Sąd zabezpieczył roszczenia Rzecznika Finansowego przeciwko Santander Bank

Dodano: 20-05-2020

Sąd Okręgowy w Warszawie wydał postanowienie w sprawie przeciwko Santander Bank Polska z powództwa Rzecznika Finansowego. SO orzekł, że pozwany nie może stosować postanowień aneksów umów odnoszących się do „wakacji kredytowych” zawierających potwierdzenie przez klienta wysokości bezspornego zadłużenia względem banku.

Sąd Okręgowy w Warszawie w postanowieniu z dnia 12 maja 2020 r. przychylił się do wniosku zgłoszonego w dniu 7 maja 2020 r. przez Rzecznika Finansowego o udzielenie zabezpieczenia roszczenia w przedmiocie zaniechania nieuczciwej praktyki rynkowej przeciwko Santander Bank Polska S.A. w Warszawie. Zdaniem Rzecznika nieuczciwa praktyka banku polega na zawieraniu w aneksach odnoszących się do „wakacji kredytowych” postanowień mających na celu uzyskanie od klientów potwierdzenia wysokości bezspornego zadłużenia względem banku.

Decyzja sądu oznacza dla banku natychmiastowy obowiązek zaniechania stosowania nieuczciwej praktyki rynkowej. W praktyce Santander Bank Polska S.A. nie może stosować we wzorcach umów lub aneksów do nich w zakresie kredytów denominowanych lub indeksowanych do waluty obcej, postanowień umownych potwierdzających w sposób bezpośredni lub dorozumiany ważność umowy kredytowej, a także stosować w nich klauzul niedozwolonych zawierających postanowienia potwierdzającego, że „Bank posiada niesporną wierzytelność wobec kredytobiorcy” albo postanowienia równoważnego.

- Bardzo cieszy mnie, że Sąd Okręgowy w Warszawie przychylił się do zgłoszonego przeze mnie dotknięci skutkami panującej wciąż pandemii COVID-19. Taka decyzja sądu daje pewność osobom dziś podpisującym tego typu aneksy, że nie znajdą się w nich kwestionowane postanowienia. W stosunku do osób, które już takie aneksy zawarły rozwiązaniem korzystnym byłoby złożenie przez bank odpowiednich oświadczeń tym klientom. Jestem otwarty na rozmowy ugodowe z Santander. Oczekuję, że możliwe będzie doprowadzenie do takiego załatwienia sprawy, aby nie było konieczne prowadzenie długotrwałego procesu – komentuje Mariusz Golecki, Rzecznik Finansowy.

Postanowienie SO jest dostępne w pełnej publikacji na portalu beinsured.pl.

Pliki do pobrania

wstecz