Nowa kampania reklamowa Warty

„Każdemu może się…” to hasło nowej kampanii reklamowej Grupy Warta. W jej ramach, od pierwszego grudnia, w internecie i telewizji, emitowane będą spoty promujące ubezpieczenia komunikacyjne.

...
Czytaj więcej

Pozew Rzecznika Finansowego przeciwko UNIQA S.A.

W grudniu 2020 r. RF złożył pierwszy pozew w sprawie nieuczciwych praktyk w stosunku do posiadaczy Auto Casco wobec jednego z zakładów ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

PZU wprowadza system płatności za ubezpieczenia majątkowe

PZU udostępnia swoim klientom wyjątkowe rozwiązanie na polskim rynku ubezpieczeń majątkowych. Od teraz klienci ubezpieczyciela będą mogli zapłacić za wszystkie swoje polisy jednym wspólnym przelewem.

...
Czytaj więcej

Barometr Ubea.pl – ceny OC w październiku 2021

W lipcu porównywarka Ubea.pl odnotowała rekordowy wzrost średniego kosztu polisy OC. We wrześniu miała miejsce następna podwyżka składek, jednakże w październiku koszty obowiązkowych polis nieco spadły.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy składa skargę nadzwyczajną w sprawie zaniżenia odszkodowania

W wyniku pożaru rodzina rolnika straciła dom i jeden z budynków gospodarczych. Ustalając wysokość szkody, ubezpieczyciel dwukrotnie odliczył stopień zużycia budynków. Rzecznik informuje o zaniżeniu należnej wypłaty i składa skargę nadzwyczajną.

...
Czytaj więcej

Nowy produkt w ofercie Generali Polska

Od piątku, czyli piątego listopada, klienci Generali Polska kupując OC p.p.m. mają możliwość dokupienia „Ochrony zniżki z gwarancją ceny po jednej szkodzie OC”. Dzięki temu rozwiązaniu kierowca, który spowoduje jedną szkodę OC nie odczuje zmiany ceny.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenia parasolowe dla grup szpitali

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych zawarło kilka ubezpieczeń parasolowych. Związane jest to z nową ofertą towarzystwa, polegającą na obejmowaniu dodatkowym ubezpieczeniem odpowiedzialności cywilnej grup szpitali.

...
Czytaj więcej

KNF ujawniła zasady kontroli pośredników ubezpieczeniowych

Z tego Legal Flash’a dowiedzą się Państwo o wykazach zagadnień mogących być przedmiotem kontroli brokera lub agenta ubezpieczeniowego oraz agenta oferującego ubezpieczenia uzupełniające, a także o wykazach podstawowych materiałów dowodowych.

...
Czytaj więcej

PZU wprowadza płatności abonamentowe

PZU, jako pierwszy ubezpieczyciel, wprowadza płatność abonamentową dla produktów majątkowych. W ramach abonamentu składka rozkładana jest na 12 rat.

...
Czytaj więcej

PZU wystartowało z nową ofertą kompleksowej ochrony samochodu

PZU oferuje nową ofertę PZU Auto AC, która zapewni kompleksową ochronę samochodu. Ubezpieczyciel proponuje skorzystać z dodatkowych pomocnych usług w ramach polisy, a dla nowych klientów zapewni zniżki aż do 28 proc.

...
Czytaj więcej

10 grup ubezpieczeniowych z jedną czwartą globalnego rynku majątkowego

Jak wynika z rankingu Insuramore, za 25,3 proc. całkowitego bezpośredniego przypisu brutto sektora ubezpieczeń majątkowych na świecie, w 2020 roku, odpowiadało dziesięć grup ubezpieczycieli. To wynik o 0,2 punkty procentowe niższy niż w roku 2019.

...
Czytaj więcej

Analiza wymagań i potrzeb klienta oraz realizacja obowiązków informacyjnych wg KNF

Z tego Legal Flash’a dowiedzą się Państwo o oczekiwania KNF co do realizacji przez dystrybutorów ubezpieczeń obowiązków w zakresie badania wymagań klientów i realizacji obowiązków informacyjnych o produkcie na gruncie ustawy o dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Ergo Hestia wprowadza nowe rozwiązanie do sprzedaży ubezpieczeń dla firm

11 października ERGO Hestia wprowadziła nowe narzędzie - ERGO Biznes. Dzięki niemu pośrednicy zyskają większą swobodę w sprzedaży produktów dla przedsiębiorstw.

...
Czytaj więcej

Polubowne rozwiązanie sporu Rzecznika Finansowego i InterRisk

24 września, przed Sądem Okręgowym w Warszawie, Rzecznik Finansowy i InterRisk zawarły ugodę dotyczącą różnicy stanowisk w sprawie ubezpieczeń AC.

...
Czytaj więcej

Aegon wstrzymuje sprzedaż ubezpieczeń majątkowych

Aegon poinformował o zaprzestaniu sprzedaży ubezpieczeń majątkowych w Polsce. Obsługa aktywnych umów ubezpieczyciela oraz ich zakres nie ulegną zmianom.

...
Czytaj więcej

Stanowisko PIU do projektu rozporządzenia Green Bonds Standards

8 lipca bieżącego roku KE opublikowała GBS, czyli projekt w sprawie unijnych zielonych obligacji. Dotyczy on dobrowolnego standardu ekologicznych obligacji, który może być używany przez przedsiębiorstwa emitujące obligacje oraz władze publiczne.

...
Czytaj więcej

Roboty Boston Dynamics i ubezpieczenia

Amerykański ubezpieczyciel Farmers Insurance, zamierza wykorzystywać zdalnie kontrolowanego robota, przygotowanego przez Boston Dynamics, do zadań związanych z likwidacją szkód.

...
Czytaj więcej

Alior Bank udostępnił ubezpieczenie komunikacyjne LINK4 w swojej aplikacji

Alior Bank udostępnił klientom indywidualnym możliwość zakupu ubezpieczenia komunikacyjnego w aplikacji Alior Mobile. Osoby wykupujące ubezpieczenie za pośrednictwem smartfona, mają możliwość skorzystania z rabatu do 13 proc. oraz eBonów.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym prawie 20 mld zł

Z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że w pierwszym półroczu 2021 roku ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym 19,9 mld zł odszkodowań i świadczeń ubezpieczeniowych.

...
Czytaj więcej

Kolejne rekordy wyłudzeń ubezpieczeniowych

Liczba wyłudzeń ubezpieczeniowych stale wzrasta. W roku 2020 suma przestępstw osiągnęła wartość 401 mln zł.

...
Czytaj więcej

PZU wprowadza polisę ubezpieczającą instalacje fotowoltaiczne

PZU rozszerza ofertę ubezpieczeń majątkowych o nowy produkt chroniący urządzenia wytwarzające energię z odnawialnych źródeł, a także zabezpieczający właścicieli instalacji fotowoltaicznych przed ryzykiem przerw i obniżonej efektywności w produkcji prądu.

...
Czytaj więcej

PKO startuje z nową ofertą ubezpieczenia nieruchomości

PKO Dom – to kolejna oferta ubezpieczyciela niepowiązana z produktami bankowymi. Nowe ubezpieczenie nieruchomości od PKO Ubezpieczenia wspierane jest technologią smart home firmy FIBARO.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenie od hejtu

Kupując dziecku polisę rodzice najczęściej zwracają uwagę na świadczenia za uszczerbek na zdrowiu oraz zwrot kosztów leczenia. Coraz popularniejsze jednak staje się ubezpieczenie ochrony prawnej od hejtu w internecie.

...
Czytaj więcej

KUKE podsumowała 2020 rok

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych w 2020 roku wsparła polskich przedsiębiorców, chroniąc ubezpieczeniami i gwarancjami ubezpieczeniowymi ich obrót na kwotę 68,4 mld złotych. To suma o 23 proc. większa niż w roku poprzednim.

...
Czytaj więcej

W jaki sposób wyłudzający próbowali oszukać ubezpieczycieli w 2020 roku?

PIU przygotowała raport dotyczący przestępstw ubezpieczeniowych ujawnionych w 2020 roku. Z analizy wynika, że w minionym roku w Polsce wykryto ponad 23 tysiące przypadków wyłudzeń odszkodowań i udaremniono nienależne wypłaty na kwotę prawie 401 mln zł.

...
Czytaj więcej

Wyniki finansowe PZU w I połowie 2021 roku

Grupa PZU opublikowała wyniki finansowe za pierwsze półrocze bieżącego roku. Przypisany akcjonariuszom zysk netto wyniósł prawie 1,7 mld zł, co jest najwyższym wynikiem od 6 lat.

...
Czytaj więcej

Składki polisy OC w górę

Przez ostatnie dwa lata ceny komunikacyjnego OC spadały. W drugim kwartale 2021 roku trend ten uległ zmianie, polisy zaczęły drożeć. Eksperci wskazują, że jest to odpowiedzią na rosnące koszty napraw uszkodzonych aut.

...
Czytaj więcej

TUW PZUW wprowadza na rynek nowy format ubezpieczenia

TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych wystartował z nowym ubezpieczeniem od ryzyka biznesowego dla franczyzobiorców. Nowy format ubezpieczenia powstał w celu zapewnienia wsparcia małym przedsiębiorstwom.

...
Czytaj więcej

Generali Życie TU S.A. z nową usługą dla swoich klientów

Generali Życie Towarzystwo Ubezpieczeniowe S.A. wprowadziło nowość dla swoich klientów. Ubezpieczyciel udostępnił usługę mojeID. Nowe rozwiązanie pozwoli na potwierdzenie tożsamości w trybie zdalnym podczas zawierania umów ubezpieczenia na życie.

...
Czytaj więcej

Wonga zaczyna działalność w sektorze ubezpieczeń

Wonga zaczyna współprace z polskim startupem hiPRO, który dostarcza ekosystem płatności i finansowania zakupów oraz usług wsparcia sieci sprzedaży. Wonga planuje finansować zakup polis offline oraz wchodzić w nowe sektory i kanały dystrybucji.

...
Czytaj więcej

Cloud to Street pomoże ubezpieczycielom w ocenie ryzyka

Firma Cloud to Street opracowała narzędzie, które za pomocą danych satelitarnych umożliwia dokładną ocenę zagrożenia powodziowego. Dzięki temu ubezpieczyciele będą mogli efektywniej analizować ryzyko pojawiania się powodzi w dowolnym miejscu na ziemi.

...
Czytaj więcej

Alicja Mroczkowska prezesem ASEC, które zostaje w grupie Aviva i w Polsce

Związana z Avivą od ponad 20 lat Alicja Mroczkowska została powołana na prezesa prowadzącej centrum eksperckie Aviva Services – Expertise Centre spółki Aviva Services Sp. z o. o.

...
Czytaj więcej

Nowela ws. zadośćuczynień za naruszenie więzi rodzinnej z podpisem Prezydenta

16 sierpnia Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda podpisał nowelę Kodeksu cywilnego zakładającą, że najbliższej rodzinie osoby trwale poszkodowanej może przysługiwać zadośćuczynienie za naruszenie więzi rodzinnej.

...
Czytaj więcej

W których miastach koszt ubezpieczenia OC jest wyższy

Comiesięczny ogólnopolski barometr Ubea.pl pozwala sprawdzić jak wyglądała sytuacja ze średnim kosztem OC w przypadku miast wojewódzkich. Porównywarka wskazuje gdzie ubezpieczenie OC jest najdroższe, a gdzie najtańsze.

...
Czytaj więcej

Grupa ANG wprowadza aplikacje mobilną dla sprzedaży ubezpieczeń

Grupa ANG wprowadza porównywarkę i aplikację mobilną dla sprzedaży oraz obsługi ubezpieczeń. Nowe narzędzia mają na celu ułatwienie pracy agentom.

...
Czytaj więcej

Polisa dla kampera

Samochód kempingowy to coraz popularniejszy sposób wakacyjnych wyjazdów. Jak każdy inny pojazd poruszający się po drogach publicznych musi mieć obowiązkowe ubezpieczenie OC.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenia Agrocasco PTUW w 5 tys. placówek Poczty Polskiej

W niemal 5 tys. placówek Poczty Polskiej można zawrzeć umowę ubezpieczenia Agrocasco PTUW, w tym również oferty adresowanej do rolników. Ubezpieczenie można wykupić w najbliższej dogodnej lokalizacji, bez konieczności podróżowania do dużych miast.

...
Czytaj więcej

Elektroniczne potwierdzenia dla świadczeniobiorców na portalu PUE ZUS

Od 31 lipca świadczeniobiorcy mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne potwierdzenia na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dokument może być od razu przekazany do wybranej instytucji bez konieczności podpisu pracownika ZUS.

...
Czytaj więcej

Notatki policyjne online

Czas dostarczania informacji o zdarzeniach do zakładów ubezpieczeń uległ skróceniu. Wpływ na to miało rozbudowanie przez Policję systemu mobilnego o możliwość rejestracji bezpośrednio na miejscu wypadku lub kolizji notatek policyjnych.

...
Czytaj więcej

Rada Ministrów przyjęła zmiany w Prawie drogowym

Ministerstwo Infrastruktury poinformowało o przyjęciu przez rząd nowelizacji ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Nowe prawo zakłada m.in. powiązanie składki ubezpieczeniowej z punktami karnymi.

...
Czytaj więcej

UNIQA startuje z kampanią dotyczącą ubezpieczeń mieszkaniowych

UNIQA kontynuuje w nowej odsłonie kampanię reklamową - "Pomyśl, ile można zdziałać razem". Ubezpieczyciel zaprezentował ofertę promującą ubezpieczenia mieszkań i domów.

...
Czytaj więcej

Generali przedłuża współpracę z operatorem pocztowym Speedmail

Speedmail przez kolejny rok będzie realizować doręczenia pocztowe dla Generali Polska. Współpraca firmy z ubezpieczycielem trwa od 2017 roku. W czerwcu zostało podpisane porozumienie, które przedłuża realizacje usług doręczeniowych spółki dla Generali.

...
Czytaj więcej

Compensa i Beesafe nawiązują współpracę z Akur8

Akur8 to francuski start-up technologiczny, specjalizujący się w wycenie składek ubezpieczeniowych. Podmiot zaistnieje na polskim rynku za sprawą współpracy podjętej z Beesafe i Compensą.

...
Czytaj więcej

Rząd pracuje nad nowym systemem wypłat świadczeń za błędy medyczne

Znane są pierwsze rządowe propozycje dot. systemu świadczeń za błędy medyczne. Najistotniejsze zmiany obejmują likwidację wojewódzkich komisji ds. orzekania o zdarzeniach medycznych czy ustalenie tabeli świadczeń za poszczególne szkody.

...
Czytaj więcej

Warta wprowadza nowości w serwis informacyjny

Warta pokazała zaktualizowany serwis informacyjny. Bezpośrednio na stronie można dokonać zakupu ubezpieczeń oraz załatwić sprawy związane z obsługą polisy czy likwidacją szkody.

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. jednolitego tekstu rozporządzenia ws. sumy gwarancji bankowej i ubezpieczeniowej dla touroperatorów

Obwieszczenie ws. ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie minimalnej wysokości sumy gwarancji bankowej i ubezpieczeniowej wymaganej w związku z działalnością wykonywaną przez organizatorów turystyki

...
Czytaj więcej

Nowe ubezpieczenie UNIQA dla małych i średnich firm

UNIQA poszerza swoją ofertę produktową o propozycję dedykowaną właścicielom małych i średnich przedsiębiorstw. Ubezpieczenie Twój Uniqalny Biznes to odpowiedź na potrzeby przedsiębiorców. Obejmuje ono ubezpieczenia mienia i OC przedsiębiorcy.

...
Czytaj więcej

Sygic GPS Navigation oferuje zakup polisy w aplikacji

Operator nawigacji GPS Sygic wprowadził nowość dla swoich użytkowników. W aplikacji można dokonać zakupu ubezpieczenia podróżnego w ciągu paru minut. Oferta dostępna jest zarówno dla klientów korzystających z płatnej wersji, jak i bezpłatnej.

...
Czytaj więcej

Compensa rozszerza mechanizm automatycznej wypłaty odszkodowań

Compensa wprowadziła możliwość otrzymania wypłaty odszkodowania w ciągu kilku godzin po kontakcie z rzeczoznawcą. Automatyczna wypłata nastąpi również po skorzystaniu z warsztatu partnerskiego firmy.

...
Czytaj więcej

Energetyczna i responsywna – Wiener zaprezentował nową stronę internetową

Wiener stworzył nową stronę internetową, łatwą w nawigacji, z możliwością bezpośredniego zakupu na niej ubezpieczenia czy zgłoszenia szkody w kilka minut.

...
Czytaj więcej

PIDiPO nie zgadza się z poprawkami komisji senackich w zakresie nowelizacji KC

Polska Izba Doradców i Pośredników Odszkodowawczych przedstawiła swoje stanowisko dot. poprawek wniesionych do ustawy z dnia 24 czerwca 2021 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny.

...
Czytaj więcej

MF chce zaostrzenia kar w sektorze ubezpieczeniowym

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z zapewnieniem rozwoju rynku finansowego oraz ochrony inwestorów na tym rynku. Dokonuje on nowelizacji 19 ustaw dot. rynku finansowego.

...
Czytaj więcej

Nowy produkt TU INTER Polska S. A.

TU INTER Polska S. A. wprowadza nowe ubezpieczenie majątkowe INTER Partner dla Medycyny. Zapewnia ono ochronę ubezpieczeniową placówki medycznej oraz jej wyposażenia.

...
Czytaj więcej

Od 2 sierpnia można wjeżdżać do Czarnogóry oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej jedynie z polskim OC

Od sierpnia Polacy będą mogli wjeżdżać do Czarnogóry oraz Zjednoczonego Królestwa bez obowiązku posiadania Zielonej Karty i ubezpieczenia granicznego. Wystarczy polskie ubezpieczenie OC ppm.

...
Czytaj więcej

Europ Assistance z ubezpieczeniem Auto szyby

Europ Assistance Polska wprowadziło do swojej oferty nowy produkt “Auto szyby”. Ubezpieczenie zapewnia ochronę na wypadek uszkodzenia szyby samochodu.

...
Czytaj więcej

PKO promuje ofertę ubezpieczeń w nowej kampanii telewizyjnej

PKO wystartował z nową kampanią telewizyjną, która potrwa do 15 sierpnia. Jej celem jest przedstawienie stałym i potencjalnym klientom banku nowej oferty ubezpieczeń grupy PKO.

...
Czytaj więcej

Pekao promuje Pakiet Komfort, zawierający ubezpieczenie od PZU

Bank Pekao S.A. przygotował nową ofertę dla klientów indywidualnych, posiadajacych Konto Przekorzystne - Pakiet Komfort. Jest to produkt zawierający pakiet ochronny, dostarczany przez PZU, oraz pakiet poleceń przelewów natychmiastowych.

...
Czytaj więcej

RF zakończył ugodą postępowanie mediacyjne z STU ERGO Hestia

25 czerwca Sąd Okręgowy w Gdańsku zatwierdził ugodę, zawartą pomiędzy Rzecznikiem Finansowym i STU ERGO Hestia S.A. w Sopocie. Spór i mediacja dotyczyły zapisów dot. definicji szkody całkowitej zawartej w OWU ubezpieczenia AC.

...
Czytaj więcej

Wypadki powodowane przez polskich kierowców na zagranicznych drogach

Na zagranicznych drogach spada liczba kolizji, w których winni byli polscy kierowcy. W 2020 roku odnotowano 63,5 tys. zdarzeń, w roku wcześniejszym było ich ponad 73 tys. Wzrosła natomiast liczba szkód powstałych z winy kierujących bez ważnego OC.

...
Czytaj więcej

Co czwarty Polak preferuje kompleksowe ubezpieczenie

Polacy są pozytywnie nastawieni do rozszerzania pakietów ubezpieczeń. Pomimo posiadania nieruchomości objętej podstawowym ubezpieczeniem wymaganym przez bank, prawie co czwarty badany (24 proc.) deklaruje chęć posiadania rozszerzonej wersji ochrony

...
Czytaj więcej

PKO Bank Polski z ponad 250 tysiącami sprzedanych ubezpieczeń komunikacyjnych

Klienci PKO Banku Polskiego kupili ponad ćwierć miliona pakietów ubezpieczeń komunikacyjnych. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się oferta ubezpieczeń OC, Auto Casco, NNW oraz Assistance.

...
Czytaj więcej

Rolnicy ubezpieczą się od gwałtownych zmian cen

Wicepremier Jarosław Kaczyński podczas spotkania w Mławie zapowiedział uruchomienie ubezpieczenia dla rolników od gwałtownych cen.

...
Czytaj więcej

Wypłaty świadczeń ze szkód komunikacyjnych drożeją

W efekcie restrykcji związanych z pandemią wzrosła liczba średniej wartości szkody likwidowanej z tytułu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Jak wynika z danych Komisji Nadzoru Finansowego, w minionym roku (2020) liczba szkód zlikwidowanych spadła o 117 tys.

...
Czytaj więcej

MRiRW chce wyższych kwot dotacji do składek na ubezpieczenia rolnicze

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierowało do resortu finansów wniosek o zwiększenie sumy przeznaczonej na dopłaty do składek na ubezpieczenie rolnicze. O sprawie poinformował Ryszard Bartosik, wiceminister rolnictwa.

...
Czytaj więcej

Resort infrastruktury chce powiązać wysokość składki OC ppm. z wykroczeniami drogowymi

​Do konsultacji międzyresortowych trafił projekt zakładający poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jednym z jego założeń jest uzależnienie składki OC ppm. z punktami karnymi.

...
Czytaj więcej

Senacka komisja wprowadziła poprawki do ustawy przyznającej zadośćuczynienie rodzinie w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu

7 lipca br. w Senacie obradowały Komisje: Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Ustawodawcza. Zajęły się one m.in. ustawą o zmianie ustawy – Kodeks cywilny (senacki druk nr 430).

...
Czytaj więcej

Aviva oferuje dodatkowe umowy związane z nieszczęśliwymi wypadkami

Umowa dodatkowa w razie kosztów leczenia skutków wypadków, pobytu w szpitalu po wypadku, uszczerbku na zdrowiu i rehabilitacji po wypadku to tylko część z możliwości dodatkowego rozszerzenia ubezpieczenia NNW w Avivie.

...
Czytaj więcej

TU Europa oferuje ubezpieczenie psa i kota poprzez aplikację

Aplikacja app2U to nowy produkt na polskim rynku ubezpieczeniowym, wprowadzony przez TU Europa. Za jego pośrednictwem można mobilnie nabyć ubezpieczenie psa i kota od następstw nieszczęśliwych wypadków.

...
Czytaj więcej

20 lat działalności CUK Ubezpieczenia

2 lipca 2001 roku uruchomiona została pierwsza placówka multiagencji, której założycielami i pierwszymi doradcami klienta byli obecni prezesi spółki – Jacek Byliński i Maciej Kuczwalski.

...
Czytaj więcej

Alior Bank rozpoczął sprzedaż ubezpieczeń turystycznych od PZU

Klienci Alior Banku mogą już nabyć za pośrednictwem bankowości internetowej i mobilnej ubezpieczenie turystyczne od PZU. Jest to element zapowiadanej synergii ubezpieczyciela ze spółkami należącymi do grupy kapitałowej.

...
Czytaj więcej

EIOPA: Q&A (czerwiec 2021 r.)

W pełnej publikacji przedstawiamy Q&A z czerwca 2021 r. opublikowane przez Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych.

...
Czytaj więcej

Jak minimalizować ryzyko błędu medycznego w szpitalach?

Podczas sesji pt. "Ubezpieczenia szpitali cz. I" w ramach VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych został poruszony temat błędów medycznych w sektorze zdrowia. Uczestnicy panelu dyskutowali, jak skutecznie zarządzać tym ryzykiem.

...
Czytaj więcej

Klienci Forda skorzystają z ubezpieczeń parametrycznych

Ford nawiązał współpracę z insurtechem By Miles. Koncern będzie przekazywał spółce dane dot. czasu jazdy kierowców bezpośrednio z zamontowanego w aucie drogomierza. Dzięki temu poniosą oni składkę ubezpieczeniową uzależnioną od liczby pokonanych km.

...
Czytaj więcej

PIU krytykuje ustawę dot. zadośćuczynień dla członków rodzin osób ciężko poszkodowanych

24 czerwca br. Sejm jednogłośnie przyjął nowelizację ustawy - Kodeks cywilny, która ustanawia podstawę do ubiegania się o zadośćuczynienie dla najbliższych członków rodziny poszkodowanego, z którym nie jest możliwe nawiązanie i kontynuowanie więzi.

...
Czytaj więcej

Walne Zgromadzenie TUW zwiększyło kapitał towarzystwa

W dniu 28 czerwca 2021 roku odbyło się Zwyczajne Walne Zgromadzenie Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW”. ZW zadecydowało o udzieleniu absolutorium członkom Zarządu i Rady Nadzorczej oraz podwyższeniu kapitału.

...
Czytaj więcej

Generali zmieniło warunki ubezpieczenia turystycznego

Generali zmodyfikowało swój produkt dla turystów. Ubezpieczenie „Generali, z myślą o podróży” zostało dostosowane do aktualnej sytuacji wynikającej z pandemii.

...
Czytaj więcej

KUKE przedstawił nowy system wspierania polskiego eksportu

24 czerwca KUKE przedstawił nowy system wsparcia eksportu. Opiera się on na trzech filarach.

...
Czytaj więcej

Posłowie przyjęli prezydencki projekt nowelizacji Kodeksu cywilnego

24 czerwca 2021 r. posłowie głosowali nad przyjęciem prezydenckiego projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny. Wszyscy posłowie, obecni na głosowaniu, opowiedzieli się za przyjęciem zmian na korzyść członków rodzin osób ciężko poszkodowanych.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenia dla rowerzystów w aplikacji app2U

Jedną z najchętniej uprawianych przez Polaków dyscypliną sportową jest kolarstwo. Mając to na uwadze, Europa Ubezpieczenia wprowadziła możliwość zakupu ubezpieczenia dla rowerzystów w aplikacji mobilnej app2U.

...
Czytaj więcej

CUK Ubezpieczenia uruchomił porównywarkę ubezpieczeń turystycznych

Multiagencja CUK Ubezpieczenia wdrożyła nowe narzędzie dla klientów - porównywarkę ubezpieczeń turystycznych. Za jej pośrednictwem można nabyć proste produktu dla podróżnych, a także ich rozszerzenia o dodatkowe ryzyka oraz assistance.

...
Czytaj więcej

Wiek samochodów Polaków a ubezpieczenie pojazdu

Oficjalne statystyki CEPiK wskazują, że średnia wieku samochodów w Polsce wynosi 20 lat. Nie jest to stuprocentowym odzwierciedleniem stanu faktycznego, ponieważ spis zawiera w sobie auta nieistniejące, ale niewyrejestrowane.

...
Czytaj więcej

Nowe narzędzie do wyceny szkód w PZU

PZU wprowadza oparte na sztucznej inteligencji rozwiązanie „Ai’systent Mobilnego Eksperta". Narzędzie jest w stanie przygotować wstępną kalkulację naprawy uszkodzonego pojazdu na podstawie zdjęć wykonanych przez rzeczoznawcę.

...
Czytaj więcej

Rankomat.pl uruchomił nową porównywarkę dla właścicieli jednośladów

Porównywarka ubezpieczeń rankomat.pl przygotowała specjalną ofertę dla właścicieli jednośladów. Za jej pośrednictwem motocykliści mogą porównać ceny ubezpieczeń OC, AC, assistance i NNW od 4 towarzystw ubezpieczeniowych.

...
Czytaj więcej

KUKE zawarł porozumienie z Santander Bank Polska w zakresie sprzedaży ubezpieczeń eksportowych

Santander Bank Polska jako pierwszy polski bank zaoferuje przedsiębiorcom najnowsze instrumenty z oferty KUKE. Porozumienie o współpracy podpisali prezes KUKE Janusz Władyczak oraz Juan de Porras Aguirre, wiceprezes zarządu Santander Bank Polska.

...
Czytaj więcej

EIOPA dąży do regulacji stosowania sztucznej inteligencji przez zakłady ubezpieczeń

Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych przedstawił sprawozdanie z prac konsultacyjnej grupy ekspertów ds. etyki cyfrowej w sprawie określenia zasad zarządzania sztuczną inteligencją w europejskim sektorze ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym ponad 10 mld złotych

Z danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że w I kwartale 2021 roku Polacy otrzymali 10,2 mld złotych odszkodowań i świadczeń ubezpieczeniowych. Najbardziej wzrosły wypłaty z tytułu ochronnych ubezpieczeń na życie.

...
Czytaj więcej

Zadłużenie Polaków wobec ubezpieczycieli

Z najnowszych danych Krajowego Rejestr Długów Biura Informacji Gospodarczej wynika, że konsumenci i przedsiębiorcy są winni firmom finansowym 387 mln złotych.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenia turystyczne last-minute w aplikacji app2U

Nowy produkt ubezpieczeniowy wprowadzony przez Europa Ubezpieczenia to aplikacja app2U. Można w niej kupić ubezpieczenia turystyczne z szeroką ochroną w przypadku zachorowania na Covid-19 w trakcie pobytu za granicą, również tuż przed samym wyjazdem.

...
Czytaj więcej

Zakłady ubezpieczeń będą przekazywać więcej danych Komisji Nadzoru Finansowego

Ministerstwo Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej przedstawiło projekt rozporządzenia, rozszerzającego zakres danych i informacji przekazywanych przez zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

Colonnade ulepszył swoją ofertę ubezpieczeń szkolnych na przyszły rok

Towarzystwo ubezpieczeń Colonnade zmodyfikowało swoją ofertę ubezpieczenia NNW dla uczniów. Produkt został rozbudowany o nowe ryzyka. Zmianie uległa też obsługa polisy, umożliwiając większą elastyczność i dopasowanie ochrony do potrzeb klientów.

...
Czytaj więcej

LINK4 uruchomił algorytm sztucznej inteligencji przy zdalnej sprzedaży ubezpieczeń AC

W LINK4 sztuczna inteligencji weryfikuje poprawność zdjęć ubezpieczanych pojazdów. Rozwiązanie wykorzystywane jest, gdy polisę zdalnie zawiera klient, jak i gdy sprzedaż odbywa się za pośrednictwem agenta.

...
Czytaj więcej

PIU: Jak pandemia wpłynęła na sektor ubezpieczeń?

Jan Grzegorz Prądzyński, prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń, w wywiadzie dla PAP podsumował I kw. 2021 r. w branży ubezpieczeniowej. Wskazał, na które ubezpieczenia szczególnie wpłynęła pandemia.

...
Czytaj więcej

Rząd odrzucił poselski projekt ws. minimalnego limitu dopłat do ubezpieczeń rolniczych

Rząd przedstawił swoje stanowisko do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Zawiera on propozycję wprowadzenia minimalnej sumy limitów dopłat określonych w umowach z zakładami.

...
Czytaj więcej

EIOPA: Q&A (maj 2021 r.)

W pełnej publikacji przedstawiamy Q&A z maja 2021 r. opublikowane przez Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych.

...
Czytaj więcej

Start-up Warmie i epruf przygotowują rozwiązanie technologiczne dla ubezpieczycieli życiowych i medycznych

Jesienią tego roku ma zostać zaprezentowane rozwiązanie wspierające proces leczenia pacjentów. Oferta będzie skierowana do towarzystw ubezpieczeń na życie oraz podmiotów posiadających w swoim portfolio ubezpieczenia medyczne.

...
Czytaj więcej

Prezydencki projekt nowelizacji KC w zakresie zadośćuczynień przyjęty przez sejmową komisję

Sejmowa Komisja Nadzwyczajna ds. zmian w kodyfikacjach na posiedzeniu w dniu 9 czerwca 2021 r. przyjęła prezydencki projekt zmian w Kodeksie cywilnym, dot. prawa do zadośćuczynień dla bliskich osób ciężko poszkodowanych.

...
Czytaj więcej

PKO BP dodaje ubezpieczenie do karty kredytowej dla przedsiębiorców

Klienci korporacyjni PKO BP mogą skorzystać ze specjalnej biznesowej karty kredytowej - PKO Visa Business Credit Premium. Produkt będzie rozszerzony o usługi dodatkowe, w tym ubezpieczenie w podróży zagranicznej.

...
Czytaj więcej

Beesafe wprowadza Auto Assistance na lato za złotówkę!

57 proc. Polaków deklaruje, że tego lata urlop spędzi w kraju. Startup Beesafe zachęca, by przed wypoczynkiem zabezpieczyć się na wypadek niespodziewanych sytuacji i wprowadza assistance za złotówkę, które można kupić do 25 czerwca.

...
Czytaj więcej

TU Europa uruchamia własną aplikację mobilną do sprzedaży ubezpieczeń

Cztery ubezpieczenia: podróży, sprzętu, psa i kota oraz kosztów podróży można od 9 czerwca 2021 r. nabyć w mobilnej aplikacji TU Europa - app2U. Rozwiązanie ma wpisać się w coraz bardziej mobilny styl życia Polaków i popandemiczne nawyki konsumentów.

...
Czytaj więcej

Cezary Świerszcz prezesem Unexta. Wprowadzi do Polski Wefoxa i zbuduje zaplecze dla kolejnych graczy

Unext to spółka, która organizuje w Polsce działalność oddziału Wefoxa, cyfrowego ubezpieczyciela pochodzącego z Niemiec. Prezesem spółki został właśnie Cezary Świerszcz.

...
Czytaj więcej

UFG pomoże osobom dochodzącym swoich roszczeń w Gefionie

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny opublikował komunikat dla poszkodowanych przez osoby ubezpieczone przez Gefion. W informacji wyjaśnił, w jaki sposób mogą oni zgłaszać swoje roszczenia.

...
Czytaj więcej

Signal Iduna wchodzi w kanał Affinity

28 maja 2021 r. Signal Iduna i Sollers Consulting zawarli między sobą list intencyjny ws. nawiązania współpracy. Jej efektem ma być rozwój kanału Affinity.

...
Czytaj więcej

Fronczewski i Strejlau promują markę TUZ Ubezpieczenia

7 czerwca dwie stacje ogólnopolskie: RMF FM i Radio Classic oraz 28 stacji regionalnych zaczęły emitować pierwszy z dwóch spotów produktowych, w których wykorzystywany jest głos Piotra Fronczewskiego.

...
Czytaj więcej

PZU wprowadza usługi assistance dla ciężarówek

Truck assistance to nowy produkt w ofercie PZU dedykowany właścicielom ciężarówek, ciągników siodłowych czy autobusów. Ubezpieczeni mogą liczyć na szybką pomoc w razie awarii na drodze.

...
Czytaj więcej

Zwiększona aktywność ubezpieczycieli na rynku fuzji i przejęć mimo pandemii

Digitalizacja branży ubezpieczeniowej przyspieszyła przez pandemię. Firma doradcza Deloitte przeprowadziła badanie „Insurance outlook, Accelerating recovery from the pandemic while pivoting to thrive”, dotyczące sektora ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Getin Bank przygotował promocję dla klientów kupujących ubezpieczenie turystyczne lub nieruchomości

Getin Noble zachęca do skorzystania z oferty „Marketu Ubezpieczeniowego”. Klienci, którzy w okresie od 1 czerwca do 31 lipca 2021 roku kupią ubezpieczenie turystycznie lub nieruchomości, będą mogli otrzymać karty podarunkowe Allegro.

...
Czytaj więcej

Nowy portal internetowy Uniqa

Uniqa przygotowała wiele zmian w portalu dla klientów posiadających ubezpieczenia majątkowe. Serwis będzie miał nowy wygląd oraz nowe funkcje. Oprócz możliwości odnowienia posiadanej już polisy pojawi się możliwość kupienia nowego ubezpieczenia.

...
Czytaj więcej

Andrzej Liwacz z Allianz przeszedł do Generali

Z początkiem czerwca 2021 r. Andrzej Liwacz dołączył do zespołu Generali, gdzie objął stanowisko Dyrektora Underwritingu Ubezpieczeń Korporacyjnych.

...
Czytaj więcej

Polskie Centrum Brokerskie z ofertą dla spółek Skarbu Państwa

Polskie Centrum Brokerskie to nowa marka na rynku ubezpieczeń i reasekuracji. Do tej pory spółka świadczyła usługi przede wszystkim dla podmiotów z GK PGNiG. Jako PCB natomiast będzie kierować ofertę również do innych spółek z udziałem Skarbu Państwa.

...
Czytaj więcej

Beesafe z ubezpieczeniem dla motocykli

​Beesafe, start-up ubezpieczeniowy powiązany z VIG i Compensa, rozszerzył swoją ofertę ubezpieczeń komunikacyjnych o ubezpieczenie jednośladów. Produkty są dostępne w trzech zróżnicowanym pod kątem zakresu usługi i ceny pakietach.

...
Czytaj więcej

PZU podało wyniki za I kw. 2021 r. 7-krotny wzrost wyniku netto

​Grupa PZU po I kw. 2021 r. odnotowała 7-krotnie wyższy wynik netto niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Zdaniem spółki na zysk wpływ miał wysoki popyt na produkty medyczne i efekt współpracy z bankami.

...
Czytaj więcej

Aviva odnotowała znaczący wzrost sprzedaży w I kw. 2021 r.

Grupa Aviva przedstawiła wyniki finansowe po I kw. 2021 r. W tym okresie grupa osiągnęła wysoki wzrost sprzedaży względem 2020 r. Najlepszą dynamikę wzrostu odnotował kanał agencyjny sieci własnej Aviva - aż o 43 proc. r/r.

...
Czytaj więcej

mojePZU w AppGallery

Aplikacja mojePZU to jedna z najbardziej rozbudowanych platform samoobsługowych istniejąca na polskim rynku finansowo-ubezpieczeniowym. Od niedawna jest ona dostępna w AppGallery, autorskim sklepie z aplikacjami Huawei.

...
Czytaj więcej

Nadal brak rozstrzygnięcia ws. zadośćuczynień dla bliskich osób ciężko poszkodowanych

25 maja 2021 r. odbyło się posiedzenie składu połączonych Izb Sądu Najwyższego, na którym rozstrzygano kwestię prawa do zadośćuczynienia za zerwaną więź rodzinną, gdy doszło do ciężkiego i trwałego uszczerbku na zdrowiu osoby bliskiej.

...
Czytaj więcej

Darmowe holowanie - Porówneo rusza z nową promocją

Porównywarka polis Porówneo przygotowała promocyjną usługę dla klientów. Każde ubezpieczenie OC ppm., zakupione przed datą 30 września 2021r., zostanie bezpłatnie rozszerzone o usługę holowania.

...
Czytaj więcej

Posłowie chcą zmian w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich

Na stronie Sejmu został opublikowany poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Dotyczy on wprowadzenia minimalnej sumy limitów dopłat określonych w umowach w sprawie dopłat na dany rok.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenia komunikacyjne od UNIQA w ofercie Providenta

Firma pożyczkowa Provident poszerza swoją ofertę produktów finansowych. W sprzedaży pojawią ubezpieczenia komunikacyjne, dostarczane przez TU UNIQA.

...
Czytaj więcej

Raport Rzecznika Finansowego – skargi na ubezpieczycieli w 2020 roku

W ramach corocznego podsumowania swojej działalności Rzecznik Finansowy publikuje informacje na temat skarg klientów rynku finansowego.

