pasażerowie lotniczy mogą skorzystać z polubownego rozwiązywania sporów

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że Rzecznik Praw Pasażerów przy Prezesie Urzędu Lotnictwa Cywilnego został wpisany do rejestru podmiotów uprawniających do pozasądowego rozwiązywania sporów konsumenckich.

...
Czytaj więcej

Stanowisko UKNF ws. definicji usługi oferowania instrumentów finansowych

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował stanowisko dotyczące definicji usługi oferowania instrumentów finansowych zawartej w art. 72 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

...
Czytaj więcej

11. posiedzenie KNF: zgoda na powołanie nowego członka zarządu KUKE

W dniu 26 marca 2019 r. odbyło się 11. posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

Kolejna zmiana w Komisji Nadzoru Finansowego

Artur Granicki, dyrektor departamentu innowacji finansowych FinTech w UKNF, zostanie zastąpiony na piastowanym stanowisku przez Magdalenę Borowik. O przekazaniu funkcji poinformował Przewodniczący KNF.

...
Czytaj więcej

UOKiK będzie walczyć z nieuczciwymi przedsiębiorcami

Rzeczpospolita opublikowała artykuł na temat planowanych działań Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd zapowiada wzmożoną walkę z nieuczciwymi przedsiębiorcami.

...
Czytaj więcej

8. posiedzenie KNF: 13 tys. zł kary dla Concordia TUW

W dniu 26 lutego 2019 r. odbyło się 8. posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

Harmonogram szkoleń KNF na 2019 r.

KNF przedstawiła harmonogram seminariów szkoleniowych na rok 2019 r., prowadzonych w ramach projektu Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku – CEDUR.

...
Czytaj więcej

UOKiK o koncentracji w 2018 r.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował, że w ubiegłym roku wydał 228 zgód na połączenia i przejęcia przedsiębiorstw.

...
Czytaj więcej

KNF przygotuje raport dot. GetBack

Ministerstwo Finansów poinformowało, że Komisja Nadzoru Finansowego przygotuje raport dotyczący GetBack.

...
Czytaj więcej

UKNF rozszerza strukturę organizacyjną

KNF przedstawiła komunikat zawierający zestawienie zmian, jakie mają nastąpić w strukturze Urzędu z dniem 1 kwietnia 2019 r. Nowy Statut UKNF zakłada rozbudowę organizacji o nowe departamenty.

...
Czytaj więcej

KNF: powołano nowych Zastępców Przewodniczącego KNF

W dniu 30 stycznia 2019 r. został powołany przez Prezesa Rady Ministrów na wniosek Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego Jacka Jastrzębskiego nowy skład Zastępców Przewodniczącego KNF.

...
Czytaj więcej

4. posiedzenie KNF: brak sprzeciwu do nabycia akcji GOTHAER przez VIG

W dniu 29 stycznia br. odbyło się posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego, podczas którego wydano decyzje dotyczące towarzystw ubezpieczeniowych.

...
Czytaj więcej

KNF chce nowelizacji przepisów ustawy Prawo bankowe

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zwrócił się do Ministra Finansów z propozycją nowelizacji przepisów ustawy Prawo bankowe.

...
Czytaj więcej

KNF opublikowała poradnik „Jak prawidłowo wypełniać obowiązki informacyjne. Poradnik dla emitentów”

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała poradnik „Jak prawidłowo wypełniać obowiązki informacyjne. Poradnik dla emitentów”

...
Czytaj więcej

KNF: brytyjski organ nadzoru finansowego FCA uruchomił nabór w ramach TPR

UKNF informuje, że brytyjski organ nadzoru finansowego Financial Conduct Authority (FCA) uruchomił nabór notyfikacji w ramach Temporary Permissions Regime (TPR).

...
Czytaj więcej

UOKiK zaproponował utworzenie Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego

UOKiK zaproponował zmiany w ustawie o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. UOKiK chce przede wszystkim utworzenia Deweloperskiego Funduszu Gwarancyjnego w ramach Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

...
Czytaj więcej

KNF: Komunikat w sprawie możliwości uzyskania informacji o statusie wniosków zarejestrowanych w RAU

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o możliwości sprawdzenia przez zakłady ubezpieczeń statusów wniosków złożonych do RAU do dnia 24 grudnia 2018 r.

...
Czytaj więcej

Odbyło się pierwsze spotkanie Międzyresortowego Komitetu Sterującego ds. FinTech

10 stycznia 2019 r. z inicjatywy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, odbyło się pierwsze spotkanie Międzyresortowego Komitetu Sterującego ds. FinTech.

...
Czytaj więcej

UOKiK wydał zgodę na koncentrację i utworzenie joint venture przez UNIQA

​Prezes UOKiK wydał decyzję zezwalającą na utworzenie spółki joint venture przez UNIQA Ventures GmbH i innych austriackich spółek. Nowy podmiot będzie inwestował w start-upy.

...
Czytaj więcej

Odbyło się pierwsze posiedzenie KNF w 2019 r.

2 stycznia 2019 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego. W czasie posiedzenia Komisja wyraziła zgodę na rozpoczęcie działalności przez ING Bank Hipoteczny Spółka Akcyjna.

...
Czytaj więcej

Komunikat ws. przekazania informacji o osobach uprawnionych do składania wniosków do rejestru pośredników ubezpieczeniowych

KNF opublikowała komunikat ws. przekazania informacji o osobach uprawnionych do składania wniosków do rejestru pośredników ubezpieczeniowych.

...
Czytaj więcej

Utworzenie UKNF jako państwowej osoby prawnej zapewniającej obsługę KNF i Przewodniczącego KNF

Z dniem 1 stycznia 2019 r. wchodzą w życie kolejne przepisy ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru nad rynkiem finansowym oraz ochrony inwestorów na tym rynku.

...
Czytaj więcej

KNF opublikowała informację o zmianach w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych dotyczących ASI

W dniu 30 listopada 2018 r. w Dzienniku Ustaw ogłoszona została ustawa z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym.

...
Czytaj więcej

Departament ds. Innowacji Finansowych UKNF chce skupić się na wsparciu i promocji polskiego sektora fintech

Departament ds. Innowacji Finansowych, działający przy KNF, przedstawił swoje plany i cele na przyszły rok. Wśród nich pojawiło się m.in. wprowadzenie odrębnego postępowania licencyjnego dla Małego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych (Mały TUW).

...
Czytaj więcej

UKNF zorganizował szkolenia dla europejskich nadzorców sektora ubezpieczeniowego

W dniach 14-16 oraz 21-23 listopada br. w siedzibie KNF odbyły się dwa programy szkoleniowe dla nadzorców sektora bankowego i ubezpieczeniowego w ramach dziewiątej edycji Inicjatywy Szkoleniowej dla Nadzoru Finansowego – TIFS.

...
Czytaj więcej

KNF wyraża zgodę na powołanie nowego członka zarządu Banku Pocztowego

Tomasz Jodłowski obejmie stanowisko członka zarządu Banku Pocztowego S.A. Do jego obowiązków będzie należało nadzorowanie zarządzania ryzykiem istotnym w działalności banku.

...
Czytaj więcej

KNF opublikowała raport o stanie rynku brokerskiego w 2017 r.

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała sprawozdanie dotyczące brokerów ubezpieczeniowych i reasekuracyjnych prowadzących działalność na podstawie zezwoleń na wykonanie działalności brokerskiej w zakresie ubezpieczeń i reasekuracji.

...
Czytaj więcej

UOKiK rozpatrzy wniosek UNIQA o inwestowanie w start-upy

We wniosku skierowanym do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przez UNIQA została zawarta prośba o wyrażenie zgody na utworzenie joint venture w zakresie inwestycji venture capital w spółki typu start-up.

...
Czytaj więcej

Nowy Przewodniczący KNF

Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki działając na podstawie ustawy z dnia 21 lipca 2006 r. o nadzorze nad rynkiem finansowym powołał z dniem 23 listopada 2018 roku prof. Jacka Jastrzębskiego na funkcję Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

KNF wyjaśnia przepisy rozporządzenia MAR

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała broszurę dot. obowiązków notyfikacyjnych akcjonariuszy, wynikających z rozporządzenia MAR oraz dyrektywy 2013/50/UE nowelizującej dyrektywę o przejrzystości.

...
Czytaj więcej

Generali złożyło wniosek do UOKiK ws. uzyskania zgody na przejęcie kontroli nad Union Investment TFI

13 listopada 2018 r. do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek Generali dot. uzyskania zgody urzędu antymonopolowego na przejęcie Union Investment TFI. Na razie sprawa pozostaje w toku.

...
Czytaj więcej

Znani są pierwsi operatorzy piaskownicy regulacyjnej KNF

UKNF zakończył proces wyboru operatorów piaskownicy regulacyjnej. Do udziału w projekcie zakwalifikowanych zostało 8 podmiotów.

...
Czytaj więcej

Postępowanie UOKiK ws. kontaktowania się z konsumentami bez ich wcześniejszej zgody

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie sposobu zapraszania konsumentów na prezentację sprzętu sprzedawanego przez jedną z firm. Pracownicy odpowiedzialni za telemarketing dzwonili pod numery z książki telefonicznej.

...
Czytaj więcej

Marcin Pachucki pełniącym obowiązki Przewodniczącego KNF

W dniu 15 listopada br. Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przekazał, że Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki odwołał z dniem 14 listopada 2018 r. Marka Chrzanowskiego ze stanowiska Przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

KNF opublikował komunikat z posiedzenia Komitetu Stabilności Finansowej

W dniu 15 listopada br. odbyło się posiedzenie Komitetu Stabilności Finansowej. Podczas posiedzenia omówiona została sytuacja finansowa Idea Banku i Getin Noble Banku oraz wpływ ostatnich wydarzeń na stabilność systemu finansowego.

...
Czytaj więcej

KNF opublikowała oświadczenie ws. artykułu Gazety Wyborczej

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała oświadczenie zarzuty opublikowane w artykule na łamach Gazety Wyborczej.

...
Czytaj więcej

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała zestawienie OFE z dnia 30 października 2018 r.

W informacji dotyczącej otwartych funduszy emerytalnych zawarto dane o wysokości stopy zwrotu, wysokości opłaty od składki, a także wysokości obciążenia aktywów netto funduszy opłatą za zarządzanie funduszem.

...
Czytaj więcej

408. posiedzenie KNF: kara pieniężna dla TFI PZU SA

30 października br. odbyło się posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego, podczas którego Komisja wyraziła zgodę na powołanie nowego Członka Zarządu Aegon TUnŻ SA, a także nałożyła karę na TFI PZU SA.

...
Czytaj więcej

Seminarium KNF dot. zasad nabywania i obejmowania akcji

​Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku przy Komisji Nadzoru Finansowego organizuje seminarium pt. „Nadzór Komisji Nadzoru Finansowego nad przekształceniami własnościowymi w podmiotach nadzorowanych działających w formie spółki akcyjnej”.

...
Czytaj więcej

KNF uruchamia Piaskownicę regulacyjną

KNF, w celu wspierania rozwoju innowacyjności rynku finansowego, wprowadza program rozwojowy dla rynku finansowego pod nazwą Piaskownica regulacyjna KNF.

...
Czytaj więcej

UOKiK: KE proponuje zmiany zwiększające ochronę praw konsumentów

Komisja Europejska przygotowała pakiet zmian, które zwiększą ochronę praw konsumentów. Obejmą one m.in. zakupy przez internet, usługi cyfrowe, kwestie podwójnych standardów produktów w różnych krajach.

...
Czytaj więcej

UOKiK wypowiedział się na temat postępowań dotyczących firm pożyczkowych

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów opublikował informację na temat pożyczek udzielanych na krótki czas i niewielkie kwoty, tzw. chwilówek.

...
Czytaj więcej

UOKiK podsumował swoją działalność w 2017 r.

Z opublikowanych przez Urząd danych wynika, że w 2017 r. Prezes UOKiK wydał ponad 900 decyzji z zakresu ochrony i konsumentów. Dodatkowo przedstawił prawie 300 istotnych poglądów w sprawach sądowych i zaopiniował blisko 1500 projektów prawnych.

...
Czytaj więcej

W KNF rozmawiano nad rozwojem polskiego sektora fintech

W poniedziałek w KNF odbyło się spotkanie przedstawicieli organu nadzoru, rządu, branży finansowej oraz organizacji technologicznych. Jest to początek wspólnych rozmów na temat rozwoju polskiego sektora nowoczesnych usług finansowych.

...
Czytaj więcej

KNF: sytuacja sektora bankowego w I kwartale br.

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała raport na temat sytuacji sektora bankowego w I kwartale br.

...
Czytaj więcej

27 września 2018 r. - Seminarium KNF dot. ubezpieczeń kredytu hipotecznego

W dniu 27 września 2018 r. w UKNF w ramach projektu CEDUR odbędzie się seminarium pt. „Ubezpieczenia kredytu hipotecznego”. Jego celem jest przybliżenie zagadnień dotyczących kwestii stosowanych przez banki zabezpieczeń kredytu hipotecznego.

...
Czytaj więcej

UKNF ogłosił termin egzaminu dla przyszłych aktuariuszy

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego wyznaczył termin najbliższego egzaminu aktuarialnego na datę 26-27 listopada br.

...
Czytaj więcej

402. posiedzenie KNF: zgoda na przejęcie Pramerica przez Unum Group

W dniu 4 września 2018 r. odbyło się czterysta drugie posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

Novis ma zakaz sprzedaży ubezpieczeń na życie z UFK na Węgrzech

Narodowy Bank Węgier podjął decyzję o tymczasowym zawieszeniu sprzedaży ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym spółce NOVIS Poist’ovňa a.s. Zakaz obejmuje jedynie terytorium Węgier.

...
Czytaj więcej

KNF: Rynek OFE w II kw. 2018 r.

​Urząd Komisji Nadzoru Finansowego opublikował dane dot. rynku Otwartych Funduszy Emerytalnych po II kw. 2018 r.

...
Czytaj więcej

UOKiK nałożył 1,8 mln zł kary na firmę telekomunikacyjną za nieuczciwe praktyki sprzedażowe

UOKiK wydał dwie decyzje w sprawie praktyk sprzedażowych stosowanych przez operatora telekomunikacyjnego. Nasza SA będzie musiała zapłacić ponad 1,8 mln zł kary za wprowadzanie konsumentów w błąd i stosowanie niedozwolonych klauzul we wzorcach umownych.

...
Czytaj więcej

Decyzja UOKiK ws. współpracy TUW TUW i InterRisk

TUW „TUW” i InterRisk wydały komunikat ws. decyzji UOKiK, która dotyczyła zgody na strategiczną współpracę między ubezpieczycielami.

...
Czytaj więcej

KNF wyraziła zgodę na poinformowanie o wszczęciu postępowań ws. TFI

W trakcie posiedzenia Komisji Nadzoru Finansowego, które odbyło się 31 lipca br. Komisja wyraziła zgodę na przekazanie do publicznej wiadomości informacji o wszczęciu z urzędu postępowań administracyjnych wobec wybranych TFI

...
Czytaj więcej

Zgoda KNF na zmiany członków zarządu towarzystw ubezpieczeniowych

Podczas posiedzenia Komisji Nadzoru Finansowego wyrażono zgodę na powołanie nowych członków zarządu w następujących towarzystwach ubezpieczeniowych:

...
Czytaj więcej

400. posiedzenie KNF: zgoda na nabycie akcji Compensy

W dniu 31 lipca 2018 r. odbyło się 400. posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

Andrzej Klesyk inwestuje w gry mobilne

Andrzej Klesyk, były prezes PZU, został akcjonariuszem spółki Blockchain Lab, specjalizującej się w tworzeniu gier wideo.

...
Czytaj więcej

Pracodawcy zapłacili ponad 2 miliardy złotych za absencje chorobowe pracowników

​Rozpoczęła się kalendarzowa jesień, a wraz z nią zmienna pogoda, która niewątpliwie zwiększa ryzyko zachorowania. W konsekwencji, powraca problem nadużywania zwolnień lekarskich.

...
Czytaj więcej

13 października rozpocznie funkcjonowanie Centralny Rejestr Beneficjentów Rzeczywistych

W dniu 13 października 2019 r. w życie wchodzi kolejna część przepisów ustawy z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu, m.in. rozdział 6. dotyczący Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych.

...
Czytaj więcej

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o doręczeniach elektronicznych

W dniu 24 września 2019 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o doręczeniach elektronicznych, przedłożony przez ministra cyfryzacji. Projekt wprowadza doręczenie elektroniczne jako podstawowy kanał wymiany korespondencji.

...
Czytaj więcej

Prezes UODO podtrzymuje swoje stanowisko ws. zatrudnienia IDO w strukturach Służby Cywilnej

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych przypomniał swoje stanowisko dotyczące zainicjowania stosownych prac legislacyjnych, które pozwolą na zatrudnianie w strukturach Służby Cywilnej inspektora ochrony danych na odrębnym stanowisku.

...
Czytaj więcej

Prezydent podpisał nowelizację obniżającą PIT

​W dniu 17 września 2019 r. Prezydent podpisał ustawę z dnia 30 sierpnia 2019 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.

