UFG coraz lepiej wychwytuje nieubezpieczone pojazdy

Dodano: 10-02-2020

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny coraz skuteczniej wychwytuje nieubezpieczone pojazdy – podaje biznes.interia.pl. Według wstępnych danych UFG, szacuje się, że w 2019 r. wystosowano ok. 126 tys. wezwań o zapłacenie kary za brak obowiązkowego ubezpieczenia.

W 2018 r. takich przypadków odnotowano 93,1 tys. 

- To efekt doskonalenia systemowych kontroli dokonywanych w oparciu o dane z CEPiK-u i ogólnopolskiej bazy polis komunikacyjnych OI UFG. Fundusz rozwinął własne narzędzia do identyfikowania nieubezpieczonych, przede wszystkim właśnie dzięki informacjom z bazy polis. W ten sposób, tj. bez bezpośredniego kontaktu z właścicielem auta, wykrywanych jest rocznie już ponad 75 procent przypadków braku polisy OC - komentuje dla Interii biznes Aleksandra Biały, rzecznik prasowa UFG.

Wspominana baza jest przeszukiwana przez specjalne algorytmy, które wykrywają brak ubezpieczenia lub opóźnienia w jego zawarciu przy rejestracji auta. Jak podaje interia.pl, kontrole kiedyś były wykonywane głównie na drogach, teraz używa się do tego systemu informatycznego UFG co wpływa na większą efektywność.

- Więcej wezwań nie ma związku z ceną OC. W 2019 roku średnia stawka za obowiązkowe ubezpieczenie była relatywnie niska. Z analizy polis sprzedanych za naszym pośrednictwem wynika, że w ubiegłym roku kierowcy przeciętnie płacili za nie 664 zł - mówi Bartłomiej Roszkowski, członek zarządu Punkty, internetowej multiagencji.

Około 0,4% wszystkich pojazdów, które są dopuszczone do ruchu mogą nie być stale – lub czasowo – ubezpieczone. Jak podaje Patryk Juchniewicz z porównywarki mubi.pl, najczęściej brak OC wynika z zagapienia, a świadome rezygnowanie z obowiązkowego ubezpieczenia jest rzadkością.

Według wstępnych analiz w 2019 r. do kasy UFG wpłynęło ok. 130 mln zł tytułem kar za brak ubezpieczenia OC ppm. Eksperci interii.pl wnioskują, że wzrost ten jest spowodowany zarówno wzrostem wysokości kar za brak OC, a także skuteczniejszym wyłapywaniem osób bez tego ubezpieczenia.

wstecz