...
Czytaj więcej

W Sejmie odbyło się I czytanie prezydenckiego projektu o zadośćuczynieniu dla najbliższych w przypadku poważnego uszczerbku

20 maja w Sejmie miało miejsce I czytanie przedstawionego przez Prezydenta projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeks cywilny, umożliwiający wypłaty zadośćuczynień dla bliskich osób poszkodowanych, gdy doszło do zerwania więzi.

...
Czytaj więcej

Barometr Ubea.pl: ceny OC w kwietniu 2021 roku

Pierwszy kwartał 2021 roku był pomyślny dla kierowców. Odnotowano spadek przeciętnego kosztu nowej polisy OC o 6 procent.

...
Czytaj więcej

Dawid Piasecki ponownie powołany do Zarządu TUZ Ubezpieczenia i Partner TUiR

​Rada Nadzorcza TUZ Ubezpieczenia i Partner TUiR ponownie przyznała Dawidowi Piaseckiemu mandat na zasiadanie w zarządzie towarzystwa przez kolejną, 3-letnią kadencję.

...
Czytaj więcej

Generali zmienia OWU w zakresie szacowania szkody całkowitej

Generali wskutek interwencji Rzecznika Finansowego postanowiło zmienić zapisy OWU w ubezpieczeniu AC dot. szacowania rozmiaru szkody w pojeździe. Aktualnie ubezpieczyciel będzie dokonywać wyliczeń zgodnie z wybranym przez klienta wariantem ubezpieczenia.

...
Czytaj więcej

Strategia TUW PZUW na lata 2021-2024

​TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych zaprezentował nową strategię na lata 2021-2024. Ubezpieczyciel stawia za cel utrzymanie konkurencyjnych składek w stosunku do ubezpieczeń komercyjnych i rozszerzenie oferty o nowe produkty i branże.

...
Czytaj więcej

EIOPA rozpoczęła test warunków skrajnych dla ubezpieczeń

​7 maja Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych rozpoczął test warunków skrajnych dla europejskiego rynku ubezpieczeniowego. Testy warunków skrajnych mają na celu dokonać oceny odporności europejskich ubezpieczycieli

...
Czytaj więcej

Alior Bank rozwija bankowość internetową, jakie nowości czekają na klientów?

Zdalne korzystanie z usług bankowych staje się coraz popularniejsze. Alior Bank rozwijając bankowość internetową, niedawno uruchomił nowe funkcje.

...
Czytaj więcej

RPO po raz kolejny apeluje do MF ws. PIT od odsetek za opóźnienie w wypłacie odszkodowania

RPO po raz kolejny wystosował do Ministerstwa Finansów pismo, w którym wskazuje na problem zaliczania do podstawy opodatkowania sumy odsetek przyznanych od ubezpieczyciela za opóźnienie w wypłacie odszkodowania.

...
Czytaj więcej

Pozytywne doświadczenia klientów kluczem do przywiązania do firmy

Grupa PZU zleciła raport Customer Experience. Zbadano opinię 3000 klientów firm z branży usługowej, ubezpieczeniowej i prywatnej opieki medycznej. Okazało się, że 9 na 10 z nich wybiera ponownie firmy, z których wcześniej było zadowolonych.

...
Czytaj więcej

Nowe sposoby wyłudzeń odszkodowań

Liczba wykrywanych prób wyłudzeń odszkodowań z roku na rok rośnie. Nie jest jednak możliwe całkowite wyeliminowanie przestępczości ubezpieczeniowej.

...
Czytaj więcej

Zastosowanie przepisów IDD w przypadku świadczenia usług doradztwa dla umów już istniejących

Jedno z zadanych pytań do KE dotyczyło tego, czy art. 30 IDD ma zastosowanie do umów zawartych przed dniem 23 lutego 2018 r., zwłaszcza, gdy świadczone są jakiekolwiek usługi bieżącego doradztwa.

...
Czytaj więcej

KRIK apeluje o zwiększenie rezerw na dopłaty do ubezpieczeń upraw

29 kwietnia 2021 r. zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Po raz kolejny władzom resortu zasygnalizowano problemy z zawarciem umowy ubezpieczenia upraw rolnych.

...
Czytaj więcej

Zmiany we władzach Avivy

Spółka Aviva Towarzystwo Ubezpieczeń Ogólnych S.A. ma nowego prezesa. Po uzyskaniu zgody przez KNF funkcję tę obejmie Katarzyna Laurenza (Bem). Z kolei CFO grupy Aviva w Polsce i członkiem zarządu AVIVA TU i Aviva Sp. z o. o. został Krzysztof Lipski.

...
Czytaj więcej

EIOPA wydała opinię w sprawie nadzoru stosowania scenariuszy ryzyka zmiany klimatu w ORSA

EIOPA wydała opinię w sprawie nadzoru stosowania scenariuszy zmian klimatycznych we własnej ocenie ryzyka i wypłacalności, skierowaną do krajowych organów nadzorczych.

...
Czytaj więcej

EIOPA: Q&A (kwiecień 2021 r.)

W pełnej publikacji przedstawiamy Q&A z kwietnia 2021 r. opublikowane przez Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych.

...
Czytaj więcej

TUW powiększyło sieć warsztatów partnerskich

​Do współpracy z Towarzystwem Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” przystąpiła następna spółka oferująca usługi naprawy pojazdów - ACCENTURE Sp. z o.o.

...
Czytaj więcej

GSU Ubezpieczenia rozszerza swoje produkty ubezpieczeniowe o usługi telemedyczne

Od kwietnia w ofercie GSU Ubezpieczenia obecne są 4 produkty: Medi Ochrona, Medi Ochrona VIP, Medi Tarcza i Medi Tarcza VIP. W każdym z nich klient, gdy istnieje wskazanie medyczne, ma możliwość skorzystania ze zdalnej konsultacji medycznej.

...
Czytaj więcej

Informacje o udziałach i bliskich powiązaniach – czy tylko od nowych pośredników?

Czy obowiązek żądania informacji o konfliktach interesów będzie stosowany przez właściwy organ krajowy z mocą wsteczną [w przypadku, gdy pośrednik jest już zarejestrowany]?

...
Czytaj więcej

Posłowie interweniują ws. niskiego limitu dopłat do ubezpieczeń upraw 

Do ministra rolnictwa i rozwoju wsi zostały skierowane dwie interpelacje, w każdej z nich został podniesiony problem niskiego poziomu środków przeznaczonych w budżecie państwa na dopłaty do składek na ubezpieczenia upraw rolnych.

...
Czytaj więcej

MSWiA kończy prace nad nowymi stawkami mandatów. Zmianie ma ulec model szacowania składki na OC ppm.

Rzeczpospolita pisze, że w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji  na ukończeniu są prace związane z waloryzacją mandatów. Nie dość, że mają wzrosnąć ich stawki, to jeszcze cena OC ppm. ma być skorelowana z liczbą punktów karnych.

...
Czytaj więcej

Kierowcy udający się do Czarnogóry nie będą potrzebować Zielonej Karty. PBUK zawarł porozumienie z Biurem Narodowym

​PBUK zawarł z Biurem Narodowym Czarnogóry umowę o zniesieniu obowiązku kontroli certyfikatów Zielonej Karty. Na jej mocy, Czarnogóra będzie uznawać polską polisę OC ppm.

...
Czytaj więcej

Prezydent oraz Ministerstwo Sprawiedliwości proponują uregulowanie prawa do zadośćuczynienia za zerwanie więzi rodzinnej

​Zarówno doktryna, jak i orzecznictwo od wielu lat podejmują próby odpowiedzi na pytanie, czy w przypadku ciężkiego uszczerbku na zdrowiu najbliższym członkom rodziny poszkodowanego należy się zadośćuczynienie za zerwanie więzi rodzinnej.

...
Czytaj więcej

Hulajnoga elektryczna i kontuzje

Hulajnogi elektryczne – wygodne i proste w obsłudze. Ich liczba na ulicach stale rośnie. Niestety, pociąga to za sobą coraz większą liczbę wypadków komunikacyjnych z ich udziałem.

...
Czytaj więcej

SN rozstrzygnie o kształtowaniu wysokości świadczeń za sprawowanie opieki nad poszkodowanym

​Rzecznik Finansowy przedstawił istotny pogląd w postępowaniu kasacyjnym przed Sądem Najwyższym. Sprawa dotyczy ustalenia wysokości renty z tytułu zwiększonych potrzeb dla poszkodowanej w wypadku.

...
Czytaj więcej

ERGO Hestia wypłaci odszkodowanie po zablokowaniu Kanału Sueskiego

23 marca statek Ever Given, jeden z największych kontenerowców świata, stanął w poprzek Kanału Sueskiego, paraliżując szlak komunikacyjny. Na pokładzie były ładunki ubezpieczane przez ERGO Hestię.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczyciele mają trudności z reasekuracją ubezpieczeń od wiosennych przymrozków i gradu

​Jak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na zapytanie poselskie, w tym roku oferta ubezpieczeń dla rolników jest ograniczona. Problemy wynikają z niechęci reasekuratorów do zabezpieczania ryzyk rolniczych.

...
Czytaj więcej

Trasti rozszerza swoją obecność na polskim rynku

Insurtech Trasti wzmacnia swoją pozycję na polskim rynku. Spółka rozpoczęła dystrybucję kolejnych produktów oraz podjęła współpracę z kolejną porównywarką ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Prezydent chce uregulowania kwestii zadośćuczynień dla bliskich osób ciężko poszkodowanych

Prezydent RP skierował do Sejmu projekt ustawy o zmianie ustawy o Kodeksie cywilnym. Propozycja nowelizacji dotyczy ustanowienia podstawy prawnej dla odpowiedzialności cywilnej za krzywdę najbliższych członków rodziny poszkodowanego.

...
Czytaj więcej

Pociągnięcie twórcy produktu do odpowiedzialności

Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) opublikował w dniu 23 marca 2021 r. odpowiedzi udzielone przez Komisję Europejską na pytania dotyczące interpretacji przepisów dyrektywy w sprawie dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Warta integruje system sprzedażowy z bazą CEPiK

Warta umożliwiła agentom szybki dostęp do danych, zawartych w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. W ten sposób będą mogli oni pobrać informacje niezbędne do zawarcia umowy ubezpieczenia, bezpośrednio z bazy CEPiK.

...
Czytaj więcej

Pocztowe TUW ruszyło ze sprzedażą ubezpieczeń rolniczych. Produkty są dostępne w placówkach Poczty Polskiej

​Od początku kwietnia w 4,6 tys. placówek Poczty Polskiej można nabyć ubezpieczenia upraw i zwierząt gospodarskich z dotacjami z budżetu państwa, oferowane przez Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych.

...
Czytaj więcej

Lemonade będzie sprzedawał ubezpieczenia komunikacyjne

Insurtech Lemonade postanowił rozszerzyć swoją działalność. Spółka planuje rozpocząć sprzedaż polis komunikacyjnych. Z nowej oferty będzie można skorzystać w przeciągu roku.

...
Czytaj więcej

Andaluzja z bezpłatnym ubezpieczeniem na wypadek koronawirusa

Turyści z innych państw będą mogli skorzystać w Anadaluzji z bezpłatnego ubezpieczenia na wypadek wystąpienia koronawirusa – donosi portal Business Insider. Ubezpieczenie ma obowiązywać do końca 2021 r.

...
Czytaj więcej

Compensa przypomina o assistance dla firm

Compensa, w najnowszej informacji prasowej, podkreśla znaczenie posiadania assistance w codziennej pracy firm. W ramach produktów dla MSP można liczyć na pomoc w kilku obszarach: od zdrowia po kwestie prawne.

...
Czytaj więcej

Rankomat.pl z nową ofertą dzielenia składek

Rankomat.pl decydował się wprowadzić zmiany w płatnościach ratalnych. Do tej pory kupienie polisy w systemie ratalnym wiązało się dla konsumenta z dodatkową opłatą do ceny OC ppm.

...
Czytaj więcej

OC ppm. na wiosnę – ranking Ubea.pl

Eksperci Ubea.pl stworzyli wiosenny ranking, w którym zestawili uśrednione składki OC ppm. w miastach wojewódzkich. Z najdroższym ubezpieczeniem muszą się liczyć mieszkańcy Wrocławia.

...
Czytaj więcej

Rower na raty, ubezpieczenie gratis – nowa oferta Credit Agricole

​Trwająca pandemia przyczyniła się do wzrostu zainteresowania jednośladami. Widząc ten trend, bank Credit Agricole przygotował kredyt na zakup roweru. Klienci, którzy skorzystają z oferty, otrzymają bezpłatne, roczne ubezpieczenie od kradzieży.

...
Czytaj więcej

PIU o powiązaniu OC ppm. z punktami karnymi

O połączeniu składek OC ppm. z mandatami za nieprawidłową jazdę mówi się już długo. Teraz MSWiA i MI pracują nad tym, żeby mandaty za wykroczenia były wyższe, a także żeby powiązać składki OC ppm. z punktami karnymi - pisze PIU na swoim blogu.

...
Czytaj więcej

Sadownicy skarżą się na ubezpieczenia. Ponownie wystąpili do resortu rolnictwa ze specjalnym apelem

Związek Sadowników RP, jak czytamy na ich stronie, ponownie wystosował do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi pismo, zawierające prośbę o interwencję w sprawie pilnego uruchomienia ubezpieczeń upraw sadowniczych od przymrozków oraz od ryzyka gradu.

...
Czytaj więcej

Glapiński: banki i ubezpieczyciele powinni mocniej wejść na rynek kapitałowy

Prof. Adam Glapiński przedstawił swoją wizję rozwoju sektora bankowego i ubezpieczeniowego. Wskazał, że w aktualnym, stale utrzymującym się środowisku niskich stóp procentowych, coraz większe znaczenie będzie odgrywał rynek kapitałowy.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenie Dom od LINK4 promowane przez Krzysztofa Mirucia

Do promocji ubezpieczenia nieruchomości Dom od LINK4 zatrudniono Krzysztofa Mirucia, który jest znany przede wszystkim z programów wnętrzarskich w grupie Discovery – donoszą wirtualnemedia.pl.

...
Czytaj więcej

Interpelacja ws. eksperymentów leczniczych. Kto odpowiada za ich ubezpieczenie? Resort zdrowia nie wskazuje

​Do ministra zdrowia skierowana została interpelacja nr 20856 w sprawie leczenia chorych w ramach tzw. eksperymentów leczniczych.

...
Czytaj więcej

Porówneo rusza z kampanią „Holowanie Gratis”

Porówneo rozpoczęło kampanię w ramach platformy komunikacyjnej „Porównywarka i agent w jednym”. Porównywarka skupia się na pokazaniu usługi umożliwiającej holowanie auta - donosi portal wirtualnemedia.pl.

...
Czytaj więcej

Narzędzie od Willis Towers Watson stworzy model ryzyka klimatycznego

Willis Towers Watson rozszerza swoją ofertę związaną z klimatem. Firma przygotowała nowe narzędzie do modelowania ryzyka klimatycznego - Climate Diagnostic.

...
Czytaj więcej

Barometr Ubea.pl: OC w marcu 2021 r.

W marcu 2021 r. poziom barometru cenowego Ubea.pl wynosił 94. W poprzednim miesiącu było to 98. Oznacza to kolejny spadek w średniej cenie OC ppm.

...
Czytaj więcej

Istotne dostosowanie produktu zgodnie z IDD – na czym polega?

KE udzieliła odpowiedzi na pytanie, co mogłoby stanowić „istotne dostosowanie istniejącego produktu” w rozumieniu przepisu art. 25 IDD regulującego wymogi w zakresie nadzoru nad produktem i zarządzania nim.

...
Czytaj więcej

TU Zdrowie wprowadza e-Deklaracje dla firm

TU Zdrowie uruchomiło e-Deklaracje. Nowa funkcjonalność umożliwia szybsze i łatwiejsze przystąpienie do umowy grupowego ubezpieczenia zdrowotnego.

...
Czytaj więcej

Czy Polacy chcą ubezpieczyć e-hulajnogi?

Polacy są za tym, aby wprowadzić obowiązek rejestracji lub oznaczania elektrycznych hulajnóg, aby można było je zidentyfikować w razie wypadku. Z kolei 40 proc. uważa, że użytkownicy tych pojazdów powinni też mieć wykupione OC.

...
Czytaj więcej

Concordia kontynuuje kampanię o połączeniu z Generali

Kolejny etap kampanii informującej o połączeniu Concordii z Generali, skupia się na promowaniu produktów Generali i Concordii w placówkach banków spółdzielczych.

...
Czytaj więcej

Ograniczenia w działalności hoteli mogą utrudnić ubezpieczycielom wykonywanie obowiązków likwidacyjnych

W związku z koniecznością walki z epidemią wywołaną zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 rząd wprowadza coraz bardziej restrykcyjne obostrzenia i ograniczenia m.in. w zakresie prowadzenia działalności przez wybranych przedsiębiorców.

...
Czytaj więcej

Prokurator Generalny złożył skargę nadzwyczajną ws. odpowiedzialności za wypadek

Prokurator Generalny skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną w sprawie o odszkodowanie za skutki zdarzenia komunikacyjnego, do jakiego doszło zagranicą.

...
Czytaj więcej

AXA oficjalnie pod marką UNIQA

​Marka AXA zmieniła nazwę. Z dniem 9 kwietnia br. doszło do finalizacji przejęcia spółek AXA przez UNIQA. Tym samym marka AXA funkcjonuje na polskim rynku pod firmą: UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń S.A. i UNIQA Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie S.A.

...
Czytaj więcej

Warta automatyzuje mikroprocesy

​Przedstawiciele TUiR Warta i Sollers Consulting 12 kwietnia spotkali się z prasą, aby opowiedzieć o prowadzonej w zakładzie ubezpieczeń ewolucji. Spółka aktualnie automatyzuje 50 mikroprocesów posprzedażowych.

...
Czytaj więcej

KUKE oferuje kolejne wsparcie dla eksporterów

KUKE wprowadza nowe gwarancje, które mają ułatwiać kontrakt eksportowy i jego finansowanie: gwarancję płatniczą i gwarancję spłaty zobowiązań na finansowanie łańcucha dostaw produkcji przeznaczonej na eksport.

...
Czytaj więcej

RF ze skargą nadzwyczajną ws. wysokości odszkodowania z ubezpieczenia OC ppm.

Rzecznik Finansowy skierował do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną. Dotyczy ona sporu poszkodowanego z zakładem ubezpieczeń w kwestii wysokości odszkodowania z tytułu ubezpieczenia OC ppm.

...
Czytaj więcej

Startuje finli.pl – serwis do zakupu ubezpieczeń

Rusza platforma finli.pl – należącą do Phinance S.A. Na portalu będzie można w szybki i prosty sposób kupować produkty ubezpieczeniowe.

...
Czytaj więcej

Ministerstwo Sprawiedliwości pracuje nad ujednoliceniem przepisów dot. likwidacji szkód komunikacyjnych

W Ministerstwie Sprawiedliwości zostały podjęte prace mające na celu ujednolicenie przepisów dot. likwidacji szkód komunikacyjnych w zakresie najmu pojazdu zastępczego. Jest to związane z rosnącą liczbą powództw w tym zakresie.

...
Czytaj więcej

EIOPA: Q&A (marzec 2021 r.)

​W pełnej publikacji przedstawiamy Q&A z marca 2021 r. opublikowane przez Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych.

...
Czytaj więcej

TU Europa startuje z nową aplikacją

Jak dowiedział się portal cashless.pl, TU Europa pracuje nad nową aplikacją, która będzie się nazywała App2U. Poprzez aplikację będzie można kupować produkty ubezpieczeniowe w modelu „pay as you use”.

...
Czytaj więcej

Warta rusza z portalem dla brokerów

Warta ruszyła z nowym projektem – „Portalem dla Brokerów”, który zapowiadała pod koniec 2020 r. Portal ma ułatwić codzienną pracę brokerów.

...
Czytaj więcej

TUW PZUW podało wyniki za 2020 r.

TUW PZUW w zeszłym roku udało się zebrać, większy o 14 proc. od zakładanego, przypis składki brutto w wysokości 633,2 mln zł. Wyższy okazał się też wynik techniczny (o 27 proc. od zakładanego), który opiewał na kwotę 19,1 mln zł.

...
Czytaj więcej

Pomyśl, ile można zdziałać razem – kolejna odsłona kampanii reklamowej UNIQA

​5 kwietnia wystartowała kampania produktowa UNIQA, w ramach której ubezpieczyciel reklamuje ubezpieczenie komunikacyjne.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenia Pocztowe ruszają ze sprzedażą ubezpieczeń rolnych

Wraz z początkiem kwietnia Ubezpieczenia Pocztowe rozpoczęły wiosenną sprzedaż ubezpieczeń upraw z dopłatami budżetu państwa.

...
Czytaj więcej

Przesunięte posiedzenie połączonych Izb SN ws. zadośćuczynień dla bliskich osób ciężko poszkodowanych

Zarządzeniem Pierwszego Prezesa SN przesunięty został termin rozpoznania wniosku dot. rozbieżności w wykładni art. 446 § 4 k.c. oraz art. 448 k.c. w zakresie zadośćuczynień dla bliskich osób ciężko poszkodowanych.

...
Czytaj więcej

Europ Assistance ze specjalną ofertą skierowaną do kobiet

​Europ Assistance Polska przygotowało pakietu usług assistance do nowego produktu UbezpieczONA. Oferta skierowana jest do kobiet, wspierając je w razie choroby nowotworowej i  nieszczęśliwych wypadków.

...
Czytaj więcej

Warta wprowadzi nowe ubezpieczenie dla smartfonów

Warta wraz z początkiem kwietnia planuje wprowadzić do swojej oferty nowy produkt – ubezpieczenie dla smartfonów, tabletów lub smartwatchów o nazwie Smart Pakiet.

...
Czytaj więcej

Roszczenia regresowe ubezpieczyciela w przypadku wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia mienia – zasady i problemy

​Rzecznik Finansowy przygotował specjalną analizę roszczeń regresowych w ubezpieczeniach mienia. Ma ona przede wszystkim charakter edukacyjny, przedstawiono w niej główne zasady funkcjonowania tego prawa.

...
Czytaj więcej

MRiRW odpowiedziało ws. apelu KRIR dot. zwiększenia puli dopłat do składek na ubezpieczenia rolnicze

​Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odniosło się do pisma Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych ws. zwiększenia puli środków finansowych na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich w budżecie na 2021 r.

...
Czytaj więcej

Lloyd’s z automatyczną wypłatą w przypadku trzęsienia ziemi

Lloyd’s wprowadził nowy produkt, we współpracy ze startupem Bounce, ubezpieczenie parametryczne na wypadek trzęsienia ziemi – donosi cashless.pl. Ubezpieczeni otrzymują wypłatę na podstawie wyników z czujników sprawdzających trzęsienia ziemi.

...
Czytaj więcej

Aviva Polska przechodzi do Allianz

Aviva sprzedaje wszystkie spółki z polskiego rynku. Umowa sprzedaży została zawarta z Allianz.

...
Czytaj więcej

PZU ogłosiło 4-letnią strategię rozwoju. Ubezpieczyciel stawia na synergię potencjału wszystkich spółek z Grupy

Omnikanałowość, poszerzanie wiedzy o klientach i wykorzystanie synergii spółek z Grupy PZU to główne filary strategii ubezpieczyciela na lata 2021-2024. Nowy plan rozwoju został przedstawiony wraz z wynikami finansowymi podmiotu.

...
Czytaj więcej

Wyniki Grupy PZU w 2020 roku

Grupa PZU przedstawiła swoje wyniki za zeszły rok. Wynik netto Grupy PZU, bez działalności bankowej, wyniósł 3,1 mld zł – o 12 proc. więcej w porównaniu z 2019 r. Przypis składki w 2020 r. wyniósł blisko 24 mld zł.

...
Czytaj więcej

Rusza wiosenny sezon sprzedaży dotowanych ubezpieczeń rolnych w PZU

25 marca 2021 r. PZU rozpoczyna wiosenny sezon sprzedaży ubezpieczeń upraw z dofinansowaniem z budżetu państwa do 65 proc. składki.

...
Czytaj więcej

UNIQA Go z nowymi nagrodami za bezpieczną jazdę

Użytkownicy, którzy korzystają z UNIQA Go mogą zyskać teraz nowe nagrody za bezpieczną jazdę – eVouchery Sodexo.

...
Czytaj więcej

Interpelacja ws. eksperymentów leczniczych. Kto odpowiada za ich ubezpieczenie?

​Do ministra zdrowia skierowana została interpelacja nr 20856 w sprawie leczenia chorych w ramach tzw. eksperymentów leczniczych. Zdaniem zgłaszających w praktyce pojawia się wiele wątpliwości co do stosowania nowych przepisów.

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie SFDR – nowe przepisy w sprawie ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze finansowym

10 marca 2021 roku zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące ujawniania informacji związanych ze zrównoważonym rozwojem w sektorze usług finansowych.

...
Czytaj więcej

Generali świętuje 190. urodziny

W tym roku Generali świętuje swoje 190. urodziny. Jedną z atrakcji, którą przygotowano dla klientów ubezpieczyciela, jest loteria. Wśród nagród znajdują się m.in. samochody osobowe.

...
Czytaj więcej

Allianz przygotował specjalną ofertę dla kierowców Bolta

​Allianz przystąpił do współpracy z Cachet - platformy do tworzenia spersonalizowanych polis ubezpieczeniowych dla kierowców. Wspólnie będą dostarczać produkty kierowców Bolta.

...
Czytaj więcej

KUKE komentuje dane PIU

​KUKE w najnowszej informacji prasowej odnosi się do danych rynku ubezpieczeń należności, przedstawionych przez Polską Izbę Ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

TUW PZUW wyposażył poznański szpital w zdalne stetoskopy

TUW PZUW przekazał zdalne stetoskopy. Urządzenia służą do samodzielnego badania płuc i serca przez pacjentów. Sprzęt sfinansowany przez zakład ubezpieczeń trafił do Szpitala Klinicznego im. Wiktora Degi w Poznaniu.

...
Czytaj więcej

KUKE wprowadza cyfrowe gwarancje wadialne

KUKE przygotowało nowy wzór gwarancji zapłaty wadium. Jest to związane z wejściem w życie 1 stycznia br. nowej ustawy – Prawo zamówień publicznych.

...
Czytaj więcej

D.A.S znika z polskiego rynku

D.A.S Towarzystwo Ubezpieczeń Ochrony Prawnej S.A. podjęło decyzję o likwidacji. Spółka ma zakończyć swoją działalność z końcem 2023 r.

...
Czytaj więcej

Warta ze wzrostami sprzedaży ubezpieczeń w 2020 r.

Panująca w 2020 r. pandemia nie wpłynęła negatywnie na sprzedaż ubezpieczeń w TUiR Warta. Spółka zwiększyła swój przychód zarówno w sektorze ubezpieczeń życiowych jak i majątkowych.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenie podróżne BNP Paribas Wealth Management z rozszerzoną ochroną

Ubezpieczenie podróżne dla karty Mastercard World Elite od BNP Paribas Wealth Management rozszerzono o dodatkową ochronę – od zachorowania na koronawirusa. Produkt pokryje koszty leczenia i ew. rezygnacji z podróży.

...
Czytaj więcej

Detektyw coraz częściej pomaga ubezpieczycielom

Ubezpieczyciele coraz częściej korzystają z pomocy detektywów przy obsłudze szkód. Nawet co 10. szkoda z ubezpieczenia OC może być badana przez detektywów - donosi money.pl.

...
Czytaj więcej

Wyniki Ergo Hestii w 2020 r.

Ergo Hestii udało się poprawić wyniki finansowe pomimo pandemii - donosi Dziennik Gazeta Prawna. Zysk ubezpieczyciela wyniósł w 2020 r. 317,3 mln zł, podczas gdy w 2019 r. wynosił 283,8 mln zł.

...
Czytaj więcej

Concordia rozpoczęła wiosenną sprzedaż ubezpieczeń upraw

​Z dniem 15 marca 2021 r. Concordia Polska Grupa Generali rozpoczęła odnowienia ubezpieczeń upraw. Z oferty mogą skorzystać klienci, którzy w ubiegłym roku wiosną lub jesienią zabezpieczyli swoje uprawy w Concordii.

...
Czytaj więcej

Wyniki VIG Polska za 2020 r.

Składka przypisana brutto dla podmiotów Vienna Insurance Group w Polsce w zeszłym roku wyniosła 5 340 mln zł i była o 4,6 proc. wyższa w stosunku do 2019 r. Łączny wynik finansowy brutto wynosił 191,8 mln zł.

...
Czytaj więcej

VH Polska ruszyło z ubezpieczeniem upraw

12 marca ruszył wiosenny sezon ubezpieczania upraw w VH Polska. Pośrednikom zostanie też udostępniona nowa wersja systemu obsługi sprzedaży Moje VH.

...
Czytaj więcej

Słoweńskie towarzystwo ubezpieczeń wchodzi do Polski

Do Polski wchodzi kolejny zagraniczny zakład ubezpieczeń. Oferty dla klientów z polskiego rynku przygotował Triglav ze Słowenii. Ich sprzedażą zajmie się nowy brand – Trasti, zarządzany przez Artura Olecha.

...
Czytaj więcej

KUKE z ofertą dla banków

​KUKE udostępnił bankom nowe rozwiązanie, umożliwiające im poszerzenie swojej działalności i zwiększenie finansowania krajowych inwestycji nastawionych na eksport.

...
Czytaj więcej

Beesafe wchodzi w kanał agencyjny

Należący do VIG insurtech Beesafe nawiązał współpracę z CUK Ubezpieczenia. Agencja ma pośredniczyć w sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych Compensy zarówno w placówkach stacjonarnych jak i online, informuje portal cashless.pl.

...
Czytaj więcej

Stanowisko PIU ws. uwzględnienia ryzyka klimatu w ubezpieczeniach majątkowych

Polska Izba Ubezpieczeń wzięła udział w konsultacjach dot. dokumentu EIOPA ws. uwzględnienia ryzyka zmian klimatycznych w underwritingu i ubezpieczeń innych niż ubezpieczenia na życie.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczyciele będą otrzymywać dane od mikrosatelit

Towarzystwo reasekuracyjne Swiss Re nawiązało będzie nawiązywać współpracę z Iceye, przedsiębiorstwem będącym operatorem satelitów – donosi cashless.pl.

...
Czytaj więcej

Hodowcy mogą liczyć na dopłaty do ubezpieczeń

Dofinansowanie ubezpieczenia z PROW ma wynosić aż do 70 proc. kosztów ubezpieczenia dla hodowców - donosi farmer.pl.

...
Czytaj więcej

OC w lutym 2021 r. – barometr Ubea.pl

Ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC ppm. w lutym spadły – wynika z analiz Ubea.pl. Poziom barometru w drugim miesiącu roku wyniósł 98.

...
Czytaj więcej

Aviva zebrała 2,5 mld zł składki w 2020 r.

​Grupa Aviva w Polsce przedstawiła wyniki finansowe za 2020 r. Pomimo pandemii ubezpieczyciel utrzymał wysoką pozycję, szczególnie na rynku życiowym, podnosząc o 2% zysk w porównaniu z 2019 r.

...
Czytaj więcej

Rozwiązania chmurowe pomagają w ubezpieczaniu samochodów

Platforma Beesafe, przy wykorzystaniu technologii Microsoft Azure, oferuje najszybszy kalkulator dla ubezpieczeń komunikacyjnych.

...
Czytaj więcej

Google Cloud będzie promował cyberubezpieczenia

Google Cloud uruchomił na rynku amerykańskim nową usługę. Spółki, korzystające z rozwiązań chmurowych od Google, będą mogły nabyć ubezpieczenie Cloud Protection +, przygotowane przez Allianz i Munich Re.

...
Czytaj więcej

Generali z ubezpieczeniem psa

Generali wprowadziło do swojej oferty nowy produkt – ubezpieczenie psa. Obejmuje koszty leczenia zwierzęcia, OC oraz ochronę na wypadek śmierci psa.

...
Czytaj więcej

Santander przygotował dodatkową ochronę na wypadek zachorowania na COVID-19 w ramach ubezpieczenia Assistance

Klienci Santander Consumer Multirent w ramach ubezpieczenia Assistance otrzymają dodatkową ochronę związaną z ryzykiem zachorowaniem na COVID-19. Produkt dostarcza Europ Assistance S.A.

...
Czytaj więcej

EIOPA: Q&A (luty 2021 r.)

W pełnej publikacji przedstawiamy Q&A z lutego 2021 r. opublikowane przez Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych.

...
Czytaj więcej

Polska Izba Motoryzacyjna sprzeciwia się obowiązku najmu pojazdu osobom poszkodowanym

Do ministra sprawiedliwości skierowana została interpelacja nr 20195 w sprawie problemów rynku motoryzacyjnego przedstawionych przez Polską Izbę Motoryzacyjną w związku z naprawami powypadkowymi.

...
Czytaj więcej

Jak na assistance wpłynęła pandemia?

43 proc. Polaków zadeklarowało, że posiada ubezpieczenie assistance. To wynik o 15 proc. większy niż jeszcze dekadę temu - wynika z X Ogólnopolskiego Badania Assistance przeprowadzonego na zlecenie Europ Assistance Polska.

...
Czytaj więcej

Concordia rusza ze sprzedażą polis od ryzyka suszy

Concordia Polska Grupa Generali rozpoczęła tegoroczną sprzedaż ubezpieczeń od ryzyka suszy. Oferta jest dostępna dla klientów, którzy ubezpieczali swoje uprawy od innych ryzyk w sezonie jesień 2020 r. w Concordii.

...
Czytaj więcej

Cele Rzecznika Praw Pacjenta na 2021 r. Wśród nich nowy model odszkodowań za błędy medyczne

RPP przedstawił swoje priorytetowe zadania, jakie postawił sobie na ten rok. Jako cel uznano działania w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa pacjenta w systemie ochrony zdrowia, w tym m.in. wypracowanie nowego przyznawania odszkodowań za błędy medyczne.

...
Czytaj więcej

Możliwość rezygnacji z ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych po zakończeniu umowy leasingu

UKNF wydał komunikat dot. interpretacji art. 31 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

...
Czytaj więcej

KNF otrzyma nowe kompetencje także w zakresie działalności ubezpieczeniowej. Prezydent podpisał nowelizację

W dniu 24 lutego 2021 r. Prezydent RP podpisał ustawę z dnia 21 stycznia 2021 r. o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw. Zmiany obejmują między innymi sektor ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Concordia z ochroną hodowli przed salmonellą i przegrzaniem

Concordia Polska Grupa Generali przygotowała ubezpieczenie, które chroni hodowlę drobiu przed salmonellą i przegrzaniem stada. Produkt obejmuje zarówno drób rzeźny, jak i produkcję jaj.

...
Czytaj więcej

PKO Ubezpieczenia z rekordowymi wynikami

PKO Ubezpieczenia zamknęło miniony rok z rekordowym zyskiem netto – 101,1 mln zł. ROE utrzymało się na poziomie 22,6 proc., a wskaźnik wypłacalności Solvency II: 238 proc. dla spółki majątkowej i 196,5 proc. dla spółki życiowej.

...
Czytaj więcej

Europ Assistance Polska: prognozy dotyczące podróżowania

Europ Assistance Polska przedstawia prognozy dotyczące branży turystycznej w najbliższym czasie. W zeszłym roku liczba podróży zagranicznych spadła o 70 proc.

...
Czytaj więcej

KUKE z kolejną transakcją w Afryce

KUKE ubezpiecza kolejną transakcję wieluńskiego producenta naczep i przyczep Wielton. Jest to już kolejna transakcja, którą KUKE ubezpiecza dla Wieltonu w Afryce.

...
Czytaj więcej

eSky i AXA Partners z nowym ubezpieczeniem turystycznym

Grupa eSky wraz z AXA Partners przygotowała nowe ubezpieczenie turystyczne, zarówno na wyjazdy zagraniczne i krajowe. Nowy produkt ma być udoskonaloną wersję dotychczas funkcjonującego ubezpieczenia.

...
Czytaj więcej

Zespół bancassurance i sprzedaży affinity podsumowuje 2020 r.

Zespół bancassurance i sprzedaży affinity, działający w ramach PIU, podsumował 2020 r. i przedstawił plany na 2021 r. na łamach bloga PIU.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenia w aplikacjach mobilnych

W kanale bancassurance coraz częściej ubezpieczenia można zakupić również przez aplikacje mobilne banków.

...
Czytaj więcej

CUK Ubezpieczenia: jak kształtują się ceny ubezpieczeń mieszkania?

CUK Ubezpieczenia, na podstawie ofert z ponad 30 towarzystw ubezpieczeniowych, sprawdził średnie ceny za ubezpieczenia mieszkania dla czterech miast. Do kalkulacji wykorzystano mieszkanie o powierzchni 50 m2.

...
Czytaj więcej

PIU przypomina o polisach turystycznych

PIU, w najnowszym wpisie na swoim blogu, przypomina, jak istotne są polisy turystyczne i ile może wynieść akcja ratunkowa za granicą, gdzie koszty są bardzo wysokie.

...
Czytaj więcej

Beesafe wdraża Guidewire

Beesafe, insurtech należący do grupy VIG, wdrożył Guidewire - software dla branży ubezpieczeń majątkowych. W ten sposób spółka chce zaoferować klientom rozwiązanie oparte na cyfrowych innowacjach – donosi PAP.

...
Czytaj więcej

Rankomat z nowym wizerunkiem

Rankomat ma nowych brand heroes – Ranko i Mata, którzy są luźno inspirowani bohaterami “Przybyszy z Matplanety”. Nowa komunikacja porównywarki ma podkreślić niezależność i obiektywność Rankomatu, a także wsparcie swoich doradców oraz opiekę prawną.

...
Czytaj więcej

Generali aktualizuje i ulepsza swoje produkty

Z dniem 19 lutego zacznie obowiązywać nowa, wzbogacona oferta Generali. Ubezpieczyciel zdecydował się na rozszerzenie swoich kluczowych produktów o korzystne dla klientów rozwiązania.

...
Czytaj więcej

TUZ zajmie się autem po szkodzie całkowitej

TUZ TUW podjął współpracę z firmą Wrecking Ball zarządzającą platformą carrot.pl. Towarzystwo przejmie od klienta zadania związane z likwidacją auta po szkodzie całkowitej.

...
Czytaj więcej

UNIQA i AXA ze wspólnym adresem www

UNIQA i AXA otworzyły wspólną stronę internetową pod adresem www.uniqa.pl. Ich strona WWW łączy dotychczasowe funkcjonalności obu marek. Podmioty uruchomiły także wspólną infolinię.

...
Czytaj więcej

Dopłaty do składek na ubezpieczenia rolnicze pozostaną

​Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi potwierdza, że zostaną utrzymane dotacje do składek na ubezpieczenia upraw i zwierząt w 2022 i 2023 r. Ich wysokość będzie ustalana co roku.

...
Czytaj więcej

TU Europa zaktualizowała aplikację Screenity

TU Europa usprawniło funkcjonowanie swojej aplikacji Screenity do ubezpieczenia wyświetlacza telefonu. Zaktualizowana wersja jest dostępna do pobrania w sklepach z aplikacjami.

...
Czytaj więcej

UFG przedstawia nowy ranking jakości danych zakładów ubezpieczeń

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny po raz dziesiąty przygotował ranking ubezpieczycieli komunikacyjnych w zakresie jakości danych oraz procesów związanych z zasilaniem ogólnopolskiej bazy polis Ośrodka Informacji UFG.

