Roman Pałac: Mamy bardzo dużo do zaoferowania w sektorze emerytalnym

Dodano: 21-11-2017

O innowacjach, branży ubezpieczeń zdrowotnych, reformie emerytalnej i prewencji rozmawiał prezes PZU Życie Roman Pałac z red. Rzeczpospolitej.

Innowacje w ubezpieczeniach

Innowacje w branży ubezpieczeniowej dzielą się na trzy obszary, wyjaśnił Roman Pałac. Po pierwsze, jest to analiza danych o klientach w celu lepszej obsługi. Drugim miejscem na rozwój technologii jest automatyzacja procesów. Natomiast trzeci obszar stanowi oferowanie dodatkowych usług. Jak podał prezes PZU Życie, już teraz klienci mogą szybko zgłosić szkodę i otrzymać odszkodowanie dzięki automatyzacji niektórych procesów. Także pracownicy, którzy do tej pory wykonywali proste zadania, dzięki przejęciu ich przez maszyny mogą skupić się na bardziej efektywnej obsłudze klienta, co w opinii Pałaca stanowi przyszłość branży. Pytany o zwolnienia grupowe, wskazał, że proces ma być zakończony jeszcze w tym roku.

Ubezpieczenia zdrowotne

W rozmowie poruszono także rozwój ubezpieczeń zdrowotnych w grupie PZU. Pałac wskazał, że ubezpieczyciel dalej podtrzymuje swój plan zakładający utworzenie 60 placówek zdrowia oraz uzyskanie 4 mln klientów i 1 mld zł przychodów do 2020 r. Obecnie spółka PZU Zdrowie obsługuje prawie 2 mln osób. „Sieć własną budujemy poprzez procesy M&A, a także na zasadzie greenfields. W najbliższych miesiącach będziemy koncentrować się na wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań informatycznych i obsługowych, które wpłyną na lepszą jakość oferowanych usług” – wyjaśnił prezes.

Utworzenie PPK

Roman Pałac potwierdził też, że towarzystwo będzie aktywnie uczestniczyło w pracach nad powstaniem pracowniczych planów kapitałowych. „Mamy bardzo dużo do zaoferowania w tej części biznesu. Uważam, że PZU jak najbardziej powinno odgrywać kluczową rolę w nowym systemie. Zobaczymy, jaki będzie finalny kształt projektu. Być może tylko TFI będą mogły tworzyć PPK. Dla nas z punktu widzenia grupy jest to neutralne, ponieważ dysponujemy wszystkimi możliwymi rozwiązaniami i jestem pewien, że stworzymy bardzo dobre produkty emerytalne” - wyjaśnił.

Nowe podmioty w Grupie PZU

Pytany o rozwój sektora bancassurance podkreślił, że ubezpieczycielowi zależy, aby klienci mogli skorzystać z pełnej oferty Grupy. Dodał, że jej przewagą jest rozbudowana sieć dystrybucyjna i bogata baza klientów. Na razie będą prowadzone prace nad znalezieniem i rozwojem właściwego modelu współpracy podmiotów w ramach Grupy.

Także w rozmowie poruszono funkcjonowanie nowej spółki PZU Lab, która zajmuje się szeroko rozumianym audytem ryzyka w przedsiębiorstwach. Roman Pałac podał kilka przykładów działalności podmiotu, w tym szkolenia pracowników, rekomendacje dot. zmniejszenia ryzyka w przedsiębiorstwach. Dodał, że w portfolio PZU Lab jest już kilka firm. 

Rozwój zakładu ubezpieczeń

Na zakończenie rozmowy poruszone zostały kwestie planów ubezpieczyciela na życie. Prezes PZU Życie wyjaśnił, że spółka będzie bardziej skupiać się na obsłudze klientów korporacyjnych, w tym małych i średnich firm. Zdaniem Romana Pałaca, rozwojowi tego sektora sprzyja też obecna sytuacja na rynku pracy, który powoli staje się rynkiem pracownika.

„Dlatego coraz większą rolę ogrywają rożnego rodzaju benefity, np. ubezpieczenia na życie, czy programy zdrowotne. Gdy rozmawiamy z pracodawcami, to mówią nam, że obecnie poza wynagrodzeniem bardzo dużą rolę w pozyskaniu i utrzymaniu ludzi odgrywa tworzenie atrakcyjnego miejsca pracy. Dodatkowe ubezpieczenia i usługi z zakresu ochrony zdrowia dla pracowników i ich rodzin stają się powoli standardem” – wyjaśnił prezes PZU Życie.

wstecz