...
Czytaj więcej

MRPiPS: badanie stanu trzeźwości pracownika może przeprowadzić policja

​Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wydało stanowisko, w którym potwierdziło, że badanie stanu trzeźwości pracownika może przeprowadzić policja, a nie pracodawca.

...
Czytaj więcej

Babcie też będą mogły skorzystać z uprawnień rodzicielskich

Z dniem 7 września 2019 r. weszły w życie zmiany do Kodeksu pracy wprowadzone ustawą z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw wprowadzające znowelizowane zasady w zakresie uprawnień rodzicielskich.

...
Czytaj więcej

Grzegorz Piwowar Prezesem Generali Investments TFI

Rada Nadzorcza Generali Investments TFI SA powołała Grzegorza Piwowara na stanowisko Prezesa Zarządu. Na stanowisku tym zastąpi Małgorzatę Górę-Dubielę, która złożyła rezygnację.

...
Czytaj więcej

Rząd wraca do pomysłu zniesienia limitu składek na ZUS

Projekt przyszłorocznego budżetu przewiduje zniesienie limitu rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.

...
Czytaj więcej

UKE ukarał spółkę za nawiązywanie kontaktu telefonicznego z przedsiębiorcami

​Urząd Komunikacji Elektronicznej nałożył 80 tys. zł kary. UKE uznał, że praktyki spółki polegające na wykonywaniu niechcianych telefonów do przedsiębiorców wpływały na dezorganizację pracy.

...
Czytaj więcej

Rynek PPK po miesiącu od uruchomienia. Najwięcej umów zawarło PKO i PZU

Portal forsal.pl podsumował funkcjonowanie rynku PPK. Dostawcy produktu zgłosili do PFR 814 podpisanych umów o zarządzanie PPK. Najwięcej z nich zawarło PKO TFI i PZU TFI.

...
Czytaj więcej

Zmieni się sposób informowania KNF, wynikający z rozporządzenia MAR

W serwisie RCL został opublikowany projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 27 grudnia 2016 r. w sprawie środków i warunków technicznych służących do przekazywania niektórych informacji przez podmioty nadzorowane przez KNF.

...
Czytaj więcej

Kolejne zmiany w Kodeksie pracy w zakresie zasad wydawania świadectwa pracy już od 7 września

Z dniem 7 września 2019 r. wejdą w życie zmiany do Kodeksu pracy wprowadzone ustawą z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw wprowadzające również znowelizowane zasady związane z wydawaniem świadectw pracy.

...
Czytaj więcej

Interpelacja ws. skarg klientów na biura podróży

W interpelacja nr 33035 w sprawie skarg osób indywidualnych na działalność biur podróży skierowanej do ministra sportu i turystyki została poruszona kwestia skarg klientów na działalność biur podróży.

...
Czytaj więcej

Już 650 organizacji podpisało umowy o zarządzanie PPK

Jak poinformował Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, do tej pory umowy o zarządzanie PPK podpisało 650 największym pracodawców. W sumie programem zostało już objętych ok. 330 tys. osób.

...
Czytaj więcej

Pracownicy częściej pozwą o mobbing i nierówne traktowanie

7 września 2019 r. wejdą w życie przepisy ustawy z dnia 16 maja 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Zmiany wprowadzone w Kodeksie pracy dotyczą m.in. kwestii związanych z mobbingiem oraz równym traktowaniem pracowników.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenie sprzętu od Simplesurance

Simplesurance to oferta dla osób, które chcą ubezpieczyć swój sprzęt domowy, sprzęt elektroniczny czy sportowy. Zakup polisy odbywa się poprzez internet.

...
Czytaj więcej

Zmiany w strukturach Open Finance

Joanna Tomicka-Zawora została dyrektorem generalnym w Open Finance. Tym samym musiała zrezygnować z pełnienia funkcji członka zarządu Open Finance S.A.

...
Czytaj więcej

Coraz więcej wniosków o odszkodowanie za cyberprzestępstwa

Rozwój nowoczesnych technologii wpływa nie tylko na usprawnienie technologii, ale również na liczbę cyberprzestępstw.

...
Czytaj więcej

Do czego zobowiązuje franszyza redukcyjna?

Na łamach Dziennik Gazety Prawnej poruszono problem odpowiedzialności finansowej w przypadku tzw. franszyzy redukcyjnej.

...
Czytaj więcej

Wielkopolska: ponad 70 tys. wniosków w sprawie suszy

W Wielkopolsce odnotowano straty spowodowane suszą w ponad 68 tys. gospodarstw. Jest to o ponad 10 tys. więcej niż w roku ubiegłym.

...
Czytaj więcej

Nationale Nederlanden przestrzega przez pracoholizmem

Dzień Pracoholików to świetna okazja, żeby przyjrzeć się, jak wygląda podejście Polaków do pracy i czy umiemy znaleźć tzw. work-life balance. Według danych OECD Polska jest w czołówce państw europejskich pod względem liczby przepracowanych godzin.

...
Czytaj więcej

MC: udostępnia opis interfejsu programistycznego API Wykazu podatników VAT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że udostępni API Wykazu podatników VAT, czyli wykazu podmiotów zarejestrowanych, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.

...
Czytaj więcej

Nowy dom mediowy PZU i PKN Orlen

Grupa PZU i PKN Orlen poinformowały, że planują utworzyć spółkę, która będzie zajmować się świadczeniem szeroko pojętych usług marketingowych i reklamowych.

...
Czytaj więcej

Czy kierowcy elektrycznych hulajnóg mogą czuć się bezkarni?

Na łamach Dziennik Gazety Prawnej poruszono problem wypłaty odszkodowanie OC ppm. kierowców, którzy mieli kolizję z użytkownikiem elektrycznej hulajnogi.

...
Czytaj więcej

Jak zabezpieczyć przyszłość swoich dzieci?

W serwisie Gazety Wyborczej opublikowano artykuł na temat ubezpieczeń zapewniających zabezpieczenie finansowe dla dzieci.

...
Czytaj więcej

Comarch oferuje aplikację do obsługi PPK

Już ponad 110 firm i instytucji zdecydowało się na wdrożenie aplikacji Comarch PPK.

...
Czytaj więcej

Votum o zmianach i rozwoju firmy

Bartłomiej Krupa prezes Votum w rozmowie z portalem Strefa Inwersorów wypowiedział się na temat działalności firmy, rozwoju i planów na przyszłość.

...
Czytaj więcej

Kopiowanie dowodów na nowych zasadach

Na łamach Obau.pl opublikowano artykuł na temat kopiowania dowodów tożsamości np. przez agentów ubezpieczeniowych.

...
Czytaj więcej

Vienna Life: Czy czeka nas dalsza wędrówka po ścianie strachu?

Kamil Hajdamowicz, zarządzający aktywami w Vienna Life TuŻ S.A., podsumował lipiec na rynkach. W jego opinii zakończony niedawno lipiec nie pozwalał się nudzić inwestorom, pomimo pozornie wakacyjnej pory.

...
Czytaj więcej

Konto dla dziecka z kontrolą rodzicielską w Nest Banku

Od października 2018 r. klienci Nest Banku mogą korzystać z bankowości elektronicznej, która obecnie została rozszerzona o nową funkcjonalność.

...
Czytaj więcej

Coraz mniej wypadków samochodowych, mimo to rośnie liczba ofiar śmiertelnych

Liczba wypadków w Polsce spada, ale przybywa ofiar śmiertelnych. W tym roku na polskich drogach zginęło już 1,5 tys. osób.

...
Czytaj więcej

Postępowania cywilne będą szybsze i sprawniejsze. Prezydent podpisał nowelizację Kpc

Prezydent podpisał ustawę z dnia 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw. Nowe rozwiązania mają na celu skrócenie czasu trwania postępowań przed sądami cywilnymi i ich usprawnienie.

...
Czytaj więcej

Sejm przyjął sprawozdanie z wykonania budżetu państwa za 2018 r.

19 lipca Sejm przyjął uchwałę o przyjęciu absolutorium dla rządu za wykonanie budżetu za 2018 r.

...
Czytaj więcej

Euler Hermes opublikował bilans należności przedsiębiorstw w Polsce po I połowie br.

Firmy z najsilniejszych gospodarczo województw ponoszą, jak również same generują, większe koszty sprzedaży niż przed rokiem.

...
Czytaj więcej

MC: 4 miliony Polaków posiada Profil Zaufany

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że już 4 miliony Polaków posiada Profil Zaufany. Liczba założonych Profili Zaufanych w 2016 r. wyniosła około 400 tys. i od tego czasu cały czas rośnie.

...
Czytaj więcej

NN o zwyczajach Polaków w czasie urlopu

Nationale-Nederlandem badając zwyczaje Polaków w czasie urlopu wzięli pod uwagę nie tylko chęć ubezpieczania się. Okazuje się, że zdecydowana większość nie może obejść się podczas urlopu bez telefonu.

...
Czytaj więcej

SOKiK podtrzymał karę 15 mln zł nałożoną na T-Mobile

​Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów orzekł, że spółka T-Mobile Polska bezprawnie pobierała opłaty za dodatkowe usługi, które były aktywowane, bez zgody klientów. Operator musi zapłacić 15 mln zł kary. 

...
Czytaj więcej

Nowy wzór świadectwa pracy

Dnia 29 czerwca 2019 r. weszło w życie nowe rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, które wprowadziło nowy, pomocniczy wzór świadectwa pracy.

...
Czytaj więcej

Zmiany kadrowe w UKNF

Jak poinformował Puls Biznesu w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego doszło do zmian kadrowych.

...
Czytaj więcej

Różnice między OFE a PPK

Wraz z początkiem lipca pierwsze firmy będą zobowiązane do dołączenia do Pracowniczych Planów Kapitałowych. W związku z tym na rynku pojawia się coraz więcej pytań i wątpliwości związanych z PPK.

...
Czytaj więcej

Aviva Investors Poland TFI będzie współpracować z Comarch w zakresie obsługi PPK

Comarch zawarł umowę z Aviva Investors Poland TFI na integrację systemu informatycznego do obsługi procesów związanych z zarządzaniem funduszami w ramach pracowniczych planów kapitałowych z aplikacją Comarch PPK.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenie dla osób chorych przewlekle

Portal naTemat.pl opublikował artykuł na temat zawierania ubezpieczenia przez osoby cierpiące na chorobę przewlekłą.

...
Czytaj więcej

Interpelacja ws. nieuwzględnienia nowych trendów w transporcie w polityce rządu dotyczącej rozbudowy przejść granicznych

Do Ministra Spraw Wewnętrznych i administracji została skierowana interpelacja w sprawie regulacji w zakresie korzystania z car-sharingu, skuterów i UTO w polityce rządu dotyczącej rozbudowy przejść granicznych.

...
Czytaj więcej

Czy rośnie zainteresowanie ubezpieczeniem zwierząt domowych?

Jednym z najbardziej pożądanych benefitów pozapłacowych jest prywatne ubezpieczenie medyczne. Coraz więcej osób przy wyborze ubezpieczenia decyduje się również na zakup ochrony dla swojego pupila.

...
Czytaj więcej

Potrzeba zmian w ustawie o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa

Projekt rozporządzenia Ministra Cyfryzacji w sprawie warunków organizacyjnych i technicznych dla podmiotów świadczących usługi z zakresu cyberbezpieczeństwa (...)

...
Czytaj więcej

W usługach finansowych najważniejszy jest człowiek

Na łamach serwisu FINTEK ukazał się wywiad z Magdaleną Borowik, która pełni funkcję dyrektora departamentu ds. fintech w KNF. W rozmowie poruszono istotne kwestie związane z pracami Urzędu, a także sytuacją na rynku fintech w Polsce.

...
Czytaj więcej

Ojcowie odpowiedzialni za edukację finansową dzieci

Współczesny ojciec uczestniczy i chce być obecny we wszystkich obszarach życia swoich dzieci. Szczególnie jest to widoczne w zakresie edukacji finansowej. 

...
Czytaj więcej

Hulajnoga elektryczna jak rower?

Na łamach Rzeczpospolitej opublikowano artykuł na temat projektu zmian w przepisach drogowych regulujących zasady ruchu urządzeń transportu osobistego, które przedstawiło Ministerstwo Infrastruktury.

...
Czytaj więcej

Świat: Aviva zamierza zredukować liczbę zatrudnionych

Brytyjski ubezpieczyciel ma zamiar zredukować liczbę zatrudnionych, poinformował Reuters.

...
Czytaj więcej

Wakacyjne plany Polaków na tle Europy

Europ Assistance zleciło przygotowanie raportu na temat wakacyjnych planów Polaków. Z zebranych przez IPSOS danych wynika, że ponad połowa Polaków spędzi urlop w kraju.

...
Czytaj więcej

UOKiK chce rozszerzenia prawa konsumenckiego na wszystkich mikroprzedsiębiorców

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zaproponowało zmiany w kodeksie cywilnym. Zakładają one, że prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą uzyskają ochronę konsumencką w relacjach z innymi przedsiębiorcami. 

...
Czytaj więcej

MF opublikowało prognozy Banku Światowego dot. Polski

W najnowszym raporcie nt. perspektyw globalnej gospodarki i inwestycji Bank Światowy prognozuje spowolnienie wzrostu globalnej gospodarki do poziomu 2,6% w 2019 r. oraz 2,7% i 2,8% w latach 2020-2021.

...
Czytaj więcej

Przebudowa systemu emerytalnego wpłynie na dobrobyt obywateli

W odpowiedzi na interpelację w sprawie likwidacji OFE podsekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju, Małgorzata Jarosińska-Jedynak przestawiła następujące informacje.

...
Czytaj więcej

MC zachęca do korzystania z aplikacji mObywatel

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że ponad ćwierć miliona Polaków zainstalowało i korzysta z aplikacji mObywatel.

...
Czytaj więcej

Ekspert Vienna Life podsumowuje sytuację na rynku finansowym

Kamil Hajdamowicz, zarządzający aktywami w Vienna Life TuŻ S.A., skomentował sytuację na rynku w maju br. W komentarzu czytamy, że kto z końcem kwietnia zastosował strategię „sell in may and go away”, może z końcem maja otwierać szampana.

...
Czytaj więcej

Prywatna opieka medyczna pożądanym benefitem wśród pracowników

AXA Partners zleciło wykonanie badania SW Research na temat zadowolenia Polaków z publicznej opieki medycznej. Wyniki badania pokazują, że Polacy negatywnie oceniają publiczną służbę zdrowia. Z kolei pozytywne oceny otrzymała prywatna służba zdrowia.

...
Czytaj więcej

Karta EKUZ z dłuższym terminem ważności

Prezes NFZ wydał zarządzenie w sprawie wydłużenia ważności karty EKUZ. Obecnie karta jest ważna przez 18 miesięcy, po zmianach okres ten wydłuży się do 3 lat.

...
Czytaj więcej

Regulacje dot. odszkodowania z OC sprawcy wypadku w przypadku leasingowanego pojazdu

Odpowiedź na interpelację poselską w sprawie wprowadzenia odpowiednich regulacji prawnych dotyczących sposobu i wysokości odszkodowania z ubezpieczenia OC ppm. sprawcy wypadku samochodowego na rzecz leasingobiorcy.

...
Czytaj więcej

Pojazdy elektryczne: wygoda czy zagrożenie?

Problem braku odpowiednich regulacji dotyczących elektrycznych pojazdów poruszających się po polskich drogach nie znika, zwłaszcza w miesiącach letnich, gdy mieszkańcy dużych miast rezygnują z przemieszczania się samochodami.

...
Czytaj więcej

Kiedy skończy się bezkarność za cofanie liczników pojazdów?

15 marca br. Sejm przyjął zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości w nowelizacji ustawy Prawo i ruchu drogowym i ustawy Kodeks karny.

...
Czytaj więcej

Świat: 290 tys. zł odszkodowania od linii lotniczych

Pasażerka irlandzkich linii lotniczych doznała uszczerbku na zdrowiu po tym jak spadł na nią bagaż na pokładzie samolotu. Sąd przyznał jej prawie 290 tys. zł odszkodowania.

...
Czytaj więcej

Zmiana procedury rozpatrywania skarg pasażerów linii lotniczych

W związku z nowelizacją ustawy Prawo lotnicze zmieniła się procedura rozpatrywania skarg pasażerów. Od 1 kwietnia br. skarg nie rozpatruje prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

...
Czytaj więcej

ERGO Hestia: znamy laureatów 18. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii

Tegoroczny przegląd finałowych prac 18. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii przyniósł wiele propozycji zaangażowanych w aktualne problemy społeczne i artystyczne.

...
Czytaj więcej

Czy polisy komunikacyjne są domeną polskich ubezpieczycieli?

Serwis Ubea.pl sprawdził którzy ubezpieczyciele „stawiają” na polisy komunikacyjne. Z przeanalizowanych danych wynika, że ubezpieczyciele różnią się pod względem zaangażowania w rynek OC ppm. i AC.