...
Czytaj więcej

Skutki naruszenia obowiązku ukończenia szkolenia zawodowego przez dystrybutorów ubezpieczeń

Chociaż obowiązek ukończenia szkoleń zawodowych m.in. przez osoby fizyczne wykonujące czynności agencyjne lub brokerskie, czy też członków zarządu agentów i brokerów, uregulowany w art. 12 UDD obowiązuje już od ponad 3 lat, wciąż budzi on wątpliwości.

...
Czytaj więcej

Najczęstsze interwencje domowego assistance w 2020 r.

W zeszłym roku liczba interwencji domowego assistance wzrosła o 34 proc. – podaje zakład ubezpieczeń Compensa. Zgłoszenia najczęściej dotyczyły pomocy hydraulicznej, serwisu AGD oraz pomocy elektrycznej.

...
Czytaj więcej

Marsh rozbudowuje zespół specjalizujący się w ubezpieczeniach fuzji i przejęć

Zespół PEMA Marsh oferuje wsparcie przedsiębiorcom w kwestii ryzyk, które występują w transakcjach fuzji i przejęć na całym świecie. W lutym 2021 r. do zespołu dołączyły dwie nowe osoby - Marcin Stoń oraz Kamil Adamski.

...
Czytaj więcej

MF nie prowadzi prac legislacyjnych dot. przyznawania zniżek na ubezpieczenia

Ministerstwo Finansów nie prowadzi prac legislacyjnych mających na celu uwzględnienie zapisu w ustawie o zobowiązaniu agentów ubezpieczeniowych do przyznawania dodatkowych zniżek ubezpieczającym.

...
Czytaj więcej

Już ponad 3 mln Polaków płaci za prywatne ubezpieczenia zdrowotne

Polska Izba Ubezpieczeń podała dane dot. rynku prywatnych ubezpieczeń zdrowotnych po III kw. 2020 r. Wynika z nich, że na koniec września 2020 r. aż 3,1 mln Polaków posiadało prywatną polisę zdrowotną.

...
Czytaj więcej

Apel KRIR o zwiększenie kwoty na dopłaty do ubezpieczeń rolniczych

​Krajowa Rada Izb Rolniczych wniosła do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o zwiększenie sumy dopłat z budżetu państwa do składek ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

...
Czytaj więcej

Zbliża się termin obowiązku sprawozdawczego dot. rozpatrywanych reklamacji przez podmioty rynku finansowego

Do 15 lutego 2021 r. podmioty rynku finansowego mają obowiązek przekazać Rzecznikowi Finansowymi sprawozdanie dotyczące rozpatrywania reklamacji oraz liczby wystąpień klientów na drogę postępowania sądowego.

...
Czytaj więcej

ING Bank Śląski z promocjami dla klientów indywidualnych

ING Bank Śląski wprowadził promocje dla klientów indywidualnych: pożyczki gotówkowe z prowizją 0 proc. i oprocentowaniem od 5,99 proc. oraz zniżki na ubezpieczenia.

...
Czytaj więcej

Potrzeba systemu do weryfikacji spełnienia obowiązku ubezpieczeniowego przez rolników

W interpelacji nr 14812, skierowanej do ministra finansów oraz ministra rolnictwa i rozwoju wsi w sprawie ubezpieczeń gospodarstw rolnych, podniesiono problem weryfikowania obowiązku ubezpieczeniowego rolników i budynków rolnych.

...
Czytaj więcej

Jesteśmy przy Tobie – kontynuacja kampanii reklamowej Avivy

Aviva kontynuuje swoją kampanię „Jesteśmy przy Tobie”. Tym razem koncentruje się na ubezpieczeniach mieszkań, domów oraz samochodów.

...
Czytaj więcej

Porozumienie o współpracy KUKE i ICIEC

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) i Islamska Korporacja Ubezpieczeń Inwestycji i Kredytów Eksportowych (ICIEC) podpisały porozumienie o współpracy.

...
Czytaj więcej

Przesunięty termin posiedzenia Izb SN ws. zadośćuczynienia za poważne uszkodzenia zdrowia dla najbliższych poszkodowanego

Na stronie SN pojawiła się informacja o przesunięciu terminu posiedzenia połączonych Izb SN, podczas którego zostanie rozpatrzony wniosek Pierwszego Prezesa SN dot. zadośćuczynienia z tytułu ciężkiego i trwałego uszczerbku na zdrowiu poszkodowanego.

...
Czytaj więcej

Raport Marsh: ceny ubezpieczeń wzrastają

W ostatnim kwartale 2020 r. nastąpił 22 proc. wzrost cen ubezpieczeń na całym świecie, największy od 2012 r. Szczególne wzrosty odnotowano m.in. w Wielkiej Brytanii – wynika z najnowszego raportu Marsh Global Insurance Market Index.

...
Czytaj więcej

EIOPA: zasady przeprowadzania testów warunków skrajnych w ubezpieczeniach ze szczególnym uwzględnieniem płynności

​Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) opublikował drugi z serii artykułów na temat metodologicznych zasad przeprowadzania testów warunków skrajnych w ubezpieczeniach.

...
Czytaj więcej

LINK4 podsumowuje BLS

LINK4 na łamach Business Insider podsumowuje pierwsze miesiące z systemem Bezpośredniej Likwidacji Szkody (BLS), który umożliwia otrzymanie odszkodowania od swojego ubezpieczyciela bez szukania ubezpieczyciela sprawcy w przypadku kolizji czy stłuczki.

...
Czytaj więcej

Cel Link4 na ten rok – wzrost organiczny w komunikacji

Agnieszka Wrońska, prezes Link4, opowiedziała na łamach Pulsu Biznesu o planach swojej spółki. A są one bardzo ambitne. Link4 ma zostać mistrzem w OC komunikacyjnym.

...
Czytaj więcej

EIOPA: Q&A (styczeń 2021 r.)

W pełnej publikacji przedstawiamy Q&A ze stycznia 2021 r. opublikowane przez Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych.

...
Czytaj więcej

Wyniki KUKE Finance

KUKE Finance, pomimo pandemii, udało się zamknąć zeszły rok z 24 proc. wzrostem obrotów i wynikiem 3,1 mld zł sfinansowanych należności.

...
Czytaj więcej

W marcu na polskim rynku pojawi się Intersafe – mobilna aplikacja do zakupu ubezpieczeń

W przyszłym miesiącu na polskim rynku wystartuje aplikacji mobilna do zakupu ubezpieczeń. Na pierwszy ogień ma pójść sprzedaż polis komunikacyjnych.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczyciele liczą na wzrost zainteresowania polisami zawieranymi w związku z używaniem UTO

Rząd prowadzi prace mające na celu uregulowanie korzystania z urządzeń transportu osobistego. Przyjęty przez Radę Ministrów projekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw nie wprowadza obowiązku ubezpieczenia.

...
Czytaj więcej

TU Zdrowie przechodzi w ręce NEUCA

NEUCA przejmie ponad 50 proc. udziałów w TU ZDROWIE S.A. Transakcja wymaga zgody Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

PIU apeluje o wyłączenie obowiązku raportowania z tytułu umów ubezpieczenia

Polska Izba Ubezpieczeń od kilku miesięcy pracuje nad wprowadzeniem przepisów, które zniosą z zakładów ubezpieczeń obowiązek raportowania o wartości otrzymanych i spełnionych świadczeń pieniężnych.

...
Czytaj więcej

KUKE przedłuża preferencje w ubezpieczeniach eksportu inwestycyjnego

KUKE poinformowało o przedłużeniu do końca 2021 r. możliwości objęcia 100 proc. ubezpieczeniem projektów eksportowych o charakterze inwestycyjnym.

...
Czytaj więcej

Beesafe dołączyło do partnerów Rankomat.pl

Beesafe, należące do grupy VIG, jest kolejną marką, która dołączyła do grona partnerów porównywarki Rankomat.pl. Produkty tej marki są dostępne w porównywarce od końca stycznia.

...
Czytaj więcej

Generali z produktem na wypadek wyłudzenia pieniędzy

Jak wynika z danych Komendy Głównej Policji, w 2019 r. metodą na wnuczka i na policjanta wyłudzono ponad 72 mln zł. Pomimo licznych akcji edukacyjnych, przestępcom wciąż udaje się oszukać seniorów.

...
Czytaj więcej

Kolejny insurtech wchodzi do Polski

Na polskim rynku pojawi się kolejny insurtech - Cachet. Pochodzący z Estonii insurtech rozpocznie sprzedaż produktów ubezpieczeniowych dla przewoźników-taxi, takich jak np. Uber – donosi portal cashless.pl.

...
Czytaj więcej

Coraz większe zainteresowanie ubezpieczeniami karno-skarbowymi

Przedsiębiorstwa coraz częściej szukają pomocy wśród ubezpieczycieli w kwestii ochrony przed grzywnami nakładanymi przez ZUS, US czy PIP – donosi Puls Biznesu.

...
Czytaj więcej

Podsumowanie 2020 r. z Nationale-Nederlanden

Rok 2020 za nami. Redakcja beinsured postanowiła zapytać przedstawicieli instytucji finansowych o to, jaki był dla nich miniony rok i jak pandemia wpłynęła na sektor ubezpieczeń. Zachęcamy do zapoznania się z wypowiedzią Edyty Fundowicz z NN.

...
Czytaj więcej

Podsumowanie 2020 r. z KUKE

Rok 2020 za nami. Redakcja beinsured postanowiła zapytać przedstawicieli instytucji finansowych o to, jaki był dla nich miniony rok i jak pandemia wpłynęła na sektor ubezpieczeń. Zachęcamy do zapoznania się z wypowiedzią Janusza Władyczaka, prezesa KUKE.

...
Czytaj więcej

Fotowoltaika w ofercie Grupy ANG S.A.

Grupa ANG S.A. wprowadziła do swojej oferty sprzedaż instalacji fotowoltaicznych, jako jeden z pierwszych pośredników finansowo-ubezpieczeniowych.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy - co dalej?

Tydzień temu, podczas 25. posiedzenie Sejmu, odbyło się I czytanie projektu ustawy o rozpatrywaniu reklamacji i sporów klientów podmiotów rynku finansowego oraz o Funduszu Edukacji Finansowej.

...
Czytaj więcej

Poseł pyta MF o zniżki przy oferowaniu ubezpieczenia mienia

Agenci powinni być zobligowani do informowania klientów o przysługujących im zniżkach przy ubezpieczeniu mienia od ognia i innych zdarzeń losowych. Takie stanowisko zawarto w interpelacji poselskiej.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenia i big data

Branża ubezpieczeniowa coraz częściej korzysta z technologii big data, na podstawie której przygotowywane są dokładniejsze wyceny ryzyka i spersonalizowane oferty produktowe.

...
Czytaj więcej

Spadek cen OC w ciągu ostatnich 3 lat wg porównywarki Ubea.pl

Analitycy porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl sprawdzili, jak w dłuższym okresie zmieniała się stawka OC ppm. dla kierowców. Z analizy wynika, że w perspektywie trzech lat ceny obowiązkowych polis OC ppm. spadły o ponad 30 proc.

...
Czytaj więcej

Podsumowanie 2020 r. z Marsh Polska

Rok 2020 za nami. Redakcja beinsured postanowiła zapytać przedstawicieli instytucji finansowych o to, jaki był dla nich miniony rok i jak pandemia wpłynęła na sektor ubezpieczeń. Zachęcamy do zapoznania się z wypowiedzią Artura Grześkowiaka.

...
Czytaj więcej

Podsumowanie 2020 r. z Colonnade

Rok 2020 za nami. Redakcja beinsured postanowiła zapytać przedstawicieli instytucji finansowych o to, jaki był dla nich miniony rok i jak pandemia wpłynęła na sektor ubezpieczeń. Tym razem wypowiedzieli się eksperci Colonnade.

...
Czytaj więcej

Prudential uruchamia mojePru.pl

Prudential Polska wprowadza serwis mojePru. Dzięki niemu, każdy posiadający polisę w Prudential będzie miał dostęp do wszystkich dokumentów w formie online.

...
Czytaj więcej

Compensa z automatyczną wypłatą świadczenia

Compensa udostępniła swoim klientom kolejne udogodnienia – donosi cashless.pl. Tym razem dotyczą one samodzielnej likwidacji szkód.

...
Czytaj więcej

Porówneo: tańsze ubezpieczenia OC w 2020 r.

Z analizy polis zakupionych na portalu Porówneo w 2020 r. wynika, że już drugi kwartał z rzędu ceny OC ppm. w Polsce są mniejsze. Polscy kierowcy płacą za ubezpieczenie mniej o 40 zł.

...
Czytaj więcej

20-lecia istnienia CUK Ubezpieczenia w Polsce

CUK Ubezpieczenia, jeden z dystrybutorów ubezpieczeń, obchodzi swoje 20-lecie istnienia na rynku ubezpieczeniowym w Polsce.

...
Czytaj więcej

Podsumowanie 2020 r. z InterRisk

Rok 2020 za nami. Redakcja beinsured postanowiła zapytać przedstawicieli instytucji finansowych o to, jaki był dla nich miniony rok i jak pandemia wpłynęła na sektor ubezpieczeń. Zachęcamy do zapoznania się z wypowiedzią Daniela Kaliszuk, InterRisk.

...
Czytaj więcej

Jak LINK4 dał sobie radę z pandemią?

O tym, jak ubezpieczyciel dał sobie radę z pandemią i przeszedł na zdalne kanały sprzedaży, opowiada. Maciej Natorski, który w LINK4 odpowiada za innowacje i robotyzacje.

...
Czytaj więcej

LINK4: Rynek sprzedaży ubezpieczeń direct kończy 18 lat

LINK4 świętuje 18-lecie ubezpieczeń direct.

...
Czytaj więcej

Przedsiębiorcy turystyczni z obowiązkiem składek na TFP

Wraz z początkiem roku na przedsiębiorców turystycznych nałożono obowiązek przekazywania składek na Turystyczny Fundusz Pomocowy, który wspiera organizatorów turystyki w m.in. umożliwieniu zwrócenia pieniędzy za niezrealizowane imprezy turystyczne.

...
Czytaj więcej

Podsumowanie 2020 r. z Prudential

Rok 2020 za nami. Redakcja beinsured postanowiła zapytać przedstawicieli instytucji finansowych o to, jaki był dla nich miniony rok i jak pandemia wpłynęła na sektor ubezpieczeń. Zachęcamy do zapoznania się z wypowiedzią Jarosława Bartkiewicza.

...
Czytaj więcej

Rozliczenia CIT w związku ze szkodą w środku trwałym podatnika korzystającego ze zwolnienia strefowego 

Od 1 stycznia 2019 r. podatnicy nie muszą rozpoznawać przychodu tytułem otrzymanego odszkodowania za szkody powstałe na środkach trwałych, z pominięciem samochodów osobowych.

...
Czytaj więcej

Ceny OC w miastach wojewódzkich

Jak wynika z danych porównywarki Ubea.pl, ubezpieczenia OC dla kierowców bardzo potaniały. Podobna sytuacja ma miejsce w miastach wojewódzkich, gdzie przeciętna cena za OC pp. spadła w sposób zauważalny.

...
Czytaj więcej

Pandemia namieszała w ubezpieczeniach przedsiębiorstw

Pandemia spowodowała u przedsiębiorców większe zainteresowanie ochroną swoich biznesów. Z drugiej strony zakłady ubezpieczeń coraz ostrożniej podchodzą do ryzyk i uzyskanie atrakcyjnej oferty staje się coraz trudniejsze dla firm.

...
Czytaj więcej

Decyzje KNF dot. rynku finansowego

​W dniu 18 stycznia 2021 r. Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzje w sprawach, wymagających zgody organu nadzoru.

...
Czytaj więcej

Oferta ubezpieczenia odnawialnych źródeł energii dla rolników

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” w ramach pakietu „Super Rolnik 2021” przygotowało dla swoich członków ubezpieczenie, które pozwoli na zabezpieczenie wszystkich dostępnych w kraju źródeł energii odnawialnej.

...
Czytaj więcej

Czego oczekują klienci od ubezpieczycieli?

54 proc. klientów w zamian za niższą składkę udostępniłoby swoją historię kredytową - wynika z raportu firmy doradczej Deloitte „The future of home and motor insurance”.

...
Czytaj więcej

Beesafe nabiera rozpędu

Start-up Beesafe od VIG Polska stale się rozwija i wprowadza kolejne rozwiązania. Jedną z najnowszych jest możliwości przechowywania polis w Apple Wallet.

...
Czytaj więcej

Wznawiane są prace nad ustawą likwidującą urząd Rzecznika Finansowego

W Sejmie ruszyły prace nad projektem ustawy przenoszącej kompetencje Rzecznika Finansowego do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. W najbliższą środę (20 stycznia 2021 r.), podczas 25. posiedzenia Sejmu, odbędzie się pierwsze czytanie projektu.

...
Czytaj więcej

Generali udostępni ubezpieczenia klientom FCA Banku i Leasys Polska

Generali Polska rozpoczyna współpracę ze spółkami finansowymi Grupy FCA w Polsce: FCA Bank Oddział w Polsce oraz Leasys Polska.

...
Czytaj więcej

KUKE zebrało 43 mln zł składki w 2020 r.

W 2020 r. KUKE zebrało 42,9 mln zł składki z gwarancji. Jest to najlepszy wynik w historii spółki – o 21 proc. większy niż w 2019 r.

...
Czytaj więcej

Co pandemia zmieniła w branży assistance?

Europ Assistance Polska podsumowała ubiegły rok w obszarze usług assistance. Pomimo pandemii i lockdownu nadal największy odsetek spraw zgłaszanych do firmy dotyczył obszaru komunikacji.

...
Czytaj więcej

Podsumowanie 2020 r. z eOFWCA

Rok 2020 za nami. Redakcja beinsured postanowiła zapytać przedstawicieli instytucji finansowych o to, jaki był dla nich miniony rok i jak pandemia wpłynęła na sektor ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Pierwszy w Polsce system certyfikacji zabezpieczeń przeciwpożarowych

Inżynierowie PZU LAB stworzyli system oceny poziomu bezpieczeństwa i sprawności urządzeń przeciwpożarowych, który zapewnia bezpieczeństwo pracownikom i chroni majątek spółek.

...
Czytaj więcej

Zmiana rozporządzenia ws. danych statystycznych. Ubezpieczyciele nie będą musieli podawać ich w formie papierowej

W RCL został opublikowany projekt rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej zmieniającego rozporządzenie w sprawie danych statystycznych dotyczących koasekuracji.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenia komunikacyjne nie dały się pandemii

Kierowcy nie mają co liczyć na duże obniżki w ubezpieczeniach komunikacyjnych – uważa portal forsal.pl.

...
Czytaj więcej

Europa z ubezpieczeniem kosztów rezygnacji z ochroną przed COVID-19

Europa Ubezpieczenia rozszerzyła zakres ubezpieczenia Koszty Rezygnacji o ochronę przed skutkami rezygnacji w związku z przerwaniem podróży z powodu zachorowania na koronawirusa.

...
Czytaj więcej

Sollers Consulting wspiera Sagę w uruchomieniu nowego portalu

Saga – brytyjski ubezpieczyciel – stworzył nowy portal cyfrowy. Portal został wdrożony przy pomocy Sollers Consulting. Ma usprawnić obsługę klienta i umożliwić samodzielną obsługę polis.

...
Czytaj więcej

Rekordowe wyniki KUKE

Po trzech kwartałach 2020 roku KUKE odnotowało 18 proc. wzrostu w ujęciu rocznym, podczas gdy rynek przeżywał stagnację. Wysoka dynamika przychodów KUKE w segmencie ubezpieczeń należności to efekt polityki nastawionej na wsparcie polskich przedsiębiorców.

...
Czytaj więcej

PIU przygotowała stanowisko ws. ryzyka zmian klimatu w ramach ORSA

Na początku tego roku Polska Izba Ubezpieczeń przekazała EIOPA swoją opinię ws. nadzorowania stosowania przez zakłady scenariuszy dotyczących ryzyka zmian klimatu w ramach ORSA. Zdaniem PIU ta analiza powinna pozostać własną oceną ryzyka i wypłacalności.

...
Czytaj więcej

Colonnade wprowadza nowość w ubezpieczeniach środowiskowych

Colonnade dokonał zmian w zakresie ubezpieczenia środowiskowego. Ubezpieczyciel wprowadził klauzulę kosztów zarządzania kryzysowego, która umożliwia ochronę w zakresie wsparcia wizerunkowego.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenia Pocztowe wchodzą w kanał online

Pocztowe Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych udostępniło platformę do sprzedaży ubezpieczeń online. Poprzez internet nabyć można ubezpieczenia nieruchomości oraz turystyczne.

...
Czytaj więcej

Więcej formalności związanych z podróżami do Wielkiej Brytanii po Brexicie

Dobiegł końca okres przejściowy w relacjach Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, co wiążę się z konsekwencjami w stosunkach politycznych oraz gospodarczych między stronami.

...
Czytaj więcej

Ceny OC w grudniu 2020 r. - barometr Ubea.pl

Eksperci Ubea.pl zaobserwowali, że pod koniec 2020 r. nastąpił spadek średnich składek OC ppm.

...
Czytaj więcej

KIR dla ubezpieczycieli

Krajowa Izba Rozliczeniowa w komunikacie prasowym podsumowuje ubiegły rok dla branży ubezpieczeniowej. Jak podkreśla, pandemia wymusiła na podmiotach przyspieszenie cyfrowego rozwoju przedsiębiorstw.

...
Czytaj więcej

Reasekuracja samolotów coraz droższa

Jak podaje Rzeczpospolita, za brokerem Wills Re, reasekuracja w lotnictwie zwiększyła się nawet o 250 proc. Jest to związane m.in. z brakiem równowagi na rynku spowodowanym katastrofami Boeinga.

...
Czytaj więcej

Sankcje za brak OC w 2021 r.

UFG podał do informacji wysokość sankcji za brak obowiązkowego OC ppm. w 2021 r. Opłaty te są wyższe niż w zeszłym roku, ze względu na podwyższenie wysokości płacy minimalnej w Polsce.

...
Czytaj więcej

Rankomat: koniec roku ze znacznym spadkiem cen OC ppm.

W ostatnim kwartale 2020 r. zaobserwowano największy spadek cen OC od 2018 r. – o 5,5 proc. mniej niż w poprzednim kwartale.

...
Czytaj więcej

ERGO Hestia prowadzi rozmowy z estońskim startupem

Estońska firma, specjalizująca się w ubezpieczaniu najmu mieszkań, planuje wejść na Polski rynek. Jak informuje portal cashless.pl, spółka jest w trakcie rozmów z STU ERGO Hestia i jedną z wyszukiwarek nieruchomości.

...
Czytaj więcej

TOP 10, czyli co czytali użytkownicy beinsured.pl w 2020 r.

Rok 2020 zapisze się w historii jako okres walki z globalnym zagrożeniem epidemiologicznym. Wymusił on zmiany w wielu obszarach życia od rozrywki, relacji międzyludzkich, załatwiania codziennych spraw, po pracę i funkcjonowanie organizacji.

...
Czytaj więcej

Czy rynek ubezpieczeń komunikacyjnych jest coraz mniej konkurencyjny?

Eksperci Ubea.pl sprawdzili, jak w ostatnich latach zmieniała się koncentracja rynku ubezpieczeń komunikacyjnych.

...
Czytaj więcej

Rankomat: rośnie zainteresowanie eko-samochodami

Zainteresowanie samochodami o niekonwencjonalnych napędach rośnie. Producenci hybryd, hybryd plug-in oraz aut elektrycznych odnotowali w 2020 r. sprzedaż większą o nawet 214 proc. (w przypadku hybryd).

...
Czytaj więcej

Sfingowali napad, by uzyskać odszkodowanie z zakładu ubezpieczeń

Komenda Powiatowej Policji w Brzesku poinformowała o zatrzymaniu trzech mężczyzn, którzy fałszowali napad na sklep, by wyłudzić odszkodowanie z zakładu ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczyciel ukarany za naruszenie RODO

TUiR WARTA S.A. została ukarana przez Prezesa UODO. Sankcję nałożono za niezgłoszenie do Prezesa Urzędu informacji o naruszeniu ochrony danych osobowych. Spółka ma zapłacić 85.588 zł kary.

...
Czytaj więcej

Jak rozwijali się ubezpieczyciele w 2020 r.?

Cashless.pl przygotował zestawienie najciekawszych innowacyjnych projektów z obszaru insurtech w 2020 r.

...
Czytaj więcej

Brytyjska porównywarka ubezpieczeń zostanie sprzedana za 508 mln funtów

Jedna z największych porównywarek ubezpieczeń na Wyspach zmieni właściciela. Należąca do grupy Admiral platforma Confused.com i inne zostaną sprzedane za 508 mln funtów.

...
Czytaj więcej

Rząd opowiedział się za wzmocnieniem nadzoru nad transgraniczną działalnością ubezpieczeniową

W dniu 29 grudnia 2020 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw, przedłożony przez ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej.

...
Czytaj więcej

KE chce ujednolicić funkcjonowanie ubezpieczeniowych funduszy gwarancyjnych

W związku z trwającą rewizją dyrektywy Solvency II została reaktywowana dyskusja nt. jednolitych zasad działania ubezpieczeniowych funduszy gwarancyjnych w państwach członkowskich UE.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczyciele i banki ostrożniejsze przy udzielaniu gwarancji zwrotu zaliczki

Puls Biznesu informuje, że bank i ubezpieczyciele coraz ostrożniej podchodzą do udzielenia gwarancji, szczególnie zapewniającej zwrot zaliczki.

...
Czytaj więcej

Telematyka wyceni wysokość szkody komunikacyjnej

NaviExpert kończy prace nad uruchomieniem nowej usługi - NaviExpert Pulse. Na podstawie zebranych danych telematycznych będzie automatycznie wyliczana wielkość szkody. Wynik zostanie wygenerowany bezpośrednio po zdarzeniu.

...
Czytaj więcej

RF pozwał kolejne zakłady ubezpieczeń

Rzecznik Finansowy wystąpił z kolejnymi dwoma powództwami przeciwko zakładom ubezpieczeń. RF pozywa je za stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych w zakresie wyliczania wysokości szkody z ubezpieczeń AC.

...
Czytaj więcej

Trzy miliony zł premii w programie LINK4 Kasa Wraca

Wartość premii wygenerowanych za bezpieczną jazdę w programie LINK4 Kasa Wraca przekroczyła już 3 mln zł. Na dołączenie do programu zdecydowało się prawie 60 tys. kierowców ubezpieczonych w LINK4.

...
Czytaj więcej

Wiener zbadał ubezpieczenia u rolników

Wiener zlecił badania w których sprawdził zachowania i przekonania rolników m.in. w kwestiach dotyczących finansów i ubezpieczeń. Wiener w swoim badaniu zbadał także rolę kobiet i mężczyzn w nowoczesnym rolnictwie.

...
Czytaj więcej

Punkty karne a ubezpieczenia komunikacyjne

Ponad połowa właścicieli aut w Polsce (55 proc.) poparłaby udostępnienie ubezpieczycielom informacji o posiadanych punktach karnych i na ich podstawie wyliczanie składki za ubezpieczenie - wynika z badania przeprowadzonego przez Porówneo.

...
Czytaj więcej

Mondial Assistance przygotował ofertę dla seniorów

Mondial Assistance we współpracy z polskim startupem Sidly opracował ofertę dla seniorów i osób niesamodzielnych w zakresie teleopieki i ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Nationale-Nederlanden nawiązuje współpracę z ABUS Polska

Nationale-Nederlanden podpisało porozumienie z ABUS Polska – producentem systemu bezpieczeństwa. Celem porozumienia jest współpraca merytoryczna w zakresie zabezpieczeń w ubezpieczeniach majątkowych.

...
Czytaj więcej

Modele oferowania ubezpieczeń przez firmy leasingowe

Jako że umowa generalna nie odpowiada żadnej spośród umów nazwanych w kodeksie cywilnym, nie jest oczywiste, jaki podmiot posiada w jej ramach status ubezpieczonego. W przypadku umów generalnych kwestia ta nie jest z góry ustalona.

...
Czytaj więcej

Zainteresowanie ubezpieczeniami D&O nie maleje

Ubezpieczenia dla zarządzających spółkami przeżywają wzrost zainteresowania wśród klientów od początku połowy 2020 r., pomimo że niektórzy eksperci uważali, że pandemia koronawirusa wpłynie na nie negatywnie – donosi Rzeczpospolita.

...
Czytaj więcej

UFG wypłacił 85 mln zł za odwołane imprezy turystyczne

Turystyczny Fundusz Zwrotów wypłacił 85 mln zł za imprezy turystyczne odwołane z powodu pandemii. Jak podaje UFG, jednego dnia wypłacono blisko 15 mln zł z tego tytułu.

...
Czytaj więcej

Ile kosztuje OC? - listopad 2020 r.

W listopadzie poziom barometru cenowego OC porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl wyniósł 97. W zeszłym miesiącu było to 99.

...
Czytaj więcej

Kto powinien ubezpieczyć pojazd w leasingu?

Leasing to z każdym rokiem zyskująca na popularności forma zakupu środków wykorzystywanych w działalności gospodarczej, takich jak samochody, maszyny produkcyjne i inne urządzenia.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenia LINK4 dostępne w serwisie OLX

LINK4 jest jednym z ubezpieczycieli, z którego oferty będą mogli korzystać użytkownicy serwisu OLX przy korzystaniu z najnowszej porównywarki ubezpieczeń. Partnerem nowej usługi jest porównywarka ubezpieczeń KioskPolis.pl.

...
Czytaj więcej

Od 1 stycznia RF będzie działał również w imieniu osób fizycznych prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą

Z dniem 1 stycznia 2021 r. wejdą w życie przepisy nowelizacji kodeksu cywilnego oraz ustawy o prawach konsumenta. Akt ten powołuje obok konsumenta i przedsiębiorcy, nowy podmiot działający w obrocie prawno-gospodarczym.

...
Czytaj więcej

Provident chce dalej iść w ubezpieczenia

Chociaż Provident niedawno przygotował swoją sieć do sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych, to już teraz myśli nad poszerzeniem oferty ubezpieczeniowej – donosi Puls Biznesu.

...
Czytaj więcej

Pacjenci skarżą się na jakość usług medycznych, realizowanych w trybie zdalnym. Czy placówki medyczne wypłacą świadczenia?

Rzecznik Praw Pacjenta informuje o wzroście skarg pacjentów po wybuchu pandemii. Skargi obejmują jakość prowadzonych teleporad, trudności z dostaniem się na konsultację u lekarza czy błędy medyczne.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenia komunikacyjne z nową porównywarką

Na łamach serwisu OLX użytkownicy mogą kupić ubezpieczenia komunikacyjne, dzięki współpracy portalu z porównywarką ubezpieczeń KioskPolis.pl – donosi alebank.pl.

...
Czytaj więcej

RF pozywa ubezpieczyciela. Spór dotyczy szacowania wartości szkód z tytułu AC

Rzecznik Finansowy wystąpił z powództwem wobec ubezpieczyciela. W piśmie zarzuca spółce ubezpieczeniowej stosowanie nieuczciwych praktyk rynkowych przy likwidacji szkód z tytułu ubezpieczenia AC wobec klientów, którzy kupili produkt w tańszych wariantach.

...
Czytaj więcej

PBUK: wartość odszkodowań z ubezpieczeń granicznych jest coraz większa

W zeszłym roku do Polski wjechało prawie 3,9 mln pojazdów zarejestrowanych poza EOG. Kierowcy bez wykupionej Zielonej Karty musieli zaopatrzyć się w ubezpieczenia graniczne, których w 2019 r. polscy ubezpieczyciele wystawili 103 tys.

...
Czytaj więcej

Concordia Polska ubezpieczy floty rolnicze

Concordia Polska Grupa Generali umożliwi ubezpieczenie kilku samochodów i samobieżnych maszyn rolniczych w jednej polisie. Flota będzie składać się już z 5 pojazdów objętych ochroną ubezpieczeniową. Muszą one należeć do jednego właściciela.

...
Czytaj więcej

Klienci indywidualni BNP Paribas otrzymali dostęp do oferty Arval

Bank BNP Paribas rozszerzył na swoich klientów indywidualnych program „Moje auto”, realizowane we współpracy z Arval Service Lease Polska. Do tej pory z tej oferty mogli korzystać przedsiębiorcy.

...
Czytaj więcej

Partnerstwo strategiczne TU Europy, UnilinkCash i Ocenapolis.pl

Pośrednik finansowy UnilinkCash, platforma insurtechowa Ocenapolis.pl oraz zakład ubezpieczeń Europa łączą siły i podejmują partnerstwo strategiczne w zakresie dystrybucji ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

RF wydał istotny pogląd ws. dot. zadośćuczynienia dla matki ciężko poszkodowanej dziewczyny

Po raz kolejny Rzecznik Finansowy zaprezentował swoje stanowisko dot. uprawnienia do wypłaty zadośćuczynienia dla osoby najbliższej poszkodowanego, który doznał ciężkiego i nieodwracalnego uszczerbku na zdrowiu.

...
Czytaj więcej

Węgiel coraz trudniejszy do ubezpieczenia

Proekologiczne rozwiązania są w branży ubezpieczeniowej coraz częstsze. Z tego powodu, coraz trudniej ubezpieczyć aktywa węglowe. Tego typu produktów albo nie ma w ofercie ubezpieczycieli albo są bardzo drogie.

...
Czytaj więcej

Inter Polska wycofuje ze swojej oferty ubezpieczenie Inter Tour

Zarząd Inter Polska zadecydował o rezygnacji ze sprzedaży ubezpieczenia turystycznego Inter Tour. Produkt został wycofany z oferty ubezpieczyciela z dniem 1 grudnia br.

...
Czytaj więcej

Czy da się ubezpieczyć skutki pandemii?

Komisja Europejska utworzyła grupę roboczą ds. ubezpieczeń pandemicznych, która ma za zadanie ocenić kwestie związane z brakiem ochrony przed pandemią w UE oraz zbadać możliwość skoordynowania działań na poziomie UE w przypadku przyszłych pandemii.

...
Czytaj więcej

PKO Ubezpieczenia udostępniło sprzedaż ubezpieczenia NNW dla dzieci w serwisie iPKO i aplikacji IKO

​Klienci PKO BP mogą kupić za pośrednictwem bankowości elektronicznej banku ubezpieczenia NNW dla dzieci, dostarczane przez PKO Ubezpieczenia.

...
Czytaj więcej

WARTA wypłaci pracodawcy odszkodowanie w razie niezdolności pracownika do pracy

TUiR Warta rozszerzyła zakres ubezpieczenia Pakiet bezpieczeństwa NNW. Ubezpieczyciel wypłaci 100 zł dziennie dla właściciela firmy, jeśli pracownik uległ wypadkowi i jest niezdolny do pracy.

...
Czytaj więcej

TUZ przygotowało specjalną ofertę - Bezpieczny Rolnik

TUZ Ubezpieczenia wprowadził do swojej oferty nowe wersję pakietu „Bezpieczny Rolnik”. W ramach polisy klient może sobie dowolnie skonstruować zakres ubezpieczenia i objętych ochroną ryzyk.

...
Czytaj więcej

Funkcjonowanie BLS w Polsce i Europie

Bezpośrednia likwidacja szkód to proklienckie rozwiązanie, które umożliwia wypłatę odszkodowania przez ubezpieczyciela, u którego klient ma wykupione ubezpieczenie, a nie ubezpieczyciela sprawcy szkody.

...
Czytaj więcej

SkyCash rusza z ubezpieczeniami nieruchomości

W aplikacji SkyCash można od teraz kupić ubezpieczenie mieszkania, domu, a także ruchomości. Ubezpieczenia dostarcza Proama.

...
Czytaj więcej

PZU wykorzystuje sztuczną inteligencję w obsłudze szkód komunikacyjnych

PZU – we współpracy z Tractable – udoskonala obsługę roszczeń przy pomocy sztucznej inteligencji. Technologia umożliwia weryfikację w czasie rzeczywistym niemal wszystkich szkód komunikacyjnych sprawdzanych przez ubezpieczyciela.

...
Czytaj więcej

KUKE z nowym systemem wsparcia dla eksporterów

KUKE planuje od początku przyszłego roku umożliwić eksporterom skorzystanie z nowego systemu wsparcia, które obejmuje także banki finansujące proeksportowe projekty realizowane w Polsce – wynika z rozmowy prezesa KUKE, Janusza Władyczaka, z ISBnews.TV.

...
Czytaj więcej

CLICKET – ubezpieczenia na klik

Niedawno wystartował polski start-up Clicket, oferujący szybkie i proste ubezpieczenia. Produkty opracowano we współpracy z AXA Partners.

...
Czytaj więcej

PIU opracowała zaświadczenie poświadczające odbycie szkolenia zawodowego przez OFWCA

Komisja ds. dystrybucji ubezpieczeń majątkowych, Podkomisja ds. pośrednictwa ubezpieczeń na życie i Zespół ds. bancassurance i sprzedaży affinity, działające przy PIU, opracowały wzór dokumentu poświadczającego odbycie przez OFWCA.

...
Czytaj więcej

ERGO Hestia wspiera działania proekologiczne

Sopocki ubezpieczyciel wprowadza nowość w swoich produktach korporacyjnych, która ma zachęcić do podejmowania zielonych inwestycji – donosi Puls Biznesu.

...
Czytaj więcej

Na rynku pojawił się nowy produkt od cyber szkód

CEU - coverholder Lloyd’s – wdrożył nowy produkt - Cyber Reakt. Jest to polisa, która zapewnia ochronę w razie cyberataku.

...
Czytaj więcej

Roger Hodgkiss nowym prezesem zarządu Generali Polska

Roger Hodgkiss, podczas posiedzenia Rady Nadzorczej, został powołany na nowego prezesa zarządu spółek ubezpieczeniowych Generali w Polsce.

...
Czytaj więcej

Krajowa Rada Izb Rolniczych apeluje do MRiRW o zwiększenie dotacji na składki ubezpieczeniowej dla rolników

Krajowa Rada Izb Rolniczych w piśmie do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaapelowała o zwiększenie puli z budżetu państwa, przeznaczonej na dopłaty do składek dla rolników z tytułu ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich.

...
Czytaj więcej

Wyniki Grupy PZU w III kw. 2020 r.

W przedostatnim kwartale 2020 r. przypis składki w Grupie PZU wyniósł 5,6 mld zł, a zysk netto przypisany jednostce dominującej 890 mln zł.

...
Czytaj więcej

Nowe ubezpieczenie „Plan na własne M” od BNP Paribas Cardif

BNP Paribas Cardif przygotowało ubezpieczenie „Plan na własne M” dostępne przy wyborze kredytu hipotecznego w BNP Paribas. Produkt jest dostępny także w rozszerzonej wersji – „Plan na własne M Plus”.

...
Czytaj więcej

PIU o możliwych zmianach po rewizji Solvency II

Na blogu Polskiej Izby Ubezpieczeń pojawiło się podsumowanie dotychczasowych prac w ramach rewizji Solvency II. Pierwsze projekty nowelizacji przepisów można spodziewać się w II poł. 2021 r. PIU wskazuje, w jakich obszarach można spodziewać się zmian.

