Rosną składki ubezpieczeń dla samorządów

Dodano: 08-11-2019

Jak podaje Puls Biznesu, w przyszłym roku władze samorządowe wydadzą więcej środków na zakup ubezpieczeń. Za wzrost cen odpowiada m. in. częstsze występowanie anomalii pogodowych czy zmniejszanie się konkurencji w branży ubezpieczeniowej.

Samorządy powinny przygotować się na kilkuprocentowy wzrost składek ubezpieczeniowych w przyszłym roku. Największe podwyżki spodziewane są w ubezpieczeniach mienia od zdarzeń losowych, co spowodowane jest wyższym poziomem ryzyka klimatycznego i występowania niepożądanych zjawisk pogodowych.

- Największych zwyżek należy spodziewać się w ubezpieczeniach mienia od skutków żywiołów i nieprzewidzianych zdarzeń. Ich cena od kilku lat rośnie o około 6 proc. w skali roku. Trend prawdopodobnie się utrzyma i niewykluczone, że w 2020 r. będziemy mieć do czynienia z jeszcze bardziej dynamicznym skokiem cen, nawet o 10-15 proc. - tłumaczy red. PB Katarzyna Rydlewska, menedżer ds. obsługi klientów korporacyjnych w EIB.

Poza tym, przewiduje się, że wzrosty cen nastąpią w ubezpieczeniach OC jako odpowiedź towarzystw na coraz częstsze roszczenia wobec samorządów z tego tytułu. Wiele przedsiębiorstw i mieszkańców jest zachęcanych przez kancelarie odszkodowawcze do wnoszenia powództw przeciwko władzom lokalnym, a ich roszczenia są na coraz wyższe kwoty. Od kilku lat powództwa za namową doradców odszkodowawczych wnoszą m.in. właściciele przedszkoli, domagając się wyrównania dotacji za poprzednie lata.

W opinii specjalistów, wzrosty składek ubezpieczeniowych wynikają też z konsolidacji rynku i zmniejszenia konkurencji wśród ubezpieczycieli w postępowaniach przetargowych.

wstecz