...
Czytaj więcej

Współpraca Banku Pekao z KUKE

Na łamach Pulsu Biznesu ukazał się artykuł na temat finansowania zakupu pojazdów Pesy przez białoruską firmę leasingową przez Pekao i KUKE.

...
Czytaj więcej

Administracja publiczna musi lepiej chronić przetwarzane dane

W serwisie prawo.pl został opublikowany artykuł na temat ochrony danych osobowych obywateli w administracji publicznej.

...
Czytaj więcej

KUKE: aktualizacja liczby upadłości w polskiej gospodarce

Roczna suma upadłości polskich firm, pozostająca w ostatnich miesiącach praktycznie na stałym poziomie, w kwietniu obniżyła się dość wyraźnie. KUKE podtrzymuje prognozę wzrostu niewypłacalności w tym roku, choć jego skala powinna być niewielka.

...
Czytaj więcej

TSUE: zabezpieczenie społeczne pracowników migrujących

W przypadku pracy w więcej niż na terenie jednego kraju pojawia się wątpliwość co do wyboru ubezpieczenia zdrowotnego finansowanego ze środków publicznych lub ubezpieczenia prywatnego. W tej sprawie wypowiedziało się TSUE.

...
Czytaj więcej

„My way. Inspiracje”, czyli niezwykłe historie na XI Europejskim Kongresie Gospodarczym i European Start-up Days

Podczas XI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (13-15 maja br.), w ramach cyklu „My way. Inspiracje”, wystąpią osoby z różnymi ciekawymi pasjami i ponadprzeciętną motywacją, które opowiedzą o swoich drogach do sukcesu.

...
Czytaj więcej

Czy projekt PPK będzie rentowny?

Już od 1 lipca br. do PPK mają przystąpić najwięksi pracodawcy, którzy zatrudniają powyżej 250 osób. W związku ze zbliżającym się terminem temat PPK staje się coraz bardziej popularny. Również kolejne podmioty deklarują swój udział w PPK.

...
Czytaj więcej

PZU LAB SA rozpoczyna współpracę z SGSP

Szkoła Główna Służby Pożarniczej (SGSP) i spółka Grupy Powszechnych Zakładów Ubezpieczeń – PZU LAB SA zadeklarowały chęć podjęcia wspólnych działań.

...
Czytaj więcej

Dyrektywa UE wprowadzi kolejne uprawnienia rodzicielskie

W Parlamencie Europejskim trwają prace nad przyjęciem dyrektywy w sprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym rodziców i opiekunów.

...
Czytaj więcej

Kolejne zmiany katalogu danych osobowych pracowników

​W dniu 3 kwietnia 2019 r. Prezydent podpisał ustawę o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem stosowania tzw. rozporządzenia „RODO”. Ustawa zakłada nowelizację 162 ustaw, wśród których znajduje się nowelizacja Kodeksu pracy.

...
Czytaj więcej

Interpelacja ws. usterki systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców

Do ministra cyfryzacji została skierowana interpelacja w sprawie usterki systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Autorem interpelacji jest poseł Jacek Żalek.

...
Czytaj więcej

Fundusze zdefiniowanej daty w PPK

Środki uczestników pracowniczych planów kapitałowych, z których będą korzystać po 60. roku życia, pomnażane będą w funduszach zdefiniowanej daty zwanych też funduszami cyklu życia. Co je charakteryzuje i różni od tradycyjnych funduszy inwestycyjnych?

...
Czytaj więcej

Jak brexit wpłynie na rynek ubezpieczeń?

Zakłady ubezpieczeń oraz zakłady reasekuracji mające siedzibę w Wielkiej Brytanii mają możliwość wykonywania swojej działalności na terytorium UE w oparciu o zasadę jednolitej licencji.

...
Czytaj więcej

PFR rozpoczyna cykl bezpłatnych konferencji o PPK

Polski Fundusz Rozwoju we współpracy z wybranymi Urzędami Wojewódzkimi zaprasza na cykl 14 konferencji dot. Pracowniczych Planów Kapitałowych. Spotkania dedykowane są podmiotom zatrudniającym.

...
Czytaj więcej

Poruszając się elektryczną hulajnogą warto mieć ubezpieczenie

Na łamach Rzeczpospolitej ukazał się artykuł na temat rosnącej popularności przemieszczania się na elektrycznych środkach transportu np. hulajnogach.

...
Czytaj więcej

W maju odbędzie się XI Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach. Tematem przewodnim przyszłość Polski i Europy

W dniach 13-15 maja br. w Katowicach podczas 11. edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego spotkają się przedstawiciele biznesu, polscy i europejscy politycy, eksperci i naukowcy. Głównym tematem debat będzie przyszłość Polski i Europy.

...
Czytaj więcej

PKO Finat został wybrany do stworzenia Systemu Ewidencji PPK

PKO Finat i Polski Fundusz Rozwoju podpisały umowę o stworzeniu Systemu Ewidencji PPK. System powstanie do 1 lipca 2019 roku. W tym czasie zostanie zintegrowany ze wszystkimi stronami obsługującymi PPK.

...
Czytaj więcej

Likwidacja szkód w przedsiębiorstwie

Puls Biznesu opublikował artykuł na temat procesu likwidacji szkód w przedsiębiorstwach.

...
Czytaj więcej

CUK Ubezpieczenia otwiera się na portale społecznościowe

CUK otwiera nowy fanpage na Facebooku dla osób, które chcą dołączyć do grona współpracowników multiagencji.

...
Czytaj więcej

KRUS o konieczności rozwoju ubezpieczeń w rolnictwie

Prezes Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Aleksandra Hadzik, podczas konferencji nt. adekwatnego i dynamicznego zabezpieczenia społecznego dla rolników w Europie, wypowiedziała się na temat systemu ubezpieczenia społecznego rolników w Polsce.

...
Czytaj więcej

MF: przestrzega przed korzystaniem z fałszywych stron do składania e-PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało o fałszywych stronach do składania e-PIT-ów.

...
Czytaj więcej

MC: system wytwarzania dowodów osobistych działa prawidłowo

W związku z informacjami publikowanymi w prasie, na temat nieprawidłowości związanych z wytwarzaniem e-dowodów Ministerstwo Cyfryzacji wydało oświadczenie.

...
Czytaj więcej

Jastrzębski szuka kolejnego zastępcy. Będzie on odpowiedzialny za pion ubezpieczeń

Przewodniczący KNF planuje zwiększenie liczby swoich zastępców. Trzeci wiceprzewodniczący Komisji ma objąć odpowiedzialność za sektor ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Sejm wprowadził karę więzienia za ingerencję w przebieg licznika samochodowego

Sejm w dniu 15 marca 2019 r. przyjął nowelizację Kodeksu karnego. Nakłada ona sankcje penalne za ingerencje w przebieg drogomierza pojazdu mechanicznego.

...
Czytaj więcej

Otwarte API w Banku Millennium i ING Banku Śląskim

ING Bank Śląski i Bank Millennium udostępnili swoje API podmiotom zewnętrznym. Stanowi to element przygotowań instytucji do wdrożenia dyrektywy PSD2.

...
Czytaj więcej

Chambers&Partners opublikowało ranking Chambers Europe

Zespół badawczy Chambers & Partners rokrocznie publikuje zestawienie najlepszych kancelarii prawniczych w Europie. Wśród wyróżnionych znajdują się kancelarie specjalizujące się w prawie ubezpieczeniowym.

...
Czytaj więcej

Porównywarki ubezpieczeń – hit czy kit?

Od kilku lat coraz większą popularność zyskują internetowe porównywarki ubezpieczeń. Osoby, które chcą szybko wyliczyć swoją składkę obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego chętnie korzystają z tego typu udogodnień.

...
Czytaj więcej

Concordia partnerem VII Konferencji Borówkowej

Concordia Ubezpieczenia po raz kolejny została partnerem Konferencji Borówkowej, która odbywa się rokrocznie w marcu. Konferencja ma charakter naukowo-konferencyjny.

...
Czytaj więcej

Czy twardy brexit uniemożliwi korzystanie z EKUZ?

Na łamach Gazeta.pl opublikowano artykuł na temat problemów związanych z korzystaniem z karty EKUZ po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

...
Czytaj więcej

Portal MojeBankowanie.pl sprawdził jakość obsługi w ubezpieczeniach

Eksperci portalu MojeBankowanie.pl wykonali łącznie 900 telefonów oraz przesłali 890 zapytań e-mailowych lub poprzez formularz kontaktowy, sprawdzili strony kontaktowe 18 banków i 17 ubezpieczycieli.

...
Czytaj więcej

EFL z wyróżnieniem Finansowa Marka Roku 2019

Wyróżnienie „Finansowa Marka Roku 2019” w kategorii „Leasing” po raz siódmy zostało przyznane EFL.

...
Czytaj więcej

Nowy prezes PKO Leasing

Paweł Pach został powołany na stanowisko prezesa zarządu spółki PKO Leasing. Funkcję objął 4 marca br.

...
Czytaj więcej

PZU rozpoczyna kolejny etap budowy biurowca we Wrocławiu

Wraz z początkiem 2019 r. Tower Inwestycje, spółka z Grupy PZU, rozpoczęła kolejny etap prac budowlanych nowego biurowca we Wrocławiu. Obiekt powstanie na terenie wyburzonego w 2017 r. byłego budynku PZU.

...
Czytaj więcej

W Polsce rozpoczęła działalność pierwsza giełda kryptowalut z licencją KNF 

Miesiąc temu w mediach pojawiła się informacja o umieszczeniu w rejestrze małych instytucji płatniczych spółki Tapik, która jest operatorem kryptogiełdy - BitClude. Teraz instytucja rozpoczęła działalność w zakresie transakcji kryptowalutami.

...
Czytaj więcej

Interpelacja ws. zapisów w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych

Do ministra rodziny, pracy i polityki społecznej została złożona interpelacja ws. zapisów w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych dotyczących osób pracujących w gospodarstwie rolnym.

...
Czytaj więcej

KGHM: 4,98% ogólnej liczny głosów w spółce dla OFE PZU

Z informacji udostępnionej przed KGHM wynika, że Otwarty Fundusz Emerytalny PZU „Złota Jesień” po rozliczeniu transakcji sprzedaży akcji KGHM ma 4,98% ogólnej liczby głosów w spółce.

...
Czytaj więcej

Przepisy muszą nadążyć za rozwojem technologii

Obserwujemy gwałtowny rozwój nowoczesnych technologii, za którą nie nadążają regulacje prawne. Na łamach serwisu Newseria ukazał się artykuł na temat konieczności przystosowania przepisów prawnych do nowych technologii m.in. sztucznej inteligencji.

...
Czytaj więcej

JP Morgan testuje własnego coina

Amerykański bank JP Morgan wyemitował własną kryptowalutę. Na razie cyfrowy token przechodzi fazę pilotażu. Docelowo ma być wykorzystany do rozliczania transakcji dużych, korporacyjnych klientów instytucji.  

...
Czytaj więcej

Edukacja elementem rozwoju ubezpieczeń

Istnieje potrzeba podnoszenia kwalifikacji przedstawicieli branży ubezpieczeniowej. Colonnade chcąc szerzyć wiedzę w zakresie ubezpieczeń organizuje cykl spotkań, który rozpocznie się już 28 lutego.

...
Czytaj więcej

MF: usługa Twój e-PIT została uruchomiona

15 lutego br. na Portalu Podatkowym podatki.gov.pl została uruchomiona nowa usługa Twój e-PIT.

...
Czytaj więcej

UODO o ochronie danych osobowych w kościołach i związkach wyznaniowych

Ministerstwo Cyfryzacji powołało Radę ds. kościołów i związków wyznaniowych, której zadaniem będzie udzielanie pomocy w rozwiązywaniu problemów związanych z ochrona danych osobowych.

...
Czytaj więcej

Rządowe plany zaostrzenia odpowiedzialności podmiotów zbiorowych

​W dniu 11 stycznia 2019 r. do Sejmu trafił budzący sporo kontrowersji rządowy projekt ustawy o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych za czyny zabronione pod groźbą kary, który docelowo ma zastąpić obecnie obowiązującą ustawę.

...
Czytaj więcej

RODO: w pierwszej kolejności upomnienia potem kary

W związku z rozpoczęciem stosowania RODO w Polsce powstało wiele nieporozumień i mitów związanych z nieprawidłową interpretacją nowych przepisów. UODO zapowiedziało wówczas, że dołoży wszelkich starań, aby przepisy zostały wdrożone prawidłowo.

...
Czytaj więcej

Czy pracodawca może żądać zaświadczenia o niekaralności od przyszłego pracownika?

Zgodnie z RODO i kodeksem pracy w czasie rekrutacji mogą żądać jedynie podstawowych danych, czytamy w artykule Dziennika Gazety Prawnej. Czy w związku z tym pracodawca ma możliwość sprawdzenia czy potencjalny pracownik nie był karany?

...
Czytaj więcej

MC opublikowało przewodnik po RODO dla administracji

W Ministerstwie Cyfryzacji odbyła się konferencja prasowa, na której zaprezentowany został przewodnik po RODO dla administracji. Wzięli w niej udział minister cyfryzacji, Marek Zagórski i wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Paweł Szefernaker.

...
Czytaj więcej

Monitoring w miejscu pracy nie powinien ingerować w prywatność pracownika

Na łamach Dziennika Gazety Prawnej ukazał się wywiad z dr. Maciejem Kaweckim, dyrektorem departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji, na temat monitoringu w miejscu pracy.

...
Czytaj więcej

MC: Polska cyfryzuje się szybciej niż Europa

Raport „Polska jako cyfrowy challenger 2018” międzynarodowej firmy doradczej McKinsey&Company wskazuje, że nasz kraj cyfryzuje się dwukrotnie szybciej niż największe kraje Europy.

...
Czytaj więcej

Komentarz eksperta Vienna Life na temat stanu globalnej gospodarki

Kamil Hajdamowicz, Doradca Inwestycyjny Vienna Life TU na Życie S.A. Vienna Insurance Group, skomentował kondycję globalnej gospodarki.

...
Czytaj więcej

Branża ubezpieczeniowa ewoluuje

Serwis wgospodarce.pl opublikował wywiad z Agnieszką Żołędziowską-Kulig, wiceprezes Axa Ubezpieczenia.

...
Czytaj więcej

Negatywne skutki anomalii pogodowych

Na łamach Pulsu Biznesu ukazał się artykuł komentujący raport „Klimat ryzyka” opracowanego przez firmę doradczą Deloitte na zlecenie PIU.

...
Czytaj więcej

MF przeciwne okresowemu ubezpieczeniu OC na ciągniki i przyczepy rolnicze

Ministerstwo Finansów odpowiedziało na wniosek Zarządu KRIR w sprawie zmiany przepisów dotyczących ubezpieczeń pojazdów mechanicznych.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczyciele oferują dodatkowe wsparcie kierowców po kradzieży

Kradzież samochodu generuje wiele problemów. Warto zwrócić uwagę, że kradzież auta to również utrata wszystkich przedmiotów, które znajdowały się wewnątrz.

...
Czytaj więcej

MC: e-dowód zostanie wdrożony już 4 marca br.

Komitet Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji przyjął informację Ministra Cyfryzacji o stanie przygotowania do wdrożenia e-dowodu w Polsce.

...
Czytaj więcej

Renata Wanat-Szelenbaum i Grzegorz Barański członkami zarządy Pekao TFI

Renata Wanat-Szelenbaum i Grzegorz Barański zostali powołani do zarządu Pekao TFI S.A. Renata Wanat-Szelenbaum będzie odpowiedzialna za Pion Sprzedaży i Marketingu, zaś Grzegorz Barański obejmie nadzór nad Pionem Operacyjnym.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenie niskiego wkładu kredytu hipotecznego

Na łamach bankier.pl został opublikowany artykuł na temat ubezpieczenia niskiego wkładu w kredytach mieszkaniowych.

...
Czytaj więcej

Wyłudzacze odszkodowań zatrzymani

Komenda Powiatowa Policji w Mińsku Mazowieckim zakończyła dwuletnie śledztwo, dotyczącego wyłudzeń odszkodowań po tzw. „lewych” kolizjach.

...
Czytaj więcej

Davos: Sektor ochrony zdrowia będzie dążył do digitalizacji oraz globalizacji

Jednym z zagadnień poruszanych podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos jest tematyka związana z rosnącą potrzebą przeprowadzenia systemowych zmian, które zapewniłyby powszechny dostęp do wysokiej jakości opieki zdrowotnej.

...
Czytaj więcej

Nie wszyscy ubezpieczyciele są zainteresowani PPK

Pracownicze plany kapitałowe w pierwszej kolejności obejmą największe firmy, które zatrudniają min. 250 osób. Rolę instytucji zarządzających będą mogły pełnić: towarzystwo funduszy inwestycyjnych, zakład ubezpieczeń na życie i towarzystwo emerytalne.

...
Czytaj więcej

22 stycznia 2019 r. minął deadline na poinformowanie pracowników o formie wypłaty wynagrodzenia

W związku z nowelizacją Kodeksu pracy od 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe przepisy, które odwracają dotychczasową zasadę wypłaty wynagrodzenia do rąk własnych pracownika.