...
Czytaj więcej

KUKE zostało członkiem wspierającym Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa

KUKE została przyjęta do Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. W organizacji będzie zrzeszona w charakterze członka wspierającego.

...
Czytaj więcej

Polisy BI nie ubezpieczą na wypadek lockdownu

Polisą BI (business interruption) nie ubezpieczy się przestoju w przedsiębiorstwie związanym z pandemią – donosi Puls Biznesu. Takie ubezpieczenia nie pokrywają strat, które są spowodowane decyzjami administracyjnymi.

...
Czytaj więcej

Mondial Assistance rozszerzył swoją ofertę o ubezpieczenie medyczne, obejmujące leczenie za granicą

Mondial Assistance wprowadził do swojej oferty nowy produkt - ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą. Zapewnia on możliwość uzyskania opieki w zagranicznych ośrodkach zdrowia do kwoty nawet 2,5 mln euro.

...
Czytaj więcej

Przedsiębiorstwa MŚP w Programie Rabatowym Generali

Generali kontynuuje wspieranie lokalnych przedsiębiorstw w dotarciu do nowych klientów. Na platformie Program Rabatowy Generali umieszczono pierwsze oferty przeznaczone dla klientów ubezpieczyciela z aktywną polisą.

...
Czytaj więcej

MF podało warunki nowego ubezpieczenia OC podmiotu przeprowadzającego eksperyment medyczny

Znany jest już projekt rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu przeprowadzającego eksperyment medyczny.

...
Czytaj więcej

UFG i PIU wspólnie przypominają kierowcom o obowiązku ważnego ubezpieczenia OC ppm.

Polska Izba Ubezpieczeń i Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przygotowali komunikat nt. obowiązku posiadania ważnego ubezpieczenia OC ppm. Niestety problem ten może się nasilać choćby przez sytuację finansową Polaków wskutek pandemii.

...
Czytaj więcej

Orlen i LINK4 z promocją w ramach VITAY

W ramach programu lojalnościowego w Clubie Orlen VITAY, punkty można zebrać także za polisy ubezpieczeniowe LINK4 - donoszą wirtualnemedia.pl.

...
Czytaj więcej

PBUK: Twardy Brexit utrudni uzyskiwanie odszkodowań po wypadkach drogowych

Bezumowne opuszczenie struktur UE przez Zjednoczone Królestwo spowoduje wiele komplikacji w przemieszczaniu się pojazdami mechanicznymi oraz dochodzeniu roszczeń.

...
Czytaj więcej

Raport Marsh: ceny ubezpieczeń poszły w górę

Jak wynika z najnowszego raportu Marsh Global Insurance Market Index (za III kw. 2020 r.), ceny ubezpieczeń na rynku światowym wzrosły w sumie o 20 proc.

...
Czytaj więcej

Barometr Ubea.pl: ceny OC w październiku 2020 r.

Porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl przedstawiła wyniki barometru za kolejny miesiąc. W październiku średnie ceny OC były zbliżone do poziomu ze stycznia 2020 r.

...
Czytaj więcej

MRiRW podało maksymalne sumy ubezpieczenia w ubezpieczeniach rolniczych

Do konsultacji publicznych został przekazany projekt rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi w sprawie maksymalnych sum ubezpieczenia dla poszczególnych upraw rolnych i zwierząt gospodarskich na 2021 r.

...
Czytaj więcej

UFG udostępnia nową usługę potwierdzania tożsamości klientów

​Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny uruchomił kolejną usługę dla ubezpieczycieli. Tym razem Fundusz wdrożył narzędzie służące weryfikacji tożsamości oparte o rozwiązania Krajowego Węzła Identyfikacji Elektronicznej – ID UFG. Z usługi już korzysta Warta.

...
Czytaj więcej

W Mołdawii upadł zakład ubezpieczeń

Towarzystwo ubezpieczeń Klassica Asigurari z siedzibą w Mołdawii ogłosiło upadłość. Spółka utraciła wypłacalność. W związku z tym mołdawski organ nadzoru cofnął towarzystwu licencję na prowadzenie działalności oraz rozpoczął postępowanie upadłościowe.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenia transportowe – coraz ciężej o ochronę

W ubezpieczeniach transportowych zmniejsza się konkurencja. Zakłady ubezpieczeń, ze względu na dużą szkodowość, często na nich tracą, przez co wycofują się z oferowania tego typu produktów – donosi Puls Biznesu.

...
Czytaj więcej

Generali przygotowało zniżkę na zakup assistance komunikacyjnego

Generali oferuje klientom, zawierającym nowe umowy ubezpieczeń OC lub OC i AC, pakiet Assistance Komfort w cenie 10 zł. Produkt umożliwia m.in. holowanie auta w kraju bez limitu kilometrów czy pomoc w razie awarii,

...
Czytaj więcej

PIU: Zmiany zasad przeprowadzania eksperymentów medycznych i nowe ubezpieczenia

PIU przedstawiła swoje stanowisko, w którym odniosła się do nowelizacji ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty, zmieniającej przepisy dot. przeprowadzania eksperymentów medycznych. Zmiany wpłyną na działalności branży ubezpieczeniowej

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenie wyświetlacza telefonu od TU Europa dostępne u agentów

Grupa Europa umożliwiła sprzedaż ubezpieczeń wyświetlacza smartfona u swego partnera - ASF Premium. Do tej pory produkt był dostępny jedynie poprzez aplikację mobilną Screenity.

...
Czytaj więcej

Allianz upraszcza proces zgłaszania szkód komunikacyjnych

Allianz wprowadza kolejne udoskonalenia dla swoich klientów. Tym razem wdraża zmiany w procesie zgłaszania szkód komunikacyjnych, który będzie trwał teraz tylko kilka minut, bez potrzeby podawania numeru polisy i innych zbędnych formalności.

...
Czytaj więcej

EIOPA: Q&A (październik 2020 r.)

W pełnej publikacji przedstawiamy Q&A z października 2020 r. opublikowane przez Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych.

...
Czytaj więcej

TUW „TUW” wspomaga rolników z woj. łódzkiego

TUW „TUW” wspólnie z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Łodzi sfinansowali rolnikom z woj. łódzkiego wymianę osłon wałów przegubowo-teleskopowych.

...
Czytaj więcej

Euler Hermes wprowadził nowe ubezpieczenia transakcji handlowych

Euler Hermes wprowadził do swojej oferty dwa ubezpieczenia należności All Cover i Business Cover. Z polis mogą skorzystać zarówno duże podmioty jak i spółki z sektora MSP. Produkt charakteryzuje się uproszczonym mechanizmem ubezpieczenia transakcji.

...
Czytaj więcej

Rząd za likwidacją instytucji Rzecznika Finansowego

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o rozpatrywaniu reklamacji i sporów klientów podmiotów rynku finansowego oraz o Funduszu Edukacji Finansowej.

...
Czytaj więcej

KUKE ubezpiecza z gwarancją skarbu państwa

KUKE do swojej oferty - obok ubezpieczeń z gwarancją skarbu państwa, jak KUKE GAP EX i KUKE GAP EX+ - wprowadził nowy produkt, Polisę bez Granic, która umożliwia zabezpieczenie sprzedaży w 165 państwach – donosi Puls Biznesu.

...
Czytaj więcej

Czy zgłosiłeś już chmurę?

Komisja Nadzoru Finansowego w dniu 23 stycznia 2020 r. wydała komunikat dotyczący przetwarzania przez podmioty nadzorowane informacji w chmurze obliczeniowej publicznej lub hybrydowej.

...
Czytaj więcej

Inwestorzy chętnie kupują akcje insurtecha Root

Insurtech Root, który opiera kalkulacje ubezpieczeń komunikacyjnych na stylu jazdy, zebrał ponad 724 miliony dolarów podczas pierwszej oferty publicznych akcji. Inwestorzy zakupili prawie 27 mln akcji – podaje serwis cashless.pl.

...
Czytaj więcej

Nowy zarząd połączonych spółek UNIQA i AXA

​UNIQA ogłosiła zarząd połączonych spółek UNIQA i AXA. Zasiądzie w nim sześć osób: Marcin Nedwidek (jako prezes), Adam Łoziak, Jakub Machnik, Jarosław Matusiewicz, Daniela Sotirovic oraz Mariusz Wójcik.

...
Czytaj więcej

Co ubezpieczyciele zrobią z zyskami wypracowanymi w 2019 r.?

W marcu tego roku organ nadzoru wystosował stanowisko do podmiotów sektora ubezpieczeniowego. Zawarł w nim oczekiwanie, że w tym roku, ze względu na wybuch pandemii spółki ubezpieczeniowe zrezygnują z wypłat dywidend akcjonariuszom.

...
Czytaj więcej

TUW "TUW" z ofertą dla pszczelarzy

TUW „TUW” wprowadza kompleksową ochronę ubezpieczeniową dla pszczelarzy.

...
Czytaj więcej

Turyści nie chcą podróżować bez ubezpieczenia

Po zniesieniu lockdownu, turyści masowo kupowali ubezpieczenia podróżne. Portal odnotował prawie dwukrotny wzrost sprzedaży w porównaniu w ubiegłym rokiem.

...
Czytaj więcej

Santander Leasing z grupowym ubezpieczeniem od cyber ryzyk

Santander Leasing, jako pierwsza firma leasingowa na rynku, wprowadza grupowe ubezpieczenie od cyber ryzyk. Produkt powstał przy współpracy z STU Ergo Hestia.

...
Czytaj więcej

Gwarancje ubezpieczeniowe w UNIQA

UNIQA wdrożyła nowy produkt - Gwarancje ubezpieczeniowe - w ramach Portalu Obsługi Sprzedaży. Bazą dla tego produktu jest system Comarch Digital Insurance.

...
Czytaj więcej

RF złożył skargę nadzwyczajną dot. wysokości kwoty odszkodowania z umowy OC ppm. Czy jest to zgodne z ustawowymi zadaniami RF?

Niezależnie. jak ocenimy motywy stojące za likwidacją instytucji Rzecznika Finansowego, warto zastanowić się czy każda aktywność Rzecznika w rzeczywistości jest działaniem z korzyścią dla klientów rynku finansowego.

...
Czytaj więcej

RF złożył skargę nadzwyczajną ws. ustalania wysokości odszkodowania za szkody komunikacyjne

Rzecznik Finansowy złożył do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną w sporze dotyczącym wysokości kwoty odszkodowania z umowy OC komunikacyjnego. Wniosek RF dot. praktyki polegającej na ustalaniu tej kwoty od przedstawianych przez poszkodowanego faktur.  

...
Czytaj więcej

Aviva celuje w ubezpieczenia majątkowe

Aviva planuje powiększyć swój udział na rynku majątkowym – podaje Puls Biznesu. W ostatnim czasie ubezpieczyciel przeprowadzał rekrutacje na stanowiska managerskie dla specjalistów z segmentu majątkowego, a także zainwestował w marketing.

...
Czytaj więcej

Europ Assistance Polska z „Planem wsparcia w chorobie” wspólnie z BNP Paribas Cardif

„Plan wsparcia w chorobie” to produkt dostępny dla klientów Banku BNP Paribas, którego zakres obejmuje wsparcie finansowe w sytuacji zachorowania na nowotwór lub poważne schorzenie kardiologiczne.

...
Czytaj więcej

Komisja Europejska przedłużyła o 6 miesięcy ubezpieczenia należności handlowych od KUKE

KE podjęła decyzję o wydłużeniu, o 6 miesięcy, okresu obowiązywania tymczasowych ram prawnych dotyczących pomocy publicznej. Na skutek tej decyzji polskie spółki eksportujące do krajów Wspólnoty i OECD mogą dłużej korzystać z KUKE GAP EX i KUKE GAP EX+.

...
Czytaj więcej

Porówneo i Mondial Assistance otwierają Centrum Pomocy

Internetowa porównywarka ubezpieczeń Porówneo udostępniła klientom nową usługę - Centrum Pomocy. Do współpracy zaproszono Mondial Assistance.

...
Czytaj więcej

Cyberpolisy coraz popularniejsze

Zainteresowanie ubezpieczeniem od cyberryzyk jest coraz większe – donosi Puls Biznesu. Związane jest to głównie z pracą zdalną, w której łatwiej o ryzyko ataku cybernetycznego.

...
Czytaj więcej

PZU wprowadziło do oferty Ubezpieczenia Dla Zarządzających Spółkami

PZU rozszerzyło swoją ofertę produktów o nowe ubezpieczenie D&O. Produkt zapewnia ochronę dla członków zarządów spółki od negatywnych skutków ich decyzji. Polisa jest przeznaczona nie tylko dla mniejszych spółek z sektora MŚP. 

...
Czytaj więcej

Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowym modelem odpowiedzialności za błędy medyczne

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz w wywiadzie potwierdził, że w ministerstwie zdrowia prowadzone są prace nad nowym systemem ponoszenia odpowiedzialności za błędy medyczne.

...
Czytaj więcej

PZU uruchomiło jesienną sprzedaż ubezpieczeń upraw

PZU rozpoczęło sprzedaż dotowanych ubezpieczeń od ujemnych skutków przezimowania upraw z dotacjami z budżetu państwa.

...
Czytaj więcej

PIU bez uwag do projektu ustawy likwidującej Rzecznika Finansowego

Polska Izba Ubezpieczeń przekazała swoje stanowisko dot. projektu ustawy o rozpatrywaniu reklamacji i sporów klientów podmiotów rynku finansowego oraz o Funduszu Edukacji Finansowej. Izba nie wnosi żadnych uwag do proponowanych rozwiązań, w tym likwidacji Rzecznika Finansowego.

...
Czytaj więcej

Aegon ze wzrostem w I półroczu

Aegon TUnŻ odnotował wzrost wartości zebranej składki w I półroczu 2020 r - do 196,2 mln zł z 182,7 mln zł w analogicznym okresie poprzedniego roku.

...
Czytaj więcej

TUZ Ubezpieczenia oferuje ubezpieczenia upraw z dopłatą z budżetu państwa

TUZ Ubezpieczenia rozpoczął sprzedaż jesiennego pakietu ubezpieczenia upraw rolnych. W tym roku ubiegający się o ochronę rolnicy mogą uzyskać dopłatę z budżetu państwa.

...
Czytaj więcej

Mondial Assistance z nowym produktem: Cyber Casco

Mondial Assistance we współpracy ze start-upem Veronym, wprowadził na rynek produkt łączący oprogramowanie chroniące komputer i urządzenia mobilne z ubezpieczeniem.

...
Czytaj więcej

AXA TFI ze zgodę KNF na zmianę właścicielską

Grupa UNIQA uzyskała już wszystkie zgody polskiego organu nadzoru na przejęcie polskich spółek należących do AXA. Jeszcze w tym roku ma zostać sfinalizowana transakcja.

...
Czytaj więcej

Barometr Ubea.pl: ceny OC wrzesień 2020 r.

We wrześniu ceny OC powróciły do wyniku z początku roku. Barometr Ubea.pl wyniósł 100, o 3 punkty procentowe więcej niż w ubiegłym miesiącu.

...
Czytaj więcej

Bośnia i Hercegowina weszła do Porozumienia Wielostronnego

KE notyfikowała członkostwo Biura Narodowego Bośni i Hercegowiny w Porozumieniu Wielostronnym, co oznacza zniesienie obowiązku kontroli Zielonych Kart - poinformował PBUK. Decyzja wchodzi w życie 19 października br.

...
Czytaj więcej

Julita Czyżewska w zespole Generali Polska

Julita Czyżewska, była szefowa PZU Zdrowie, rozpoczęła pracę w Generali Polska. W spółce będzie odpowiadać za rozwijanie nowych kompetencji w Generali związanych ze zdrowiem.

...
Czytaj więcej

NIK krytykuje system ubezpieczeń rolniczych

Najwyższa Izba Kontroli skrytykowała sposób funkcjonowania ubezpieczeń rolniczych w Polsce. Zdaniem Izby, obecny program dopłat do składek ubezpieczeniowych z budżetu państwa jest nieefektywny i nie wpływa na zwiększenie obszaru ubezpieczonych upraw.

...
Czytaj więcej

Departament Marsha obchodzi 20-lecie działalności

Departament Ryzyk Kredytowych i Politycznych Marsh obchodzi 20-lecie działalności na polskim rynku.

...
Czytaj więcej

Wysokość opłat za brak obowiązkowego OC w 2021 r.

UFG podał do informacji wysokość sankcji za brak obowiązkowego OC ppm. w 2021 r. Opłaty te są wyższe niż w zeszłym roku, ze względu na podwyższenie wysokości płacy minimalnej w Polsce.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenie od szkód wyrządzonych przez robota

Japoński ubezpieczyciel, Sompo Japan, wprowadził do oferty produkt, który chroni od szkód spowodowanych przez roboty autonomiczne – donosi PAP.

...
Czytaj więcej

BIG InfoMonitor: 225 mln zł do odzyskania przez ubezpieczycieli

Ubezpieczyciele mają do odzyskania prawie 225 mln zł od klientów, którzy nie opłacają zaległości – głównie związanych z ubezpieczeniami komunikacyjnymi.

...
Czytaj więcej

Beata Kozłowska-Chyła otrzymała zgodę KNF na pełnienie funkcji prezesa PZU SA

Komisja Nadzoru Finansowego podczas posiedzenia w dniu 2 października br. jednogłośnie wyraziła zgodę na powołanie Beaty Kozłowskiej-Chyły na stanowisko prezesa zarządu Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA.

...
Czytaj więcej

Oferta dedykowana rolnikom w TUW "TUW"

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych "TUW" przygotowało specjalną ofertę ubezpieczeniową dla rolników mających w posiadaniu lub współposiadaniu gospodarstwo rolne.

...
Czytaj więcej

Allianz będzie badał satysfakcję klientów z obsługi likwidacji szkód komunikacyjnych

Dwa lata temu Allianz uruchomił system badający satysfakcję klientów z kontaktu z ubezpieczycielem, tzw. 5 star rating. Teraz program zapyta ubezpieczonych także o jakość obsługi w zakresie likwidacji szkód.

...
Czytaj więcej

TU Prévoir rozszerza zakres ubezpieczenia ProKredyt+

Produkt ProKredyt+ od TU Prévoir ma nowy zakres ubezpieczenia. Klienci banków spółdzielczych mogą rozszerzyć jego zakres o pakiety Assistance. Poza tym został podwyższony wiek przystępujących do ubezpieczenia oraz zmniejszona składka.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy skierował skargę nadzwyczajną w sporze o UNWW 

Rzecznik Finansowy wniósł skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego w sprawie dot. ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. RF zaskarżył wyrok II instancji, odmawiający przyznania ubezpieczonemu prawa do zwrotu wpłaconych składek.

...
Czytaj więcej

SALTUS Ubezpieczenia oferuje organizację testów przesiewowych na SARS-CoV-2

SALTUS Ubezpieczenia wprowadził nowe ubezpieczenie – Pracowniczy Program Profilaktyczny: Walka z COVID. Ubezpieczyciel pomoże pracodawcom w organizacji testów przesiewowych na SARS-CoV-2 oraz pokryje koszty ich przeprowadzenia.

...
Czytaj więcej

TUW „TUW” przedłuża udogodnienia związane z pandemią

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” podjęło decyzję o przedłużeniu do 31 grudnia br. udogodnień wprowadzonych w związku z pandemią Covid-19.

...
Czytaj więcej

iUNIQA – platforma prewencyjna dla klientów

iUNIQA to bezpłatna platforma prewencyjna dla klientów z sektora mieszkalnictwa. Korzystać z niej będą pracownicy spółdzielni, wspólnot, ich mieszkańcy oraz zarządcy nieruchomości.

...
Czytaj więcej

Czy będą odszkodowania za lockdown?

Kancelarie odszkodowawcze szukają kolejnego obszaru rozwoju swego biznesu. Tym razem chcą uzyskać odszkodowania od towarzystw ubezpieczeń z tytułu ubezpieczenia od utraty zysku z powodu przerwy w działalności.

...
Czytaj więcej

Klienci LINK4 będą mogli skorzystać z BLS

​Z początkiem października LINK4 dołączy do systemu Bezpośredniej Likwidacji Szkód. Dzięki temu klienci posiadający OC ppm. w towarzystwie będą mogli zlikwidować szkodę u swojego ubezpieczyciela, a nie u ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia.

...
Czytaj więcej

RF ponownie rozpatrzy skargi dot. wysokości kwoty odszkodowania dla leasingobiorców

Rzecznik Finansowy podał, że ponownie podejmie interwencje w ok. 500 sprawach dot. odszkodowania z tytułu ubezpieczenia OC dla leasingobiorców. Decyzja ta związana jest z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 11 września 2020 r.

...
Czytaj więcej

AGRO Ubezpieczenia z jesienną sprzedażą ubezpieczeń upraw

W placówkach Poczty Polskiej można skorzystać z jesiennej sprzedaży ubezpieczeń upraw rolnych objętych dopłatami ze środków budżetu państwa – donosi portal sadyogrody.pl.

...
Czytaj więcej

PZU z dodatkiem do OC

PZU przygotowało dodatek do OC dla kierowców, którzy korzystają także z rowerów czy hulajnóg. Ubezpieczyciel pokryje szkody wyrządzone przez posiadaczy OC komunikacyjnego także podczas jazdy urządzeniem transportu osobistego.

...
Czytaj więcej

Ceny gwarantowane w ubezpieczeniach

Z pewnym niepokojem, ale też ciekawością przeczytałem informację podaną ostatnio przez Puls Biznesu o tym, jakoby brytyjski organ nadzoru (FCA) planował wprowadzenie rodzaju gwarantowanych cen na rynku wybranych ubezpieczeń (motoryzacyjne i mieszkaniowe).

...
Czytaj więcej

PZU uruchamia nową usługę dla klientów flotowych i leasingowych

PZU rozszerzyło dla klientów korporacyjnych - flot i leasingów - zakres ubezpieczenia PZU Auto o dodatkowy wariant ubezpieczenia Ochrony Prawnej. Zakres ubezpieczenia obejmuje terytorium całej Europy.

...
Czytaj więcej

ERGO Hestia wzmacnia zabezpieczenie ciągłości biznesowej

​ERGO Hestia wprowadziła nową aplikację webową dla agentów - EH24. Nowe rozwiązania pozwala oferować ubezpieczenie w całodobowym trybie 24/7.

...
Czytaj więcej

Opublikowano projekt ustawy likwidującej instytucję Rzecznika Finansowego

Z dniem 1 stycznia 2021 przestanie istnieć instytucja Rzecznika Finansowego, wynika z opublikowanego projektu ustawy o rozpatrywaniu reklamacji i sporów klientów podmiotów rynku finansowego oraz o Funduszu Edukacji Finansowej.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczyciel odmówił realizacji roszczenia. RPO składa skargę nadzwyczajną

​Rzecznik Praw Obywatelskich złożył skargę nadzwyczajną do Sądu Najwyższego. RPO stanął po stronie klienta, któremu ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania.

...
Czytaj więcej

Concordia rozpoczyna jesienny sezon ubezpieczenia upraw

W Concordia Polska Grupa Generali ruszył jesienny sezon sprzedaży ubezpieczeń upraw rolnych, w którym ochronie będą podlegać uprawy zbóż ozimych oraz rzepaku ozimego.

...
Czytaj więcej

Zmiany w ubezpieczeniach AppleCare+

Apple wprowadziło zmiany w produkcie AppleCare+. Dotychczas ubezpieczeni mogli w ciągu dwóch lat zgłosić dwa incydenty, które powstały wskutek nieszczęśliwego wypadku. Od teraz limit ten został zwiększony do czterech – donosi myapple.pl.

...
Czytaj więcej

Rusza Program Certyfikacji Sieci Agencyjnej ERGO Hestii

ERGO Hestia ruszyła z programem Certyfikacji Sieci Agencyjnej. Uczestnictwo w projekcie umożliwia pośrednikom podniesienie kompetencji, usprawnienie obsługi i dotarcie do nowych grup klientów.

...
Czytaj więcej

Kolejne zakłady ubezpieczeń otrzymały wezwanie od RF do zmiany praktyk w zakresie likwidacji szkód komunikacyjnych

​Rzecznik Finansowy wysłał do dziewięciu towarzystw ubezpieczeń wezwania do zaprzestania stosowania nieuczciwych praktyk rynkowych przy likwidacji szkód z ubezpieczeń AC.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny uruchomił Bazę Danych Ubezpieczeniowych

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przygotował nowe rozwiązania dla ubezpieczycieli - Bazę Danych Ubezpieczeniowych. Z narzędzia będą mogli skorzystać zarówno członkowie UFG, jak i podmioty prowadzące działalność w innych grupach ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Polska Izba Ubezpieczeń nie przygotuje wytycznych ws. szacowania szkód rolniczych

Małopolska Izba Rolnicza wystąpiła do Polskiej Izby Rolniczej z wnioskiem o opracowanie wytycznych dla biegłych szacujących szkody w uprawach rolniczych. PIU odmówiła przygotowania takiego dokumentu.

...
Czytaj więcej

MF odpowiada na zarzuty dot. potrąceń w likwidacji szkód komunikacyjnych. Na razie nie są planowane regulacje  

Do Ministerstwa Finansów wpłynęła interpelacja nr 9497 w sprawie potrąceń dokonywanych przez ubezpieczycieli przy zwrocie kosztów naprawy pojazdów powypadkowych. Jest to kolejna inicjatywa dot. nieprawidłowości w likwidacji szkód komunikacyjnych.  

...
Czytaj więcej

Revoult rozszerza zakres ubezpieczeń turystycznych

Revoult rozszerza zakres ubezpieczeń turystycznych, które oferuje użytkownikom kont Metal – podaje portal cashless.pl.

...
Czytaj więcej

Barometr Ubea.pl: ceny OC w sierpniu 2020 r.

Jak wynika z analizy ekspertów Ubea.pl, w sierpniu średnia cena OC była niewiele większa niż w lipcu: wynik barometru cenowego wyniósł 97, o 1 więcej niż w poprzednim miesiącu.

...
Czytaj więcej

AXA dostarcza ochronę klientom Wakacje.pl na ryzyko zakażenia koronawirusem

​AXA od lipca dostarcza klientom portalu Wakacje.pl ubezpieczenie podróżne rozszerzone o ochronę na wypadek zachorowania na COVID-19, informuje portal money.pl.

...
Czytaj więcej

Concordia Polska Grupa Generali odświeżyła ubezpieczenie dla gospodarstw rolnych AGRO

Concordia Polska Grupa Generali wprowadziła do swojej oferty nową wersję ubezpieczenia dla gospodarstw rolnych AGRO. Poza ustawowym zakresem ochrony polisa może zostać rozszerzona o takie ryzyka jak zalanie, przepięcie, wandalizm czy kradzież z włamaniem.

...
Czytaj więcej

Wyniki Grupy PZU po I półroczu 2020 roku -  główne obszary wzrostu to segment ubezpieczeń życiowych i bancassurance

I półrocze 2020 r. Grupa PZU zakończyła z przypisem składki brutto na poziomie 11,7 mld z i wynikiem netto 1,6 mld zł.

...
Czytaj więcej

LEASING – czy działam w najlepiej pojętym interesie klienta?

W sytuacji, kiedy produkt lub usługa są rzeczywiście dobrej jakości, a sprzedawcy są dobrze przygotowani do swoich zadań, to stwierdzenie „klient jest najważniejszy” nie może być jedynie pustym sloganem, zwłaszcza na rynku usług regulowanych.

...
Czytaj więcej

MetLife wprowadza na rynek nowe ubezpieczenie „MetLife na Wypadek”

MetLife wprowadziło do swojej oferty nowy produkt ubezpieczenie NNW. „MetLife na Wypadek” to elastyczny produkt zapewniający ochronę w razie mniejszych jak i poważnych urazów, z bogatym pakietem usług assistance i dodatkowych klauzul.

...
Czytaj więcej

Polacy coraz chętniej rejestrują pojazdy z napędami alternatywnymi

Rośnie segment samochodów osobowych z napędami alternatywnymi. W I połowie 2020 r. zarejestrowano 26.821 samochodów tego typu, o 12,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r.

...
Czytaj więcej

Prokurator Generalny skierował skargę nadzwyczajną w sporze o wysokość odszkodowania za szkodę komunikacyjną

​Prokurator Generalny wniósł do Sądu Najwyższego skargę nadzwyczajną od wyroku Sądu Okręgowego w Szczecinie z dnia 27 czerwca 2017 r. w sprawie dotyczącej wysokości odszkodowania z tytułu szkody komunikacyjnej.

...
Czytaj więcej

Rozwój Warty zwolnił przez COVID-19 i spadek przychodów z ubezpieczeń komunikacyjnych

W 2019 r.  Warta odnotowała najlepsze wyniki w swojej 100-letniej historii. Rozwój ubezpieczyciela zahamował kryzys koronawirusa. Jednak spółka ma dalsze plany i nie zamierza zwalniać tempa. O kondycji towarzystwa opowiedział red. PB Jarosław Parkot.

...
Czytaj więcej

COVID-19: czy wykorzystamy okazję?

Czy jednak pandemia stwarza jakiekolwiek nowe możliwości dla branży ubezpieczeniowej? W mojej opinii zdecydowanie tak i nie mówię tutaj o tak oczywistym fakcie jak poszerzenie zakresu ochrony ubezpieczeniowej o skutki zarażenia COVID-19...

...
Czytaj więcej

Concordia promuje nazwę Generali wśród klientów

Concordia rozpoczęła promowanie nazwy Generali wśród klientów. Od września klienci Concordii otrzymają na swoich polisach informację, że ubezpieczenia rolne będą oferowane pod nazwą Generali Agro.​

...
Czytaj więcej

Compensa: rośnie popularność zdalnej likwidacji szkód wśród klientów

Compensa TU S.A. Vienna Insurance Group dokonała podsumowania trendów w zakresie likwidacji szkód. Jak zauważają eksperci, wskutek pandemii wzrosło zainteresowanie zdalnymi procesami likwidacyjnymi poprzez aplikację.  

...
Czytaj więcej

VIG uruchamia pilotaż nowej cyfrowej marki w Polsce

​Niedługo na polskim rynku rozpocznie się pilotaż Beesafe - najnowszej marki ubezpieczeniowej Vienna Insurance Group. W związku z tym zostanie wprowadzona nowa oferta ubezpieczeń z całkowicie cyfrową dystrybucją i likwidacją szkód.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy chce zmian w ubezpieczeniach dla rolników

Zgodnie z informacjami podanymi przez Biuro Rzecznika Finansowego, do Rzecznika trafia rocznie ponad 300 wniosków o interwencję dotyczących ubezpieczeń rolników.

...
Czytaj więcej

RF: polisy szkolne mają słaba ochronę na wypadek koronawirusa

Biuro Rzecznika Finansowego przeanalizowało 13 ubezpieczeń szkolnych. Z analizy wynika, że tylko cztery z nich precyzyjnie rozszerzają ochronę o ryzyko zachorowania na koronawirusa.

...
Czytaj więcej

Koronawirus zmienia rynek ubezpieczeń

Pandemia koronawirusa wpłynęła na ofertę produktów ubezpieczeniowych. Najpierw zmiany nastąpiły w ubezpieczeniach turystycznych, teraz nawet ubezpieczenia dla firm zaczynają uwzględniać ryzyka związane z koronawiursem – donosi Puls Biznesu.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy przygotował propozycje zmiany w ubezpieczeniach dla rolników

Rzecznik Finansowy poinformował, że zakończył robocze konsultacje z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W ich efekcie zostały przygotowane przez Biuro RF propozycje zmian z zakresie warunków ubezpieczeń dla producentów rolnych.

...
Czytaj więcej

NNW dla dzieci w Generali zadziała także podczas nauki z domu

Ubezpieczenie NNW dla dzieci w Generali będzie chroniło niezależnie od tego czy zajęcia szkolne będą odbywały się stacjonarnie czy w trybie zdalnym. Ochrona obejmie również urazy spowodowane sportem wyczynowym czy zachorowanie na COVID-19.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy pyta się SN o definicję „ruchu pojazdu”

RF skierował do SN pytanie prawne dot. odszkodowań z tytułu OC ppm. za szkody wyrządzone przez pojazdy wielofunkcyjne. RF wskazał na występujące w orzecznictwie rozbieżności w tej kwestii wynikające z różnej interpretacji pojęcia „ruch pojazdu".

...
Czytaj więcej

TU Europa rozpoczyna wyłączną współpracę z Podioom

​TU Europa ubezpieczy trenerów personalnych w zakresie OC. Jest to efekt współpracy nawiązanej z twórcami aplikacji Podioom do umawiania indywidualnych treningów.

...
Czytaj więcej

W Polsce jest coraz więcej samochodów

W Polsce rośnie liczba samochodów osobowych na 1000 osób – podaje porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl. W 2018 r. wskaźnik motoryzacji był bardzo wysoki.

...
Czytaj więcej

MF przeciwne wprowadzeniu instytucji rzeczoznawcy majątkowego w proces likwidacji szkód komunikacyjnych

W ostatnim wydaniu beinsured prezentowaliśmy Państwu główne postulaty posłów skierowane do ministra finansów w interpelacji nr 9141 ws. działalności zakładów ubezpieczeń. Dziś chcemy zaprezentować odpowiedź resortu na zawarte w interpelacji pytania.

...
Czytaj więcej

Interpelacja w sprawie działalności zakładów ubezpieczeń

Do ministra finansów została skierowana interpelacja nr 9141 w sprawie działalności zakładów ubezpieczeń. Autorzy pisma odnoszą się w nim do informacji o możliwych nieprawidłowościach towarzystw przy likwidacji szkód komunikacyjnych.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenie chroniące przed niewłaściwym skorzystaniem z tarczy antykryzysowej

Na rynku zaczęły pojawiać się ubezpieczenia z klauzulą chroniącą przed sankcjami wynikającymi z nieprawidłowego skorzystania z tzw. tarcz antykryzysowych - donosi Rzeczpospolita.

...
Czytaj więcej

Termin uiszczenia opłaty rocznej na pokrycie kosztów nadzoru nad rynkiem kapitałowym zostanie przesunięty

Ministerstwo Finansów zaproponowało wydłużenie o 2 miesiące terminu uiszczenia opłaty rocznej na pokrycie kosztów nadzoru nad rynkiem kapitałowym. Odpowiedni projekt wprowadzający zmianę został opublikowany w serwisie Rządowego Centrum Legislacji.

...
Czytaj więcej

PZU z produktem dedykowanym turystom w Tatrach

​PZU przygotował ubezpieczenie dla miłośników wypoczynku w Tatrach - NNW na Szlaku. Produkt zapewnia ochronę w razie wypadku na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, zarówno – po stronie polskiej jak i słowackiej.

...
Czytaj więcej

Deloitte: leasing przyszłością finansowania w branży motoryzacyjnej

Głównym źródłem przychodów z usług finansowych w branży motoryzacyjnej są kredyty i leasing, a na drugim miejscu ubezpieczenia i płatności - wynika z raportu Deloitte.

...
Czytaj więcej

NIK zbadał system szacowania szkód i wypłacania odszkodowań rolnikom za szkody łowieckie

NIK zbadała system szacowania szkód i wypłacania odszkodowań rolnikom za szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta. Z kontroli wynika, że nowelizacja Prawa łowieckiego nie poprawiła mechanizmu przyznawania rekompensat poszkodowanym rolnikom.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenia P&I a katastrofa z wybrzeży Mauritiusa

Pod koniec lipca u wybrzeży Mauritiusa doszło do wycieku paliwa okrętowego z japońskiego statku - donosi Puls Biznesu. Koszty tej katastrofy oszacowano na blisko 0,5 mld dolarów.

...
Czytaj więcej

PIU przygotowuje Kodeks Dobrych Praktyk dla ubezpieczeń NNW dzieci i młodzieży szkolnej

Polska Izba Ubezpieczeń pracuje nad „Kodeksem Dobrych Praktyk dla ubezpieczeń NNW dzieci i młodzieży szkolnej”. PIU stawia na poprawę komunikowania o produktach i wprowadzenie standardów w zakresie obsługi klientów.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczanie nieruchomości w budowie

Ubezpieczenie nieruchomości w budowie polega na wykupieniu klauzuli rozszerzającej podstawowy zakres ochrony, która obejmuje oddane do użytkowania domy.

...
Czytaj więcej

Czy spółka leasingowa zawsze musi być agentem, aby oferować ubezpieczenia?

Każda spółka leasingowa, oferująca możliwość zawarcia umowy ubezpieczenia za jej pośrednictwem, powinna stanąć przed pytaniem o konieczność spełniania szczególnych wymogów prawnych z tym związanych.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenia turystyczne Nationale-Nederlanden z rozszerzoną ochroną

Nationale-Nederlanden rozszerzyło ochronę w ramach ubezpieczenia turystycznego. W przypadku kosztów leczenia i pomocy assistance włączono zdarzenia powstałe w wyniku epidemii, w tym te związane z zachorowaniem na COVID-19.

...
Czytaj więcej

PZU z ubezpieczeniem na hulajnogi

PZU do swojej oferty dołącza produkt PZU Bezpiecznie na hulajnodze - ubezpieczenie pakietowe, złożone z kilku ubezpieczeń składowych: ubezpieczenia NNW, OC, a dla właścicieli także casco hulajnogi.

...
Czytaj więcej

Generali ułatwia zawieranie umów autocasco

Generali udostępniło klientom przeprowadzenie samodzielnej inspekcji w ramach zdalnego zawarcia umowy Autocasco. Ułatwienie dostępne jest przy zdalnym zawarciu umowy ubezpieczenia za pośrednictwem agenta.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenia D&O drożeją

Ubezpieczenia D&O (Directors and Officers), które zabezpieczają majątek kadry zarządzającej, stają się coraz droższe, a ich zakres coraz mniejszy – donosi Puls Biznesu.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy odnotowuje wzrost skarg na ubezpieczenia rolnicze. RF proponuje doprecyzowanie przepisów

RF dokonał analizy ponad 2 tys. skarg na produkty ubezpieczenia dla rolników, jakie napłynęły do jego Biura. Efektem prac jest propozycja uszczegółowienia przepisów, w tym doprecyzowanie modelu ustalania wysokości odszkodowań z tych produktów.

...
Czytaj więcej

INTER Polska z ofertą ubezpieczeń dla higienistek i asystentek stomatologicznych

INTER Polska wprowadził do oferty pakiet ubezpieczeń dedykowany higienistkom i asystentkom stomatologicznym.

...
Czytaj więcej

SN udzieli uchwałę ws. stawki podatku VAT przy likwidacji szkód komunikacyjnych

Do Sądu Najwyższego wpłynęło z dniem 27 lipca 2020 r. pytanie prawne dot. stawki podatku VAT przy likwidacji szkód komunikacyjnych

...
Czytaj więcej

PZU Zdrowie zapewni ochronę medyczną gościom sieci hoteli Interferie

PZU Zdrowie wprowadza usługę zdalnych konsultacji lekarskich dla gości hotelowych, zarówno z Polski jak i turystów z zagranicy. Jako pierwsza usługę wprowadzi ogólnopolska sieć hoteli Interferie.

...
Czytaj więcej

RF wzywa ubezpieczycieli do zaniechania nieuczciwych praktyk przy wycenie kosztów naprawy aut

RF skierował do zakładów ubezpieczeń pisma, w których wzywa ich do zaprzestania stosowania nieuczciwych praktyk rynkowych w zakresie szacowania wysokości odszkodowań z umów AC i stosowania różnych kryteriów do wyceny szkody całkowitej i szkody częściowej.

