Z jakimi podwyżkami zmierzą się kierowcy jeszcze w 2017 r.?

Dodano: 13-07-2017

Eksperci porównywarki OC/AC mfind.pl postanowili sprawdzić, za co w 2017 r. kierowcy płacą więcej i jakie podwyżki są jeszcze w planach. Specjaliści mfind wskazują, że ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych z całą pewnością nadal będą iść w górę.

– Na pewno będą rosły ceny obowiązkowego ubezpieczenia OC, na szczęście już nie tak gwałtownie, więc kierowcy nie odczują tych zmian tak jak w ostatnich miesiącach, gdy koszty OC wzrosły o ponad 50% – tłumaczy Bartosz Salwiński, współzałożyciel kalkulatora OC/AC mfind.pl.

Eksperci wyjaśniają również dlaczego nie nastąpi koniec podwyżek. – Ubezpieczyciele w Polsce muszą zwiększać udział wypłat odszkodowań osobowych w wypłatach ogółem. W Europie odszkodowania za szkody osobowe to ok. 50% wypłat, u nas zaledwie 15%. Wojna cenowa, która doprowadziła do strat w tym segmencie, to nie jedyna i nie najważniejsza przyczyna rosnących cen. Natomiast na zwyżki nie wpłynie raczej wprowadzenie VAT-u od usług pomocniczych ubezpieczycieli – wyjaśnia Salwiński.

W dniu 12 lipca 2017 r. posłowie zajęli się projektem ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. Fundusz ma zasilać nowa opłata paliwowa w wysokości 20 groszy za litr. W związku z tym cena paliw może wzrosnąć aż o 25 groszy na litrze. Pozyskane w ten sposób pieniądze mają być przeznaczone na budowy lub przebudowy dróg lokalnych oraz mostów na drogach wojewódzkich.

„Kolejne podwyżki dotkną tych, którzy spóźniają się z badaniami technicznymi. Od 2018 r. zapłacą za gapiostwo podwójnie. Z kolei już od marca płacimy więcej za niektóre autostrady, a wkrótce możemy też więcej zapłacić za parkowanie w centrach miast” – dodają eksperci porównywarki mfind.pl.

wstecz