...
Czytaj więcej

Produkty ubezpieczeniowe muszą być innowacyjne

Uczenie maszynowe, sztuczna inteligencja, big data i zaawansowana analiza danych mają coraz większy wpływ na branżę. Liderami w ich wykorzystywaniu są szybko rozwijające się insurtechy.

...
Czytaj więcej

PPK oferowane przez Union Investment TFI

Spółka Union Investment TFI poinformowała, że zaoferuje pracodawcom i pracownikom pracownicze plany kapitałowe.

...
Czytaj więcej

UOKiK uznał za niedozwolone trzy klauzule stosowane przez Deutsche Bank Polska

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał decyzję, w której uznał za niedozwolone trzy klauzule stosowane przez Deutsche Bank Polska. Zakazał też ich wykorzystywania. Postępowanie przeciwko bankowi urząd wszczął w maju 2017 r.

...
Czytaj więcej

Urząd publikuje wzory dokumentów potrzebne w odwołaniach

Urząd Zamówień Publicznych opublikował wzory dokumentów dotyczące korzystania ze środków ochrony prawnej w postępowaniu o udzielenie zamówienia publicznego.

...
Czytaj więcej

Wniosek o uzasadnienie wyroku można złożyć przed jego ogłoszeniem

W dniu 13 grudnia 2018 r. Europejski Trybunał Praw Człowieka wydał wyrok w sprawie Witkowski przeciwko Polsce (skarga numer: 21497/14), który stanowi niejako przełamanie ugruntowanej linii orzeczniczej polskiego Sądu Najwyższego.

...
Czytaj więcej

Polisa na życie a wycofanie zgody na przetwarzanie danych o stanie zdrowia

Na łamach serwisu prawo.pl została poruszona kwestia wycofania zgody na przetwarzanie danych o stanie zdrowia a rozwiązanie polisy na życie.

...
Czytaj więcej

PPK bez tajemnic

1 stycznia br. weszła w życie ustawa o pracowniczych planach kapitałowych. W rzeczywistości obowiązek zawierania umów o zarządzanie PPK został podzielony na kilka etapów.

...
Czytaj więcej

Bank Pekao S.A. i PZU po raz kolejny w Davos

Podczas tegorocznego Światowego Forum Ekonomicznego w Davos powstanie Dom Polski, gdzie odbędą się liczne debaty, prezentacje i konferencje poświęcone tematyce globalnej i polskiej gospodarki.

...
Czytaj więcej

Mondial Asisstance podsumowuje interwencje w ubiegłym roku

W 2018 roku ubezpieczeni najczęściej prosili o pomoc w związku z awarią pojazdu na terenie Polski. Drugie co do częstotliwości wykorzystania było assistance medyczne zagraniczne, trzecie assistance medyczne polskie. 

...
Czytaj więcej

MC przypomina o możliwości wyrobienia EKUZ przed wyjazdem za granicę

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że w okresie zimowych wyjazdów warto zabezpieczyć się przed skutkami niespodziewanych sytuacji. Choroba lub wypadek mogą zniweczyć wszelkie plany. Przed wyjazdem warto wyrobić kartę EKUZ.

...
Czytaj więcej

Grupa Europa partnerem Loan Magazine Awards 2018

14 lutego br. odbędzie się 4 Finałowa Gala Loan Magazine Awards 2018, podczas której wyłonione zostaną najlepsze marki i produkty oferowane na rynku pożyczek pozabankowych.

...
Czytaj więcej

KNF przestrzega przed oszustami

Komisja Nadzoru Finansowego ostrzega przed próbami wyłudzenia. Oszuści próbują wyłudzić dane osobowe i pieniądze podając się za przedstawicieli KNF.

...
Czytaj więcej

Rozpoczyna się sezon zimowych wyjazdów

Już 14 stycznia br. rozpoczną się ferie zimowe dla uczniów polskich szkół. Przed planowanym wyjazdem warto zadbać o bezpieczeństwo.

...
Czytaj więcej

Zmiany w Komisji Nadzoru Finansowego

W związku z zeszłorocznymi wydarzeniami, których skutkiem była zmiana Szefa Komisji Nadzoru Finansowego, Komisja stała się obiektem zainteresowania wielu podmiotów.

...
Czytaj więcej

Do KNF zostały złożone dwa wnioski o uzyskanie licencji z zakresu PSD II

Do UKNF zostały skierowane dwa wnioski o uzyskanie licencji na podstawie dyrektywy PSD II. Wnioskujące spółki chcą uzyskać wpis do rejestru Account Information Service (AIS).

...
Czytaj więcej

RODO: pierwsze kary za naruszenia są już nakładane

Za naruszenie bezpieczeństwa i wyciek danych osobowych RODO przewiduje grzywnę do 20 mln euro. Pierwsze kary finansowe są już nakładane w poszczególnych krajach europejskich. Czy Polskę czeka również fala kar wynikających z RODO?

...
Czytaj więcej

Jak nowe regulacje wpłyną na TFI?

Serwis analizy.pl opublikował prognozy na 2019 r. Jednym z największych wyzwań jest wdrożenie PPK i udział TFI w zarządzaniu nimi.

...
Czytaj więcej

Ubea.pl wprowadza cashback

Ubea.pl oferuje cashback, czyli zwrot części zapłaconej składki. Osoby, które kupią OC ppm. za pośrednictwem serwisu Ubea.pl, mogą liczyć na zwrot części opłaconej składki. Jak to działa?

...
Czytaj więcej

KUKE: Pekao S.A. podpisał umowę udzielenia linii gwarancyjnej stoczni Crist

Współpraca KUKE i Banku Pekao S.A. ma na celu ułatwienie polskim firmom dostępu do instrumentów finansowych wspierających ekspansję zagraniczną.

...
Czytaj więcej

Interpelacja ws. definicji wiarygodnych prognoz handlowych w Prawie zamówień publicznych

Autorem interpelacji jest poseł Tomasz Siemoniak, który porusza kwestię definicji wiarygodnych prognoz handlowych, która nie została zdefiniowana przez ustawodawcę.

...
Czytaj więcej

Google uzyskało licencję instytucji pieniądza elektronicznego

​Bank Litwy przyznał spółce Alphabet Inc., do której należy Google, licencję instytucji pieniądza elektronicznego. Dzięki niej internetowy gigant będzie mógł świadczyć usługi płatnicze na terenie Litwy, a także całej Unii Europejskiej.

...
Czytaj więcej

Gothaer ostrzega przed fałszywymi e-mailami

W związku ze zgłoszeniami fałszywych e-maili, zawierających informację o konieczności uregulowania zaległości finansowej wynikającej z faktury VAT, Gothaer poinformował, że nie jest autorem tych wiadomości.

...
Czytaj więcej

KE prowadzi konsultacje nad projektem wytycznych dot. etycznego rozwoju AI

Komisja Europejska przekazała do konsultacji publicznych projekt wytycznych w zakresie etycznego rozwoju sztucznej inteligencji.

...
Czytaj więcej

Chroniony pracownik wróci na etat

Pozbawienie pracownika objętego ochroną przedemerytalną, prawa żądania przywrócenia do pracy na dotychczasowych warunkach tylko dlatego, że był zatrudniony na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony, narusza konstytucyjną zasadę równości.

...
Czytaj więcej

Czy Polacy chcą odkładać na dodatkową emeryturę?

Na łamach Rzeczpospolitej ukazał się artykuł na temat wpływu PPK na inne produkty emerytalne.

...
Czytaj więcej

Czy rozwiązania telematyczne są korzystne dla kierowców?

Na łamach money.pl został opublikowany artykuł na temat programu LINK4 Kasa Wraca. W tekście przedstawiono praktyczne informacje na temat wykorzystania oferty LINK4.

...
Czytaj więcej

UFG ostrzega przed zawieraniem krótkoterminowych polis komunikacyjnych

Praktyką stosowaną przez niektórych kierowców w celu obniżenia składki ubezpieczenia komunikacyjnego jest zakup krótkoterminowej polisy. Oferowanie tego typu polisy przez agentów ubezpieczeniowych nie jest zgodne z prawem.

...
Czytaj więcej

Zmiany w prawie telekomunikacyjnym

Wchodzi w życie zmiana ustawy Prawo telekomunikacyjne, dzięki której poprawi się ochrona abonamentów przed nieuczciwymi dostawcami SMS Premium.

...
Czytaj więcej

Nationale-Nederlanden o planach emerytalnych Polaków

Nationale-Nederlanden zleciło wykonanie badania na temat planów Polaków na spędzenie emerytury. Z danych zebranych przez IBRIS wynika, że Polacy na emeryturze chcieliby podróżować.

...
Czytaj więcej

Ministerstwo Cyfryzacji odpowiedziało na interpelację poselską nr 27072 ws. ePrivacy

W dniu 6 listopada br. Poseł Arkadiusz Marchewka zgłosił interpelację w sprawie tzw. ePrivacy. Minister Cyfryzacji Marek Zagórski odpowiedział na pytania zawarte przez posła pytania.

...
Czytaj więcej

Informacja o członkach zarządu Banku Pekao S.A.

W skład zarządu, obok prezesa Michała Krupińskiego, wchodzą wiceprezesi Tomasz Kubiak, Michał Lehmann, Marek Luszyn, Tomasz Styczyński, Marek Tomczuk, Magdalena Zmitrowicz.

...
Czytaj więcej

Bank Millennium złożył wniosek do UOKiK o przejęcie Euro Banku

Bank Millennium złożył wniosek do UOKiK o zgodę na przejęcie kontroli nad Euro Bankiem S.A.

...
Czytaj więcej

Brytyjski fintech uzyskał licencję bankową

Brytyjski fintech Zopa, specjalizujący się w obsłudze pożyczek społecznościowych, uzyskał zgodę na prowadzenie działalności bankowej w Wielkiej Brytanii. Od przyszłego roku będzie oferować m.in. innowacyjne produkty oszczędnościowe i karty kredytowe.

...
Czytaj więcej

GUS opublikował wstępne dane na temat wypadków przy pracy

W publikacji czytamy, że w okresie styczeń–wrzesień 2018 r. liczba poszkodowanych w wypadkach przy pracy, zgłoszonych na formularzu Z-KW Statystyczna karta wypadku, wyniosła ogółem 55288 osób i była mniejsza niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

...
Czytaj więcej

Kiedy linie lotnicze nie wypłacą odszkodowania za opóźniony lot?

Pasażerowie linii lotniczych mają prawo do odszkodowania w sytuacji, gdy zakłócenie lotu nie było spowodowane działaniami siły wyższej i wyniosło więcej niż 3 godziny.

...
Czytaj więcej

Fund Alert: nowa usługa od Vienna Life

Fund Alert to bezpłatna usługa stworzona dla klientów inwestujących na otwartej platformie funduszy.

...
Czytaj więcej

Thierry Jeantet zrezygnował z członkostwa w Radzie Nadzorczej TUW „TUW”

Decyzją Rady Nadzorczej z dniem 1 grudnia br. do składu Rady Nadzorczej TUW „TUW” został powołany Kazimierz Paweł Bisek. Zmiany w Radzie Nadzorczej są spowodowane rezygnacją dotychczasowego wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej TUW „TUW”.

...
Czytaj więcej

Aviva o szkodliwym wpływie smogu na zdrowie

Jednym z największych problemów ekologicznych i zdrowotnych w Polsce jest smog, którego poziom drastycznie wzrasta w czasie zimy. Aviva radzi w jaki sposób radzić sobie z zanieczyszczeniem powietrza.

...
Czytaj więcej

Obcokrajowcy na polskich drogach jeżdżą zbyt szybko

Rankomat opublikował materiał na temat wypadków i kolizji, których sprawcami są zagraniczni kierowcy.

...
Czytaj więcej

InterRisk z dwoma wyróżnieniami

InterRisk otrzymał tytuł Rodzinnej Marki Roku 2018 oraz Godło Jakości programu Quality International 2018.

...
Czytaj więcej

Kogo nie obejmie obowiązek przystąpienia do PPK?

Jednym z założeń PPK jest powszechność nowego systemu. Oznacza to, że docelowo każdy podmiot zatrudniający powinien opłacać składki PPK. Jednak istnieją wyjątki nieobjęte nowymi przepisami.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczyciele chcą inwestować w telemetrię

Serwis superpolisa.pl opublikował artykuł na temat telemetrii w ubezpieczeniach. Monitorowanie stylu jazdy kierowców w zamian za zniżki budzą skrajne emocje, ale liczba tego typu polis rośnie.

...
Czytaj więcej

MC podpisało porozumienie z Facebookiem

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało, że użytkownicy Facebooka będą mieli możliwość weryfikacji odmowy dotyczącej odwołania od decyzji o blokadzie treści na ich profilu.

...
Czytaj więcej

BOŚ Bank zaktualizował strategię rozwoju

Bank Ochrony Środowiska opublikował aktualizację dokumentu „Ramowa Strategia Rozwoju Banku Ochrony Środowiska S.A. na lata 2016-2020 i jest spójna z Programem Postępowania Naprawczego, zgodnie z którym Bank działa od 2016 r.

...
Czytaj więcej

Rusza międzynarodowy program mentoringowy

Rusza EmpowerPL - międzynarodowy program mentoringowy dla młodych Polaków studiujących w kraju i całej Europie.

...
Czytaj więcej

Projekt rozporządzenia ws. czynności kontrolnych organu nadzoru w krajowych instytucjach płatniczych

​W serwisie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. czynności kontrolnych Komisji Nadzoru Finansowego w krajowych instytucjach płatniczych.

...
Czytaj więcej

MC: Polska wdrożyła dyrektywę NIS

W dniu 21 listopada zostało opublikowane rozporządzenie wskazujące progi dla incydentów poważnych. Oznacza to, że zakończył się proces implementacji pierwszej w historii dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa.

...
Czytaj więcej

Jaka przyszłość czeka kancelarie odszkodowawcze?

Firmy odszkodowawcze wypowiedziały się na temat projektu ustawy o świadczeniu usług w dochodzeniu roszczeń odszkodowawczych wynikających z czynu niedozwolonego.

...
Czytaj więcej

Colonnade o nowych technologiach w przemyśle maszynowym

Colonnade opublikowało komunikat na temat swojej oferty dla maszyn zawierających elementy elektroniki.

...
Czytaj więcej

BCC krytycznie o zmianach dot. wyboru Prezesa UOKiK

Business Centre Club przedstawił swoje uwagi do projektu nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. BCC negatywnie ocenił propozycje zmian dot. wyboru Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

...
Czytaj więcej

Rośnie wykrywalność pojazdów bez obowiązkowego OC ppm.

Dzięki systemowi wykorzystywanemu przez UFG od początku br. zostało wysłanych ponad 68 tys. wezwań o zapłacenie kary za brak polisy OC, czyli o 10% więcej niż w ubiegłym roku.

...
Czytaj więcej

Kulik: dobre wyniki to efekt konsekwentnych zmian i ciężkiej pracy

Na łamach wnp.pl ukazała opublikowana rozmowa z Tomaszem Kulikiem, członkiem zarządu PZU.

...
Czytaj więcej

Jakie ubezpieczenie dla młodych podróżników?

Młodzi turyści najczęściej wybierają niskobudżetowe formy podróżowania. W związku z tym towarzystwa ubezpieczeniowe oferują m.in. warianty ubezpieczenia dla osób między 18 a 30 rokiem życia.

...
Czytaj więcej

ANG Spółdzielnia będzie prowadzić działalność agencyjną w zakresie funduszy inwestycyjnych

Komisja Nadzoru Finansowego wpisała do rejestru agentów firm inwestycyjnych ANG Spółdzielnię. Spółka rozpocznie współpracę z domem maklerskim Ipopema Securities SA.

...
Czytaj więcej

Czy brak właściwego wyposażenia pojazdu może wpłynąć na wypłatę odszkodowania?

Na łamach Rzeczpospolitej ukazał się artykuł na temat wpływu braku odpowiednich opon na wypłatę odszkodowania w razie kolizji.

...
Czytaj więcej

MC apeluje o sprawdzanie historii pojazdu

Nabywcy pojazdów importowanych z rynku wtórnego wybranych krajów europejskich oraz USA i Kanady mogą sprawdzić ich przeszłość na portalu historiapojazdu.gov.pl.

...
Czytaj więcej

Rośnie liczba wypadków spowodowanych przez zagranicznych kierowców

Od stycznia br. zagraniczni kierowcy spowodowali na polskich drogach 481 wypadków, czyli ponad 100 więcej niż w ubiegłym roku. Udział obcokrajowców w wypadkach w Polsce wynosi około 2% rocznie, czytamy w Gazecie Prawnej.

...
Czytaj więcej

RF będzie mógł dokonać zmiany planu finansowego w trakcie trwania roku budżetowego

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie terminów uiszczania, wysokości i sposobu obliczania należności na pokrycie kosztów działalności RF.