...
Czytaj więcej

TUW „TUW” ze zniżkami za bezszkodową jazdę

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych "TUW" dołączyło do grona ubezpieczycieli oferujących możliwość utrzymania wypracowanych zniżek za bezszkodową jazdę. Możliwość utrzymania zniżek obowiązuje nawet po zgłoszeniu szkody spowodowanej przez klienta TUW „TUW".

...
Czytaj więcej

Ile kosztowało OC w lipcu 2020 r.? - barometr Ubea.pl

Od marca można zaobserwować trend spadkowy w cenie OC ppm. – wynika z analizy ekspertów porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

...
Czytaj więcej

Ustawa o wsparciu rynku ubezpieczeń należności handlowych przyjęta przez Senat

13 sierpnia 2020 r., podczas 14. posiedzenia Senatu, została przyjęta bez poprawek ustawa o wsparciu rynku ubezpieczeń należności handlowych w związku z przeciwdziałaniem skutkom gospodarczym COVID-19.

...
Czytaj więcej

UFG i MC umożliwili ubezpieczycielom dostęp online do danych Centralnej Ewidencji Pojazdów

UFG i MC wprowadzili nowe udogodnienie dla ubezpieczycieli. Od 12 sierpnia mogą oni korzystać z bezpłatnego dostępu online do zasobów bazy danych Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jako pierwsze z nowej usługi skorzystało STU ERGO Hestia.

...
Czytaj więcej

EIOPA: Q&A (lipiec 2020 r.)

W pełnej publikacji przedstawiamy Q&A z lipca 2020 r. opublikowane przez Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych.

...
Czytaj więcej

RPP chce wprowadzić nowy system odpowiedzialności cywilnej personelu medycznego

Rzecznik Praw Pacjenta już we wrześniu planuje przedstawić Ministrowi Zdrowia projekt nowego systemu odpowiedzialności cywilnej personelu medycznego. Ma on opierać się na konstrukcji „no fault” i powołaniu państwowego funduszu.

...
Czytaj więcej

15 godzin to za mało? Doskonalenie zawodowe wg ustawy o dystrybucji ubezpieczeń (IDD)

Zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 15 grudnia 2017 roku o dystrybucji ubezpieczeń, każda z osób zobowiązanych powinna zrealizować szkolenia zawodowe w wymiarze min. 15 godzin w skali roku.

...
Czytaj więcej

VIG Polska zakłada TFI

​Polskie spółki ubezpieczeniowe należące do VIG we współpracy z C-Quadrat Investment AG utworzyły w Polsce towarzystwo funduszy inwestycyjnych „VIG C-Quadrat”.

...
Czytaj więcej

RF interweniuje: pyta banki i firmy pożyczkowe o zwroty kosztów kredytu w przypadku wcześniejszej spłaty

Rzecznik Finansowy skierował do banków i firm pożyczkowych wezwanie o udzielenie informacji nt. wewnętrznych zasad instytucji w zakresie zwrotu kosztów kredytu konsumenckiego w przypadku jego przedterminowej spłaty.

...
Czytaj więcej

Wiener obejmuje ochroną wszystkie etapy przewozów intermodalnych

Transport intermodalny realizowany jest w jednej jednostce ładunkowej, przy użyciu różnych gałęzi transportu, bez przeładunku samych towarów.

...
Czytaj więcej

Europa Ubezpieczenia uruchamia sprzedaż telefoniczną

Wraz z początkiem sierpnia Europa Ubezpieczenia uruchomiła sprzedaż produktów za pośrednictwem telefonu.

...
Czytaj więcej

Europ Assistance dla klientów CampRest.com

Europ Assistance Polska we współpracy z CampRest.com przygotowało ofertę dla podróżujących kamperem: ubezpieczenie assistance chroniące w sytuacji awarii pojazdu lub wypadku i ubezpieczenie podróżne.

...
Czytaj więcej

Wyspy Kanaryjskie z ubezpieczeniem dla turystów od koronawirusa

Wszyscy turyści, którzy spędzają wakacje na Wyspach Kanaryjskich zostaną ubezpieczeni od skutków zachorowania na koronawirusa – poinformowała Polska Agencja Prasowa. Władze Wysp podpisały umowę z ubezpieczycielem na rok.

...
Czytaj więcej

Wyniki finansowe Avivy w Polsce w I poł. 2020 r.

Zysk operacyjny Aviva w Polsce według MSSF wyniósł 509 mln zł i był wyższy o 9 proc. niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

...
Czytaj więcej

Nowa odsłona produktów Warty dla MSP

Do gamy produktów Warty dołączają dwa skierowane do przedsiębiorstw z sektora MSP: Warta Ekstrabiznes Plus oraz Smartbiznes.

...
Czytaj więcej

W którym mieście kierowcy płacą mało za OC?

Eksperci porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl sprawdzili, w których miastach kierowcy płacą najmniej za OC ppm.

...
Czytaj więcej

Agro eksperci Concordii wspierają rolników

Rolnicy zgłosili już blisko 30 tys. szkód w tegorocznym sezonie ubezpieczenia upraw. Około 75% z nich zostało już rozpatrzone przez Concordię Polska Grupa Generali, a poszkodowani otrzymali odszkodowania.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenie turystyczne Generali z rozszerzonym zakresem

Generali daje możliwość elastycznego rozszerzenia zakresu ubezpieczenia „Generali, z myślą o podróży”.

...
Czytaj więcej

Europ Assistance z „Tarczą Epidemiczną Plus”

Europ Assistance przygotowało nowe produkt „Tarcza Epidemiczna Plus”. Ubezpieczenie chroni zarówno w przypadku wystąpienia koronawirusa, jak i nowych, nieznanych chorób zakaźnych powodujących zagrożenia epidemiczne.

...
Czytaj więcej

PZU we współpracy z BIK chroni klientów przed wyłudzeniami

PZU wprowadza nowość w swoich ubezpieczeniach: alerty BIK w pakiecie PZU Dom. W razie prób wyłudzenia kredytu lub pożyczki, posiadacze polisy dostaną powiadomienia SMS-em i e-mailem.

...
Czytaj więcej

UNIQA wchodzi w telemetrię

UNIQA wprowadza na rynek nową aplikację dla kierowców – UNIQA Go. Narzędzie będzie śledzić i oceniać styl jazdy i bezpieczne zachowania na drodze użytkowników. Za zachowanie przepisów kierowcy będą nagradzani.

...
Czytaj więcej

Aviva z ubezpieczeniem na urlop w czasie epidemii

W tym roku Aviva proponuje swoim klientom ubezpieczenia turystyczne na wyjazd do Europy, trwający do 21 dni, bez wyłączenia epidemii.

...
Czytaj więcej

PZU Zdrowie otworzyło w Warszawie „Placówkę przyszłości”

PZU Zdrowie dokonało otwarcia swojej kolejnej placówki medycznej. Centrum Medyczne PZU Zdrowie Warszawa Chmielna to kolejny ośrodek medyczny spółki w Polsce.

...
Czytaj więcej

Posłowie przyjęli pakiet deregulacyjny dla posiadaczy pojazdów mechanicznych

W dniu 24 lipca br. została przyjęta nowelizacja ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw. Ma ona na celu wprowadzenie rozwiązań upraszczających proces rejestracji czy znieść obowiązek posiadania prawa jazdy podczas prowadzenia auta.

...
Czytaj więcej

Tesla wchodzi w ubezpieczenia

Elon Musk poinformował, że Tesla jest w trakcie tworzenia działalności asekuracyjnej – donosi Rzeczpospolita.

...
Czytaj więcej

Darmowe assistance samochodowe od Ubea.pl

Porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl na tegoroczne wakacje przygotowała promocję: darmowe assistance samochodowe na 7 lub 14 dni w Polsce lub całej Europie.

...
Czytaj więcej

Fedyna: koronawirus przyspieszy konsolidację rynku

Maciej Fedyna, p.o. prezesa Generali w Polsce, w rozmowie z Pulsem Biznesu zapowiada dalszą konsolidację rynku ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Concordia: historyczne wyniki i rekordy sprzedaży ubezpieczeń upraw

W wiosennym sezonie ubezpieczenia upraw Concordia Polska Grupa Generali osiągnęła rekordowy przypis składki na poziomie 105 mln zł – o 20 mln więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

...
Czytaj więcej

Emirates z pierwszym na świecie darmowym ubezpieczeniem od koronawirusa

Emirates oferuje swoim pasażerom bezpłatne ubezpieczenie od koronawirusa, niezależnie od tego którą klasą podróżują. W przypadku zachorowania na COVID-19, przewoźnik pokrywa koszty leczenia i kwarantanny.

...
Czytaj więcej

KUKE rezygnuje z opłat za windykację

KUKE zdecydował o likwidacji opłat związanych z czynnościami windykacyjnymi prowadzonymi wobec kontrahentów objętych ubezpieczeniem. Jest to odpowiedź na oczekiwania klientów towarzystwa.

...
Czytaj więcej

Autonomia – nowa oferta od Volkswagen Financial Services

Volkswagen Financial Services przygotował nową propozycję dla klientów. Dzięki niej pojazdy oferowane są na jeszcze lepszych warunkach.

...
Czytaj więcej

Rośnie zainteresowanie polisami turystycznymi pokrywającymi koszty leczenia

Rośnie zainteresowanie ubezpieczeniami pokrywającymi koszty leczenia w przypadku zakażenia koronawirusem na wakacjach. Polakom zależy też na ochronie od rezygnacji z podróży – donosi agencja informacyjna Newseria.

...
Czytaj więcej

Grupa ORLEN wchodzi w usługi finansowe

Towarzystwo ubezpieczeniowe LINK4 i spółka ORLEN Usługi Finansowe rozpoczynają wspólną sprzedaż produktów ubezpieczeniowych.

...
Czytaj więcej

Bez zmian w ubezpieczeniach od padnięcia zwierząt

Chociaż Izby Rolnicze wielokrotnie przedstawiały wnioski o wprowadzenie ubezpieczenia od padnięcia zwierząt, w projekcie zmiany ustawy o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich nie uwzględniono proponowanych zmian – podaje portal farmer.pl.

...
Czytaj więcej

Ranking OC, AC, NNW - czerwiec 2020 r.

W czerwcu zainteresowanie ubezpieczeniami komunikacyjnymi było na standardowym poziomie – wynika z kalkulacji porównywarki internetowej Ubea.pl. W rankingach OC, AC i NNW dominowała Benefia.

...
Czytaj więcej

SIGNAL IDUNA rozszerza ochronę w ubezpieczeniach turystycznych

SIGNAL IDUNA rozszerza ochronę ubezpieczeniową o ryzyko odwołania lub przerwaniem imprezy turystycznej związane z zachorowaniem na koronawirusa.

...
Czytaj więcej

Kierowcy chętniej wybierają rowery niż samochody zastępcze

Ponad 3-krotnie wzrosła liczba osób, które zamiast samochodu zastępczego wybrały rower na własność – wynika z danych ERGO Hestia. Program „Rower na zawsze” to wspólne przedsięwzięcie ERGO Hestii i marki KROSS.

...
Czytaj więcej

PIU: wzrost zainteresowania ubezpieczeniami zdrowotnymi

Zdaniem PIU, jedną z ważniejszych zmian w ubezpieczeniach zdrowotnych jest telemedycyna. W obliczu pandemii jej rozwój znacznie przyspieszył. Zdaniem ekspertów, możliwe jest, że telemedycyna wpisze się w standard rynkowy.

...
Czytaj więcej

PIU: uproszczona likwidacja dużych szkód

Zorganizowanie sprawnej likwidacji dużej szkody, jak np. podtopienia, to jedno z ważniejszych wyzwań zakładów ubezpieczeń – podaje PIU.

...
Czytaj więcej

Komisja Europejska przedstawiła propozycje dobrych praktyk dla ubezpieczycieli w związku z pandemią

Komisja Europejska przedstawiła propozycje dobrych praktyk w obszarze rynku finansowego. Dokument zawiera wskazania co do udzielania pomocy konsumentom i przedsiębiorcom w związku z pandemią COVID-19. Praktyki skierowane są do ubezpieczycieli, banków.

...
Czytaj więcej

Projekt ustawy dot. wsparcia dla rynku ubezpieczeń należności handlowych przyjęty w I czytaniu

W dniu 14 lipca br. sejmowa Komisję Finansów Publicznych w ramach I czytania przyjęła rządowy projekt ustawy o wsparciu dla rynku ubezpieczeń należności handlowych w związku z przeciwdziałaniem skutkom gospodarczym COVID-19.

...
Czytaj więcej

Komunikat KNF ws. podjętych decyzji – AXA i Compensa z karami za nieprawidłowości w likwidacji szkód komunikacyjnych

W dniu 14 lipca 2020 r. Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzje dot. podmiotów rynku finansowego.

...
Czytaj więcej

Prądzyński: ubezpieczenia powinny być elementem krajowej strategii zarządzania ryzykiem klimatycznym

Polska Izba Ubezpieczeń w komunikacie prasowym podsumowała działalność ubezpieczycieli podczas czerwcowych podtopień. Jednocześnie wskazała na zmiany klimatyczne i związane z nimi anomalie pogodowe, powodujące szkody rzeczowe.

...
Czytaj więcej

Przychody UFG po 2019 r. wzrosły o 23% r/r

UFG przygotował sprawozdanie za 2019 rok. W ub. roku UFG wypłacił niemal 100 mln zł odszkodowań i świadczeń z tytułu wypadków i kolizji drogowych spowodowanych przez nieubezpieczonych kierowców i nieznanych sprawców szkód.

...
Czytaj więcej

Będą nowe zasady emisji instrumentów kapitałowych kwalifikowanych do kapitału instytucji finansowych

W serwisie RCL został opublikowany projekt ustawy o zmianie ustawy o obligacjach oraz niektórych innych ustaw. Jego celem jest określenie zasad emisji instrumentów kapitałowych kwalifikowanych do kapitału regulacyjnego instytucji finansowych, w tym ZU.

...
Czytaj więcej

Poczta Polska z ubezpieczeniem burzowym

Poczta Polska rozpoczęła sprzedaż ubezpieczeń na ryzyko przepięcia instalacji elektrycznej „Bezpieczny Prąd”.

...
Czytaj więcej

TUW PZUW nie zwalnia tempa

Rafał Kiliński, prezes Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych, w rozmowie z PAP podsumował dotychczasowe wyniki i stopień realizacji założonego planu rozwoju towarzystwa.

...
Czytaj więcej

PZU uruchomił system do samodzielnego zgłaszania szkód osobowych

​PZU uruchomił nową usługę do samodzielnej i zdalnej likwidacji szkód osobowych. Ubezpieczyciel przygotował wirtualną makietę z sylwetką człowieka, na której można oznaczyć doznane urazy. System sam wyliczy szacunkową wysokość proponowanego świadczenia.

...
Czytaj więcej

KOWR uruchomił dopłaty do składek na ubezpieczenia rolnicze

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa wprowadził dla producentów rolnych dopłaty do składek na ubezpieczenia od wystąpienia zdarzeń losowych. Umowy zostały zawarte z 7 towarzystwami ubezpieczeń. W sumie na ten cel KOWR przeznaczy 50 mln zł.

...
Czytaj więcej

Wiener wdrożył nowy pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych

Wiener wprowadził nowy produkt komunikacyjny - Pakiet AUTO. Ubezpieczenie w pełni jest dostępne online.

...
Czytaj więcej

Będzie większa współpraca EIOPA i krajowych organów nadzoru nad działalnością transgraniczną ubezpieczycieli

W serwisie Rządowego Centrum Legislacji opublikowany został projekt ustawy o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw. Dokonuje on zmian m.in. w ustawie o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.

...
Czytaj więcej

PIU skomentowała propozycje zmian w rozporządzeniu delegowanym do Solvency II

PIU wzięła udział w konsultacjach projektów aktów delegowanych do dyrektywy Wypłacalność II. Mają one na celu dopasowanie prawa ubezpieczeniowego do polityki sustainable finance.

...
Czytaj więcej

Oczekiwania EIOPA ws. nadzoru i zarządzania produktami w kontekście COVID-19

EIOPA wydała oświadczenie, w którym wezwał zakłady ubezpieczeń do dokonania przeglądu systemów nadzoru i zarządzania produktami z uwzględnieniem potencjalnego wpływu pandemii COVID-19 na produkty i ich wartość dla klientów.

...
Czytaj więcej

Kolejna interpelacja ws. likwidacji szkód z OC ppm.

Do ministra sprawiedliwości została skierowana interpelacja w sprawie nieprawidłowości w zakresie likwidacji szkód komunikacyjnych OC przez towarzystwa ubezpieczeniowe (nr 8155). Wskazano w niej, że kwestie likwidacji szkód komunikacyjnych muszą podlegać ścisłej regulacji.

...
Czytaj więcej

Jak COVID-19 wpłynął na rynek ubezpieczeń turystycznych? Komentarz Nationale-Nederlanden

Małgorzata Zgudka, menadżer ds. produktów w Nationale-Nederlanden, specjalnie dla beinsured.pl skomentowała aktualną sytuację na rynku ubezpieczeń turystycznych. Opowiedziała też o zmianach wdrożonych przez spółkę w produktach turystycznych.

...
Czytaj więcej

UNIQA wprowadza możliwość opłacenia składki ubezpieczeniowej BLIKIEM

UNIQA wprowadza kolejne rozwiązanie, które pozwala opłacić składkę elektronicznie. Klienci będą mogli w biurach agentów zapłacić za polisę BLIKIEM. Jest to kolejne nowa metoda po uruchomieniu przelewów poprzez QR kod.

...
Czytaj więcej

Eksporterzy skorzystali z oferty KUKE

KUKE, w ramach oferty antykryzysowej, ubezpieczyło polskich eksporterów, których łączna wartość obrotów wynosiła prawie miliard zł – podaje Puls Biznesu.

...
Czytaj więcej

Czy na rynku polis OC zaostrzy się konkurencja?

Jak podaje Rzeczpospolita, mniejsza sprzedaż aut spowodowana epidemią koronawirusa i rywalizacja cenowa na rynku ubezpieczeń OC ppm. może wpłynąć na dalszy spadek cen.

...
Czytaj więcej

PIU opracowała program audytu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych dla celów rachunkowości

​Podkomisja ds. audytu i kontroli wewnętrznej, działająca przy Polskiej Izbie Ubezpieczeń, przedstawiła propozycję audytu rezerw techniczno-ubezpieczeniowych dla celów rachunkowości.

...
Czytaj więcej

INTER Ochrona Prawna dla lekarzy

INTER przypomina o swoim produkcie INTER Ochrona Prawna w nawiązaniu do nowelizacji art. 37a Kodeksu Karnego w ramach tarczy antykryzysowej 4.0, która wywołała duże zaniepokojenie i protesty w środowisku medycznym.

...
Czytaj więcej

CUK Ubezpieczenia i Fines połączyli siły

Multiagencja CUK Ubezpieczenia i pośrednik kredytowo-pożyczkowy Fines zostali partnerami – podaje Puls Biznesu.

...
Czytaj więcej

Asystent kierowcy dla klientów Santander Leasing

Europ Assistance Polska we współpracy z Aon Polska przygotowały pakiet usług dedykowanych dla kierowców zawodowych z leasingiem pojazdów ciężarowych w Santander Leasing.

...
Czytaj więcej

PKO BP: Chcemy stać się w większym stopniu również firmą ubezpieczeniową

Wiceprezes PKO BP Jan Emeryk Rościszewski w rozmowie z PAP Biznes przedstawił nową strategię banku w zakresie dystrybucji ubezpieczeń. Grupa będzie stawiać na rozwój i zwiększenie sprzedaży produktów stand alone.

...
Czytaj więcej

UE za wzmocnieniem nadzoru nad transgraniczną działalnością zakładów ubezpieczeń. MF przygotowało kolejny projekt zmian

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów został umieszczony projekt ustawy o zmianie ustawy o obrocie instrumentami finansowymi oraz niektórych innych ustaw (nr projektu UC33).

...
Czytaj więcej

Nowe zasady nadzoru ubezpieczycieli zagranicznych

Zasady i sposób, w jaki odbywa się nadzór nad podmiotami działającymi na rynku regulowanym, to częsty argument brany pod uwagę przez podmioty lub grupy kapitałowe, decydujące się na utworzenie np. zakładu ubezpieczeń w ramach określonej jurysdykcji.

...
Czytaj więcej

TUW „TUW” z akcją Bezpieczna Chata na trzy lata

Akcja TUW ma promować pakiet ubezpieczeń Bezpieczna Rodzina zawierany na okres trzech lat. Klienci, którzy z niego skorzystają otrzymają dodatkowo wielorazową maseczkę ochronną, która ma właściwości antybakteryjne.

...
Czytaj więcej

Projekt ustawy o wsparciu dla ubezpieczeń należności handlowych w związku z przeciwdziałaniem skutkom gospodarczym COVID-19

Projekt ustawy określa zasady i warunki przejmowania przez Skarb Państwa od zakładów ubezpieczeń ryzyka z tytułu umów ubezpieczenia należności handlowych, w zakresie ubezpieczeń kredytów kupieckich powstałych w okresie od 1.04.2020 r. do 31.12.2020 r.

...
Czytaj więcej

Warta kompleksowo ubezpiecza firmy

Rzeczpospolita przedstawiła nową ofertę ubezpieczenia dla firm przygotowaną przez TUiR WARTA. Propozycja ubezpieczyciela obejmuje ryzyka, które do tej pory stanowiły klauzule dodatkowe.

...
Czytaj więcej

AXA podpisała ugodę z paryskim restauratorem

Ugoda obejmie wszystkie lokale paryskiego restauratora, który wystąpił przeciwko AXA z powodu zamknięcia lokali przez koronawirusa – poinformowała Rzeczpospolita.

...
Czytaj więcej

PIU: polski rynek bancassurance działu II w I kw. 2020 r.

W I kw. 2020 r. wystawiono 18.842 tys. szt. polis działu II w kanale bancassurance, których składka przypisana brutto wynosiła łącznie 497 mln zł.

...
Czytaj więcej

Concordia Polska Grupa Generali ubezpiecza ryzyko straty w produkcji energii

W ubezpieczeniu „Concordia, z myślą o odnawialnych źródłach energii” oprócz ubezpieczenia instalacji fotowoltaicznych w wariancie all risk można rozszerzyć ochronę o ryzyko straty w produkcji energii w wyniku zdarzenia losowego.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenie turystyczne na wakacje w Polsce

87 proc. osób pytanych przez Polską Organizację Turystyczną zadeklarowało, że w tym roku urlop spędzi w kraju. Z tego powodu, Aviva przypomina o ubezpieczeniu turystycznym na wakacje w kraju.

...
Czytaj więcej

Nowe warianty ubezpieczenia smartfonów i tabletów w T-Mobile

​T-Mobile wprowadził dwa nowe warianty ubezpieczenia smartfona i tabletu. Dodatkowo klienci będą mogli bezpłatnie skorzystać z aplikacji diagnostycznej, oceniającej stan telefonu.

...
Czytaj więcej

Nowy format Zielonej Karty

Zgromadzenie Ogólne Rady Biur Systemu Zielonej Karty podjęło decyzję o dwóch zmianach dotyczących formatu certyfikatu Zielonej Karty, poinformowało Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczyciel zapewni poszkodowanym pojazd zastępczy

Portal prawo.pl dotarł do projektu nowelizacji Kodeksu cywilnego, którego celem jest nałożenie na ubezpieczycieli obowiązku udostępniania pojazdu zastępczego. O tej inicjatywie resortu sprawiedliwości pisaliśmy na beinsured.pl.

...
Czytaj więcej

Powstała kolejna porównywarka ubezpieczeń

KioskPolis.pl wraz z Bonnier Business Polska poszerzył ofertę porównywarki finansowej SMART o porównanie ubezpieczeń komunikacyjnych.

...
Czytaj więcej

TUW „TUW” z pakietem „Bezpieczny Rowerzysta”

Pakiet „TUW” to produkt przeznaczony dla właścicieli i użytkowników rowerów, którzy korzystają z jazdy na rowerze na terytorium Polski i pozostałych państw UE.

...
Czytaj więcej

Telemedycyna w czasach koronawirusa

Pierwsze pięć miesięcy bieżącego roku wyróżniło się 172 proc. wzrostem zdalnych konsultacji lekarskich dla klientów ubezpieczeniowych i bankowych w porównaniu z 2019 r.

...
Czytaj więcej

PZU wypłaca odszkodowania w Małopolsce

Ubezpieczyciel ruszył z wypłatą odszkodowań dla mieszkańców zalanych terenów w Małopolsce. W Łapanowie działa Mobilne Biuro PZU Pomoc, które koordynuje działania kilkudziesięciu mobilnych ekspertów w terenie.

...
Czytaj więcej

Senat bez poprawek przyjął ustawę rozszerzającą nadzór nad zagranicznymi zakładami ubezpieczeń

W dniu 18 czerwca br. Senat bez poprawek przyjął ustawę o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej

...
Czytaj więcej

Volkswagen Financial Services z nową ofertą leasingową

Volkswagen Financial Services we współpracy z markami Grupy Volkswagen wprowadzili na rynek ofertę, która umożliwia zakup samochodu na preferencyjnych warunkach.

...
Czytaj więcej

RF: analiza skarg konsumentów na ubezpieczenia turystyczne

Rzecznik Finansowy przygotował publikację, w której zawarł najczęściej zgłaszane do Biura skargi konsumentów dot. ubezpieczeń turystycznych. Odnoszą się one do sytuacji podróżnych po wybuchu pandemii.

...
Czytaj więcej

Rząd przyjął projekt ustawy zabezpieczający kredyty kupieckie dla przedsiębiorców

Rząd przyjął przygotowany przez MR projekt ustawy o zasadach udzielania wsparcia dla rynku ubezpieczeń należności handlowych w związku z przeciwdziałaniem skutkom gospodarczym COVID-19.

...
Czytaj więcej

Compensa z nagrodą „Lider 2019” Gazety Bankowej

Compensa TU SA Vienna Insurance Group zdobyła III miejsce w technologicznym konkursie Gazety Bankowej. Wyróżnienie otrzymała za wdrożenie rozwiązania umożliwiającego klientom samodzielną likwidację szkód.

...
Czytaj więcej

Rezygnacja z podróży All Risk: ubezpieczenie od AXA i eSky.pl

AXA Partners i eSky.pl wprowadzają wspólny produkt: ubezpieczenie Rezygnacja z podróży All Risk, które pozwala na bezpieczne i komfortowe planowanie podróży lotniczych, uwzględniając możliwość rezygnacji z podróży z różnych powodów.

...
Czytaj więcej

„Ubezpieczenie na dwa koła” w ING i Nationale-Nederlanden

ING Bank Śląski i Nationale-Nederlanden wprowadzają nowy produkt „Ubezpieczenie na dwa koła”, który ubezpiecza rower lub hulajnogę elektryczną i ich użytkownika; jest dostępny w ofercie od 16 czerwca br.

...
Czytaj więcej

PBUK: w 2019 r. sytuacja na zagranicznych drogach się poprawiła

W zeszłym roku, po raz pierwszy od wielu lat, spadła liczba zdarzeń na zagranicznych drogach spowodowanych przez kierujących pojazdami z polskimi rejestracjami.

...
Czytaj więcej

LINK4 i Credit Agricole dla rowerzystów

LINK4 we współpracy z Credit Agricole przygotował drugą edycję wspólnej oferty, która pozwala na rozłożenie zakupu roweru na raty i otrzymanie rocznego ubezpieczenia sprzętu na wypadek kradzieży.

...
Czytaj więcej

RF udziela wskazówek turystom w zakresie ubezpieczeń

Rzecznik Finansowy już kolejny raz tłumaczy najważniejsze zasady, jakie powinny być zachowane przy nabywaniu ubezpieczeń turystycznych.

...
Czytaj więcej

GSU Ubezpieczenia wprowadza Maxi Tarczę

GSU Ubezpieczenia wprowadziło do oferty nowy produkt - Maxi Tarczę. Ubezpieczenie obejmuje ochronę w wielu nieprzewidzianych sytuacjach, w tym również na wypadek zachorowań wywołanych COVID-19.

...
Czytaj więcej

Polski Holding Brokerski chce dominować na rynku sprzedaży gwarancji

Polski Holding Brokerski to nowy, powołany w zeszłym roku, pośrednik związany z Grupą MAK Ubezpieczenia. PHB założono w celu specjalizacji w gwarancjach ubezpieczeniowych i kredycie kupieckim.

...
Czytaj więcej

PZU z pakietem PZU Rowerzysta

PZU przygotowało produkt „PZU Rowerzysta”: elastyczne ubezpieczenie, które chroni zarówno właściciela roweru, jak i jego użytkownika.

...
Czytaj więcej

PZU z ofertą ubezpieczenia medycznego dla klientów PGNiG

PGNiG Obrót Detaliczny wprowadziło do swojej oferty ubezpieczenie medyczne od PZU „Pakiet Na Zdrowie”. W ten sposób klienci otrzymają dostęp do świadczeń medycznych, gwarantowanych przez PZU Zdrowie, takich jak: wizyty domowe pielęgniarki, czy konsultacje

...
Czytaj więcej

MI: nie będzie zmian przepisów ws. automatycznego wyrejestrowywania nieużywanych aut

Ministerstwo Infrastruktury w odpowiedzi na interpelację nr 2575 w sprawie wyrejestrowania nieużytkowanych pojazdów wskazało, że w najbliższym czasie nie będą prowadzone prace legislacyjne dot. wyrejestrowywania z urzędu nieużytkowanych aut.

...
Czytaj więcej

Prądzyński: Wpływ koronawirusa na branżę ubezpieczeniową będzie widoczny po czerwcu

Grzegorz Prądzyński, Prezes Polskiej Izby Ubezpieczeń, w rozmowie z Rzeczpospolitą podsumował działalność branży od wybuchu pandemii. W wywiadzie wskazał, jak to wydarzenie może zmienić sytuację na rynku ubezpieczeń i czego można lub należy się spodziewać

...
Czytaj więcej

Co dalej ze wsparciem dla ubezpieczeń należności handlowych?

Dziennik Gazeta Prawna dotarł do projektu ustawy „o zasadach udzielania wsparcia dla rynku ubezpieczeń należności handlowych w związku z przeciwdziałaniem skutkom gospodarczym COVID-19” – podaje portal forsal.pl.

...
Czytaj więcej

Ranking OC, AC, NNW - maj 2020 r.

W maju, jak podaje porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl, ceny OC ppm. powróciły do poziomu ze stycznia.

...
Czytaj więcej

Interpelacja ws. nieprawidłowości w obszarze rynku likwidacji szkód komunikacyjnych - wyjaśnienia MF

Ministerstwo Finansów przedstawiło odpowiedź na interpelację nr 5851 w sprawie „nieprawidłowości w obszarze rynku likwidacji szkód komunikacyjnych oraz związanych z tym usług assistance”.

...
Czytaj więcej

Ponad 200 szkód dziennie na zagranicznych drogach

Polskie Biuro Ubezpieczycieli Komunikacyjnych podało, że w 2018 r. kierujący pojazdami z polskimi rejestracjami byli sprawcami ponad 200 kolizji na zagranicznych drogach. Łącznie było to 75,2 tys. zdarzeń.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczyciele czekają na pomoc dla przedsiębiorców z kredytami kupieckimi

Wraz z początkiem czerwca miał być gotowy rządowy program wsparcia dla tych przedsiębiorców, którzy mają kredyty kupieckie i handlują na terenie kraju.

...
Czytaj więcej

Kierowcy nie planują zmniejszać ochrony ubezpieczeniowej

34 proc. kierowców w najbliższej przyszłości będzie częściej korzystało z samochodu – wynika z badania zleconego przez Wiener.

...
Czytaj więcej

MZ rozszerzyło grupę osób objętych ubezpieczeniem od następstw zakażenia koronawirusem

​1 czerwca br. Ministerstwo Zdrowia podpisało aneks do umowy ubezpieczenia od następstw zakażenia po ekspozycji na koronawirus SARS- COV-2. Na jego mocy ochroną zostaną objęte kolejny grupy pracowników służby zdrowia, przekazał portal prawo.pl.

...
Czytaj więcej

Uszpolewicz: kryzys spowodowany pandemią może nas jako branżę mocno dotknąć

Adam Uszpolewicz, prezes Avivy w Polsce, udzielił wywiadu red. Dziennika Gazeta Prawna. W rozmowie skomentował obecną i przewidywaną sytuację w branży ubezpieczeniowej, wywołaną pandemią.

...
Czytaj więcej

Koronawirus krzyżuje plany Allianz

Polska spółka Allianz wypracowała w I kw. 2020 r. 89 mln zł, o 22 proc. mniej niż rok wcześniej. Koronawirus pokrzyżował plany ubezpieczyciela, który ma zaległości w procesach digitalizacji – donosi Puls Biznesu.

...
Czytaj więcej

Job Swap w Generali: Polscy eksperci docenieni za granicą

Ekspert Generali Polska Marcin Gołąb, odpowiedzialny za obszar ubezpieczeń OC w pionie ubezpieczeń korporacyjnych, przenosi się do zespołu ubezpieczeń OC w Generali Global Corporate & Commercial w Niemczech.

...
Czytaj więcej

Analiza Rzecznika Finansowego nt. postępowań regresowych

​Rzecznik Finansowy przygotował analizę dot. roszczeń regresowych w obszarze ubezpieczeń komunikacyjnych. Wyjaśnia w niej zasady, gdy ubezpieczyciel może zwrócić się do ubezpieczonego posiadacza pojazdu z roszczeniem o zwrot wypłaconego świadczenia.

...
Czytaj więcej

TUW „TUW” rozszerza ofertę dla przedsiębiorców i samorządów terytorialnych

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych podjęło decyzję o zwiększeniu ochrony w pakietach Bezpieczna Firma, Bezpieczny Agrobiznes i Bezpieczna Gmina o nowe klauzule, które rozszerzają odpowiedzialność z tytułu kosztów poniesionych w celu odkażania pomieszczeń.

...
Czytaj więcej

ERGO Hestia z nowym systemem dla rzeczoznawców mobilnych

MLS – czyli Mobilna Likwidacja Szkód – to aplikacja, stworzona przez ERGO Hestię dla mobilnych likwidatorów.

...
Czytaj więcej

PIU: Coraz więcej klientów myśli o dobrym ubezpieczeniu

Polska Izba Ubezpieczeń zapytała przedstawicieli branży ubezpieczeniowej, jak epidemia wpłynęła na świadomość ubezpieczeniową Polaków.

...
Czytaj więcej

Cyberubezpieczenia nie tylko dla przedsiębiorców

Zdaniem Łukasz Zonia niedługo zainteresowanymi zakupem ubezpieczenia od cyberryzyk będą osoby indywidualne. Będzie to efektem m.in. postępującej cyfryzacji prywatnych usług (medycznych czy cyfrowego obrotu dokumentami), a także wybuchu pandemii.

...
Czytaj więcej

Nowa oferta ubezpieczeń szkolnych w TUW TUW

TUW „TUW” przygotowało nową ofertę dobrowolnego ubezpieczenia dla dzieci i młodzieży szkolnej. Produkt zapewni ochronę przed finansowymi skutkami nieszczęśliwego wypadku, jaki może się zdarzyć na terenie placówki oświatowej, jak i w życiu prywatnym.

...
Czytaj więcej

Zakończyły się konsultacje EIOPA dot. raportowania

Polska Izba Ubezpieczeń na swoim blogu przedstawiła najważniejsze postulaty skierowane do europejskiego nadzorcy w ramach konsultacji ws. technicznych zagadnień związanych z raportowaniem wg Wypłacalności II.

...
Czytaj więcej

Mondial Assistance z nową usługą dla właścicieli elektrycznych pojazdów

​Mondial Assistance uruchomił nową usługę dedykowaną posiadaczom elektrycznych aut. Dzięki firmie będą mogli bezgotówkowo naładować pojazdy w sieci GreenWay w kraju i poza granicami, na terytorium Europy. 

...
Czytaj więcej

Smart Car Assistance dla klientów T-Mobile

Europ Assistance Polska przygotowała specjalny pakiet usług dla klientów T-Mobile: Smart Car Assistance.

...
Czytaj więcej

LINK4 ubezpiecza dziecko od koronawirusa

Ubezpieczyciel wprowadził w swoim pakiecie Dziecko zmiany, od teraz w ramach produktu można ubezpieczyć dziecko od zachorowania na koronawirusa. Nowy zakres obowiązuje od 29 maja br.

...
Czytaj więcej

Concordia wprowadza ubezpieczenia odnawialnych źródeł energii

W ramach nowego produktu w Concordia Polska Grupa Generali można ubezpieczyć systemy fotowoltaiczne, kolektory słoneczne i pompy ciepła od uszkodzenia lub utraty. Ubezpieczenie jest w formule all risks.

...
Czytaj więcej

PGNiG chce rozwijać działalność ubezpieczeniową

Prezes PGNiG Jerzy Kwieciński w rozmowie z PAP powiedział, że w planach spółki jest dalszy rozwój działalności ubezpieczeniowej i podmiotu Polski Gaz TUW.

...
Czytaj więcej

Poprawki do projektu nowelizacji umożliwiającej KNF działania wobec zagranicznych ubezpieczycieli nie zostały przyjęte

W środę, 27 maja br., w Sejmie miało miejsce II czytanie projektu nowelizującego ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Posłowie wnieśli poprawki.

...
Czytaj więcej

ABB i ERGO Hestia ograniczą awaryjność maszyn i urządzeń

ERGO Hestia we współpracy z ABB oferuje klientom nowoczesne technologie monitoringu, które ograniczają ryzyko awarii maszyn i urządzeń.

...
Czytaj więcej

Wiener digitalizuje ubezpieczenia korporacyjne

Wiener udostępnił swoim pośrednikom dostęp do Portalu Ubezpieczeń Korporacyjnych, dzięki któremu mogą zdalnie sprzedawać ubezpieczenia dla klientów biznesowych.

...
Czytaj więcej

Czy pandemia zmieni rynek ubezpieczeń zdrowotnych?

Pod koniec zeszłego roku ubezpieczenia zdrowotne cieszyły się dużą popularnością. Produkty tego typu zakupiło 3 mln Polaków.

...
Czytaj więcej

AXA wypłaci odszkodowania restauratorom

Francuska AXA zapowiedziała, że jednak pokryje większość roszczeń restauratorów, a także zapewni 500 mln euro na pomoc dla małych i średnich firm – czytamy w Rzeczpospolitej.

...
Czytaj więcej

Francuska AXA musi wypłacić odszkodowanie za zamkniętą restaurację

AXA France ma wypłacić odszkodowanie restauratorowi, który z powodu pandemii musiał zamknąć swoją restaurację – czytamy na łamach Pulsu Biznesu.

...
Czytaj więcej

Co trzeci przedsiębiorca z branży turystycznej ma konto na TFG

Jak wynika z danych Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego, co trzeci przedsiębiorca organizujący imprezy turystyczne bądź ułatwiający skorzystanie z nich posiada konto na portalu. Za jego pośrednictwem, od początku istnienia, wpłynęło 3.772 e-deklaracji.

...
Czytaj więcej

II czytanie nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych już 27 maja

​W porządku obrad na pierwszy dzień najbliższego posiedzenia Sejmu RP w dnia 27-19 maja br. zaplanowano II czytanie projektu nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG, PBUK i ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej.

