Ubezpieczyciele przenoszą swoje aktywa z UK 

Dodano: 04-09-2019

Jak podaje Rzeczpospolita, do tej pory brytyjskie zakłady ubezpieczeń przeniosły do nowych siedzib na Starym Kontynencie aktywa o łącznej wartości 61 mld funtów. Transfer związany jest z brexitem i obowiązkiem zapewnienia realizacji świadczeń wobec klientów z UE.

Europejski Urząd Nadzoru Ubezpieczeń i Pracowniczych Programów Emerytalnych (EIOPA) w związku z planowanym wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej zwrócił się do zakładów ubezpieczeń z siedzibą w Wielkiej Brytanii, prowadzących działalność transgraniczną, o przeniesienie części aktywów do państw członkowskich. 

Najwięksi ubezpieczyciele z Zjednoczonego Królestwa już utworzyli swoje siedziby m.in. w Belgii, Irlandii, Luksemburgu, Hiszpanii i innych państwach UE.

Wskazuje się, że brexit będzie miał znaczący wpływ na branżę ubezpieczeniową. Londyn do tej pory posiada ok. 10 proc. globalnego rynku. Po wystąpieniu UK z UE, jego udziały zmniejszą się. Mimo to szacuje się, że w Wielkiej Brytanii wciąż pozostanie 5 bln funtów aktywów ubezpieczeniowych.  

wstecz