...
Czytaj więcej

Posłowie przyjęli projekt ustawy zwiększającej kompetencje KNF

W dniu 9 listopada posłowie podczas 71. posiedzenia Sejmu przegłosowali projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru oraz ochrony inwestorów na rynku finansowym. Ustawa zwiększa skład Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

Assistance z limitem odległości

Na łamach serwisu parkiet.pl ukazał się artykuł na temat ubezpieczenia assistance bez limitu kilometrów.

...
Czytaj więcej

Nowelizacja ustawy Prawo zamówień publicznych

Znowelizowana ustawa Prawo zamówień publicznych ma być innowacyjna i przyjazna dla małych i średnich firm.

...
Czytaj więcej

Przyznano tytuły Najwyższa Jakość Quality International 2018

Łotewski ubezpieczyciel Balcia Insurance SE otrzymał Brązowe Godło QI w programie Najwyższa Jakość Quality International 2018.

...
Czytaj więcej

MC o wymogach dla dokumentacji bezpieczeństwa

Prezes Rady Ministrów podpisał rozporządzenie określające szczegółowe wymogi dla dokumentacji dotyczącej cyberbezpieczeństwa systemu informacyjnego wykorzystywanego do świadczenia usługi kluczowej.

...
Czytaj więcej

Wyzwania i ryzyka związane z PPK

Interia Biznes udostępniła publikację na temat utworzenia PPK i przewidywanych trudności z ich wprowadzeniem. W artykule wypowiada się Paweł Borys, szef Polskiego Funduszu Rozwoju.

...
Czytaj więcej

Rozwój sektora bancassurance w dobie gwałtownego rozwoju technologicznego

Marat Nevretdinov, prezes Grupy Europa, wypowiedział się na temat polskiego rynku bancassurance na łamach aleBank.pl.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenia eksportowe – planowane zmiany w przepisach

MPiT zapowiedziało zmianę przepisów dotyczących gwarancji eksportowych. Wpłynie to na uzyskanie poręczenia z Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych, czytamy w Pulsie Biznesu.

...
Czytaj więcej

Leasingowany pojazd można przekazać jako darowiznę

Na łamach Rzeczpospolitej ukazał się artykuł na temat podatku od darowizny, którą jest pojazd po leasingu.

...
Czytaj więcej

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu sposobem na obniżenie OC ppm

Na łamach serwisu Bankier.pl został opublikowany artykuł na temat sposobów na obniżenie składki ubezpieczenia OC ppm. Zgodnie z polskim prawem każdy pojazd poruszający się po drodze musi posiadać polisę.

...
Czytaj więcej

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów

W serwisie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Zawiera on propozycje mające na celu wzmocnienie Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

...
Czytaj więcej

Aplikacja mObywatel wkrótce z elektroniczną legitymacją

Ministerstwo Cyfryzacji dąży do wprowadzenia cyfrowych wersji dokumentów. Jedną z propozycji jest wprowadzenie do szkół mobilnej wersji legitymacji szkolnej. Projekt zyskał poparcie ministra edukacji narodowej.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczyciele korzystają z polskich start-upów

Jurorzy InCredibles po raz kolejny docenili polskie start-upy. Jednym z wyróżnionych projektów jest Infermedica.

...
Czytaj więcej

Czy zmiany w prawie konsumenckim wpłyną na branżę odszkodowawczą?

Interia biznes opublikowała rozmowę z Moniką Krześniak-Sajewicz, wiceprezes UOKiK, na temat planowanych zmian w prawie konsumenckim. Nowe regulacje mają ułatwić m.in. otrzymanie odszkodowania za poniesione straty.

...
Czytaj więcej

Polacy nie oszczędzają na emeryturę

Perspektywa bardzo niskich emerytur nie motywuje młodych Polaków do oszczędzania. Na koniec I półrocza 2018 r. liczba prywatnych rachunków emerytalnych IKE i IKZE nie przekraczała 2 mln.- czytamy w serwisie Newseria.

...
Czytaj więcej

Wzrasta zainteresowanie polisą ochrony prawnej

Na łamach Dziennika Gazety Prawnej ukazał się artykuł na temat rosnącej popularności ubezpieczenia ochrony prawnej.

...
Czytaj więcej

Skąd biorą się różnice cen między ubezpieczeniami OC ppm.?

Rankomat opublikował artykuł na temat różnic cenowych między poszczególnymi towarzystwami ubezpieczeniowymi, które oferują swoim klientom OC ppm.

...
Czytaj więcej

Insly.pl opublikowało listę czynników wpływających na wysokość składki polisy AC

W artykule opublikowanym przez Insly.pl czytamy, że ubezpieczenie komunikacyjne autocasco jest ubezpieczeniem o niezbyt skomplikowanej konstrukcji.

...
Czytaj więcej

MC: odbyło się posiedzenie Grupy Roboczej ds. Rozwoju Telekomunikacji

W dniu 19 października odbyło się posiedzenie przedstawicieli administracji rządowej oraz przedstawicieli rynku telekomunikacyjnego zrzeszonych w izbach branżowych, poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji.

...
Czytaj więcej

RODO: dane osobowe na uczelniach wyższych

Na łamach Dziennika Gazety Prawnej ukazał się wywiad z Maciejem Kaweckim, dyrektorem departamentu zarządzania danymi w Ministerstwie Cyfryzacji na temat wdrożenia RODO na wyższych uczelniach.

...
Czytaj więcej

Unia Europejska chce zwrotu kosztu biletu za opóźniony pociąg

Nowe przepisy miałyby gwarantować, że pasażerowie pociągów opóźnionych powyżej dwóch godzin będą otrzymywać pełny zwrot kosztów zakupu biletu.

...
Czytaj więcej

Minister Zdrowia zapowiada debatę o odszkodowaniach za błędy medyczne

Minister Zdrowia powiedział, że kierowany przez niego resort chce przeprowadzić w Polsce debatę nt. odszkodowań dla pacjentów z powodu błędów lekarskich lub wystąpienia innych zdarzeń niepożądanych w procesie leczenia.

...
Czytaj więcej

Umowa cywilnoprawna a ochrona danych pracownika

Ustawa o ochronie danych osobowych zmusiła pracodawców do przeanalizowania wszelkich danych osobowych, które mają w swoim posiadaniu.

...
Czytaj więcej

Jak rozpocząć karierę w branży ubezpieczeniowej?

Karierę w branży ubezpieczeniowej warto rozpocząć z pomocą profesjonalnej multiagencji. Profesja agenta ubezpieczeniowego daje możliwość założenia własnej działalności gospodarczej.

...
Czytaj więcej

Pekao planuje wideoweryfikację przy zakładaniu konta

Pekao jest kolejnym bankiem na polskim rynku, który chce wprowadzić wideoweryfikację przy zakładaniu i aktywacji rachunku osobistego.

...
Czytaj więcej

W Sejmie odbyła się konferencja „Aplikacja radcowska drogą do zawodu”

W dniu 8 października w Sejmie odbyła się konferencja zorganizowana dla przyszłych radców prawnych, którego tematem przewodnim był: rynek ubezpieczeniowy a rola pełnomocnika.

...
Czytaj więcej

MC przygotowało standardy otwartości danych

Standardy otwartości danych przygotowane przez Ministerstwo Cyfryzacji mają zapewnić wyższą jakość danych udostępnianych przez administrację. Otwarte dane są często wykorzystywane do celów naukowych lub biznesowych.

...
Czytaj więcej

UODO rozpoczyna kontrole w związku z RODO

Rozpoczęcie stosowania RODO w Polsce dało organom nadzorczym możliwość prowadzenia kontroli, czy nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych są prawidłowo wdrożone w spółkach.

...
Czytaj więcej

UODO przeprowadzi postępowanie ws. wycieku danych osobowych z Facebooka

Popularny serwis społecznościowy zgłosił do irlandzkiego organu ds. ochrony danych osobowych informację dotyczącą naruszenia ochrony danych osobowych użytkowników serwisu.

...
Czytaj więcej

Nowy członek zarządu w Nest Banku

Od 1 października br. Piotr Kalisz pełni funkcję nowego członka zarządu Nest Banku. Tym samym zastąpi na stanowisku Grażynę Musiatowicz-Podbiał, która zrezygnowała z piastowanego stanowiska.

...
Czytaj więcej

Do RM wpłynął projekt nowelizacji ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Jego celem jest m.in. wzmocnienie UOKiK

W wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów pojawił się projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja została przygotowana przez Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

...
Czytaj więcej

Zmiany w zarządzie Nationale-Nederlanden

Do zarządu Nationale-Nederlanden Usługi Finansowe S.A. dołączyła Aleksandra Paszkiewicz, dotychczasowa Dyrektor HR. Obecnie jako Chief HR Officer odpowiada za obszary zarządzania zasobami ludzkimi, komunikacji korporacyjnej i PR oraz administracji.

...
Czytaj więcej

MRiRW: rolnicy złożyli 29 tys. wniosków o rekompensatę strat spowodowanych suszą

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydłużyło termin składania wniosków o udzielenie pomocy do dnia 31 października 2018 r. O pomoc państwa mogą ubiegać się producenci rolniczy, którzy w wyniku suszy lub powodzi odnieśli szkody w uprawach.

...
Czytaj więcej

Minimalizacja danych jednym z obowiązków wynikających z RODO

Od rozpoczęcia stosowania RODO w maju br. największe niezrozumienie przepisów miało miejsce w służbie zdrowia, a odczuli to przede wszystkim pacjenci.

...
Czytaj więcej

Zmiany w zarządzie ING Banku Śląskiego

Justyna Kesler, wiceprezes zarządu ING Banku Śląskiego rezygnuje ze stanowiska. Powodem decyzji jest planowane objęcie przez nią innej funkcji w Grupie ING.

...
Czytaj więcej

Kolejny organizator turystyki w Polsce ogłosił niewypłacalność

Biuro podróży Millennium Travel International złożyło oświadczenie o niewypłacalności. W związku z tym nie jest w stanie wywiązać się z umów zawartych z klientami w zakresie ich powrotu do kraju.

...
Czytaj więcej

MS chce obniżenia opłat sądowych dla wybranych grup

​Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt zmian przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. Zakładają one przede wszystkim obniżenie opłat sądowych dla osób mniej zamożnych oraz będących w sporze z bankiem lub pracodawcą.

...
Czytaj więcej

Getin Noble Bank: zgoda na zawarcie listu intencyjnego

Getin Noble Bank podpisał list intencyjny w sprawie rozpoczęcia negocjacji mających przedłużyć współpracę z dotychczasowymi partnerami z branży ubezpieczeniowej. Planowana współpraca ma trwać do końca 2026 r.

...
Czytaj więcej

Rośnie liczba kradzieży wynajmowanych samochodów

Zgodnie z przepisami prawa odpowiedzialność za wynajem samochodu w przypadku niewykonania lub nienależytego wykonania umowy ponosi zarówno najemca jak i wypożyczalnia. Jednak jaka jest procedura gdy auto zostanie skradzione?

...
Czytaj więcej

Kiedy konieczna jest umowa powierzenia przetwarzania danych?

Na łamach Rzeczpospolitej ukazał się artykuł na temat faktów i mitów związanych z RODO. Jednym z tematów poruszonych w artykule było omówienie konieczności zawierania umów outsourcingowych między firmami.

...
Czytaj więcej

UOKiK chce poprawić standardy w branży turystycznej

W sezonie wakacyjnym występuje największy odsetek skarg ze stron klientów, którzy są niezadowoleni z jakości usług linii lotniczych lub biur podróży.

...
Czytaj więcej

Czy pasażerowie spóźnionych pociągów mogą domagać się odszkodowania?

W drugim kwartale br. jedynie 68% pociągów PKP Intercity przyjechało punktualnie na wyznaczoną stację. Pasażerowie, którzy z powodu opóźnień nie dotarli na czas do wyznaczonego miejsca, mogą domagać się odszkodowania.

...
Czytaj więcej

Votum z nową usługą prawną

Usługa nosi nazwę LAWstrem i służy do wygenerowania za pomocą internetu potrzebnych dokumentów i przekazania ich do właściwej instytucji.

...
Czytaj więcej

Jakie ubezpieczenie należy posiadać, aby móc sterować dronem?

W ostatnich latach nastąpił gwałtowny wzrost popularności i dostępności bezzałogowych urządzeń latających. W związku z tym coraz więcej towarzystw ubezpieczeniowych ma w swojej ofercie tzw. aerocasco, czyli ubezpieczenie statku powietrznego.

...
Czytaj więcej

Stosowanie RODO wciąż budzi kontrowersje

Z momentem rozpoczęcia stosowania RODO pojawiło się wiele błędnych interpretacji i pomyłek. Portal prawo.pl opublikował wywiad z Piotrem Drobkiem, dyrektorem Zespołu Analiz i Strategii UODO na temat najczęstszych błędów przy stosowaniu RODO.

...
Czytaj więcej

Czy zostaną wprowadzone sankcje za brak zachowania bezpiecznej odległości między pojazdami?

Trwają prace nad zmianami w przepisach, których celem jest karanie osób poruszających się po autostradach bez zachowania bezpiecznego odstępu od poprzedzającego pojazdu, czytamy na łamach Gazety Prawnej.

...
Czytaj więcej

Atende oferuje rozwiązanie blockchain

Atende, jedna z czołowych grup kapitałowych w branży IT w Polsce, opracowała autorskie rozwiązanie technologiczne oparte o blockchain – ChainDoc.

...
Czytaj więcej

Rząd opowiedział się za wzmocnieniem nadzoru nad rynkiem finansowym. Skład KNF zostanie rozszerzony

W dniu 4 września br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze wzmocnieniem nadzoru oraz ochrony inwestorów na rynku finansowym, przedłożony przez ministra finansów.

...
Czytaj więcej

Zapytanie do Prezesa Rady Ministrów w sprawie telemarketingu bez zgody abonenta

Do Prezesa Rady Ministrów w dniu 6 sierpnia 2018 roku wpłynęło zapytanie nr 7877 autorstwa Mirosławy Nykiel. Dotyczy ona praktyki telemarketingu bez zgody abonenta.

...
Czytaj więcej

Izabela Dąbrowska-Antoniak nowym dyrektorem Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w biurze Rzecznika Finansowego

Z początkiem września br. Izabela Dąbrowska-Antoniak objęła stanowisko dyrektora Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w biurze Rzecznika Finansowego. Jej zastępcą została Katarzyna Szwedo-Mackiewicz.

...
Czytaj więcej

Bank Millennium wdraża system oparty na macierzy WORM do wysyłki dokumentów

W 2016 r. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów rozpoczął postępowania przeciwko 12 bankom. UOKiK sprawdzał, jak podmioty informują klientów o zmianach umów.

...
Czytaj więcej

IQ Money zainwestuje środki w lokaty bankowe przy wykorzystaniu AI

SuperLokator to fundusz, inwestujący środki klientów w lokaty bankowe wybierane i odnawiane przez sztuczną inteligencję.

...
Czytaj więcej

RF zorganizował spotkanie z obligatariuszami GetBack

W czwartek, 30 sierpnia br., odbyło się spotkanie reprezentantów klientów GetBack ze stroną rządową. Organizatorem spotkanie był Rzecznik Finansowy.

...
Czytaj więcej

Piotr Miałkowski dołączył do zarządu Idea Banku

Piotr Miałkowski posiada ponad 20-letnie doświadczenie na kierowniczych stanowiskach w sektorze bankowym. Od 2000 r. związany był z pionem finansowym w Banku Pekao SA. W Idea Banku zastąpi na stanowisku Małgorzatę Szturmowicz.

...
Czytaj więcej

Jakie zmiany wprowadziło RODO?

Zmiana w zasadach ochrony danych osobowych i rozpoczęcie stosowania RODO sprawiło, że wiele osób zaczęło dostrzegać potrzebę ochrony swoich danych.

...
Czytaj więcej

MetLife współpracuje z agencją All4affiliate

Od kwietnia br. MetLife TUnŻiR współpracuje z agencją All4affiliate w zakresie kompleksowych działań performance marketingu. Głównym celem działań jest pozyskiwanie kontaktów do osób zainteresowanych ofertą ubezpieczeniową.

...
Czytaj więcej

Czy ubezpieczyciele analizują zagraniczną historię pojazdu?

Zniżki na OC i AC uzyskane poza granicami Polski obowiązują również w kraju. Bezszkodowy kierowca, który przez dłuższy czas przebywał i ubezpieczał się poza granicami kraju może liczyć na zniżki u rodzimego ubezpieczyciela, czytamy na bankier.pl.

...
Czytaj więcej

Prawie połowa podróżujących samolotem nie zna swoich praw

Liczba osób podróżujących samolotem z roku na rok rośnie. Według prognoz ULC w 2030 r. liczba podróżnych na polskich lotniskach podwoi się i sięgnie 60 mln zł, czytamy na łamach serwisu Newseria.

...
Czytaj więcej

Prezydent podpisał ustawę zmniejszającą składki do ZUS dla jednoosobowych spółek

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie niektórych ustaw w celu obniżenia składek na ubezpieczenia społeczne osób fizycznych wykonujących działalność gospodarczą na mniejszą skalę. Wprowadza ona niższe stawki na ubezpieczenia społeczne.

