Ubezpieczyciele będą zwolnieni z doliczania podatku VAT do wypłat odszkodowań z kosztorysu

Dodano: 12-06-2017

Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego w dniu 10 maja 2017 r. przekazał do prac rządu projekt założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw.

W propozycji zmian zawarto m.in. postulaty dookreślenia kręgu osób uprawnionych do otrzymania zadośćuczynienia z tytułu śmierci poszkodowanego, zapewnienia przewidywalności czy doprecyzowania roszczeń przysługujących pośrednio poszkodowanym oraz zapewnienia zakładom ubezpieczeń dostępu do Centralnej Ewidencji Kierowców (czytaj więcej: Projekt założeń zmian w ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych przekazany Radzie Ministrów).

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna, wśród propozycji znalazło się też zwolnienie zakładów ubezpieczeń z doliczania podatku VAT do odszkodowań wypłacanych w oparciu o kosztorys napraw a nie ich autentyczny koszt. Jak szacuje PIU, wypłaty jedynie na podstawie kosztorysów stanowią ok. 60 proc. zgłaszanych szkód częściowych.

Przeczytaj cały artykuł
wstecz