Wyłudzenia na ponad 10 mln zł

Dodano: 03-03-2020

Działalność grupy oszustów kosztowała trzy towarzystwa ubezpieczeń ponad 10 mln zł – donosi Puls Biznesu. Oszuści wyłudzali prowizje za rzekomo sprzedane ubezpieczenia. W śledztwie podejrzanych jest 28 osób.

8 z 28 podejrzanych przebywa w areszcie; 15 musiało wnieść poręczenia majątkowe. Grozi im nawet 10 lat więzienia. Będą odpowiadać m.in. za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i oszustwach znacznej wartości.

Do oszustw dochodziło w latach 2014-2015. Część grupy zajmowała się pozyskiwaniem klientów dla towarzystw ubezpieczeń; część pośredniczyła w zawieraniu umów. Prowizję otrzymywali za sfabrykowane umowy podpisane z klientami na podstawie nieprawdziwych danych. Puls Biznesu podał informacje od policji, według których wprowadzanie towarzystw ubezpieczeń w błąd polegało m.in. na podawaniu fałszywych informacji o zarobkach nowych klientów. 

Zawarte w ten sposób umowy oszuści opłacali sami, aby otrzymać prowizję. Po jej otrzymaniu, przestawali płacić składki.

W ostatnim czasie zatrzymano dwie kobiety i mężczyznę z Mazowsza. Według ustaleń prokuratury, wypełnili wnioski o zawarcie co najmniej 111 umów ubezpieczenia; z czego pobrali ponad 740 tys. zł prowizji. Zatrzymani nie mogą wyjeżdżać z kraju, a także musieli wpłacić po 20 tys. zł kaucji. Policjanci – na poczet przyszłych kar – zajęli majątek znacznej części z 28 podejrzanych w tej sprawie osób.

wstecz