...
Czytaj więcej

Agnieszka Wachnicka z biura RF przechodzi do Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego

Agnieszka Wachnicka, dotychczasowy dyrektor wydziału klienta rynku bankowo-kapitałowego w biurze Rzecznika Finansowego, została powołana na stanowisko prezesa Fundacji Rozwoju Rynku Finansowego. Nową funkcję obejmie z początkiem września.

...
Czytaj więcej

Revolut ma już 170 tys. użytkowników w Polsce

Aplikacja Revolut odnotowała rekordową liczbę rejestracji dokonanych przez polskich klientów w czerwcu i lipcu tego roku. W związku z tym, spółka postanowiła nagrodzić nowych użytkowników bezpłatną kartą płatniczą.

...
Czytaj więcej

Wyniki Alior Banku w II kw. 2018 r.

Alior Bank opublikował wyniki finansowe w II kwartale 2018 r. Z opublikowanych danych wynika, że zysk netto Grupy wyniósł 196 mln zł. Oznacza to wzrost o 19% w stosunku do I kwartału br.

...
Czytaj więcej

Europ Assistance o bezpiecznym podróżowaniu z dziećmi

Podróż z dzieckiem to wyzwanie. Wiele godzin spędzonych w samochodzie jest monotonne zarówno dla dziecka jak i dla rodziców. Aby ułatwić rodzicom podróżowanie z dzieckiem Europ Assistance przygotowało listę wskazówek.

...
Czytaj więcej

MC: mTożsamość pozwoli na weryfikację tożsamości obywatela

25 lipca br. została podpisana przez Prezydenta ustawa o usługach zaufania i identyfikacji elektronicznej. Wraz z wejściem w życie ustawy zostanie udostępniony mobilny dowód osobisty, który pozwoli zweryfikować tożsamość drugiej osoby.

...
Czytaj więcej

UODO wydał komunikat ws. fałszywych kontrolerów w związku z RODO

Urząd Ochrony Danych Osobowych otrzymuje zgłoszenia na temat fałszywych kontrolerów Urzędu. Prezes UODO radzi by zachować ostrożność i informuje, że Urząd zawsze uprzedza przed planowaną kontrolą.

...
Czytaj więcej

Odsetki za zwłokę wypłaty odszkodowania są opodatkowane

Czy od wypłaty nieterminowych odsetek od towarzystwa ubezpieczeń ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych nakłada na wnioskodawcę obowiązek zapłaty podatku?

...
Czytaj więcej

Kiedy roszczenia do zakładów ubezpieczeń ulegają przedawnieniu?

Przedawnienie roszczeń to uchylenie się dłużnika od zaspokojenia roszczeń po upływie terminu określonego prawem. Generalna zasada przedawnienia roszczeń z umów ubezpieczenia uregulowana jest w Kodeksie cywilnym.

...
Czytaj więcej

Zmiana na stanowisku prezesa Rankomatu

Michał Laskowski odchodzi po 10 latach pracy w porównywarce ubezpieczeniowej Rankomat. Jego miejsce zajmie Tomasz Masajło.

...
Czytaj więcej

MC dementuje informacje o zmianach zasad w trakcie kampanii wyborczej w związku z RODO

Ministerstwo Cyfryzacji wydało komunikat na temat braku zmian zasad związanych ze zbieraniem list poparcia w trakcie kampanii wyborczych.

...
Czytaj więcej

Compensa: AC a szkoda spowodowana przez zwierzę

W 2017 roku zwierzęta przyczyniły się do 334 wypadków. Z punktu widzenia kierowców ważna jest świadomość, że nawet drobne zderzenie ze zwierzęciem może powodować duże straty.

...
Czytaj więcej

UFG: rośnie zainteresowanie kierowców bazą polis komunikacyjnych

​Mija rok od zniesienia obowiązku posiadania podczas jazdy polisy OC ppm. przez kierowców. Jej ważność podczas kontroli drogowej jest sprawdzana w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, do której dane są pobierane z bazy polis komunikacyjnych UFG.

...
Czytaj więcej

Europ Assistance podsumowała wakacyjne interwencje

​Europ Assistance Polska podsumowała strukturę spraw assistance zrealizowanych podczas tegorocznych wakacji. Najczęściej zgłoszenia dotyczyły assistance samochodowego (56%), z kolei sprawy z zakresu pomocy medycznej stanowiły 28% wszystkich interwencji.

...
Czytaj więcej

Pracownicy oczekują zindywidualizowanych benefitów pozapłacowych, w tym produktów ubezpieczeniowych

​MetLife wspólnie z firmą badawczą SW Research zanalizował potrzeby i oczekiwania pracowników, które w największym stopniu wpływają na ich lojalność i przywiązanie do organizacji.

...
Czytaj więcej

Internet rzeczy w branży ubezpieczeniowej

​Ministerstwo Cyfryzacji opublikowało raport „IoT w polskiej gospodarce”. Przygotowali go członkowie Grupy Roboczej ds. Internetu Rzeczy, która prowadziła prace od sierpnia 2018 r. Do udziału w Grupie została zaproszona m.in. Polska Izba Ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

W 2018 r. obcokrajowcy spowodowali 15,3 tys. zdarzeń drogowych w Polsce

Liczba wypadków i kolizji drogowych spowodowanych przez zagranicznych kierowców na polskich drogach zwiększyła się do 15,3 tys. W sumie obcokrajowcy byli sprawcami co 30. zdarzenia drogowego. Najczęściej szkody na drogach powodują obywatele Niemiec.

...
Czytaj więcej

Raport Polityki Insight i Nationale-Nederlanden: Pracownicze Plany Kapitałowe. Koszty i korzyści

​Centrum analityczne Polityka Insight i Nationale–Nederlanden przygotowali analizę wpływu PPK na gospodarkę. Wnioski zawarli w opublikowanym właśnie raporcie „Pracownicze Plany Kapitałowe. Koszty i korzyści”.

...
Czytaj więcej

GUS: najwyższy wskaźnik koniunktury w sektorze finanse i ubezpieczenia

W maju 2019 r. najwyższy poziom koniunktury uplasował się w sekcji finanse i ubezpieczenia. Wyniósł on 28,1, co jest wynikiem nieco mniejszym niż przed rokiem.

...
Czytaj więcej

Sprawozdanie RF za 2018 r. W ub. r. klienci złożyli ponad 370 tys. reklamacji na podmioty ubezpieczeniowe

Rzecznik Finansowy opublikował sprawozdanie ze swojej działalności w 2018 r. Do RF skierowano 14 tys. wniosków o podjęcie interwencji.

...
Czytaj więcej

PIU: dane o sektorze ubezpieczeń za 2018 r.

Polska Izba Ubezpieczeń przedstawiła dane dot. rynku ubezpieczeniowego za 2018 r. Zarówno w dziale ubezpieczeń życiowych i majątkowych odnotowano wyższe zyski i wyniki finansowe niż przed rokiem.

...
Czytaj więcej

MF zanalizowało raporty niefinansowe za 2017 r. Jakie były najczęściej pojawiające się błędy?

26 stycznia 2017 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o rachunkowości, implementująca do polskiego porządku przepisy unijnej dyrektywy 2014/95/UE dot. ujawniania informacji niefinansowych.

...
Czytaj więcej

KUKE: Ranking ryzyk ekonomicznych dla firm w 2019 r.

KUKE wraz z SpotData przygotowali raport dot. prognozowanych zagrożeń dla przedsiębiorstw w 2019 r. W publikacji wymieniono 9 ryzyk ekonomicznych dla firm w 2019 r. oraz omówiono kondycję 9 największych branż polskiej gospodarki.

...
Czytaj więcej

Działalność finansowa i ubezpieczeniowa z najwyższą koniunkturą w styczniu 2019 r.

Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w branży finansowej i ubezpieczeniowej w styczniu 2019 r. został oszacowany na poziomie 28,4. Jest to wynik lepszy od odnotowanego w poprzednim miesiącu (27,1) ale gorszy od danych ze stycznia 2018 r. (30,4).

...
Czytaj więcej

GUS: co 4. instytucja finansowa ma problemy z powodu niedoboru wykwalifikowanej kadry

Główny Urząd Statystyczny informuje, że po raz kolejny najlepsze oceny koniunktury zgłaszają przedsiębiorcy działający w sektorze finansów i ubezpieczeń.  

...
Czytaj więcej

Aegon o kosztach studiowania

Aegon przygotował kolejną wersję corocznego raportu o kosztach studiowania. W publikacji pt. „Koszty studiowania w Polsce i za granicą” zostały zawarte informacje o najlepszych możliwościach edukacyjnych w wybranych krajach i związanych z nimi wydatkach.

...
Czytaj więcej

Allianz wydał raport o zamożności gospodarstw domowych na świecie

Allianz opublikował dziewiątą już edycję globalnego raportu o zamożności. Zawarto w nim szczegółowe analizy dot. majątku gospodarstw domowych w ponad 50 krajów.

...
Czytaj więcej

Deloitte: towarzystwa ubezpieczeń pozytywnie oceniają nowy standard MSSF 17

W dniu 1 stycznia 2021 r. wchodzi w życie nowy standard MSSF 17, ogłoszony przez Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Wprowadza on nowe zasady w rozpoznawaniu przychodów oraz zysków lub strat w okresie świadczenia usług ubezpieczeniowych.

...
Czytaj więcej

KUKE: spadek liczby upadłości firm ubezpieczeniowych w Polsce w sierpniu 2018 r.

KUKE opublikowało statystyki dotyczące upadłości przedsiębiorstw w Polsce w sierpniu br. Z opublikowanych danych wynika, że w sierpniu ogłosiło upadłość 50 przedsiębiorstw, czyli o 5,7% mniej niż w sierpniu 2017 r.

...
Czytaj więcej

Branża finansowa i ubezpieczeniowa najmocniej zainteresowana robotyzacją i automatyzacją procesów

Zdaniem firmy doradczej Deloitte, każda branża będzie rozwijać się pod kątem technologii, szczególnie robotyki i kognitywistyki. Do 2021 r. globalne wydatki na ten cel wzrosną o 50%, do poziomu 200 mld dol.

...
Czytaj więcej

Mondial Assistance: najczęstsze usługi assistance w okresie wakacji

​Mondial Assistance przygotował podsumowanie zgłoszeń, jakie wpłynęły w okresie wakacji do Centrum Operacyjnego. Jak podała spółka, liczba osób proszących o pomoc była na podobnym poziomie jak w ubiegłym roku.

...
Czytaj więcej

GUS: koniunktura w sekcji finanse i ubezpieczenia w sierpniu 2018 r.

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane dot. koniunktury w różnych obszarach gospodarki. Najwyższy wskaźnik koniunktury odnotowuje sektor finansowo-ubezpieczeniowy.

...
Czytaj więcej

Połowa Polaków chciałaby zawierać umowy ubezpieczenia online

​Polacy deklarują chęć składania elektronicznych podpisów, zwłaszcza z podmiotami świadczącymi usługi telekomunikacyjne, bankowe czy użyteczności publicznej. W mniejszym stopniu dostrzegają jego zastosowanie w branży ubezpieczeniowej i medycznej.

...
Czytaj więcej

TFG: rośnie liczba osób podróżujących zagranicę

Prawie 4 mln Polaków wyjechało na wakacje w I poł. 2018 r., to o ponad 14% więcej niż w ub. r., wynika z podsumowania I i II kw. 2018 r. opracowanego przez Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

...
Czytaj więcej

Internet jest głównym źródłem informacji o produktach finansowych dla Polaków

Instytut badawczy GfK przeprowadził badania w sześciu wybranych krajach dot. źródeł pozyskiwania informacji o produktach finansowych. W przypadku Polski aż 60% osób zadeklarowało, że potrzebne dane wyszukuje w internecie.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenie majątku firmy jest najczęstszym zewnętrznym źródłem finansowania w sektorze MŚP

Z badań Europejskiego Funduszu Leasingowego wynika, że w III kwartale 2018 r. w sektorze MŚP najczęściej wybieranym zewnętrznym instrumentem finansowania zostało po raz pierwszy ubezpieczenie majątku. Sięga po nie blisko połowa badanych firm.

...
Czytaj więcej

Mariusz Golecki became the Financial Ombudsman

Mariusz Golecki has become the Financial Ombudsman. The monitoring of modern financial services (such as cryptocurrency) and client support in disputes with banks will be the biggest challenges for him in this positon. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

April Poland has a new CEO

Robert Świergocki was promoted to the President of the April Poland Board. He will replace Gregoire Ezanno, whose term of office finished. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish insurers wrote EUR 7.6 billion in GWP in H1 2019, 2.65% more than the year before

The insurance sector in Poland ended the first half of 2019 with only a modest increase in GWP, of 2.65%, to EUR 7.56 billion. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Adam Malinowski become a new board member of Signal Iduna

Shareholders of both insurance companies of SIGNAL IDUNA have given Adam Malinowski an offer to take on the post of Sales Manager. He also became a new board member of Signal Iduna’s companies. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Generali is the best insurance group in the world according to Forbes

Generali is the highest ranked global insurance group in the list of the “The World’s Best Regarded Companies”, developed by Forbes. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

UOKiK made the first decision about consumer loans after the judgment of CJEU

The Office of Competition and Consumer Protection (UOKiK) issued its first decision in the case of early repayment of consumer loans. Several days before the Court of Justice of the EU had issued a judgement in this area. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Małgorzata Ślepowrońska is the new president of the Insurance Guarantee Fund

On 19 September 2019 the Council of the Insurance Guarantee Fund of Poland (UFG) adopted a resolution on the appointment of Małgorzata Ślepowrońska as the President of the UFG. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

New powers of UOKiK

On 4 July the Polish Parliament amended the Act on Competition and Consumer Protection. The most important changes concerning geo-blocking and access to fiscal and banking secrets came into force on 17 September. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Grzegorz Kulik became the General Manager in the Polish Division of Colonnade Insurance

Grzegorz Kulik has taken on the post of the General Manager in the Polish Division of Colonnade Insurance. He will be responsible for strategy and the company’s activity on the Polish market. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Management board of KUKE was appointed for a new term

KUKE's General Shareholders Meeting appointed the company’s management board for a new, common three-year term. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Changes in management board of VIG

In recognition of his dedicated effort and outstanding leadership in Poland, Romania, the Baltic States, Ukraine and Moldovia, Franz Fuchs will be named Deputy General Manager on 1 October 2019. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PZU received EUR 2.8 billion GWP in H1 2019

The PZU Group has achieved in H1 2019 the highest net financial result attributed to the parent company for the first half of the last five years, of PLN 1.48 billion. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish unit-linked market decreased by PLN 10 bln within 2 years

At the end of June 2019 the assets of unit-linked products decreased. Their value was near PLN 50 bln. The declining tendency has been observed in this sector for two years. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Less than 0.5% of all registered vehicles are not covered by a MTPL policy in Poland

According to the Polish Insurance Guarantee Fund's estimations, there may be about 80-90,000 vehicles in use without a valid MTPL policy, which is 0.4 - 0.5% of all registered vehicles. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Unilink purchased Consultia

On 2 August the insurance multiagency Unilink finalised the transaction of Consultia acquisition. The result of the transaction is that the Group will cooperate with 12k insurance agents in the whole country. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PZU TFI signed an agreement with ORLEN to implement PPK

PKN ORLEN, a fuel giant, has signed a contract with the asset manager PZU TFI to run employer-sponsored pension plans PPK for the company. The insurer will serve more than 10k employees of the organisation. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Completion of an acquisition transaction of MACIF shares by Saltus TUW

On 20 August 2019 an agreement of the acquisition MACIF by Saltus TUW was finalised. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

More clients lodge complaints against travel agencies

This year the UOKiK has already received 140 complaints about the tourism industry. It often turns out that the offer presented in catalogues or on a website, and the provisions of the contract differ from the reality. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish inflation at 2.9% in July: stats office

Inflation in Poland stood at 2.9% in year-on-year terms in July, the country’s Central Statistical Office (GUS) has said in a final estimate.

...
Czytaj więcej

Comarch for PZU Group

Comarch has completed the implementation of the Comarch Asset Management platform at PZU Group.

...
Czytaj więcej

OFE pension funds transfer PLN 559 mln in pre-retirement asset shift in July

Poland's private pension funds OFE transferred PLN 559 mln to the social insurance board ZUS under the pre-retirement asset shift in July, ZUS press office informed PAP.

...
Czytaj więcej

UOKiK: almost PLN 4 M fine for unfair practices

A company invited people to displays of its products by promising presents for attendance. In fact, there was a fee for possible rewards. For cheating seniors the President of UOKiK imposed an almost PLN 4 m fine.

...
Czytaj więcej

Aviva with new life&health insurance

Your Life - insurance offered by Aviva allows clients to easily adjust the scope of protection to their needs.

...
Czytaj więcej

The President of UODO initiated two proceedings against the Chancellery of the Sejm

The President of the Office for Personal Data Protection on the basis of a physical person's complaint and ex officio initiated two proceedings against (...)

...
Czytaj więcej

Prudential: Poles do not realize how long a retirement life can last

Prudential published research on Poles' attitudes towards financial issues, saving for the future, security for themselves and / or their families.