...
Czytaj więcej

Nationale-Nederlanden z ubezpieczeniami nieruchomości online

Ubezpieczyciel wprowadził nowość: możliwość zakup ubezpieczenia domu i mieszkania przez internet. Produkt zapewnia ochronę zarówno dla nieruchomości zamieszkiwanych przez klientów, jak i tych, które wynajmują osobom trzecim.

...
Czytaj więcej

Signal Iduna rozszerza ochronę ubezpieczeniową w produktach turystycznych

Signal Iduna rozszerzył zakres ubezpieczenia w produkcie turystycznym Bezpieczne Podróże i Karcie SIC World, World Sport, World Sport Plus. Ubezpieczeni otrzymają świadczenie w razie zarażenia koronawirusem. 

...
Czytaj więcej

Assistance domowe na fali wznoszącej od kilku lat

64 proc. badanych wskazuje, że assistance domowe ma dla nich największą wartość – wynika z badania przeprowadzonego przez Mondial Assistance. To wzrost o 7 p.p. w porównaniu z poprzednią edycją badania.

...
Czytaj więcej

TUW PZUW z rekordowymi wynikami

Rok 2019 został zamknięty przez TUW PZUW z rekordowymi wynikami: najwyższym przypisem składki w wysokości blisko 690 mln zł oraz ponad dwukrotnie wyższym zyskiem netto i wynikiem technicznym.

...
Czytaj więcej

Rząd przyjął rozwiązania dot. wakacji kredytowych, nie będzie wyłączenia ochrony ubezpieczeniowej

​Rada Ministrów na posiedzeniu w dniu 20 maja br. przyjęła kolejny pakiet pomocowy dla spółek w związku ze stanem epidemii w Polsce.

...
Czytaj więcej

Interpelacja ws. nieprawidłowości w zakresie likwidacji szkód komunikacyjnych i usług assistance

​Do Prezesa Rady Ministrów skierowana została interpelacja nr 5851 w sprawie nieprawidłowości w obszarze rynku likwidacji szkód komunikacyjnych oraz związanych z tym usług assistance.

...
Czytaj więcej

Zmiany w edupolisa.pl

GSU, we współpracy z Europ Assistance, przygotowało zmiany w produkcie edupolisa.pl. Rozszerzono zakres m.in. o podwyższoną sumę ubezpieczenia na rehabilitację, jednorazową wypłatę za pobyt dziecka w szpitalu czy ochronę zachorowań wywołanych wirusami.

...
Czytaj więcej

Dotowane ubezpieczenia upraw w PZU

PZU przypomina o swoich ubezpieczeniach dla wybranych upraw z dopłatą sięgającą nawet 65 proc. składki. Ubezpieczyciel przygotował także zniżki na ochronę zbóż dla klientów, którzy ubezpieczają u nich swoje budynki w gospodarstwach rolnych.

...
Czytaj więcej

KUKE z nowymi rozwiązaniami dla przedsiębiorców na czas pandemii

Janusz Władyczak, prezes zarządu KUKE, w wywiadzie dla rp.pl skomentował aktualną sytuację polskich eksporterów w związku z pandemią. Korporacja już przygotowała dedykowane im rozwiązania.

...
Czytaj więcej

UFG przeciwny zmianom w zakresie wstrzymania administracyjnych postępowań egzekucyjnych

UFG skierował do Ministerstwa Finansów pismo ws. projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wstrzymania administracyjnych postępowań egzekucyjnych należności pieniężnych.

...
Czytaj więcej

Jak Polacy kupują ubezpieczenia?

Polacy wciąż wolą kupować ubezpieczenia w tradycyjny sposób, w placówce lub u agenta – wynika z badania EY „Jak Polacy kupują ubezpieczenia?”. W ten sposób dokonuje zakupu aż 66 proc. ankietowanych.

...
Czytaj więcej

Europa wprowadza nowe ubezpieczenie – Aktywni w sporcie

Najnowszy produkt Europa Ubezpieczenia oferuje ochronę podczas rekreacyjnych wycieczek, treningów i zawodów sportowych. Ubezpieczenie dla sportowców Aktywni w sporcie można kupić zdalnie, przez stronę internetową ubezpieczyciela.

...
Czytaj więcej

Ranking OC, AC i NNW – kwiecień 2020 r.

Według danych porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl w kwietniu nastąpił wyraźny spadek średniej składki ubezpieczenia OC ppm., a w rankingach OC, AC i NNW dominował jeden ubezpieczyciel.

...
Czytaj więcej

Rynek ubezpieczeń w liczbach

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport, w którym podaje najważniejsze liczby dot. rynku ubezpieczeń w Polsce w 2019 r.

...
Czytaj więcej

ProDomus: nowa wersja produktu od Prévoir

Prévoir, we współpracy z Mondial Assistance, przygotował nową wersję produktu dla kredytobiorców: ProDomus. Do ubezpieczenia można dokupić pakiety assistance: Zdrowie, Senior, Funeral.

...
Czytaj więcej

Aviva umożliwia rozłożenie składki na raty bez zwyżki

Klienci, którzy będą odnawiać ubezpieczenie samochodu w Avivie mogą rozłożyć składkę na raty bez zwyżki. Akcja trwa od 11 maja do 10 sierpnia. Jej celem jest wyjście naprzeciw klientom z kłopotami finansowymi wywołanymi epidemią.

...
Czytaj więcej

Co czytają Czytelnicy portalu beinsured.pl?

Z okazji wydania 1000. nr. beinsured postanowiliśmy podsumować działalność wydawniczą portalu. Specjalnie dla Państwa przygotowaliśmy zestawienie 10 najbardziej popularnych tekstów na beinsured.pl.

...
Czytaj więcej

Jawność polisy OC w przetargach publicznych. Zasady, wyjątki, najczęstsze błędy

W przetargach publicznych zamawiający często od wykonawców wymagają złożenia odpowiedniej polisy OC. Możliwość domagania się takiego dokumentu wprowadzono w art. 58 ust. 3 dyrektywy dot. klasycznych zamówień publicznych (2014/24/UE).

...
Czytaj więcej

Pandemia a sprzedaż ubezpieczeń. Jak radzi sobie SUPERPOLISA?

O tym, jak Superpolisa Ubezpieczenia radzi sobie ze zdalną dystrybucją polis opowiedział Jakub Nowiński, członek zarządu w multiagencji.

...
Czytaj więcej

W I czytaniu w Sejmie przyjęto projekt ustawy rozszerzające kompetencje KNF

6 maja br. Sejmowa komisja finansów publicznych przyjęła w ramach I czytania projekt ustawy umożliwiającej KNF interwencje wobec zagranicznych towarzystw ubezpieczeń, prowadzących działalność w Polsce.

...
Czytaj więcej

Zmiany w egzaminie aktuarialnym

Rząd planuje wprowadzenie zmian do egzaminu dla aktuariuszy. W tym celu przygotowano projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 9 grudnia 2016 r. w sprawie egzaminu aktuarialnego.

...
Czytaj więcej

Warta z rozszerzoną ochroną w mieszkaniach

Warta rozszerzyła zakres ochrony w ubezpieczeniu mieszkaniowym. Jedną z nowości jest ochrona ubezpieczonego w przypadku zachorowania na koronawirusa.

...
Czytaj więcej

Concordia Auto w nowej odsłonie

Concordia Polska Grupa Generali przedstawiła nową ofertę Concordia Auto. Zmiany dotyczą np. warunków autocasco, assistance czy ochrony NNW. Ulepszono także produkt Autoszyby – ochronę szyb samochodowych.

...
Czytaj więcej

Jak pandemia wpłynęła na LINK4?

Jak pandemia wpłynęła na pracę LINK4 i jakie wyzwania czekają ubezpieczyciela w przyszłości? Na takie pytania odpowiadała Patrycja Kotecka, członek zarządu LINK4, w rozmowie z portalem forsal.pl.

...
Czytaj więcej

Ubea.pl: na których ubezpieczycieli skarżą się kierowcy?

Porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl przygotowała analizę na temat skarg na ubezpieczycieli w ubiegłym roku.

...
Czytaj więcej

Wnioski o rejestrację agentów tymczasowo na podstawie kopii wymaganych dokumentów

Zgodnie z art. 54 ust. 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2017 r. o dystrybucji ubezpieczeń organ nadzoru dokonuje wpisu do rejestru agentów na podstawie wniosku złożonego przez zakład ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Europ Assistance z nowym produktem na czas epidemii

Europ Assistance przygotował produkt, który obejmuje ochronę związaną z wystąpieniem epidemii. Spółka oferuje wsparcie na różnych etapach: od pomocy profilaktycznej dla osób zdrowych po rekonwalescencję poszpitalną.

...
Czytaj więcej

Grzegorz Ukleja został CIO w Colonnade Insurance

Do zespołu Colonnade Insurance S.A. dołączył Grzegorz Ukleja. W firmie obejmie nowe stanowisko Chief Information Officer. Grzegorz Ukleja będzie odpowiadał za rozwój technologii oraz wsparcie w realizacji planów biznesowych na całą Europę Środ.-Wsch.

...
Czytaj więcej

Punkta: przeciętne OC nawet 11 razy tańsze niż odszkodowanie

Jak podaje Punkta, na podstawie danych z PIU za III kw. 2019 r., średnia wartość wypłaconej szkody z OC wyniosła 7656 zł.

...
Czytaj więcej

Jak ubezpieczają się właściciele motocykli i skuterów?

Większość właścicieli jednośladów (85 proc.) nie rozszerza obowiązkowego ubezpieczenia OC o dodatkowe elementy ochrony.

...
Czytaj więcej

Aegon Smyk – nowe ubezpieczenie dla dzieci

Aegon Smyk to nowe ubezpieczenie dla dzieci o trzech wariantach. Zapewnia m.in. pomoc w razie nieszczęśliwego wypadku czy ochronę na skutek poważnej choroby.

...
Czytaj więcej

PKO BP sprzedał już ponad 100 tys. ubezpieczeń komunikacyjnych

Klienci PKO BP zakupili już ponad 100 tys. ubezpieczeń komunikacyjnych. Bank zapowiada, że w ciągu 2 lat planuje wzrost sprzedaży do 500 tys. szt.

...
Czytaj więcej

Jak będzie rozwijać się branża ubezpieczeniowa po zakończeniu pandemii?

Branża ubezpieczeniowa, jak większość sektorów gospodarki, ucierpiała w związku z epidemią koronawirusa SARS-CoV-2. Należy się jednak spodziewać, że w ciągu najbliższych miesięcy zainteresowanie jej ofertą może wrócić ze zdwojoną siłą.

...
Czytaj więcej

LINK4 rozszerza zakres ochrony w ubezpieczeniach AC i NNW

LINK4 rozszerza zakres ochrony w dobrowolnych ubezpieczeniach komunikacyjnych i NNW.

...
Czytaj więcej

Wiener przypomina o ubezpieczeniu szkolnym podczas kwarantanny

2/3 wypadków z udziałem małych dzieci zdarza się w domu – przytacza Wiener na podstawie danych z GUS. Ubezpieczyciel w najnowszym komunikacie przypomina o tym, że wykupione ubezpieczenie szkolne obowiązuje przez cały rok.

...
Czytaj więcej

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny z nowym portalem dla klientów i przedsiębiorców

Turystyczny Fundusz Gwarancyjny uruchomił portal dla przedsiębiorców i klientów, który jest nie tylko bazą wiedzy dla turystów, ale i umożliwia przedsiębiorcom wypełniać obowiązki wobec UFG.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenia a tarcza antykryzysowa 2.0.

Na blogu PIU pojawił się wpis analizujący tarczę antykryzysową 2.0. z perspektywy branży ubezpieczeniowej. Tarcza ma głównie przeciwdziałać negatywnym skutkom gospodarczym pandemii.

...
Czytaj więcej

LINK4 wdraża trwały nośnik w oparciu o blockchain

LINK4, jako pierwsze towarzystwo ubezpieczeń na polskim rynku, zdecydował się na udostępnianie klientom dokumentów w postaci trwałego nośnika w oparciu o rozwiązanie blockchain. Dostawcą jest KIR, a projekt współrealizowany jest ze spółką Coinfirm.

...
Czytaj więcej

Ponad 2,3 mln Polaków skorzystało z assistance w 2019 roku

Ponad 2,3 mln Polaków skorzystało w 2019 z assistance – wynika z badania zrealizowanego przez Ipsos na zlecenie Mondial Assistance, Rynek usług assistance widziany oczami klientów.

...
Czytaj więcej

Koronawirus i przestój w fabryce

W związku z epidemią koronawirusa wiele fabryk przestało działać: część ze względu na przypadki wirusa wśród pracowników, część ze względów prewencyjnych.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy przypomina konsumentom o niebezpiecznych przerwach w OC ppm.

Z danych UFG wynika, że 40 proc. wykrytych nieubezpieczonych dotyczy tych osób, które wcześniej zakupiły używane auto, a blisko jedna czwarta to kierowcy, którzy płacili składki w systemie ratalnym.

...
Czytaj więcej

Polacy wciąż niechętni do zdalnego zakupu ubezpieczeń, chyba że wspiera ich agent

UNIQA Polska zleciła wykonanie badania dot. postawy Polaków wobec zdalnego zakupu ubezpieczeń. Okazuje się, że pomimo trwającej pandemii z takiej formy zawierania umowy ubezpieczenia korzysta 39 proc. badanych.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczyciele mogą postarać się o większe ulgi wobec klientów

Andrzej Kiciński, zastępca Rzecznika Finansowego, podczas rozmowy z PAP uznał, że zakłady ubezpieczeń stać na większe ulgi wobec klientów, ze względu na m.in. mniejszą liczbę wypadków spowodowaną zmniejszonym ruchem pojazdów mechanicznych.

...
Czytaj więcej

Co z naprawą auta w czasie epidemii?

W Compensie właściciele aut mogą korzystać z opcji oddania samochodu do warsztatu door to door. Warsztat odbiera samochód do naprawy spod domu klienta, w razie potrzeby podstawia auto zastępcze, a po zakończeniu prac oddaje zdezynfekowany pojazd.

...
Czytaj więcej

LINK4 z udogodnieniami na czas epidemii

LINK4, na czas epidemii, odchodzi od wymogu przeprowadzania przeglądów instalacyjnych w domach. Dodatkowo rozszerza zakres pomocy prawnej o kwestie związane z miejscem pracy.

...
Czytaj więcej

Projekt rozporządzenia Ministra Finansów dot. egzaminu dla OFWCA

W okresie epidemii egzaminy dla osób ubiegających się o wykonywanie czynności agencyjnych i czynności dystrybucyjnych zakładu ubezpieczeń lub czynności dystrybucyjnych zakładu reasekuracji będą mogły być przeprowadzane na odległość.

...
Czytaj więcej

Czy ubezpieczenie jest produktem pierwszej potrzeby w kryzysie?

Stowarzyszenie Polskich Brokerów Ubezpieczeniowych i Reasekuracyjnych opublikowało informację prasową, w której zastanawiali się nad postulowanymi ulgami i zmianami, które dotyczą rynku ubezpieczeń w obliczu epidemii koronawirusa.

...
Czytaj więcej

Raport RF: istotny pogląd w sprawie

Rzecznik Finansowy otrzymał w ubiegłym roku 245 wniosków o przedstawienie istotnego poglądu w sprawach klientów podmiotów rynku ubezpieczeniowo-emerytalnego – wynika z raportu „Sprawozdanie Rzecznika Finansowego za 2019 r.”.

...
Czytaj więcej

Grupa MAK: Tarcza Antywirusowa cz. 2

​Grupa MAK przygotowała 2. część swojego kompendium „Tarcza Antywirusowa”. Tym razem do współpracy zaprosiła Kancelarię CZUBLUN TRĘBICKI, której eksperci przygotowali komentarz prawny do wybranych zagadnień zamieszczonych w biuletynie.

...
Czytaj więcej

Barometr Ubea.pl - OC w marcu 2020 r.

Wynik barometru Ubea.pl w marcu wyniósł 105, oznacza to, że od początku roku średnia cena ubezpieczenia OC ppm. wzrosła o 5%.

...
Czytaj więcej

LINK4 zmienia zasady programu Kasa Wraca z powodu pandemii

LINK4 postanowił wesprzeć uczestników programu Kasa Wraca, którzy z powodu zagrożenia rozprzestrzeniania się koronawirusa postanowili pozostać w domu. Towarzystwo zdecydowało się na zmianę warunków przyznania premii.

...
Czytaj więcej

Cardif chce wzmocnić swoją pozycję na polskim rynku poprzez zdalną sprzedaż w kanałach bankowych

Cardif wzmacnia swoją współpracę z BNP Paribas na polskim rynku. Towarzystwo zamierza dystrybuować swoje produkty poprzez zdalne kanały banku – bankowość elektroniczną i mobilną, donosi Puls Biznesu.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy uruchomił akcję pomocową dla klientów instytucji finansowych

​Rzecznik Finansowy uruchomił dedykowaną infolinię i adres e-mail dla klientów instytucji finansowych. Akcja ma na celu zebranie informacji o możliwych nieprawidłowościach ze strony podmiotów z sektora finansowego.

...
Czytaj więcej

Raport RF: wnioski o interwencję klientów podmiotów rynku ubezpieczeniowo-emerytalnego

Do Biura Rzecznika Finansowego wpłynęło w 2019 r. prawie 13 tys. wniosków o podjęcie interwencji od klientów podmiotów rynku ubezpieczeniowo-emerytalnego – wynika ze sprawozdania z działalności Rzecznika Finansowego za 2019 r.

...
Czytaj więcej

Przegląd prasy 9 kwietnia 2020 r.

Przegląd prasy 9 kwietnia 2020 r.

...
Czytaj więcej

Sprawozdanie RF za 2019 r.: Reklamacje kierowane do podmiotów rynku finansowego

​Zgodnie z ustawą o rozpatrywaniu reklamacji przez podmioty rynku finansowego i o Rzeczniku Finansowym, podmioty rynku finansowego podlegają obowiązkowi sprawozdawczemu wobec RF.

...
Czytaj więcej

PZU rozszerza pakiet ochrony dla MŚP o ubezpieczenie Cyber

PZU rozszerza ofertę pakietu ochrony dla małych i średnich firm o ubezpieczenie Cyber. Jest to związane ze zwiększeniem możliwości wystąpienia ataku hakerskiego ze względu na pracę zdalną.

...
Czytaj więcej

PIU: 14 rekomendacji dla ubezpieczycieli w związku z pandemią

​Polska Izba Ubezpieczeń opracowała pakiet 14 rekomendacji dla rynku ubezpieczeń. PIU chce m.in. umożliwić odroczenie składek na ubezpieczenia związane z kredytem i w produktach gr. 3 ubezpieczeń na życie.

...
Czytaj więcej

GUS opublikował wyniki finansowe zakładów ubezpieczeń w 2019 roku

GUS zebrał i opublikował dane dot. działalności sektora ubezpieczeniowego w 2019 r. Jak podał GUS, wynik finansowy branży w 2019 r. zwiększył się i wyniósł 7,2 mld zł. Polepszenie zysku odnotowały zarówno spółki działające w dziale I jak i II.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenie turystyczne Generali pokryje koszty leczenia koronawirusa

Generali pokryje koszty leczenia i usług assistance w ramach ubezpieczenia Generali z myślą o podróży, jeżeli ich klienci zachorują na koronawirusa.

...
Czytaj więcej

Aviva z promocją na CDA Premium

Aviva rozpoczęła promocję w ramach której osoby - które ubezpieczą w Avivie auto, mieszkanie lub dom - przez 3 miesiące będą mogły korzystać bezpłatnie z oferty CDA Premium.

...
Czytaj więcej

TUW „TUW” rozpoczęło sezon wiosennej sprzedaży ubezpieczeń upraw

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” rozpoczęło wiosenną akcję zawierania umów ubezpieczeń upraw rolnych od zdarzeń losowych. Towarzystwo umożliwia ubezpieczenie upraw od ryzyka wystąpienia szkód spowodowanych suszą.

...
Czytaj więcej

Koronawirus nie wpłynął na ceny OC

Koronawirus nie wpłynął jeszcze na rynek OC ppm. – wynika z raportów porównywarki rankomat.pl. Pierwszy kwartał 2020 r. zakończył się nieznaczną obniżką średniej ceny OC w porównaniu do IV kwartału 2019 r.

...
Czytaj więcej

Specustawa ws. COVID-19: nowe terminy obowiązków nadzorczych spółek akcyjnych i TFI

Przesunięte zostały terminy realizacji wybranych obowiązków regulacyjnych przez podmioty rynku finansowego. Zmiany zostały wprowadzone z inicjatywy Komisji Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

RF opowiada się za nowymi rozwiązaniami dot. zawierania umów ubezpieczenia OC ppm. w czasie pandemii

Zdaniem RF, na czas pandemii powinny zostać zmienione formy zawierania umów ubezpieczeń dla posiadaczy pojazdów, zwłaszcza osób, które pozostają w ciężkim stanie, a przerwa w ochronie OC może zakończyć się sankcją od UFG.

...
Czytaj więcej

Grupa MAK: Tarcza Antywirusowa

​Grupa MAK przygotowała specjalną broszurę, w której zebrała odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania związane z epidemią koronawirusa wśród swoich klientów.

...
Czytaj więcej

Compensa przypomina o zdalnym likwidowaniu szkód

Compensa przypomina o możliwości zdalnego likwidowania szkód z ubezpieczeń OC/AC, NNW i majątkowych poprzez specjalną, dedykowaną aplikację.

...
Czytaj więcej

Concordia wprowadza ułatwienia w ubezpieczeniach domów i rolnych

Concordia, ze względu na sytuację związaną z epidemią koronawirusa, zmienia swoje wymogi dotyczące realizacji przeglądów budowlanych.

...
Czytaj więcej

PIU: propozycje RF mogą naruszyć stabilność sektora ubezpieczeń

PIU odniosła się do propozycji Rzecznika Finansowego dot. rozwiązań sprzyjających klientom towarzystw ubezpieczeń, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji finansowej. Izba stanowczo je skrytykowała i wskazała, że zagrażają one stabilności sektora.

...
Czytaj więcej

Generali dostosowuje ofertę do obecnej sytuacji

Generali dostosowuje ofertę do obecnie panującej sytuacji związanej z epidemią koronawirusa. W wielu produktach ubezpieczeniowych nastąpiły zmiany.

...
Czytaj więcej

Rekordowe wyniki internetowej multiagencji Punkta

Internetowa multiagencja Punkta zakończyła 2019 r. pozytywnym wynikiem i zebrała ponad 60 mln zł składki - wzrost rok do roku wyniósł aż 75 proc. O 84 proc. zwiększyła się liczba kalkulacji, a liczba sprzedanych polis – o 124 proc.

...
Czytaj więcej

TUW „TUW” z nowymi ubezpieczeniami komunikacyjnymi

TUW „TUW” wprowadza do oferty nowe ubezpieczenia komunikacyjne: „Bezpośrednia likwidacja szkód w TUW-ie” oraz „Autocasco Mini”.

...
Czytaj więcej

Projekt rozporządzenia dot. wysokości sum ubezpieczenia dla touroperatorów na rzecz podróżnych

MF przedstawiło projekt rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie minimalnej wysokości sumy ubezpieczenia na rzecz podróżnych związanej z działalnością wykonywaną przez organizatorów turystyki.

...
Czytaj więcej

Stanowisku PIU dot. wytycznych ICT

PIU wzięła udział w konsultacjach publicznych projektu wytycznych EIOPA dot. zarządzania informacjami oraz technologiami komunikacyjnymi ICT oraz ich bezpieczeństwa. Przedstawiciel polskiego sektora ubezpieczeń pozytywnie ocenił propozycje.

...
Czytaj więcej

Wiener stawia na zdalną likwidację szkód

Wiener wdrożył zdalną likwidację szkód. Uproszczona ścieżka likwidacji obejmuje oględziny w formie wideo i dokumentacje w formie fotografii.

...
Czytaj więcej

KUKE ubezpieczy całe ryzyko w eksporcie inwestycyjnym

KUKE poinformowało, że w konsekwencji globalnej pandemii koronawirusa rozszerza do 100% zakres ochrony ubezpieczeniowej dla projektów eksportowych o charakterze inwestycyjnym.

...
Czytaj więcej

Cyberbezpieczeństwo w dobie pracy zdalnej

W czasie pracy zdalnej, ryzyko włamania się do systemów firmowych jest większe. Jak wynika z badań przygotowanych przez Herjavec Group, 90% naruszeń bezpieczeństwa wynika z błędów ludzkich.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy apeluje o czasowe wycofanie pojazdu z ruchu i odroczenie składek

Rzecznik Finansowy wystosował do Polskiej Izby Ubezpieczeń, Ministerstwa Finansów i Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego pisma, w których apeluje o wsparcie dla klientów towarzystw ubezpieczeń, którzy wskutek pandemii znalazły się w trudnej sytuacji.

...
Czytaj więcej

Concordia Polska Grupa Generali otwiera portal dla klientów z obszaru agro

Concordia Polska Grupa Generali przygotowała dla swoich klientów z sektora agro nowy portal informacyjny i-rolnik.pl. Jego uruchomienie związane jest ze startem wiosennej sprzedaży ubezpieczeń upraw.

...
Czytaj więcej

OC na raty: jakie warunki oferują ubezpieczyciele?

Ze względu na pandemię koronawirusa, wiele gospodarstw domowych może być zainteresowanych zakupem ubezpieczenia OC na raty. Eksperci porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl postanowili sprawdzić: jakie warunki ratalnego zakupu OC oferują ubezpieczyciele.

...
Czytaj więcej

DAS, rynek finansowy i COVID-19

12 marca został ogłoszony w Polsce stan zagrożenia epidemiologicznego. Pandemia wpływa nie tylko na stan zdrowia Polaków, ale i na krajową gospodarkę. Wiele firm musiało zmienić swoje procesy, a eksperci tworzą analizy wpływu tego stanu na gospodarkę.

...
Czytaj więcej

Generali tworzy nadzwyczajny międzynarodowy fundusz na walkę z koronawirusem

Zarząd Assicurazioni Generali zatwierdził utworzenie Nadzwyczajnego Międzynarodowego Funduszu. W ramach funduszu 100 milionów euro zostanie przeznaczone na walkę z kryzysem wywołanym przez koronawirusa.

...
Czytaj więcej

PKO Ubezpieczenia zwróci składkę za niewykorzystane ubezpieczenie podróżne

PKO Ubezpieczenia zwraca składkę klientom, którzy nie wykorzystali ubezpieczenia podróży ze względu na pandemię koronawirusa. Zwrot składki dotyczy okresu z aktywną ochroną od 11 marca i będzie możliwy, jeśli klient nie odbył podróży.

...
Czytaj więcej

EIOPA: wskazówki dla sektora ubezpieczeniowego w związku z pandemią COVID-19

EIOPA we współpracy z innymi europejskimi urzędami nadzoru oraz Europejską Radą ds. Ryzyka Systemowego przygotowali zestawienie rekomendacji dla sektora ubezpieczeniowego w związku z rozprzestrzenianiem się na terenie Unii Europejskiej koronawirusa.

...
Czytaj więcej

MSSF 17 dopiero od 1 stycznia 2023 r.

W dniu 17 marca br. członkowie Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości dyskutowali nad przesunięciem daty wejścia w życie standardu sprawozdawczości dla ubezpieczycieli – MSSF 17. Decyzją Rady data ta została przesunięta na 1 stycznia 2023 r.

...
Czytaj więcej

Warta z rekordowymi wynikami i poziomem sprzedaży

W 2019 r. obie spółki Warty osiągnęły 692,2 mln zł zysku netto – jest to najwyższy wynik w historii działalności ubezpieczyciela. Rekordowy poziom osiągnęła także sprzedaż, która przekroczyła poziom 7 mld zł.

...
Czytaj więcej

Concordia z nowościami w wiosennej ofercie

Concordia Polska Grupa Generali wprowadza w sezonie wiosennym nowości w ubezpieczeniach dla producentów rolnych. Wśród nich są m.in.: odpowiedzialność nawet do 100% sumy ubezpieczenia za szkody całkowite w wybranych ryzykach czy zniżka na Agro Casco.

...
Czytaj więcej

W Concordii Polska Grupa Generali rusza sezon ubezpieczeń upraw

16 marca 2020 r. Concordia Polska Grupa Generali rozpoczęła wiosenny sezon sprzedaży ubezpieczeń upraw rolnych. Klienci mogą korzystać z ubezpieczenia od ryzyka gradu lub z pakietów ryzyk z dopłatą z budżetu państwa w wysokości do 65 proc. składki.

...
Czytaj więcej

LINK4 zwróci koszty zakupu polis turystycznych

LINK4 poinformował, że zwróci pieniądze klientom, którzy wykupili ubezpieczenia turystyczne. W ten sposób ubezpieczyciel chce złagodzić skutki odwołanych wyjazdów. Dotyczy to ubezpieczeń z ochroną po 13 marca br.

...
Czytaj więcej

PZU oferuje dotowane ubezpieczenia dla rolników

16 marca ruszyła w PZU sprzedaż ubezpieczeń upraw rolnych z dofinansowaniem do składki z budżetu państwa w wysokości 65 proc. W pierwszym etapie rolnicy będą mogli ubezpieczyć swoje uprawy jare.  

...
Czytaj więcej

Sollers Consulting we współpracy z L`Olivier Assurance wprowadził nowe ubezpieczenie majątkowe

Nowy produkt L'Olivier Assurance wprowadzono w lutym tego roku. Jest to ubezpieczenie dla gospodarstw domowych, dostępne w różnych wariantach. Oferta obejmuje ochronę dla wynajmujących, właścicieli i najemców – podaje alebank.pl.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenia OC w lutym 2020 r. - barometr Ubea.pl

W lutym 2020 r. średnia cena ubezpieczenia OC była wyższa niż w styczniu o 6% - informują eksperci porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl.

...
Czytaj więcej

Zmiany na czele PZU

12 marca br. na mocy decyzji Rady Nadzorczej PZU Paweł Surówka, CEO Grupy, został odwołany ze stanowiska. Na jego miejsce powołana została Beata Kozłowska-Chyła. Z członkostwa z zarządu zrezygnował też poprzedni prezes PZU Życie Roman Pałac.

...
Czytaj więcej

Provident wchodzi na rynek ubezpieczeń komunikacyjnych

Provident chce zająć się sprzedażą ubezpieczeń komunikacyjnych – AC i OC. Firma jest w trakcie rozmów z zakładami ubezpieczeń, dowiedział się Puls Biznesu.

...
Czytaj więcej

UNIQA Polska w 2019 r. wypracowała najwyższy zysk w historii

Grupa UNIQA w Polsce ukończyła zeszły rok z blisko 64 mln zł zysku. Zebrany przypis w obu spółkach wyniósł 1,26 mld zł.

...
Czytaj więcej

Wyniki Grupy PZU w 2019 r.

Grupa PZU podała swoje wyniki za 2019 r. Ubezpieczyciel uzyskał najwyższy zysk netto, sprzedaż i zaangażowanie pracowników w giełdowej historii.

...
Czytaj więcej

Nationale-Nederlanden pracuje nad insurtechem

Rowhere to nowy projekt insurtechowy Nationale-Nederlanden, który ma być skierowany do rowerzystów, podaje nieoficjalnie serwis cashless.pl.

...
Czytaj więcej

TUW TUW rozszerza ofertę

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” rozszerza ofertę o możliwość udzielania gwarancji ubezpieczeniowych.

...
Czytaj więcej

Katarzyna Bem przejmie w Avivie odpowiedzialność za ubezpieczenia majątkowe

Z początkiem kwietnia odpowiedzialność za ubezpieczenia majątkowe w Avivie przejmie Katarzyna Bem. Zostanie ona także na powołana członka zarządu Aviva Towarzystwa Ubezpieczeń Ogólnych i dołączy do zespołu zarządzającego w grupie w Polsce.

...
Czytaj więcej

RM opowiedziała się za wzmocnieniem nadzoru nad zagranicznymi zakładami ubezpieczeń

10 marca br. Rada Ministrów przyjęła projekt  nowelizacji dwóch ubezpieczeniowych ustaw: o działalności ubezpieczeniowej i ubezpieczeniach obowiązkowych. Jego celem jest wzmocnienie nadzoru nad zagranicznymi zakładami ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Ranking OC, AC i NNW – luty 2020

Według analiz porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl w lutym o 6% wzrosła cena przeciętnej składki ubezpieczenia OC.

...
Czytaj więcej

Credit Agricole i LINK4 ze wspólną ofertą

Credit Agricole i LINK4 po raz drugi realizują wspólną ofertę; pozwala na zakup roweru w wygodnych ratach i dodatkowo ubezpiecza sprzęt na rok na wypadek kradzieży.

...
Czytaj więcej

Wyniki finansowe Allianz Polska za 2019 r.

Spółki z Grupy Allianz zamknęły rok z zyskiem operacyjnym na poziomie 241 mln zł; o 3% większym niż w roku poprzedzającym. Jak informuje Grupa, ubiegły rok był czasem wzmożonej pracy nad rozwojem biznesu Allianz w Polsce.

...
Czytaj więcej

Uszpolewicz: To był dobry rok dla grupy Avivy

Adam Uszpolewicz, Prezes Avivy, podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami, przedstawił wyniki finansowe Grupy Aviva Polska. Aviva pozostaje na stabilnym poziomie, z niewielkimi wzrostami. W ubiegłym roku łączny zysk spółek Avivy wyniósł 954 mln zł.

...
Czytaj więcej

Warta wprowadza możliwość darmowego połączenia z infolinią

Warta, wraz z partnerem Europ Assistance Polska, wprowadza możliwość darmowego połączenia się z infolinią, dzięki wykorzystaniu połączenia internetowego.

...
Czytaj więcej

LINK4 z nowym dodatkiem do OC „Pomoc po wypadku”

LINK4 przedstawia nowe ubezpieczenie, będące dodatkiem do OC komunikacyjnego, „Pomoc po wypadku”. Produkt ma wesprzeć kierowców, którzy brali udział w zdarzeniu drogowym nie ze swojej winy.

...
Czytaj więcej

Koronawirus a ubezpieczenia podróży

Ze względu na rosnącą liczbę zakażeń koronawirusem CoVID-19, m.in. SIGNAL IDUNA i ERGO Hestia poinformowały, w których produktach ochrona ubezpieczeniowa działa w przypadku zarażenia.

...
Czytaj więcej

Nieużytkowane auta powinny być automatycznie wyrejestrowywane

W interpelacji nr 2575, skierowanej do ministra infrastruktury, podniesiono problem nieużytkowanych pojazdów.

...
Czytaj więcej

Eins Polska myśli o uzyskaniu licencji ubezpieczeniowej

Eins Polska, wyłączny przedstawiciel w Polsce bułgarskiego towarzystwa ubezpieczeń  Euroins, zamierza uzyskać licencję ubezpieczeniową. Spółka chce to zrealizować poprzez przejęcie spółki posiadającej licencję lub wystąpienie do KNF.

...
Czytaj więcej

INTER z pakietem dla pozostałych zawodów medycznych

INTER przygotował pakiet dla pozostałych zawodów medycznych, takich jak diagności laboratoryjni, radiolodzy czy psychologowie.

...
Czytaj więcej

Złomowanie auta a zwrot składki OC

Po złomowaniu auta, kierowca może liczyć na zwrot składki niewykorzystanego OC. Eksperci porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl podsumowują jak wygląda proces otrzymywania takiej refundacji.

...
Czytaj więcej

MF nie planuje zmian w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych w zakresie wypłaty świadczeń przez towarzystwa

Piotr Nowak, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów, udzielił odpowiedzi na interpelację nr 2010. Wskazał w niej, że MF nie zamierza wprowadzać zmian do ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych zaproponowanych w interpelacji.

...
Czytaj więcej

Aktualne tendencje rynkowe i wyzwania w obszarze ubezpieczeń

26 lutego br. Marsh zaprosił dziennikarzy i swoich ekspertów oraz partnerów z różnych obszarów ubezpieczeń, by wspólnie porozmawiać o stanie ubezpieczeń i przedstawić predykcje rozwoju poszczególnych sektorów.

...
Czytaj więcej

AXA ubezpieczy Runmageddończyków

Organizatorzy Runmageddonu – popularnego biegu z przeszkodami – nawiązali współpracę z nowym ubezpieczycielem. Najbliższa edycja Zimowego Runmageddonu będzie pod patronatem AXY.

...
Czytaj więcej

MediSky International wprowadza kartę przedpłaconą dla ubezpieczonych

Przedpłacona karta jest nowym rozwiązaniem na rynku ubezpieczeń zdrowotnych od MediSky International. Umożliwia realizację płatności za leczenie bez angażowania środków ubezpieczonego.

...
Czytaj więcej

Kontrola dystrybutora ubezpieczeń – obowiązek przechowywania i okazania KNF książki kontroli

KNF od kilkunastu miesięcy przeprowadza kontrole na rynku brokerskim. Kolejne kontrole podmiotów w zakresie dystrybucji ubezpieczeń w 2020 r. już zostały zapowiedziane – w pierwszej kolejności największych multi-agencji, banków i ubezpieczycieli.

...
Czytaj więcej

UFG sprawdził w których województwach jest najwięcej szkód z OC

Z wstępnego podsumowania UFG za 2019 r. wynika, że najwięcej szkód z ubezpieczenia OC ppm. odnotowano w województwach: mazowieckim, dolnośląskim i pomorskim.

...
Czytaj więcej

Stop handlowi bazami danych

Jak podaje Prezes UODO, do urzędu napływają sygnały o niezgodnych z prawem praktykach pracowników banków, polegających na nielegalnym sprzedawaniu baz danych klientów instytucji.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Finansowy: Najwięcej problemów występuje na rynku ubezpieczeniowym

Rzecznik Finansowy, Mariusz Jerzy Golecki, udzielił wywiadu red. Dziennika Gazety Prawnej. Wskazał w nim, że najwięcej przypadków nieprzestrzegania praw konsumentów występuje na rynku ubezpieczeniowym.

...
Czytaj więcej

Jak zmieni się rynek po przejęciu AXY?

Eksperci porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl analizują, jak zmieni się rynek ubezpieczeń po tym, jak UNIQA przejmie biznes Grupy AXA.

...
Czytaj więcej

Interpelacja ws. zaniżania odszkodowań z tytułu szkód OC ppm.

4 lutego br. została skierowana do ministra finansów interpelacja (nr 2010) ws. przeciwdziałania zaniżaniu odszkodowań przez ubezpieczycieli z tytułu ubezpieczeń komunikacyjnych odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych.

...
Czytaj więcej

Generali nagradza klientów zniżkami

Generali nagradza klientów, którzy posiadają ubezpieczenia na zdrowie i życie, zniżkami na inne ubezpieczenia w swojej ofercie.

...
Czytaj więcej

Co w przypadku przestoju w działalności?

Zdarzenia losowe – takie jak np. pożary – nierzadko powodują przerwy w działalności. Większość przedsiębiorstw ubezpiecza się od pożarów, zapominając o tym, że przestój w działalności spowodowany wydarzeniem losowym może być dla nich bardziej dotkliwy.

