Ustawa likwidująca OFE odrzucona przez Senat

Dodano: 17-03-2020
Kategorie :

Senat podczas 7. posiedzenia, w dniu 13 marca br., zadecydował o odrzuceniu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeniesieniem środków z otwartych funduszy emerytalnych na indywidualne konta emerytalne (druk nr 67).

Ustawa miała wprowadzić zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE) poprzez automatyczne przeniesienie środków z OFE do IKE. Miał to być jednym z najważniejszych rządowych projektów w ramach reformy systemu oszczędzania emerytalnego i kapitałowego. Za projekt odpowiadało ministerstwo finansów.

Wniosek o odrzucenie ustawy zawarły senackie komisje: Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej. W głosowaniu nad wnioskiem wzięło udział 83 senatorów, 47 opowiedziało się za odrzuceniem ustawy, a 36 było przeciwnych wnioskowi, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Podczas dyskusji w Senacie nad ustawą sporo uwagi skupiło się na kwestii opłaty przekształceniowej w wysokości 15 proc. i krótkiego czasu na podjęcie decyzji członków OFE o przeniesieniu środków do ZUS.

wstecz