...
Czytaj więcej

Łukasz Świerczek became a board member of Unum

The supervision board of Unum Życie TUiR S.A. has appointed Łukasz Świerczek to the insurer’s board. He will be responsible for legal issues and administration in the company. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Santander and mBank obtained permission to become TPPs

Third Party Provider (TPP) is a new type of company specialized in online payments. It was established under the PSD II directive. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

UNIQA changes its organizational structure

The UNIQA Supervision Board has approved the Board’s changes in the insurer’s organizational structure. The company has introduced a new scope of responsibilities for board members. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Beata Graczyk will manage Prévoir in Poland

Beata Graczyk has been appointed as the manager of the Polish division of Prévoir - Vie Groupe Prévoir. She will replace Colin Turner who will continue his career in France as the international development manager.

...
Czytaj więcej

AXA develops its sale process

AXA has presented its plans of sales development. The insurer wants to carry out a digital revolution. The company is going to launch an omnichannel solution in the process of insurance sales and open an e-commerce platform. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Marek Sakowski became the new CEO of PZU pension fund

PTE PZU – the insurer’s pension fund has appointed Marek Sakowski as the new CEO. He replaces Marcin Żółtek, who resigned from the position. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

The Labour Code amendment did not give employers breathalyser test permission

In the current legal situation, employers cannot independently examine the sobriety of employees. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PLN 6.74 billion for de minimis aid in 2017

In 2017, PLN 6.74 billion was transferred to various entities as part of “de minimis” aid (compared to PLN 5.27 billion in 2016). Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Grzegorz Kulik resigned from the position of vicepresident in Allianz

Grzegorz Kulik has resigned from the vicepresident position of both insurance companies of Allianz Polska. In the Group he was responsible for sales. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

UOKIK issued decision about direct marketing without consent from clients

The telecommunications operator had used practices against telecommunications law. The company called clients to offer a contract, even though it did not have their consent to be contacted for direct marketing purposes.

...
Czytaj więcej

Jarosław Janecki chief economist in Societe Generale leaves the company

The chief economist of the Polish unit of Societe Generale, Jarosław Janecki, has left his position after 13 years. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Piotr Głowski will become the CEO of Santander Aviva

Piotr Głowski will become the CEO of both insurance companies of Santander Aviva. The existing chairman Krzysztof Charchuła resigned from the position.

...
Czytaj więcej

Insurtech will test its service in the regulatory sandbox in Lithuania

The Bank of Lithuania has issued the first license to take part in the regulatory sandbox. The license was granted to Workpower – a company which created an online platform peer-to-peer to sell insurance.

...
Czytaj więcej

Generali completed acquisition of Union Investment TFI S.A.

Generali has finalized the transaction with German Group Union Asset Management Holding AG to acquire Union Investment TFI S.A. in Poland. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Adam Łoziak reappointed to vicepresident of UNIQA for the next term of office

Adam Łoziak was chosen again to be a vicepresident of both insurance companies of UNIQA. He will perform this position for the next three years. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

26th KNF meeting: financial sanction was imposed on PZU

On 11 June 2019 the 26th Supervision Financial Authority meeting was held. The financial watchdog made a decision to put a financial sanction on PZU again. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Warta moves its headquarters to Warsaw UNIT

Warta, one of the leading insurance companies on the Polish market, has become a strategic tenant of Warsaw UNIT. The company will occupy almost 20,000 sq. m of office space.

...
Czytaj więcej

57% of Poles have not heard about PPK

The Public Opinion Research Center (CBOS) has asked Poles about their knowledge of the retirement reform in Poland and the Employee Capital Plan introduction. 57% of respondents have not heard about the new saving program.

...
Czytaj więcej

Grzegorz Buczkowski reappointed to President of AMICE

The General Meeting of AMICE has chosen again Grzegorz Buczkowski to be the Chair of the Board. He will perform this function for the next three years. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

ERGO Hestia received PLN 6.5 bln GPW in 2018

The Polish insurer ERGO Hestia has announced its financial results after 2018. The insurer noted a record number of gross written premiums and technical result. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

The new CEO of VIG Expert

Andrzej Wasilewski will take on the post of VIG Expert CEO. He will replace Michal Makarczyk, the former chairman, who will become a vicepresident of the company. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

UOKiK conducted searches at the offices of companies from the IT sector

Employees of UOKiK were involved in searches at the offices of companies from the IT sector. They secured electronic data, mainly e-mails exchanged between employees of the companies.

...
Czytaj więcej

Polkomtel fined nearly PLN 40 mln

The Office of Competition and Consumer Protection (UOKiK) issued a decision in relation to Polkomtel. It stated that Polkomtel used nine practices that breached the collective interest of the consumers. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

25th Financial Supervisory Authority meeting: Generali and Concordia given consent to merge

On 28 May 2019 the 25th Financial Supervisory Authority meeting was held. During the meeting the institution gave the life insurance companies - Generali and Concordia - consent to merge. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Andrzej Płachta joined the board of Aegon Poland

Andrzej Płachta has joined Aegon Poland’s team. He became a board member of Aegon TUnŻ and Aegon Services. He will be responsible for operational issues and IT. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

New regulations resulting from the amendment to the Act on Foreigners

Amendment to the Act on Foreigners came into force on April 27, 2019. The primary purpose of this amendment is the introduction of new solutions regarding the entry and stay of foreigners in Poland. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Generali plans to buy assets of MetLife in CEE

Generali plans to buy the assets of the Central European MetLife’s companies. The Italian insurer wants to expand its business through acquisitions in high-growth markets. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Gothaer changed its brand name

The Polish insurer Gothaer has changed its brand name to Wiener TU. The new business name refers to the company’s new Austrian owner. The insurer also has the new slogan: ‘stability in changeability’. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

New chairman of Supervisory Board in the Aviva life insurance company

Mariusz Grendowicz has become the new chairman of the Supervisory Board in the Aviva life insurance company. He replaced Maurice Tulloch who was appointed as the CEO of Aviva plc in London in March.

...
Czytaj więcej

PLN 3 mln penalty for unfair sales of unit-linked products

The Office of Competition and Consumer Protection (UOKiK) has published court judgments passed recently in consumer protection issues. One of them relates to unit-linked product distribution in the bancassurance channel.

...
Czytaj więcej

Big data analysis is the subject of the EIOPA report

The European Insurance and Occupational Pensions Authority has published a report on big data in insurance.

...
Czytaj więcej

Amendment to the Act on PPK

The Council of Ministers adopted a draft amending the law on employee capital plans. The changes include, among others abolishing the 30-fold limit of the base of payments in Employee Capital Plans and simplifying the PPK system.

...
Czytaj więcej

Polish regulators plan expanded oversight for insurance industry

Poland's financial market supervisory body KNF will reshape oversight for the insurance industry, adding new elements to oversight and taking a fresh look into mis-selling of investment-linked life policies.

...
Czytaj więcej

Alternative dispute resolution for airline passengers

The Passenger Rights Ombudsman by the President of the Civil Aviation Authority has been entered into the register of entities entitled to resolve consumer disputes out of court. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

The Finance Ministry established the Financial Education Council

The new institution - Financial Education Council was established on 17 April. The Council’s aim is to build awareness of public finances and to disseminate knowledge about broadly understood finances. ​Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

New members of Concordia Board and Supervision Board

The Supervision Board of Concordia Capital SA and Concordia Polska TUW have been extended by new members: Beata Baluta and Agnieszka Lewandowska. Two new members also joined to the companies’ board. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Roman Pałac to become PZU Życie CEO for the next term of office

The PZU Supervision Board has reappointed Roman Pałac as CEO of the life insurance company PZU Życie for the next term of office. He will hold this position until 31 December 2022. ​Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PZU Supervision Board appoints Paweł Surówka as CEO

The PZU Supervision Board has reappointed CEO Paweł Surówka for a three-year term of office in the years 2020-2022. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Warta improved its financial results

Warta obtained in 2018 gross written premiums amounting to PLN 6.4 bln. The company announces further innovation solution implementation to improve clients’ services and fasten the claims settlement process. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish Insurance market after 2018

The Polish Insurance Association has presented data about the Polish Insurance sector after 2018. The insurer made higher profits and financial results than a year before. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PZU and Alior Bank start employee loans platform

PZU and Alior Bank are planning to launch an online platform offering employee loans at the turn of Q3 and Q4 2019.

...
Czytaj więcej

Customised recovery program from Insurance Guarantee Fund

The Polish Insurance Guarantee Fund (UFG) has started a new program of supporting people injured in car accidents through to their recovery. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PZU Zdrowie acquires Falck medical centers

The PZU subsidiary specializes in health insurance - PZU Zdrowie has signed an agreement to acquire 100% shares in Falck Medical Centers and NZOZ Starówka. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Financial results of Aviva in 2018

Aviva’s operational profit on the Polish market in 2018 amounted to PLN 956m. It means a growth by 8%y/y. The value of new business in the life insurance sector was PLN 279m. In 2017 it was 276m. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

New CEO of HanseMerkur in Poland

Rafał Szczęsny has become the CEO of the Polish division of HanseMerkur. He replaced Renata Łątka, who took over the position from Rafał Buczek, the first CEO of the company in Poland. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PZU will cooperate with Goldman Sachs on asset management

The top Polish insurer PZU will cooperate with Goldman Sachs Asset Management in the field of asset management and funds distribution, Paweł Surówka PZU CEO announced. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Financial results of PZU Group: the highest annual profit in 5 years and record GWP

In 2018 the PZU Group posted its highest annual net profit in 5 years at the Group level. Gross written premium hit a new record in the PZU Group’s history in the full year 2018. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Magdalena Borowik becomes the new manager of FinTech sector in KNF

Artur Granicki, the director of the Financial Innovation (FinTech) Department in the Polish Financial Supervision Authority (KNF), will be replaced by Magdalena Borowik. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

7th Congress of the Polish Insurance Association

The Polish Insurance Association announced the 7th Congress of the Polish Insurance Association. It is the biggest conference about the insurance market organized in Poland. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

UFG publishes its annual rankings of insurer data quality

The Insurance Guarantee Fund of Poland published its 8th annual review of data quality provided by insurance companies. According to UFG's ratings, PZU, TUW TUW, Link4, Compensa and Allianz were the top 5 insurers in 2018.

...
Czytaj więcej

Vienna Insurance Group completes acquisition of Gothaer TU in Poland

Vienna Insurance Group (VIG) acquired 100 percent of the shares of Gothaer Towarzystwo Ubezpieczeń (Gothaer TU). The transaction was closed on 28th February 2019 following approval by the Polish authorities. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

ERGO Group appoints Polish manager

Adam Roman, a board member of ERGO Hestia, will become Head of Global P&C of the ERGO group.

...
Czytaj więcej

7th Financial Supervisory Authority meeting: consent to take over TUW “TUW” by InterRisk

On 12 February 2019 the 7th Financial Supervisory Authority meeting was held. During the meeting the institution gave InterRisk consent to buy TUW “TUW”’s shares. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Wojciech Sass in the new fintech Vodeno board

​Wojciech Sobieraj, the former CEO of Alior Bank, has worked to establish a new pan-European bank – Vodeno. He invited specialists from the Polish insurance and banking sector to cooperate, among others Wojciech Sass. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

4th Financial Supervisory Authority meeting: VIG given consent to take over Gothaer

On 29 January 2019 the 4th Financial Supervisory Authority meeting was held. During the meeting the institution gave Vienna Insurance Group consent to take over Gothaer TU SA. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Poland names two new financial regulator deputy heads

The Polish Prime Minister Mateusz Morawiecki has named two new deputy chairpersons of the Financial Supervision Authority (KNF). Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Saltus TUW purchases shares of Macif

On 14 January 2019 Saltus TUW signed an agreement to take over part of Macif Życie TUW’s shares.

...
Czytaj więcej

The use of modern technologies in the development of widely accessible healthcare

One of the most important issues raised during this year's World Economic Forum in Davos was the growing need for systemic changes that would ensure universal access to high-quality health care.

...
Czytaj więcej

PLN 7 million of penalty for Deutsche Bank Polska

The President of the Office for Competition and Consumer Protection has issued a decision declaring three clauses used by Deutsche Bank Polska abusive.

...
Czytaj więcej

New president of KNF wants to take over the authority overseeing insurance institutions

Jacek Jastrzębski the new chair of the Polish Financial Supervision Authority has presented his proposals for changes in the office. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

New Manager of Health Insurance Department in SALTUS Ubezpieczenia

Xenia Kruszewska has become the new Manager of the Health Insurance Department in SALTUS Ubezpieczenia. She has performed these duties since 1 January 2019. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Fintech Interministerial Steering Committee started its activity

On 10th January the first meeting of the Fintech Interministerial Steering Committee was held. The committee was created by the Polish Financial Supervision Authority (KNF).

...
Czytaj więcej

New CEO of Nationale-Nederlanden

From 1st February Paweł Kacprzyk will be the CEO of Nationale-Nederlanden Poland. Currently he works as an independent strategy advisor.

...
Czytaj więcej

Generali appointed new members to the supervision board of Concordia

In December the supervision boards of Concordia companies were extended. The changes are connected with the acquisition of Concordia companies by Generali. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Concordia has new board members

Concordia has announced changes in the boards of  its companies. The changes are connected with the takeover of both companies of Concordia by Generali. The Concordia board will be strengthened by Generali representatives. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Generali finalised the transaction of Concordia takeover

​Generali has signed a takeover agreement for full control of both companies of Concordia: Concordia Polska TUW and Concordia Capital SA.

...
Czytaj więcej

Jerzy Pietrewicz became a vicepresident of TUW Medicum

On 28 November 2018 the supervision board of TUW Medicum appointed Jerzy Witold Pietrewicz as a vicepresident of the insurance company. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

New head for Polish financial watchdog

Civil law expert Jacek Jastrzębski has become the new head of the Financial Supervision Authority (KNF). Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish central bank could supervise banking and insurance sector

The Polish central bank, NBP, could supervise the banking and insurance sectors, while the possible supervision over the capital market is a subject for a discussion, according to Adam Glapiński the President of NBP. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PZU Group: highest quarterly profit in 5 years and record high premium

The PZU Group posted the highest quarterly net profit in 5 years, both at the Group level (PLN 1.56 bln) and at the parent company level (PLN 1.01 bln). Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish Lower house approves bill expanding line-up of financial market watchdog KNF

On 9 November 2018 the Polish lower house of parliament adopted a bill expanding the line-up of the financial market watchdog KNF – the Polish Financial Supervision Authority. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Blockchain and durable medium in the banking sector

Andrzej Horoszczak, CEO and founder of Billon Group, claims that his durable medium solution meets the EU and local regulatory requirements. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

409th Financial Supervisory Authority meeting: Generali given consent to take over Concordia

On 6 November 2018 the 409th Financial Supervisory Authority meeting was held. During the meeting the institution gave Generali consent to take over Concordia. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Generali opened new Moscow office

The new Generali Office in Moscow was officially opened on 31 October 2018. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish upper house passed pension plan bill without amendments

On 26 October the Polish upper house of Parliament (Senate) passed the bill introducing employer-sponsored pension plans (PPK) without amendments.

...
Czytaj więcej

The Senate adopted the draft Act on PPK

On October 16, the Senate Budget and Public Finance Committee considered the act on PPK. Senators requested that the bill be adopted without amendments.

...
Czytaj więcej

UOKiK: New deal for consumers

The European Commission has prepared a package of amendments to enhance the protection of consumer rights. They include issues such as online shopping, digital services and the problem of dual quality of products in different countries.

...
Czytaj więcej

FinMin Piotr Nowak about the condition of insurance sector

​Piotr Nowak Undersecretary of State in the Ministry of Finance presented information about the current condition and development prospects of the insurance and banking sector. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Acquisition of Pramerica Życie by Unum Group is completed

Unum Group has finished its purchase of Pramerica Życie TUiR SA, a life insurer in Poland. The transaction will support Unum's long-term growth strategy of protecting more people. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Aleksander Roda became the TU Zdrowie CEO

There have been some changes in the board of the Polish insurance company TU Zdrowie. Aleksander Roda became the new CEO of the firm. He replaced Xenia Kruszewska in this position. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Revolut prepared a new solution for Polish clients to avoid high fees in Euronet cash machines

Revolut has dealt with high fees imposed by Euronet on cards issued abroad. The fintech launched its new card.

...
Czytaj więcej

Polish drivers can leave MTPL policy at home

Polish drivers no longer have to carry their car registration document and MTPL policy while behind the wheel. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Insurers profits grew to PLN 3.8 bln in H1 2018

The net profit of insurers operating on the Polish market increased to PLN 3.81 bln in H1 2018, a 0.2 percent y/y growth.

...
Czytaj więcej

AXA expects that it will increase its business in Poland due to takeover of XL Group

On 12 September the takeover of XL Group by AXA was finalized. The insurance company expects that the transaction will increase its scale of P&C business in Poland.