...
Czytaj więcej

OC: składki wciąż spadają

Składki OC dalej spadają na początku 2020 r. Niektórzy ubezpieczyciele oferują produkty nawet 20% tańsze niż przed rokiem – donosi Rzeczpospolita.

...
Czytaj więcej

Co dalej z TUW Medicum?

Pod koniec 2019 r. TUW Medicum straciło licencję na prowadzenie działalności ubezpieczeniowej. Jednak, jak podaje Puls Biznesu, inwestor z Wielkiej Brytanii może uchronić spółdzielnię przed likwidacją, jeżeli uda jej się odzyskać licencję.

...
Czytaj więcej

Assistance – z czego korzystają Polacy?

Assistance staje się coraz popularniejsze. Według badania przeprowadzanego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie Europ Assistance Polska, 42% Polaków ma assistance. To o 15% więcej niż 10 lat temu – donosi Puls Biznesu.

...
Czytaj więcej

Nowe rozporządzenie dot. rachunkowości i sprawozdań z działalności UFG

​Z dniem 29 września 2019 r. weszła w życie ustawa z dnia 19 lipca 2019 r. o szczególnych uprawnieniach osób poszkodowanych w przypadku wyczerpania sumy gwarancyjnej ustalonej na podstawie przepisów obowiązujących przed dniem 1 stycznia 2006 r.

...
Czytaj więcej

Gwarancje środowiskowe również dla MŚP

Na początku lutego Warta wprowadziła do swojej oferty gwarancję środowiskową dla podmiotów, które są zobowiązane do złożenia zabezpieczenia roszczeń w związku ze zbieraniem lub przetwarzaniem odpadów. Jest to pierwsze tego typu rozwiązanie dla MŚP.

...
Czytaj więcej

Od 12 czerwca będą obowiązywać wyższe sumy ubezpieczenia dla agentów ubezpieczeniowych

W serwisie Rządowego Centrum Legislacji został opublikowany projekt nowelizacji rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania czynności agencyjnych.

...
Czytaj więcej

PKO BP zachęca klientów do zakupu ubezpieczenia komunikacyjnego

PKO BP uruchomił nową promocję dot. ubezpieczeń komunikacyjnych. Osoby, które do końca marca zakupią ubezpieczenie OC za pośrednictwem aplikacji mobilnej IKO lub serwisu transakcyjnego iPKO, mogą wygrać voucher o wartości 500 zł na zakupy w sieci Orlen.

...
Czytaj więcej

Plany Toyota Insurance Management na przyszłość

Toyota Insurance Management - ubezpieczeniowa spółka grupy Toyota Financial Services – w 2019 r. osiągnęła 16%-owy przyrost w zebranej składce w stosunku do poprzedniego roku, a także 10%-owy przyrost liczby sprzedanych ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Coraz więcej spraw sądowych o zadośćuczynienie za błąd medyczny z udziałem RPP

RPP podsumował swoją ubiegłoroczną aktywność w zakresie wspierania pacjentów w postępowaniach sądowych z tytułu naruszenia praw pacjenta.

...
Czytaj więcej

Roman Pałac przedstawił pierwsze cele nowej strategii PZU

Prezes PZU Życie Roman Pałac w wywiadzie z PAP Biznes powiedział, że prowadzone są już prace nad powstaniem nowej strategii PZU. Ma ona kłaść naciska na rozwój sektora usług zdrowotnych i wzbogacenia oferty dla klientów indywidualnych. 

...
Czytaj więcej

PZU na czele rankingu jakości danych w bazie UFG

UFG już po raz 9. przygotował ranking jakości danych w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych. Na podium zestawienia kolejny rok z rzędu uplasował się PZU, wyprzedzając TUW „TUW” i Link4. W tym roku ocenę satysfakcjonującą otrzymało aż 11 podmiotów.

...
Czytaj więcej

Cena OC w 10 największych miastach Polski - gdzie OC podrożało?

Cena OC w 10 największych miastach Polski - gdzie OC podrożało?

...
Czytaj więcej

Warta wprowadza nowy model likwidacji szkód całkowitych

Od 17 lutego klienci TUiR Warta będą mogli skorzystać z nowego modelu likwidacji szkód całkowitych. Ubezpieczyciel wraz z platformą sprzedażową Carrot przejmą na siebie wszystkie formalności związane ze sprzedażą wraku.

...
Czytaj więcej

Polsko-amerykański startup ubezpieczeniowy dobrze radzi sobie w USA

Gabi, łódzko-kalifornijski startup ubezpieczeniowy, zebrał 27 mln dol. finansowania od inwestorów. W 2020 r. ma plany dwukrotnie powiększyć swój stuosobowy zespół – poinformowała Rzeczpospolita.

...
Czytaj więcej

Generali ubezpiecza narciarzy od niekorzystnej pogody

Pakiet Assistance w wersji Exclusive w Generali gwarantuje m.in. świadczenie, gdy z powodu niekorzystnych warunków pogodowych zamknięte zostaną trasy narciarskie.

...
Czytaj więcej

Klienci Concordii Polska mogą ubezpieczyć się od suszy

10 lutego br. w Concordii Polska Grupa Generali ruszyła sprzedaż ubezpieczeń od ryzyka suszy. Z oferty będą mogli skorzystać klienci, którzy w sezonie jesiennym 2019 roku zakupili ubezpieczenie upraw od innych ryzyk.

...
Czytaj więcej

Euler Hermes zmienia metodologię ratingu ryzyka kraju

Nowa metodologia Euler Hermers uwzględnia teraz powiązane z ESG ryzyka braku zapłaty przez przedsiębiorstwa, zwłaszcza ryzyka ze strony zagrożenia środowiskowego i rosnące ryzyka społeczne.

...
Czytaj więcej

UFG coraz lepiej wychwytuje nieubezpieczone pojazdy

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny coraz skuteczniej wychwytuje nieubezpieczone pojazdy – podaje biznes.interia.pl. Według wstępnych danych UFG, szacuje się, że w 2019 r. wystosowano ok. 126 tys. wezwań o zapłacenie kary za brak obowiązkowego OC ppm.

...
Czytaj więcej

Ranking OC, AC, NNW - styczeń 2020 r.

Według ekspertów porównywarki Ubea.pl na początku roku zanotowano spadek średniej ceny ubezpieczenia OC. Liderem rynku okazał się Link4.

...
Czytaj więcej

Open Life uprościł i przyspieszył proces zgłaszania roszczeń online

Z początkiem roku Open Life TU Życie S.A. uruchomiło nową wersję platformy do zgłaszania roszczeń online. Zapewnia ona nowe udogodnienia dla klientów takie jak minimum formalności, przyjazny interface, elektroniczna weryfikacja tożsamości.

...
Czytaj więcej

Druga specjalistyczna opinia medyczna od Europ Assistance

Grupa Europ Assistance wzmacnia ofertę produktu Expert Second Medical Opinion (SMO), czyli dostępu do drugiej spersonalizowanej opinii medycznej od wykwalifikowanego eksperta w danej dziedzinie medycyny.

...
Czytaj więcej

ERGO Hestia wprowadza nowe usługi dla klientów, których auto uległo szkodzie całkowitej

Wypłata odszkodowania w ciągu dwóch dni, wyrejestrowanie auta w Wydziale Komunikacji i bezpłatny odbiór pojazdu - to nowe usługi, jakie od lutego otrzymają klienci ERGO Hestii, których auto uległo całkowitemu zniszczeniu.

...
Czytaj więcej

Resort rolnictwa rozważy rozszerzenie listy upraw objętych dotacjami do składek ubezpieczeniowych

​Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w odpowiedzi na interpelację nr 1165 potwierdziło, że przy wprowadzaniu zmian w systemie ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich rozważone zostanie objęcie plantacji wikliny dotowanymi ubezpieczeniami.

...
Czytaj więcej

Najważniejsze wyłączenia odpowiedzialności w ubezpieczeniu AC

Eksperci porównywarki ubezpieczeń Ubea.pl prezentują najpopularniejsze wyłączenia w ubezpieczeniach AC.

...
Czytaj więcej

AXA Polska angażuje się w urban protection

AXA Polska zakłada poszerzenie kanału sprzedaży o urban protection, czyli partnerstwo ze spółkami z ofertą dla mieszkańców aglomeracji – donosi Puls Biznesu.

...
Czytaj więcej

Czy na rynku OC będzie taniej?

Na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych OC może zacząć się walka o klientów za pomocą ceny – donosi Rzeczpospolita.

...
Czytaj więcej

Rosną wypłaty ubezpieczycieli z tytułu klęsk żywiołowych

Z raportu Aon wynika, że w 2019 r. straty finansowe powstałe z powodu wystąpienia katastrof naturalnych wyniosły 232 mld USD w skali globalnej. Także polscy ubezpieczyciele szacują wzrost wypłat świadczeń w grupie ubezpieczeń od ognia i innych żywiołów.

...
Czytaj więcej

Które miasta miały najtańsze OC w ostatnim kwartale 2019 r.

W ostatnim kwartale 2019 r. na średnie, najtańsze OC w kraju mogli liczyć mieszkańcy Opola. Ubezpieczenie to wyniosło 490 zł i było o 8% mniejsze względem trzeciego kwartału – wynika z analizy przeprowadzonej przez porównywarkę ubezpieczeń Ubea.pl.

...
Czytaj więcej

98% Polaków obawia się o bezpieczeństwo swojego domu

Polacy najczęściej obawiają się, że w ich domu wybuchnie pożar (62%) lub dojdzie do włamania (48%) – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie porównywarki rankomat.pl.

...
Czytaj więcej

MZ wprowadzi nowe zasady ubezpieczenia uczestników badań klinicznych

W resorcie zdrowia zostały ukończone prace nad projektem ustawy o badaniach klinicznych. Zawiera on m.in. zmiany w zakresie zasad ubezpieczenia i systemu wypłaty odszkodowań dla pokrzywdzonych pacjentów.

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania działalności brokerskiej

Obwieszczenie z dnia 1 lipca 2021 r. ws. ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej z tytułu wykonywania działalności brokerskiej

...
Czytaj więcej

Jednolity tekst rozporządzenia MF ws. obowiązkowego ubezpieczenia OC z tytułu wykonywania czynności agencyjnych

Obwieszczenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 11 czerwca 2021 r. ws. ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia MF ws. obowiązkowego ubezpieczenia OC z tytułu wykonywania czynności agencyjnych

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 15 czerwca 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie z dnia 31 marca 2021 r. ws. jednolitego tekstu ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 31 marca 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie z 12 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie ws. danych statystycznych dot. koasekuracji

Rozporządzenie z 12 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie ws. danych statystycznych dot. koasekuracji

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie z dnia 16 marca 2021 r. ws. szczególnych zasad rachunkowości oraz sprawozdań z działalności UFG

Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 16 marca 2021 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz sprawozdań z działalności Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. jednolitego tekstu ustawy o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowym

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 17 grudnia 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowym i zarządzaniu kryzysowym w systemie finansowym

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie ws. obowiązkowego ubezpieczenia OC podmiotu przeprowadzającego eksperyment medyczny

Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 23 grudnia 2020 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu przeprowadzającego eksperyment medyczny

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji ws. rodzaju i zakresu danych udostępnianych z centralnej ewidencji pojazdów

Rozporządzenie Ministra Cyfryzacji z dnia 1 grudnia 2020 r. w sprawie rodzaju i zakresu danych udostępnianych z centralnej ewidencji pojazdów

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie ws. składki członkowskiej płaconej na rzecz Polskiej Izby Ubezpieczeń

Rozporządzenie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z dnia 3 grudnia 2020 r. w sprawie składki członkowskiej płaconej na rzecz Polskiej Izby Ubezpieczeń

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. środków i warunków technicznych służących do przekazywania niektórych informacji przez podmioty nadzorowane

Obwieszczenie ws. ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów w sprawie środków i warunków technicznych służących do przekazywania niektórych informacji przez podmioty nadzorowane przez Komisję Nadzoru Finansowego

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. jednolitego tekstu ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 października 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o imprezach turystycznych i powiązanych usługach turystycznych

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. jednolitego tekstu ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 27 października 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym

...
Czytaj więcej

Jednolity tekst ustawy o nadzorze uzupełniającym nad instytucjami kredytowymi, zakładami ubezpieczeń…

Obwieszczenie ws. ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o nadzorze uzupełniającym nad instytucjami kredytowymi, zakładami ubezpieczeń, zakładami reasekuracji i firmami inwestycyjnymi wchodzącymi w skład konglomeratu finansowego

...
Czytaj więcej

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK i ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej

W dniu 2 lipca 2020 r. opublikowana została ustawa z dnia 28 maja 2020 r. o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. jednolitego tekstu ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 18 czerwca 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o gwarantowanych przez Skarb Państwa ubezpieczeniach eksportowych

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie MF ws. odbierania przez KNF zgłoszeń naruszeń rozporządzenia 596/2014 oraz rozporządzenia 2017/1129

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 16 czerwca 2020 r. w sprawie odbierania przez Komisję Nadzoru Finansowego zgłoszeń naruszeń rozporządzenia 596/2014 oraz rozporządzenia 2017/1129.

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. jednolitego tekstu rozporządzenia MF ws. formy oraz sposobu sporządzenia przez ZU danych i informacji

Obwieszczenie Ministra Finansów z dnia 21 maja 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie formy oraz sposobu sporządzenia przez zakłady ubezpieczeń i zakłady reasekuracji danych i informacji do celów nadzoru

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 3 czerwca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie egzaminu aktuarialnego

Rozporządzeniem dokonuje się zmian w rozporządzeniu Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 9 grudnia 2016 r. w sprawie egzaminu aktuarialnego (Dz. U. poz. 2182).

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. jednolitego tekstu ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 6 kwietnia 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej

...
Czytaj więcej

Rozporządzania dot. ubezpieczenia OC dla brokerów i agentów ubezpieczeniowych zostały opublikowane w Dzienniku Ustaw

W Dzienniku Ustaw zostały opublikowane nowelizacje rozporządzeń ws. ubezpieczenia OC dla brokerów i agentów ubezpieczeniowych.

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie MZ ws. informacji udzielanych zakładom ubezpieczeń przez podmioty wykonujące działalność leczniczą oraz NFZ

Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 28 kwietnia 2020 r. w sprawie informacji udzielanych zakładom ubezpieczeń przez podmioty wykonujące działalność leczniczą oraz Narodowy Fundusz Zdrowia

...
Czytaj więcej

Zmienione rozporządzenia dot. minimalnych sum ubezpieczenia w branży turystycznej już obowiązują

W dniu 11 kwietnia 2020 r. weszły w życie dwa rozporządzenia zmieniające sposób szacowania minimalnych sum ubezpieczenia w branży turystycznej.

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie Ministra Finansów ws. obowiązkowego ubezpieczenia OC domu maklerskiego

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej domu maklerskiego

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie MF ws. określenia innych terminów wykonania niektórych obowiązków sprawozdawczych i informacyjnych

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 kwietnia 2020 r. w sprawie określenia innych terminów wykonania niektórych obowiązków sprawozdawczych i informacyjnych

...
Czytaj więcej

Rozporządzenie MF ws. szczególnych zasad rachunkowości oraz sprawozdań z działalności UFG

Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 19 marca 2020 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz sprawozdań z działalności Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o prawach konsumenta

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 stycznia 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o prawach konsumenta

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. jednolitego tekstu ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 stycznia 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym

...
Czytaj więcej

Obwieszczenie ws. ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi

Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 9 grudnia 2019 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o obrocie instrumentami finansowymi

...
Czytaj więcej

Nie zawsze powstanie szkody przez zwierzę wynika z winy jego opiekuna

Sąd Rejonowy w wyroku z dnia 10 maja 2021 r. (sygn. akt I C 1399/19) orzekł, że szkoda wyrządzona przez zwierzę bez winy osoby pełniącej nad nim odpowiedzialność lub jego właściciela nie podlega odszkodowaniu.

...
Czytaj więcej

SA: zasadność roszczenia odszkodowawczego musi być potwierdzona odpowiednimi danymi faktycznymi  

Świadczenie kompensacyjne służy wyrównaniu szkody o charakterze majątkowym. Ma prowadzić do indemnizacji uszczerbku, którego doznał najbliższy członek rodziny zmarłego pod postacią znacznego pogorszenia sytuacji życiowej.

...
Czytaj więcej

SN: poszkodowanemu przez produkt niebezpieczny przysługuje zadośćuczynienie za doznaną krzywdę

W razie uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia sąd może przyznać poszkodowanemu przez produkt niebezpieczny odpowiednią sumę tytułem zadośćuczynienia pieniężnego za doznaną krzywdę.

...
Czytaj więcej

SO skierował pytanie prawne do SN dot. zadośćuczynienia za zerwanie więzi rodzinnej z powodu ciężkiego uszczerbku zdrowia

Sąd Okręgowy w Sieradzu skierował do Izby Cywilnej SN pytanie dot. możliwości przyznania zadośćuczynienia za naruszenie więzi rodzinnej bliskim osoby trwale niepełnosprawnej na skutek czynu niedozwolonego.

...
Czytaj więcej

TSUE: obowiązek ubezpieczenia OC ppm. trwa do momentu wyrejestrowania auta

Trybunał Sprawiedliwości UE w wyroku z dnia 29 kwietnia 2021 r. orzekł, że zawarcie umowy ubezpieczenia OC ppm. jest obowiązkowe dopóki pojazd nie zostanie w należyty sposób wycofany z ruchu, zgodnie z mającymi zastosowanie przepisami prawa krajowego.

...
Czytaj więcej

TSUE: samo przekierowanie lotu do innego portu lotniczego nie skutkuje powstaniem prawa do odszkodowania

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że samo przekierowanie lotu do innego portu lotniczego nie jest wystarczającą przesłanką dla przyznania odszkodowania ryczałtowego.

...
Czytaj więcej

SA: Jeśli poszkodowany samodzielnie dokonał naprawy zniszczonego mienia, to jego robocizna jest bez VAT

W sytuacji, gdy ubezpieczony po pożarze wykonał określone roboty sam, a więc systemem gospodarczym, to nie ma podstaw, aby do wartości tych robót doliczać podatek VAT.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczyciel zwraca koszt najmu pojazdu zastępczego do momentu nabycia nowego auta przez poszkodowanego

Dysponowanie przez poszkodowanego innym pojazdem uzasadnia twierdzenie, że od tego momentu kontynuowanie najmu pojazdu zastępczego nie było celowe ani uzasadnione realną potrzebą poszkodowanego.

...
Czytaj więcej

Zasada compensatio lucri cum damno

​Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 9 marca 2021 r. orzekł, że zgodnie z zasadą compensatio lucri cum damno, jeżeli dana rzecz została zniszczona, ale przedstawia jeszcze pewną wartość majątkową, to na poczet odszkodowania należy zaliczyć wartość tej rzeczy.

...
Czytaj więcej

KNF informuje, co dalej z działalnością ubezpieczeniową podmiotów z UK

Komisja Nadzoru Finansowego wydała komunikat ws. działalności zakładów ubezpieczeń z Wielkiej Brytanii oraz Gibraltaru, w którym informuje, na jakich zasadach takie podmioty mogą funkcjonować na polskim rynku.

...
Czytaj więcej

Przywrócenie pojazdu do stanu sprzed szkody wymaga zastosowania części oryginalnych

Do naprawy samochodu poszkodowanego niezbędne jest użycie części oryginalnych. Użycie zaś do naprawy części zamiennych jakości nie przywróciłoby pojazdu do stanu jak przed szkodą.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczyciel nie zawsze wypłaci odszkodowanie w razie sprzedaży uszkodzonego auta

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 9 marca 2021 r. orzekł, że z powodu niemożności weryfikacji stanu technicznego pojazdu i ceny jego sprzedaży po zdarzeniu ubezpieczeniowych, nie sposób oszacować wysokości doznanej przez powódkę szkody.

...
Czytaj więcej

Aby uzyskać od zarządcy posesji odszkodowanie za uraz, trzeba mu wykazać zawinienie

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 23 maja 2019 r. (sygn. akt I CSK 684/18) orzekł, że odpowiedzialność za szkodę na śliskim i nieodśnieżonym chodniku jest ograniczona do zawinienia właściciela, zarządcy posesji.

...
Czytaj więcej

Zakład ubezpieczeń zapłaci zadośćuczynienie za przekazanie osobie trzeciej danych osobowych w zbyt szerokim zakresie

Poprzez przekazanie osobie trzeciej danych osobowych (personalnych) powódki w zbyt szerokim zakresie, pozwany zakład ubezpieczeń naruszył prawo powódki do prywatności i doprowadził do powstania po jej stronie szkody niemajątkowej (krzywdy).

...
Czytaj więcej

Ubezpieczyciel może korzystać z usług detektywów do oceny zasadności roszczenia

Ubezpieczyciel może podjąć działania służące przeprowadzeniu wstępnej oceny zasadności wystąpienia ze stosownym żądaniem, ale działania takie nie mogą w sposób nieproporcjonalny ingerować w sferę prywatności uprawnionego do tego świadczenia.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenie bezimienne jest bez podatku

Jeżeli polisa OC dla organów spółki kapitałowej nie wskazuje danych osób wchodzących w skład tych organów, to nie stanowi dla tych osób przychodu.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenie D&O organów spółki nie kreuje obowiązków podatkowych dla kadry kierowniczej

Jeżeli nie można ustalić wartości przychodu dla Zarządzającego (członka zarządu, rady nadzorczej lub dyrektora) z nieodpłatnych świadczeń takich jak zawarcie umowy ubezpieczenia D&O, to nie może być on uwzględniony w podstawie opodatkowania.

...
Czytaj więcej

Świadczona nieodpłatnie opieka nad poszkodowanym stanowi koszt, za który należy się ekwiwalent pieniężny

Sąd Najwyższy opublikował uzasadnienie do uchwały z dnia 22 lipca 2020 r. (sygn. akt III CZP 31/19). SN orzekł w niej, że poszkodowany może domagać się odszkodowania z tytułu kosztów opieki sprawowanej nad nim nieodpłatnie przez osoby bliskie.

...
Czytaj więcej

Rzecznik Generalny analizuje, kiedy istnieje obowiązek ubezpieczenia pojazdu mechanicznego

Zawarcie umowy ubezpieczenia OC odnoszącej się do ruchu pojazdów mechanicznych jest obowiązkowe, w przypadku gdy pojazd jest oficjalnie zarejestrowany lub jest używany jako pojazd.

...
Czytaj więcej

Poszkodowany może domagać się odpowiedzialności sprawcy za przyszłe skutki zdarzenia

Dochodząc określonych świadczeń odszkodowawczych poszkodowany może jednocześnie domagać się ustalenia odpowiedzialności pozwanego za ewentualną szkodę, jaka może wyniknąć dlań w przyszłości.

...
Czytaj więcej

SN odpowie, czy ubezpieczyciel odpowiada za zanieczyszczenie jezdni płynami silnikowymi

W dniu 14 października 2020 r. do Sądu Najwyższego wpłynęło zapytanie prawne dot. odpowiedzialności ubezpieczyciela za zanieczyszczenie jezdni płynami silnikowymi wskutek zdarzenia ubezpieczeniowego.

...
Czytaj więcej

SA: nie każda szkoda implikuje odpowiedzialność odszkodowawczą

Nie w każdej sytuacji, której następstwem jest szkoda w mieniu czy na osobie, powstaje cywilnoprawna odpowiedzialność odszkodowawcza.

...
Czytaj więcej

O odszkodowanie od skarbówki można się starać tylko przez trzy lata

Zasadniczy termin przedawnienia roszczeń przeciwko urzędowi skarbowemu, który nieprawidłowo przeprowadził egzekucję należności z tytułu VAT, wynosi tylko trzy lata, bo jest to roszczenie odszkodowawcze wynikające z przepisów kodeksu cywilnego.

...
Czytaj więcej

Sąd Najwyższy odpowie, czy zawezwanie do próby ugodowej może stanowić przerwanie biegu przedawnienia

Sąd Najwyższy postanowił przedstawić do rozstrzygnięcia powiększonemu składowi Sądu Najwyższego zagadnienia prawne dot. zawezwania do próby ugodowej jako czynności prowadzącej do przerwania biegu przedawnienia roszczenia.

...
Czytaj więcej

SN rozstrzygnie kwestię rozbieżności orzecznictwa dot. zadośćuczynienia za stany wegetatywne

Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego skierował wniosek o rozstrzygnięcie kwestie wykładni art. 446 ust. 4 oraz art. 448 k.c. dot. zadośćuczynienia dla bliskich osób ciężko poszkodowanych z tytułu OC ppm.

...
Czytaj więcej

Uchwała SN ws. roszczeń klientów za misselling

Żądanie unieważnienia umowy przewidziane w art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym jest postacią roszczenia o przywrócenie stanu poprzedniego. Jego skuteczność jest uzależnione od spełnienia ogólnych przesłanek.

...
Czytaj więcej

SN: odszkodowanie z OC ppm. dla leasingobiorcy obejmuje kwotę podatku VAT

Odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia OC ppm., przysługujące leasingobiorcy w związku z poniesieniem wydatków na naprawę uszkodzonego pojazdu będącego przedmiotem leasingu, obejmuje kwotę podatku VAT.

...
Czytaj więcej

SN: przyczynienie się rodzica do powstania szkody nie ma wpływu na wysokość odszkodowania dla poszkodowanego dziecka

Osoba zobowiązana do naprawienia szkody, poniesionej przez dziecko, nie może żądać zmniejszenia swego obowiązku odszkodowawczego wobec dziecka z tego powodu, że szkoda pozostaje w związku przyczynowym z zawinieniem rodziców poszkodowanego.

...
Czytaj więcej

SO: turystom nie należy się odszkodowanie za niespełnienie ich subiektywnych oczekiwań co do wyjazdu

Przesadne oczekiwania, od początku oderwane od standardu nabywanej imprezy turystycznej, nie pozostają w granicach związku przyczynowego, a więc przekraczają zakres odpowiedzialności organizatora.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczyciel zapłaci za sporządzenie prywatnej opinii przez rzeczoznawcę majątkowego

Logicznym działaniem jest zasięgnięcie przez poszkodowanego opinii rzeczoznawcy majątkowego, aby uzyskać należne odszkodowanie w rzeczywistej wysokości lub nie narazić się na zbędne koszty procesu w wypadku zawyżenia wartości przedmiotu sporu.

...
Czytaj więcej

SO: zakład ubezpieczeń nie ponosi kosztów sprzątnięcia drogi po kolizji

Zanieczyszczenie jezdni w wyniku kolizji nie stanowi zniszczenia ani uszkodzenia drogi, a zatem jej uprzątnięcie powinno odbyć się na koszt zarządcy, a nie zakładu ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Przedawnienie biegu terminu roszczeń w stosunku do UFG

Zgłoszenie ubezpieczycielowi zdarzenia objętego OC przerywało w stosunku do UFG bieg terminu przedawnienia roszczeń niezgłoszonych w postępowaniu prowadzonym przed ubezpieczycielem sprawcy, lecz wypływających ze zdarzenia wyrządzającego szkodę.

...
Czytaj więcej

Komunikat SN ws. uchwały przyznającej prawo do odszkodowania z tytułu bezpłatnej opieki sprawowanej przez osoby bliskie

Sąd Najwyższy opublikował komunikat ws. uchwały o sygn. III CZP 31/19. SN orzekł, że poszkodowany, który doznał uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, może domagać się odszkodowania z tytułu kosztów opieki sprawowanej nad nim nieodpłatnie.

...
Czytaj więcej

SN za prawem do wypłat odszkodowań dla bliskich opiekujących się poszkodowanymi

Poszkodowany, który doznał uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, może domagać się na podstawie art. 444 § 1 k.c. odszkodowania z tytułu kosztów opieki sprawowanej nad nim nieodpłatnie przez osoby bliskie.

...
Czytaj więcej

Prokuratura kieruje skargę nadzwyczajną dot. szkody całkowitej

Prokurator Generalny skierował do Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych skargę nadzwyczajnej w sprawie o wypłatę odszkodowania z tytułu ubezpieczenia komunikacyjnego i szkody na pojeździe.

...
Czytaj więcej

SO: szkoła odpowiada za zapewnienie uczniom bezpiecznych warunków nauki i opieki

Do zadań organu prowadzącego szkołę należy w szczególności zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków nauki, wychowania i opieki. Nauczyciele i administracja szkoły zobowiązani są do nadzoru nad uczniem podczas lekcji i przerw między lekcjami.

...
Czytaj więcej

Zarządca drogi ma obowiązek aktualizowania i oznaczania szlaków wędrówek dzikiej zwierzyny

W zakresie obowiązków zarządcy drogi jest m.in. typowanie i oznaczanie miejsc krzyżowania się dróg ze szlakami wędrówek zwierząt leśnych. Zaniechanie tego obowiązku pociąga odpowiedzialność odszkodowawczą.

...
Czytaj więcej

Przedsiębiorca jako profesjonalista posiada wiedzę o możliwym ryzyku i ponosi odpowiedzialność za ewentualne szkody

Przedsiębiorca ponosi odpowiedzialność za uszkodzenie parkietu podczas wydarzenia organizowanego przez gminę.

...
Czytaj więcej

SN: zaciągnięcie przez poszkodowanego zobowiązania do zapłaty czynszu najmu pojazdu zastępczego stanowi szkodę

SN orzekł, że zaciągnięcie przez poszkodowanego zobowiązania do zapłaty czynszu najmu pojazdu zastępczego stanowi szkodę w rozumieniu art. 361 § 2 k.c. pozostającą w związku przyczynowym z wypadkiem komunikacyjnym.

...
Czytaj więcej

TSUE: Poszkodowany nie musi tłumaczyć dokumentów zagranicznemu zakładowi ubezpieczeń, który ma krajowego przedstawiciela

Art. 152 ust. 1 dyrektywy Wypłacalność II należy interpretować w ten sposób, że wyznaczenie przez zakład ubezpieczeń przedstawiciela w przyjmującym państwie członkowskim obejmuje również uprawnienie go do odbioru dokumentu wszczynającego postępowanie.

...
Czytaj więcej

SN: skutki uchybienia powinnościom prewencyjnym, zawartym w OWU, podlegają ocenie na podstawie art. 355 k.c.

Przepis art. 827 ust. 1 k.c. ma zastosowanie jedynie do ubezpieczenia OC. W przypadku tego ubezpieczenia, ubezpieczyciel może przyjąć inne zasady odpowiedzialności za szkody spowodowane przez ubezpieczającego niż określone w art. 827 ust. 1 k.c. 

...
Czytaj więcej

Poznaliśmy pierwszą w historii strategię KNF. Jakie cele wyznaczył sobie organ nadzoru?

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaprezentował Strategię na lata 2021-2025. Jest to pierwszy taki dokument w historii przygotowany przez polski organ nadzoru.

...
Czytaj więcej

Czy poszkodowany musi przyjąć propozycję zakładu ubezpieczeń dotyczącą najmu pojazdu zastępczego?

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zbadał 431 wyroków w sprawach, w których przedmiotem sporu była stawka najmu pojazdu zastępczego. Z analizy wynika, że zakład ubezpieczeń powinien przedstawić poszkodowanemu realną propozycję najmu pojazdu zastępczego.

...
Czytaj więcej

Decyzje KNF z dnia 16 lipca 2021 r.

Komisja Nadzoru Finansowego w dniu 16 lipca podjęła decyzje dot. sektora ubezpieczeniowego. Zostały też nałożone kary administracyjne na 3 zakłady ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Roger Hodgkiss ze zgodą od KNF

W dniu 25 czerwca br. Komisja Nadzoru Finansowego wydała decyzje, w których wyraziła zgodę na objęcie funkcji prezesa trzech spółek należących do GK Generali przez Rogera Hodgkissa.

...
Czytaj więcej

KNF: Rynek ubezpieczeń majątkowych po I kw. 2021 r.

KNF przedstawiła dane dot. kondycji sektora ubezpieczeń po I kw. 2021 r. Z zestawienia wynika, że od stycznia do marca br. zakłady ubezpieczeń znacznie zwiększyły przypis składki brutto w porównaniu do danych z ubiegłego roku.

...
Czytaj więcej

UKNF przedstawił model szacowania wymogu kapitałowego dla ryzyka pożaru

​Na stronie KNF został opublikowany raport pt. „Model UKNF szacowania wymogu kapitałowego dla ryzyka pożaru zakładów ubezpieczeń”. Publikacja jest efektem prac organu w zakresie opracowania, stworzenia i wdrożenia modelu służącego do szacowania SCR.

...
Czytaj więcej

Decyzje KNF z 14 maja 2021 r. – Nedwidek ze zgodą na objęcie stanowiska prezesa TU UNIQA

Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła komunikat dotyczący decyzji podjętych przez organ w dniu 14 maja 2021 r.

...
Czytaj więcej

Sejm na najbliższym posiedzeniu zajmie się inicjatywą Prezydenta dot. zmian w KC

​Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zaplanowano I czytanie przedstawionego przez Prezydenta RP projektu ustawy o zmianie ustawy – Kodeks cywilny. Dotyczy on uregulowania kwestii zadośćuczynienia dla bliskich osób ciężko poszkodowanych.

...
Czytaj więcej

KNF przeprowadziła testy warunków skrajnych dot. ryzyka kredytów walutowych

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego udostępnił wyniki testów warunków skrajnych ad-hoc (TWS), które zostały przeprowadzone przez krajowe zakłady ubezpieczeń. Ich celem było oszacowanie wpływu kredytów frankowych na sektor ubezpieczeniowy.

...
Czytaj więcej

Nowa wersja metodyki BION dla zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji za 2020 rok

Komisja Nadzoru Finansowego opublikowała na swojej stronie internetowej nową wersję „Metodyki Rocznego Badania i Oceny Nadzorczej (BION) zakładów ubezpieczeń i zakładów reasekuracji za 2020 rok”.

...
Czytaj więcej

KNF uzupełniła listę Q&A dot. przetwarzania danych w chmurze obliczeniowej przez podmioty rynku finansowego

​Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła kolejne odpowiedzi na pytania dot. Komunikatu UKNF z 23 stycznia 2020 r. dotyczącego przetwarzania przez podmioty nadzorowane informacji w chmurze obliczeniowej publicznej lub hybrydowej.

...
Czytaj więcej

PIU wzięła udział w konsultacjach dot. uwzględnienia zmian klimatycznych w formule standardowej SCR

​Polska Izba Ubezpieczeń wzięła udział w zorganizowanych przez EIOPA konsultacjach dot. metodologii potencjalnego uwzględnienia zmian klimatycznych w formule standardowej SCR (w module natcat) służącej do wyliczania wymogu kapitałowego.

...
Czytaj więcej

KNF ukarała ubezpieczyciela

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła 80 tys. zł kary na TUiR Warta w związku m.in. z opóźnieniami w wypłacie odszkodowań z tytułu ubezpieczeń komunikacyjnych – wynika z komunikatu dot. decyzji podjętych przez Komisję w dniu 26 lutego 2021 r.

...
Czytaj więcej

Komunikat UKNF dot. wykładni art. 31 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych - przejście lub przeniesienia prawa własności

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przygotował komunikat, zawierający interpretację przepisów odnoszących się do przejścia lub przeniesienia prawa własności pojazdu mechanicznego.

...
Czytaj więcej

Działalność zagranicznych zakładów ubezpieczeń w Polsce

​Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła dane dot. działalności na polskim rynku ubezpieczeniowym zagranicznych podmiotów, realizujących swoje usługi na podstawie paszportu europejskiego, tj. poprzez oddział lub w ramach swobody świadczenia usług.

...
Czytaj więcej

KNF publikuje informacje dla posiadaczy ubezpieczenia lub indywidualnego produktu emerytalnego z Wielkiej Brytanii

KNF opublikowała informacje dla posiadaczy ubezpieczeń lub indywidualnych produktów emerytalnych zakupionych od podmiotów finansowych z siedzibą w Wielkiej Brytanii.

...
Czytaj więcej

EIOPA przeciwko radykalnym zmianom Solvency II

EIOPA przedstawiła swoją opinią dot. funkcjonowania systemu Wypłacalność II. Zdaniem Urzędu, na ten moment dyrektywa nie wymaga fundamentalnych zmian. EIOPA rekomenduje za to szereg mniejszych poprawek.

...
Czytaj więcej

KNF wyraziła zgodę na wypłatę dywidendy przez zakłady ubezpieczeń

Komisja Nadzorowi Finansowego przedstawiła komunikat ws. rekomendowanej polityki dywidendowej w 2021 r. podmiotów rynku finansowego.

...
Czytaj więcej

Decyzje Komisji Nadzoru Finansowego

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o podjętych decyzjach w dniu 27 i 30 listopada br.

...
Czytaj więcej

UOKiK zbadał realizację obowiązku posiadania ważnego ubezpieczenia OC przez podmioty z branży nieruchomości

UOKiK postanowił skontrolować, czy w praktyce podmiotów jest realizowany wymóg zawarcia umowy ubezpieczenia OC przez podmioty prowadzące działalność w branży nieruchomości.

...
Czytaj więcej

UKNF wydał komunikat ws. obowiązkowej dematerializacji akcji

KNF przypomina o nowym obowiązku nałożonym na spółki akcyjne i komandytowo-akcyjne dot. dematerializacji akcji imiennych oraz akcji na okaziciela.

...
Czytaj więcej

Zmiana struktury akcjonariatu UNIQA

Komisja Nadzoru Finansowego w dniu 29 października 2020 r. wyraziła zgodę na przekroczenie przez UNIQA AG połowy udziału w kapitałach zakładowych obu polskich spółek należących do UNIQA.

...
Czytaj więcej

KNF informuje o konsultacjach EIOPA

Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych rozpoczął konsultacje w zakresie wykorzystania przez zakłady ubezpieczeń scenariuszy związanych z ryzykiem zmian klimatycznych w ramach własnej oceny ryzyka i wypłacalności.

...
Czytaj więcej

KNF wyraziła zgodę na zakup spółek z Grupy AXA przez UNIQA

Polski nadzorca nie wyraził sprzeciwu wobec przejęcia spółek należących do AXA przez UNIQA. Wiedeński ubezpieczyciel zakupi udziały w AXA TU i AXA Życie oraz AXA PTE.

...
Czytaj więcej

Seminarium CEDUR dot. kar administracyjnych nakładanych przez KNF

Centrum Edukacji dla Uczestników Rynku (CEDUR) zaprasza na seminarium online pt. „Wymierzanie administracyjnych kar pieniężnych przez Komisję Nadzoru Finansowego w świetle nowelizacji Kodeksu postępowania administracyjnego”.

...
Czytaj więcej

UKNF: jakie prawa i obowiązki mają posiadacze polis od Gefiona

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego przygotował komunikat dla polskich klientów Gefion Insurance A/S. Wyjaśnia w nim praktyczną sytuację ubezpieczających, ubezpieczonych oraz poszkodowanych w związku z likwidacją duńskiego ubezpieczyciela.

...
Czytaj więcej

UKNF zaktualizował schemat pliku do importu danych do formularza wniosków do rejestru pośredników ubezpieczeniowych

UKNF poinformował na swojej stronie internetowej o aktualizacji schematu pliku umożliwiającego automatyczne wczytanie danych do formularzy elektronicznych do składania wniosków do rejestru pośredników ubezpieczeniowych. 

...
Czytaj więcej

Gefion Insurance A/S w likwidacji

​Jak przekazał Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) w dniu 13 lipca 2020 r. Walne Zgromadzenie Gefion Insurance A/S podjęło decyzję o rozpoczęciu likwidacji spółki.