...
Czytaj więcej

Compensation agency VOTUM with a new legal service

The new legal service LAWstrem prepared by VOTUM generates necessary documents from the internet and transfers them to appropriate institutions. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish blockchain technology to be implemented across Japan and Southeast Asia

Billon and Mitsui Knowledge Industry extend partnership to offer blockchain based document governance.

...
Czytaj więcej

Wojciech Sass leaves Nationale-Nederlanden

Wojciech Sass, the CEO of Nationale-Nederlanden Poland, has decided to leave the Group and pursue his career outside the company.

...
Czytaj więcej

UOKiK gave Generali consent to takeover Concordia

UOKiK has given Generali its consent to takeover full control of the Polish insurers Concordia Capital and Concordia Polska TUW. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PZU: record-breaking sales and net profit of PLN 2.4 billion

This was a record-breaking quarter in terms of sales in the PZU Group’s history. Gross written premium was PLN 6.1 billion. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Poland will power up its financial regulator

Poland wants to strengthen financial market supervision by enlarging financial market regulator KNF composition and by altering KNF financing, government's legislative works agenda shows. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Poland to set up fund for bond misselling compensation

Poland wants to set up a system of compensation for individuals who bought bonds issued or sold with a breach of law, according to the government legislative agenda.

...
Czytaj więcej

Vienna Insurance Group with the rating of A+ with a stable outlook

The international rating agency Standard & Poor’s (S&P) reconfirmed the A+ rating with a stable outlook for Vienna Insurance Group (VIG) on 30 August 2018. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

A.M. Best affirms credit ratings of Polskie Towarzystwo Reasekuracji

A.M. Best has affirmed the Financial Strength Rating of A- (Excellent) and the Long-Term Issuer Credit Rating of "A-" of PolskieTowarzystwo Reasekuracji S.A. (POLISH Re). The outlook of these Credit Ratings remains stable. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Foreign drivers caused 3% of car accidents in Poland

In 2017 foreign drivers caused 14.6k car accidents in Poland. This is 3% of all accidents which happened in Poland last year. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

KUKE CEO: added value of insurance industry will amount to 2% of Polish GDP in 2018

According to Janusz Władyczak the President of Export Credit Insurance Corporation (KUKE), the added value generated by the insurance industry will maintain at the level of 2% of Polish GPD in this year. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Billon is the first Polish company to feature on Fintech50

Billon, the technology company civilising blockchain, is the first Polish company to feature in the annual Fintech50, a prestigious list of the most innovative European companies from the world of finance and technology. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish airports with losses. One of the reasons is growing costs of compensation for noise

Only 5 airports made profits after 2017. Others have complained of low rates from carriers and growing compensation for noise. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Revolut has 170k users in Poland

The British fintech Revolut have noted 170k registered users in Poland at the end of July. It is 20k more than the company had supposed. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Prudential is to consolidate non-UK European insurance in Dublin

The insurer Prudential plans to consolidate all non-British European insurance business in its Dublin subsidiary as part of preparations for Britain's exit from the European Union. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Bartosz Grześkowiak resigned from Warta

On 31 July 2018 Bartosz Grześkowiak resigned from the position of managing director in Warta. On 1 September he is going to start work with MAK Investments. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

EIOPA joins the Sustainable Insurance Forum

EIOPA became a member of the Sustainable Insurance Forum (SIF), a network of insurance supervisors and regulators from around the world working together on sustainability challenges facing the insurance sector. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

400th Financial Supervisory Authority meeting

The 400th Financial Supervisory Authority (KNF) meeting was held on 31 July 2018. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Aviva increased its profits after H1 2018

​After the first half of the year Aviva and BZ WBK-Aviva noticed the growth of companies’ operational profits by 9%. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

EIOPA publishes the third paper of a series on systemic risk and macroprudential policy in the insurance sector 

On 31 July 2018 the EIOPA published the third in a series of papers with the aim of contributing to the debate on systemic risk and macroprudential policy. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

3 czerwca: XIII Forum Assistance

3 czerwca: XIII Forum Assistance

...
Czytaj więcej

Rozpoczyna się kolejny cykl kongresów DFR

Rozpoczyna się ogólnopolski cykl kongresów dyrektorów finansowych oraz XIV edycja konkursu o tytuł "Dyrektor Finansowy Roku".

...
Czytaj więcej

28 lutego: Praktyczne aspekty wdrożenia PPK

W dniu 28 lutego w Warszawie odbędzie się szkolenie pt.: Praktyczne aspekty wdrożenia PPK. Warsztat Szkoły Ubezpieczeń beinsured poprowadzą eksperci z Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.

...
Czytaj więcej

16 stycznia: Webinarium - pracownicze plany kapitałowe 2019

Już 16 stycznia zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w bezpłatnym webinarium „Pracownicze Plany Kapitałowe 2019 – jak skutecznie wdrożyć PPK w firmie?”.

...
Czytaj więcej

5 grudnia: Pracownicze Plany Kapitałowe – czy warto się angażować?

W dniu 5 grudnia w Warszawie odbędzie się szkolenie pt.: Pracownicze Plany Kapitałowe – czy warto się angażować? Warsztat Szkoły Ubezpieczeń beinsured poprowadzą eksperci prawa ubezpieczeń z Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI.

...
Czytaj więcej

25 września – konferencja PIU i SGH o automobilności

PIU i SGH organizują konferencję pt. „Nowa mobilność, nowy rynek, nowe ryzyko. Jak pojazdy elektryczne i autonomiczne wpłyną na rozwój infrastruktury i rynku ubezpieczeń”. 

...
Czytaj więcej

#BeInObiektywnie: PPK w organizacji

Do 25 października br. podmioty zatrudniające ponad 250 osób muszą dokonać wyboru dostawcy PPK oraz rozpocząć proces wdrażania PPK do swojej organizacji.

...
Czytaj więcej

#BeInObiektywnie: PPK - czy warto?

W najnowszym odcinku #BeInObiektywnie gościem mec. Piotra Czubluna jest Prezes Nationale-Nederlanden PTE Grzegorz Chłopek. W czasie rozmowy poruszono wiele ciekawych wątków związanych z wdrożeniem i dystrybucją Pracowniczych Planów Kapitałowych.

...
Czytaj więcej

#BeInObiektywnie - AML w działalności dystrybutorów ubezpieczeń

AML to skrót od Anti-Money Laundering, czyli przeciwdziałanie praniu pieniędzy.

...
Czytaj więcej

#BeInObiektywnie: Odkryj swój talent!

Przed Państwem kolejny odcinek #BeInObiektywnie, w którym gościem specjalnym jest Pan Marek Bugała, trener i konsultant z zakresu komunikacji i zarządzania zespołami. W czasie spotkania poruszyliśmy wiele ważnych wątków związanych z zarządzaniem zespołem.

...
Czytaj więcej

#BeInObiektywnie: PPK pierwsze wątpliwości rynku

W najnowszym filmie z serii #BeInObiektywnie! eksperci Kancelarii CZULBUN TRĘBICKI rozmawiają na temat wątpliwości związanych z wejściem w życie PPK.

...
Czytaj więcej

#BeInObiektywnie: REKLAMACJE - to płacić, czy nie płacić?

W kolejnym filmie z cyklu #BeInObiektywnie eksperci z Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI rozmawiają na temat reklamacji. Z filmu dowiemy się m.in. czy brak odpowiedzi na reklamację, w ustawowo określonym terminie, jest równoznaczny z jej uwzględnieniem i co z te

...
Czytaj więcej

#BeInObiektywnie: APK - czy mogę pozwać agenta?

W najnowszym filmie z cyklu #BeInObiektywnie eksperci z Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI rozważają, kto i w jakim stopniu odpowiada za niewłaściwy proces przeprowadzenia analizy potrzeb klienta.

...
Czytaj więcej

#BeInObiektywnie: Koszmar św. Mikołaja - Nietrafiony prezent

Św. Mikołaj nie trafił z prezentem? Co teraz? Odpowiadają eksperci Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI w najnowszym odcinku #BeInObiektywnie. 

...
Czytaj więcej

#BeInObiektywnie: PPK - czy pracodawcy zapłacą kary?

W najnowszym filmie z cyklu #BeInObiektywnie po raz kolejny został poruszony bieżący temat pracowniczych planów kapitałowych. W rozmowie eksperci Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI rozmawiają m.in o karach.

...
Czytaj więcej

#BeInObiektywnie: PPK od podstaw

Pracownicze plany kapitałowe to bardzo ważny temat, bo już niebawem dotknie każdego pracownika i pracodawcy w Polsce. PPK zobowiązuje pracodawcę do zawarcia umowy z podmiotem prowadzącym, do której dobrowolnie będą mogli przystępować pracownicy.

...
Czytaj więcej

#BeInObiektywnie: RODO - znowu zmiany

Prezentujemy kolejny odcinek #BeInObiektywnie, w którym eksperci Kancelarii CZUBLUN TRĘBICKI rozmawiają na temat projektu ustawy wdrażającej RODO. Jest to już trzeci akt, który zmieni oblicze ochrony danych osobowych w Polsce.

...
Czytaj więcej

#BeInObiektywnie: IDD relacje agent-broker

Przedstawiamy kolejny odcinek #BeInObiektywnie! Po publikacji 17. odcinka przybliżającego tematykę IDD, otrzymaliśmy od Państwa sygnały o problemach pojawiających się przy wdrażaniu przepisów ustawy o dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 17 października 2019 r

Przegląd prasy 17 października 2019 r

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 3 października 2019 r.

Przegląd prasy 3 października 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 2 października 2019 r.

Przegląd prasy 2 października 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 1 października 2019 r.

Przegląd prasy 1 października 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy​ 27 września 2019 r.

Przegląd prasy​ 27 września 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy​ 25 września 2019 r.

Przegląd prasy​ 25 września 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy​ 24 września 2019 r.

Przegląd prasy​ 24 września 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy​ 23 września 2019 r.

Przegląd prasy​ 23 września 2019 r.

...
Czytaj więcej

​Przegląd prasy​ 20 września 2019 r.

​Przegląd prasy​ 20 września 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy​ 19 września 2019 r.

Przegląd prasy​ 19 września 2019 r.

...
Czytaj więcej

​Przegląd prasy ​18 września 2019 r.

​Przegląd prasy ​18 września 2019 r.

...
Czytaj więcej

​Przegląd prasy 17 września 2019 r.

​Przegląd prasy 17 września 2019 r.

...
Czytaj więcej

​Przegląd prasy 13 września 2019 r.

​Przegląd prasy 13 września 2019 r.

...
Czytaj więcej

​Przegląd prasy​ 12 września 2019 r.

​Przegląd prasy​ 12 września 2019 r.

...
Czytaj więcej

​Przegląd prasy​ 11 września 2019 r.

​Przegląd prasy​ 11 września 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy​ 10 września 2019 r.

Przegląd prasy​ 10 września 2019 r.

...
Czytaj więcej

​Przegląd prasy​ 5 września 2019 r.

​Przegląd prasy​ 5 września 2019 r.

...
Czytaj więcej

​Przegląd prasy​ 3 września 2019 r.

​Przegląd prasy​ 3 września 2019 r.

...
Czytaj więcej

​Przegląd prasy​ 2 września 2019 r.

​Przegląd prasy​ 2 września 2019 r.

...
Czytaj więcej

​Przegląd prasy 30 sierpnia 2019 r.​

​Przegląd prasy 30 sierpnia 2019 r.​

...
Czytaj więcej

​Przegląd prasy 29 sierpnia 2019 r.​

​Przegląd prasy 29 sierpnia 2019 r.​

...
Czytaj więcej

​Przegląd prasy 28 sierpnia 2019 r.

​Przegląd prasy 28 sierpnia 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 27 sierpnia 2019 r.

Przegląd prasy 27 sierpnia 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 26 sierpnia 2019 r.

Przegląd prasy 26 sierpnia 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 23 sierpnia 2019 r.

Przegląd prasy 23 sierpnia 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 21 sierpnia 2019 r.

Przegląd prasy 21 sierpnia 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 20 sierpnia 2019 r. 

Przegląd prasy 20 sierpnia 2019 r. 

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 19 sierpnia 2019 r.

Przegląd prasy 19 sierpnia 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 16 sierpnia 2019 r.

Przegląd prasy 16 sierpnia 21019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 14 sierpnia 2019 r. 

Przegląd prasy 14 sierpnia 2019 r. 

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 13 sierpnia 2019 r. 

Przegląd prasy 13 sierpnia 2019 r. 

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 12 sierpnia 2019 r. 

Przegląd prasy 12 sierpnia 2019 r. 

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 9 sierpnia 2019 r. 

Przegląd prasy 9 sierpnia 2019 r. 

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 8 sierpnia 2019 r.

Przegląd prasy 8 sierpnia 2019 r. 

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 7 sierpnia 2019 r. 

Przegląd prasy 7 sierpnia 2019 r. 

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 6 sierpnia 2019 r. 

Przegląd prasy 6 sierpnia 2019 r. 

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 5 sierpnia 2019 r.

Przegląd prasy 5 sierpnia 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 2 sierpnia 2019 r. 

Przegląd prasy 2 sierpnia 2019 r. 

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 31 lipca 2019 r.

Przegląd prasy 31 lipca 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 30 lipca 2019 r.

Przegląd prasy 30 lipca 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 29 lipca 2019 r.

Przegląd prasy 29 lipca 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 26 lipca 2019 r.

Przegląd prasy 26 lipca 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 24 lipca 2019 r.

Przegląd prasy 24 lipca 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 23 lipca 2019 r.

Przegląd prasy 23 lipca 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 22 lipca 2019 r.

Przegląd prasy 22 lipca 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 19 lipca 2019 r.

Przegląd prasy 19 lipca 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 18 lipca 2019 r.

Przegląd prasy 18 lipca 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 17 lipca 2019 r.

Przegląd prasy 17 lipca 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 16 lipca 2019 r.

Przegląd prasy 16 lipca 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy​ 15 lipca 2019 r.

Przegląd prasy​ 15 lipca 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy​ 12 lipca 2019 r.

Przegląd prasy​ 12 lipca 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy​ 11 lipca 2019 r.

Przegląd prasy​ 11 lipca 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy​ 9 lipca 2019 r.

Przegląd prasy​ 9 lipca 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy​ 8 lipca 2019 r.

Przegląd prasy​ 8 lipca 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy​ 4 lipca 2019 r.

Przegląd prasy​ 4 lipca 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy​ 3 lipca 2019 r.

Przegląd prasy​ 3 lipca 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy ​28 czerwca 2019 r.

Przegląd prasy ​28 czerwca 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy​ 25 czerwca 2019 r.

Przegląd prasy​ 25 czerwca 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy​ 19 czerwca 2019 r.

Przegląd prasy​ 19 czerwca 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy​ 18 czerwca 2019 r.

Przegląd prasy​ 18 czerwca 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy​ 17 czerwca 2019 r.

Przegląd prasy​ 17 czerwca 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy ​13 czerwca 2019 r.

Przegląd prasy ​13 czerwca 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy ​11 czerwca 2019 r.

Przegląd prasy ​11 czerwca 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 7 czerwca 2019 r.

Przegląd prasy 7 czerwca 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 6 czerwca 2019 r.

Przegląd prasy 6 czerwca 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 5 czerwca 2019 r.

Przegląd prasy 5 czerwca 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 4 czerwca 2019 r. 

Przegląd prasy 4 czerwca 2019 r. 

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 3 czerwca 2019 r. 

Przegląd prasy 3 czerwca 2019 r. 

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 30 maja 2019 r.

Przegląd prasy 30 maja 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 29 maja 2019 r.

Przegląd prasy 29 maja 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 28 maja 2019 r. 

Przegląd prasy 28 maja 2019 r. 

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 27 maja 2019 r. 

Przegląd prasy 27 maja 2019 r. 

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 24 maja 2019 r. 

Przegląd prasy 24 maja 2019 r. 

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 23 maja 2019 r.

Przegląd prasy 23 maja 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 22 maja 2019 r.

Przegląd prasy 22 maja 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 21 maja 2019 r.

Przegląd prasy 21 maja 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 20 maja 2019 r.

Przegląd prasy 20 maja 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 16 maja 2019 r.

Przegląd prasy 16 maja 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 15 maja 2019 r.

Przegląd prasy 15 maja 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 14 maja 2019 r. 

Przegląd prasy 14 maja 2019 r. 

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 13 maja 2019 r.

Przegląd prasy 13 maja 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 10 maja 2019 r.

Przegląd prasy 10 maja 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 9 maja 2019 r.

Przegląd prasy 9 maja 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 8 maja 2019 r.

Przegląd prasy 8 maja 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 7 maja 2019 r.

Przegląd prasy 7 maja 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 6 maja 2019 r.

Przegląd prasy 6 maja 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy​ 30 kwietnia 2019 r.

Przegląd prasy​ 30 kwietnia 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy​ 29 kwietnia 2019 r.

Przegląd prasy​ 29 kwietnia 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy​ 26 kwietnia 2019 r.

Przegląd prasy​ 26 kwietnia 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 25 kwietnia 2019 r.

Przegląd prasy 25 kwietnia 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 24 kwietnia 2019 r.

Przegląd prasy 24 kwietnia 2019 r.

...
Czytaj więcej
1  2  3