...
Czytaj więcej

Gefion Insurance A/S bez zezwolenia na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej

​W dniu 24 czerwca br. duński organ nadzoru finansowego (Finanstilsynet) cofnął zezwolenie na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej przez Gefion Insurance A/S.

...
Czytaj więcej

KNF przygotowała komunikat dla polskich klientów Gefion Insurance A/S

​Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła specjalna komunikat, w którym wyjaśnia sposoby dochodzenia praw od Gefion Insurance A/S.

...
Czytaj więcej

KNF: Rynek ubezpieczeń majątkowych po I kw. 2020 r.

Komisja Nadzoru Finansowego przedstawiła dane dot. kondycji sektora ubezpieczeń po I kw. 2020 r. Z zestawienia wynika, że od stycznia do marca br. zakłady ubezpieczeń zebrały 16.745 mln zł składki brutto, o 393 mln zł więcej niż przed rokiem.

...
Czytaj więcej

KE uruchomiła konsultacje dot. zmian w aktach delegowanych z obszaru sektora ubezpieczeniowego

​8 czerwca 2020 r. Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje dot. zmian aktów prawnych regulujących branżę ubezpieczeniową. Zmiany wynikają z potrzeby wdrożenia Planu działania: finansowanie zrównoważonego wzrostu gospodarczego z 2018 r.

...
Czytaj więcej

KNF podsumowała nadzór nad wypełnianiem obowiązków informacyjnych przez emitentów papierów wartościowych w 2019 r.

​Na stronie UKNF został opublikowany raport „Nadzór nad wypełnianiem obowiązków informacyjnych przez emitentów papierów wartościowych prowadzony w 2019 roku”. Zawiera on informacje dotyczące prowadzonego pnadzoru w zakresie raportów okresowych.

...
Czytaj więcej

UKNF przygotował komunikat ws. traktowania obligacji PFR w obliczaniu wartości SCR

UKNF przedstawił, w jaki sposób zakłady ubezpieczeń powinny traktować obligacje PFR w podmodułach ryzyka spreadu kredytowego i ryzyka koncentracji aktywów formuły standardowej kapitałowego wymogu wypłacalności.

...
Czytaj więcej

Decyzje podjęte przez KNF w zdalnym głosowaniu

W dniu 17 kwietnia 2020 r. w trybie zdalnym Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzje ws. funkcjonowania  rynku finansowego.

...
Czytaj więcej

UKNF: zakłady ubezpieczeń i banki powinny zastosować konserwatywne podejście przy wypłatach zmiennej części wynagrodzenia

UKNF przedstawił stanowisko ws. zmiennych składników wynagrodzenia w bankach oraz w zakładach ubezpieczeń. Organ nadzoru oczekuje, że zastosują one konserwatywne podejście do kwestii wypłat zmiennych składników wynagrodzenia.

...
Czytaj więcej

EIOPA zaleca ubezpieczycielom ostrożne podejście do wypłat dywidend

Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych w wydanym 2 kwietnia br. oświadczeniu zalecił towarzystwom ubezpieczeń ostrożne podejście do decyzji ws. wypłat dywidend.

...
Czytaj więcej

EIOPA o działaniach podejmowanych przez podmioty ubezpieczeniowe na rzecz złagodzenia wpływu koronawirusa na konsumentów

EIOPA podsumowała dotychczasową działalność podmiotów z sektora ubezpieczeniowego na rzecz łagodzenia skutków pandemii wśród swoich klientów. EIOPA wyróżniła takie praktyki jak: respektowanie przez ubezpieczycieli szkód spowodowanych wybuchem pandemii.

...
Czytaj więcej

Nowe terminy sprawozdawcze od ESMA

UKNF ustosunkował się do ostatnich stanowisk ESMA dot. obowiązków sprawozdawczych podmiotów nadzorowanych. Poniżej streszczamy dla Państwa najistotniejsze informacje zawarte w komunikatach polskiego nadzorcy.

...
Czytaj więcej

Gefion z zakazem zawierania nowych umów ubezpieczenia i odnawiania istniejących

Duński organ nadzoru finansowego (Finanstilsynet) podjął decyzję o zakazaniu Gefion Insurance A/S zawieraniu nowych umów ubezpieczenia oraz odnawiania istniejących. Decyzja związana jest z brakiem pokrycia wymogu wypłacalności.

...
Czytaj więcej

Zostaną przesunięte terminy przekazywania do UKNF sprawozdań przez towarzystwa ubezpieczeń

20 marca br. EIOPA opublikowała rekomendacje dla organów nadzoru. Wskazała w nich na potrzebę elastycznego podejścia nadzoru do terminów raportowania przez towarzystwa ubezpieczeń i wypełniania przez podmioty obowiązków informacyjnych względem nadzorcy.

...
Czytaj więcej

UKNF: w 2019 r. zysk ubezpieczycieli wzrósł o 8%

UKNF przedstawił dane dot. rynku ubezpieczeniowego po 2019 r. Z Biuletynu UKNF wynika, że w ub. r. ubezpieczyciele wypracowali 7,2 mld zł zysku, tj. o 8% więcej niż w 2018 r. Natomiast wynik techniczny wzrósł o 2,7% (163 mln zł).

...
Czytaj więcej

UKNF opublikował Pakiet impulsów na rzecz Bezpieczeństwa i Rozwoju w obszarze rynku ubezpieczeniowego

UKNF przedstawił pakiet działań wzmacniających odporność polskiego sektora ubezpieczeniowego na skutki epidemii. Pakiet ma na celu przede wszystkim zapewnienie ochrony klientów oraz ograniczenie wpływu wahań rynkowych na sektor ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

ESMA wydała zalecenia dla podmiotów rynku finansowego w związku z pandemią koronawirusa

Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) wydał zalecenia dla podmiotów rynku finansowego w związku z pandemią koronawirusa w Europie.

...
Czytaj więcej

6. posiedzenie KNF: rozszerzenie zakresu działalności AXA o nowe ryzyka

W dniu 18 lutego 2020 r. odbyło się 6. posiedzenie Komisji Nadzoru Finansowego. W komunikacie z posiedzenia zostały przedstawione wszystkie podjęte decyzje przez organ nadzoru, w tym rozszerzenie zakresu działalności ubezpieczeniowej dla AXA.

...
Czytaj więcej

Plany nadzorcze UKNF nad sektorem ubezpieczeń

W piątek (31 stycznia 2020 r.) odbyło się spotkanie Dagmary Wieczorek-Bartczak, Zastępcy Przewodniczącego KNF odpowiedzialnej za nadzór nad sektorem ubezpieczeń, z przedstawicielami branży.

...
Czytaj więcej

Rynek bancassurance po I kw. 2021 r.

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport dot. sektora bancassurance po I kw. 2021 r. Z danych wynika, że po I kw. 2021 r. składka pozyskana przez banki w Dziale I wyniosła 0,97 mld zł, natomiast w Dziale II: 0,57 mld zł.

...
Czytaj więcej

Skutki związane z brakiem ważnej polisy OC posiadaczy pojazdów mechanicznych

Liczba wystawionych przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny wezwań do wniesienia opłaty w związku z brakiem ważnej polisy OC posiadaczy pojazdów mechanicznych wzrosła w 2020 roku. Było ich 199 tys., czyli o 58 proc. więcej niż w roku 2019.

...
Czytaj więcej

Klient wrażliwy – praktyki na czasy po pandemii

W czasie pandemii działania zakładów ubezpieczeń były inspirowane m. in. określonymi wymogami lub rekomendacjami regulatorów i instytucji nadzorczych. Rynki poszczególnych krajów również odpowiadały własnymi rekomendacjami proklienckich działań.

...
Czytaj więcej

Rankomat: I kw. 2021 r. ceny OC spadły

W pierwszym kwartale tego roku nastąpiła wyraźna obniżka w cenie OC ppm. Średnia wysokość składki spadła o 10,2 proc. - wynika z raportu „RanKING. Rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych. Analiza – I kwartał 2021 r.”.

...
Czytaj więcej

PIU: ubezpieczyciele wypłacili prawie 40 mld zł odszkodowań

W ramach odszkodowań i świadczeń ubezpieczyciele wypłacili poszkodowanym 39,7 mld zł – wynika z analizy Polskiej Izby Ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenia należności w 2020 r.

W zeszłym roku w ubezpieczeniach należności handlowych ubezpieczono obroty o wartości 574,9 mld zł. W porównaniu do 2019 r. była to kwota o 8 proc. większa.

...
Czytaj więcej

PIBJA: które ubezpieczenia samochodowe są najlepsze?

Polski Instytut Badań Jakości (PIBJA) zrealizował ankietę, w której poprosił konsumentów o opinię na temat ubezpieczeń komunikacyjnych najbardziej znanych TU w Polsce: Allianz, Avivy, AXY, Compensy, Generali, ERGO Hestii, Link4, MTU, PZU i Warty.

...
Czytaj więcej

Wyniki zakładów ubezpieczeń po III kw. 2020 r.

Zysk techniczny zakładów ubezpieczeń po III kw. 2020 r. wyniósł 5,08 mld zł - wynika z „Raportu o stanie sektora ubezpieczeń po III kwartałach 2020 r.” przygotowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

Koszty zakładów ubezpieczeń po III kw. 2020 r.

56,34 mld zł: tyle wyniosły łączne koszty zakładów ubezpieczeń po III kw. 2020 r. – wynika z „Raportu o stanie sektora ubezpieczeń po III kwartałach 2020 r.” przygotowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

Przychody zakładów ubezpieczeń po III kw. 2020 r.

Przychody zakładów ubezpieczeń wyniosły 61,56 mld zł po trzech kwartałach minionego roku - wynika z „Raportu o stanie sektora ubezpieczeń po III kwartałach 2020 r.” przygotowanego przez Komisję Nadzoru Finansowego.

...
Czytaj więcej

Raport IWS: struktura spraw o naprawienie szkód wyrządzonych w wypadkach drogowych

​Przed kilkoma miesiącami Instytut Wymiaru Sprawiedliwości opublikował niezwykle ciekawy raport dotyczący naprawienia krzywdy i szkody z art. 446 § 3 k.c. wyrządzonej w wypadkach komunikacyjnych, bazujący na analizie akt wybranych spraw sądowych.

...
Czytaj więcej

Rankomat.pl: w 2020 r. młodzi kierowcy zapłacili więcej niż w poprzednim roku

W porównaniu do ubiegłego roku średnia cena ubezpieczenia OC w 2020 r. była niższa o 2 proc., jednak najmłodsi kierowcy płacili ponad 20 proc. więcej.

...
Czytaj więcej

Przestępstwa ubezpieczeniowe w ubezpieczeniach majątkowych

W zeszłym roku wykryto 14.680 przypadków wyłudzeń odszkodowań w ubezpieczeniach majątkowych - wynika z najnowszego raportu PIU „Analiza danych dotyczących przestępstw ubezpieczeniowych ujawnionych w 2019 roku”.

...
Czytaj więcej

Wyniki rynku ubezpieczeń po III kw. 2020 r.

Polska Izba Ubezpieczeń przedstawiła dane dot. wyników rynku ubezpieczeniowego po trzech kwartałach 2020 r. Przez analizowany okres Polacy wydali na ubezpieczenia 46,5 mld zł i otrzymali 29,5 mld zł odszkodowań i świadczeń.

...
Czytaj więcej

IWS: przyznawane przez ubezpieczycieli świadczenia mają raczej charakter symboliczny niż rzeczywisty

Instytut Wymiaru Sprawiedliwości opublikował raport dot. postępowań likwidacyjnych zakładów ubezpieczeń w przypadku wystąpienia zdarzeń komunikacyjnych.

...
Czytaj więcej

Polski rynek bancassurance po III kw. 2020 r.

Składka przypisana brutto, zebrana w kanale bancassurance, po III kw. 2020 r. wyniosła 4,13 mld zł. Podział składki względem działów przedstawiał się następująco: dział I – 2,8 mld zł, dział II – 1,37 mld zł – wynika z raportu PIU.

...
Czytaj więcej

Koszty zakładów ubezpieczeń w I poł. 2020 r.

Łączne koszty zakładów ubezpieczeń wyniosły 39,04 mld zł w I poł. 2020 r. To wynik o 0,30 mld zł niższy niż w analogicznym okresie zeszłego roku – wynika z raportu KNF „Raport o stanie sektora ubezpieczeń po I półroczu 2020 roku”.

...
Czytaj więcej

Przychody sektora ubezpieczeń po I poł. 2020 r.

42,85 mld zł – tyle wyniosły przychody zakładów ubezpieczeń w pierwszej połowie 2020 r. W porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku były o 0,58 mld zł mniejsze – wynika z raportu KNF „Raport o stanie sektora ubezpieczeń po I półroczu 2020 roku”.

...
Czytaj więcej

PIU opublikowała raport roczny za 2019 r.

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport roczny za rok 2019. Ponad 150-stronicowy dokument zawiera najważniejsze informacje dot. rynku ubezpieczeń w Polsce oraz działalności Izby.

...
Czytaj więcej

W BA w I poł. 2020 r. zebrano o 1 mld zł mniej składki niż rok temu

Polska Izba Ubezpieczeń opublikowała raport dot. rynku bancassurance II kw. 2020. Wynika niego, że dzięki sprzedaży ubezpieczeń w bankach ubezpieczycieli zyskali 2,57 mld z przypisu składki brutto.

...
Czytaj więcej

Rankomat: Ile wynosiło OC ppm. w III kw. 2020 r.?

Średnia cena za OC ppm. w III kw. 2020 r. wyniosła 678 zł, o 1,2 proc. mniej niż przed rokiem - wynika z raportu „RanKING – rynek i ceny ubezpieczeń komunikacyjnych. Analiza III kwartału 2020 r.”.

...
Czytaj więcej

PIU: ubezpieczyciele wypłacili prawie 20 mld zł odszkodowań

W pierwszym półroczu 2020 r. ubezpieczyciele wypłacili prawie 9 mld zł odszkodowań i świadczeń z działu I i ponad 10 mld zł z działu II – wynika z danych podanych przez Polską Izbę Ubezpieczeń.

...
Czytaj więcej

Wyniki zakładów ubezpieczeń w I kw. 2020 r.

Zysk techniczny zakładów ubezpieczeń na koniec I kw. 2020 r. osiągnął poziom 1,48 mld zł. Jest to wzrost o 3,14 proc. względem analogicznego okresu zeszłego roku – wynika z raportu KNF.

...
Czytaj więcej

Koszty zakładów ubezpieczeń w I kw. 2020 r.

21,05 mld zł: tyle wyniosły koszty zakładów ubezpieczeń w I kw. 2020 r. – wynika z raportu opracowanego przez KNF „Raport o stanie sektora ubezpieczeń po I kwartale 2020 roku”.

...
Czytaj więcej

Przychody zakładów ubezpieczeń w I kw. 2020 r.

Przychody zakładów ubezpieczeń za pierwsze miesiące 2020 r. wyniosły 22,10 mld zł i były o 0,33 mld zł większe niż w ostatnim kwartale 2019 r. - wynika z raportu Komisji Nadzoru Finansowego „Raport o stanie sektora ubezpieczeń po I kwartale 2020 roku”.

...
Czytaj więcej

Europ Assistance: coraz więcej turystów planuje kupić polisę podróżną

Europ Assistance po raz kolejny zbadał wakacyjne plany Polaków. Większość badanych wybiera w tym roku odpoczynek w kraju.

...
Czytaj więcej

NBP: ryzyko niestabilności sektora ubezpieczeń w okresie pandemii wiąże się z działalnością lokacyjną ZU

Narodowy Bank Polski przygotował wydanie specjalne cyklicznego Raportu o stabilności systemu finansowego. Ostatnia publikacja stanowi analizę skutków pandemii COVID-19 na sektor finansowy w Polsce, w tym kondycję branży ubezpieczeniowej.

...
Czytaj więcej

W I kw. 2020 r. towarzystwa ubezpieczeń zebrały 16,7 mld zł przypisu składki

Przypis składki brutto w I kwartale 2020 r. wyniósł 16.745 mln zł. Jest to wynik o 2,4 proc. lepszy niż w ubiegłym roku. Mimo to, ubezpieczyciele wypracowali ok. 1,1 mld zł zysku netto – o ponad 7 proc. mniej niż rok wcześniej.

...
Czytaj więcej

Rynek bancassurance działu II w IV kw. 2019 r.

Przypis składki brutto w kanale bancassurance działu II wyniosła 2,1 mld zł w IV kw. 2019 r. – wynika z raportu PIU „Polski rynek Bancassurance IV kw. 2019”.

...
Czytaj więcej

Bilans zakładów ubezpieczeń na koniec III kw. 2019 r.

Aktywa zakładów ubezpieczeń na koniec III kw. 2019 r. wyniosły prawie 191 mld zł. 93,7 mld zł pochodziło z działu I, a 97,3 mld zł z działu II – wynika z raportu KNF „Raport o stanie sektora ubezpieczeń po III kwartałach 2019 roku”.

...
Czytaj więcej

Wyniki zakładów ubezpieczeń po III kw. 2019 r.

Zysk techniczny zakładów ubezpieczeń za III kw. 2019 r. wyniósł 4,66 mld zł. Oznacza to spadek o 2,5% w stosunku do analogicznego okresu 2018 roku - wynika z raportu KNF „Raport o stanie sektora ubezpieczeń po III kwartałach 2019 roku”.

...
Czytaj więcej

Koszty zakładów ubezpieczeń po III kw. 2019 r.

Po trzech kwartałach 2019 r. łączne koszty zakładów ubezpieczeń wyniosły 56,05 mld zł.

...
Czytaj więcej

Przychody zakładów ubezpieczeń po III kw. 2019 r. Ubezpieczyciele zarobili mniej na OC komunikacyjnym

Przez trzy kwartały 2019 r. zakłady ubezpieczeń uzyskały przychody rzędu 62,04 mld zł, o 2,69 mld więcej niż w analogicznym okresie 2018 r. – wynika z raportu KNF „Raport o stanie sektora ubezpieczeń po III kwartałach 2019 roku”.

...
Czytaj więcej

Dysproporcje w cenach OC

Pomiędzy średnimi składkami za ubezpieczenie OC ppm. w województwach, a średnimi składkami w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców zachodziły wyraźne dysproporcje – wynika z raportu „Raport Punkta. Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych. Styczeń-grudzień 2019”

...
Czytaj więcej

New product in Generali Polska offer

Generali Polska customers buying third party liability insurance can buy "Discount protection with price guarantee after one third party liability damage". Thanks this, a driver who causes one third party liability damage will not feel any price change.

...
Czytaj więcej

Umbrella insurance for hospital groups

Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych has launched several umbrella insurance policies. This is related to the company's new offer, which consists in providing additional liability insurance for groups of hospitals.

...
Czytaj więcej

10 insurance groups with a quarter of the global non-life market

Ten groups of insurers were responsible for 25.3 percent of the global non-life insurance sector's total direct gross written premiums in 2020, according to Insuramore's ranking. This result is 0.2 percentage points lower than in 2019.

...
Czytaj więcej

Ergo Hestia introduces a new solution for selling company Insurance

On 11 October ERGO Hestia launched a new tool - ERGO Biznes. It gives brokers greater freedom in selling products to businesses.

...
Czytaj więcej

Boston Dynamics robots and insurance

U.S. insurer Farmers Insurance intends to use a remotely controlled robot, developed by Boston Dynamics, for claims adjustment tasks.

...
Czytaj więcej

Alior Bank makes LINK4 car insurance available in its application

Alior Bank enables individual customers to purchase motor insurance in the Alior Mobile application. People who purchase insurance via a smartphone can use a discount of up to 13% and eVouchers.

...
Czytaj więcej

Insurers paid almost 20 billion PLN to victims

Data from the Polish Insurance Association shows that in the first half of 2021, insurers paid out 19.9 billion PLN of insurance claims and benefits to victims.

...
Czytaj więcej

How did scammers try to fool insurers in 2020?

The Polish Insurance Association prepared a report on insurance crimes revealed in 2020. The analysis shows that last year in Poland over 23 thousand cases of fraudulent claims were detected and undue payments of nearly 401 million PLN were thwarted.

...
Czytaj więcej

Polish insurers collected more GWP in Q1 2021 than 5% a year ago

The Polish insurance market posted aggregate GWP of PLN 17.6 billion (EUR 3.8 billion) at the end of March 2021, 5.33% more y-o-y according to the quarterly statistics published by Polish Financial Supervision Authority.

...
Czytaj więcej

NN Group to acquire MetLife’s business activities in Poland and Greece

NN Group has announces that it has agreed to acquire MetLife’s business activities in Poland and Greece, for a total consideration of EUR 584 million.

...
Czytaj więcej

EIOPA publishes report on artificial intelligence governance principles

EIOPA has published a report from its consultative expert group on digital ethics setting out artificial intelligence (AI) governance principles for an ethical and trustworthy AI in the European insurance sector.

...
Czytaj więcej

Polish insurers increase Q1 net take by 7.6% y/y to PLN 1.1 bln

Polish insurers increased Q1 net earnings by 7.6% y/y to PLN 1.1 bln, a report by sector lobby PIU shows.

...
Czytaj więcej

TUW PZUW to receive over PLN 1 billion of GWP by 2024

GWP growth, expansion of the offer of new products, programs and training for the insured to minimize risks are the strategic goals of TUW Polskie Zaklad Ubezpieczen Wzajemnych (TUW PZUW) for the next four years.

...
Czytaj więcej

Session of the Joint Chambers of the Civil Chamber and the Extraordinary Review and Public Affairs Chamber

On 25 May 2021 the Joint Chambers of the Civil Chamber and the Extraordinary Review and Public Affairs Chamber were considered the motion of the First President of the Supreme Court of 7 October 2020.

...
Czytaj więcej

Aviva announces sale of Aviva Poland for €2.5 billion

Aviva plc has reached a significant milestone in the execution of strategy, with the agreement to sell its entire shareholding in Aviva Poland to Allianz for a cash consideration of €2.5 billion, valuing the acquired business at €2.7 billion.

...
Czytaj więcej

Sollers Consulting supports Saga to launch a new customer portal

UK-based insurer and travel provider Saga has launched a new digital portal for its insurance business to better serve its customers. 

...
Czytaj więcej

KNF approved the merger of GENERALI and CONCORDIA

The Polish Financial Supervision Authority approved the merger of its two non-life insurers - GENERALI and CONCORDIA Polska.

...
Czytaj więcej

New application for purchasing insurance is launched in Poland

In March, a new mobile application for purchasing insurance - Intersafe is to be launched. A clients of the app will be able to compare offers from various insurers and buy a policy. They will also use it to report the damage online.

...
Czytaj więcej

BIK completes the acquisition of Punkta

BIK has acquired Punkta, a leading online comparison platform focused on motor and other personal lines insurance in Poland.

...
Czytaj więcej

Rules for divident payouts in 2021 issued by the KNF

KNF has issued on its opinion concerning the dividend policy in 2021 for financial companies, including insurance companies, reinsurance companies and insurance and reinsurance companies.

...
Czytaj więcej

Border motor policies issued in 2019 decreased by half

During 2019, almost 3.9 million vehicles registered outside the European Economic Area entered Poland through its eastern borders with Belarus, Russia and Ukraine.

...
Czytaj więcej

Národná banka Slovenska issued an interim measure to NOVIS prohibiting free disposal of its assets

On 5 November 2020, Národná banka Slovenska (NBS), the Slovakian national supervisory authority, has issued an interim measure to NOVIS Insurance Company.

...
Czytaj więcej

Hodgkiss to replace Fedyna as a CEO of GENERALI Poland

Roger Hodgkiss was nominated, with immediate effect, new President of the Management Board and CEO of GENERALI Poland. He will replace Maciej Fedyna who stepped down from all the positions he held within GENERALI Group in Poland due to personal reasons.

...
Czytaj więcej

Polish insurance market after H1 2020: 7% y-o-y decline of net profit

Polish insurers ended the first half of 2020 with a 6.7% y-o-y decline of the GWP volume. In absolute terms, this means an about EUR 512 million drop in the market premiums turnover, almost equally divided between the life and non-life segment.

...
Czytaj więcej

KNF gives consent for UNIQA to take over Polish companies of AXA

On 17 September 2020, the Polish Financial Supervision Authority approved the acquisition of AXA businesses from Poland by UNIQA Group.

...
Czytaj więcej

PZU launches civil liability insurance product for cyclists and scooter users

PZU has announced a new product that will cover the damages caused by the holders of motor third party liability insurance also while driving a personal transport device - in short the UTO.

...
Czytaj więcej

PZU Auto Ochrony Prawna - a new service for fleet and leasing customers

PZU Group has announced that from mid-September, PZU Auto has an additional variant of Legal Protection insurance. Thanks to it, drivers get quick and easy access to legal services in Poland and Europe.

...
Czytaj więcej

S&P: PZU insurer can overcome banking woes to perform in line with peers in FY2020

Listed insurer PZU should continue to deliver results to meet global peers and hold "comfortable" solvency despite a recent PLN 827 mln goodwill impairment on banking assets, analysts at S&P said in a note.

...
Czytaj więcej

VIG starts innovative insurance model in Poland

The Vienna Insurance Group is now starting a new pilot project and will introduce a motor insurance offer with fully digital distribution and claims settlement on the Polish market by the end of year 2020.

...
Czytaj więcej

KNF announces that MTPL contracts from Gefion remain valid

The Polish Financial Supervision Authority has announced that MTPL insurance contracts concluded or renewed until 24 March 2020 remain valid, and Gefion is obliged to consider reported claims and pay due compensation.

...
Czytaj więcej

Communication from the UKNF on the withdrawal of the United Kingdom from the European Union (Brexit)

(UKNF) would like to remind market participants that on 31 January 2020 the United Kingdom left the structures of the Union European.

...
Czytaj więcej

VIG and C-Quadrat establish joint venture to offer asset management services

C-Quadrat Investment and the Polish insurance companies of Vienna Insurance Group have founded "VIG C-Quadrat", a joint venture located in Warsaw. The plan is to offer investment services and investment funds in Poland.

...
Czytaj więcej

Insurance market in Poland grew 2.4% y-o-y after Q1 2020

Insurance companies in Poland underwrote gross premiums of PLN 16.74 billion (EUR 3.68 million) in the first three months of 2020, up 2.4% year-over-year, according to the report prepared by the Financial Supervisory Authority (KNF).

...
Czytaj więcej

EIOPA identifies options for shared resilience solutions against pandemic risk

EIOPA published its Issues Paper highlighting options for developing shared resilience solutions for pandemic risk. The paper recognises that private insurance solutions alone will not be sufficient to protect against financial consequences of pandemics.

...
Czytaj więcej

Strategic cooperation of Generali with 4Life Direct

Generali CEE Holding has announced a strategic two-fold cooperation with 4Life Direct in Poland.

...
Czytaj więcej

Financial Supervision Authority meeting: penalties for Compensa and AXA

On 14 July 2020 the Polish Financial Supervisory Authority (KNF) made some decisions about the Polish financial market. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Feedback from Poland about sustainable finance – obligation for insurance firms and brokers

The EU’s action plan on sustainable finance seeks to clarify the duties of financial institutions to provide clients with clear advice on the social and environmental risks and opportunities attached to their investments. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Maciej Fedyna became new President of the Management Board and CEO of Generali in Poland

Maciej Fedyna was nominated new President of the Management Board and CEO of Generali Poland companies as of 1 July 2020. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish Central Bank: polish insurers face threats in pandemic as markets shake asset base

Polish insurers are facing multi-faceted risks from Covid-19 pandemic-related crisis, mainly as markets jostle investments and valuations, the central bank wrote in its report on financial system stability. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PZU Group after Q1 2020: Consolidated net result reached PLN 116 million

​PZU Group ended the first quarter of 2020 with a consolidated net result of PLN 116 million, 84.5% lower year-on-year. The net profit registered by the group excluding Alior Bank and Pekao reached PLN 577 million (-13.3%). Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

TUW PZUW with record results in 2019

TUW PZUW, the mutual insurer established by the PZU Group in 2016, ended 2019 with written premiums worth PLN 690 million while doubling its net profit and technical result as compared with 2018. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

TUW PZUW is the mutual insurance market leader in Poland, with record results in 2019

TUW PZUW ended 2019 with written premiums worth PLN 690 million while doubling its net profit and technical result as compared with 2018 and reaching a 31% market share on the mutual insurance market. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

The European Commission requests Poland to correctly transpose Solvency II rules

The Commission sent a reasoned opinion to Poland for not having correctly transposed the Solvency II Directive. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Poland eyes entering domestic receivables insurance

The Polish export insurer KUKE plans to launch insurance of domestic receivables after the freshly launch offer for export sales to EU and top OECD countries, KUKE head Janusz Władyczak said.

...
Czytaj więcej

PZU names Ernest Bejda management board member

PZU appointed Ernest Bejda its management board member, effective as of May 4. Bejda was appointed for the term encompassing three full fiscal years 2020-2022. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PZU recommends putting almost entire 2019 profit to retain earnings

Polish insurance group PZU recommends allocating PLN 2.64 bln of the 2019 profit of PLN 2.65 bln to retained earnings in line with the regulator's stance. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Insurers respond to Financial Ombudsman about solutions in relation to COVID-19

PIU responded to the Financial Ombudsman's proposal of solutions aimed at supporting policyholders. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish market reported positive rates and almost EUR 15 billion in aggregate GWP

The Polish market reported positive dynamic in terms of premiums, according to the year-end figures from the Polish Financial Supervision Authority (KNF). Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Anna Janiczek appointed acting president of PZU Zdrowie

Anna Janiczek was appointed to the Management Board of PZU Zdrowie SA, the health insurance arm of the PZU Group. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

S&P changed the rating outlook of PZU from positive to stable

On 6 April 2020 the Management Board of PZU informed that on S&P Global Ratings conveyed information regarding a change in the ratings outlook for the Company from positive to stable. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

EIOPA published the Opinion on the supervision of remuneration principles in the insurance sector

On 07 April 2020 the European Insurance and Occupational Pensions Authority (EIOPA) published an Opinion on the supervision of remuneration principles in the insurance and reinsurance sector. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

KNF: banks and insurers asked to retain entire profits amid coronavirus epidemic

The Polish financial market regulator - KNF - expects banks and insurers to retain entire profits from prior years amid the ongoing coronavirus epidemic, KNF head Jacek Jastrzebski said.

...
Czytaj więcej

Summary of the supervisory steps taken by the Danish Financial Supervisory Authority towards Gefion Insurance

The Danish Financial Supervisory Authority has not approved Gefion Insurance’s recovery plan and therefore ordered the company to stop writing business. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

An analysis of insurance crime in 2018

According to the Polish Insurance Association in 2018, more than 12,000 cases of compensation and benefits extortion were detected, amounting to more than PLN 230 million. This is approx. 9% more than the year before. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

EIOPA issues Recommendations on supervisory flexibility regarding deadlines of supervisory reporting and public disclosure

EIOPA has issued Recommendations addressed to national competent authorities on supervisory flexibility regarding the deadline of supervisory reporting and public disclosure in light of the Coronavirus  pandemic. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Supervisory Stimulus Package for Security and Development to support the insurance industry

The Polish insurance sector is well capitalised and resilient to serious shocks in the system and its environment. The insurance undertakings’ own funds to cover the capital requirements allow them to manage the liabilities.

...
Czytaj więcej

PZU Group: best results since the its listing to the stock exchange

PZU Group achieved in 2019 the best results in its history on the stock exchange, the group reported citing as main coordinates of its success the highest net profit, the highest sales and the largest employee involvement. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Polish government adopted new rules for foreign insurers acting in Poland

The Polish government has adopted new legal rules related to foreign insurance companies that run their business in Poland under the Freedom Of Establishment (FOE) and the Freedom Of Services (FOS) principles. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Financial results of Allianz Poland after 2019

Allianz Poland finished last year with operational profits at the level of PLN 241 mln, up by 3% more than the year before. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

Aviva Polska posts PLN 954 mln of operational profits in 2019

Aviva Polska has improved its operational profits by 0.5% to PLN 954 mln in 2019. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

6th KNF meeting: consent to extend insurance activity of AXA

On 18th February 2020 the sixth Financial Supervisory Authority meeting was held. During the meeting the institution gave consent to extend insurance activity in the scope of P&C insurance by AXA. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

EBA consults on revised guidelines on money laundering and terrorist financing risk factors

The European Banking Authority has issued a public consultation on revised money laundering and terrorist financing (ML/TF) risk factor guidelines as part of a broader communication on AML/CFT issues.

...
Czytaj więcej

PZU Zdrowie on plans

​PZU Zdrowie, the healthcare company of the insurance group PZU, is in talks with a number of potential acquisition targets as it is interested in expansion into outpatient care as well as further growth in specialist care. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PPK program AuM by financial institutions at the end of 2019

Poland's newly founded employer-sponsored pension funds PPK ended 2019 with PLN 84.7 mln in AuM. PLN 28.7 mln managed by the largest fund group PKO TFI with a 34% market share in the new business.

...
Czytaj więcej

Izabela Król joined UNIQA

Izabela Król has joined UNIQA. Since February 2020 she has performed the position of the market manager in the UNIQA for Business department. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

ERGO Hestia launches new services for clients whose cars were destroyed

From February 2020 ERGO Hestia’s clients whose cars were destroyed, have new services available – compensation payment in 2 days, non-paid car receipt and the conducting of formalities in public offices. Read more on beinsured.pl/eng.

...
Czytaj więcej

PZU obejmie ochroną członków Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego

PZU stworzyło pakiet ubezpieczeń dla lekarzy dentystów, higienistek i asystentek, którzy są członkami Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Stomatolodzy mogą ubezpieczyć się m.in. od utraty dochodu z powodu czasowej lub trwałej niezdolności do pracy.

...
Czytaj więcej

Ubezpieczenia Concordii z wyróżnieniem

Concordia Polska Grupa Generali otrzymała nagrodę w konkursie Innowacyjny Produkt Rolniczy 2020, zorganizowanym przez wydawcę Miesięcznika Farmer i portali farmer.pl, gieldarolna.pl.

...
Czytaj więcej

#raportprawnyCZTR odc. 3. (I poł. marca 2020)

Chociaż pandemia koronawirusa i zbliżający się kryzys gospodarczy były niewątpliwie jednymi z najważniejszych tematów wśród przedsiębiorców w marcu, to warto przyjrzeć się również innym, nie mniej ważnym tematom.

...
Czytaj więcej

Der Finanzombudsmann will Änderungen bei Versicherungen für Landwirte

Nach Informationen des Büros des Finanzombudsmanns erhält der Finanzombudsmann jedes Jahr mehr als 300 Anträge auf Intervention, die die Versicherung von Landwirten betreffen.

...
Czytaj więcej

Der Oberste Gerichtshof für das Recht auf Entschädigung von Angehörigen, die Geschädigter pflegen

Geschädigter, der einen Körperverletzung oder eine Gesundheitsschäden erlitten hat, auf der Grundlage von Artikel 444 § 1 des Zivilgesetzbuches eine Entschädigung für die Kosten der von Angehörigen unentgeltlich erbrachten Pflege verlangen kann.

...
Czytaj więcej

AXA und Compensa mit Sanktionen für Unregelmässigkeiten bei der Liquidation von Kommunikationsschäden

Am 14. Juli 2020 traf die polnische Finanzaufsichtsbehörde Entscheidungen über Finanzmarktaktteilnehmer.

...
Czytaj więcej

Die Änderungen zu den Verordnungen über die Haftpflichtversicherung für Broker und Versicherungsagenturen

Die Änderungen zu den Verordnungen über die Haftpflichtversicherung für Broker und Versicherungsagenturen wurden im Gesetzblatt veröffentlicht

...
Czytaj więcej

Versicherungsunternehmen und Banken sollten bei variablen Vergütungszahlungen einen konservativen Ansatz anwenden

Die polnische Finanzaufsichtsbehörde legte ihren Standpunkt zur variablen Zahlung der Vergütung in Banken und Versicherungsunternehmen dar. Die Behörde erwartet von ihnen, dass sie bei variablen Vergütungszahlungen einen konservativen Ansatz anwenden.

...
Czytaj więcej

Neue Regeln für die Aufsicht ausländischer Versicherer

Am 2. Juli 2020 wurde das Gesetz vom 28. Mai 2020 zur Änderung des Gesetzes über die Pflichtversicherung, den Versicherungsgarantiefonds und das Polnische Büro der Kfz-Versicherer sowie des Gesetzes über die Versicherungs- und Rückversicherungstätigkeit

...
Czytaj więcej

Der Ministerrat hat sich für die Stärkung der Aufsicht über ausländische Versicherungsunternehmen ausgesprochen

Am 10. März dieses Jahres hat der Ministerrat einen Änderungsentwurf zu den zwei Versicherungsgesetzen angenommen: über die Versicherungstätigkeit und die Pflichtversicherungen.

...
Czytaj więcej

Die Finanzaufsichtsbehorde empfiehlt Banken und Versicherungsunternehmen, alle Gewinne einzubehalten

Der Vorsitzende der Finanzaufsichtsbehorde empfiehlt den Versicherungsunternehmen und Banken, den in den Vorjahren erzielten Gewinn einzubehalten.

...
Czytaj więcej

Die Fristen für die Einreichung der Berichte der Versicherungsunternehmen bei der Finanzaufsichtsbehörde werden verschoben

Am 20. März dieses Jahres veröffentlichte die EIOPA ihre Empfehlungen an die Aufsichtsbehörden.

...
Czytaj więcej

Der Finanzombudsmann fordert die vorübergehende Außerbetriebnahme eines Fahrzeugs und die Stundung von Versicherungsprämien

​Der Finanzombudsmann richtete Schreiben an den polnischen Versicherungsverband, das Finanzministerium und den Versicherungsgarantiefonds, in denen er um Unterstützung für Kunden von Versicherungsunternehmen appelliert.

...
Czytaj więcej

EIOPA: Leitlinien für den Versicherungssektor in Bezug auf die COVID-19-Pandemie

EIOPA hat in Zusammenarbeit mit den anderen ESRB eine Reihe von Empfehlungen für den Versicherungssektor im Hinblick auf die Verbreitung des Coronavirus in der Europäischen Union ausgearbeitet.

...
Czytaj więcej

Aufsichtspläne der polnischen Finanzaufsichtsbehörde (KNF) für den Versicherungssektor

Am 31. Januar 2020 fand ein Treffen zwischen der für die Aufsicht über den Versicherungssektor zuständigen stellvertretenden Vorsitzende des KNF und Vertretern der Industrie statt.

...
Czytaj więcej

Methodik zur Beurteilung der Eignung von Mitgliedern der Organe der beaufsichtigten Unternehmen

Die polnische Finanzaufsichtsbehörde stellte die Methodik zur Beurteilung der Eignung von Mitgliedern der Organe der beaufsichtigten Unternehmen zusammen mit einer Reihe von Formularen und Modellverfahren zur Durchführung von Eignungsbeurteilung vor.

...
Czytaj więcej

Der Musterbericht der Finanzmarktakteuren über die Behandlung von Beschwerden

Der Finanzombudsmann hat auf seiner Website das Formular "der Bericht der Finanzmarktakteur für das Jahr 2019 “ veröffentlicht, das dem Finanzombudsmann vorzulegen ist.

...
Czytaj więcej
1  2  3  4  5